Čo je lišaj?
Lišaj je skupina dermatologických ochorení vírusovej a plesňovej povahy, ktoré sa prejavujú ložiskovou vyrážkou na koži. Vyrážky postihujú tvár, končatiny, brucho, chrbát, hrudník, genitálie a pokožku hlavy.
Koľko druhov lišaja exsituje?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Existuje 7 druhov tohto ochorenia podľa typu patogénu a viac ako 10 druhov podľa formy prejavu. Niektorými z nich sa možno nakaziť od infikovaných domácich zvierat (mačky, psy, kravy a kozy).
Aké druhy lišaja existujú?
Kožné ochorenie sa klasifikuje podľa príčiny a spôsobu prenosu. Druhy lišajov podľa príčiny výskytu:
- infekčné (vznikajú v dôsledku infekcie vírusmi a hubami);
- neinfekčné (vyskytujú sa na pozadí oslabenej imunity, fyzického a emocionálneho stresu, hormonálnych porúch, metabolických porúch, alergií a autoimunitných reakcií organizmu).
Plesňový a vírusový lišaj sa prenáša z človeka na človeka, ostatné formy ochorenia sú neinfekčné.
Druhy lišaja u dospelých | |
Názov | Pôvodca a lokalizácia vyrážky |
Pásový opar | Pôvodcom ochorenia je herpes vírus Varicella Zoster. Najčastejšie sa do tela dostáva počas prvotnej infekcie ovčími kiahňami a potom zostáva v latentnej forme v nervových bunkách a reaktivuje sa až po rokoch. Pásový opar u dospelých postihuje podkožné nervy, takže vyrážka je zvyčajne lokalizovaná v oblasti hrudníka, tváre a spodnej časti chrbta pozdĺž nervových vlákien. Ochorenie je nákazlivé — vírus Varicella Zoster sa prenáša vzduchom a kontaktným prenosom. |
Dermatofytóza (mikrospória a trichofýcia) | Pôvodcami ochorenia sú huby Microsporum canis a Trichophyton tonsurans, ktoré sa môžu prenášať nielen od nakazeného človeka, ale aj od zvieraťa (mačka alebo pes). Mačací alebo psí lišaj u človeka najčastejšie postihuje pokožku hlavy, tvár, krk, ramená a nechty. |
Tinea nigra | Pôvodcom je huba Phaeoanellomuces werneckii. Vyrážka sa zvyčajne vyskytuje na dlaniach, chodidlách a prstoch, menej často na trupe. Tinea nigra sa prenáša kontaktom v domácnosti. |
Pityriasis versicolor (tinea versicolor) | Ochorenie spôsobuje kvasinková huba Malassezia furfur. Pityriasis versicolor sa objavuje na trupe, rukách, pokožke hlavy a genitáliách. Ochorenie nie je nákazlivé, pretože jeho vývoj je vyvolaný nadmerným rastom kvasinkových húb, ktoré sú súčasťou normálnej mikroflóry kože. |
Pityriasis rosea (Giberova choroba) | Vývoj choroby je vyvolaný herpes vírusmi 6. a 7. typu. Ochorenie sa často vyskytuje na pozadí prechladnutia, hypotermie, alergií alebo stresu. Vyrážka sa zvyčajne nachádza na rukách, nohách a chrbte, zriedkavo na pokožke hlavy. Prípady prenosu pityriasis rosea z infikovanej osoby na zdravého človeka nie sú v súčasnosti známe. |
Ochorenie sa vyskytuje na pozadí hepatitídy C, metabolického zlyhania, hormonálnych porúch, fyzického a emočného stresu a autoimunitnej reakcie tela. Najčastejšie ochorenie postihuje zápästia, lakte, kolená, chrbát a hrudník, sliznice pohlavných orgánov, ústa a oči. Lichen ruber planus nie je nákazlivý. | |
Pityriasis alba | Choroba sa môže vyvinúť v dôsledku dlhodobého vystavenia ultrafialovým lúčom na koži, nedostatku vitamínov, hormonálnej nerovnováhy alebo oslabenej imunity. Pityriasis alba je lokalizovaný najmä na tvári, rukách, krku, ramenách a hrudníku. Ochorenie sa neprenáša z človeka na človeka. |
Lupienka (psoriáza) | Ochorenie patrí do kategórie autoimunitných a nie je nákazlivé. Psoriáza sa môže vyvinúť na pozadí stresu, poranení kože, hormonálnej nerovnováhy, chorôb vnútorných orgánov (žalúdok, pečeň alebo črevá). Psoriáza je najčastejšie lokalizovaná na lakťoch, kolenách, pokožke hlavy a spodnej časti chrbta. |
Ekzém | Vývoj ochorenia môžu spustiť alergie, predchádzajúce bakteriálne, vírusové a plesňové infekcie, metabolické poruchy. Ekzém u ľudí je najčastejšie lokalizovaný na ohyboch končatín, krku a v oblasti slabín. Ochorenie nie je nákazlivé. |
Lichen striatus | Medzi možné príčiny ochorenia patria štrukturálne a funkčné poruchy periférnych nervov, alergické a autoimunitné reakcie a intoxikácia organizmu. Lichen striatus je zvyčajne lokalizovaný na horných a dolných končatinách, menej často na trupe. Ochorenie sa neprenáša z človeka na človeka. |
Niektoré druhy lišajov sa môžu stať chronickými a vyskytujú sa v obdobiach exacerbácií a remisií. Patria sem ekzém, psoriáza, lichen ruber planus a pityriasis versicolor.
Ako vyzerajú rôzne druhy lišaja?
Pásový opar sa prejavuje ako pupienky naplnené tekutinou. Časom sa ich počet zvyšuje a spájajú sa do červeno-ružových svrbivých škvŕn. Po prasknutí bubliniek sa na koži objaví chrasta, ktorá sa nakoniec začne odlupovať.
Dermatofytóza u dospelých vyzerá ako mierne vyvýšená okrúhla svetlo ružová škvrna s rovnomerným červeným ohraničením malých pľuzgierikov. Škvrna je v strede pokrytá šupinami. V počiatočných štádiách ochorenia sa nevyskytuje svrbenie a pálenie, ktoré sa objaví časom, keď sa škvrna zväčší. Na pokožke hlavy sa dermatofytóza javí ako kruh bez vlasov vo vnútri.
Tinea nigra sa vyznačuje tmavosivými a hnedými svrbivými škvrnami nepravidelného tvaru na koži, ktoré pripomínajú melanóm. Počas rastu sa môžu v strede zosvetľovať a môžu sa navzájom spájať a vytvárať veľké plochy lézií. Pri pohľade na škvrnu cez lupu je možné spozorovať malé šupinky.
Príznakmi pityriasis versicolor sú početné žlté, svetlo hnedé alebo ružové škvrny s priemerom do 1 centimetra. Ich tvar je často nepravidelný a okraje sú nerovnomerné. Človek môže v postihnutej oblasti pociťovať mierne svrbenie. Po zmiznutí škvŕn sa predtým postihnutá oblasť tela zvyčajne neopáli a na pozadí zdravej kože vyzerá bledo.
Pityriasis rosea sa spočiatku prejavuje ako jedna škvrna — okrúhly alebo oválny materský plak, ktorý sa zvyčajne vytvára na hrudi. Má červeno ružovú farbu a priemer 3 až 5 centimetrov. Časom sa okolo materského plaku objavia sekundárne svrbivé a šupinaté vyrážky. Pri pityriasis rosea sa na tele vytvárajú škvrny podobné spáleninám, ktoré nie sú náchylné na koalescenciu.
Lichen ruber planus sa prejavuje ako malé, ploché, lesklé uzlíky (papuly) s červenofialovou farbou. Majú tendenciu splývať do plakov, ktorých povrch je pokrytý jemnou sieťkou belavej farby a mierne svrbí. V dôsledku splynutia plakov môžu škvrny červeného lichen ruber planus nadobudnúť vzhľad kvetu.
Príznakmi pityriasis alba sú okrúhle alebo oválne bledé škvrny na koži, ktoré sa niekedy mierne olupujú. Zvyčajne nesvrbia ani nepália.
Psoriáza (lupienka) sa vyznačuje veľkými červeno ružovými plátmi so striebristými alebo bielymi šupinami, ktoré sa ľahko odlupujú. Vyrážky často sprevádza svrbenie, pocity suchosti a napätia v postihnutej oblasti.
Ekzém sa prejavuje ako zapálené, začervenané oblasti kože s malými pľuzgiermi, ktoré nakoniec prasknú. Potom je postihnutá oblasť pokrytá chrastami, svrbí a olupuje sa.
Pri lichen striatus sa na koži objavujú vyrážky vo forme papúl alebo pľuzgierikov umiestnených pozdĺž jednej línie. Svrbenie v postihnutej oblasti môže byť od mierneho až po silné. Vzhľad rôznych foriem lichen striatus s názvami je zobrazený na fotografii nižšie.
Všeobecné príznaky rôznych druhov ľudského lišaja
Hlavným klinickým príznakom lišaja je kožná vyrážka vo forme malých pľuzgierikov alebo šupín, ktoré sa často spájajú do škvŕn s jasnými obrysmi. Škvrny môžu byť bledoružové, biele, žltohnedé alebo červené. Ďalšie príznaky ľudského kožného lišaja:
- svrbenie a pálenie v postihnutej oblasti;
- odlupovanie kože;
- hnisanie pľuzgierov;
- opuch v oblasti vyrážky;
- zjazvenie kože;
- výtok exsudátu (tekutiny) z pľuzgierikov.
Uvedené klinické príznaky sú niekedy sprevádzané príznakmi intoxikácie: vysoká telesná teplota, slabosť a bolesť hlavy. Na pokožke hlavy a obočí sa môže vyskytnúť ložisková strata vlasov.
Aká je inkubačná doba lišaja?
Inkubačná doba lišaja sa pohybuje od 10 dní do 3 týždňov. Prvé príznaky ochorenia sa objavia v priemere do 14 dní od nákazy.
Ako sa vyvíja ľudský lišaj?
Ľudský lišaj sa vyvíja postupne. Počas prodromálneho obdobia (3 až 4 dni pred objavením sa vyrážky) pokožka mierne svrbí alebo brní. Niektorí ľudia pociťujú celkovú slabosť, bolesť kĺbov a bolesť hlavy, pričom ich mylne považujú za príznaky prechladnutia.
V počiatočných štádiách ľudského lišaja bude mať človek na koži malú svrbiacu škvrnu s ohraničenými okrajmi a hladkým alebo šupinatým povrchom. Postihnuté miesto sa začína olupovať a okolitá koža sa môže zapáliť.
V štádiu sekundárnych vyrážok sa škvrny rozširujú po koži, navzájom splývajú a vytvárajú rozsiahle oblasti lézií. Pľuzgieriky, ktoré tvoria vyrážku, začnú praskať. Na ich mieste sa zvyčajne vytvoria bolestivé vredy, ktoré sa nakoniec pokryjú šupinatými chrastami a po zahojení zanechajú na tele jazvy. V tomto štádiu človek pociťuje celkové príznaky intoxikácie (zvýšená telesná teplota, bolesť hlavy a únava).
Ako sa diagnostikuje ľudský lišaj?
Počas úvodnej konzultácie dermatológ analyzuje príznaky pacienta, vyšetrí postihnuté oblasti kože, posúdi farbu, tvar, veľkosť a umiestnenie vyrážok. Pre podrobnejšie vyšetrenie lekár vykoná dermatoskopiu — vyšetrenie postihnutej oblasti prostredníctvom optického prístroja (dermatoskopu) pri viacnásobnom zväčšení.
Určiť typ pôvodcu lišaja umožňuje laboratórna diagnostika. Testy na ľudský lišaj, ktoré predpisuje dermatológ:
- mikroskopia zoškrabkov z oblasti lézie — zisťuje spóry húb a vírusové bunky v testovanom materiáli;
- bakteriologický výsev zo zoškrabkov — umožňuje vylúčiť sekundárnu bakteriálnu infekciu, ktorá sa môže pripojiť k lišaju cez kožné lézie;
- PCR (polymerázová reťazová reakcia) vyšetrenie zoškrabu — pomáha odhaliť DNA vírusy alebo huby vo vzorke.
Pri diagnostike ľudského lišaja sa predpisujú všeobecné klinické a biochemické krvné testy. Tieto testy pomáhajú posúdiť stav organizmu a určiť stupeň zápalu.
Ako určuje typ lišaja u pacienta dermatológ?
Dermatoskopia a v prípade potreby laboratórne testy pomáhajú vizuálne rozlíšiť jeden typ lišaja od druhého. Lekár vidí na monitore snímky postihnutých oblastí tela zväčšené 20-70 krát, takže môže podrobne vyšetriť štruktúru kože, zistiť šupiny, pľuzgiere, chrasty a olupujúce sa oblasti v patologickom ohnisku. Pomocou dermatoskopu môže lekár tiež odlíšiť lišaj od iných dermatologických ochorení s podobnými príznakmi (kontaktná dermatitída, seborea alebo vitiligo).
Aké metódy sa používajú na liečbu rôznych typov lišaja?
Liečba lišaja sa určuje s ohľadom na príčinu jeho vzniku. V prípade rozsiahlych kožných lézií môže byť potrebná systémová liečba perorálnymi liekmi (tablety alebo kapsuly). Vírusové formy ochorenia sa liečia antivirotikami, plesňové — antimykotikami, autoimunitné – kortikosteroidmi a alergické — antihistaminikami. Ak sa k lézii pripojí bakteriálna infekcia, môžu byť potrebné antibiotiká.
Pri malých vyrážkach sa predpisuje lokálna liečba antimykotickými, antivírusovými, antiseptickými masťami, krémami a roztokmi. V prípade hlbokých rán spôsobených prasknutím pľuzgierikov alebo poškodením vyrážky môže dermatológ odporučiť lieky na hojenie rán, v prípade psoriázy prostriedky na vysušenie kože.
V prípade horúčky môže lekár predpísať antipyretiká a nesteroidné protizápalové lieky pri silnom opuchu kože. Na posilnenie imunitnej odpovede pri infekčných typoch lišaja môžu byť potrebné imunomodulátory a na jeho potlačenie pri autoimunitných formách ochorenia imunosupresíva.
Klinické odporúčania na prevenciu rôznych druhov lišaja
Niektoré prípravky na starostlivosť o pokožku obsahujúce agresívne chemické zložky vyvolávajú vznik vredov. Aby ste predišli podráždeniu pokožky, mali by ste si vyberať kozmetiku, ktorá neobsahuje umelé farbivá, sulfáty, parabény, formaldehyd alebo vyhľadajte prípravky vhodné pre dané ochorenie. Ďalšie metódy prevencie lišaja:
- pravidelné umývanie rúk, najmä po kontakte so zvieratami a na verejných miestach;
- včasná liečba iných dermatologických ochorení;
- posilnenie imunity (užívanie vitamínových a minerálnych komplexov, dostatočný spánok, vyvážená strava a pravidelná fyzická aktivita);
- včasné ošetrenie poškodenej kože antiseptickými prostriedkami.
Je dôležité, aby členovia rodiny, u ktorých sa prejavia príznaky ochorenia kože, používali samostatné uteráky, oblečenie a posteľnú bielizeň, aby sa zabránilo prenosu infekcie na príbuzných. Osobné veci infikovanej osoby je najlepšie prať oddelene a používať prášky s antibakteriálnymi a protiplesňovými účinkami.
Je možné nakaziť sa lišajom?
Vírusovým a plesňovým lišajom sa možno nakaziť priamym kontaktom s postihnutou kožou infikovanej osoby. Pôvodcovia sa prenášajú aj prostredníctvom bežných predmetov v domácnosti (uteráky, hrebene, posteľná bielizeň, oblečenie a obuv). Vírus herpesu, ktorý spôsobuje pásový opar, sa šíri vzduchom kvapôčkami (kašľom, kýchaním a bozkávaním).