0800200000

Akné: príčiny, príznaky, liečba a prevencia

Akné: príčiny, príznaky, liečba a prevencia
dermatológia
aktualizované: 25 June 2025
Čítať 12 minút Zverejnené: 25 June 2025 31666
Akné je bežným kožným ochorením, ktorým trpí približne 9,4 % ľudí na svete. Existuje mnoho moderných možností liečby, ktoré pomáhajú zbaviť sa akné a zabrániť vzniku jaziev.

Čo je akné?

Akné je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré je spôsobené mazom (sebumom) a odumretými kožnými bunkami, upchávajúcimi vlasové folikuly a mazové žľazy. Nadbytok kožného mazu a upchaté póry vedú k tvorbe pupienkov, komedónov, zápalových elementov a v niektorých prípadoch aj cýst. Akné sa najčastejšie vyskytuje na tvári, ale môže sa objaviť aj na chrbte, hrudníku a ramenách.

Ako sa líši akné od bežných pupienkov, čiernych bodiek a mílií?

Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Akné je komplexné kožné ochorenie, ktoré sa svojím pôvodom a klinickými prejavmi líši od bežných pupienkov, čiernych bodiek a mílií. Hlavné rozdiely medzi akné a pupienkami zahŕňajú:

  • pupienky sú zapálené elementy, ktoré môžu byť súčasťou akné, ale môžu sa vyskytovať aj samostatne;
  • mílie sú nebolestivé biele bodky, ktoré nie sú spojené so zápalom;
  • čierne bodky sú nezapálené komedóny, ktoré sa odstraňujú čistiacimi prostriedkami alebo ich vytlačením kozmetickým nástrojom.

Akné je rozsiahle ochorenie kože, ktoré zahŕňa rôzne typy akné, najmä čierne bodky, biele bodky a zapálené pupienky. Na rozdiel od bežných pupienkov, komedónov a mílií si akné vyžaduje komplexnejší prístup k liečbe.

Aké sú hlavné príčiny vzniku akné?

Akné vzníka v dôsledku zvýšenej sekrécie kožného mazu, ktorý sa hromadí, mieša sa s odumretými epidermálnymi bunkami a upcháva póry. Hromadenie kožného mazu vyvoláva množenie baktérií a vznik zápalu v derme. Medzi hlavné príčiny akné patria:

  • hormonálne zmeny (v dospievaní, počas tehotenstva alebo menopauzy, v dôsledku polycystických vaječníkov, patologických stavov štítnej žľazy a nadobličiek, na pozadí užívania hormonálnych liekov);
  • metabolické poruchy a obezita;
  • nadmerné vystavenie pokožky ultrafialovému žiareniu;
  • hyperkeratóza (nadmerná keratinizácia a nadmerné odlupovanie vrchnej vrstvy epidermy spôsobuje upchávanie pórov a zápal);
  • nesprávna starostlivosť o pokožku (nedostatočné čistenie, používanie komedogénnej kozmetiky alebo agresívnych prípravkov);
  • bakteriálna infekcia (Propionibacterium acnes spôsobuje zápal v mazových žľazách);
  • chronický stres (zvýšená hladina kortizolu stimuluje aktívnu činnosť mazových žliaz).

Provokujúcimi faktormi akné môžu byť ochorenia gastrointestinálneho traktu, napríklad črevná dysbakterióza alebo chronická gastritída, pretože pri nich dochádza k narušeniu vstrebávania živín, čo môže viesť k anémii a hypovitaminóze. Riziko vzniku akné zvyšuje aj nesprávna výživa: nadbytok cukru, mliečnych výrobkov, korenených a mastných jedál v strave. Negatívne na pokožku pôsobí a k jej zápalom prispieva aj pitie alkoholických nápojov a fajčenie, pretože oslabujú ochranné vlastnosti dermy, narúšajú mikrocirkuláciu krvi a živín v nej.

Hormonálne akné

Hormonálne akné je forma akné vyvolaná zmenami hormonálnej hladiny. Ochorenie vzniká v dôsledku metabolických porúch pohlavných hormónov (androgénov, progesterónu a estrogénov). Nadmerné množstvo androgénov sa v koži premieňa na dihydrotestosterón, ktorý podporuje rast epitelových buniek a stimuluje zvýšenú tvorbu kožného mazu. Medzi príčiny hormonálneho akné patria:

  • tehotenstvo a laktácia;
  • menopauza;
  • polycystické vaječníky;
  • nekontrolované užívanie hormonálnych liekov vrátane perorálnej antikoncepcie;
  • poruchy funkcie nadobličiek a štítnej žľazy;
  • hormonálne poruchy v dôsledku ukončenia tehotenstva.

Hormonálne akné môže byť spôsobené nadmernou produkciou inzulínu, hormónu, ktorý reguluje hladinu glukózy v krvi a ovplyvňuje syntézu bielkovín a tukov. Príčinou ochorenia môže byť inzulínová rezistencia, diabetes mellitus, dysfunkcia pankreasu a obezita.

Hormonálne akné u žien sa najčastejšie zhoršuje počas menštruácie. Dermatózu sprevádzajú aj sprievodné príznaky poukazujúce na hormonálnu nerovnováhu, ako sú bolestivá menštruácia, výrazný predmenštruačný syndróm, nepravidelnosti cyklu a problémy s počatím.

Stresové akné

Stresové akné vzniká v dôsledku zvýšenej hladiny hormónu kortizolu, ktorý aktivuje mazové žľazy, čo vedie k nadmernej tvorbe kožného mazu a upchatiu pórov. Stres alebo dlhodobé emocionálne napätie oslabuje obranyschopnosť pokožky a podporuje vznik zápalov. Vyrážky sa najčastejšie vyskytujú v T-zóne a sprevádza ich začervenanie a svrbenie.

Infekčné (bakteriálne, plesňové a parazitárne) akné

Infekčné akné je kožné ochorenie, ktoré je vyvolané množením patogénnych mikroorganizmov v derme a prejavuje sa výskytom pupienkov. Patológiu môžu spôsobiť baktérie, plesne a parazity. Medzi typy infekčného akné patria:

  • bakteriálne akné. Spôsobujú ho baktérie Propionibacterium acnes, ktoré sa množia hlboko v koži. Sprevádza ho tvorba zapálených oblastí kože a pľuzgierov;
  • plesňové akné. Vyvolávajú ho huby Malassezia, ktoré spôsobujú zápal vo vlasových folikuloch. Prejavuje sa malými papulami a pustulami, ktoré sa najčastejšie objavujú na vlhkých miestach kože a spôsobujú svrbenie;
  • parazitárne akné (demodikóza). Spôsobuje ju nadmerné rozmnožovanie mikroskopických roztočov rodu Demodex. Prejavuje sa začervenaním na tvári a malými pupienkami, ktoré niekedy sprevádza silné svrbenie.

Provokujúcimi faktormi infekčného akné sú oslabenie imunity v dôsledku hormonálnej nerovnováhy, metabolickéých porúch, hypovitaminózy a chronických patológií gastrointestinálneho traktu. Pôvodcu infekcie môže určiť dermatológ po laboratórnej diagnostike.

Vplyv nesprávnej starostlivosti o pleť na vznik akné

Nesprávna starostlivosť o pokožku môže spôsobiť alebo zhoršiť akné. Medzi exogénne faktory, ktoré vyvolávajú akné, patria:

  • používanie komedogénnej kozmetiky na báze olejov a tukov (podporuje upchávanie pórov a hromadenie kožného mazu);
  • používanie agresívnych scrubov a peelingov (môžu poškodiť pokožku a vyvolať zápal a infekciu);
  • nadmerné čistenie pokožky prípravkami s obsahom alkoholu a antiseptík (môžu narušiť hydrolipidický fim epidermy a vyvolať zvýšenú produkciu kožného mazu);
  • samovoľné vytláčanie pupienkov (môže spôsobiť šírenie infekcie a  zhoršiť zápal).
  • zvyk chodiť spať bez odstránenia make-upu.

Je dôležité vybrať si správnu starostlivosť o pleť podľa svojho typu pokožky. Dermatológ alebo kozmetológ po vyšetrení odporučia vhodné kozmetické prípravky pre pleť so sklonom k akné.

Aké sú príznaky akné?

Hlavným príznakom toho dermatologického ochorenia sú vyrážky na koži. Môžu mať rôzny vzhľad a pri dotyku bývajú bolestivé. Klinické prejavy závisia od formy akné, veku pacienta a závažnosti ochorenia. Medzi príznaky akné patria:

  • rozšírené póry a čierne bodky;
  • červené pupienky s bielou hlavičkou (hnisavé pustuly);
  • ružové podkožné papuly (podkožné uzlíky).

Akné sa najčastejšie objavuje na chrbte, tvári, hrudníku, ramenách a krku. Akné má opakujúci sa charakter – aktivuje sa a potom ustupuje (vyrážky zaschnú a zanechajú jazvy).

Aké sú formy akné?

Akné sa klasifikuje podľa klinického obrazu. Je dôležité podstúpiť odbornú diagnostiku a určiť konkrétny typ ochorenia.

Formy akné

Mierna forma (acne comedonica)

Prejavuje sa ako čierne (otvorené komedóny) alebo belavé bodky (uzavreté komedóny) na pokožke.

Stredná forma (acne papulopustulosa)

Charakterizuje sa červenými zapálenými uzlami (papuly) a pustulami (pľuzgieriky)

Ťažká forma (acne conglobata) 

Cystické pupienky sú podkožné uzlíky naplnené hnisom, ktoré sa môžu otvoriť a vytvoriť vredy a po ich zahojení sa vytvoria jazvy.

Mierna forma akné (acne comedonica)

Mierna forma akné je dermatologické ochorenie charakterizované tvorbou početných uzavretých a otvorených komedónov, niekedy aj jednotlivých pustúl a papúl. Komedóny sú hlboké podkožné vyrážky, ktoré vznikajú v dôsledku upchatia pórov a mazových kanálikov nadmerným mazom, odumretými kožnými bunkami a znečistením (prachové častice a zvyšky make-upu). Komedóny vyzerajú ako čierne alebo biele bodky na pokožke.

Stredná forma akné (acne papulopustulosa)

Stredná forma akné sa vyznačuje výskytom papúl a pustúl na koži. Papuly sú červené alebo ružové hrbolčeky, ktoré vystupujú nad povrch kože, zatiaľ čo pustuly sú pupienky naplnené hnisom. Po otvorení pustúl sa môžu vytvoriť vredy. Papulo-pustulárna forma sa najčastejšie vyvíja v dôsledku neliečených alebo nesprávne liečených komedónov.

Ťažká forma akné (acne conglobata) 

Ťažká forma akné (cystické akné) je závažná forma akné, pri ktorej zápal postihuje hlboké vrstvy kože. Akné je veľké a bolestivé, môže sa spájať do podkožných uzlíkov a vytvárať hnisavé cysty. Najčastejšie sa akné objavuje na tvári (brada a líca), chrbte a hrudníku. Menej často na ramenách, krku a zadku.

Cystické akné má viacero foriem v závislosti od závažnosti a hĺbky kozných lézií. Medzi typy cystického akné patria:

  • cystická nodulárna forma (kombinácia cýst s hustými zápalovými uzlíkmi);
  • inverzné akné (postihuje oblasti s kožnými záhybmi, často v kombinácii s pustulami a fistulami);
  • fulminantné akné (akútny zápal s horúčkou a intoxikáciou).

Ťažkú formu akné môže identifikovať len odborník. Je dôležité nezamieňať si cystické akné s inými ochoreniami: hidradenitídou, rosaceou a kožnými infekciami.

Typy akné

Typy akné

Ako sa akné vyvíja v jednotlivých štádiách?

Akné sa vyvíja postupne a v tomto procese rozlišujeme štyri stupne závažnosti. Patria medzi ne:

  1. Mierny stupeň. Zväčšujú sa mazové žľazy, zvyšuje sa sekrécia kožného mazu. Čierne bodky sa objavujú ako malé červené alebo pleťové hrbolčeky a čierne bodky. Počet vyrážok je mierny, zápal je slabo vyjadrený.
  2. Stredný stupeň. V dôsledku upchatia pórov mazom a zrohovatenými šupinkami vlasových folikulovzápalový proces postupuje a vyrážky sa zväčšujú.
  3. Ťažký stupeň. V upchatých mazových žľazách sa množia baktérie, ktoré spôsobujú lokálne podráždenie a zápal kože. Počet vyrážok sa zvyšuje, môžu sa navzájom spájať a vyvolávať cystické lézie hlbokých vrstiev kože.
  4. Mimoriadne závažný stupeň. Na koži sa vytvárajú bolestivé fialovomodré infiltráty, početné pustuly, cysty a uzlíky.

Pri prvých príznakoch akné je potrebné navštíviť dermatológa a poradiť sa s ním. Čím viac ochorenie postupuje, tým ťažšie je odstrániť vyrážku bez stôp – na pokožke môžu zostať jazvy.

Závažné formy ochorenia môžu postihnúť hlboké vrstvy kože a vyvolať následky – pyodermiu a abscesy (hnisavé kožné lézie) alebo po akné, ktoré sa prejavuje rozšírenými pórmi, hyperpigmentáciou a jazvami. Možnou komplikáciou akné je sepsa (infekcia sa môže dostať do krvného obehu a viesť k otrave krvi).

Ako sa diagnostikuje akné?

Dermatológ určí schému liečby akné po dôkladnej diagnostike. Vyšetrenie je zamerané na zistenie príčiny patológie a jej stupňa. Diagnostika akné zahŕňa:

  • zber anamnézy a vizuálne vyšetrenie kože;
  • dermatoskopia (prístrojové vyšetrenie opakovaným zväčšením a osvetlením postihnutých oblastí kože);
  • zoškrab kože na bakteriologické vyšetrenie (umožňuje identifikovať bakteriálnu mikroflóru a jej typ, ako aj vylúčiť rosaceu a demodekozu);
  • klinické a biochemické krvné testy (pečeňové testy, lipidogram a hladina cukru v krvi);
  • hormonálne testy (test pohlavných hormónov, hormónov štítnej žľazy a nadobličiek).

Pri diagnostike je dôležité identifikovať alebo vylúčiť patológie tráviaceho systému a orgánov vnútornej sekrécie. Niekedy sa liečba akné vykonáva spolu s liečbou predpísanou endokrinológom alebo gastroenterológom (v závislosti od pridružených ochorení).

Aké sú spôsoby liečby akné?

Spôsob liečby akné vyberá dermatológ s ohľadom na príčinu, formu a závažnosť ochorenia, ako aj vek a komorbidity. Liečba akné zahŕňa:

  • individuálne odporúčania týkajúce sa starostlivosti o pleť (užívanie kozmetických prípravkov, protizápalových mastí a zmäkčovadiel);
  • používanie lokálnych prípravkov na zníženie syntézy kožného mazu;
  • systémové perorálne lieky;
  • kozmetické postupy (laserová terapia, extrakcia, kauterizácia komedónov, peeling a UV žiarenie).

Lieky na systémovú liečbu sa predpisujú pri stredne ťažkom až ťažkom stupni ochorenia. Komedóny a mierne varianty vyrážky sa liečia lokálnou liečbou.

Aké lieky sa používajú na liečbu akné?

Moderné postupy liečby akné zahŕňajú používanie liekov, ktoré odstraňujú infekciu a zápal, normalizujú činnosť mazových žliaz a zabraňujú vzniku nového akné. Spôsob liečby akné priamo závisí od formy a stupňa dermatózy.

Metódy liečby akné

Mierne akné (ojedinelé komedóny a papulky)

Používa sa lokálna liečba (lieky vo forme krémov, gélov, sprejov a mastí). Liečba zahŕňa:

  • kyselina azelaová alebo salicylová;
  • lokálne retinoidy (deriváty vitamínu A);
  • benzoylperoxid (ničí baktérie Propionibacterium acnes a vysušuje pokožku, čím znižuje zápal).

Prípravky sa majú používať pravidelne počas liečby predpísanej lekárom (od niekoľkých týždňov). Počas používania môže dôjsť k podráždeniu pokožky, preto sa počet aplikácií často obmedzuje.

Papulopustulárne akné (stredná forma)

Používa sa komplexná liečba, ktorá zahŕňa použitie lokálnych látok a liekov so systémovým účinkom. Liečba zahŕňa:

  • lokálne retinoidy a/alebo benzoylperoxid;
  • lokálne antibiotiká (zastavujú rast baktérií a znižujú zápal);
  • hormonálne lieky (antiandrogény a kombinované orálne kontraceptíva).

Ťažké formy nodulárneho cystického akné

Terapia sa zameriava na liečbu základnej príčiny dermatologického ochorenia a odstránenie príznakov. Liečba zahŕňa:

  • prípravky na báze izotretinoínu (užívajú sa pod lekárskym dohľadom);
  • antibiotiká a lokálne retinoidy;
  • hormonálne prípravky vybrané podľa výsledkov laboratórnych vyšetrení;
  • komplexy vitamínov a minerálov (v prípade ich nedostatku).

Aké kozmetické postupy sú potrebné pri liečbe akné?

Kozmetické postupy pri akné spravidla dopĺňajú medikamentóznu liečbu. Výber vhodného zákroku závisí od individuálneho posúdenia dermatológa. Medzi možné kozmetologické postupy pri akné patria:

  • mezoterapia (vstrekovanie špeciálnych koktailov do kože s obsahom vitamínov, antibakteriálnych zložiek a látok regulujúcich tvorbu kožného mazu, pomáha zmierniť zápal a zlepšiť celkový stav pokožky);
  • plasmolifting (vstrekovanie vlastnej krvnej plazmy obohatenej o krvné doštičky do kože);
  • mechanické čistenie (naparovaním pokožky a použitím špeciálneho prístroja);
  • ultrazvukové čistenie (pomáha hĺbkovo čistiť póry, odstraňovať nečistoty a prebytočný maz pomocou ultrazvukového prístroja, zlepšuje tiež mikrocirkuláciu a stimuluje regeneračné procesy);
  • chemický peeling (hĺbkové čistenie pokožky kyselinou salicylovou, glykolovou alebo azelaovou);
  • fototerapia (vystavenie zapálených oblastí pokožky pulznému svetlu pomáha zničiť baktérie a znížiť zápal);
  • laserová terapia (laser pomáha znížiť aktivitu kožného mazu a zničiť baktérie, ako aj podporuje regeneráciu pokožky a zlepšuje jej štruktúru).

Správne zvolené kozmetické ošetrenia zohrávajú dôležitú úlohu pri liečbe akné a udržiavaní zdravej pokožky. Aby sa predišlo komplikáciám a zhoršeniu stavu, je dôležité, aby sa vykonávali v medicínskych centrách. Lekári zohľadnia všetky osobitosti ochorenia a vyberú najúčinnejšie metódy starostlivosti a liečby.

Ako prebieha čistenie tváre pri akné?

Čistenie tváre pomáha odstrániť nečistoty a prebytočný kožný maz. Vykonáva sa len v prípade, ak pokožka nie je výrazne zapálená, pretože mechanické pôsobenie zhoršuje stav, vedie k poraneniu a šíreniu infekcie. Medzi typy čistenia patria:

  • mechanické čistenie. Čistenie upchatých pórov sa vykonáva po naparení pokožky pomocou špeciálnych kozmetických prístrojov. Táto technika je vhodná na odstránenie mazových zátok, bielych bodiek (mílií) a komedónov;
  • vákuum. Počas procedúry sa používa vákuové zariadenie so špeciálnou tryskou, ktorá vytvára podtlak;
  • ultrazvuk. Čistenie prebieha pomocou ultrazvukového prístroja.

Čistenie ultrazvukom možno kombinovať s mechanickým čistením. Čistenie tváre sa odporúča absolvovať v sérii  3 až 8 sedení s povinnou prestávkou 14 dní medzi jednotlivými procedúrami.

Čistenie tváre slúži len ako doplnková metóda. Základom liečby akné by mala byť medikamentózna terapia. 

Ako sa vykonáva peeling proti akné?

Peeling alebo exfoliácia je kozmetický zákrok zameraný na odlupovanie odumretých epidermálnych buniek. Pri tomto zákroku sa používajú rôzne chemické prípravky na báze kyseliny glykolovej, mliečnej, salicylovej alebo retinovej, pričom ich účinok sa líši podľa hĺbky prenikania a typu pôsobenia na pokožku. Postup peelingu zahŕňa tieto etapy:

  1. Čistenie pleti od make-upu a kožného mazu.
  2. Nanesenie peelingového prípravku na čistú a suchú pleť.
  3. Jemné masírovanie pokožky počas 5 až 7 minút.
  4. Odstránenie vodou.

Prečo sa plazmolifting predpisuje na akné?

Plazmalifting je zákrok, pri ktorom sa do postihnutých oblastí pokožky tváre aplikuje krvná plazma bohatá na trombocyty PRP (Platelet Rich Plasma). Plazmalifting na akné stimuluje prirodzenú regeneráciu dermálnych buniek, urýchľuje hojenie kožných tkanív a normalizuje činnosť mazových žliaz.

Ako vybrať starostlivosť o pleť na vyliečenie akné?

Dermatológ pomôže vybrať vhodnú starostlivosť o vašu problematickú pleť. Odporúčaná starostlivosť o pleť so sklonom k akné zahŕňa:

  • pravidelné (aspoň dvakrát denne) a šetrné čistenie pleti. Používajte jemné čistiace prostriedky bez agresívnych zložiek, alkoholu, zásaditých zložiek, aby sa nenarušila prirodzená mikroflóra a pH pokožky a aby sa predišlo jej podráždeniu;
  • každodenne hydratácia. Uprednostňujte hydratačné krémy bez obsahu oleja;
  • ochrana pred slnkom. Odporúča sa používať neagresívne opaľovacie krémy.

Je zakázané trieť pokožku a vytláčať si pupienky. Dodržiavaním odporúčaní dermatológa sa výrazne znižuje riziko opätovného výskytu vyrážok a výrazne sa zlepšuje stav pleti.

Ako predchádzať vzniku akné?

Úplne zabrániť vzniku akné nie je možné, ale správnou prevenciou možno znížiť riziko kožných infekcií, dysfunkcie mazových žliaz, hormonálnych a metabolických porúch. Dermatológovia odporúčajú pri prevencii akné dodržiavať nasledujúce zásady:

  • vyhýbajte sa komedogénnej a agresívnej kozmetike (obsahujúcej alkohol a kyselinu);
  • nezabudnite si pred spaním odstrániť make-up;
  • čistite si pleť špeciálnymi prípravkami (gélom alebo penou) určenými na aknóznu pleť;
  • pred každým dotykom s tvárousi  umývajte ruky;
  • vyhýbajte sa stresu (ktorý zvyšuje hladinu kortizolu a adrenalínu, čo vedie k nadmernej tvorbe mazu);
  • obmedzte dlhodobý pobyt na slnku a používajte výrobky s ochranným faktorom SPF (UV žiarenie môže stimulovať nadmernú tvorbu mazu).

Je dôležité sledovať hormonálnu rovnováhu. V prípade chronických patológií žliaz s vnútornou sekréciou by mal byť sledovaný endokrinológom, pri ochoreniach tráviacich orgánov gastroenterológom.

Je potrebná diéta proti akné?

Doteraz neexistujú dôkazy o tom, že by diétna liečba bola účinná pri akné. Dermatológ môže odporučiť diétu pri akné, ak je ochorenie spôsobené metabolickými poruchami alebo problémami s tráviacim traktom. Diétne odporúčania pre pacientov so sklonom k akné zahŕňa:

  • vyhýbajte sa konzumácii potravín s vysokým glykemickým indexom, nasýtených tukov a transmastných kyselín;
  • znížte príjem mastných potravín, konzervantov a sladidiel (údeniny, syry, tvaroh, konzervované jedlá, majonéza a sladké potraviny, zmrzlina, koláče, zákusky a sladkosti);
  • strava by mala byť vyvážená, s dostatočným množstvom živín;
  • strava by mala obsahovať komplexné sacharidy (celozrnné výrobky, čerstvé ovocie a zeleninu, strukoviny), potraviny obsahujúce zinok (hovädzie mäso, morské plody, tekvicové semienka, šošovica a kešu) a antioxidanty (čučoriedky, černice, brusnice, sušené slivky a maliny);
  • nezabúdajte na potraviny s obsahom omega-3 mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú v červených rybách, makrelách, ľanových semienkach, chia semienkach a sójových bôboch.

Diéta a úprava životného štýlu nemôžu vyliečiť akné. Dodržiavanie diéty proti akné môže pomôcť znížiť zápal a predísť jeho zhoršovaniu.

Dermatológia v Doktorpro v Bratislave

Akné: príčiny, príznaky, liečba a prevencia
Akné: príčiny, príznaky, liečba a prevencia
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00
SO: 8:00-17:00
NE: 9:00-13:00

Objednať sa na konzultáciu s lekárom

Časté otázky

Ako sa môžem zbaviť akné doma?

Akné nie je možné vyliečiť doma, pretože pred nasadením správnej liečby je potrebné určiť presnú príčinu vzniku akné. Používanie ľudových prostriedkov alebo svojpomocne vybraných liekov môže viesť k podráždeniu pokožky, zvýšeniu počtu vyrážok a ku komplikáciám.

Aký je rozdiel medzi potničkami a novorodeneckým akné?

Potničky sa vyskytujú v prípade, že sú deti vystavené horúcemu alebo vlhkému počasiu. Pri potničkách sa na krku, ramenách, hrudníku, v podpazuší a slabinách objavujú malé červené pľuzgiere naplnené tekutinou. Novorodenecké akné sa prejavuje ako červené alebo biele hrbolčeky, ktoré sa často vyskytujú na tvári.

Aké potraviny je vhodné konzumovať pri akné?

Pri akné by sa mali uprednostňovať potraviny s nízkym glykemickým indexom (čerstvé ovocie, zelenina, celozrnné výrobky a strukoviny). Do jedálnička by mali byť zaradené aj čučoriedky, hnedá ryža, orechy, mastné ryby (makrela, losos) a tekvicové semienka. Potraviny obsahujúce zinok, vitamíny A a E a antioxidanty môžu pomôcť znížiť zápal kože.

Ako odlíšiť rosaceu od akné?

Akné aj rosacea spôsobujú začervenanie a malé vyrážky na pokožke. Pri akné je však začervenanie lokalizované okolo vyrážky, zatiaľ čo pri rosacei pokrýva veľkú plochu pokožky. Pri akné sa vyskytuje viac upchatých pórov a čiernych bodiek ako pri rosacey. Rozlíšiť akné a rosaceu len na základe príznakov môže byť ťažké, preto je na stanovenie diagnózy a predpísanie liečby potrebná konzultácia s dermatológom.

Aké hormonálne testy na akné je potrebné absolvovať?

Akné môže byť spôsobené zvýšenou hladinou androgénov a testosterónu. Počas vstupného vyšetrenia vám lekár odoberie anamnézu (príznaky, čas vzniku, iné ochorenia), vykoná vyšetrenie a odošle vás na potrebné laboratórne testy.

Prevencia akné

Prevencia akné začína normalizáciou spánku a odstránením zlých návykov.

Každodenná starostlivosť o pleť zohráva dôležitú úlohu v prevencii akné. Nezabudnite, že dekoratívna kozmetika musí byť tiež bezpečná a zodpovedať potrebám pokožky.

Prečo sa nesmú vriedky vytláčať?

Čistenie pokožky je kozmetický zákrok, ktorý môže dermatológ odporučiť ako jeden zo spôsobov liečby akné. Mechanické, ultrazvukové alebo kombinované čistenie tváre by mal vykonávať kozmetológ so sterilizovanými prístrojmi.

Zásadne sa neodporúča vytláčať si akné svojpomocne kvôli riziku infekcie a dodatočnej traumatizácie pokožky. Väčšinou sa tieto pokusy zbaviť sa akné končia ešte väčším začervenaním a zápalom pokožky. Na mieste vytlačeného akné môže zostať jazva.

Ako nadmerná hygiena prispieva k rozvoju akné?

Napriek tomu, že dôkladná hygiena pokožky je dôležitým krokom v prevencii a v liečbe akné, existuje názor, že nadmerná hygiena prispieva k jeho vzniku. Je to tak?

Spravidla je sekrécia mazových žliaz (mazu) potrebná na vytvorenie prirodzenej ochrannej bariéry na povrchu pokožky. Ak si všaktvár umývate príliš často, používate agresívne hygienické prípravky (s obsahom alkoholu alebo rôznych kyselín) bez lekárskeho predpisu, pokožka stráca ochrannú tukovú vrstvu a mazové žľazy dostávajú signál, že je potrebné produkovať ešte viac mazu. Nadmerné množstvo kožného mazu prispieva k tvorbe uhrovitosti.

Aby sa predišlo mechanickému poškodeniu pokožky, neodporúča sa umývať horúcou vodou a energicky trieť pokožku uterákom. Používajte mäkké uteráky alebo servítky a vlhkosť z pokožky odstránte ľahkými pohybmi.

Vnútorné príčiny akné?

Príčinami akné sú: nesprávna starostlivosť o pokožku, nedostatočná hygiena, používanie kozmetiky s komedogénnymi vlastnosťami, to znamená, že takáto kozmetika môže spôsobiť zablokovanie žliaz a vývoj komedónov. Mechanická traumatizácia pokožky (napr. pri holení), môže tiež spôsobiť akné.

Vonkajšie faktory sú len jednou z príčin akné. Vo väčšine prípadov je akné vyvolané vnútornými faktormi a sprievodnými ochoreniami. Akné môže vzniknúť v dôsledku:

  • zmena hormonálnej hladiny v období dospievania, počas tehotenstva, počas menštruačného cyklu alebo pri ochoreniach vaječníkov a štítnej žľazy;
  • nevyvážená strava, nadváha a choroby gastrointestinálneho traktu;
  • stres a zlé návyky, ako napríklad fajčenie;
  • užívanie určitých liekov (protizápalové steroidy, antibakteriálne lieky, barbituráty);
  • cukrovka;
  • genetická predispozícia v prípade prítomnosti akné u rodičov.
Akým spôsobom sa dá akné odstrániť doma?

Ak sa chcete zbaviť akné, je dôležité zvážiť štádium ochorenia a liečiť ho pod dohľadom dermatológa. Mierne až stredne závažné akné možno liečiť vonkajšími liekmi, ktoré predpíše lekár.

Samostatné pokusy o čistenie pokožky kyselinami alebo vytláčanie pupienkov vedú k šíreniu infekcie, poškodeniu pokožky a zjazveniu. Domáce čistenie často zhoršuje akné a prispieva k vzniku postakné (jaziev a stareckých škvŕn).

Ako určiť tvar a štádium akné?

Formu a štádium akné môže určiť dermatológ po vyšetrení. Presná diagnóza je potrebná na účinnú liečbu.

Ako dostať akné do trvalej remisie a zabrániť recidíve?

Aby sa predišlo recidíve po liečbe akné, dermatológ môže predpísať udržiavaciu liečbu na niekoľko mesiacov. Taktiež vyberie kozmetické prípravky individuálne pre váš typ pleti.

Ako si vybrať peeling na akné?

Akné možno liečiť Jessnerovým peelingom alebo AHA peelingom (kyselina glykolová, mliečna, jablčná, vínna alebo citrónová), azelaínovým alebo salicylovým peelingom (B-hydroxykyselina). Výber peelingu je individuálny a závisí od príčiny, stupňa a typu akné. Peelingy na akné by sa nemali vyberať samostatne kvôli riziku komplikácií (progresia ochorenia, zápal kože, rozšírenie infekcie na zdravú kožu).

Kedy zmizne novorodenecké akné?

Novorodenecké akné zvyčajne zmizne samo do štyroch alebo šiestich mesiacov. Pri správnej starostlivosti o detskú pokožku jazvy zmiznú samé. Ak sa ochorenie zhoršuje je potrebné sa poradiť s dermatológom alebo pediatrom.

Ako odlíšiť detské akné od alergie?

Pri akné sa na koži dieťaťa objavia malé červené hrbolčeky, niekedy s bielou špičkou, zatiaľ čo pri alergii je vyrážka zvyčajne plochá a bez hnisu. Rozlíšiť detské akné od alergie však môže iba detský lekár alebo detský dermatológ po vyšetrení.

Ako sa dá liečiť akné u tínedžerov?

Liečba akné u dospievajúcich závisí od závažnosti ich ochorenia. S miernym stupňom ochorenia (do 30 komedónov a 10 pupienkov na koži) môžete použiť krémy alebo gély na akné, ktoré sú na báze kyseliny azelaovej alebo retinoidov. V každom prípade by ste sa mali objednať na konzultáciu k dermatológovi.

Dajú sa jazvy po akné odstrániť?

Jazvy, ktoré vznikli po akné môžu byť po absolvovaní procedúr, akými sú napríklad laserový resurfacing, chemický peeling, mikrodermabrázia, implantácia pod kožu kolagénu, tukového tkaniva alebo kyseliny hyalurónovej pod kožu, oveľa menej nápadné. Pri korekcií jaziev po akné sa taktiež využívajú chirurgické metódy. Pri výbere vhodnej metódy sa zvažuje druh, závažnosť jaziev, ako aj typ vašej pleti

Aká diéta by sa mala držať pri akné?

Diéta pri akné by mala zahŕňať konzumáciu potravín, ktoré majú nízky glykemický index a nezvyšujú hladinu cukru v krvi. Medzi potraviny, ktorým by ste sa mali vyhnúť patria všetky pekárenské a cukrárenské výrobky, zemiaky, ryža a iné obilniny, ako aj džúsy a sýtené nápoje, ktoré obsahujú cukor. Podľa množstva štúdií sa na vzniku akné podieľa aj každodenná konzumácia kravského mlieka.

5 s 5 na základe 2 hodnotenia
Akné: príčiny, príznaky, liečba a prevencia
Autor
Ievheniia Tretiak
Lekár - dermatológ, trichológ.
Akné: príčiny, príznaky, liečba a prevencia
Článok preveril
MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Katarzyna pred 1 dňom
Dobrý deň. Môže sa pupienok liečiť peroxidom vodíka?
Odpovedať
Dobrý deň. Peroxid vodíka sa neodporúča používať na utieranie pokožky tváre od pupienkov. Prípravok môže viesť k vysušeniu pokožky a vzniku jaziev. Bezpečnú a účinnú liečbu akné by ste mali konzultovať s kozmetikom alebo dermatológom.
Dáša pred 3 dňami
Dobrý deň, povedzte mi, ako sa dá liečiť akné? Aké lieky môže dermatológ predpísať po vyšetrení?
Odpovedať
Dobrý deň, liečba akné sa stanovuje v závislosti od príčiny (hormonálne zmeny, niektoré lieky, stres, strava alebo infekcia). Dermatológ môže predpísať protizápalové lieky, antibiotiká alebo odporučiť diétu.
Karina pred 5 dní
Dobrý deň, pravidelne sa mi na tvári tvoria veľké pupienky s bielym vrcholom. Je možné vytláčať hnis z pupienkov?
Odpovedať
Dobrý deň, vytláčanie pupienkov je nebezpečné a škodlivé pre pokožku. Pri vytláčaní akné infekcia preniká do hlbokých vrstiev epidermy a zamše, čo vedie k zhoršeniu zápalu. Pri vytláčaní sa infekcia prenáša zo zapálených oblastí pokožky na zdravé bunky, čo spôsobuje vznik nového akné.
Adriána pred 6 dní
Dobrý deň, povedzte mi, prosím, ako vyzerá akné? Kde sa pupienky najčastejšie objavujú? Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpovedať
Dobré deň, príznaky akné sa líšia v závislosti od závažnosti stavu. Na koži sa môžu objaviť biele alebo čierne bodky, malé červené hrbolčeky (papuly), pupienky naplnené hnisom a veľké, tvrdé a bolestivé hrčky pod kožou. Akné sa zvyčajne objavuje na tvári, čele, hrudníku, hornej časti chrbta a na ramenách.
Nadežda pred 1 týždňom
Dobrý deň. Ako liečiť zapálené čierne bodky?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 1 týždňom
Dobrý deň. Na zmiernenie zápalu možno použiť antibakteriálne a protizápalové lieky, kyselinu salicylovú alebo benzoylperoxid. Liečbu môže po vyšetrení predpísať dermatológ. Samoliečba môže zhoršiť zápalový proces a viesť ku komplikáciám (vredy, hnisanie a jazvy).
Ivana pred 1 týždňom
Dobrý deň. Ako dlho trvajú čierne bodky?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 1 týždňom
Dobrý deň. Rýchlosť zbavenia sa akné priamo závisí od štádia ochorenia a liečby. Pri liečbe a dodržiavaní všetkých odporúčaní dermatológa možno pozitívnu zmenu pozorovať už za mesiac. Mierna forma akné (I. a II. stupeň) sa spravidla vylieči za 6-12 týždňov.
Adriána pred 1 týždňom
Dobrý deň. Ako sa zbaviť čiernych bodiek cez noc?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 1 týždňom
Dobrý deň. Čiernych bodiek sa nedá zbaviť cez noc. Pre účinnú liečbu je dôležité navštíviť dermatológa. Lekár vám predpíše liečbu s prihliadnutím na formu akné a individuálne vlastnosti organizmu.
Anna pred 2 rokmi
Dobrý deň, mám silné akné, mám 35 rokov a nikdy predtým som ho nemala. Aké testy na akné by som ako žena mala absolvovať?
Odpovedať
Dobrý deň, pred vyšetrením u dermatológa si nemusíte robiť žiadne testy. Lekár vám vyšetrí pokožku a v prípade potreby vás odošle na laboratórne vyšetrenie krvi, aby určil príčinu a zvolil liečbu.
Adriána pred 2 rokmi
Dobrý deň, za ako rýchlo je možné vyliečiť akné? Môže mi pomôcť nejaký ľudový prostriedok?
Odpovedať
Dobrý deň, pri rýchlej liečbe akné môže pomôcť dermatológ. Používanie ľudových prostriedkov je neúčinné a nebezpečné a môže viesť k progresii ochorenia a vzniku nového akné.
Sylvia pred 2 rokmi
Dobrý večer. Kedy sa prestáva objavovať akné? Liečim sa už niekoľko rokov, ale nevidím žiadny výsledok.
Odpovedať
Dobrý deň, akné spôsobené pubertou zvyčajne ustupuje vo veku 21 rokov. Ak však akné neprejde samo to znamená, že príčinou nie je puberta. Hormonálna nerovnováha, genetické predispozície, nesprávna strava môžu viesť k vzniku akné, ktoré vekom nezmizne.
Dominika pred 2 rokmi
Dobrý deň, na tvári a na hrudi mám červené pupienky, ktoré mi pri stlačení spôsobujú bolesť a nepríjemné pocity. Ako sa dá vyliečiť zápalové akné?
Odpovedať
Dobrý deň, dermatológ vám môže pomôcť liečiť zápalové akné po určení príčiny a závažnosti akné. Lekár vám môže predpísať antibakteriálne lieky, krémy alebo masti s retinolom, kyselinou azelaovou a odporučiť diétu.
Adela pred 2 rokmi
Dobrý deň, po akné mi zostali zvláštne jazvy a nerovná pokožka. Ako sa dá vyhladiť pleť po akné? Alebo stačí počkať a zmizne samo? Ďakujem.
Odpovedať
Dobrý deň, laserové ošetrenie môže pomôcť vyhladiť pokožku po akné. Laserová liečba nie je traumatická, pretože lúč odstraňuje len abnormálne tkanivo. Nehrozí žiadne riziko vzniku krvácania, pretože laser okamžite uzavrie cievy a hojenie netrvá dlhšie ako týždeň.
Dáša pred 2 rokmi
Dobré ráno. Všimla som si, že po zjedení niečoho sladkého sa stav mojeho akné zhoršuje a pribúdajú vyrážky. Ako môžu sladkosti ovplyvňovať akné? Musím ich úplne vylúčiť zo svojej stravy?
Odpovedať
Dobrý deň, rafinované potraviny a cukor vedú k hromadeniu inzulínu v krvi. Vplyvom zvýšeného inzulínu sa mení hladina mužských hormónov androgénov, ktorý spôsobuje zvýšenú tvorbu kožného mazu, ktorý následne upcháva póry. Konzumácia sladkostí môže zhoršiť akné a zhoršiť ich príznaky.
Andrej pred 2 rokmi
Dobrý deň, mám 15 rokov, nedávno sa mi na čele objavili pupienky. Chcel som sa objednať ku dermatológovi, ale najskôr som si chcel urobiť všetky potrebné testy. Testy na aké hormóny treba podstúpiť pri akné?
Odpovedať
Dobrý deň, ak sa u vás objaví akné, je potrebné navštíviť kožného lekára, ktorý vám po vyšetrení pleti a zistení anamnézy predpíše potrebné laboratórne vyšetrenia. Lekár vám môže predpísať test na testosterón, androgény, inzulín, progesterón a na hormóny štítnej žľazy (tyreotropín, trijódtyronín a voľný tyroxín).
Diana pred 2 rokmi
Dobrý deň, aký je rozdiel medzi akné a potničkami a ako sa líšia v príznakoch? Aké krémy sa používajú, aby vyrážky rýchlejšie zmizli? Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpovedať
Dobrý deň, väčšinou sa pri akné objavujú hnisavé pustuly na tvári. Potničky sú sprevádzané malými červenými vyrážkami, ktorá sa môžu rozšíriť na brucho, chrbát, dolné a horné končatiny. Ak sa objavia vyrážky, pľuzgiere, vredy alebo začervenania kože, je potrebné sa poradiť s dermatológom, ktorý po vyšetrení postihnutých oblastí kože stanoví diagnózu a zvolí správny postup liečby.
Anna pred 2 rokmi
Dobrý deň, mám začervenanú pokožku v oblasti líc, na ktorom sa nachádza veľa pustúl, ktoré ma veľmi svrbia. Myslím si, že ide o akné. Prosím, poraďte mi, kto lieči akné, kozmetológ alebo dermatológ? A potrebujem vôbec konzultáciu u odborníka alebo existuje univerzálny liek na akné?
Odpovedať
Dobrý deň. Pri danom ochorení sa jednoznačne musíte poradiť s dermatológom a to preto, že kozmetológ nemôže liečiť kožné ochorenia. Priebeh terapie sa vyberá individuálne v závislosti od príčiny akné, lokalizácie, počtu pustúl, veku pacienta a prítomnosti sprievodných ochorení.
Xénia pred 2 rokmi
Dobrý večer. Dozvedela som sa, ak sa na tvári nachádza zápal a začervenanie kože, tak tvár potrebuje špeciálnu starostlivosť. Ako si čistiť tvár pri akné? Ako si správne vybrať produkt na starostlivosti o pleť?
Odpovedať
Dobrý deň, pri akné treba používať prípravky, ktoré neobsahujú mydlo. Pri umývaní treba použiť teplú vodu, nie horúcu ani studenú, pretože obe môže podráždiť pokožku a spôsobiť zhoršenie ochorenia. Kvôli riziku suchej pokožky by ste si nemali umývať tvár viac ako dvakrát denne. Váš dermatológ vám rád poradí pri výbere vhodných produktov starostlivosti o pleť, ktoré sú vhodné pri akné.
Júlia pred 2 rokmi
Dobrý deň, už tretí rok mám akné. Nedávno som si však všimla, že na jar sa počet akné na mojej tvári zvyšuje. Prečo sa počet akné na jar zvyšuje?
Odpovedať
Dobrý deň, exacerbácia akné v jarnej sezóne je spôsobená znížením imunity. Počas obdobia exacerbácie je potrebné upraviť priebeh liečby akné, aby sa znížil počet pustúl. Dermatológ môže tiež odporučiť protizápalovú diétu, vylúčenie korenín,údených, korenených a vyprážaných jedál.
Sofia pred 2 rokmi
Dobrý deň, moje dieťa (je staré 1 mesiac) má malú červenú vyrážku na rukách a zadočku, bábätko je podráždené a náladové. O aké ochorenie môže ísť? Aký je rozdiel medzi akné a alergie pri novorodencoch?
Odpovedať
Dobrý deň, pri akné sa na koži tvoria pustuly vyplnené hnisom a pri potničkách a alergiách sa objavujú veľké červené fľaky alebo malá ružovo-červené vyrážky. Vyrážky u novorodencov však môžu byť spôsobené aj ekzémom, impetigom, ovčími kiahňami, šarlachom, osýpkami, lišajom, svrabom a kontagiozme moloskum. Na presné určenie príčiny vzniku vyrážky u dieťaťa je potrebné navštíviť pediatra.
Maria pred 2 rokmi
Dobrý deň, na lícach, čele a brade mám hnisavé akné. Bola som u kožného lekára a ten mi diagnostikoval akné. Poraďte mi, prosím, aké bylinky sa môžu používať pri akné? Je možné vyliečiť dané ochorenie prírodnými prostriedkami?
Odpovedať
Dobrý deň, pri akné môžete použiť aloe vera, čajovníkový olej alebo zelený čaj, ale najskôr sa musíte poradiť s kožným lekárom. Akné nie je možné vyliečiť pomocou prírodných prostriedkov, dá sa vyliečiť len s pomocou liekov. Samostatná liečba môže viesť k zhoršeniu akné a vzniku nových pustúl.
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie