0800200000

Bradavice na rukách. Prečo sa objavujú a ako sa ich zbaviť?

Bradavice na rukách. Prečo sa objavujú a ako sa ich zbaviť?
dermatológia
aktualizované: 19 November 2024
Čítať 10 minút Zverejnené: 19 November 2024 176
Bradavice sú nezhubné výrastky, ktoré sa objavujú na koži v dôsledku infekcie ľudským papilomavírusom (HPV). Patológia sa prejavuje vo forme uzlíkov alebo iných útvarov vystupujúcich nad povrch kože. Bradavice sú najčastejšie okrúhleho tvaru.

Bradavice sú náchylné na rast a šírenie. V prípade mechanického poškodenia môžu bolieť a krvácať. Okrem toho sa traumatizovaný kožný výrastok pod vplyvom niektorých faktorov (infekcia alebo ultrafialové žiarenie) môže zmeniť na zhubný nádor.

Čo sú bradavice na dlani?

Bradavice na dlani je typ bradavíc, ktoré sa objavujú na povrchu dlane. Sú to svetlé, zaoblené a tvrdšie výrastky s hustou štruktúrou a drsné na dotyk.

Prečo sa na rukách objavujú bradavice?

Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Príčinou bradavíc na rukách je infekcia papilomavírusom. HPV sa prenáša pri tesnom kontakte s kožou a so sliznicami infikovanej osoby (cez rany, praskliny, rezné rany a pri bozkávaní, v dôsledku spoločného používania hygienických potrieb). Rizikové faktory pre vznik kožných výrastkov:

  • častá traumatizácia kože;
  • návšteva sáun, bazénov a telocviční;
  • stavy imunodeficiencie (s HIV alebo po transplantácii orgánov);
  • chronické dermatologické patológie (atopická dermatitída, ekzém).

Inkubačná doba po infekcii HPV sa pohybuje od šiestich týždňov do šiestich mesiacov. Spúšťačom vzniku bradavíc je zvyčajne stres, znížená imunita v dôsledku hormonálnej nerovnováhy, nedostatok vitamínov alebo infekcia. K rizikovej skupine patria ľudia s metabolickými poruchami, chronickými patologickými stavmi, fajčiari a nadmerní konzumenti alkoholických nápojov. 

Aké sú príznaky palmárnych bradavíc?

V počiatočnom štádiu sa bradavice na dlani prejavujú ako jedna samostatná hrčka, ktorá je zvyčajne malá (jeden až päť milimetrov v priemere) a nebolestivá. Časom sa v blízkosti novotvaru môžu objaviť dcérske bradavice.

Husté dlaňové bradavice môžu spôsobiť bolesť pri pevnom uchopení predmetu rukou, pretože rastú dovnútra a pri zvýšenom tlaku pôsobia na nervové zakončenia.

dlaňové bradavice

dlaňové bradavice

Ako vyzerajú bradavice na dlani?

Bradavice na dlaniach vzhľadom pripomínajú mozoľ s hustou štruktúrou a vyzerajú ako zrohovatená koža na dlaniach. Ich farba môže byť telová, ružová až tmavohnedá. Na fotografii je zobrazená bradavica na prste.

bradavica na prste

bradavica na prste

S čím je možné pomýliť si bradavicu na rukách?

Bradavice na rukách si môžete mýliť s papilómami. Papilóm je tiež spôsobený HPV a je to kožný výrastok telovej alebo ružovej farby.

Rozdiel medzi novotvarmi je v ich tvare – papilóm má rozmazané okraje, môže mať širokú základňu alebo tenkú „stopku“. Bradavica sa môže sama zmenšiť a vyschnúť, papilómy samé od seba nezmiznú.

Z hľadiska vzhľadu a lokalizácie je bradavica na dlani podobná kuriemu oku – callusu  (je to zrohovatený tvrdý hrboľ na koži). Callus má hladší povrch s čiernou bodkou v strede. Pod povrchom bradavice možno vidieť tmavé škvrny, ružové papily alebo malé oblasti krvácania.

Diagnostikovať typ kožného výrastku na rukách samostatne je ťažké. Ak sa objaví novotvar, je potrebné vyhľadať dermatológa.

Typy palmárnych bradavíc

Dermatológovia klasifikujú bradavice podľa ich tvaru a štruktúry. Bradavice sa rozlišujú aj podľa typu ľudského papilomavírusu, ktorý spôsobil ich vznik.

Typy bradavíc na rukách

Podľa etiológie a formy

Bežné (verucca vulgaris) bradavice

Sú to tvrdé, suché a zrohovatené výrastky na koži. Spôsobuje ich HPV typu 2, 4 alebo 27.

Ploché bradavice (verucca planae juvenilis)

Sú ploché malé výrastky zvyčajne ružovej až žltkastej farby. Spravidla sa objavujú vo viacpočetných skupinách. Spôsobuje ich HPV typu 3, 10 alebo 28.

Hlboké podkožné

bradavice (plantárne)

Vrastajú hlboko do tkaniva a pri stlačení spôsobujú bolesť. Spôsobuje ich HPV typu 1.

„Mäsiarske bradavice“

Viacnásobné výrastky, ktoré sa vyskytujú na prstoch u ľudí, ktorí manipulujú s mäsovými výrobkami. Spôsobuje ich HPV typu 7.

Podľa štruktúry

Mozaikové bradavice

Sú to oblasti zhrubnutej kože, často pokryté trhlinami alebo šupinami.

Nitkovité bradavice (verucca filiformis)

Vyzerajú ako samostatné tenké výrastky na koži (pripomínajú tenké nitky).

Bradavice podobné cystám

Vzácny typ. Sú to mäkké bradavice, a pri porušení ich celistvosti vyteká z nich tekutina podobná tvarohu.

Každý typ bradavice má svoju lokalizáciu (dlane, prsty, lakte, chodidlá), ale časom sa môžu rozšíriť aj do iných častí tela (chrbát, krk a tvár). Typy bradavíc na rukách sú uvedené na fotografii nižšie.

Bežné (jednoduché, verruca vulgaris) bradavice na rukách

Bežné bradavice sú okrúhle vyvýšené výrastky s drsným povrchom, ktorý časom zrohovatie. Môžu mať sivú, žltkastú alebo hnedú farbu a zvyčajne sú nebolestivé.

Bežné bradavice sa objavujú na miestach, ktoré sú vystavené mechanickému namáhaniu, napríklad na chrbte, na rukách a na lakťoch. Bežné bradavice sa môžu rýchlo rozšíriť na okolitú pokožku a môžu sa aj spájať.

Ploché (verucca planae juvenilis) bradavice na rukách

Ploché bradavice sú na dotyk hladké, mierne vypuklé útvary žltkastej, svetlohnedej alebo ružovej farby. Na povrchu bradavíc môžu byť viditeľné čierne bodky – upchaté kapiláry.

Ploché bradavice sa zvyčajne vyskytujú v zhlukoch pozdĺž prasklín alebo škrabancov na koži. Najčastejšie sú lokalizované na hornej časti rúk – na chrbte rúk a predlaktí.

Periunguálne bradavice na rukách

Bradavice na nechtoch sú tvrdé výrastky okolo nechtov, ktoré vyzerajú ako ružičky karfiolu. Výrastky poškodzujú nechtovú platničku a často vedú k jej deformácii.

Vo väčšine prípadov sú periunguálne bradavice spôsobené ohrýzaním nechtov alebo kože okolo nich. Môžu sa objaviť aj po manikúre nesterilnými nástrojmi.

Aké nebezpečenstvo predstavujú bradavice na rukách?

Mechanické poškodenie a infekcia bradavíc môže viesť k bolesti, ku krvácaniu a k hnisaniu. Pri traumatizácii bradavíc sa môžu vytvoriť viditeľné jazvy.

Bradavice spôsobené HPV môžu viesť ku vzniku nebezpečných novotvarov. Predstavujú vysoké riziko transformácie na zhubný nádor. K infekcii onkogénnymi typmi dochádza zvyčajne pri vaginálnom, orálnom alebo análnom sexe.

Ako sa diagnostikujú bradavice na dlani?

Dermatológ v medicínskom centre Doktorpro dokáže diagnostikovať bradavice na rukách a odlíšiť ich od iných výrastkov a mozoľov. Diagnostika bradavíc na rukách môže zahŕňať:

  • zber anamnézy;
  • vizuálne a fyzikálne vyšetrenie pokožky;
  • dermatoskopiu (prístrojová metóda vyšetrenia kožného výrastku mnohonásobným zväčšením);
  • PCR test na detekciu HPV DNA.

HPV test zobrazuje množstvo vírusu v tele a umožňuje určiť jeho typ. Dermatológ môže predpísať aj ďalšie testy (napr. koagulogram, test na cukor, klinické vyšetrenie krvi) na posúdenie celkového stavu organizmu a vylúčenie kontraindikácií pri odstránení bradavíc na rukách chirurgickým zákrokom. Ak existuje podozrenie na zhubný charakter novotvaru, môže byť potrebná biopsia – vyšetrenie vzorky tkaniva na prítomnosť rakovinových buniek.

Aké metódy sa používajú na liečbu bradavíc na rukách?

Liečba bradavíc na rukách spočíva v ich odstránení. Môže sa vykonávať konzervatívnou, chirurgickou alebo kombinovanou metódou. Metódy odstraňovania bradavíc na rukách:

  • farmakologická liečba;
  • kryodeštrukcia (kauterizácia tekutým dusíkom);
  • elektrokoagulácia (vystavenie bradavice elektrickému prúdu a vysokej teplote);
  • laserové odstránenie (laserový lúč „odparuje“ patologické bunky a ničí ich);
  • rádiofrekvenčná metóda (bradavice sa odstránia pomocou rádiových vĺn).

Výber metódy liečby je vždy individuálny. Určí ho dermatológ po vyšetrení, pričom zohľadňuje veľkosť bradavice, typ a miesto jej výskytu. Odstránenie výrastku sa môže doplniť antivírusovou a imunostimulačnou liečbou.

Aká je liečba bradavíc na rukách?

Medikamentózna liečba bradavíc spočíva v použití liekových foriem, ktoré dermatológ aplikuje na bradavice podľa určitej schémy. Lokálne lieky majú kauterizačný účinok.

Ako doplnok k tejto liečbe sa používajú antivírusové a protizápalové masti. Na zvýšenie účinnosti liečby bradavíc môže dermatológ predpísať vitamínové komplexy, imunomodulátory a adaptogény.

Ako odstránite bradavice na rukách pomocou rádiových vĺn?

Rádiofrekvenčná liečba bradavíc v medicínskom centre Doktorpro sa vykonáva pomocou prístroja Surgitron. Operácia spočíva v odstránení patologicky zmenených tkanív pomocou vysokofrekvenčných vĺn. Počas zákroku sa koagulujú (uzatvárajú) cievy, takže je vylúčené krvácanie a aj následne komplikácie (opuch a zápal).

Odstraňovanie bradavíc rádiovými vlnami sa vykonáva ambulantne s použitím lokálnej anestézie. Po rádiofrekvenčnom odstraňovaní bradavíc neostávajú jazvy ani šrámy, pretože sa pri tomto zákroku nezasahuje do okolitého zdravého tkaniva. Minimálne invazívna operácia trvá 20 až 50 minút v závislosti od veľkosti novotvaru na koži.

Rádiofrekvenčný zákrok si nevyžaduje dlhú rehabilitáciu. Pacient sa môže ihneď po zákroku vrátiť k bežnému spôsobu života. Úplné zahojenie tkanív po odstránení bradavíc trvá asi tri týždne.

Ako sa vypaľujú bradavice na rukách pomocou tekutého dusíka?

Odstránenie bradavíc tekutým dusíkom sa nazýva kryodeštrukcia alebo kryoterapia. Vďaka veľmi nízkej teplote dusíka (-196 °C) sa bradavice zmrazia, čím sa zničia a odumrú. Počas zmrazovania bradavice sa cievy stiahnu, takže počas zákroku nedochádza ku krvácaniu.

Kryodeštrukcia bradavíc sa vykonáva ambulantne bez použitia lokálnej anestézie (počas zmrazovania môžete pociťovať mierne brnenie alebo pálenie). Zákrok trvá 10 až 15 minút.

Po kryodeštrukcii sa môžete vrátiť do každodenného života podľa pokynov dermatológa (pooperačné miesto ošetrite antiseptikami, nešúchajte ho ani nenamáčajte). V niektorých prípadoch (pri viacpočetných bradaviciach) je potrebné vykonať zákrok niekoľkokrát po sebe. 

Ako si mám vybrať spôsob liečby bradavíc na rukách?

Spôsob liečby bradavíc na rukách vyberá dermatológ s individuálnym prístupom ku každému pacientovi. Spôsob odstránenia bradavíc závisí od ich veľkosti, miesta výskytu a ich počtu. 

Klinické usmernenia na prevenciu palmárnych bradavíc

Aby sa zabránilo vzniku bradavíc na rukách, je potrebné dodržiavať preventívne opatrenia proti HPV infekcii. Odporúčania na prevenciu bradavíc na rukách:

  • vyhýbať sa traumatizácii pokožky;
  • včas ošetriť poranenia na pokožke (použiť antiseptikum, prekryť povrch rany obväzom alebo náplasťou);
  • dodržiavať pravidlá osobnej hygieny;
  • pri návšteve kúpeľov, sáun alebo bazénov používať vlastnú gumovú obuv;
  • pri manikúre a pedikúre používať len sterilné nástroje;
  • posilňovať imunitný systém.

Na prevenciu papilomavírusovej infekcie a jej následkov WHO odporúča povinné očkovanie proti HPV. Vhodnosť a plán očkovania by ste mali prediskutovať so svojím ambulantným lekárom.

Dajú sa bradavice na rukách úplne vyliečiť?

Bradavice na rukách sa dajú úplne odstrániť pomocou minimálne invazívnej operácie. Výrastky sa však môžu znovu objaviť, pretože vírus HPV sa z organizmu nedá úplne odstrániť.

Antivírusová liečba môže zastaviť rozvoj choroby, jej šírenie a minimalizovať riziko opätovného vzniku bradavíc. Dôležité je tiež dodržiavať preventívne opatrenia (dodržiavať pravidlá osobnej hygieny, vyhýbať sa poraneniu pokožky, posilňovať imunitu).

Sú bradavice na rukách prenosné?

Bradavice sú prenosné! Ich pôvodca sa prenáša kontaktom s infikovanou osobou alebo prostredníctvom spoločných predmetov. Riziko infekcie sa zvyšuje, ak je narušená integrita kože (rany, rezné rany, atopická dermatitída).

Dermatológia v Doktorpro v Bratislave

Bradavice na rukách. Prečo sa objavujú a ako sa ich zbaviť?
Bradavice na rukách. Prečo sa objavujú a ako sa ich zbaviť?
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

Dajú sa bradavice na rukách liečiť doma?

Liečba bradavíc doma je nebezpečná, pretože môže viesť ku vzniku komplikácií. Samoliečba ľudovými metódami môže viesť k poraneniu a k infekcii bradavice, čo vyvolá jej rast a šírenie. Vypálenie bradavíc (napr. pomocou lastovičníka môže viesť k vytvoreniu otvorenej rany a k následnej jazve.

Ako sa líši bradavica na ruke od papilómu?

Na rozdiel od papilómov, čo sú mäkké kožné výrastky, majú bradavice hustú štruktúru. Pre papilómy je tiež charakteristická prítomnosť „stopky“. Papilómy sa najčastejšie objavujú v lakťovom záhybe alebo medzi prstami (na miestach, ktoré sú často vlhké) a bradavice zas na lakťoch, na článkoch prstov a na dlaniach.

Samostatne je ťažké rozoznať o aký kožný výrastok na ruke ide. Pri identifikácii novotvaru je potrebná konzultácia s dermatológom.

Je možné bradavicu odtrhnúť?

Bradavica má zložitú štruktúru. Časť, ktorá vystupuje nad povrch kože, a koreň. Pri odtrhnutí bradavice sa poškodí vrchná časť a koreň zostane v derme, z ktorej vyrastie nová bradavica.

Odtrhnutie bradavice môže spôsobiť krvácanie a infekciu, čo môže viesť k zápalu a ku hnisaniu. Niektoré typy bradavíc sa pri traumatizácii môžu zmeniť na zhubný novotvar (melanóm kože).

Ako rozoznám bradavicu od mozoľa na prste?

Bradavica na dlani a mozoľ na prste sú vzhľadovo podobné. Ide o zrohovatenú kožu, ktorá je na dotyk tvrdá. Kvôli veľkému nahromadeniu epidermy sú ťažko rozpoznateľné, ale na bradavici sú viditeľné drobné malé bodky,  zatiaľ čo kurie oko (callus) má v strede koreň, ktorá vyzerá ako čierna bodka.

Dermatológ dokáže po vyšetrení rozoznať, či ide o bradavicu alebo kurie oko na prste. Dôležité je, aby ste sa ich nepokúšali odstrániť samostatne, mohli by ste si privodiť komplikácie ako krvácanie alebo infekciu.

5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Bradavice na rukách. Prečo sa objavujú a ako sa ich zbaviť?
Autor
MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Dermatológ, trichológ.
Bradavice na rukách. Prečo sa objavujú a ako sa ich zbaviť?
Článok preveril
MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Ľudmila pred 1 dňom
Dobrý deň! Ako účinne odstrániť bradavice na rukách?
Odpovedať
Dobrý deň! Odstrániť bradavice na rukách môže účinne dermatológ. Po diagnostikovaní kožného výrastku lekár zvolí spôsob liečby a predpíše farmakologickú liečbu na zastavenie šírenia vírusu a zabránenie jeho opakovanému výskytu.
Tatiana pred 4 dňami
Dobrý deň! Čo sú to za výrastky na pokožke rúk, ktoré vyzerajú ako bradavice?
Odpovedať
Dobrý deň! Výrastky na rukách môžu byť bradavice, papilómy alebo mozole. Dermatológ po vyšetrení dokáže určiť o akú diagnózu ide.
Mikuláš pred 1 týždňom
Dobrý deň! Aké typy HPV spôsobujú bradavice na rukách?
Odpovedať
Dobrý deň! Rôzne formy bradavíc vznikajú v dôsledku odlišných typov HPV. Jednoduché bradavice spôsobuje HPV typ 27, ploché bradavice – HPV typy 10, 28, 49, dlaňové a plantárne bradavice – typy 1-4.
Valentína pred 1 týždňom
Dobrý deň! Prečo sa tvoria bradavice na rukách?
Odpovedať
Dobrý deň! Bradavice na rukách sa objavujú v dôsledku infekcie ľudským papilomavírusom. Infekcia môže byť dlho skrytá (až niekoľko rokov). Bradavice sa objavujú až v období aktívneho šírenia vírusu v organizme v dôsledku zníženej imunity (na pozadí hormonálnych a metabolických porúch, avitaminózy a v období prirodzeného starnutia organizmu).
Antonina pred 2 týždňami
Dobrý deň! Ako sa odstraňuje viacero bradavíc na ruke?
Odpovedať
Dobrý deň! Bradavice sa odstraňujú pomocou minimálne invazívneho chirurgického zákroku – rádiovými vlnami alebo laserom. Veľké množstvo novotvarov na pokožke tvoria jednoduché bradavice, z ktorých jedna je väčšia („materská“) bradavica. Keď sa odstráni „materská“ bradavica, ostatné spravidla zmiznú samé. Ak máte bradavice, mali by ste sa poradiť s dermatológom. Lekár vykoná vyšetrenie a predpíše potrebný spôsob ich odstránenia.
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie