Čo je hemangióm?
Hemangióm je cievny novotvar na pokožke, červenej alebo fialovo-modrej farby. Má konvexný tvar a môže narásť do veľkých rozmerov. Hemangióm po stlačení zmení farbu, stane sa ťažko viditeľným, avšak po niekoľkých sekundách nadobudne svoju pôvodnú farbu.
Hemangióm sa môže prejavovať nezvyčajnými spôsobmi. Rýchle rastúci hemangióm môže zasiahnuť okolité zdravé tkanivá a spôsobiť tým nielen kozmetický defekt, ale aj diskomfort. Pri výskyte hemangiómov na ušnici, na nosovej priehradke alebo v ústnej dutine sa môžu objaviť problémy s funkčnosťou týchto orgánov (zhoršený sluch, zrak, dýchanie). Vypuklý hemangióm môže krvácať a infikovať sa, ak sa náhodne poškodí ostrým predmetom (ako je oblečenie alebo nechty). Cievne novotvary musia byť stále sledované dermatológom.
Typy hemangiómov
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Hemangiómy sa v závislosti od ich štruktúry delia na nasledovné typy:
- kapilárne (jednoduché);
- kavernózne;
- kombinované.
Kapilárny hemangióm tvorí hustá sieť kapilár nad kožou. Kapilárny hemangióm má hrboľatý povrch, jasne ohraničené okraje, červenú alebo tmavofialovú farbu a nazýva sa „škvrna od vína“. Kavernózny hemangióm je subkutánny (podkožný) nodulárny novotvar mäkkej konzistencie. Kavernózny hemangióm vzniká v dôsledku silného prekrvenia nezdravých kapilár a následného praskania ich stien. Kombinovaný hemangióm je kombinácia subkutánneho a jednoduchého typu hemangiómu.
Príčiny výskytu hemangiómu na koži
Príčiny výskytu hemangiómu na pokožki nie sú úplne známe. Dojčenský hemangióm vzniká z niekoľkých dôvodov:
- narušenie tvorby krvných ciev v štádiu vývoja embrya;
- nedostatočné zásobenie tkanív plodu kyslíkom;
- dedičnosť a genetické abnormality;
- nízka pôrodná váha, viacnásobné tehotenstvo;
- infekčné choroby matky prekonané počas tehotenstva;
- alkoholová alebo nikotínová intoxikácia plodu.
V dospelosti sú hlavnými príčinami vzniku hemangiómov na koži hlavne nezdravý životný štýl a chronické ochorenia. V tomto prípade je potrebná konzultácia s dermatológom. Akýkoľvek novotvar je nebezpečný pre zdravie, vzhľadom na to, že môže spôsobiť vznik rakoviny. V prípade hemangiómu u dospelých môže lekár predpísať ďalšie vyšetrenia (napríklad ultrazvuk, CT) a krvné testy.
Ako liečiť hemangióm na koži?
Hemangióm je novotvar, ktorý môže zmiznúť sám od seba. Ak sa cievny novotvar nenachádza v oblasti tváre a krku a nedochádza k jeho rýchlemu rastu, nevyžaduje si liečbu. Odstránenie hemangiómov na koži je potrebné, ak novotvar spôsobuje nepríjemné pocity, alebo zdravotné problémy:
- rýchly rast nádoru a hrozba vzniku malígneho novotvaru;
- narušenie funkčnosti orgánov (ak sa nádor nachádza na viečku, na jazyku, na pere, na nosovej priehradke atď.);
- existuje riziko krvácania, infekcie;
- narušenie krvného obehu.
Nesledovaný alebo neliečený hemangióm môže byť nebezpečný pre ľudské zdravie. Hlavná liečba hemangiómu je jeho chirurgické odstránenie. Prioritné sú miniinvazívne metódy: laserová a rádiofrekvenčná. Odstránenie hemangiómu na koži rádiofrekvenčnou metódou je zákrok, počas ktorého sa odstraňuje novotvar bez stopy a nezanecháva žiadne jazvy.