Logo
0800200000

Čo sú to strie, prečo vznikajú a ako sa ich zbaviť?

Čo sú to strie, prečo vznikajú a ako sa ich zbaviť?
Čítať 7 minút | Vytvorené: 26 september 2023 | aktualizované: 4 október 2023 | 2295 2295
2295
Lekári medicínskeho centra DoktorPRO Bratislava neposkytujú poradenstvo v súvislosti s chorobou, o ktorej sa hovorí v tomto článku.
Strie sa vyskytujú počas tehotenstva (43 % až 88 %), počas puberty (6 % až 86 %) a obezity (43 %).

Strie na stehnách a bruchu sú častejšie u žien, pretože majú tenšiu pokožku, ktorá obsahuje menej kolagénových vlákien ako muži. Kvôli fyziologickým vlastnostiam je koža pri zmene hmotnosti náchylnejšia na naťahovanie.

Čo sú to strie?

Strie sú zmeny v štruktúre kože, ktoré sa zvyčajne objavujú vo forme čiar rôznej šírky, dĺžky a farby na povrchu kože. Môžu sa vyskytnúť na bruchu, stehnách, rukách, hrudníku a chrbte.

Čo sú to strie?

Čo sú to strie?

Čo spôsobuje strie?

Strie vznikajú v dôsledku napínania pokožky, kedy sú kolagénové a elastínové vlákna zodpovedné za jej elasticitu vystavené nadmernému naťahovaniu. Príčiny strií na tele:

 • rýchly rast. Strie na zadku sa často vyskytujú u detí a dospievajúcich počas rastových skokov, pretože koža nemá čas prispôsobiť sa rýchlym zmenám veľkosti tela;
 • tehotenstva a pôrodu. Strie na bruchu, nohách a rukách sa často vyskytujú v druhom a treťom trimestri v dôsledku zmien hmotnosti ženy a rastu plodu;
 • prirodzené starnutie. S pribúdajúcim vekom dochádza k poklesu produkcie kolagénu a elastínu, narušeniu štruktúry pokožky, ako aj k zvýšeniu „gravitačného efektu“, čo vedie k ochabnutiu kože;
 • hormonálne zmeny. Zmeny hladín hormónov (estrogén, progesterón, kortizol a inzulín) môžu ovplyvniť pokožku a podporiť tvorbu strií na hrudi a chrbte.

Strie na tele sa môžu objaviť aj v dôsledku zníženej aktivity mazových žliaz. Výsledkom je, že sa produkuje menej mazu (látka podobná oleju, ktorá premasťuje pokožku a udržuje ju hydratovanú), čo vedie k zníženiu pevnosti a zvýšenému riziku strií na rukách a bruchu.

Atrofické strie sa vyskytujú pri Cushingovej chorobe, Marfanovom syndróme, mentálnej anorexii a chronických ochoreniach pečene. Strie môže spôsobiť aj dlhodobé a nekontrolované užívanie kortikosteroidov, antibiotík, antikoncepcie a antipsychotík a chemoterapia.

Strie pri chudnutí

Strie počas chudnutia môžu vzniknúť v dôsledku náhlych výkyvov hmotnosti. Príčiny strií počas chudnutia:

 • redukcia tukového tkaniva. Pri chudnutí človek „spaľuje kalórie“, čo vedie k odstráneniu tukových buniek pod kožou. Keď sa objem tukového tkaniva zníži, koža sa začne naťahovať a ochabovať v dôsledku poklesu podporného tkaniva;
 • zníženie množstva kolagénu a elastínu. Pri náhlom úbytku hmotnosti dochádza k poškodeniu bielkovín a strate elasticity pokožky;
 • genetická predispozícia. Niektorí ľudia sú geneticky podmienení tým, že majú v koži slabšie spojivové vlákna, vďaka čomu sú náchylnejší na vznik strií, ktorý je spojený so zmenami hmotnosti.

