0800200000

Červené škvrny na pokožke: prečo sa objavujú, čo znamenajú a ako sa ich zbaviť?

Červené škvrny na pokožke: prečo sa objavujú, čo znamenajú a ako sa ich zbaviť?
dermatológia
aktualizované: 11 December 2024
Čítať 10 minút Zverejnené: 11 December 2024 583
Štatisticky takmer každý človek aspoň raz za život zažije kožné vyrážky. Vyrážky môžu mať infekčný, alergický, neurologický alebo zápalový charakter.

Čo predstavuje červená škvrna na koži?

Červené škvrny na koži sa môžu líšiť veľkosťou, miestom výskytu a štruktúrou. Môžu mať hladké alebo neostré okraje, môžu byť ploché alebo vyvýšené nad okolitú zdravú kožu. Odtiene škvŕn sa môžu pohybovať od svetloružovej až po sýtočervenú, niekedy sa menia na bordovú alebo fialovú. Pri stlačení môže mať škvrna sýtejšiu farbu alebo môže zblednúť.

Prečo sa na pokožke objavujú červené škvrny?

Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Červené škvrny na koži často indikujú dermatologické ochorenia vrátane červeného plochého lišaja a ružového lichen planus, dermatitídy, psoriázy, rosacey a akné. Ďalšie príčiny červených škvŕn na koži:

  • vírusové ochorenia (napr. ovčie kiahne, molluscum contagiosum);
  • bakteriálne infekcie (vrátane streptokokovej bolesti hrdla, impetiga);
  • plesňové a parazitárne ochorenia (demodekóza);
  • alergické reakcie;
  • kontakt s dráždivými látkami alebo chemikáliami;
  • nekontrolované alebo dlhodobé užívanie liekov;
  • uštipnutia hmyzom, pavúkmi a hadmi;
  • autoimunitné patologické stavy (napr. systémový lupus erythematosus alebo reumatoidná artritída);
  • zápal krvných ciev (Kawasakiho choroba).

Emocionálny alebo fyzický stres môže spôsobiť červené škvrny na koži, ktoré nesvrbia ani nebolia, pretože aktivuje nervový systém a uvoľňuje stresové hormóny (adrenalín a kortizol). Hormóny zvyšujú prietok krvi a rozširujú cievy, čo vedie k lokálnemu začervenaniu, najmä na tvári, krku a hrudi. Stres tiež oslabuje imunitný systém a spúšťa uvoľňovanie histamínu, čo spôsobuje reakcie podobné alergii.

Typy červených škvŕn na pokožke

Vzhľad škvŕn na pokožke závisí od príčiny ich vzniku.

Typy červených škvŕn na koži

Typ

Charakteristika

Alergické

Zvyčajne sú jasnočervené alebo ružové a môžu mať rôznu veľkosť od malých (do jedného centimetra) až po veľké (tri až päť centimetrov). Škvrny sa často objavujú po kontakte s alergénom (kozmetika, domáce chemikálie, potraviny, lieky). Koža v okolí škvrny môže svrbieť a mierne opúchať. Škvrny niekedy sprevádzajú vypuklé bledé pľuzgiere na pozadí začervenanej kože.

Traumatické

Škvrny sa objavujú po fyzickej traume pokožky (napríklad po náraze, pomliaždení alebo silnom stlačení). Škvrny sú spočiatku jasnočervené, potom stmavnú a pri hojení sa zmenia na fialové alebo hnedé. Vzhľad škvrny sa môže časom meniť, od opuchu až po modrinu s neostrými okrajmi. Traumatické červené škvrny na koži zvyčajne bolia pri dotyku alebo pri stlačení.

Chemické

Červené škvrny od negatívneho pôsobenia chemikálií majú neostré okraje a môžu byť bolestivé a svrbivé. V niektorých prípadoch sa objavujú pľuzgiere, olupovanie pokožky alebo vredy (ak je poškodená ochranná vrstva kože). Škvrny sa tvoria po kontakte s dráždivými alebo žieravými látkami (zásady, kyseliny, niektoré čistiace prostriedky).

Onkologické

Červené rakovinové škvrny na koži (napr. melanóm alebo bazalióm) môžu mať nepravidelné alebo "zubaté" okraje a môžu byť nerovnomerne sfarbené (červené, hnedé, čierne). Časom sa škvrny môžu zväčšovať, meniť farbu, niekedy krvácať alebo sa môžu na nich tvoriť krusty.

Vírusové

Ružové alebo červené škvrny na koži sú zvyčajne bodové a malé. Vírusové infekcie vrátane osýpok, rubeoly a ovčích kiahní spôsobujú malé vyrážky po celom tele, ktoré sprevádza horúčka, slabosť, bolesti svalov alebo kĺbov a bolesti tela. Koža okolo škvŕn často vyzerá zapálene a na dotyk je teplá alebo horúca. Škvrny môžu byť vyvýšené alebo ploché (v závislosti od typu infekcie).

Hubové

Škvrny pri plesňových infekciách (napr. lichen planus) sú zvyčajne okrúhle, červené, s výraznými vyvýšenými okrajmi a svetlým stredom. Môžu sa olupovať, svrbieť a zväčšovať. Škvrny sa zvyčajne objavujú na vlhkých miestach kože (napr. v podpazuší alebo v slabinách), ale môžu sa vyskytovať aj na odhalených častiach tela a šíriť sa cez kožné záhyby.

Bakteriálne

Červené škvrny pri bakteriálnych infekciách sú často zapálené, majú tmavý lem okolo vyrážky a v strede pľuzgiere naplnené hnisom alebo tekutinou. Bakteriálne škvrny môžu byť spôsobené folikulitídou, impetigom a abscesmi. Vyrážky sú bolestivé, koža okolo nich je na dotyk teplá a niekedy sa v postihnutej oblasti vyskytuje opuch a horúčka. Škvrny sa môžu rozšíriť po celom tele, ak sa neliečia správne alebo včas.

Parazitické

Malé svrbivé červené škvrny s charakteristickými uzlíkmi alebo malými pľuzgiermi. Vznikajú po uštipnutí hmyzom (napr. blchami, štetcami) alebo po parazitárnych ochoreniach vrátane svrabu alebo demodekózy. Vyrážky sa môžu rozšíriť na zdravé oblasti kože, najmä keď sa škriabu. Svrbenie je často horšie v noci, čo spôsobuje nepríjemné pocity a poruchy spánku.

Cievne

Škvrny majú červenú alebo modrastú farbu a sú spôsobené zmenami na kožných cievach, ktoré môžu byť spôsobené hemangiómami, teleangiektáziami (cievnymi "hviezdičkami") a Naevus flammeus. Červené cievne škvrny na koži sú často vrodené a zvyčajne nespôsobujú bolesť, pálenie alebo svrbenie.

Pigmentové

Hnedé alebo tmavočervené škvrny spôsobené zvýšenou produkciou melanínu. Existujú znamienka, pehy a pigmentové škvrny, ktoré sa môžu objaviť s vekom. Najčastejšie sú škvrny spôsobené intenzívnym slnením alebo hormonálnymi zmenami, ako aj prirodzeným starnutím.

Krvácavé

Objavujú sa v dôsledku krvácania do kože. Spočiatku sú červené, potom modré a postupne ako sa hoja žltkasté. Červenožlté škvrny na koži sú spôsobené fyzickou traumou, škrabancami alebo poruchami zrážanlivosti krvi (napr. purpura). Škvrny môžu vyzerať ako malé bodky (petechie) alebo väčšie modriny (hematómy).

Tepelné

Škvrny po popáleninách majú ostré hrany, červenú farbu, sú bolestivé a často ich sprevádzajú pľuzgiere. Vznikajú pri kontakte s horúcimi predmetmi, tekutinami alebo pri dlhodobom vystavení slnečnému žiareniu. Škvrny môžu časom stmavnúť alebo zanechať jazvy (v prípade hlbokých kožných lézií).

Autoimunitné

Červené alebo ružové tvrdé škvrny na koži môžu súvisieť s autoimunitnými ochoreniami vrátane psoriázy alebo systémového lupus erythematosus. Pri psoriáze sú červené škvrny na koži často pokryté striebornými šupinkami, vďaka ktorým vyzerajú lesklé. Môžu byť svrbivé a zapálené. Lupus môže spôsobiť červené "motýlie" škvrny na tvári, ktoré pokrývajú líca a mostík nosa. Autoimunitné škvrny sú často sprevádzané nepríjemnými pocitmi, niekedy s bolesťou a pálením.

Hormonálne

Škvrny spôsobené hormonálnymi zmenami sa zvyčajne objavujú u tehotných žien alebo počas menopauzy. Napríklad melasma (červenohnedé škvrny na tvári) súvisí s hormonálnymi zmenami a vystavovaním sa slnku. Škvrny majú nepravidelný tvar, ale nespôsobujú svrbenie ani bolesť.

Medikamentózne

Škvrny, ktoré sa objavujú ako vedľajší účinok liekov. Zvyčajne majú červenú alebo ružovú farbu a pripomínajú alergickú reakciu alebo žihľavku. Najčastejšie sa vyskytujú na pokožke rúk, nôh, chrbta a brucha. Okrem začervenania ich niekedy sprevádza svrbenie alebo olupovanie.

Psychosomatické

Niekedy môže stres alebo silné emocionálne rozrušenie spôsobiť, že sa na koži objavia červené fľaky. Škvrny sa môžu objaviť a zmiznúť náhle, majú červenú alebo ružovú farbu a sprevádza ich svrbenie alebo pálenie. Psychosomatické škvrny sa často objavujú na krku, na hrudi a na tvári. Keď sa človek ukľudní, samé zmiznú.

Rovnomerné okrúhle červené škvrny na koži

Rovnomerné okrúhle červené škvrny na koži majú často jednotnú farbu a jasné okraje, zvyčajne sa neodlupujú a nie sú sprevádzané bolesťou. Môžu sa objaviť z rôznych dôvodov vrátane alergických reakcií, kontaktnej dermatitídy, uštipnutia hmyzom alebo infekčných ochorení vrátane pásového oparu.

Škvrny môžu byť spôsobené aj cievnymi zmenami v kapilárach, ktoré sa rozšíria alebo popraskajú v dôsledku zápalu alebo podráždenia. V niektorých prípadoch môžu byť rovnomerné červené škvrny reakciou na stres alebo vzniknúť v dôsledku pôsobenia vonkajších faktorov (napr. chemikálií alebo slnka).

Veľké červené škvrny

Veľké červené škvrny na koži môžu mať sýtu farbu, často majú neostré okraje a pokrývajú veľkú plochu tela. Niekedy sú škvrny sprevádzané opuchom, svrbením alebo bolesťou a môžu meniť tvar a veľkosť.

Veľké škvrny sa zvyčajne spájajú so závažnejšími alebo systémovými príčinami vrátane závažných alergických reakcií (napr. Quinckeho edém), infekcií (šarlach, erysipel). Veľké škvrny môžu byť spôsobené aj zápalovými ochoreniami kože (žihľavka, psoriáza), autoimunitnými poruchami (systémový lupus erythematosus) alebo vnútorným krvácaním.

Červené škvrny, ktoré vyzerajú ako popáleniny

Svrbivé červené škvrny na koži môžu byť znakom alergickej reakcie, kontaktu s dráždivými látkami (napr. chemikáliami) alebo uštipnutia hmyzom. V týchto prípadoch sú škvrny často sprevádzané svrbením, zápalom a pocitom pálenia a koža okolo vyrážky môže vyzerať zapálene alebo opuchnuto.

Červené škvrny na koži – spáleniny, ktoré nesvrbia, môžu znamenať tepelné alebo slnečné poškodenie pokožky. Začervenanie je spôsobené rozšírenými kapilárami, môže byť bolestivé na dotyk a môže sa začať olupovať niekoľko dní po prehriatí alebo vystavení intenzívnemu slnečnému žiareniu.

Červené škvrny s bielym stredom

Červená škvrna s bielym stredom na koži môže znamenať erythema annulare, zápalové ochorenie, pri ktorom majú škvrny charakteristický kruhový tvar. Škvrny sú zvyčajne okrúhle, majú dobre ohraničený červený okraj, môžu byť jednotlivé alebo sa môžu spájať do väčších ohnísk a často sa postupne zväčšovať. Prstencový erytém sa môže vyskytnúť pri infekciách, autoimunitných ochoreniach alebo alergických reakciách.

Suché, šupinaté, drsné červené škvrny

Suché a drsné červené škvrny na pokožke môžu byť príznakom dermatologických ochorení vrátane psoriázy, ekzému, plesňových infekcií alebo kontaktnej dermatitídy. Kožné škvrny sa zvyčajne vyznačujú jasne červenou farbou, niekedy so striebristými alebo bielymi šupinkami na povrchu.

Napríklad psoriáza spôsobuje dobre ohraničené červené suché škvrny na koži, ktoré sa zvyčajne nachádzajú na lakťoch, na kolenách alebo na chrbte. Ekzém môže spôsobovať svrbenie a zápal. Plesňové infekcie spôsobujú oválne škvrny s jasným ohraničením.

Červené vypuklé, opuchnuté, zdurené škvrny na koži

Červené vypuklé škvrny na koži môžu mať alergický, infekčný alebo zápalový charakter. Takéto vyrážky sa často vyskytujú pri žihľavke, keď sa na koži objavia opuchnuté červené plochy, ktoré môžu veľmi svrbieť.

Červené škvrny na koži môžu byť aj príznakom uštipnutia hmyzom (napr. komármi alebo kliešťami), ktoré spôsobujú lokálny zápal a opuch. V niektorých prípadoch môžu škvrny súvisieť s impetigom alebo erytémom, vyrážkami, ktoré vznikajú pri reakcii kože na baktérie alebo vírusy.

