Ako vyliečiť akné?

Ako vyliečiť akné?
Čítať 6 minút | Zverejnené: 28 October 2021 | Перегляди 2336
Akné (čierne bodky) je jednou z najčastejších kožných chorôb. Spravidla sa vyskytuje u dospievajúcich počas puberty, ale existujú prípady, keď sa akné na koži objaví aj v neskoršom veku.

Akné u žien je bežné aj po 25. roku života. Hoci u väčšiny z nich sa akné objavilo ešte v dospievaní, 20% – 40% žien má akné prvýkrát po 25. roku.

V prípade, ak máte mastnú pokožkou, čierne bodky na tvári (komedóny) a výražku, je potrebné objednať sa na dermatologické vyšetrenie. Lekár zvolí liečbu, ktorá zabráni vzniku komplikácií (škvrny, jazvy po akné) a vráti pokožke krásu. 

Čo je akné?

Akné je chronické zápalové kožné ochorenie, konkrétne mazových žliaz umiestnených v koži na spodnej časti vlasového folikulu. Mazové žľazy produkujú maz a sú citlivé na pohlavné hormóny – androgény (testosterón a jeho deriváty). Androgény sú produkované kôrou nadobličiek a pohlavnými žľazami – semenníkmi u mužov a vaječníkmi u žien. Ak dôjde k hormonálnemu narušeniu a hladina androgénov v krvi sa zvýši alebo je citlivosť receptorov na ne v mazovej žľaze vysoká, tak dôjde k zvýšenému vylučovaniu kožného tuku.

Akné sa najčastejšie objavuje na tvári. Vyrážky sa objavujú hlavne na lícach, pozdĺž línie čeľustí, na čele a spánkoch. Akné na chrbte sa vyvíja u každého druhého pacienta. Vyrážky a komedóny na ramenách a hrudníku sú diagnostikované asi v 15% prípadov.

Existuje niekoľko typov akné:

  • otvorené komedóny (čierne bodky) sú póry upchaté kožným mazom a zrohovatenými šupinami pokožky. Tmavú farbu komedónov pridáva pigment melanín;
  • uzavreté komedóny (mílie) – malé pevné svetlé hrbolčeky pod kožou s priemerom jeden až tri milimetre. Mília sa tvorí z rovnakého dôvodu ako otvorené komedóny;
  • papuly – malé, zapálené, červenkasté hrbolčeky pod kožou, ktoré môžu byť pri stlačení bolestivé. Papuly sú tvorené komedónmi (väčšinou uzavretými). Jedná sa o jeden z najbežnejších typov akné na tvári a tele;
  • uzliny – hlboké podkožné vyrážky na tvári. Na dotyk sú pevnejšie ako papuly a v priemere presahujú 5 mm. Farba podkožných uzlín pri akné môže byť v škále od červenej po modrofialovú. Sú bolestivé pri stlačení.

Objavujú sa aj cysty. Cysty sú podkožné uzliny naplnené hnisom. Cysty pripomínajú vredy. Po otvorení a zahojení cýst zostanú na koži jamky (atrofické jazvy). V niektorých prípadoch sa na koži môžu po cystickom akné vytvárať hypertrofické alebo keloidné jazvy (prebytočná koža). 

Príčiny akné

Akné je prevažne hormonálna choroba. Hlavnou príčinou akné je zvýšená hladina androgénov v krvi alebo vysoká citlivosť receptorov mazovej žľazy na ne (pri normálnej hladine androgénov).

Hormonálne akné postihuje približne jednu z dvoch žien vo veku 20 až 29 rokov a jednu zo štyroch vo veku 40 až 49 rokov. Vyrážky (otvorené a uzavreté komedóny, papuly) sa tvoria hlavne v dolnej časti tváre a pozdĺž línie spodnej čeľuste. 

Akné počas tehotenstva sa vyskytuje v prvom trimestri v dôsledku hormonálnych zmien v tele. V tomto období je pomerne bežnou patológiou. Akné sa vyskytuje asi u jednej z dvoch žien, najmä ak mala pred tehotenstvom vyrážky na koži pred menštruáciou. Liečba akné počas tehotenstva je komplikovaná skutočnosťou, že mnoho externých, ako aj systémových liekov, nie je možné používať z dôvodu možného rizika pre zdravie dieťaťa. Vyrážky vo väčšine prípadov zmiznú samy, keď sa hladina hormónov vráti do normálu.

Zvýšená hladina cukru v krvi tiež prispieva k rozvoju akné. Na jeho zníženie pankreas produkuje viac inzulínu. Keď je hladina inzulínu vysoká, mazové žľazy produkujú viac kožného tuku, čo vedie k akné. 

Ako vyliečiť akné?

Liečba akné závisí od jeho závažnosti. Na liečbu mierneho akné sa používajú vonkajšie prostriedky s antibakteriálnym a sebostatickým účinkom (znižujúce tvorbu kožného mazu). Najúčinnejšie sú lokálne retinoidy – adapalén, tretinoin. Sú dostupné vo forme gélu alebo krému a nanášajú sa na pokožku raz denne – večer. Zníženie počtu komedónov a papúl o 50% alebo viac sa dá dosiahnuť o 1až 3 mesiace od začiatku liečby.

Kyselina azelaová je proti miernemu akné nemenej účinná. Má antimikrobiálny účinok a zabraňuje tvorbe komedónov, papuliek a pustúl. Na samostatnú liečbu akné môžete použiť aj výrobky s obsahom kyseliny salicylovej (1% – 2%) alebo síry.

Na liečbu stredne ťažkého akné sa používa externá a systémová terapia. Pred začatím liečby musíte podstúpiť vyšetrenie, aby sa určila presná príčina ochorenia. Zoznam testov na akné obsahuje krvný test (na posúdenie funkcie vnútorných orgánov a zistenie zápalu v tele) a hormonálne testy.

Na liečbu stredne ťažkého akné sa používajú rovnaké vonkajšie prostriedky, ako na mierne akné, spolu so systémovou antibakteriálnou liečbou alebo perorálnymi kontraceptívami s antiandrogénnym účinkom (u žien). Antibiotiká na akné zabíjajú baktérie Propionibacterium acnes zmierňujú zápal v koži. V niektorých prípadoch dermatológ namiesto systémových antibiotík predpisuje lokálne prostriedky vo forme masti alebo krému, ktoré sa nanášajú na pokožku. Medikamentóznu liečbu mierneho až stredne závažného akné je možné doplniť kozmetickými procedúrami – čistenie tváre, chemický píling a iné. Mezoterapia pri akné (zavedenie špeciálneho prípravku obsahujúceho vitamíny, kyselinu hyalurónovú a ďalšie prospešné látky pod pokožku) umožňuje zvýšiť úroveň vlhkosti a pružnosti pokožky, vyhladiť malé jazvy a zúžiť póry.

Pri ťažkom akné, ktoré nie je možné liečiť uvedenými metódami, sa predpisuje systémový retinoid – liek na báze izotretinoínu. Tento liek má množstvo vedľajších účinkov, ktorých závažnosť závisí od jeho dávkovania (zvýšená suchosť pokožky a slizníc, krvácanie z nosa, bolesti hlavy a svalov, zmeny nálady a ďalšie), preto sa liečba vykonáva striktne pod dohľadom lekára.

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základe 0 hodnotenie
Autor: Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre