Čo je pityriasis versicolor (tinea versicolor)?
Pityriasis versicolor je kožné ochorenie spôsobené hubou rodu Malassezia, ktorá je súčasťou normálnej mikroflóry ľudskej kože. Mikroorganizmy sa v organizme bežne vyskytujú, ale vplyvom vonkajších faktorov (vysoká vlhkosť alebo teplota vzduchu) sa pôvodca pityriasis versicolor môže premeniť na patogénnu formu a to preniknutím do vrchných vrstiev kože a následným poškodením melanocytov, bunkových štruktúr zodpovedných za pigmentáciu kože.
Aké sú príznaky pityriasis versicolor?
Na rozdiel od lichen ruber planus sa pityriasis versicolor objavuje na miestach s mastnou pokožkou, ako je tvár, pokožka hlavy a chrbát. Hlavným príznakom pityriasis versicolor sú škvrny, ktorých farba závisí od typu kože a intenzity plesňovej infekcie. Ďalšie príznaky pityriasis versicolor:
- olupovanie kože alebo jej suchosť;
- mierne svrbenie;
- nerovnomerná pokožka;
- nadmerné potenie;
- prítomnosť oblastí pokožky, ktoré nestmavnú ani sa neopália.
Pityriasis versicolor na chrbte, tvári a hlave môže byť sezónny a zhoršuje sa počas leta kvôli zvýšenej produkcii kožného mazu. Po ošetrení škvrny na pokožke zanechávajú sfarbené alebo tmavšie miesta, ktoré sa časom stratia.
Ako začína pityriasis versicolor?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Pityriasis versicolor začína miernymi príznakmi: zmeny na koži nemajú jasné hranice a sú sprevádzané zápalom a opuchom. Spočiatku má vyrážka ružovú farbu, ktorá sa postupne mení z ružovožltej na hnedú a červenohnedú. Prejavy na koži sú sprevádzané miernym olupovaním, nedochádza k svrbeniu ani páleniu.
Ako vyzerá pityriasis (tinea) versicolor?
Prvým príznakom tinea versicolor je výskyt malých škvŕn na trupe, na rukách, na pokožke hlavy alebo na genitáliách. Vyrážka môže byť mierne svrbivá alebo môže spôsobovať malé alebo žiadne ťažkosti.
V počiatočnom štádiu tinea versicolor nie sú vyrážky ostro ohraničené, zapálené alebo opuchnuté. Spočiatku sú ružové, ale postupne sa ich farba mení z ružovožltej na hnedú až červenohnedú. Fotografia zobrazuje počiatočné štádium tinea versicolor.
počiatočné štádium tinea versicolor
Pityriasis versicolor sa prejavuje ako ružové, hnedé, svetlohnedé alebo biele škvrny na koži. Odtieň škvŕn sa môže líšiť v závislosti od odtieňa pokožky osoby. Ako je možné vidieť na fotografii, pityriasis versicolor sa na tmavšej pokožke javí ako biela alebo svetlohnedá škvrna a na svetlej je škvrna červená alebo ružová.
Ako vyzerá pityriasis (tinea) versicolor?
Rozvoj choroby sprevádza vyšší počet škvŕn, pretože sa kvasinky, ktoré spôsobujú chorobu tinea versicolor, šíria po pokožke. Vyrážka pri tinea versicolor sa môže objaviť na tvári, na rukách a na predkoleniach, ale nikdy nie na slizniciach, na dlaniach alebo na chodidlách, a to z dôvodu inej štruktúry epitelu v týchto častiach tela.
Vyrážky sa môžu zväčšovať (až do priemeru niekoľkých centimetrov) a navzájom sa prelínať. V strede sa vyrážka šúpe a šupiny sa pri dotyku ľahko odlupujú. Medzi atypické formy psoriázy patrí biela tinea versicolor, pri ktorom postihnuté miesta úplne stratia pigment (zbelejú). Nedochádza však k odlupovaniu.
Charakteristickým znakom tinea versicolor je narušená pigmentácia pokožky. Kolónie húb poškodzujú melanocyty zodpovedné za produkciu melanínu, látky zodpovednej za farbu kože. Farba škvŕn pri výskyte tinea versicolor sa môže líšiť v závislosti od odtieňa vašej pokožky. Na tmavšej pokožke sa vyrážka javí ako biela alebo svetlohnedá a na svetlej alebo bledej pokožke ako svetločervená alebo ružová.
Oblasti hypopigmentácie sú obzvlášť nápadné pri spálení slnkom, pretože kvasinkami poškodený epitel zostáva biely. Tento účinok môže pretrvávať dlho, dokonca aj po zotavení. Na fotografii je zobrazené ochorenie tinea versicolor.
biely tinea versicolor
Pityriasis versicolor na hlave, tvári alebo chrbte je pokrytý šupinami, ktoré sa zväčšujú, spájajú a pokrývajú veľké plochy kože. Škvrny môžu byť po vystavení slnku výraznejšie, pretože infikovaná oblasť nie je opálená.
Prečo sa objavuje pityriasis (tinea) versicolor?
Hlavnou príčinou vzniku tinea versicolor je premnoženie kvasiniek na pokožke. Tieto kvasinky sa rozmnožujú vo vlhkom, v teplom a v mastnom prostredí a vytvárajú malé kolónie. Tinea versicolor sa najčastejšie vyskytuje u mladistvých a u ľudí mladších ako 30 rokov, zatiaľ čo u detí a starších ľudí je toto ochorenie zriedkavé.
Príčiny pityriázy
Nadmerná činnosť potných žliaz je častou predispozíciou vzniku infekcie, preto choroba často vzniká v lete (v kúpeľoch) a v krajinách s vlhkým a horúcim podnebím. Ďalšie príčiny vzniku tinea versicolor sú:
- hormonálne zmeny (vrátane zmien spôsobených užívaním orálnej antikoncepcie, tehotenstvom, liečbou neplodnosti);
- oslabený imunitný systém;
- endokrinné poruchy (diabetes mellitus);
- chronické gastrointestinálne ochorenia (gastritída, vredy);
- prekonané vážne ochorenia, zranenia alebo operácie;
- obdobie zvýšenej duševnej a fyzickej aktivity;
- závažná avitaminóza;
- podchladenie;
- nadmerné požívanie alkoholu;
- genetická predispozícia.
Aj niektoré lieky, napríklad imunosupresíva a glukokortikosteroidy, môžu vyvolať tinea versicolor. Nekontrolovaná farmakologická liečba môže byť tiež výsledkom tinea versicolor.
Nosenie tesného syntetického oblečenia v horúcom počasí môže spôsobiť tinea versicolor na ohanbí. Umelé materiály obmedzujú prirodzené dýchanie pokožky, zvyšujú potenie, dráždia horné vrstvy pokožky, čo spôsobuje, že kolónie kvasiniek prenikajú do epidermy a začínajú sa aktívne množiť.
Ochorenie sa môže objaviť pri zmene acidobázickej rovnováhy pokožky, napríklad v dôsledku nesprávnej starostlivosti o pleť. Chorobu vyvoláva aj dedičnosť a užívanie imunosupresív.
Spôsoby nákazy pityriasis versicolor
Pityriasis versicolor je ochorenie kože spôsobené kvasinkou podobnou hube, ktorá sa bežne vyskytuje na ľudskej koži, takže infekcia nie je nákazlivá. Je nemožné nakaziť sa pityriasis versicolor od inej osoby. Je tiež nemožné nakaziť sa pityriasis versicolor od zvieraťa, pretože zvieratá túto hubu neprenášajú.
Aké sú formy pityriasis versicolor?
Tinea versicolor sa môže objaviť v niekoľkých formách, v závislosti od farby škvŕn, ich tvaru a umiestnenia na tele. Formy pityriasis versicolor:
- hyperchrómny lišaj. Charakterizovaný tvorbou tmavých škvŕn (od svetlohnedej až po sýtohnedú), ktoré splývajú do väčších plôch. Často sa objavuje na miestach so zvýšeným potením;
- hypochrómny lišaj. Vyznačuje sa kožnými zmenami svetlej farby. Môže byť spôsobený poruchou produkcie melanínu;
- achrómny lišaj. Objavuje sa v oblastiach s výrazne zníženou pigmentáciou.
Existuje aj erytematózno-skvamózna forma, pri ktorej sa na koži objavujú škvrny so šupinami. Podľa lokalizácie sa rozlišuje inverzná forma, pri ktorej sa objavujú škvrny v záhyboch kože (v podpazuší, slabinách a záhyby na bruchu).
Hyperchrómna (tmavá) pityriasis versicolor
Hyperchrómna (tmavá) pityriasis versicolor je forma ochorenia, pri ktorom postihnuté oblasti kože stmavnú. Svetlohnedé až tmavohnedé škvrny jasne vystupujú na pozadí zdravej kože a môžu sa zlúčiť do veľkých lézií. Príčiny hyperchrómneho lišaja:
- nadmerné potenie;
- oslabenie imunitného systému;
- endokrinné poruchy.
Povrch kožnej vyrážky sa môže odlupovať, ale forma ochorenia nespôsobuje svrbenie ani pálenie. Na liečbu tmavých viacfarebných lišajníkov sa predpisujú antifungálne látky vo forme krémov, gélov a šampónov.
Hypochrómna (svetlá) pityriasis versicolor
Hypochrómna (svetlá) pityriasis versicolor je forma ochorenia, pri ktorom sa postihnuté oblasti kože zosvetlia. Na koži sa objavujú svetlé škvrny, ktoré sa môžu meniť od svetloružovej po bielu. Zmeny sú sprevádzané olupovaním, miernym svrbením a nepríjemnými pocitmi. Príčiny hypochrómneho lišaja:
- nadmerné potenie;
- oslabenie imunitného systému;
- hormonálne zmeny.
Liečba hypochrómneho pityriasis versicolor zahŕňa antifungálne látky. Odporúča sa tiež dodržiavať hygienu pomocou jemných čistiacich prostriedkov a šampónov proti plesniam.
Achromická pityriasis versicolor
Achromická pityriasis versicolor je forma ochorenia, ktorá sa vyznačuje výskytom zreteľných bielych škvŕn na koži. Škvrny sú lokalizované na rôznych častiach tela, najčastejšie na chrbte, hrudníku, ramenách a bruchu. V niektorých prípadoch sa môžu objaviť na krku, rukách a nohách. Vrchná vrstva kože sa odlupuje. Príčiny achrómneho lišaja:
- nadmerné potenie;
- oslabená imunita;
- endokrinné ochorenia;
- nedostatok vitamínov a mikroelementov.
Achromická forma pityriasis versicolor nespôsobuje zápal, začervenanie, svrbenie ani bolesť. Ochorenie sa lieči pomocou antifungálnych činidiel a dostatočnej hygieny.
Ako sa pityriasis (tinea) versicolor vyvíja v jednotlivých štádiách?
Pityriasis versicolor sa vyvíja postupne, každý stupeň má charakteristické príznaky a zvláštnosti, ktoré závisia od imunitného systému človeka. Štádiá pityriasis versicolor:
- Prvé štádium (infekcia). V počiatočnom štádiu sa objavujú malé škvrny, ktoré nespôsobujú svrbenie ani pálenie.
- Druhé štádium (aktívny rast huby). Škvrny sa stávajú zreteľnejšími, zväčšujú sa a nadobúdajú rôzne odtiene — od bielej po ružovú alebo hnedú.
- Tretie štádium (vzhľad škvŕn). Škvrny majú rôzny tvar a veľkosť, zmeny nespôsobujú svrbenie ani pálenie.
Pri absencii liečby sa pityriasis versicolor prejavuje recidívami, pri ktorých sa škvrny stávajú trvalejšími. Po liečbe môže ochorenie prejsť do remisie, pri ktorej príznaky pityriasis versicolor vymiznú a huba v tele zostane v latentnej forme.
Prečo je pityriasis (tinea) versicolor nebezpečné ochorenie?
Pityriasis versicolor je ochorenie nebezpečné kvôli poruchám pigmentácie kože, ktoré pretrvávajú aj po uzdravení. U ľudí s oslabeným imunitným systémom sa ochorenie môže vyskytnúť v ťažkých formách, ktoré si vyžadujú liečbu systémovými liekmi.
Ako sa diagnostikuje pityriasis (tinea) versicolor?
V medicínskom centre Doktorpro Bratislava dermatológ zozbiera anamnézu a vykoná vizuálne vyšetrenie pacienta. Ďalšie metódy diagnostiky pityriasis versicolor:
- mikroskopické vyšetrenie steru na prítomnosť kvasinkových húb;
- dermatoskopia (vyšetrenie postihnutej oblasti pomocou špeciálneho prístroja);
- všeobecné testy moču a krvi.
Lekár môže predpísať aj histologické vyšetrenie, ktoré odhaľuje charakteristické zmeny v kožnom tkanive spôsobené plesňovou infekciou. Na histologickú analýzu sa odoberie zoškrab z povrchu kože.
Aké metódy sa používajú na liečbu pityriasis (tinea) versicolor?
Na súkromnej klinike Doktorpro Bratislava sa pityriasis versicolor lieči liekmi. Tie zvolí lekár v závislosti od závažnosti, intenzity infekcie a príznakov. Lieky na liečbu pityriasis versicolor:
- antimykotické zložky na vonkajšiu liečbu (spreje, pleťové vody, masti a šampóny);
- antimykotické prípravky na vnútorné použitie;
- antihistaminiká proti svrbeniu.
Antimykotiká (antimykotiká) sú hlavnými liekmi pri liečbe pityriasis versicolor. Pri miernom alebo stredne ťažkom priebehu ochorenia sa predpisujú lokálne prípravky s ketokonazolom, seléniumsulfidom a klotrimazolom. Pri ťažkých formách ochorenia môže lekár predpísať systémové lieky, ktoré sa užívajú perorálne alebo injekčne.
Ako dlho trvá liečba pityriasis versicolor?
Pityriasis versicolor sa lieči 2 až 4 týždne v závislosti od formy ochorenia, závažnosti ochorenia a reakcie organizmu na liečbu. Systémové lieky urýchľujú proces hojenia, najmä pri ťažkých formách.
Ak pityriasis versicolor po liečbe nezmizne, je potrebné sa poradiť s lekárom. Neúčinnosť liečby môže byť spojená s porušením liečebného režimu, sprievodnými ochoreniami (cukrovka alebo hormonálne poruchy), ako aj nadmerným potením.
Tinea versicolor u detí
Tinea versicolor u detí je zriedkavá a zvyčajne sa vyskytuje na pokožke hlavy a na hornej polovici tela s výnimkou tváre, kde postihuje vrchnú vrstvu epidermy. Podozrenie na tinea versicolor môžete mať podľa výskytu malých škvŕn bez jasného ohraničenie, ktoré sú sprevádzané olupovanín pokožky a šupinami. Na fotografii je zobrazená tinea versicolor u detí.
tinea versicolor u detí
Na rozdiel od červeného lichen planus nespôsobuje svrbenie ani pálenie, takže dieťa nepociťuje žiadne ťažkosti. Rodičia nemusia mať podozrenie, že sa u ich dieťaťa objavuje tinea versicolor, ak sa vyrážka nachádza na zakrytých častiach tela. Bez včasnej liečby môže patológia postupovať a vytvoriť rozsiahle infekčné ložiská, preto je pri podozrení na tinea versicolor potrebné vyhľadať detského dermatológa. Lekár vám vysvetlí čo hrozí pri tinea versicolor, určí diagnózu a predpíše liečbu, ktorá pomôže vyliečiť vaše dieťa.
Ako odstrániť škvrny z pityriasis versicolor?
Škvrny z pityriasis versicolor po liečbe najčastejšie zmiznú samé. Krémy s vitamínom C a retinoidné masti urýchľujú proces hojenia. Treba sa vyhýbať aj priamemu slnku, pretože pigmentácia môže pôsobením slnka zosilnieť. Dermatológ predpisuje lieky na odstránenie škvŕn pityriasis versicolor.
Klinické pokyny na prevenciu pityriasis versicolor
Prevencia pityriasis versicolor zahŕňa pravidelnú hygienu s použitím neutrálnych čistiacich prostriedkov. Treba sa vyhnúť nadmernému používaniu agresívnych antiseptík, ktoré narušujú rovnováhu mikroflóry. Klinické odporúčania na prevenciu pityriasis versicolor:
- udržiavanie normálnej úrovne vlhkosti pokožky;
- ochrana pred slnkom pomocou špeciálnych výrobkov a odevov vyrobených z prírodných tkanín;
- prevencia stresu;
- priebeh antifungálnej liečby na prevenciu relapsov;
- kontrola sprievodných ochorení (cukrovka a imunodeficiencia).
Odporúča sa udržiavať pokožku čistú, sledovať jej mikroflóru a vyhýbať sa používaniu agresívnych čistiacich prostriedkov. Pri prvých príznakoch ochorenia (škvrny na koži, svrbenie a odlupovanie) je potrebné poradiť sa s dermatológom, aby predpísal antimykotickú liečbu.
Je potrebné dodržiavať diétu pri pityriasis versicolor?
Pri vzniku pityriasis versicolor môže lekár predpísať úpravu stravy. Diéta pri papilárnej vyrážke zahŕňa:
- surovú zeleninu a ovocie (brokolica, cibuľa, sladké zemiaky a citrusové plody);
- celozrnné výrobky (ryža a ovsené vločky);
- živočíšne tuky a ryby;
- olivový olej.
Pri pityriasis versicolor je taktiež dovolené konzumovať celozrnný chlieb a cestoviny. Ak máte pityriasis versicolor, nemali by ste jesť potraviny, ktoré podporujú rýchly rast kvasiniek (sladkosti, pečivo a mliečne výrobky). Odporúča sa obmedziť konzumáciu alkoholu a dodržiavať pitný režim.
Domáca liečba ochorenia tinea versicolor
V prípade tinea versicolor nie je potrebná hospitalizácia, takže vo väčšine prípadov sa pacient môže liečiť doma. Na presné stanovenie diagnózy a správnu liečbu je potrebné vyhľadať dermatológa.
Samoliečba ľudovými prostriedkami (roztok jódu, rastlinné oleje) sa neodporúča. Samoliečba môže viesť k rozvoju ochorenia, k jeho prechodu do chronickej formy a k prejavu nových príznakov (svrbenie, pálenie, suchá a napnutá pokožka).
Tinea versicolor možno liečiť antimykotikami, ktoré predpíše dermatológ. Špeciálne krémy a masti pôsobia len na kolónie patogénu a nemajú vplyv na zdravý epitel. Mnohé výrobky obsahujú aj ošetrujúce zložky, ktoré dodatočne hydratujú pokožku, urýchľujú jej regeneráciu a pomáhajú obnoviť syntézu melanínu.