Mnohopočetné vyrážky na koži vo forme červených škvŕn

Mnohopočetné červené vyrážky na koži v podobe pľuzgierikov sa môžu objaviť pri vírusových infekciách vrátane ovčích kiahní, osýpok alebo rubeoly. Na vírusové infekcie môžu poukazovať sprievodné príznaky, ako sú horúčka, malátnosť, bolesti hlavy, nádcha, kašeľ a bolesť celého tela. Vyrážky môžu byť aj prejavom alergickej dermatitídy alebo žihľavky, ekzému a psoriázy.

Červené vodnaté vriedky na pokožke

Červené vodnaté vriedky na koži s čírim alebo zakaleným obsahom sú zvyčajne zapálené. Vriedky majú nepravidelné oblé okraje a pokožka okolo nich je začervenaná a zapálená. Na dotyk sú červené vodnaté vriedky na koži zvyčajne teplé, mäkké a vlhké a pri ľahkom stlačení sa z nich môže uvoľniť tekutina.

Takéto vyrážky sú často spôsobené ekzémom, dermatitídou alebo bakteriálnymi infekciami. Patchové škvrny môžu byť aj dôsledkom alergických reakcií alebo plesňových ochorení, pri ktorých sa koža zapáli v reakcii na infekciu alebo podráždenie.

Nerovnomerné alebo rozmazané červené škvrny

Nerovnomerné alebo rozmazané červené škvrny na koži bez jasných hraníc vyzerajú ako zapálené oblasti pokožky. Môžu byť jasné alebo matné, s rôznou intenzitou začervenania, často sprevádzané svrbením, pálením alebo bolestivosťou. Škvrny sa môžu vyskytnúť pri alergických reakciách, infekčných ochoreniach vrátane herpesu. Rozmazané červené škvrny môžu poukazovať aj na zápalové stavy, pri ktorých koža reaguje na vonkajšie alebo vnútorné podnety.

Ktoré červené škvrny na koži si vyžadujú konzultáciu s lekárom?

Ak sa na koži objavia červené škvrny sprevádzané svrbením, bolesťou, opuchom, hnisavým alebo krvavým výtokom alebo zvýšenou telesnou teplotou, rovnako je potrebné vyhľadať dermatológa. Rovnako je dôležité sa poradiť s lekárom, ak červené škvrny na koži nezmiznú do niekoľkých dní, rozšíria sa alebo sa zmenia (napríklad v tvare). Ak sa červené škvrny na koži stanú horúcimi na dotyk alebo ak sa objavia bolesti hlavy, svalov alebo kĺbov, vyhľadajte lekársku pomoc.

Červené škvrny na koži, ktoré vyzerajú ako materské znamienka, môžu znamenať vznik melanómu. Ak sa kožné výrastky zväčšujú, sú drsné, krvácajú a bolia, je potrebné sa urýchlene objednať k lekárovi. Zmeny v štruktúre a kontúrach novotvaru môžu tiež naznačovať onkologické ochorenie.

Čo robiť, ak sa na pokožke objavia červené škvrny?

Ak sa na koži objavia červené škvrny, je dôležité navštíviť lekára, ktorý analyzuje príznaky a zozbiera osobnú a rodinnú anamnézu pacienta. Diagnostika kožných vyrážok môže zahŕňať:

  • fyzikálne vyšetrenie. Umožňuje dermatológovi posúdiť vzhľad škvŕn, ich umiestnenie, tvar, štruktúru a veľkosť. Počas vyšetrenia môže lekár identifikovať pridružené príznaky vrátane opuchu, svrbenia alebo olupovania pokožky, krust, pľuzgierov a pustúl, ktoré pomôžu stanoviť predbežnú diagnózu;
  • dermatoskopiu. Pri vyšetrení sa používa špeciálny prístroj (dermatoskop), ktorý umožňuje vyšetriť postihnuté oblasti kože pod mnohonásobným zväčšením. Dermatoskopia pomáha odhaliť prítomnosť cievnych zmien alebo známky zápalu, ako aj rozdiely v štruktúre kože, čo je pre diagnostiku kožných ochorení vrátane psoriázy, ekzému, kontaktnej dermatitídy, benígnych a malígnych nádorov dôležité;
  • krvné testy. Zahŕňajú odber žilovej krvi a sú dôležité pri určovaní príčiny kožných vyrážok. Napríklad zvýšené množstvo bielych krviniek môže poukazovať na bakteriálne ochorenie (vrátane impetiga), eozinofily môžu poukazovať na alergickú reakciu alebo parazitárnu infekciu, protilátky alebo špecifické zápalové markery môžu poukazovať na autoimunitné ochorenia vrátane systémového lupus erythematosus alebo psoriázy.

Dermatológ vám môže nariadiť aj odobratie steru z pokožky, ktorý pomáha odhaliť infekčné alebo kožné ochorenia. Tento postup zahŕňa odobratie malého počtu buniek z vrchnej vrstvy postihnutej kože pomocou sterilného nástroja (zvyčajne skalpela alebo špeciálnej čepele) na neskoršie mikroskopické vyšetrenie.

Ako sa dajú liečiť červené škvrny na pokožke?

Na liečbu tmavočervených škvŕn na koži sa môžu použiť lieky, injekcie alebo chirurgické zákroky. Spôsoby liečby červených škvŕn sú:

  • farmakoterapia. Lieky môžu byť lokálne (krémy, masti) alebo systémové (tablety, injekcie). Napríklad antihistaminiká pomáhajú pri alergických reakciách tým, že znižujú svrbenie a začervenanie pokožky, antibiotiká a antimykotiká sa predpisujú pri infekčných ochoreniach a kortikosteroidy pri zápaloch;
  • plazmolifting. Pri tomto zákroku sa používa pacientova vlastná plazma obohatená o krvné doštičky. Plazma sa vstrekuje do problematických oblastí kože. Plazmoterapia je vhodná na liečbu psoriázy, ekzémov, dermatitídy a rosacey. Trombocyty v plazme stimulujú regeneráciu pokožky, znižujú zápal, urýchľujú hojenie a normalizujú krvný obeh, čo pomáha znižovať výskyt ochorení a zlepšovať stav pokožky;
  • mezoterapia. Zahŕňa injekčné podávanie malých dávok liekov do strednej vrstvy kože. Lieky vrátane vitamínov, aminokyselín, antioxidantov sa môžu použiť na liečbu seborey a iných ochorení spojených s narušenou tvorbou kožného mazu. Mezokoktailové injekcie pomáhajú normalizovať tvorbu kožného mazu, zmierniť zápal a obnoviť balans v pokožke. Výsledkom je zníženie mastnoty pokožky, odstránenie zápalu a jej zdravší vzhľad;
  • rádiofrekvenčná terapia. Používa sa na odstránenie kožných výrastkov (napr. znamienok, papilómov), hemangiómov, keratómov, teleangiektázií (rozšírených ciev). Rádiofrekvenčná terapia je založená na pôsobení rádiových vĺn, ktoré prenikajú cez kožu a tepelne pôsobia na patologické tkanivá. V dôsledku toho sa bunky kožných výrastkov alebo cievnych útvarov ničia, čo vedie k ich odstráneniu alebo zmenšeniu;
  • kryoterapia. Je založená na používaní nízkych teplôt na liečbu kožných ochorení. Pri kryoterapii sa na liečbu kondylómov, papilómov, bradavíc, hemangiómov a keratómov používajú zmrazovacie látky (napr. tekutý dusík). Chlad spôsobuje rozpad buniek v postihnutých tkanivách, čím napomáha ich odumretiu a odstráneniu z povrchu kože.

V našom zdravotníckom centre vám dermatológ môže predpísať aj diétu na červené škvrny na koži spôsobené alergickými reakciami, gastrointestinálnymi ochoreniami alebo metabolickými poruchami. Ak máte napríklad ekzém, psoriázu alebo alergickú dermatitídu, obmedzenie určitých potravín (mliečne výrobky, lepok, korenené a mastné jedlá) môže znížiť zápal a podráždenie kože. Diéta pomáha normalizovať metabolizmus, znižuje záťaž imunitného systému a zmierňuje zápalové reakcie, čím pomáha zlepšovať zdravie pokožky.

Ako sa zbaviť červených škvŕn na pokožke?

Dermatológ vám môže pomôcť zbaviť sa červených škvŕn na koži po určení príčiny vyrážky. Lieky na liečbu kožných vyrážok môžu zahŕňať:

  • antihistaminiká. Blokujú histamínové receptory, látku, ktorú telo produkuje ako odpoveď na alergény. Antihistaminiká zabraňujú patologickým reakciám tým, že znižujú opuch, začervenanie a svrbenie. Lieky sa používajú pri alergickej dermatitíde a žihľavke;
  • antivírusové lieky. Pôsobia na vírusové enzýmy, zabraňujú ich schopnosti množiť sa a šíriť, čo pomáha skrátiť trvanie ochorenia a zmierniť zápal na koži. Znižujú bolesť a urýchľujú hojenie vyrážok;
  • antibiotiká. Pôsobia na baktérie tak, že ničia ich bunkové steny alebo narúšajú ich životné funkcie, čím pomáhajú potlačiť infekciu a zlepšiť stav pokožky. Lokálne antibiotiká (masti alebo krémy) sa používajú na malé plochy lézií, zatiaľ čo systémové antibiotiká (tablety alebo injekcie) sú potrebné pri závažnejších infekciách, ktoré spôsobujú veľké škvrny po celom tele;
  • antimykotiká. Narušujú bunkovú membránu alebo inhibujú rast húb, pomáhajú ničiť patogény a obnovujú normálnu štruktúru kože;
  • kortikosteroidy. Zmierňujú zápal tým, že potláčajú činnosť imunitného systému, ktorý v prípade kožných ochorení spôsobuje zápalové reakcie. Kortikosteroidy môžu znížiť svrbenie, opuch a začervenanie a urýchliť hojenie zapálených oblastí kože. Účinkujú rýchlo, ale pri dlhodobom používaní môžu spôsobiť vedľajšie účinky vrátane stenčenia kože;
  • imunomodulátory. Regulujú imunitný systém, ktorý pri autoimunitných ochoreniach vrátane psoriázy alebo systémového lupus erythematosus môže napádať vlastné bunky. Imunomodulátory pomáhajú zmierniť zápal a potlačiť nadmernú aktivitu imunitného systému, čím sa zmierňujú kožné prejavy ochorenia a zlepšuje sa celkový stav pacienta;
  • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Blokujú enzýmy, ktoré sa podieľajú na tvorbe prostaglandínov, látok spôsobujúcich zápal a bolesť. NSAID znižujú zápal tým, že znižujú bolesť a začervenanie, vďaka čomu sú užitočné pri zápalových stavoch kože vrátane dermatitídy.

V medicínskom centre Doktorpro Bratislava vám môžu predpísať aj lokálne zvlhčujúce prípravky na nadmerne suchú pokožku. Pomáhajú obnoviť bariérovú funkciu pokožky, zlepšujú jej schopnosť zadržiavať vlhkosť a chránia ju pred vonkajšími dráždivými vplyvmi. Hydratačné krémy a pleťové vody vytvárajú na povrchu pokožky ochranný film, ktorý znižuje odparovanie vlhkosti a urýchľuje obnovu poškodenej epidermy. Často sa predpisujú pri dermatologických ochoreniach (napr. ekzém, dermatitída, psoriáza), ktoré sprevádza suchá a šupinatá pokožka.

Dajú sa červené škvrny úplne vyliečiť?

Možnosť úplného vyliečenia vyrážok závisí od príčiny ich vzniku. Napríklad červené škvrny na koži spôsobené alergickou reakciou, bakteriálnym, vírusovým alebo plesňovým ochorením kože sa dajú vyliečiť farmakologickou liečbou. Škvrny spôsobené psoriázou môžu dočasne zmiznúť, keďže ide o chronické ochorenie, pre ktoré sú charakteristické obdobia exacerbácií a remisií.

Je možné sa nakaziť červenými škvrnami od inej osoby?

Červenohnedé škvrny na koži sa neprenášajú z chorého človeka na zdravého, ale je možné sa nakaziť chorobou, ktorá vyrážku spôsobila. Napríklad pásový opar sa môže preniesť s dotykom postihnutou kožou infikovanej osoby a zdieľaním jeho predmetov osobnej hygieny (hrebene a uteráky). Ovčie kiahne a impetigo sa môžu prenášať vzdušnou cestou kvapôčkami alebo bezprostredným kontaktom s pľuzgiermi obsahujúcimi vírus alebo baktérie.

Dermatológia v Doktorpro v Bratislave

Červené škvrny na pokožke: prečo sa objavujú, čo znamenajú a ako sa ich zbaviť?
Červené škvrny na pokožke: prečo sa objavujú, čo znamenajú a ako sa ich zbaviť?
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

Prečo sa na pokožke po opaľovaní alebo slnení objavujú červené škvrny?

Červené škvrny na pokožke po dlhodobom slnení alebo opaľovaní sú spôsobené vystavením sa intenzívnemu ultrafialovému žiareniu, ktoré spôsobuje poškodenie horných vrstiev kože a rozšírenie ciev. V reakcii na vystavenie UV žiareniu telo spustí zápalovú reakciu na ochranu a obnovu kože, ktorá sa prejavuje začervenaním, pocitom tepla a svrbením.

U ľudí s citlivou pokožkou alebo so sklonom k fotodermatitíde sú príznaky výraznejšie a aj krátkodobé vystavenie sa slnku môže viesť ku vzniku vyrážok na pokožke vo forme červených škvŕn.

Čo znamenajú červené škvrny na pokožke po kúpaní, kúpeli alebo sprchovaní?

Červené škvrny na pokožke po kúpeli alebo saunovaní spôsobené rozšírením ciev pod vplyvom tepla, čím sa zvyšuje prietok krvi do pokožky. Horúca voda a para zvyšujú telesnú teplotu a stimulujú krvný obeh, čo spôsobuje dočasné začervenanie, najmä u ľudí s citlivou pokožkou.

Tvrdá voda s vysokým obsahom minerálov (napr. vápnika a horčíka) narúša prirodzenú rovnováhu pokožky, čím ju vysušuje a podráždi a spôsobuje červené škvrny na pokožke po sprchovaní. Hygienické prostriedky, najmä tie, ktoré obsahujú dráždivé chemické zložky, môžu spôsobovať alergické reakcie a viesť k veľkým červeným škvrnám na pokožke po kúpaní.

Prečo sa na pokožke po konzumácii alkoholu objavujú červené škvrny?

Alkohol ovplyvňuje cievy a spôsobuje ich rozšírenie. To má za následok zvýšený prietok krvi do kože, čo spôsobuje červené škvrny na tvári, krku a hrudníku, ktoré nesvrbia ani nebolia. Ďalšie príčiny červených škvŕn na pokožke po požití alkoholu:

  • reakcia na histamín. Alkohol a prísady v niektorých nápojoch (napr. siričitany, farbivá) môžu vyvolať uvoľňovanie histamínu. Na histamín sú obzvlášť citliví ľudia s alergiami, migrénami alebo astmou;
  • deficit enzýmu ALDH2. Niektorí ľudia majú zníženú aktivitu enzýmu aldehyddehydrogenázy (ALDH2), ktorý pomáha odbúravať toxické látky vznikajúce pri rozklade alkoholu. V dôsledku toho sa po vypití alkoholických nápojov v tele hromadí acetaldehyd, ktorý spôsobuje sčervenanie kože, horúčku a tachykardiu (zrýchlený tep srdca).

Alkohol (najmä s vysokým obsahom cukru a prísad) môže zhoršiť dermatologické ochorenia vrátane rosacey alebo atopickej dermatitídy, pri ktorých je pokožka náchylná na začervenanie a zápal. Alkohol ovplyvňuje aj centrálny nervový systém, spôsobuje závraty a pulzujúce bolesti hlavy.

Čo robiť, ak červené škvrny na koži svrbia a opúchajú?

Ak sú červené škvrny na pokožke svrbivé a opuchnuté, v prvom rade je podstatné podráždenie zmierniť. Na postihnuté miesta môžete priložiť chladný obklad, aby ste znížili svrbenie a opuch, a použiť hypoalergénny hydratačný krém, ktorý pomôže obnove pokožky. Ak sú škvrny alergického charakteru, môžu pomôcť antihistaminiká.

Červené škvrny na koži by sa nemali škriabať, pretože sa zvyšuje riziko ich zápalu a poškodenia vrchnej vrstvy kože. Pri škrabaní sa koža stáva zraniteľnejšou voči patogénnym baktériám a vírusom, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť sekundárnej infekcie a odďaľuje sa hojenie. Ak sa červené škvrny na koži zväčšujú, príznaky sa zhoršujú a začervenanie sa šíri na zdravé oblasti kože, je dôležité poradiť sa s dermatológom.

5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Červené škvrny na pokožke: prečo sa objavujú, čo znamenajú a ako sa ich zbaviť?
Autor
Ievheniia Tretiak
Lekár - dermatológ, trichológ.
Červené škvrny na pokožke: prečo sa objavujú, čo znamenajú a ako sa ich zbaviť?
Článok preveril
MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Jaroslava pred 10 hodín
Dobrý deň, za posledných pár rokov som sa v práci aj doma dostala do veľkého stresu. Nedávno som si všimla, že keď som nervózna, na pokožke sa mi objavujú červené škvrny. Môžete mi povedať, ako presne stres ovplyvňuje moju pokožku a prečo spôsobuje začervenanie?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 10 hodín
Dobrý deň, stres môže spôsobiť červené škvrny na pokožke v dôsledku aktivácie sympatického nervového systému, ktorý spúšťa uvoľňovanie adrenalínu a kortizolu. Hormóny zvyšujú prietok krvi do pokožky a môžu rozširovať kapiláry, čo má za následok začervenanie. Kortizol oslabuje imunitný systém a môže vyvolať zápalové reakcie v koži, čím sa pokožka stáva citlivejšou na podráždenie a náchylnejšou na vyrážky. U niektorých ľudí stres spôsobuje silné potenie a zvýšenú tvorbu kožného mazu, čo spôsobuje upchávanie pórov a zápaly.
Zuzana pred 2 týždňami
Dobrý deň, prečo sa na pokožke môže objaviť malá červená škvrna, ktorá bolí, svrbí a spôsobuje pocit mravčenia? Čo robiť?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 2 týždňami
Dobrý deň, malá červená škvrna na koži, ktorá bolí, svrbí a brní, môže byť spôsobená uštipnutím hmyzom, alergickou reakciou, podráždením od oblečenia alebo kozmetiky alebo počiatočným štádiom infekčného procesu (napr. herpes). Bolesť a svrbenie zvyčajne poukazujú na zápal alebo na podráždenie nervových zakončení. Ak škvrna nezmizne alebo sa zväčší a objavia sa ďalšie príznaky (napríklad pľuzgiere alebo opuch), je vhodné navštíviť dermatológa, ktorý stanoví diagnózu. Na zmiernenie nepríjemných pocitov a zmiernenie zápalu možno dočasne použiť chladivý obklad a slabé antihistaminikum alebo protizápalový krém.
Maria pred 3 týždňami
Dobrý deň, mám na tvári červené škvrny a olupuje sa mi pokožka. Bola som u dermatológa a lekár mi povedal, že si môžem robiť peeling tváre. Môžete mi povedať, ako to pomáha?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 3 týždňami
Dobrý deň, exfoliácia môže pomôcť pri červených škvrnách a šupinatení na tvári, pretože jemne odstraňuje vrchnú vrstvu odumretých kožných buniek, ktoré môžu spôsobovať vysušenie. Čistenie pomáha obnoviť pleť, vyhladiť ju a zlepšiť jej prekrvenie. Pomáha tiež urýchliť zotavenie sa zo zápalu a začervenania. Peeling tiež zlepšuje vstrebávanie hydratačných a ošetrujúcich prípravkov, ktoré môže dermatológ odporučiť po ošetrení na upokojenie pleti a obnovenie jej zdravého lesku. Dôležité je vybrať si šetrný peeling a dodržiavať odporúčania lekára, aby ste sa vyhli nadmernému podráždeniu.
Julia pred 4 týždňami
Dobrý deň, môžete mi prosím povedať, prečo mám na pokožke červené škvrny, keď je teplo? Začervenanie sa objavuje pri akomkoľvek vystavení sa teplu – v kúpeľoch a v saunách, po teplom kúpeli a teplej sprche, ako aj pri pobyte vonku v lete (najmä cez deň).
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 4 týždňami
Dobrý deň, červené škvrny na pokožke vystavenej teplu sú spôsobené rozšírením ciev. Organizmus sa snaží si ochladiť pokožku a uvoľňuje pri tom prebytočné teplo. Pri vystavení vysokým teplotám – v saune, pri horúcom kúpeli alebo na slnku – sa rozšíria kapiláry, zvýši sa prietok krvi a pokožka začne červenať. U ľudí s citlivou pokožkou alebo so sklonom k cievnym reakciám je reakcia obzvlášť výrazná. Teplo môže vyvolať aj žihľavku z tepla, ktorá je sprevádzaná svrbivými červenými škvrnami, a nadmerným potením, pri ktorom pot upcháva póry a spôsobuje zápal.
Jaroslav pred 4 týždňami
Dobrý deň, už niekoľko mesiacov trpím nadmerným potením. Nedávno som si však v oblasti podpazušia našla malé vyrážky. Prečo sa mi na pokožke objavujú červené škvrny od potu?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 4 týždňami
Dobrý deň, červené škvrny na pokožke od potu sa môžu objaviť v dôsledku podráždenia pokožky alebo potenia, najmä v teplom počasí alebo počas náročnej fyzickej aktivity. Pot obsahuje soli, ktoré môžu pri dlhodobom kontakte s pokožkou spôsobiť podráždenie, najmä v citlivých alebo zle vetraných častiach tela vrátane podpazušia, kožných záhybov a krku. K poteniu dochádza vtedy, keď sa upchajú potné žľazy, čo spôsobuje hromadenie potu pod kožou, sčervenanie, svrbenie a malé zapálené škvrny. Pot môže tiež zvýšiť citlivosť kože na baktérie a plesne, čo niekedy vyvoláva zápalové reakcie a začervenanie.
Nataliia pred 1 mesiacom
Dobrý deň, pokiaľ viem, nemám žiadne chronické kožné ochorenia ani infekčné choroby. Preto ma prekvapilo, keď sa mi na koži objavili červené škvrny. Môžu byť červené škvrny spôsobené novým sprchovým gélom? Ak áno, prečo mohol tento výrobok spôsobiť začervenanie na mojej pokožke?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 1 mesiacom
Dobrý deň, červené škvrny môže spôsobiť nový sprchový gél, najmä ak obsahuje dráždivé zložky alebo alergény. Aromatické prísady, konzervačné látky, farbivá alebo iné agresívne komponenty môžu spôsobiť alergickú reakciu alebo kontaktnú dermatitídu. Pri aplikácii gélu na pokožku môžu dráždivé látky narušiť ochrannú bariéru pokožky, čo spôsobí zápal, začervenanie a svrbenie. Alergická reakcia na zložky gélu sa môže prejaviť ako lokálne začervenanie pokožky alebo ako vyrážky, či olupovanie alebo pálenie pokožky.
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie