0800200000

Hemangióm na koži – čo to je a prečo sa vyskytuje?

Hemangióm na koži – čo to je a prečo sa vyskytuje?
Čítať 3 minúty | Vytvorené: 11 január 2022 | aktualizované: 11 január 2022 | 37450 37450
Hemangióm je vrodený defekt kože, ktorý je viditeľný hneď po narodení, prípadne sa objavuje v prvých mesiacoch života. Hemangióm sa môže objaviť aj v dospelosti, ale oveľa menej často ako v detstve. Hemangióm sa môže vytvoriť kdekoľvek na tele, najčastejšie v oblasti hlavy a krku, menej často na končatinách a trupe.

Čo je hemangióm?

Hemangióm je cievny novotvar na koži červenej alebo fialovo-modrej farby, má konvexný tvar, môže rásť a dosiahnuť veľké veľkosti. Po stlačení útvar mení farbu, stane sa ťažko viditeľným, ale po niekoľkých sekundách nadobudne svoju pôvodnú farbu.

Hemangióm sa môže prejavovať nepredvídateľnými spôsobmi. Rýchly rast hemangiómu môže postihovať zdravé blízke tkanivá, čo spôsobuje kozmetický defekt a nepohodlie. Pri lokalizácii hemangiómov na ušnici, nosovej priehradke alebo v ústnej dutine sa môžu vyskytnúť problémy s funkčnosťou týchto orgánov (zhoršený sluch, zrak, dýchanie). Vypuklý hemangióm môže krvácať a infikovať sa, ak sa náhodne poškodí ostrým predmetom (ako je oblečenie alebo nechty). Preto cievne novotvary na koži vyžadujú pozornosť a sledovanie ich stavu dermatológom.

Typy hemangiómov

V závislosti od štruktúry sú hemangiómy rozdelené do nasledujúcich typov:

 • kapilárne (jednoduché);
 • kavernózne;
 • kombinované.

Kapilárny hemangióm kože je hustá sieť kapilár nad kožou. Kapilárny hemangióm má hrboľatý povrch, jasne ohraničené okraje, červenú alebo tmavofialovú farbu, nazýva sa „škvrna od vína“. Kavernózny hemangióm je subkutánny (podkožný) nodulárny novotvar mäkkej konzistencie. Kavernózny hemangióm vzniká v dôsledku prekrvenia nezdravých kapilár a prasknutia ich stien. Kombinovaný hemangióm kombinuje subkutánne a jednoduché typy hemangiómov.

Príčiny výskytu hemangiómu na koži

Príčiny výskytu hemangiómu na koži nie sú úplne určené. Dojčenský hemangióm vzniká z niekoľkých dôvodov:

 • porušenie tvorby krvných ciev v štádiu vývoja embrya;
 • nedostatočné zásobenie tkanív plodu kyslíkom;
 • dedičnosť a genetické abnormality;
 • nízka váha pri pôrode, viacpočetné tehotenstvo;
 • infekčné choroby matky prenesené počas tehotenstva;
 • alkoholová alebo nikotínová intoxikácia plodu.

Príčinami vzniku hemangiómov na koži u dospelého človeka sú nezdravý životný štýl a prítomnosť chronických ochorení. V tomto prípade je potrebná konzultácia u dermatológa. Koniec koncov, akýkoľvek novotvar je nebezpečný pre vývoj rakoviny. Preto v prípade hemangiómu u dospelých môže lekár predpísať ďalšie vyšetrenia (napríklad ultrazvuk, CT) a krvné testy.

Ako liečiť hemangióm na koži?

Hemangióm je nádor, ktorý môže zmiznúť sám od seba. Ak sa cievny novotvar nenachádza v oblasti tváre a krku a nedochádza k rýchlemu rastu, nevyžaduje liečbu. Odstránenie hemangiómov na koži je potrebné, ak novotvar spôsobuje nepríjemné pocity, ako aj zo zdravotných dôvodov:

 • rýchly rast nádoru a hrozba vzniku malígneho novotvaru;
 • porušenie funkčnosti orgánov (ak sa nádor nachádza na viečku, jazyku, pere, nosovej priehradke atď.);
 • existuje riziko krvácania, infikovania;
 • porušenie krvného obehu.

Dôsledky hemangiómu bez pozorovania a včasnej liečby môžu byť nebezpečné pre ľudské zdravie a život. Chirurgické odstránenie hemangiómu je hlavnou liečbou. Prioritou sú miniinvazívne metódy: laserová a rádiofrekvenčná. Odstránenie hemangiómu na koži rádiofrekvenčnou metódou je zákrok, počas ktorého sa odstraňuje defekt bez stopy a nezanecháva žiadne jazvy.

Dermatológia v DoktorPRO v Bratislave

Hemangióm na koži – čo to je a prečo sa vyskytuje? - MUDr. Katarzyna Maria Pluta
MUDr. Katarzyna Maria Pluta
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

1. Je možné liečiť hemangiómy s pomocou tradicnej medicíny?

Účinnosť tradičnej medicíny nebola vôbec dokázaná. Po jej použití sa situácia nemusí zlepšiť, ba dokonca sa môže aj zhoršiť a môžu sa objaviť dalšie novotvary. Hemangiómy sa často zamieňajú s inými druhmi nádorov a to môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia. Preto je lepšie zveriť liečbu hemangiómu odborníkom, ako sú dermatológovia a chirurgovia.

2. Ako dlho po odstránení hemangiómu na pokožke sa nemôžete opaľovať?

Mesiac po odstránení hemangiómu na koži je potrebné dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • vyhnúť sa vodným a termálnym procedúram, ako je kúpeľ, bazén alebo sauna;
 • vzdať sa opaľovania na slnku alebo v soláriu.

Dá sa opaľovať aj s kožným hemangiómom? Aj keď sa hemangióm považuje za nezhubný nádor, jeho vystavenie ultrafialovému žiareniu nie je žiadúce. Opaľovanie s kožným hemangiómom je možné iba vtedy, ak je daný útvar prekrytý odevom.

3. Dajú sa odstrániť hemangiómy počas tehotenstva?

Napriek tomu, že postup odstraňovania hemangiómu rádiovými vlnami je bezpečný, nemal by sa vykonávať počas tehotenstva. Počas tehotenstva je možné hemangiómy len pozorovať.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Hemangióm na koži – čo to je a prečo sa vyskytuje?
Dermatológ, trichológ.

Položte otázku Dermatológovi
DoktorPRO

Dáša pred 7 mesiacmi
Dobrý deň, ako prebieha laserové odstránenie hemangiómu? Viete mi poradiť, ako prebieha daný proces, pretože môj lekár ma poslal na procedúru, ale nič mi o nej nepovedal. Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpovedať
Dobrý deň, laser pôsobí výlučne na hemangióm, bez ovplyvňovania alebo poškodenia zdravých kožných buniek. Pod vplyvom vysokej teploty laser „odparí“ cievny novotvar a taktiež daný spôsob nezanechá žiadne jazvy. Malé hemangiómy sa odstraňujú počas jedného sedenia a väčšie počas dvoch alebo troch sedení.
Andrej pred 8 mesiacmi
Dobrý deň, chcem sa dať zaočkovať bežnou vakcínou proti záškrtu a o mesiac sa plánujem dať zaočkovať proti koronavírusu. Môžem sa dať zaočkovať, ak mám hemangióm alebo to môže spôsobiť negatívne dôsledky?
Odpovedať
Dobrý deň, očkovanie pri hemangióme sa zvyčajne môže vykonávať bez obmedzení. Avšak pri niektorých prípadoch vám lekár môže odporučiť odložiť termín očkovania v závislosti od stavu vášho hemangiómu.
Diana pred 9 mesiacmi
Dobrý večer. Môj otec má na koži malý hemangióm, ktorý sa nijako neprejavuje (nesvrbí ani nebolí). Povedz mi, prosím, zvyčajne bolí hemangióm? Je možné, že lekár stanovil nesprávnu diagnózu?
Odpovedať
Dobrý deň, hemangióm zvyčajne nespôsobuje bolesť ani nepohodlie, avšak pacient môže pociťovať bolesť v závislosti od lokalizácie a veľkosti cievneho novotvaru. Ak máte pochybnosti o správnosti diagnózy svojho lekára, možno budete lepšie navštíviť iného dermatológa, aby ste získali iný pohľad.
Anna pred 10 mesiacmi
Dobrý deň. Mal som na koži hemangióm s priemerom asi 7 centimetrov. Lekár mi ho včera odstránil a miesto prekryl sterilným obväzom. Povedzte mi, je možné po odstránení hemangiómu robiť fyzické cvičenia?
Odpovedať
Dobré popoludnie, po odstránení hemangiómu nemôžete cvičiť, ktoré by mohli natiahnuť kožu, kým sa postihnuté miesto úplne nezahojí. Po odstránení cievneho novotvaru môžete cvičiť, ak vám to nespôsobuje nepohodlie, bolesť alebo pálenie.
Xénia pred 10 mesiacmi
Dobrý deň, na lakti mám hemangióm a obávam sa, že by sa mohol neúmyselne poškodiť. Čo sa stane, ak sa hemangióm poškodí? Aké komplikácie môžu nastať?
Odpovedať
Dobrý deň, pri poškodení hemangiómu sa zvyšuje riziko infekcie v otvorenej rane, hnisania a zrýchlenia rastu cievneho útvaru. Po poškodení hemangióm môže začať krvácať a taktiež sa môžu vytvárať ulcerózne deformity. V prípade narušenia hemangiómu je nutné navštíviť dermatológa.
Júlia pred 10 mesiacmi
Dobrý deň, na chrbtici mám hemangióm. Lekár je toho názoru, že ho zatiaľ nie je potrebné odstraňovať. Dá sa podstúpiť masáž pri hemangióme, ktorý sa nachádza na chrbtici alebo to nedovoľuje stav ochorenia?
Odpovedať
Dobrý deň, pri hemangióme na chrbtici je podstúpenie masáže nežiaduce a taktiež by ste sa mali vyvarovať tlaku na hemangióm, aby sa zabránilo jeho poškodeniu. O tom, či existuje možnosť masáže okolo hemangiómu, rozhoduje dermatológ.
Sofia pred 10 mesiacmi
Dobrý deň. Na kolenách môjho dieťaťa sa objavila fialová škvrna, ktorá ho nebolí a ani nesvrbí. Ako rozlíšiť hemangióm od škvrny od portského vína? Musím navštíviť lekára alebo to prejde samo?
Odpovedať
Dobrý deň, škvrna od portského vína je typom plochého kapilárneho hemangiómu. Škvrna od vína má zvyčajne fialovú, červenú alebo ružovú farbu. Škvrny od portského vína od kavernózneho alebo kombinovaného hemangiómu dokáže odlíšiť len dermatológ a to po vyšetrení konkrétneho novotvaru. Hemangióm ani škvrna od portského vína samy od seba nezmiznú, preto je veľmi potrebné navštíviť lekára.
Maria pred 10 mesiacmi
Dobrý večer. Na pokožke som si našla zvláštnu tmavú škvrnu, ktorá je na dotyk drsná. Oslovila som lekára a ten mi diagnostikoval hemangióm. Prosím, povedzte mi, je možné podstúpiť fyzioterapiu pri hemangióme?
Odpovedať
Dobrý deň, fyzioterapia sa pri hemangióme zvyčajne nepodstupuje. Ak sa na koži objaví hemangióm, je potrebné navštíviť dermatológa, aby vybral správny priebeh liečby, ktorý sa môže líšiť v závislosti od miesta a veľkosti konkrétneho útvaru.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.