0800200000

Plesňová infekcia nôh a nechtov (onychomykóza). Prečo vzniká a ako ju liečiť?

Plesňová infekcia nôh a nechtov (onychomykóza). Prečo vzniká a ako ju liečiť?
dermatológia
aktualizované: 13 October 2024
Čítať 10 minút Zverejnené: 27 September 2024 15567
Podľa štatistík je mykóza (pleseň) nôh diagnostikovaná u 15-25% ľudí na svete. Plesňové infekcie nechtov sa vyskytujú u 10 % populácie, prevalencia ochorenia sa zvyšuje na 50 % vo veku 60 – 70 rokov.

Čo je plesňová infekcia nôh?

Mykóza nôh (atletická noha) a nechtov je plesňové ochorenie, ktoré postihuje kožu a nechtové platničky. Spočiatku sa huba objavuje medzi prstami na nohách, pretože priestor medzi prstami je vlhký a teplý, teda priaznivým pre rýchle rozmnožovanie patogénov. Ak máte podozrenie na mykózu, mali by ste sa objednať na konzultáciu k dermatológovi.

Ako vyzerá mykóza nôh?

Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Pleseň nôh sa prejavuje ako zapálená a podráždená koža, ktorá môže mať červenú, fialovú, sivú alebo bielu farbu. Pri plesni sa na nohách objavujú oblasti suchej a šupinatej kože, pri pokročilej mykóze sa na chodidlách objavujú vlhké vredy.

Pleseň na nohách vyzerá ako zapálená a podráždená pokožka, ktorá môže mať červenú, fialovú, sivú alebo bielu farbu. V prípade plesne sa na chodidlách objavujú oblasti suchej a šupinatej pokožky, v prípade zanedbanej mykózy nôh mokvajúce rany.

Mykóza nôh (huba na nohách)

Mykóza nôh (huba na nohách)

Aké sú príčiny plesní na nohách?

Plesne na nohách sa objavujú v dôsledku infekcie kože patogénmi, a to kvasinkovými hubami alebo dermatofytmi. Rizikové faktory vzniku mykózy na nohách:

  • nosenie tesnej a uzavretej obuvi;
  • nadmerné potenie nôh (hyperhydróza);
  • nadváha;
  • oslabený imunitný systém (napr. v dôsledku vírusu ľudskej imunodeficiencie);
  • poškodenie tkaniva nohy (rez, vpich, rana);
  • poruchy krvného obehu.

Lymfedém, stav charakterizovaný opuchom a postupným zväčšovaním končatiny v dôsledku zhoršeného odtoku a hromadenia lymfy v medzibunkovom priestore, môže rovnako prispieť ku vzniku plesní na nohách. Nekontrolované užívanie systémových kortikosteroidov alebo imunosupresívnych liekov môže tiež zvýšiť riziko vzniku mykózy nôh.

Diabetes mellitus oslabuje imunitný systém a zhoršuje krvný obeh, takže koža je náchylná na infekcie vrátane plesňových infekcií. Zvýšená hladina cukru podporuje rozvoj plesní nôh, pretože pre ne vytvára živnú pôdu. Poškodenie nervových zakončení charakteristické pre cukrovku (diabetická neuropatia) môže znížiť citlivosť, takže malé poranenia (diery, rezné rany, rany) kože na nohách môžu zostať nepovšimnuté a neliečené, čím sa zvyšuje riziko preniknutia plesní do postihnutých tkanív.

Huba Candida na nohách

Kandidovú mykózu spôsobuje Candida albicans, huba podobná kvasinkám, ktorá môže infikovať kožu (najmä medzi prstami na nohách kvôli vysokej vlhkosti) a nechty. Kvasinková huba na pätách, na stranách chodidla a na prstoch na nohách sa môže prejaviť jasne červenou vyrážkou, pustulami (pľuzgiermi), ktoré sú sprevádzané svrbením a pálením.

Patogény môžu infikovať aj nechtové valčeky a kožičku, čo spôsobuje precitlivenosť, opuch a začervenanie v okolí nechtu. Ak sa nelieči, koža pod nechtom zožltne alebo zbelie.

Dermatofytická huba na nohách

Dermatofyty ako Epidermophyton, Microsporum a Trichophyton môžu u ľudí spôsobovať kožné lézie. Dermatofyty prenikajú do rohovej vrstvy kože, ktorá sa skladá z odumretých buniek obsahujúcich keratín. Huby obsahuju enzýmy, ktoré rozkladajú keratín, čo im umožňuje preniknúť do hlbších vrstiev kože.

Počas infekcie sa huba množí a ničí kožné bunky, čo vedie k zápalu, šupinateniu a svrbeniu pokožky. Na postihnutých miestach sa objavia šupiny, ktoré sú vyvýšené nad zdravou kožou. V závažných prípadoch sa huba prejavuje ako vezikulárne alebo pľuzgierovité vyrážky na chodidlách.

Mykóza na nohách vyvolaná plesňami

Plesňové kožné lézie môžu byť spôsobené plesňami Aspergillus alebo Fusarium, ktoré žijú a množia sa vo vlhkom a teplom prostredí. Plesne môžu infikovať kožu, najmä medzi prstami a na chodidlách, a spôsobiť svrbenie, začervenanie, olupovanie a sekundárne bakteriálne infekcie.

Ako môžete dostať pleseň nôh?

Pleseň na prstoch nôh je nákazlivá a prenáša sa kontaktom s kontaminovanými povrchmi (napr. podlahou v sprche) alebo infikovanou pokožkou. Riziko nákazy sa zvyšuje pri používaní obuvi, uterákov alebo predmetov osobnej hygieny iných ľudí. Vlhké prostredie, tesná obuv a poranenia nôh môžu umožniť preniknutie plesní do organizmu cez poškodenú kožu alebo nechty.

Aké sú typy plesní na nohách?

Poznáme štyri hlavné typy plesní nôh, z ktorých každý má iné príznaky, charakter priebehu ochorenia a miesto výskytu.

Typy a lokalizácia plesní

Typ (forma) mykózy nôh

Funkcie

Príznaky plesne nôh

Akútna ulcerózna forma

Zvyčajne začína v medziprstnom záhybe medzi tretím a štvrtým prstom a postupne sa šíri na chrbát chodidla a celé chodidlo. Vzniká pri napadnutí kože chodidla hubou T. Mentagrophytes.

Macerované (vlhké a zmäknuté) vyrážky na záhyboch medziprstia, obklopené korunou šupín pozdĺž okraja. Pri progresii sa objavujú hlboké vredy, ktoré môže sprevádzať krvácanie a výtok hnisavej tekutiny.

Chronická hyperkeratotická forma

Plesne nôh sa vyznačujú zhrubnutím rohovej vrstvy (hyperkeratóza) na chodidlách a bočných častiach chodidiel, čo vedie k tvorbe hustých, žltkastých alebo sivastých "hrbolčekov". K rozvoju patológie vedie infekcia hubou Trichophyton rubrum.

Zhrubnutá a zrohovatená koža, bolesť a nepohodlie (zvýšené pri chôdzi), precitlivenosť kože. Pri nadmernom tlaku sa na postihnutých miestach môžu objaviť praskliny a krvácajúce vredy.

Chronická intertriginózna forma

Mykóza sa objavuje najmä v medziprstných a podprstných záhyboch. Často ju sprevádza vlhkosť a zmäknutie kože.

Erytém (začervenanie) kože, svrbenie a pálenie, šupinky a erózie na koži postihnutej plesňou, nepríjemný zápach nôh.

Vezikulobulózna forma

Vezikulárna huba nôh je charakterizovaná tvorbou pľuzgierov, vezikúl (malé pľuzgiere) a búl (veľké pľuzgiere) na pokožke nôh.

Vezikuly môžu byť číre alebo zakalené, naplnené seróznou (žltkastou) alebo hnisavou tekutinou. Vezikuly môžu prasknúť a vytvoriť vredy.

Distálna a laterálna mykóza chodidiel

Distálna mykóza chodidiel je forma plesňovej infekcie, ktorá začína na špičkách prstov a šíri sa z nich do stredu chodidla. Medzi príznaky patrí začervenanie, olupovanie a praskanie na špičkách prstov, ktoré sa môže rýchlo rozšíriť a zasiahnuť medziprstné priestory a chodidlá.

Laterálna mykóza chodidiel je charakterizovaná léziami na bočných stranách chodidiel, najmä v oblasti, kde chodidlo prichádza do kontaktu s obuvou. Infekcia spôsobuje svrbenie, vyrážku a olupovanie kože a môže byť sprevádzaná prasklinami a pľuzgiermi.

Proximálna mykóza chodidiel

Proximálna mykóza je forma plesňovej infekcie, ktorá začína malým bielym povlakom na nechte. Ak sa nelieči, huba sa rozšíri a postihne celé nechtové lôžko, boky chodidiel a celé chodidlá. Charakterizuje ju olupovanie a zápal kože v blízkosti nechtov, zhrubnutie, zmena farby a deformácia nechtov.

Povrchová mykóza chodidiel

Povrchová mykóza nôh je plesňová infekcia postihujúca vrchnú vrstvu kože (epidermis). Vo väčšine prípadov sa vyskytuje medzi prstami na nohách, začína sa svrbením a začervenaním, často sprevádzaným prasklinami a belavým nánosom.

Celková mykóza chodidiel

Celková mykóza chodidiel je závažná forma plesňovej infekcie, ktorá pokrýva celý povrch chodidiel a môže zahŕňať aj nechty. Ochorenie sa začína ako povrchová lézia, ale rýchlo sa šíri a spôsobuje rozsiahly zápal, hlboké praskliny, olupovanie a zhrubnutie kože.

S čím sa zamieňa mykóza nôh?

Pleseň na nohách sa môže zamieňať s ekzémom, dermatitídou, psoriázou, žihľavkou, alergickými reakciami a rakovinou kože (napr. melanómom, bazaliómom, adenokarcinómom). Tieto stavy môžu tiež spôsobovať svrbenie, začervenanie a olupovanie kože medzi prstami na nohách, čo sťažuje ich rozlíšenie a správnu diagnostiku.

Ktorý lekár lieči plesne na nechtoch a na koži nôh?

Na diagnostiku a liečbu plesní na nechtoch a na nohách sa špecializuje dermatológ. V závislosti od štádia choroby lekár vyberie masti alebo tablety proti plesniam na nohách. Ak má pacient diabetes mellitus, dermatológ ho dodatočne odošle na konzultáciu k endokrinológovi.

Aké sú príznaky plesňovej infekcie nôh?

Plesňová infekcia nôh prebieha spočiatku bez výrazných príznakov. Rozpoznať plesňovú infekciu nôh je možné, keď sa zvýši koncentrácia patogénov, ktoré spôsobia zápal a podráždenie pokožky. Hlavné príznaky plesne nôh sú:

  • odlupovanie a šupinatenie pokožky;
  • praskliny medzi prstami;
  • svrbenie, pálenie a pichľavá bolesť pokožky;
  • suchá koža na pätách alebo po stranách chodidiel;
  • nepríjemný zápach nôh;
  • mokvajúce pľuzgiere.

Pri mykóze sa koža zapáli, čo môže spôsobiť zmenu farby pokožky na fialovú, červenú alebo sivú, v závislosti od farby zdravej kože. Pri mykóze na nohách sa koža medzi prstami v dôsledku infekcie plesňami začne odlupovať, čo spôsobí zápal a rozpad vrchnej vrstvy kože. Vaše telo sa snaží zbaviť poškodeného tkaniva. Ak sa vám koža na chodidlách olupuje, objavia sa krvácajúce vredy a bolestivé rany, mali by ste okamžite navštíviť lekára.

Ako vzniká mykóza nechtov na nohách?

Výskyt plesne nechtov na nohách je zvyčajne asymptomatický, takže je ťažké ju odhaliť v počiatočnom štádiu. Nechtová mykóza na nohách sa začína postihnutím vonkajšieho povrchu nechtovej platničky, pričom ak sa nelieči, postupne sa šíri aj do vnútornej strany. Príznaky nechtovej mykózy:

  • zhrubnutie a nadvihnutie nechta o niekoľko mm;
  • praskanie a lámavosť nechtov;
  • biele škvrny a pruhy na nechtoch;
  • bolesť prstov (zvyšuje sa pri stlačení nechtového lôžka);
  • zmena farby nechtov;
  • deformácia alebo oddelenie nechtovej platničky od nechtového valu;
  • nepríjemný zápach.

Pri mykóze sa mení farba nechtovej platničky na bielu, žltú, hnedú alebo čiernu. Ochorenie môže spôsobiť trvalé poškodenie nechta.

Pleseň nechtov na nohách sa môže zamieňať s ekzémom postihujúcim nechtovú platničku. Pri ekzéme sú nechty ryhované alebo zvlnené, mäkšie a krehkejšie a na povrchu nechtovej platničky sa môžu vytvoriť jamky a priehlbiny.

Prvé príznaky plesňovej infekcie nôh

Prvým príznakom plesní na pätách a chodidlách je svrbenie, pretože patogény spôsobujú zápal a podráždenie kože, lebo stimulujú nervové zakončenia. Vo väčšine prípadov sa svrbenie medzi prstami zvýši po vyzutí ponožiek a obuvi, pretože v uzavretom a vlhkom prostredí sa spóry húb aktívne množia. Po stiahnutí ponožiek sa výrazne zmení teplota a vlhkosť nôh, čo môže spôsobiť ďalšie podráždenie a zhoršiť svrbenie.

Aké sú štádiá plesňovej infekcie nôh?

V závislosti od rozsahu patologického procesu a príznakov sa rozlišujú tri štádiá mykózy.

Fázy plesňovej infekcie nôh

Počiatočné štádium mykózy nôh

V počiatočnom štádiu sa pleseň nôh prejavuje lokálnym začervenaním pokožky medzi prstami alebo na chodidle, ktoré sprevádza mierne svrbenie.

Stredné štádium mykózy nôh

S postupujúcou patológiou sa na postihnutej koži objavujú malé papuly (hrbolčeky) alebo pľuzgiere naplnené tekutinou. Medzi prstami sa môže objaviť aj deskvamácia a zmäknutie kože, čo vedie ku krvácaniu a k bolesti.

Neskoré štádium mykózy nôh

Plesne na nohách sprevádza zhrubnutie a suchosť pokožky, tvorba hnisavých pľuzgierov, vznik dierok, vredov a nekrózy (odumieranie) tkanív. Zvyšuje sa riziko bakteriálnej infekcie.

V akom štádiu je pleseň prstov na nohách určí dermatológ po fyzikálnom vyšetrení postihnutej pokožky. Na základe výsledkov vyšetrenia sa vyberú lokálne alebo perorálne lieky na liečbu mykózy nôh.

Ako prebieha diagnostika mykózy na nohách?

Pred výberom liečby dermatológ vykoná fyzikálne vyšetrenie: vyšetrí záhyby prstov na rukách a nohách, chodidlá, päty a nechty. Lekár venuje pozornosť príznakom zápalu, prítomnosti vyrážok, prasklín, vredov, pľuzgierov a pľuzgierov, zmenám farby kože a nechtových platničiek a hrúbke nechtov. Diagnostika mykózy nôh zahŕňa:

  • analýza príznakov. Dermatológ zistí čas nástupu príznakov, prítomnosť svrbenia a pálenia medzi prstami, v oblasti päty;
  • oboznámenie sa s anamnézou pacienta. Lekár zisťuje minulé a súčasné ochorenia (napr. diabetes mellitus, hyperhydrózu), kontakt s infikovanými osobami, životný štýl a typ nosenej obuvi;
  • kultivačné testy (bakteriologická kultivácia). Dermatológ odoberie z postihnutých oblastí vzorku alebo urobí zoškrab z kože, aby zistil druh plesne a určil citlivosť na lieky na liečbu plesní nôh;
  • mikroskopické vyšetrenie. Lekár odoberie vzorky kože alebo nechtových platničiek, aby identifikoval charakteristické hubové štruktúry (hýfy, spóry, konídie);
  • dermatoskopiu. Dermatológ vyšetruje kožu pomocou dermatoskopu, špeciálneho prístroja, ktorý umožňuje posúdiť kožu a nechty pod mnohonásobným zväčšením.

Hubové ochorenia môžu svojimi príznakmi pripomínať rakovinu kože (napr. melanóm, bazalióm, adenokarcinóm), a preto v prípade podozrenia na zhubný proces môže lekár nariadiť biopsiu. Tá zahŕňa odber malej vzorky tkaniva na určenie povahy zmien pri ochorení (benígne alebo malígne).

Ako sa zbaviť plesní na nohách?

Dermatológ vám pomôže zbaviť sa plesní na nohách. Dĺžka liečby závisí od štádia a druhu mykózy. V počiatočnom štádiu sa kožná mykóza lieči v priemere dva až štyri týždne, zanedbaná pleseň na nohách až rok a pol, mykóza nechtov až šesť mesiacov. Na liečbu plesní nôh môže lekár predpísať masť alebo krém na plesne nôh, liečbu nechtových platničiek a perorálne tablety.

Okrem liekov na plesne na prstoch nôh, na chodidlách alebo na nechtoch môže lekár predpísať hydratačné krémy (proti suchosti kože), steroidy (na zníženie a podráždenie kože) a antibakteriálne masti (v prípade sekundárnej infekcie). Odporúčania na starostlivosť o pokožku postihnutú plesňou:

  1. Dvakrát denne si umývajte nohy teplou vodou a dôkladne očistite chodidlá, päty, prsty, záhyby medzi prstami a nechty.
  2. Nohy udržiavajte v suchu a po kúpaní si nohy jemne utrite obrúskami alebo uterákom bez toho, aby ste postihnuté miesta treli alebo na ne tlačili.
  3. Používajte samostatný uterák na nohy, aby ste zabránili šíreniu infekcie, a pravidelne ho perte.
  4. Vyberajte si bavlnené ponožky a vymieňajte si ich aspoň raz denne.
  5. Noste ľahkú, dobre vetranú obuv z prírodných materiálov.
  6. Vo verejných bazénoch, sprchách a šatniach noste obuv určenú do týchto priestorov.
  7. Vyrážky neškrabte a neprepichujte pľuzgiere ani otlaky.

Na zmiernenie bolesti, svrbenia a pálenia môžete nohy ponoriť na 5 až 10 minút do studenej vody. Váš lekár vám môže tiež predpísať špeciálny púder na nohy raz alebo dvakrát denne (na vysušenie vredov a pľuzgierov).

Okrem antimykotík môže lekár odporučiť teplé kúpele nôh proti plesniam s vodou, s peroxidom a s jódom. Jód má antiseptické vlastnosti, ktoré pomáhajú zabrániť šíreniu infekcie a urýchľujú proces liečby.

Ak sa pleseň na pätách a na prstoch nôh nelieči správne a včas, môže sa rozšíriť na zdravé oblasti pokožky (zvyčajne na slabiny alebo na horné končatiny). K ďalším komplikáciám mykózy patrí bakteriálna infekcia, lymfangitída (zápal lymfatických ciev), alergická reakcia a zriedkavo aj nekróza (odumretie) postihnutých tkanív.

Je možné liečiť pleseň na nohách svojpomocne?

Samostatná liečba plesní na nechtoch a pokožke nôh sa vykonáva pomocou liekov na plesne nôh predpísaných lekárom. Niekedy sa na liečbu plesní na pätách a chodidlách používa cesnak, éterické oleje (levanduľový, borievkový, rozmarínový) a čajovníkový olej pre ich antimikrobiálne vlastnosti, ale ich účinnosť nebola preukázaná.

Ako správne zastrihávať nechty na nohách napadnuté plesňou počas ich liečby?

Na správne zastrihávanie nechtov na nohách napadnutých plesňou by sa mali používať sterilné jednorázové alebo vydezinfikované nožnice alebo štikačky, aby sa zabránilo šíreniu infekcie. Je dôležité nechty strihať rovnomerne a vyhýbať sa ostrým alebo zaobleným okrajom končekov nechtov, ktoré sa môžu zarývať do kože.

Nechty by sa nemali strihať na príliš krátko, pretože by sa mohla poškodiť pokožka v okolí nechtov a rozšíriť infekcia do zdravého tkaniva. Po ostrihaní nezabudnite nožnice vydezinfikovať a umyť si ruky mydlom a vodou.

Čo robiť, aby ste sa vyhli plesniam na nohách?

Predchádzať plesňovým infekciám je ťažké, ale pravdepodobnosť infekcie môže byť nižšia, ak znížite rizikové faktory jej vzniku. Prevencia plesní na nohách:

  • nechodiť bosí vo verejných priestoroch (napr.šatne, sprchy);
  • dôkladne si umývať nohy teplou vodou a jemným mydlom;
  • nosiť tenké bavlnené ponožky, ktoré odvádzajú vlhkosť;
  • udržiavať si nohy v čistote;
  • pravidelne si strihať nechty;
  • vyhýbať sa noseniu gumovej a silikónovej obuvi.

Ponožky, uteráky a posteľnú bielizeň je potrebné prať pri vysokej teplote. Obuv by sa mala ošetrovať dezinfekčnými prostriedkami (najmä ak sa nosí dlhší čas).

Čo robiť, aby som nenakazil plesňou na nohách od iných ľudí?

Aby ste predišli nakazeniu plesňou nôh od iných, je dôležité dodržiavať osobnú hygienu, nenosiť ponožky alebo obuv iných ľudí a zároveň svoje ponožky ani obuv nepožičiavať na nosenie iným. V bazénoch, v saunách a v telocvičniach treba nosiť svoju gumenú obuv (papuče, šľapky) a vyhýbať sa chodeniu naboso vo verejných priestoroch.

Aby sa zabránilo prenosu infekcie na členov rodiny, odporúča sa po každom kúpaní vydezinfikovať vaňu alebo sprchu prostriedkom na to určeným. Rovnako je dôležité si pravidelne ošetrovať svoju obuv protiplesňovými prostriedkami a prať ponožky pri vysokých teplotách, aby sa zničili možné spóry húb.

Aké pravidlá osobnej hygieny treba dodržiavať pri liečbe plesní nôh?

Počas liečby mykózy by ste si mali nohy umývať teplou vodou a antibakteriálnym mydlom, aby ste odstránili jednak nečistoty a jednak možné zárodky plesní. Po umytí by ste si mali nohy dôkladne osušiť uterákom alebo jednorázovými utierkami, aby ste zabránili vytvoreniu vlhkého prostredia priaznivého pre rast plesní.

Po umytí nôh použite samostatný uterák, ktorý neprichádza do kontaktu so zdravými časťami tela. Po umytí by sa postihnuté miesta mali ošetriť antimykotikami, ktoré vám predpísal dermatológ.

Čo sa stane, ak pleseň na nohách nebude liečená?

V prípade nesprávnej alebo žiadnej liečby plesní na pätách a prstoch sa spóry húb môžu rozšíriť do zdravých oblastí kože (zvyčajne do slabín alebo horných končatín). Ďalšie komplikácie závažnej mykózy nôh:

  • bakteriálna infekcia;
  • lymfangitída (zápal lymfatických ciev);
  • alergická reakcia.

V zriedkavých prípadoch sa môže vyvinúť nekróza (odumieranie) postihnutých oblastí tkaniva. Masti a tablety na mykózu nôh sa majú užívať podľa odporúčaní lekára.

Čo zahŕňa prevencia mykózy nôh?

Je ťažké zabrániť hubovej infekcii, ale je možné znížiť pravdepodobnosť infekcie znížením rizikových faktorov. Prevencia mykózy nôh:

  • nechodiť naboso vo verejných šatniach a sprchách;
  • dôkladné umývanie nôh teplou vodou s použitím jemného mydla;
  • nosenie tenkých bavlnených ponožiek absorbujúcich vlhkosť;
  • udržiavanie čistých nôh;
  • pravidelné strihanie nechtov;
  • nenosenia gumových a silikónových topánok.

Prevencia mykózy nôh (plesne na nohách)

Prevencia mykózy nôh (plesne na nohách)

V horúcej vode treba prať aj ponožky, uteráky a posteľnú bielizeň. Obuv sa odporúča ošetrovať dezinfekčnými prostriedkami (najmä pri dlhodobom nosení).

Dermatológia v Doktorpro v Bratislave

Plesňová infekcia nôh a nechtov (onychomykóza). Prečo vzniká a ako ju liečiť?
Plesňová infekcia nôh a nechtov (onychomykóza). Prečo vzniká a ako ju liečiť?
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

Na čo sa spýtať pedikéra, ak sa chcete vyhnúť plesniam nôh?

Aby ste sa vyhli plesniam na nohách (medzi prstami a na nechtoch), mali by ste sa pri návšteve pedikérskeho salóna opýtať pedikéra, ako sa s nástrojmi na pedikúru zaobchádza a či sa dodržiavajú normy ich sterilizácie. Vhodné sú jednorazové alebo dôkladne vydezinfikované nástroje.

Pred pedikúrou by ste sa mali informovať, aké opatrenia sa prijímajú na zabránenie prenosu infekcie vrátane údržby pracovných plôch a na používanie jednorázových nástrojov. Rovnako je užitočné vedieť, aké hygienické zásady dodržiava pedikér medzi ošetrením jednotlivých klientov.

Je potrebné ošetrovať obuv proti plesniam nôh?

V prípade plesní na chodidlách je potrebné ošetriť obuv, pretože spóry plesní môžu v obuvi dlho prežívať, čím sa vytvára priaznivé prostredie pre opätovnú infekciu a ďalšie šírenie infekcie. Odporúča sa používať protiplesňové spreje, aerosoly alebo roztoky, ktoré obsahujú účinné látky proti plesniam.

Obuv by mala byť dôkladne ošetrená vrátane stielok a vnútorných povrchov. Mokré topánky by sa mali po každom nosení vysušiť, pretože vo vlhkom prostredí sa huby aktívne množia. Pravidelné ošetrovanie obuvi by malo pokračovať nielen počas liečby, ale aj po jej ukončení, aby sa zabránilo opätovnému ochoreniu.

Môžem si dať urobiť pedikúru ak mám pleseň nôh?

Ak máte nechtovú pleseň na nohách, lekár vám môže odporučiť, aby ste si nechali každé tri až štyri týždne "vyčistiť" nechtové platničky u podológa, odborníka, ktorý sa špecializuje na starostlivosť o nohy a nechty. Podológ odstráni postihnuté miesta pokožky a nechtov, čo pomáha antimykotickým liekom lepšie preniknúť do tkanív. Odstraňovanie šupín znižuje riziko komplikácií vrátane zarastania nechtov alebo šírenia plesne do zdravých oblastí. Tým, že podológ chráni zdravú kožu pred kontaktom s infikovaným tkanivom, pomáha predchádzať opätovnej infekcii a urýchľuje proces hojenia.

V prípade plesní nechtov na nohách je dôležité sa vyhýbať gélovým lakom, pretože nepriepustná vrstva laku na nechtových platničkách zadržiava vlhkosť a vytvára priaznivé podmienky pre množenie patogénov. Okrem toho odstránenie gélového laku môže traumatizovať necht a zhoršiť infekciu, čím sa predĺži samotná liečba.

Aké hygienické pravidlá by sa mali dodržiavať na verejných miestach, aby sa predišlo vzniku plesní na nohách?

Pri návšteve verejných priestorov (najmä sauny, kúpele, bazény) je dôležité nosiť gumenú obuv - šľapky, aby ste sa vyhli kontaktu s potenciálne kontaminovanými povrchmi. Po použití verejných spŕch alebo šatní by ste si sa mali nohy dôkladne umyť a úplne osušiť, najmä medzi prstami.

Ako rýchlo vyliečiť nohy od plesní?

Nie je možné mykózu vyliečiť rýchlo v dôsledku pomalej obnovy kože a nechtových platničiek, prenikania huby do hlbokých vrstiev kože. TPlesne môžu byť odolné voči liečbe alebo majú tendenciu k relapsu.

Je možné pleseň z nôh zmyť?

Vo väčšine prípadov sa nohy umývajú pod teplou tečúcou vodou s mydlom a po hygienických postupoch sa ošetria antifungálnymi práškami a prostriedkami. V prípade potreby môže lekár odporučiť mydlo alebo gél s antimikrobiálnymi vlastnosťami.

Aké testy potvrdia prítomnosť plesní?

Na diagnostiku mykózy sa zvyčajne vykonávajú kultivačné vyšetrenia (predpokladá sa kultivácia huby v špeciálnom prostredí na určenie jej druhu) a mikroskopické vyšetrenia (umožňujú odhaliť štruktúru patogénu). Polymerázová reťazová reakcia (PCR) sa môže použiť na detekciu genetického materiálu huby vo vzorkách tkaniva.

Okrem toho sa vykonáva test na stanovenie citlivosti na antifungálne činidlá. Na základe výsledkov vyšetrenia lekár predpisuje tablety na mykózu nôh s účinnou látkou, na ktorú bola zistená najväčšia citlivosť patogénu.

Môže sa mykóza nôh liečiť ľudovými metódami?

Niekedy sa na liečbu mykózy nôh u detí a dospelých  používajú kvôli ich antimikrobiálnym vlastnostiam cesnak, éterické oleje (levanduľa, borievka a rozmarín) a čajovníkový olej, ale ich účinnosť nebola preukázaná. Okrem antifungálnych liekov môže lekár odporučiť teplé kúpele s vodou, sódou a jódom.

Ktorý lekár lieči mykózu nôh?

Na diagnostiku a liečbu mykózy nôh sa špecializuje dermatológ. V závislosti od štádia lekár predpíše masti alebo tabletky proti plesni nôh. Ak má pacient cukrovku, dermatológ sa dodatočne odvoláva na endokrinológa.

5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Plesňová infekcia nôh a nechtov (onychomykóza). Prečo vzniká a ako ju liečiť?
Autor
Ievheniia Tretiak
Lekár - dermatológ, trichológ.
Plesňová infekcia nôh a nechtov (onychomykóza). Prečo vzniká a ako ju liečiť?
Článok preveril
MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Mária  pred 2 týždňami
Dobrý deň, keď som si všimla, že moje nechty zmenili farbu, kožička sa uvoľnila a v oblasti nechtového valčeka sa objavili malé miesta začervenania s olupovaním kože, okamžite som navštívila dermatológa. Lekár odobral vzorku z kože a z nechtov na analýzu. Na základe výsledkov mi diagnostikovali plesňovú infekciu. Môžete mi poradiť, ako liečiť plesne na nohách? Je zeler účinný v boji proti plesniam na nohách?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 2 týždňami
Dobrý deň, na liečbu plesňových infekcií nôh by ste mali používať antimykotiká (séra, krémy alebo masti). Zeler je známy svojimi protizápalovými a antiseptickými vlastnosťami a používa sa na liečbu niektorých kožných ochorení. V prípade plesní však zeler nemusí preniknúť tak hlboko do kože, aby úplné odstránil infekciu. Naopak jeho použitie môže spôsobiť podráždenie alebo alergické reakcie.
Matilda pred 1 mesiacom
Dobrý deň, asi pred mesiacom som išiel k podológovi, aby mi vyšetril nechty na nohách, pretože mi ho odporučila kamarátka. Podológ mi vyšetril chodidlá a nechty a odobral vzorku tkaniva na test na plesne. Výsledky analýzy potvrdili, že mám plesňovú infekciu. Lekár mi predpísal lokálne antimykotické masti, ja by som však chcel túto infekciu vyliečiť ľudovými metódami. Viete mi povedať, čo lepšie účinkuje na plesne nechtov na nohách: peroxid alebo jablčný ocot?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 1 mesiacom
Dobrý deň, peroxid vodíka má antiseptické vlastnosti a môže dočasne potlačiť aktivitu plesní, čím zabíja niektoré patogény na povrchu nechtu. Jablčný ocot má mierne kyslé prostredie, ktoré môže spomaliť rast plesní a vytvoriť nepriaznivé podmienky pre ich rozmnožovanie. Napriek uvedeným účinkom však peroxid ani ocot nie sú schopné úplne odstrániť plesňovú infekciu, pretože nepreniknú hlboko do nechtovej platničky. Na odstránenie plesne je potrebné použiť špeciálne antimykotiká predpísané dermatológom.
Martin pred 2 mesiacmi
Dobrý deň, dlho mi trvalo, kým som si uvedomil, prečo mi smrdia nohy. Môj všeobecný lekár ma odporučil k endokrinológovi. Ten mi diagnostikoval hyperhydrózu. Môžete mi povedať, prečo vedie zvýšené potenie k nepríjemnému zápachu nôh? Čo mám robiť, aby som zabránil vzniku plesní pri hyperhydróze?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 2 mesiacmi
Dobrý deň, nadmerné potenie vedie k nepríjemnému zápachu nôh, pretože vlhkosť vytvára ideálne podmienky na množenie baktérií, čo vedie k rozkladu potu a k uvoľňovaniu nepríjemného zápachu. Aby ste zabránili vzniku plesní na nohách pri hyperhydróze, je dôležité udržiavať nohy v suchu, používať špeciálne antiperspiranty alebo púdre na nohy a pravidelne meniť ponožky a vetrať obuv.
Erika pred 2 mesiacmi
Dobrý deň, už asi tri roky si lakujem nechty gélovým lakom a nezaznamenala som žiadne zmeny týkajúce sa nechtovej platničky. Moja nová pedikérka zbadala, že mám žltú nechtovú platničku a na samotných nechtoch sú malé prasklinky. Odmietla mi urobiť pedikúru a odkázala ma na podológa, ktorý mi diagnostikoval pleseň. Môžete mi poradiť, ako liečiť plesne nechtov na nohách?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 2 mesiacmi
Dobrý deň, na liečbu plesní nechtov na nohách sa používajú antimykotické laky, krémy a masti, ktoré sa aplikujú priamo na postihnuté nechty niekoľkokrát počas týždňa alebo každý deň (v závislosti od stavu nechtov). Prípravky prenikajú do nechtovej platničky, ničia bunkovú stenu húb a zabraňujú ich rastu. Okrem toho sa na posilnenie a regeneráciu nechtovej platničky môžu používať prípravky na urýchlenie rastu nechtov (napr. sérum s vitamínmi a minerálmi).
Kristína pred 2 mesiacmi
Dobrý deň, bola som si istá, že nemám plesňovú infekciu a žltkasté praskliny na pätách sú len prejavom nadmernej suchosti kože. Keď som navštívila podológa, zistila som, že som sa mýlila. Môžete mi poradiť, ako vyliečiť plesne na pätách a zbaviť sa prasklín?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 2 mesiacmi
Dobrý deň, na liečbu plesní na pätách je potrebné používať antimykotické krémy alebo masti, ktoré sa podľa návodu denne nanášajú na postihnuté miesta kože. Ak sa chcete zbaviť prasklín, po aplikácii masti môžete pokožku zvlhčiť zmäkčujúcim krémom s obsahom močoviny alebo aloe vera, ktorý podporuje hojenie. Dôležité je tiež udržiavať nohy čisté a suché, a pravidelne si vymieňať ponožky a vetrať obuv.
Gertrúda pred 2 mesiacmi
Dobrý deň, nedávno sme boli navštíviť môjho starého otca v dedine. Náhodne sme zistili, že jeho nechty na rukách a na nohách sú žlté, nechtová platnička je zdeformovaná a na povrchu nechtov sú malé praskliny. Môžete nám povedať, ako vyzerá zanedbaná nechtová pleseň na nohách? Ako mu pomôcť s liečbou?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 2 mesiacmi
Dobrý deň, zanedbané nechty na nohách vyzerajú zhrubnuto, deformovane, sú zažltnuté a na povrchu majú hlboké praskliny a jamky. Nechty môžu nadobudnúť zelenkastú alebo hnedastú farbu, koža okolo nechtovej platničky môže byť bolestivá a nepríjemne zapáchať. Na potvrdenie diagnózy sa musíte obrátiť na dermatológa, ktorý na základe výsledkov diagnostiky zvolí lieky.
Lenka pred 2 mesiacmi
Dobrý deň, pred tromi týždňami sme boli s priateľom v saune. Keďže sa nám zdala čistá, chodili sme tam bosí. O dva týždne neskôr ma začalo svrbieť v oblasti prstov na nohách a v oblasti päty. Môžete mi, prosím, povedať, ako vyzerá počiatočné štádium plesne na nohách a na nechtoch u žien?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 2 mesiacmi
Dobrý deň, počiatočné štádium plesní na nohách a nechtoch u žien sa zvyčajne prejavuje malými bielymi alebo žltkastými škvrnami na okraji nechtu, ktoré sa môžu postupne rozšíriť. Nechtová platnička môže zhrubnúť, môže sa lámať, drobiť alebo zmeniť farbu, stať sa matnejšou a nepriehľadnou. Koža okolo nechtov a medzi prstami môže byť červená, šupinatá, popraskaná, svrbiaca a pálivá.
Xénia pred 9 mesiacov
Dobrý deň. Povedzte mi, prosím, môže pleseň na palci nohy viesť k hromadeniu hnisu medzi nechtovym valom a nechtovou platničkou? Aké sú dôsledky?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 9 mesiacov
Dobrý deň. Pri absencii liečby môže plesňová infekcia spôsobiť nahromadenie hnisu medzi nechtovým valom a nechtovou platničkou, najmä pri rozvoji zápalu a akútneho ulcerózneho procesu. Dôsledky môžu zahŕňať bolesť, zmenu vzhľadu nechtu, rozšírenie infekcie do zdravých tkanív, rozvoj abscesu alebo pridanie bakteriálnej infekcie.
Irina pred 9 mesiacov
Dobrý deň. Počula som o užitočnosti skorocelu. Pomáha skorocel na plesne nôh? Ako presne to funguje?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 9 mesiacov
Dobrý deň. Skorocel obsahuje flavonoidy a éterické oleje, ktoré majú protiplesňové vlastnosti. Použitie skorocelu na pokožku však môže byť nebezpečné kvôli obsahu fotosenzibilizačných zlúčenín, ktoré zvyšujú riziko podráždenia pokožky a popálenín.
Lolita pred 9 mesiacov
Dobrý deň. Ako prebieha liečba pokročilej mykózy nechtov na nohách? Čo robiť, ak sú predpísané lieky neúčinné? Vopred ďakujem.
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 9 mesiacov
Dobrý deň. Liečba pokročilej mykózy nechtov zvyčajne zahŕňa užívanie perorálnych antimykotík od niekoľkých mesiacov do roka a pol. Keď sa zistí neúčinnosť liekov, lekár opakovane vykoná laboratórne testy (na zistenie možných mutácií huby) a vyberie liečebný postup.
Kristína pred 9 mesiacov
Dobrý deň. Viete mi poradiť ako vyzerá začínajúca pleseň na nohách? Môžu sa vyskytnúť prípady asymptomatického plesňového ochorenia v prvej fáze?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 9 mesiacov
Dobrý deň. V počiatočnom štádiu plesňového ochorenia na nohách môže koža medzi prstami začervenať a mierne opuchnúť. V niektorých prípadoch je možné mierne svrbenie a pálenie. Bezpríznakový priebeh je zriedkavý.
Nadežda pred 9 mesiacov
Dobrý deň. Asi pred týždňom som si všimla, že sa mi olupuje koža medzi prstami na nohách. Je to pleseň nôh? Alebo môžu k podobným príznakom viesť aj iné kožné ochorenia?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 9 mesiacov
Dobrý deň. Olupovanie, začervenanie a svrbenie kože môžu byť príznakmi plesňového ochorenia. Uvedené príznaky však môžu naznačovať aj na iné kožné patológie: psoriáza, keratoderma, kontaktná a atopická dermatitída, ekzém.
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie