0800200000

Periorálna dermatitída u dospelých: prečo sa objavuje a ako sa jej zbaviť?

Periorálna dermatitída u dospelých: prečo sa objavuje a ako sa jej zbaviť?
dermatológia
aktualizované: 10 June 2025
Čítať 11 minút Zverejnené: 06 June 2025 140
Prejavy periorálnej dermatitídy boli prvýkrát opísané v roku 1957 ako „fotosenzitívna seborea“. Moderný názov ochorenia sa v lekárskej praxi používa od roku 1964.

Čo je periorálna dermatitída?

Periorálna (periorificiálna) dermatitída je zápal kože sprevádzaný erytematóznou, papulózno-pustulóznou vyrážkou, ktorá postihuje najmä oblasti okolo úst a brady. Periorálna dermatitída je častejšia u žien ako u mužov a môže pripomínať akné alebo rosaceu.

Aké sú príznaky periorálnej dermatitídy?

Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Hlavným prejavom ochorenia je červená vyrážka okolo úst. Medzi ďalšie príznaky periorálnej dermatitídy patria:

  • svrbenie, brnenie a pálenie kože;
  • suchosť kože;
  • deskvamácia postihnutých oblastí kože.

Okrem kože okolo úst sa vyrážky pri periorálnej dermatitíde môžu objaviť aj na nose, čele a okolo očí. Zriedkavé sú lézie na pokožke hlavy a krku.

Ako vyzerá periorálna dermatitída?

Periorálna dermatitída sa prejavuje vyrážkou v podobe zapálených hrbolčekov (papúl) a malých pľuzgierikov naplnených čírou tekutinou (vezikuly) alebo hnisom (pustuly). Vyrážky pri periorálnej dermatitíde sa zvyčajne vyskytujú v nazolabiálnych záhyboch a šíria sa do oblasti okolo úst, pričom nepostihujú červený okrajapier. V niektorých prípadoch sa môžu rozšíriť aj do iných oblastí tváre.

Periorálna dermatitída u dospelého

Periorálna dermatitída u dospelého

Prečo vzniká periorálna dermatitída?

Presný mechanizmus vzniku ochorenia nie je úplne známy. Medzi príčiny periorálnej dermatitídy patria:

  • nekontrolované užívanie steroidov, hydratačnej kozmetiky a mastných krémov na tvár;
  • hormonálne poruchy;
  • poruchy mikroflóry a bariérovej funkcie kože;
  • imunodeficientné stavy.

Bakteriálne, plesňové a parazitárne infekcie sú tiež rizikovými faktormi periorálnej dermatitídy. Ochorenie sa môže objaviť napríklad v dôsledku infekcie roztočom Demodex.

Aké sú formy periorálnej dermatitídy?

Rozlišujú sa klasická (typická), periorbitálna, generalizovaná a steroidne závislá forma ochorenia. Typ ochorenia závisí od lokalizácie vyrážky a je etiológie.

Klasická (typická) forma periorálnej dermatitídy

Klasická (typická) periorálna dermatitída sa prejavuje začervenaním kože, malými papulami a pustulami, ktoré sa zvyčajne vyskytujú v oblasti nasolabiálnych záhybov a okolo úst. S postupujúcim ochorením sa k príznakom môžu pridať aj drobné šupinky.

Periorbitálna forma periorálnej dermatitídy

Príznaky periorbitálnej formy zahŕňajú olupujúcu sa erytematóznu vyrážku na horných alebo dolných viečkach a v oblasti okolo očí. Svrbenie, pálenie, mravčenie a opuch postihnutých oblastí sa môžu zhoršiť pri kontakte s dráždivými látkami alebo alergénmi.

Generalizovaná forma periorálnej dermatitídy

Generalizovaná periorálna dermatitída postihuje viac ako tri oblasti kože. Okrem vyrážok je častým prejavom ochorenia generalizované svrbenie, ktoré môže viesť k škrabaniu kože s následnými poruchami spánku a každodenných činností.

Periorálna dermatitída podmienená steroidmi

Dermatitída sa môže vyskytnúť ako vedľajší účinok užívania steroidov (napr. vo forme krémov, mastí alebo sprejov). Riziko vzniku steroidnej dermatitídy je úmerné dĺžke používania kortikosteroidov a koncentrácii účinných látok.

Ako sa periorálna dermatitída vyvíja v jednotlivých štádiách?

Neexistujú žiadne oficiálne štádiá ochorenia. Chorobu však možno podmienečne rozdeliť do troch štádií.

Štádiá periorálnej dermatitídy

Názov

Dĺžka trvania

Charakteristika

Akútna

Menej ako 6 týždňov

Výskyt vezikúl a papúl

Subakútna

Od 6 týždňov do 3 mesiacov

Vezikuly a papuly sú menej výrazné, objavujú sa červené erytematózne škvrny

Chronická

Viac ako 3 mesiace

Škvrny sa zahusťujú a príznaky môžu byť doplnené chronickým svrbením a opuchom

Môže sa vyskytnúť aj rekurentná forma ochorenia sprevádzaná pravidelnými exacerbáciami. Vzhľadom na neexistenciu prísnej klasifikácie je diferenciácia symptomatológie jednotlivých štádií orientačná. Závažnosť ochorenia určuje dermatológ na základe výsledkov vyšetrení.

Aké sú riziká periorálnej dermatitídy?

Periorálna dermatitída môže viesť k zjazveniu kože, ktoré je pravdepodobnejšie v pokročilých štádiách ochorenia. Medzi ďalšie komplikácie periorálnej dermatitídy patria:

  • kožné infekcie (rizikové faktory – svrbenie a škrabanie kože);
  • konjunktivitída a blefaritída (ak je postihnutá oblasť očí);
  • poruchy spánku (ak sa príznaky zhoršia).

Medzi komplikácie patrí aj stres a depresia, ktoré vznikajú v dôsledku negatívneho vnímania vlastného vzhľadu pacientom.

Ako sa diagnostikuje periorálna dermatitída?

Ak sa objavia príznaky zápalu kože, je potrebné objednať sa na konzultáciu k súkromnému dermatológovi. Diagnostické metódy periorálnej dermatitídy zahŕňajú:

  • kontrola postihnutých oblastí;
  • odobratie anamnézy (lekár spresní informácie o čase nástupu príznakov, sprievodných ochoreniach a užívaných liekoch);
  • laboratórne vyšetrenia sterov z kože postihnutej vyrážkou.

V prípade podozrenia na súbežné infekčné ochorenia sa môžu predpísať krvné testy. Diferenciálna diagnostika umožňuje vylúčiť akné, rosaceu, dermatomykózu, seboroickú a kontaktnú dermatitídu, ktorých prejavy sa môžu podobavať na zápal periorálnej kože.

Aké metódy sa používajú na liečbu periorálnej dermatitídy?

Dôležitým krokom v liečbe je úprava steroidnej liečby (ak sa používal pred liečbou). Metódy liečby periorálnej dermatitídy zahŕňajú:

  • antimykotiká;
  • antibiotiká;
  • antiprotozoálne a antiparazitárne látky;
  • imunosupresíva;
  • antiseptiká;
  • protizápalová liečba;
  • retinoidy.

Trvanie liečby závisí od závažnosti ochorenia. V priemere sa pohybuje od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov.

Čo zahŕňa protizápalová liečba periorálnej dermatitídy?

V rámci liečby sa môžu používať nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Ak sa príznaky nezmiernia, liečba periorálnej dermatitídy u dospelých sa môže doplniť kortikosteroidmi. Pred ich predpísaním dermatológ zváži očakávaný účinok oproti riziku nežiaducich reakcií.

Kedy je potrebná antibiotická liečba periorálnej dermatitídy?

Antibiotiká sa môžu predpísať, ak protizápalové lieky nie sú dostatočne účinné alebo ak sa vyskytli bakteriálne infekcie. Lieky používané v rámci antibiotickej liečby môžu byť dostupné vo forme mastí, krémov alebo tabliet.

Pomáhajú antihistaminiká pri periorálnej dermatitíde?

Antihistaminiká môžu pomôcť zmierniť príznaky ochorenia. Na zvýšenie terapeutického účinku sa predpisujú v kombinácii s protizápalovými liekmi alebo antibiotikami.

Ako sa starať o pokožku s periorálnou dermatitídou?

Počas liečby je potrebné prestať používať všetky prípravky na starostlivosť o pokožku, ktoré vyvolávajú zhoršenie ochorenia (napr. hydratačné krémy alebo dekoratívna kozmetika). Ak periorálnu dermatitídu sprevádza svrbenie, ktoré sa zhoršuje v noci, pred spaním si môžete nasadiť rukavice, ktoré chránia pokožku pred poškriabaním.

Na urýchlenie zotavenia sa odporúča umývať teplou vodou a používať jemné mydlo bez parfumácie. Aby sa predišlo recidívam, neodporúča sa obnoviť používanie výrobkov, ktoré sa používali pred objavením sa vyrážky.

Klinické usmernenia na prevenciu periorálnej dermatitídy

Klinické odporúčania na prevenciu periorálnej dermatitídy zahŕňajú vyhýbanie sa používaniu drsných čistiacich prostriedkov, kozmetiky, steroidov a krémov na tvár, ktoré spôsobujú vyrážky, svrbenie a pálenie. Sprievodné infekcie, hormonálne poruchy a dermatologické ochorenia (napr. rosacea) by sa mali tiež okamžite liečiť.

Je pri periorálnej dermatitíde potrebná diéta?

Špeciálna diéta na prevenciu komplikácií periorálnej dermatitídy nebola vyvinutá. Jediným odporúčaním, ktoré môže ovplyvniť priebeh ochorenia, je vyhýbanie sa žuvačkám. Na vypracovanie vedecky podloženej diéty pri periorálnej dermatitíde je potrebný ďalší výskum.

Je možné periorálnu dermatitídu úplne vyliečiť?

U niektorých pacientov môžu príznaky ochorenia po liečbe úplne vymiznúť. Neexistuje však zaručený spôsob, ako zabrániť recidíve patológie. Ak má periorálna dermatitída recidivujúci charakter, nebude možné ju úplne vyliečiť. Terapia sa vykonáva v cykloch, pretože sa vyskytujú exacerbácie, ktoré sa striedajú s remisiami.

Je možné dostať periorálnu dermatitídu od inej osoby?

Periorálnou dermatitídou sa nemožno nakaziť od inej osoby. Možnosti prenosu sa zvažujú len v prípadoch periorálnej dermatitídy sprevádzanej infekčnými ochoreniami.

Dermatológia v Doktorpro v Bratislave

Periorálna dermatitída u dospelých: prečo sa objavuje a ako sa jej zbaviť?
Periorálna dermatitída u dospelých: prečo sa objavuje a ako sa jej zbaviť?
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00
SO: 8:00-17:00
NE: 9:00-13:00

Objednať sa na konzultáciu s lekárom

Časté otázky

Ako zabrániť zhoršeniu periorálnej dermatitídy?

Hlavnou metódou prevencie exacerbácie periorálnej dermatitídy je vyhnúť sa nekontrolovanému používaniu zubných pást s fluoridom, kozmetiky a liekov, ktoré môžu vyvolať podráždenie kože v okolí úst a zhoršiť priebeh ochorenia. Na prevenciu exacerbácie periorálnej dermatitídy sa odporúča aj vyhýbať sa stresu a včasnej liečbe infekčných ochorení. Ak sa objavia príznaky recidívy, mali by ste sa okamžite objednať na konzultáciu k dermatológovi.

Prečo dochádza k zhoršeniu periorálnej dermatitídy?

Periorálna dermatitída sa môže po ukončení dlhodobého užívania kortikosteroidov dočasne zhoršiť. Individuálny plán liečby zahŕňa postupné vysadzovanie (znižovanie dávky) kortikosteroidov. Používanie akéhokoľvek lieku sa môže obnoviť len po konzultácii s ošetrujúcim lekárom.

Je možné periorálnu dermatitídu liečiť doma?

Liečba periorálnej dermatitídy, ktorá prebieha bez komplikácií, sa môže vykonávať doma. Je však nevyhnutný stály lekársky dohľad a priebežné monitorovanie výsledkov liečby.

S čím môže byť periorálna dermatitída zamenená?

Periorálnu dermatitídu možno zameniť s akné, kontaktnou dermatitídou, seboroickou dermatitídou, diskoidným lupus erythematosus, dermatomykózou alebo rosaceou. Periorálna dermatitída podobná rosacei sa od nej líši napríklad lokalizáciou: pri dermatitíde savyrážka objavuje najčastejšie okolo úst, zatiaľ čo pri rosacei dominuje centrálna časť tváre vrátane líc a nosa.

Ako vzniká periorálna dermatitída?

Pri periorálnej dermatitíde, ktorá začína začervenaním kože, sa môžu objaviť malé zapálené ložiská (papuly a pustuly) alebo ružové šupinaté škvrny v oblasti okolo úst. S postupujúcim ochorením sa vyrážka môže rozšíriť do oblasti okolo nosa a očí. Príznaky zvyčajne zahŕňajú svrbenie alebo pálenie.

5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Periorálna dermatitída u dospelých: prečo sa objavuje a ako sa jej zbaviť?
Autor
Ievheniia Tretiak
Lekár - dermatológ, trichológ.
Periorálna dermatitída u dospelých: prečo sa objavuje a ako sa jej zbaviť?
Článok preveril
MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Ievheniia pred 5 dní
Dobrý deň. Čo mám robiť, keď sa už šesť mesiacov liečim na periorálnu dermatitídu, ale vyrážka pretrváva?
Odpovedať
Dobrý deň. Pravidelné kontroly sú neoddeliteľnou súčasťou liečby. Na základe ich výsledkov môže dermatológ v prípade potreby upraviť schému liečby.
Polina pred 1 týždňom
Dobrý deň. Periorálna dermatitída nemizne po týždni liečby. Čo môže byť príčinou?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 1 týždňom
Dobrý deň. Príznaky ochorenia spravidla nezmiznú týždeň po začatí liečby. Trvanie liečby môže byť niekoľko týždňov alebo mesiacov.
Hanna pred 1 týždňom
Dobrý večer. Ako liečiť periorálnu dermatitídu okolo očí ľudovými prostriedkami?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 1 týždňom
Dobrý deň. Používanie ľudových prostriedkov, ktoré nie sú podporené lekárskou vedou, sprevádza zvýšené riziko komplikácií a vedľajších účinkov. Odporúča sa podstúpiť diagnostiku a liečbu predpísanú dermatológom.
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie