Čo je laserová epilácia?
Laserová epilácia je kozmetická metóda založená na zničení vlasového folikulu laserovým lúčom. Laserový lúč zničí vlasový folikul a dočasne zastaví rast nových chĺpkov.
Ako funguje laserová epilácia?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Laserový lúč namierený na oblasť pokožky vyžaruje svetlo, ktoré je absorbované pigmentom melanín. Laserový lúč zahrieva a ničí folikuly v aktívnej fáze rastu a zastavuje ich výživu (kapilárne odstraňovanie). Chĺpky sa stenčia, odumrú a samé vypadnú.
Ako funguje laserová epilácia?
Kedy vypadnú chĺpky po laserovej epilácii a ako dlho nerastú?
Po laserovej epilácii chĺpky vypadávajú 10-14 dní po zákroku, po prvej procedúre je možné sa zbaviť 15-20 % nežiadúceho ochlpenia. Po mesiaci sa v oblasti pokožky ošetrenej laserom objaví nové ochlpenie, pretože dochádza ku kompenzačnému rastu chĺpkov t. j. aktivujú sa spiace folikuly a poškodené vlasové cibuľky sa čiastočne obnovia. Na odstránenie všetkých neželaných chĺpkov je potrebné absolvovať celú sériu procedúr laserovej epilácie.
Koľko procedúr laserovej epilácie je potrebné absolvovať?
Potrebný počet procedúr a intervaly medzi nimi predpisuje kozmetička individuálne s prihliadnutím na ošetrovanú zónu a hustotu ochlpenia. Jedna séria laserovej epilácie pozostáva v priemere zo 6 - 10 procedúr s odstupom jedného až dvoch mesiacov.
Výhody a nevýhody laserovej epilácie
Laserová epilácia je bezpečná metóda odstraňovania chĺpkov z akejkoľvek oblasti tváre a tela vrátane tých najcitlivejších (napr. horná pera, brada, krk, podpazušie a oblasť bikiny). Na dosiahnutie úplného a dlhodobého odstránenia ochlpenia je potrebné absolvovať kompletný cyklus laserovej epilácie, počet procedúr sa môže líšiť (v závislosti od štruktúry chĺpkov a hormonálneho pozadia).
Výhody laserovej epilácie | Nevýhody laserovej epilácie |
Dlhotrvajúce odstránenie chĺpkov z akejkoľvek oblasti tváre a tela | Absolvovanie celej série ošetrenia trvá dlho (napr. epilácia v oblasti podpazušia môže trvať päť mesiacov) |
Zákrok je pohodlný a prakticky bezbolestný, možno použiť anestetiká | Nie je vhodná pre všetky typy pokožky a ochlpenia, pretože vplýva na pigment — melanín (neúčinkuje na svetlé chĺpky, na príliš veľa šedín alebo pri príliš tmavej pokožke) |
Na rozdiel od iných metód odstraňovania ochlpenia (holenie alebo depilácia voskom) nespôsobuje zarastanie chĺpkov | Môže spôsobiť zápal, popáleniny a jazvy, ak prístroj nie je správne nastavený alebo ak sa po ošetrení nedodržia pravidlá predpísané lekárom |
Okrem toho si laserová epilácia vyžaduje pomerne dlhú prípravu (dva - tri týždne vopred), ktorá zahŕňa množstvo obmedzení. O pokožku je potrebné sa starať aj v prvý deň po ošetrení (hydratovať, vyhnúť sa prehriatiu a treniu).
Ako sa pripraviť na laserovú epiláciu?
Laserový zákrok odstraňovania ochlpenia si vyžaduje prípravu vopred, aby sa neznížila účinnosť lasera a netraumatizovala pokožka. Príprava na laserovú epiláciu zahŕňa:
- vyhýbanie sa UV žiareniu počas dvoch týždňov pred odstránením chĺpkov (nenavštevovať soláriá ani pláže);
- jeden - dva dni pred ošetrením si oholte ochlpenie chĺpkov žiletkou z ošetrovanej oblasti (povolená dĺžka chĺpkov je maximálne dva milimetre);
- 14 dní pred zákrokom si nevytrhávajte chĺpky (depilácia cukrovou pastou alebo voskom, epilácia elektrickou ihlou);
- tri dni pred epiláciou sa vyhýbajte používaniu výrobkov s obsahom alkoholu na ošetrovanú oblasť pokožky;
- dva týždne pred ošetrením nepite alkohol a neprijímajte antibiotiká.
Upozornite kozmetičku na užívanie liekov a výživových doplnkov, pretože môžu ovplyvniť fotosenzitivitu pokožky. Bezprostredne pred depiláciou nepoužívajte na ošetrovanú oblasť žiadne kozmetické prípravky (krémy, dezodoranty, parfumy), pretože môžu vyvolať alergické reakcie.
Ako prebieha laserová epilácia?
Pred laserovou epiláciou je potrebná konzultácia s dermatológom. Lekár určí typ a stav pokožky, vyšetrí pokožku, oboznámi sa s pacientovou anamnézou. Laserová epilácia prebieha v týchto krokoch:
- Ochrana očí pred laserovým žiarením pomocou špeciálnych okuliarov.
- Očistenie pokožky v oblasti epilácie, zastrihnutie chĺpkov.
- Nanesenie gélu na zabezpečenie kontaktu s pokožkou a na posúvanie laserového epilátora.
- Laserové ošetrenie.
Čas zákroku závisí od veľkosti ošetrovanej oblasti (napríklad epilácia v oblasti bikín alebo podpazušia trvá 15 - 20 minút, nohy - viac ako 50 minút). Počas epilácie sa môže vyskytnúť mravčenie alebo pálenie.
Čo je zakázané robiť po laserovej epilácii?
Po laserovej epilácii je potrebné pokožku v ošetrovanej oblasti hydratovať. Dermatológ vám môže predpísať prípravky na báze panthenolu, ktoré zabraňujú vzniku zápalu a urýchľujú regeneráciu pokožky. Lekár vás poučí o období rekonvalescencie. Po laserovej epilácii by ste dva - tri dni nemali:
- používať agresívne kozmetické prípravky (pleťové vody na báze alkoholu alebo kyslé peelingy);
- kúpať sa alebo sprchovať sa v horúcej vode (len teplou vodou);
- navštevovať sauny, kúpele alebo bazény;
- používať špongie, peelingy a drsné uteráky;
- venovať sa fyzicky namáhavým športom, napríklad cvičeniu v posilňovni.
Počas prvých troch dní po laserovej epilácii je zakázané masírovať ošetrovanú oblasť tela. Počas dvoch týždňov sa vyhýbajte opaľovaniu ošetrenej oblasti (nenavštevujte soláriá a nevystavujte sa priamemu slnku). Pred východom sa natrite opaľovacím krémom s faktorom SPF najmenej 35.
Kontraindikácie laserovej epilácie
Pred laserovou epiláciou sa lekár najskôr oboznámi s vašou anamnézou, aby vylúčil akékoľvek kontraindikácie. Medzi kontraindikácie laserovej epilácie patrí:
- rakovina;
- diabetes mellitus;
- kŕčové žily;
- hyperpigmentácia;
- tehotenstvo a dojčenie;
- fotodermatitída (precitlivenosť na ultrafialové žiarenie);
- chronické kožné ochorenia (psoriáza, ekzém, herpes);
- náchylnosť na tvorbu keloidných jaziev;
- veľký počet znamienok a tetovaní v ošetrovanej oblasti.
Laserovú epiláciu nie je možné vykonať v prípade prítomnosti škrabancov, popálenín a rezných rán na pokožke. Dočasnou kontraindikáciou laserovej epilácie sú aj exacerbácie chronických ochorení so zápalovými procesmi. Gynekológovia neodporúčajú absolvovať laserovú epiláciu v oblasti bikín pri ochoreniach pohlavného systému a infekciách pohlavných orgánov (napr. múčnivka).
Popáleniny po laserovej epilácii
Popáleniny na pokožke po laserovej epilácii môžu vzniknúť v dôsledku nadmerného výkonu laserového zariadenia, ktorý sa nastavuje individuálne s ohľadom na fototyp pokožky a hrúbku chĺpkov. Popáleniny spôsobené teplom sa môžu vyskytnúť počas epilácie na slnkom spálenej pokožke, pretože hladina melanínu je zvýšená a energia laserového lúča je silne absorbovaná.
Negatívne účinky laserovej epilácie
Krátkodobými negatívnymi dôsledkami laserovej epilácie môže byť začervenanie, opuch pokožky. Komplikáciami laserovej epilácie môžu byť aj pigmentové škvrny a popáleniny s pľuzgiermi, ktoré zanechávajú jazvy. Následky laserovej epilácie sú zobrazené na nižšie uvedenej fotografii.
Čo tvrdia o laserovej epilácii onkológovia?
Onkológovia tvrdia, že laserová epilácia je bezpečná v prípade, ak sa vylúčia všetky kontraindikácie. Riziko vzniku rakoviny, najmä melanómu (rakoviny kože), sa zvyšuje pri vysokofrekvenčnom ionizujúcom žiarení (röntgenové žiarenie, gama žiarenie) alebo pri vystavení sa ultrafialovému žiareniu. Laserové žiarenie nie je ionizujúce a preniká do hĺbky kože maximálne jeden - štyri milimetre.