Čo je rosacea?
Ružovka je chronické zápalové ochorenie, ktoré sa prejavuje začervenaním pokožky tváre a v pokročilých štádiách aj zapálenými vyrážkami (zvyčajne na nose, čele, brade a lícach). Môže postihnúť aj oči.
Aké sú príznaky rosacey?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Hlavným prejavom ochorenia je postupné alebo náhle začervenanie pokožky tváre. Medzi ďalšie príznaky rosacey patria:
- viditeľné krvné cievy;
- pálenie, brnenie, svrbenie, suchosť, napnutosť, drsnosť a olupovanie pokožky v postihnutej oblasti;
- rinofýma (zhrubnutie kože na nose).
Ochorenie môže spôsobiť slzenie, suchosť, začervenanie, podráždenie očí a jačmeň (gordeolum). Patologické prejavy zahŕňajú aj opuch očných viečok a tváre.
Ako vyzerá rosacea?
Ružovka môže vyzerať ako začervenanie alebo spálenie od slnka, ktoré nemizne. Zapálená pokožka môže byť červená, ružová alebo fialová. Možné miesta vyrážky pri rosacei:
- nos;
- brada;
- líca;
- čelo;
- očné viečka a okolie očí.
V prípade ak malé cievy popraskajú, môžu sa zväčšiť a presvitať cez pokožku a pripomínať nitky alebo hviezdičky. V zriedkavých prípadoch sa vyrážky, ktoré sprevádzajú rosaceu môžu rozšíriť aj na iné časti tela (napr. uši, krk, hrudník a pokožku hlavy).
mierna rosacea dospelých
Ako vzniká rosacea?
Presné mechanizmy vzniku ochorenia nie sú známe. Príčiny rosacey môžu zahŕňať:
- genetickú predispozíciu;
- nadmerné vystavenie ultrafialovému žiareniu, silnému vetru, vysokým alebo nízkym teplotám;
- hormonálne poruchy;
- zvýšenú aktivitu imunitného systému;
- nedostatok katelicidínu (proteínu, ktorý chráni kožu pred infekciami);
- demodekózu (rosacea, skomplikovaná demodekózou, sa rozvíja v dôsledku infekcie podkožným roztočom Demodex);
- bakteriálne infekcie (napr. Helicobacter pylori);
- stres;
- zvýšenú fyzickú námahu;
- časté pitie alkoholu, horúcich nápojov a konzumáciu korenených jedál (zmeny v stravovaní sú jednou z najčastejších príčin exacerbácie rosacey);
- vedľajšie účinky prípravkov na starostlivosť o pokožku a vlasy (napr. pleťové vody alebo laky na vlasy).
Rosacea sa môže objaviť aj pri nekontrolovanom užívaní liekov (napr. steroidná rosacea je vedľajším účinkom kortikosteroidov). Medzi ďalšie rizikové faktory rosacey patrí svetlá pleť, fajčenie a vek nad 30 rokov.
Aké sú formy rosacey?
Pri klasifikácii ochorenia sa zohľadňuje jeho závažnosť. Formu patológie možno určiť podľa prevládajúcich príznakov.
Klasifikácia rosacey | |
Formy rosacey | Charakteristika |
Prerosacea (mierna forma rosacey) | Začervenanie a pálenie pokožky na tvári (najčastejšie na lícach, nose a v blízkosti nosa) |
Cievna (erytematotelangiektatická rosace) | Koža je červená a opuchnutá, pod povrchom sú viditeľné malé rozšírené cievy (teleangiektázia) |
Zápalová | Výskyt malých pupienkov, niekedy s hnisom (pustuly) |
Granulomatózna rosacea | Husté červené, žlté, hnedé alebo mäsité papuly pripomínajúce uzliny |
Rinofýma (fymatózna rosacea) | Začervenanie a zhrubnutie kože okolo nosa s jej následnou deformáciou |
Oftalmorosacea (očná forma patológie) je samostatná kategória rosacey. Príznaky očnej rosacey môžu zahŕňať:
- bolesť, pálenie, brnenie, pocit cudzieho telesa a piesku v očiach;
- slzenie;
- začervenanie, suchosť, podráždenie očí;
- zápal, odlupovanie kože očných viečok;
- neznášanlivosť kontaktných šošoviek.
Oftalmorosacea sa vyvíja nezávisle od tvárovej formy ochorenia a môže sa zhoršiť pridruženými očnými ochoreniami. Ak je rohovka oka zapálená (keratitída), tak sa zvyšuje riziko zákalu oka.
Na rozdiel od iných dermatologických ochorení sa akútna rosacea nediagnostikuje. Ochorenie vždy prebieha v chronickej forme.
Aké typy a štádiá rosacey rozlišujeme
Existujú tri typy rosacey - erytematotelangiektaktická rosacea, papulopustulárna rosacea a fymatózna rosacea. Typ ochorenia sa určuje na základe výsledkov vyšetrenia.
Erytematotelangiektatická rosacea (1. štádium, počiatočné)
V počiatočných štádiách sa rosacea môže prejavovať pretrvávajúcim erytémom (erytematózne štádium). Medzi ďalšie príznaky erytematotelangiektatickej formy rosacey môžu patriť:
- nadmerný prílev krvi do kapilár, ktorý spôsobuje pocit tepla v tvári;
- občasné začervenanie nosa a líc;
- viditeľné rozšírené cievky pod kožou.
Priebeh počiatočného štádia rosacey môže byť sprevádzaný náhlym nástupom a náhlym vymiznutím príznakov choroby. Príčinou exacerbácie môže byť intenzívna fyzická námaha, vystavenie teplu, konzumácia alkoholických nápojov alebo korenených jedál.
Erytematotelangieaktická (štádium I, počiatočná forma) rosacea
Papulopustulárna rosacea (2. štádium, zápalové)
Keď rosacea prejde do druhého štádia, objavia sa papuly (začervenané zapálené hrbolčeky pod kožou) a pustuly (hnisom naplnené vyrážky, hnisavé papuly). K ďaľším príznakom papulopustulárnej formy rosacey patrí opuch a začervenanie tváre. Základným rozdielom medzi rosaceou a akné je, že pri rosacei nie sú prítomné čierne bodky.
Papulopustulárna (zápalová forma II. stupňa) rosacea
Fymatózna rosacea (3. štádium, hypertrofické)
Fymatózna rosacea je charakterizované hlbokým erytémom, teleangiektáziou, papulami, pustulami, zväčšením pórov, hyperpláziou tkaniva a výskytom veľkých zápalových uzlíkov (granulómov). Pri postihnutí tváre sú jej kontúry drsné a nerovnomerné a zhrubnutá, opuchnutá koža pripomína štruktúru pomarančovej kôry. Pri rosacei, ktorú sprevádza hypertrofia spojivového tkaniva a mazových žliaz so zvýšeným ukladaním kolagénu, sa môže objaviť rinofýma (zhrubnutie kože nosa).
Fymatózna (štádium III, hypertrofická forma) rosacea
Aké komplikácie môžu vzniknúť pri rosacei?
Ružovka nie je život ohrozujúca patológia a celková prognóza jej liečby je priaznivá. Komplikácie pri rosacei môžu zahŕňať:
- zjazvenie tkaniva;
- chronický erytém;
- konjunktivitídu;
- zníženú zrakovú ostrosť.
Závažné formy rosacey môžu ovplyvniť sebavedomie. Negatívne vnímanie vlastného vzhľadu môže viesť k zvýšenej úzkosti a depresii.
Ako sa diagnostikuje rosacea?
Ak spozorujete príznaky rosacey, mali by ste sa objednať na konzultáciu k dermatológovi. Diagnostické metódy rosacey môžu zahŕňať:
- kontrolu stavu pokožky;
- odber anamnézy (lekár sa pacienta pýta na čas vzniku príznakov, životný štýl, sprievodné ochorenia a lieky, ktoré užíva);
- krvné testy (môžu byť nariadené v prípade podozrenia na infekčné ochorenia sprevádzajúce rosaceu).
Ak sú postihnuté oči, dermatológ môže pacienta odoslať k oftalmológovi. Diferenciálna diagnostika rosacey umožňuje vylúčiť ochorenia s podobnými príznakmi (napr. akné, systémový lupus erythematosus, sarkoidózu, fotodermatitídu a periorálnu dermatitídu).
Aké sú metódy liečby rosacey?
Spôsoby liečby rosacey so zaručenými pozitívnymi výsledkami nie sú známe. Metódy liečby ružovky môžu zahŕňať:
- protizápalové, vazokonstrikčné, antibakteriálne lieky a imunosupresíva;
- vitamíny (deriváty vitamínu A, vitamíny B3 a B12) sa môžu používať pri rosacei. Niektoré vitamíny (napr. niacínamid) môžu byť súčasťou perorálnych a lokálnych prípravkov používaných na rosaceu;
- peelingy (napríklad rosacea sa môže liečiť kyselinou salicylovou, ktorá má antibakteriálne a protizápalové účinky, ak nie je jednou zo spúšťačov choroby);
- botoxové injekcie (liečba rosacey botulotoxínom);
- mezoterapia (môže znížiť zápal, erytém, množstvo papúl a teleangiektáziu pri rosacei);
- terapiu mikroprúdom (mikroprúdy pri rosacei majú protizápalový účinok a zlepšujú celkový stav pokožky);
- prostriedky na ochranu pokožky pred vonkajšími vplyvmi (v prípade rosacey sa odporúča použiť opaľovací krém na tvár pred pobytom vonku);
- nutričnú terapiu;
- chirurgický zákrok;
- aparátnu liečbu rosacey (laser, svetelná terapia).
Laserová liečba rosacey pomáha odstrániť cievne a fymatózne zmeny, znížiť pretrvávajúce začervenanie a zápal bez rizika prehriatia alebo narušenia integrity pokožky.
Fototerapia pri rosacei môže výrazne znížiť počet škvŕn, zmenšiť plochu postihnutú erytémom a zlepšiť zdravie pokožky. Okrem odstránenia príznakov rosacey pomáha neinvazívna svetelná terapia (IPL) fotorejuvenizovať pokožku tým, že aktivuje tvorbu kolagénu, zbavuje ju pigmentácie, jemných vrások a škvŕn.
Včasná diagnostika a liečba rosacey môže pomôcť kontrolovať prejavy patológie, predchádzať komplikáciám a zlepšiť kvalitu života. Minimálna dĺžka liečby trvá zvyčajne tri mesiace.
Aký je režim antibiotickej liečby rosacey?
Režim antibiotickej liečby vyberá súkromný dermatológ s prihliadnutím na stanovenú diagnózu. Antibiotiká na vonkajšie použitie (krémy, gély, pleťové vody) sa aplikujú na postihnuté oblasti kože raz alebo dvakrát denne. Lokálnu liečbu možno doplniť perorálnymi antibiotikami, ktorých dávkovanie závisí od telesnej hmotnosti pacienta.
Antibiotická liečba rosacey trvá v priemere jeden až štyri mesiace. Po dvojmesačnej prestávke sa môže predpísať ďalší kurz liečby.
Aplikujú sa na liečbu rosacey lieky na zúženie ciev?
Na liečbu rosacey sa môžu používať vazokonstrikčné lieky. Aplikácia vazokonstrikčného lieku (napr. aplikácia masti dvakrát denne) môže pomôcť znížiť erytém. Vazokonstrikčné lieky na liečbu rosacey sa môžu doplniť protizápalovými prípravkami (napr. gél s kyselinou azelaovou).
Kedy sa predpisuje systémová liečba rosacey?
Systémová liečba (perorálnymi liekmi) sa môže predpísať, ak je účinnosť lokálnych liekov nedostatočná. Vo väčšine prípadov sú základom systémovej liečby rosacey antibiotiká, ktoré sa majú užívať raz alebo dvakrát denne. V rámci liečby sa môžu predpísať aj perorálne betablokátory a retinoidy.
Klinické odporúčania na prevenciu rosacey
Aby ste predišli zhoršeniu rosacey, chráňte pokožku pred chladom, vetrom a ultrafialovým žiarením oblečením, prikrývkami hlavy alebo krémami s ochranným faktorom SPF 30 a viac. Klinické odporúčania na prevenciu rosacey môžu tiež zahŕňať:
- vyhýbanie sa spúšťačom choroby (napr. stresu), ktoré môžu zhoršiť príznaky;
- kontrolu intenzity fyzickej aktivity;
- ľahkú masáž tváre (na zníženie opuchu);
- pravidelný spánok;
- dodržiavanie diéty;
- obmedzenie dotykov a trenia tváre rukami.
V prípade afinity k zápalom očných viečok je vhodné sa vyhnúť líčeniu očí. Muži môžu namiesto britvy používať elektrický holiaci strojček. Znížia tým dráždenie pokožky tváre.
Je pri rosacei potrebná diéta?
Každá osoba s rosaceou môže mať individuálny súbor potravinových spúšťačov, ktorých konzumácia zvyšuje pravdepodobnosť zhoršenia ochorenia. Diéta pri ružovke:
- nepiť alkohol ani horúce nápoje;
- nejesť korenené a mastné jedlá, paradajky, čokoládu, škoricu a citrusové plody;
- jesť pri rosacei čerstvé ovocie a zeleninu bohatú na vlákniny, zaradiť do stravy kefír a iné probiotické produkty (za predpokladu, že vo vašom prípade nespôsobujú exacerbáciu).
Ošetrujúci lekár môže pacientovi odporučiť, aby si viedol potravinový denník, ktorý pomôže zistiť vzťah medzi jeho stravou a príznakmi ochorenia a zostaviť si zoznam nevhodných potravín pri vlastnej patológii. Ak sa objaví nový, doposiaľ neznámy potravinový spúšťač rosacei, je potrebné vykonať vhodné úpravy v jedálničku.
Aký životný štýl je vhodný na trvalú remisiu rosacey?
Okrem užívania liekov predpísaných dermatológom sa odporúča znížiť stres (napr. prostredníctvom jogy, meditácie alebo dychových cvičení), aby sa zabezpečila trvalá remisia. Vzhľadom na zvýšené riziko exacerbácie rosacey je dôležité sledovať potenciálne spúšťače patológie a vyhýbať sa nezdravým návykom a neexperimentovať so starostlivosťou o pleť. Pri rosacei by sa mala umývať tvár teplou vodou a jemnými čistiacimi prostriedkami. Spôsob minimalizácie príznakov ochorenia by ste mali konzultovať so svojím lekárom.
Dá sa rosacea úplne vyliečiť?
Lieky, ktoré by dokázali úplne vyliečiť rosaceu, zatiaľ neboli vyvinuté. Dodržiavanie odporúčaní dermatológa (užívanie liekov, vyhýbanie sa spúšťačom choroby, úprava životného štýlu) však môže pomôcť udržať prejavy choroby pod kontrolou a predchádzať možným komplikáciám.
Je možné dostať rosaceu od inej osoby?
Ružovkou sa nemožno nakaziť od inej osoby. Neexistuje žiadny medicínsky dôkaz o tom, že by sa choroba mohla prenášať kontaktom alebo vzdušnou cestou z človeka na človeka, preto izolácia týchto pacientov nie je potrebná.