Ako vyliečiť akné?

Ako vyliečiť akné?
Čítať 6 minút | Zverejnené: 20 October 2022 | Перегляди 3794
Akné je jednou z najčastejších kožných chorôb. Spravidla sa vyskytuje u dospievajúcich počas puberty, ale existujú prípady, keď sa akné na koži objaví aj v neskoršom veku.

Akné u žien je bežné aj po 25. roku života. Hoci u väčšiny z nich sa akné objavilo ešte v dospievaní, 20% – 40% žien má akné prvýkrát po 25. roku.

V prípade, ak máte mastnú pokožkou, čierne bodky na tvári (komedóny) a výražku, je potrebné objednať sa na dermatologické vyšetrenie. Lekár zvolí liečbu, ktorá zabráni vzniku komplikácií (škvrny, jazvy po akné) a vráti pokožke krásu. 

Čo je akné?

Akné je chronické zápalové kožné ochorenie, konkrétne mazových žliaz umiestnených v koži na spodnej časti vlasového folikulu. Mazové žľazy produkujú maz a sú citlivé na pohlavné hormóny – androgény (testosterón a jeho deriváty). Androgény sú produkované kôrou nadobličiek a pohlavnými žľazami – semenníkmi u mužov a vaječníkmi u žien. Ak dôjde k hormonálnemu narušeniu a hladina androgénov v krvi sa zvýši alebo je citlivosť receptorov na ne v mazovej žľaze vysoká, tak dôjde k zvýšenému vylučovaniu kožného tuku.

Akné sa najčastejšie objavuje na tvári. Vyrážky sa objavujú hlavne na lícach, pozdĺž línie čeľustí, na čele a spánkoch. Akné na chrbte sa vyvíja u každého druhého pacienta.

Existuje niekoľko typov akné:

  • otvorené komedóny (čierne bodky) sú póry upchaté kožným mazom a zrohovatenými šupinami pokožky, s rozšírenými otvormi na koži, ktoré umožňujú oxidáciu zvyšlcov, čo vedie k červenej farbe;
  • uzavreté komedóny (mílie) – malé pevné svetlé hrbolčeky pod kožou s priemerom jeden až tri milimetre. Mília sa tvorí z rovnakého dôvodu ako otvorené komedóny;
  • papuly – malé, zapálené, červenkasté hrbolčeky pod kožou, ktoré môžu byť pri stlačení bolestivé. Papuly sú tvorené komedónmi (väčšinou uzavretými). Jedná sa o jeden z najbežnejších typov akné na tvári a tele;
  • uzliny – hlboké podkožné vyrážky na tvári. Na dotyk sú pevnejšie ako papuly a v priemere presahujú 5 mm. Farba podkožných uzlín pri akné môže byť v škále od červenej po modrofialovú. Sú bolestivé pri stlačení.

Objavujú sa aj cysty. Cysty sú podkožné uzliny naplnené hnisom. Cysty pripomínajú vredy. Po otvorení a zahojení cýst zostanú na koži jamky (atrofické jazvy). V niektorých prípadoch sa na koži môžu po cystickom akné vytvárať hypertrofické alebo keloidné jazvy (prebytočná koža). 

Príčiny akné

Akné je prevažne hormonálna choroba. Hlavnou príčinou akné je zvýšená hladina androgénov v krvi alebo vysoká citlivosť receptorov mazovej žľazy na ne (pri normálnej hladine androgénov).

Hormonálne akné postihuje približne jednu z dvoch žien vo veku 20 až 29 rokov a jednu zo štyroch vo veku 40 až 49 rokov. Vyrážky (otvorené a uzavreté komedóny, papuly) sa tvoria hlavne v dolnej časti tváre a pozdĺž línie spodnej čeľuste. 

Akné počas tehotenstva sa vyskytuje v prvom trimestri v dôsledku hormonálnych zmien v tele. V tomto období je pomerne bežnou patológiou. Akné sa vyskytuje asi u jednej z dvoch žien, najmä ak mala pred tehotenstvom vyrážky na koži pred menštruáciou. Liečba akné počas tehotenstva je komplikovaná skutočnosťou, že mnoho externých, ako aj systémových liekov, nie je možné používať z dôvodu možného rizika pre zdravie dieťaťa. Vyrážky vo väčšine prípadov zmiznú samy, keď sa hladina hormónov vráti do normálu.

Zvýšená hladina cukru v krvi tiež prispieva k rozvoju akné. Na jeho zníženie pankreas produkuje viac inzulínu. Keď je hladina inzulínu vysoká, mazové žľazy produkujú viac kožného tuku, čo vedie k akné. 

Ako vyliečiť akné?

Liečba akné závisí od jeho závažnosti. Na liečbu mierneho akné sa používajú vonkajšie prostriedky s antibakteriálnym a sebostatickým účinkom (znižujúce tvorbu kožného mazu). Najúčinnejšie sú lokálne retinoidy – adapalén, tretinoin. Sú dostupné vo forme gélu alebo krému a nanášajú sa na pokožku raz denne – večer. Zníženie počtu komedónov a papúl o 50% alebo viac sa dá dosiahnuť o 1až 3 mesiace od začiatku liečby.

Kyselina azelaová je proti miernemu akné nemenej účinná. Má antimikrobiálny účinok a zabraňuje tvorbe komedónov, papuliek a pustúl. Na samostatnú liečbu akné môžete použiť aj výrobky s obsahom kyseliny salicylovej (1% – 2%) alebo síry.

Na liečbu stredne ťažkého akné sa používa externá a systémová terapia. Pred začatím liečby musíte podstúpiť vyšetrenie u dermatológa, aby sa určila presná príčina ochorenia. Zoznam testov na akné obsahuje krvný test (na posúdenie funkcie vnútorných orgánov a zistenie zápalu v tele) a hormonálne testy.

Na liečbu stredne ťažkého akné sa používajú rovnaké vonkajšie prostriedky, ako na mierne akné, spolu so systémovou antibakteriálnou liečbou alebo perorálnymi kontraceptívami s antiandrogénnym účinkom (u žien). Antibiotiká na akné zabíjajú baktérie Propionibacterium acnes zmierňujú zápal v koži. V niektorých prípadoch dermatológ namiesto systémových antibiotík predpisuje lokálne prostriedky vo forme masti alebo krému, ktoré sa nanášajú na pokožku. Medikamentóznu liečbu mierneho až stredne závažného akné je možné doplniť kozmetickými procedúrami – čistenie tváre, chemický píling a iné. Mezoterapia pri akné (zavedenie špeciálneho prípravku obsahujúceho vitamíny, kyselinu hyalurónovú a ďalšie prospešné látky pod pokožku) umožňuje zvýšiť úroveň vlhkosti a pružnosti pokožky, vyhladiť malé jazvy a zúžiť póry.

Pri ťažkom akné, ktoré nie je možné liečiť uvedenými metódami, sa predpisuje systémový retinoid – liek na báze izotretinoínu. Tento liek má množstvo vedľajších účinkov, ktorých závažnosť závisí od jeho dávkovania (zvýšená suchosť pokožky a slizníc, krvácanie z nosa, bolesti hlavy a svalov, zmeny nálady a ďalšie), preto sa liečba vykonáva striktne pod dohľadom lekára.

Časté otázky

1. Ako sa dá liečiť akné u tínedžerov?

Liečba akné u dospievajúcich závisí od závažnosti ich ochorenia. S miernym stupňom ochorenia (do 30 komedónov a 10 pupienkov na koži) môžete použiť krémy alebo gély na akné, ktoré sú na báze kyseliny azelaovej alebo retinoidov. V každom prípade by ste sa mali objednať na konzultáciu k dermatológovi.

2. Dajú sa jazvy po akné odstrániť?

Jazvy, ktoré vznikli po akné môžu byť po absolvovaní procedúr, akými sú napríklad laserový resurfacing, chemický peeling, mikrodermabrázia, implantácia pod kožu kolagénu, tukového tkaniva alebo kyseliny hyalurónovej pod kožu, oveľa menej nápadné. Pri korekcií jaziev po akné sa taktiež využívajú chirurgické metódy. Pri výbere vhodnej metódy sa zvažuje druh, závažnosť jaziev, ako aj typ vašej pleti

3. Aká diéta by sa mala držať pri akné?

Diéta pri akné by mala zahŕňať konzumáciu potravín, ktoré majú nízky glykemický index a nezvyšujú hladinu cukru v krvi. Medzi potraviny, ktorým by ste sa mali vyhnúť patria všetky pekárenské a cukrárenské výrobky, zemiaky, ryža a iné obilniny, ako aj džúsy a sýtené nápoje, ktoré obsahujú cukor. Podľa množstva štúdií sa na vzniku akné podieľa aj každodenná konzumácia kravského mlieka.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Ako vyliečiť akné?
Lekár v špecializácii dermatológií

Položte otázku ohľadom dermatovenerológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Maria pred 4 týždňami
Dobrý deň, na lícach, čele a brade mám hnisavé akné. Bola som u kožného lekára a ten mi diagnostikoval akné. Poraďte mi, prosím, aké bylinky sa môžu používať pri akné? Je možné vyliečiť dané ochorenie prírodnými prostriedkami?
Odpovedať
Dobrý deň, pri akné môžete použiť aloe vera, čajovníkový olej alebo zelený čaj, ale najskôr sa musíte poradiť s kožným lekárom. Akné nie je možné vyliečiť pomocou prírodných prostriedkov, dá sa vyliečiť len s pomocou liekov. Samostatná liečba môže viesť k zhoršeniu akné a vzniku nových pustúl.
Sofia pred 4 týždňami
Dobrý deň, moje dieťa (je staré 1 mesiac) má malú červenú vyrážku na rukách a zadočku, bábätko je podráždené a náladové. O aké ochorenie môže ísť? Aký je rozdiel medzi akné a alergie pri novorodencoch?
Odpovedať
Dobrý deň, pri akné sa na koži tvoria pustuly vyplnené hnisom a pri potničkách a alergiách sa objavujú veľké červené fľaky alebo malá ružovo-červené vyrážky. Vyrážky u novorodencov však môžu byť spôsobené aj ekzémom, impetigom, ovčími kiahňami, šarlachom, osýpkami, lišajom, svrabom a kontagiozme moloskum. Na presné určenie príčiny vzniku vyrážky u dieťaťa je potrebné navštíviť pediatra.
Júlia pred 3 týždňami
Dobrý deň, už tretí rok mám akné. Nedávno som si však všimla, že na jar sa počet akné na mojej tvári zvyšuje. Prečo sa počet akné na jar zvyšuje?
Odpovedať
Dobrý deň, exacerbácia akné v jarnej sezóne je spôsobená znížením imunity. Počas obdobia exacerbácie je potrebné upraviť priebeh liečby akné, aby sa znížil počet pustúl. Dermatológ môže tiež odporučiť protizápalovú diétu, vylúčenie korenín,údených, korenených a vyprážaných jedál.
Xénia pred 2 týždňami
Dobrý večer. Dozvedela som sa, ak sa na tvári nachádza zápal a začervenanie kože, tak tvár potrebuje špeciálnu starostlivosť. Ako si čistiť tvár pri akné? Ako si správne vybrať produkt na starostlivosti o pleť?
Odpovedať
Dobrý deň, pri akné treba používať prípravky, ktoré neobsahujú mydlo. Pri umývaní treba použiť teplú vodu, nie horúcu ani studenú, pretože obe môže podráždiť pokožku a spôsobiť zhoršenie ochorenia. Kvôli riziku suchej pokožky by ste si nemali umývať tvár viac ako dvakrát denne. Váš dermatológ vám rád poradí pri výbere vhodných produktov starostlivosti o pleť, ktoré sú vhodné pri akné.
Anna pred 2 týždňami
Dobrý deň, mám začervenanú pokožku v oblasti líc, na ktorom sa nachádza veľa pustúl, ktoré ma veľmi svrbia. Myslím si, že ide o akné. Prosím, poraďte mi, kto lieči akné, kozmetológ alebo dermatológ? A potrebujem vôbec konzultáciu u odborníka alebo existuje univerzálny liek na akné?
Odpovedať
Dobrý deň. Pri danom ochorení sa jednoznačne musíte poradiť s dermatológom a to preto, že kozmetológ nemôže liečiť kožné ochorenia. Priebeh terapie sa vyberá individuálne v závislosti od príčiny akné, lokalizácie, počtu pustúl, veku pacienta a prítomnosti sprievodných ochorení.