Riziko strií sa zvyšuje s rýchlym úbytkom hmotnosti, pretože pokožka nemá čas prispôsobiť sa zmenám. Pri postupnom chudnutí môžu byť strie sotva viditeľné alebo sa nemusia vyskytnúť vôbec.

Strie počas tehotenstva a po pôrode

Strie vznikajú u tehotných žien v dôsledku fyziologických a hormonálnych zmien. Príčiny strií počas tehotenstva:

 • rýchly rast brucha. Keď plod rastie vo vnútri maternice, brucho ženy sa zväčšuje, čo vedie k výraznému rozťahovaniu kože;
 • hormonálne zmeny. Počas tehotenstva sa zvyšuje hladina estrogénu a progesterónu, čo ovplyvňuje stav pokožky;
 • nadmerná veľkosť plodu alebo viacpočetné tehotenstvo. Hmotnosť dieťaťa vyvíja dodatočný tlak na pokožku a tkanivá, čím sa zvyšuje ich rozťahovanie;
 • hmotnosť ženy pred tehotenstvom. Nadváha pred počatím môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku strií, najmä na prsiach, bruchu, zadku a stehnách, pretože viac tukových usadenín môže spôsobiť väčšie natiahnutie pokožky, keď sa zväčší brucho.

Genetická predispozícia a predchádzajúce tehotenstvá môžu zvýšiť riziko strií. Mierna fyzická aktivita a cvičenie počas tehotenstva pomôžu zlepšiť stav pokožky a znížiť riziko strií na bruchu po pôrode.

Strie po tehotenstve vznikajú v dôsledku náhleho poklesu telesného objemu a hmotnosti. Taktiež sa po pôrode prudko sťahujú a zmenšujú svaly brucha a zadku, čo vedie k ochabovaniu, zmenám vzhľadu pokožky a vzniku strií.

Aké môžu byť strie?

Farba strií sa mení v závislosti od štádia poškodenia kože. Druhy strií:

 • ružové alebo červené strie (v ranom štádiu). Môžu byť citlivé na dotyk, ich vzhľad je spojený s prudkým rozšírením ciev a zápalovou reakciou kože, vďaka ktorej sú strie žiarivej farby;
 • modré alebo fialové strie (druhá fáza). Po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch sú krvné cievy menej viditeľné, ale stále zostávajú v oblasti poškodenia kože;
 • striebristé alebo biele strie (neskoré štádium). Vyznačujú sa zúžením krvných ciev, pokračujúcou regeneráciou pokožky a hojením strií. Biele strie sa môžu zdať menej nápadné na svetlej pokožke, ale zostávajú viditeľné na tmavej pokožke.

V zriedkavých prípadoch môžu strie stmavnúť alebo očervenieť v dôsledku zničenia krvných ciev v koži. Tmavé strie sa tiež časom zosvetlia a stanú sa striebristými.

V závislosti od hĺbky poškodenia kože sa rozlišujú epidermálne a dermálne strie. Epidermálne strie sú obmedzené na vrchnú vrstvu kože – epiderma. Zvyčajne majú plochý, lineárny vzhľad a často pripomínajú tenké jazvy alebo biele pruhy na koži. Dermálne strie sú lézie, ktoré siahajú do hlbšej vrstvy kože, dermy. Môžu byť širšie a dlhšie, majú konvexnú alebo preliačenú štruktúru a výraznejší odtieň.

Strie môžu byť úzke (vznikajú v dôsledku postupného naťahovania kože) a široké (objavujú sa prudkým alebo rýchlym nárastom alebo znížením objemu a hmotnosti). Široké strie sú výraznejšie a rozšírenejšie, vďaka čomu sú na koži (najmä tmavej) viditeľnejšie.

Ako vyzerajú strie?

Strie sa prejavujú ako lineárne alebo pásovité lézie na koži, ktoré môžu mať rôzne odtiene a textúru v závislosti od štádia ich vývoja a farby pokožky človeka. Čerstvé strie majú jasnú farbu a vyzerajú ako úzke pruhy na koži, zrelé sa stávajú svetlou farbou a majú konvexnú alebo vpadnutú štruktúru. Ako vyzerajú strie v počiatočnom, strednom a zrelom štádiu, môžete vidieť na fotografii.

Kde sa môžu strie objaviť?

Strie sa môžu vyskytovať na rôznych častiach tela, ale umiestnenie sa môže líšiť v závislosti od príčiny napínania kože. Možné miesta výskytu strií:

 • brucho. Koža sa zvyčajne natiahne počas tehotenstva alebo náhleho prírastku hmotnosti, čo spôsobuje výskyt červených strií na bruchu;
 • stehná a zadok. Strie vznikajú v dôsledku zvýšeného objemu svalov alebo rýchlej straty telesného tuku;
 • lumbosakrálna oblasť. Vyskytujú sa v dôsledku intenzívneho napínania svalov v dolnej časti chrbta (napríklad v dôsledku nesprávnej techniky cvičenia, sedavého životného štýlu, náhlych pohybov a obratov alebo zranení chrbta);
 • ruky a nohy. Objavujú sa v dôsledku nárastu svalového objemu, ktorý sa zvyčajne vyskytuje u športovcov alebo ľudí, ktorí sa aktívne venujú fyzickým aktivitám.

Strie v oblasti prsníkov sa môžu objaviť počas tehotenstva v dôsledku zvýšenia veľkosti a objemu mliečnych žliaz pri príprave na 

 dieťaťa. Môžu sa vyskytnúť aj u žien, ktoré majú nerovnomerný rast prsníkov alebo zmeny veľkosti prsníkov v dôsledku kolísania hmotnosti.

Ako sa vyhnúť striám?

Neexistuje možnosť úplného vylúčenia vzniku strií, pretože genetika a zmeny hmotnosti nie sú vždy kontrolovateľné. Odporúčania pre zníženie rizika vzniku strií na koži:

 • pomalé priberanie alebo chudnutie. Postupné zmeny telesnej hmotnosti pomôžu znížiť napínanie kože;
 • mierna fyzická aktivita. Pravidelné cvičenie (napríklad plávanie, joga alebo fitness) pomôže udržať tón pleti a posilniť svaly;
 • pitný režim. Voda udržuje správnu hydratáciu kožných buniek a posilňuje jej ochrannú bariéru (pomáha znižovať stratu vlhkosti), zlepšuje krvný obeh a redukuje suchosť pokožky;
 • pravidelná starostlivosť o pleť. Používanie hydratačných krémov a telových olejov síce strie neodstráni, ale pomôže udržať vysokú úroveň hydratácie pokožky a zníži riziko vysušovania;
 • kontrolovať úroveň stresu. Chronický stres môže ovplyvniť hormonálnu rovnováhu a stav pokožky.

Pre zníženie rizika vzníku strií sa vyhnite nikotínu, ktorý sťahuje cievy, narúša prekrvenie pokožky, zhoršuje elasticitu a prispieva k suchosti pokožky. Nikotín je tiež oxidačné činidlo, ktoré môže poškodzovať kožné bunky a prispievať k zrýchlenému starnutiu.

Dôležitá je aj vyvážená strava vrátane potravín bohatých na vitamíny (najmä A, C, D) a mikroelementy, bielkoviny a zdravé tuky.

Produkty na prevenciu strií

Skupina produktov

Príklady

Mäso

Hovädzie, tuniak, losos, morka, kuracie, jahňacie, králičie a kačacie

Orechy

Vlašské orechy, para orechy, píniové a lieskové orechy, mandle, pistácie, kešu, makadamové, lieskové orechy a pekanové orechy

Strukoviny

Čierna a červená fazuľa, cícer, šošovica a hrach

Mliečne výrobky

Mlieko, jogurt, tvaroh, kefír, syr, kyslomliečne nápoje, tvaroh, rjaženka

Byliny

Špenát, morské riasy, šalát, bazalka, šalvia, petržlen, koriander a rukola

Ovocie a bobuľové ovocie

Mrkva, kiwi, pomaranč, marhuľa, broskyňa, jablká, hrušky, hrozno, jahody, maliny a čučoriedky

Zelenina

Červená paprika, sladké zemiaky, mrkva, paradajky, brokolica, špenát, tekvica, baklažán, kapusta, uhorky a karfiol

Pravidelná masáž zadku, stehien a brucha pomôže predchádzať striám. Masáž stimuluje prietok krvi, zvyšuje prísun kyslíka a živín do tkanív, podporuje svalovú relaxáciu a stimuluje tvorbu kolagénu. Pri masáži sa môže jemne odlupovať pokožka, čo pomáha odstraňovať odumreté bunky a stimuluje obnovu pokožky. V dôsledku toho sa zlepšuje textúra pokožky a znižuje sa viditeľnosť strií.

Zmiznú strie samé od seba?

Proces redukcie strií môže trvať dlho, trvanie závisí od typu pokožky, hĺbky a šírky strií, ako aj od individuálnych vlastností človeka. Dôvody, prečo strie nezmiznú samé od seba:

 • porušenie štruktúry kože. Kolagénové a elastínové vlákna praskajú, čo vedie k zmenám na koži;
 • fibróza. Na miestach, kde je koža poškodená, sa tvorí zjazvené tkanivo, ktoré nahrádza normálne proteínové vlákna, čím je koža menej pružná a to vedie k tvorbe strií;
 • neustále napätie. Koža je neustále pod napätím v dôsledku tlaku telesných štruktúr (napríklad svalov). V oblasti strií dlho pretrváva napätie, čo sťažuje obnovu štruktúry.

Niektoré strie môžu byť hlboké a široké, čo sťažuje hojenie pokožky. Strie sa môžu časom zlepšiť v dôsledku regenerácie (obnovy) pokožky, zvýšenej produkcie kolagénu alebo straty pigmentácie, vďaka čomu sú menej nápadné.

Ako sa zbaviť strií v domácich podmienkach?

Na odstránenie strií na nohách a zadku možete použiť aloe vera, kakaové maslo, citrónový extrakt alebo olej z ružového dreva. V rámci odbornej starostlivosti vybranej dermatológom však znížia viditeľnosť strií, zlepšia stav a textúru pokožky, zvýšia tvorbu kolagénu a urýchlia regeneráciu pokožky.

Produkty na zosvetlenie strií by mal vyberať dermatológ. Pokusy zbaviť sa strií v domácich podmienkach bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom môžu viesť k alergickým reakciám, podráždeniu a popáleninám.

Pomáha krém na strie?

Nie je možné odstrániť strie na prsiach a zadku pomocou krémov alebo gélov z dôvodu narušenia štruktúry dermy. Krémy na strie sa používajú na zvlhčenie pokožky, stimuláciu kolagénu, vyhladenie štruktúry pokožky a zníženie zápalu.

Ako odstrániť strie?

Prítomnosť strií na koži je normou, neexistujú žiadne lekárske indikácie na ich odstránenie. V prípade potreby je však možné použiť prostriedky a postupy na zníženie ich viditeľnosti alebo ich úplné odstránenie.

Odstránenie strií na zadku a rukách je zvyčajne nemožné pomocou krémov a gélov, fyzickej aktivity a úpravy hmotnosti, ale je možné zvýšiť elasticitu a zlepšiť stav pokožky. Plastický chirurg vám chirurgickým zákrokom pomôže odstrániť strie na bruchu. Spôsoby, ako odstrániť strie:

 • abdominoplastika. Počas operácie chirurg odstráni prebytočnú kožu a tuk z brušnej oblasti. Počas procesu odstraňovania kože môže lekár odstrániť aj červené a biele strie;
 • liposukcia. Chirurgický zákrok, pri ktorom sa prebytočný tuk odstraňuje zo špecifických oblastí tela pomocou odsávania cez tenké kanyly. Redukcia tukových buniek pomáha stimulovať produkciu kolagénu v koži a pomáha odstraníť fialové strie.

Tieto plastické operácie nie sú procedúrami na špecifické odstránenie strií, pretože sú zamerané na odstránenie tukových usadenín a napnutie pokožky. Strií sa môžete zbaviť pomocou plastickej chirurgie, ak chirurg pôsobí cielene na miesta, kde sa nachádzajú ložiska natiahnutej kože.

Dá sa použiť aj dermabrázia – mechanický peeling, pri ktorom dochádza k hĺbkovému obrusovaniu pokožky vrstva po vrstve. Dermabrázia zahŕňa použitie brúsneho nástroja, ktorý jemne odstraňuje vrchnú vrstvu pokožky a zanecháva ju hladkú.

Laserový resurfacing strií: čo to je?

Laserový resurfacing strií je postup, ktorý využíva laser na zníženie výskytu strií na koži. Metóda je založená na stimulácii tvorby kolagénu a zmene štruktúry pokožky.

Ako odstrániť strie laserom?

Laser dokáže odstrániť červené, fialové a biele strie. Pred zákrokom lekár vylúči kontraindikácie zákroku: tehotenstvo, infekcie a zápaly v postihnutej oblasti, prítomnosť jaziev, kožné ochorenia (ekzémy alebo psoriáza). Etapy laserového odstránenia strií:

 1. Pred začatím procedúry lekár nanesenie pacientovi na pokožku špeciálny gél alebo anestetický krém, aby sa znížilo nepohodlie.
 2. Dermatológ nasmeruje krátke, koncentrované, pulzujúce lúče svetla na strie. Laser precízne odstraňuje vrstvy poškodenej kože, čím stimuluje rast nových kolagénových vlákien pre vytvorenie hladšej pokožky.
 3. Pod vplyvom laserovej energie sa stimuluje tvorba kolagénu a elastínu.

Zákrok naštartuje proces remodelácie – zmeny štruktúry a stavu pokožky. V dôsledku laserového resurfacingu sa pokožka stáva pevnejšou a hladšou.

Po zákroku môže pacient pociťovať opuch a začervenanie v ošetrovanej oblasti, zvýšenú citlivosť a mierne olupovanie kože počas 2 až 3 dní. V zriedkavých prípadoch sa môžu vyskytnúť modriny, malé biele hrbolčeky (mília), tmavé (hyperpigmentácia) alebo svetlé (hypopigmentácia) škvrny na koži, zjazvenie a infekcia, ale tieto komplikácie sú minimalizované, keď zákrok vykonáva lekár.

Môže sa kokosový olej použiť na strie?

Kokosový olej nepomôže existujúcim striám, ale môže znížiť riziko vzniku nových. Účinky kokosového oleja:

 • hydratácia pokožky. Je to dobrý zvlhčovač, pretože obsahuje oleje, ktoré pomáhajú „uzamknúť“ vlhkosť v pokožke, čo pomáha znižovať suchosť a odlupovanie;
 • antioxidanty. Kokosový olej obsahuje antioxidanty (napríklad vitamín E), ktoré pomáhajú chrániť pokožku pred poškodením voľnými radikálmi a predčasným starnutím;
 • protizápalové vlastnosti. Olej má protizápalové vlastnosti, ktoré znižujú zápal a podráždenie pokožky.

Kokosový olej môžete aplikovať na vlhkú pokožku po sprchovaní alebo pridať niekoľko kvapiek do denného hydratačného krému. Môže sa použiť aj pri masáži, čím sa zvyšuje prenikanie mazu do pokožky.

Je možné sa strií úplne zbaviť?

Môže byť ťažké úplne sa zbaviť strií v dôsledku štrukturálnych zmien na koži. Remodelačné procedúry (ako je laserový resurfacing) zvyčajne pomáhajú odstrániť plytké a úzke strie. Ďalšie postupy pre štrukturálne zmeny na koži:

 • rádiofrekvenčné postupy. Lekár ohrieva tkanivo v oblasti strií pomocou rádiofrekvenčných vĺn, zlepšuje prietok krvi a stimuluje produkciu bielkovín;
 • ultrazvuková terapia. Procedúra zahŕňa prenikanie ultrazvukových vĺn do dermy, čo zlepšuje elasticitu pokožky a znižuje viditeľnosť strií;
 • mikrovpichovanie (indukcia kolagénu). Počas mikroihlovania lekár používa malé ihly na prepichnutie kože v oblasti strií. Indukcia stimuluje prirodzený proces regenerácie a tvorby kolagénu.

Typ zákroku a jeho počet závisí od miesta a hĺbky strií. Lekár vám zároveň pomôže vybrať správnu starostlivosť o pleť (hydratačný a opaľovací krém), ktorá je nevyhnutná pre udržanie zdravej a elastickej pokožky.

Dermatológia v Doktorpro v Bratislave

Čo sú to strie, prečo vznikajú a ako sa ich zbaviť? - Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
Doktorpro v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

1. Je krém na strie bezpečný pre tehotné ženy?

Na strie počas tehotenstva môžete použiť krémy, ktoré sú navrhnuté s prihliadnutím na vlastnosti tela ženy a dieťaťa. Pravidlá pre výber krému na strie pre tehotné ženy:

 • zloženie. Dôležité je preštudovať si zloženie krému a uistiť sa, že neobsahuje agresívne chemické zložky (napríklad parabény alebo ftaláty). Musíte si vybrať produkty s bezpečnými a prírodnými zložkami (harmanček, aloe vera, kokosový a sezamový olej);
 • hypoalergénne. Ak máte citlivú pokožku alebo sklon k alergickým reakciám, musíte si vybrať krémy bez syntetických farbív, sulfátov, minerálnych olejov, či umelých aróm;
 • hydratácia. Krém by mal pokožku hydratovať, pretože suchá pokožka zvyšuje riziko strií.

Pred použitím krémov na strie by ste sa mali poradiť s dermatológom. Lekár pomôže vylúčiť kontraindikácie a vybrať krém pre konkrétny typ pleti.

2. Kedy sa strie objavujú počas tehotenstva?

Počas tehotenstva sa strie zvyčajne objavujú v druhom (približne od 13. do 27. týždňa) a pribúdajú v treťom trimestri. Strie sa môžu objaviť aj po pôrode, pretože najmä brušná oblasť sa rýchlo zmenšuje. Strie po pôrode môžete odstrániť pomocou lasera, rádiofrekvenčných vĺn alebo ultrazvukových vĺn.

3. Prečo sa strie objavujú počas tehotenstva?

Strie počas tehotenstva vznikajú v dôsledku zväčšenia plodu a rastu brucha, čo vedie k náhlym zmenám objemu a hmotnosti. Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku strií, patrí nevyvážená strava, nedostatok fyzickej aktivity, viacpočetné tehotenstvo a nadmerná veľkosť plodu.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo sú to strie, prečo vznikajú a ako sa ich zbaviť?
Lekár - dermatológ, trichológ.
Čo sú to strie, prečo vznikajú a ako sa ich zbaviť?
Článok preveril: MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.

Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie
v DoktorPRO? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Patrícia pred 6 mesiacmi
Dobrý deň. Začína mi druhý trimester. Ako si vybrať prostriedky na eliminovanie strie počas tehotenstva? Čo by som si mal zvážiť pri výbere krému?
Odpovedať
Dobrý deň. Dôležité je vyberať si produkty, ktoré obsahujú bezpečné a prírodné zložky (kyselina hyalurónová, aloe vera, vitamín E, jojobové oleje či kokosový olej). Tieto zložky sa považujú za bezpečné a pomôžu hydratovať a zjemniť pokožku, znížiť suchosť a zabrániť tvorbe strií. Je lepšie vyberať produkty bez tvrdých chemických zložiek (parabény, ftaláty alebo syntetické farbivá), aby ste predišli možným rizikám pre vaše zdravie a zdravie vášho dieťaťa.
Irena pred 6 mesiacmi
Dobrý deň. Po prudkom poklese váhy sa mi začali robiť strie na zadku. Povedzte mi, prosím, ak pravidelne robím drepy so záťažou v posilňovni, pomôže to znížiť strie?
Odpovedať
Dobrý deň. Drepy s váhou v posilňovni pomôžu posilniť svaly zadku, vďaka čomu bude pokožka pevnejšia a zníži sa výskyt strií. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa však odporúča kombinovať cvičenie s procedúrami remodelácie pleti, ako je  mikroihličková terapia.
Alisa pred 6 mesiacmi
Dobrý deň. Čo robiť so striami? Moje priateľky vyskúšali rôzne metódy remodelácie pleti a boli spokojné s výsledkami. Ako zvoliť správny postup?
Odpovedať
Dobrý deň. Výber metódy remodelácie pleti závisí od individuálnych preferencií, finančných možností a úrovne komfortu. Laserová terapia a rádiofrekvenčná liečba môžu byť účinnejšie, ale náklady na jeden zákrok sú vyššie ako pri iných metódach. Ultrazvuková terapia a mikroneedling sú zvyčajne cenovo dostupnejšie, ale výsledky môžu byť menej viditeľné.
Nikol pred 6 mesiacmi
Dobrý deň. Pred mesiacom som rodila. Po pôrode mi na bruchu ostali hrozné strie (v oblasti pupka) a na zadnej strane stehien. Čo mám robiť, aby som sa ich zbavila?
Odpovedať
Dobrý deň. Po pôrode sú strie bežným a normálnym javom kvôli rýchlemu naťahovaniu kože počas tehotenstva. Pravidelná masáž, krémy s hydratačnými a výživnými zložkami a ošetrenia ako laserová terapia alebo rádiofrekvenčné ošetrenia pomôžu strie zjemniť a urobiť ich menej nápadnými.
Marta pred 6 mesiacmi
Dobrý deň. Prečo vznikajú strie? Nikdy predtým som ich nemala, ale nedávno som si začala všímať pruhy na nohách, najmä okolo stehien.
Odpovedať
Dobrý deň. Strie vznikajú v dôsledku naťahovania kože, rýchleho rastu, výrazných zmien hmotnosti alebo hormonálnych výkyvov. Ako sa pokožka naťahuje, zvyšuje sa jej elasticita a dochádza k poškodeniu kolagénu a elastínu v derme, čo vedie k tvorbe plytkých línií známych ako strie. Najčastejšie sa objavujú na bruchu, stehnách, zadku a na prsiach.
Objednať sa na vyšetrenie
Táto webová stránka používa súbory cookie na účely opísané v Podmienkach spracúvania osobných údajov najmä na zabezpečenie riadneho a bezpečného fungovania webovej stránky a na prispôsobenie vzhľadu webovej stránky individuálnym preferenciám používateľa (personalizácia).
Kliknite na tlačidlo "Prijať", ak súhlasíte s používaním súborov cookie na účely opísané v Podmienkach spracovania osobných údajov.Súhlas s používaním súborov cookie môžete tiež odmietnuť. Zablokovaním používania všetkých súborov cookies však môže dôjsť k znefunkčneniu niektorých častí webovej stránky.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.