0800200000

Prečo vznikajú pigmentové škvrny (lentigo) a ako ich odstrániť?

Prečo vznikajú pigmentové škvrny (lentigo) a ako ich odstrániť?
dermatológia
aktualizované: 27 November 2024
Čítať 10 minút Zverejnené: 27 November 2024 109
Lentigo je charakterizované nahromadením pigmentu melanínu v koži. Pigmentové škvrny sa v dôsledku veku, dedičnosti a vystavenia UV žiareniu môžu objaviť na exponovaných častiach tela (tvár, ruky).

Čo je lentigo? 

Lentigo je kožný defekt, ktorý súvisí so zrýchlenou tvorbou melanínu v bunkách. Zvýšená produkcia pigmentu vedie k tvorbe hnedých škvŕn na tele. Pigmentové škvrny sú nezhubné, no neskôr sa môžu zmeniť na zhubné kožné výrastky (melanóm, bazalióm).

Príznaky ochorenia lentigo 

Hlavným príznakom ochorenia lentigo sú hnedé pigmentové škvrny na tele. Pigmentáciu väčšinou nesprevádzajú ďalšie príznaky. Novotvary sa môžu líšiť odtieňom, veľkosťou, tvarom a množstvom. V prípade, že sa lentigo odlupuje alebo sa mení jeho tvar a farba je potrebné vyhľadať dermatológa.

Ako vyzerá lentigo (pigmentové škvrny)? 

Lentigo sú ploché, mierne vyduté, okrúhle škvrny rôznej veľkosti a farby (svetlohnedá až tmavohnedá). Lentigo sa v dôsledku pôsobenia slnečného žiarenia často objavuje na tvári, rukách, ramenách, chodidlách a na chrbte. Škvrny sa môžu vyskytovať vo veľkosti pehy alebo až novotvaru s priemerom 13 mm. Okrem toho sa pigmentové škvrny môžu zoskupovať a byť mierne vyduté. Na fotografii je zobrazené lentigo.

Prečo sa objavujú pigmentové škvrny?

Vznik pigmentových škvŕn môže súvisieť s genetickou predispozíciou a výskytom pieh u členov rodiny. Medzi ďalšie príčiny vzniku pigmentových škvŕn na tele patrí:

  • melasma (porucha syntézy pigmentu melanínu);
  • pôsobenie slnečného žiarenia;
  • ochorenia nadobličiek, pri ktorých telo produkuje nedostatočné množstvo hormónu kortizolu (Addisonova choroba);
  • hormonálne zmeny počas puberty, menopauzy;
  • užívanie liekov (perorálna antikoncepcia), ktoré spôsobujú citlivosť na svetlo;
  • nedostatok vitamínu B12 a kyseliny listovej;
  • poruchy štítnej žľazy.

Pigmentové škvrny po akné môžu vzniknúť aj v dôsledku porušenia mikrocirkulácie krvi v oblasti zápalu. Pigmentové škvrny na tvári sa môžu vyskytnúť na ktorejkoľvek časti pokožky (na hornom viečku, tvári, čele).

Typy ochorenia lentigo 

Lentigo je vo väčšine prípadov nezhubné, no vlastnosti kože, dedičnosť a výskyt viacerých znamienok na koži môžu viesť k vzniku zhubného ochorenia lentiga. Rozlišujeme tieto typy pigmentových škvŕn na tele: 

  • solárne (senilné) lentigo. Vzniká v dôsledku pôsobenia ultrafialového žiarenia, často postihuje tvár, krk, ramená, dekolt a chrbát rúk. Farba môže byť svetlohnedá až tmavohnedá. Škvrny sa môžu zväčšovať;
  • vrodené lentigo. Objavuje sa na viacerých miestach na koži a kdekoľvek na tele. Škvrny môžu byť veľké a môžu sa vyvinúť do malígnych novotvarov; 
  • juvenilné lentigo. Objavuje sa v detstve a dospievaní, môže sa objaviť na ktorejkoľvek časti kože. Škvrny môžu byť jednopočetné alebo viacpočetné. Presná príčina juvenilnej pigmentácie nebola zistená; 
  • senilné lentigo. Často sa vyskytuje na tvári a rukách v dôsledku pôsobenia ultrafialového žiarenia. Pigmentové škvrny majú plochý tvar a nejasné kontúry. 

Do samostatnej kategórie patrí lentigo simplex, ktoré je charakterizované výskytom jednopočetných alebo viacpočetných kožných lézií. Pigmentová škvrna je prítomná už pri narodení alebo sa vyvíja v ranom detstve.

Solárne lentigo

Solárne lentigo je typ pigmentácie, ktorá je vyvolaná pôsobením ultrafialového žiarenia. Solárne lentigo môže súvisieť aj s nedostatkom alebo nadbytkom hormónov, dedičnosťou alebo poranením kože. Tieto novotvary nie sú sprevádzané žiadnymi ďalšími príznakmi okrem čiastočnej straty elasticity kože. Pigmentové škvrny sa vyskytujú na exponovaných miestach kože (tvár, horná časť chrbta, ramená, oblasť dekoltu). Solárne lentigo má jasné ohraničenie a oválny tvar. Veľkosť novotvaru sa pohybuje od piatich milimetrov a môže sa zväčšovať. Farba pigmentovej škvrny (od svetložltej po tmavohnedú) je u každého človeka individuálna. Liečba solárneho lentigo zahŕňa používanie prípravkov s retinoidmi. Na odstránenie solárnych pigmentových škvŕn lekár predpisuje prípravky na každodennú starostlivosť o pokožku (čistiace a hydratačné prípravky, opaľovací krém). V medicínskom centre Doktorpro Bratislava je možné pigmentáciu odstrániť pomocou tekutého dusíka, ktorý zmrazí vrchnú vrstvu kože.

Vrodené lentigo 

Hlavnou príčinou vrodeného ochorenia lentigo je dedičnosť. Pigmentové škvrny sa často nachádzajú na trupe, sú veľké a objavujú sa vo viacerých skupinách. Vrodené lentigo nemá žiadne ďalšie príznaky. Na liečbu pigmentových škvŕn môže lekár predpísať bieliace prípravky na vonkajšie použitie alebo prípravky s kyselinou salicylovou. Vrodené lentigo možno odstrániť pomocou tekutého dusíka.

Juvenilné lentigo 

Príčina vzniku pigmentových škvŕn v mladom veku nebola zistená. Na tento typ pigmentových škvŕn nemá vplyv ultrafialové žiarenie. Juvenilné lentigo môže byť jednopočetná alebo viacpočetná tmavohnedá škvrna okrúhleho alebo oválneho tvaru. Tieto novotvary sa vyznačujú jasnými okrajmi a môžu mať priemer 3 - 15 mm. Juvenilné lentigo nie je sprevádzané ďalšími príznakmi. Liečba ochorenia juvenilné lentigo v medicínskom centre Doktorpro Bratislava zahŕňa používanie prípravkov s kyselinou glykolovou alebo salicylovou a bieliacich prípravkov, ktoré sa aplikujú na pokožku. Ak je farmakologická liečba neúčinná, lekár môže predpísať odstránenie pomocou tekutého dusíka alebo rádiofrekvencie.

Senilné lentigo 

Senilné (vekom podmienené) lentigo je spôsobené nadmernou aktivitou pigmentových buniek pôsobením ultrafialového žiarenia. Riziko vzniku stareckých škvŕn je vyššie u ľudí so svetlou pokožkou.

Senilné lentigo sa vyskytuje na exponovaných častiach kože (tvár, chrbát ruky, oblasť dekoltu). Pigmentové škvrny sa môžu zväčšovať a zoskupovať. Senilné lentigo je ploché, oválne a má priemer do 13 milimetrov. Škvrny môžu mať žltohnedú až tmavohnedú farbu. Liečba senilných pigmentových škvŕn zahŕňa aplikáciu bieliacich krémov a prípravkov s obsahom retinoidov. Liečba môže zahŕňať aj použitie tekutého dusíka.

Môžu byť pigmentové škvrny zhubné? 

Pigmentové škvrny, ktoré vzniknú v dôsledku spálenia slnkom a úrazu sa môžu vyvinúť do malígnych novotvarov. Medzi bežné ochorenia patrí lentigo melanóm. Nebezpečné pigmentové škvrny je možné rozpoznať podľa nejasného obrysu a rôznofarebnosti. Zhubné novotvary môže sprevádzať aj svrbenie a výskyt vredov na ich povrchu. Melanóm často vzniká na exponovaných miestach na tele, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu. Malígny novotvar sa však môže vyvinúť aj pod nechtom. Lentigo nechtov môže byť v počiatočnom štádiu nenápadné, neskôr však nechtová platnička zmení farbu na tmavohnedú.

Ako sa diagnostikuje lentigo? 

Diagnostika ochorenia lentigo zahŕňa konzultáciu s dermatológom, počas ktorej lekár vyšetrí novotvar na koži. Okrem toho môže lekár predpísať vyšetrenie kože, vyšetrenie krvi a moču. Pri dermatoskopii sa lentigo vyšetruje pomocou zväčšovacieho optického prístroja. Ďalšie vyšetrenia umožňujú lekárovi určiť charakter priebehu ochorenia a zvoliť liečbu.

Ako sa lieči lentigo (pigmentové škvrny)? 

Spôsob liečby pigmentových škvŕn závisí od príčiny vzniku a charakteru priebehu ochorenia. Ak je novotvar nezhubný, lekári predpisujú farmakologickú liečbu alebo miniinvazívnu liečbu. Liečba ochorenia lentigo v medicínskom centre Doktorpro Bratislava zahŕňa: 

  • farmakoterapiu; 
  • rádiofrekvenčnú terapiu; 
  • odstránenie tekutým dusíkom. 

V medicínskom centre Doktorpro Bratislava liečime pigmentové škvrny farmakoterapiou, rádiofrekvenčnou terapiou alebo tekutým dusíkom. Dermatológ predpisuje lokálne prostriedky vo forme krémov alebo mastí. Ak si to pacient želá alebo ak je to potrebné, lekár môže lentigo odstrániť pomocou rádiorekvenčných vĺn alebo zmrazením kože.

Medikamentózna liečba pigmentových škvŕn 

Medikamentózna liečba pigmentových škvŕn zahŕňa aplikáciu mastí a krémov, ktoré obsahujú kyseliny a bieliace látky. Medikamentózna liečba ochorenia lentigo zahŕňa: 

  • kyselinu azelaovú. Kyselina azelaová spomaľuje rast a zabraňuje upchatiu pórov; 
  • retinol. Retinol vyhladzuje a rozjasňuje pokožku; 
  • kyselina askorbová. Kyselina askorbová v ampulkách inhibuje tvorbu melanínu a používa sa na tvár; 
  • kortikosteroidy. Spomaľujú tvorbu pigmentu melanínu; 
  • kyselina nikotínová. Kyselina nikotínová vyrovnáva tón pleti a zosvetľuje pigmentové škvrny; 
  • tretinoín. Zabraňuje vzniku a odstraňuje pigmentáciu spôsobenú hormonálnymi poruchami, poškodením slnkom a zmenami súvisiacimi s vekom; 
  • kyselina jantárová. Kyselina jantárová zosvetľuje škvrny po akné a pehy a normalizuje rovnováhu vody a solí. 

Okrem toho môže dermatológ predpísať prípravky s kyselinou salicylovou alebo kojovou. Kombinácia liekov môže byť doplnená aj o vitamíny C alebo B3.

Ako prebieha rádiofrekvenčné odstraňovanie pigmentových škvŕn (lentigo)? 

Rádiové vlny odstránia pigmentové škvrny bez poškodenia zdravého tkaniva. Odstraňovanie pigmentových škvŕn pomocou rádiových vĺn prebieha nasledovne: 

  1. Lekár ošetrí oblasť antiseptikom.
  2. Prístroj naruší tkanivo kmitavým pohybom. 
  3. Rádiové vlny odparia novotvar. 
  4. Rýchlejšie hojenie sa zabezpečí koaguláciou (zacelením) ciev. 

Rádiofrekvenčná liečba si nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu. Zákrok netrvá dlhšie ako 20 minút a používa sa na odstránenie novotvarov na ktorejkoľvek časti tela.

Ako sa odstraňujú pigmentové škvrny pomocou tekutého dusíka? 

Kauterizácia pigmentových škvŕn tekutým dusíkom sa vykonáva na akejkoľvek časti tela. Odstraňovanie pigmentových škvŕn pomocou tekutého dusíka prebieha nasledovne:

  1. Dermatológ očistí oblasť kože antiseptickým prostriedkom. 
  2. Na pigmentové škvrny sa aplikuje tekutý dusík, ktorý zmrazí vrchné vrstvy kože. 
  3. Nízka teplota naruší životnú aktivitu buniek a zastaví zásobovanie pigmentovej škvrny. 
  4. Novotvar odumrie a vyschne. 

Do dvoch týždňov chrasta sama odpadne a ošetrená oblasť kože získa svoju normálnu farbu. Odstránenie pigmentových škvŕn na tvári a rukách pomocou dusíka trvá do 30 minút. Medzi kontraindikácie odstránenia pigmentových škvŕn na tvári patria vírusové ochorenia (akútne respiračné vírusové infekcie, chrípka), diabetes mellitus a alergia na nízke teploty.

Ako sa úplne zbaviť pigmentových škvŕn? 

Úplné odstránenie pigmentových škvŕn z ktorejkoľvek časti tela je možné pomocou miniinvazívnych metód liečby (odstránenie pomocou rádiových vĺn, tekutého dusíka). Vďaka aplikácií liekov sa môžu pigmentové škvrny zmenšiť.

Môžu sa pigmentové škvrny po odstránení rádiovými vlnami znova objaviť? 

Pigmentové škvrny sa po odstránení rádiovými vlnami znovu neobjavia, pretože novotvar sa odstráni úplne. Produkcia melanínu sa môže aktivovať len vtedy, ak pigmentová škvrna nie je úplne odstránená.

Klinické pokyny pri prevencii vzniku pigmentových škvŕn 

Pigmentovým škvrnám spôsobeným ultrafialovým žiarením sa dá predchádzať. Prevencia vzniku ochorenia lentigo by mala zahŕňať: 

  • používanie opaľovacieho krému; 
  • vyhýbanie sa dlhému pobytu na slnku, soláriám, 
  • nosenie klobúkov; 
  • vyhýbanie sa kozmetickým prípravkom, ktoré môžu reagovať so slnkom. 

Pri užívaní liekov by ste mali dbať na to, aby neznižovali odolnosť buniek voči nepriaznivým účinkom svetla. Dermatológ vám pomôže zvoliť správny faktor opaľovacieho krému pre konkrétny typ pokožky. 

Je lentigo nákazlivé? 

Lentigo sa neprenáša z človeka na človeka. Vznik pigmentových škvŕn je spôsobený pôsobením slnečného žiarenia, dedičnosťou a zmenami súvisiacimi s vekom.

Dermatológia v Doktorpro v Bratislave

Prečo vznikajú pigmentové škvrny (lentigo) a ako ich odstrániť?
Prečo vznikajú pigmentové škvrny (lentigo) a ako ich odstrániť?
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

Ako zabrániť recidíve ochorenia lentigo?

Aby sa zabránilo zhoršeniu ochorenia lentigo, odporúča sa úplne odstrániť novotvar pomocou tekutého dusíka alebo rádiových vĺn. Po zákroku by ste mali používať kozmetické prípravky vrátane opaľovacieho krému, ktoré vám predpíše dermatológ. Mali by ste tiež obmedziť vystavovanie sa slnku.

Prečo sa lentigo zhoršuje?

Opakovaný výskyt pigmentových škvŕn môže súvisieť s opakovaným vystavovaním kože ultrafialovému žiareniu. Lentigo sa môže znova vyskytnúť aj pri vysadení liekov.

Zmiznú pigmentové škvrny po opaľovaní?

Pigmentové škvrny po opaľovaní sa na slnku alebo v soláriu nezmiznú. Práve naopak, pôsobenie ultrafialového žiarenia môže mať na vznik škvŕn ešte väčší účinok.

Dajú sa pigmentové škvrny liečiť doma?

Doma je možné odstrániť pigmentové škvrny len pomocou liekov predpísaných dermatológom. Lekár predpisuje prípravky s obsahom kyseliny salicylovej, nikotínovej, jantárovej, azelaovej, askorbovej, ako aj s obsahom retinolu. Samoliečba môže viesť k traumatizácii novotvaru.

Ktorý lekár sa špecializuje na liečbu pigmentových škvŕn?

Na liečbu pigmentových škvŕn sa špecializuje dermatológ. Lekár vykoná vizuálne a prístrojové vyšetrenie, predpíše testy a zvolí liečbu.

S čím sa dajú zameniť pigmentové škvrny (lentigo)?

Pigmentové škvrny sa môžu podobať na pehy, no lentigo zvykne byť aj väčšie. Pehy môžu vyblednúť pri nedostatočnom vystaveniu sa slnku počas chladného počasia, zatiaľ čo pigmentové škvrny sú trvalým defektom kože.

5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Prečo vznikajú pigmentové škvrny (lentigo) a ako ich odstrániť?
Autor
MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Dermatológ, trichológ.
Prečo vznikajú pigmentové škvrny (lentigo) a ako ich odstrániť?
Článok preveril
MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.

Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Nadežda pred 3 dňami
Dobrý deň. Ako zistím či mám na tele pigmentové škvrny, alebo pehy?
Odpovedať
Dobrý deň. Pigmentové škvrny na nohách, rukách, ramenách, tvári, v oblasti dekoltu môžu byť podobné pehám. Tie však môžu byť v zime, pri nedostatku slnečného svetla, menej viditeľné. Pigmentové škvrny nezávisia od ročného obdobia, majú stálu farbu.
Julia pred 5 dní
Dobrý deň. Môžu byť hnedé škvrny na chrbte spôsobené plesňou?
Odpovedať
Dobrý deň. Hnedé škvrny na chrbte môžu súvisieť s pityriázou. Hubová infekcia poškodzuje melanocyty, ktoré sú zodpovedné za produkciu pigmentu melanínu. Pre presnú diagnózu sa odporúča poradiť sa lekárom.
Frederika pred 6 dní
Dobrý deň. Prečo vzniká malígny lentigo melanóm?
Odpovedať
Dobrý deň. K prechodu pigmentových škvŕn do malígnej formy môže dôjsť v dôsledku nadmerného vystavenia ultrafialovému žiareniu alebo úrazu novotvaru. Ak sa vyskytnú zmeny tvaru, veľkosti a farby pigmentovej škvrny, mali by ste sa poradiť s dermatológom.
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie