Ako vyliečiť seboreu a seboroickú dermatitídu?

Ako vyliečiť seboreu a seboroickú dermatitídu?
Čítať 7 minút | Zverejnené: 28 October 2021 | Перегляди 583
Seborea a seboroická dermatitída spôsobujú množstvo nepríjemných pocitov – zvýšenú mastnotu pokožky tváre a tela, svrbenie, začervenanie, vyrážky, lupiny vo vlasoch alebo krusty a odlupovanie na koži tváre.

Čo je seborea a seboroická dermatitída?

Seboroická dermatitída (SD) je zápal kože, ktorý sa vyskytuje v oblastiach tela, kde je mnoho mazových žliaz: tvár (čelo, nos, brada, nasolabiálny trojuholník), pokožka hlavy, za ušami, vo výstrihu, na ramenách a v oblasti medzi lopatkami. Patológia sa prejavuje tvorbou suchých alebo mastných šupiniek na pokožke hlavy (lupiny), menej často na tvári a hornej časti tela sa prejavuje vyrážkami, začervenaním kože a miernym svrbením.

Seboroická dermatitída je dôsledkom seborey – kožného ochorenia charakterizovaného poruchou funkcie mazových žliaz a zmenou zloženia kožného tuku, preto sú oba pojmy považované za synonymá. Seborea je bežná patológia, ktorá postihuje dospelých i deti. Podľa štatistík má jedno až tri percentá svetovej populácie určité známky seborey a seboroickej dermatitídy.

Ochorenie sa často vyskytuje u novorodencov (do tretieho mesiaca života), mladistvých a dospelých vo veku 30 až 60 rokov. U mužov je diagnostikovaná seborea častejšie ako u žien.

Prečo vzniká seborea a seboroická dermatitída?

Presné príčiny seborey nie sú známe. Hypersekrécia mazových žliaz (zvýšené vylučovanie mazu) môže byť dôsledkom genetického faktora, preto je seboroická dermatitída často dedičným ochorením.

Hyperaktívne mazové žľazy a prebytočný maz vedú k zvýšenému množeniu kvasinkových húb rodu Malassezia. Sú súčasťou normálnej mikroflóry pokožky a na jej povrchu sú prítomné v malom množstve. Ale pri seboree sa počet húb rodu Malassezia mnohonásobne zvyšuje, pretože sa živia kožným mazom.

Huby počas svojej životnej činnosti vylučujú enzýmy – lipázu a fosfolipázu. Rozkladajú triglyceridy v kožnom tuku a menia ich na voľné mastné kyseliny, ktoré narušujú ochrannú bariéru pokožky, spôsobujú zápal, začervenanie a odlupovanie. 

Druhy seborey a seboroickej dermatitídy

Existujú tri formy seboroickej dermatitídy (seborey):

  • suchá,
  • mastná,
  • zmiešaná.

Suchá seborea vzniká vtedy, keď je znížená funkcia mazových žliaz, keď neprodukujú dostatok kožného tuku. Mastná seborea je charakterizovaná zvýšenou tvorbou kožného tuku. Pri zmiešanej seboree sú prítomné obe formy ochorenia, ale spravidla na rôznych častiach tela. Pri mastnej seboree na tvári je možné pozorovať suchú seboreu pokožky hlavy.

Rozlišuje sa akútna (vzniká prvýkrát) a chronická seborea. Chronická seborea je charakterizovaná častými obdobiami zhoršenia choroby. Vyprovokovať ju môže stres, nezdravá strava, zhoršenie imunity a ďalšie nepriaznivé faktory. 

Aké sú symptómy seborey a seboroickej dermatitídy?

Symptómy seborey závisia od formy ochorenia a jeho závažnosti. Príznaky mastnej seborey na tele a tvári:

  • rozšírené póry, stvrdnutá pokožka;
  • kožné lézie: oblasti sčervenania s odlupovaním alebo plakmi, pozostávajúce z malých vriedkov (uzlíkov) žlto-ružovej farby, pokrytých belavými alebo žltkastými tukovými šupinami. Vyrážka sa objavuje hlavne v oblasti nosa a nasolabiálneho trojuholníka;
  • trvalý mastný lesk na koži;
  • prítomnosť čiernych bodiek (komedónov);
  • periodický zápal mazových žliaz (uhrovitosť).

Keď sa na tvári alebo na tele objavia príznaky mastnej seborey, musíte sa objednať na dermatologické vyšetrenie, aby ste predišli rozvoju ochorenia. Pri mastnej seboree na hlave sa vlasy rýchlo znečisťujú, zlepujú sa do prameňov a vďaka zvýšenému vylučovaniu kožného tuku nadobúdajú neupravený vzhľad. Vo vlasoch sa tiež objavujú lupiny, ktoré môžu byť veľké.

Pri seboree hrozí strata vlasov – seboroická alopécia. Stáva sa to vtedy, keď choroba prejde do pokročilého štádia. Seboroická alopécia môže byť spôsobená dvoma faktormi: poškodením vlasových folikulov v dôsledku odlupovania kože alebo škrabaním pokožky hlavy nechtami a zápalom kože v dôsledku premnoženia kvasinkových húb rodu Malassezia. Hubové kožné lézie negatívne ovplyvňujú rast nových vlasov pri seboree.

Vypadávanie vlasov pri seboroickej dermatitíde má krátkodobý charakter – ak začnete s liečbou včas a odstránite zápal a svrbenie pokožky hlavy, vlasy po čase začnú normálne rásť. Preto, keď sa objavia prvé symptómy seborey, mali by ste sa objednať na trichologické vyšetrenie. 

Liečba seborey a seboroickej dermatitídy

Na liečbu seborey sa používajú hlavne vonkajšie prostriedky (masti, krémy), určené na zmiernenie zápalu, svrbenia pokožky, reguláciu sekrécie kožného tuku a tiež majú protiplesňové účinky. Ide o prípravky obsahujúce pyritión zinočnatý, fungicídy, antibiotiká, glukokortikosteroidy, inhibítory kalcineurínu a ďalšie účinné látky.

Ak je externá terapia neúčinná, nasadzujú sa systémové antifungálne lieky. Dôležitou fázou liečby ochorenia je korekcia stravy.

Diéta pri seboroickej dermatitíde zahŕňa obmedzenie sladkých, korenených, vyprážaných a tučných jedál (najmä tých, ktoré obsahujú živočíšne tuky), ako aj údenín. Mali by ste konzumovať viac potravín, ktoré podporujú zdravý imunitný systém a majú protizápalové vlastnosti.

Lekár môže tiež predpísať určité vitamíny a minerály (síru, vápnik atď.).

Liečbu seborey je možné doplniť ľudovými prostriedkami, ale najprv sa musíte poradiť s lekárom. Pri seboree môže lekár tiež odporučiť aj používanie lekárskej kozmetiky: šampóny, pleťové vody, balzamy obsahujúce protiplesňové látky, zinok, decht, kyselinu salicylovú, vitamíny.

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základ 0 hodnotenie