Čo je kontaktná dermatitída?
Kontaktná dermatitída je dermatologické ochorenie charakterizované zápalom kože. Ochorenie vzniká v dôsledku vystavenia kože rôznym látkam, ktoré spôsobujú podráždenie alebo alergickú reakciu (napr. chemikálie, lieky na vonkajšie použitie, kovy, rastliny).
Kontaktná dermatitída
Aké sú príznaky kontaktnej dermatitídy?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Prvé príznaky kontaktnej dermatitídy sa môžu objaviť niekoľko hodín alebo dní po kontakte so spúšťačom (dráždivou látkou alebo alergénom). Príznaky zápalu kože závisia od látky, ktorá ho vyvolala a od individuálnych vlastností organizmu. Medzi príznaky kontaktnej dermatitídy patrí:
- svrbenie a pálenie kože;
- lokálne začervenanie a opuch kože;
- výskyt malých pľuzgierikov (vezikúl);
- erytém (výrazná červená škvrna na koži);
- suchosť a odlupovanie pokožky;
- bolestivosť pri dotyku zapálenej oblasti kože.
Vyrážka sa môže rozšíriť po koži a na blízke sliznice (napr. ústa, nosovú dutinu, penis). Vezikuly sa môžu spájať a vytvárať veľké pľuzgiere, ktoré pri intenzívnom škrabaní vytvárajú otvorené rany a vredy.
Ako vyzerá kontaktná dermatitída?
Kontaktná dermatitída začína výskytom červených škvŕn na koži na mieste kontaktu s dráždivou látkou alebo alergénom. Kontaktná dermatitída sa prejavuje v podobe malých pľuzgierov, ktoré môžu prasknúť a uvoľniť tekutinu. V mieste zápalu je koža suchá, drsná a má viditeľné praskliny. Pri intenzívnejšej alergickej reakcii sa môže koža javiť ako opuchnutá.
kontaktná dermatitída na rukách
Prečo sa objavuje kontaktná dermatitída?
Kontaktná dermatitída vzniká v dôsledku vystavenia organizmu alergénom alebo kontaktu pokožky s dráždivou látkou. Medzi príčiny kontaktnej dermatitídy patrí:
- dlhodobé používanie chemikálií do domácnosti alebo kozmetiky s agresívnym zložením (čistiace prostriedky, vonné látky);
- používanie niektorých liekov (protizápalových, antibakteriálnych, protinádorových);
- kontakt s chemikáliami (kyseliny, zásady, formaldehyd, farbivá, arómy, stavebné materiály);
- konzervačné látky (používané v potravinách, kozmetike, parfumoch);
- kontakt s rastlinami (ambrózia, jedovatý brečtan, prvosienka) alebo zvieratami (medúzy, jašterice);
- alergia na latex (napr. pri používaní lekárskych rukavíc alebo kondómov);
- interakcia s potravinami (napr. citrusové plody, sóda, med, cesnak, korenie);
- interakcia s niektorými kovmi (napr. nikel, kobalt, meď používaný v šperkoch alebo doplnkoch);
- kontakt so syntetickými tkaninami (nylon, polyester, elastan).
Kontaktná dermatitída môže vzniknúť v dôsledku dlhodobého dráždenia pokožky (časté trenie pokožky odevom, neustále vlhká pokožka (v prípade zvýšeného potenia v podpazuší alebo perineálnej oblasti)). Zápal kože môže vzniknúť ako reakcia na slnko v kombinácii s inými látkami, ktoré zvyšujú citlivosť na ultrafialové žiarenie (napr. krémy, masti, lieky).
Aké sú rizikové faktory kontaktnej dermatitídy?
Hlavnými rizikovými faktormi kontaktnej dermatitídy sú poranenia kože (škrabance, rany, praskliny, odreniny, popáleniny). Zápal spôsobuje aj neustále vlhká pokožka, napr. keď sa pokožka dostane do kontaktu so slinami, močom alebo v dôsledku tzv. skleníkového efektu (napr. pri používaní plienok, denných vložiek alebo pri nosení oblečenia zo syntetických nepriedušných tkanín). Kontaktnú dermatitídu môže vyvolať:
- zvýšená citlivosť kože;
- chronické dermatologické ochorenia (ekzém, psoriáza);
- potravinové alergie;
- ochorenia tráviaceho systému (napr. dysbakterióza);
- častý stres;
- nadmerné potenie (hyperhidróza);
- znížená imunita (vrátane obranných mechanizmov kože).
Do rizikovej skupiny patria aj ľudia, ktorých práca je spojená s kontaktom s chemickými látkami, napr. automechanici, lekárnici, kozmetici, stavbári, pracovníci v poľnohospodárstve alebo potravinárskom priemysle. Dermatitídu môžu vyvolať aj časté kožné traumy (napr. početné tetovania, piercing).
Aké sú typy kontaktnej dermatitídy?
Dermatológovia klasifikujú kontaktnú dermatitídu podľa príčiny, závažnosti a priebehu. Ochorenie môže byť akútne alebo chronické.
Akútny zápal kože vzniká náhle a rýchlo sa šíri, vyznačuje sa výraznými príznakmi (silné svrbenie, začervenanie, opuch, vlhká a bolestivá vyrážka). Chronická kontaktná dermatitída sa vyvíja na pozadí častých zápalových procesov kože a sprevádza ju suchosť a zhrubnutie dermy v oblasti zápalu.
Typy kontaktnej dermatitídy | |
Typ | Popis |
Kontaktná dermatitída podľa mechanizmu vývoja | |
Dráždiva (iritáčna) kontaktná dermatitída | Dráždivá kontaktná dermatitída vzniká v dôsledku priameho poškodenia kože dráždivou látkou. |
Alergická kontaktná dermatitída | Vzniká u geneticky predisponovaných osôb pri opakovanom kontakte s alergénom (kovy, kozmetika, latex, rastliny a lieky). |
Kontaktná iritačná dermatitída | Vzniká priamym kontaktom kože s dráždivými látkami (toxickými alebo chemickými). |
Fototoxická dermatitída | Spôsobená používaním výrobkov, ktoré zvyšujú vystavenie pokožky ultrafialovému žiareniu. |
Kontaktná dermatitída podľa charakteru lézie | |
Obmedzená kontaktná dermatitída | Lokalizovaná v oblasti kontaktu s dráždivou látkou. |
Diseminovaná kontaktná dermatitída | Lézia presahuje oblasť kontaktu s alergénom. |
Kontaktná dermatitída podľa lokalizácie | |
Kontaktná dermatitída rúk | Vzniká pri kontakte s čistiacimi prostriedkami, chemikáliami a latexom. |
Kontaktná dermatitída tváre | Môže byť spôsobená kozmetikou, parfumami a opaľovacími krémami. |
Kontaktná dermatitída viečok | Vyvíja sa pri alergii na očné kvapky, kozmetiku a peľ. |
Kontaktná dermatitída chodidiel | Kontaktná dermatitída môže vzniknúť ako reakcia na materiály obuvi (lepidlo, koža). |
Fytofotodermatitída | Vyskytuje sa po kontakte s rastlinami (horské drevo, citrusy) a následnom vystavení slnečnému žiareniu. |
Kontaktná dermatitída podľa stupňa závažnosti | |
Mierna forma dermatitídy | Prejavuje sa miernym začervenaním, suchosťou a svrbením. |
Stredne ťažká až ťažká dermatitída | Sprevádzaná výrazným svrbením, opuchom, pľuzgierikmi a mokvaním. |
Ťažká forma dermatitídy | Prejavuje sa masívnymi eróziami, vredmi a nekrózou tkaniva (pri popáleninách). |
Fototoxická kontaktná dermatitída môže vzniknúť pri používaní opaľovacích krémov, rôznych olejov a krémov, ktoré podporujú opaľovanie. Zápal kože sa najčastejšie vyskytuje na exponovaných častiach tela vystavených slnku (tvár, krk, ramená a ruky).
Existuje aj profesionálna kontaktná dermatitída, ktorá vzniká pri pravidelnom kontakte s alergénmi v pracovnom prostredí, napríklad u manikérky sa často vyskytuje pri kontakte s lakmi a gélmi, u zdravotníckych pracovníkov pri kontakte s latexovými rukavicami a lekárskymi prípravkami. Ochorenie môže vzniknúť aj u kaderníkov, kozmetológov, laboratórnych pracovníkov a stavebných robotníkov.
Aké sú formy kontaktnej dermatitídy?
Kontaktná dermatitída sa klasifikuje podľa klinického priebehu v závislosti od symptomatológie, trvania ochorenia a závažnosti prejavov. Medzi formy kontaktnej dermatitídy patria:
- akútna kontaktná dermatitída – charakterizovaná rýchlym rozvojom príznakov, erytémom (začervenaním), opuchom a pľuzgiermi na pokožke;
- chronická kontaktná dermatitída – vzniká pri dlhodobom alebo opakovanom kontakte s dráždivou látkou, prejavuje sa suchou pokožkou, popraskanou a olupujúcou sa pokožkou.
V závislosti od toho, ako rýchlo a ako silno sa zápal prejaví, možno dermatitídu klasifikovať ako okamžitú a oneskorenú. Pri okamžitej forme sa príznaky rozvinú v priebehu niekoľkých hodín. Príznaky oneskorenej dermatitídy sa objavia 24 až 48 hodín po vystavení dráždivej látke.
Akútna kontaktná dermatitída
Akútna kontaktná dermatitída môže byť alergická alebo dráždivá. Akútna forma alergickej dermatitídy u dospelých je spôsobená imunitnou reakciou organizmu na alergén (napr. nikel, rastliny a latex). K dráždivej forme dochádza v dôsledku vystavenia chemickým látkam, ktoré poškodzujú ochrannú bariéru kože.
Akútny typ sa zvyčajne začína niekoľko hodín alebo dní po kontakte s dráždivou látkou alebo alergénom. Táto forma dermatitídy vymizne v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov, kedy sa eliminuje expozícia dráždivej látky. Príznaky akútnej kontaktnej dermatitídy zahŕňajú:
- začervenanie (erytém);
- opuch kože;
- svrbenie;
- pľuzgiere;
- chrasty a vredy;
- bolestivý zápal;
- výtok tekutiny.
Akútna dermatitída sa diagnostikuje na základe klinického obrazu a anamnézy. Na liečbu ochorenia je potrebné obmedziť kontakt s dráždivými látkami. Lekár môže predpísať aj antihistaminiká a protizápalové lieky.
Chronická kontaktná dermatitída
Chronická kontaktná dermatitída vzniká pri neustálom vystavení sa dráždivým látkam alebo alergénom. Na rozdiel od akútnej kontaktnej dermatitídy môže chronická forma trvať mesiace alebo roky s pretrvávajúcimi, alebo opakujúcimi sa príznakmi.
Chronická dermatitída má trvalejšie a menej závažné príznaky ako akútna forma. Ochorenie môže trvať roky s pravidelnými exacerbáciami. Medi príznaky chronickej dermatitídy patria:
- zhrubnutie kože;
- olupovanie;
- hyperpigmentácia (stmavnutie kože);
- praskanie a mokvanie;
- svrbenie;
- bolestivosť postihnutých oblastí.
Pri liečbe chronickej formy ochorenia je potrebné vyhnúť sa kontaktu s dráždivými látkami. Lekár môže predpísať aj lokálne lieky na zmiernenie zápalu, imunosupresíva a antihistaminiká.
Klasifikácia kontaktnej dermatitídy podľa charakteru lézie
Klasifikácia kontaktnej dermatitídy podľa charakteru lézie je založená na prevalencii a lokalizácii zápalového procesu. Medzi typy kontaktnej dermatitídy podľa povahy lézie patria:
- obmedzená kontaktná dermatitída – zápal kože pri priamom kontakte s dráždivou látkou alebo alergénom. Dermatitída môže vzniknúť napríklad na rukách po kontakte s chemickou látkou alebo na tvári po aplikácii kozmetických prípravkov;
- bežná kontaktná dermatitída – zápal postihuje viacero oblastí tela, keď dráždivá látka zasiahne veľkú plochu kože. Rozsiahla kontaktná dermatitída môže vzniknúť napríklad pri chlade alebo pri kontakte s chemikáliami.
Formy ochorenia majú podobné príznaky: začervenanie, opuch, svrbenie, pálenie, tvorba pľuzgierov a olupovanie. Diseminovaná forma ochorenia môže mať dlhý priebeh, pretože zápal postihuje viacero oblastí kože. Aj rozšírená dermatitída si môže vyžadovať systémovú liečbu, zatiaľ čo na liečbu ohraničenej formy sa používajú lokálne lieky a zvlhčujúce prípravky.
Klasifikácia kontaktnej dermatitídy podľa lokalizácie
Klasifikácia kontaktnej dermatitídy podľa lokalizácie umožňuje presnejšie určiť alergény, ktoré spôsobujú zápal. Medzi typy kontaktnej dermatitídy podľa lokalizácie patria:
- kontaktná dermatitída rúk – vzniká pri kontakte s čistiacimi prostriedkami, chemikáliami a latexom. Prejavuje sa svrbením, suchosťou, začervenaním, chrastami na dlaniach a prstoch;
- kontaktná dermatitída na tvári – súvisí s kozmetikou, parfumami, opaľovacími krémami, ako aj s vystavením slnečnému žiareniu. Vyznačuje sa začervenaním, opuchom, svrbením, tvorbou chrást alebo pľuzgierov na lícach, čele a nose;
- kontaktná dermatitída očných viečok – vyskytuje sa pri alergii na očnú kozmetiku (napr. maskara), očné kvapky, ako aj na peľ rastlín. Exacerbácie môžu byť sezónne, najmä počas obdobia kvitnutia. Sprevádza ju začervenanie a opuch očných viečok, svrbenie a pálenie, slzenie;
- kontaktná dermatitída na nohách – vzniká v dôsledku pôsobenia materiálov na obuvi, potenia a kontaktu s mokrou obuvou. Sprevádza ju svrbenie, začervenanie, pľuzgiere alebo vredy na pokožke nôh;
- fytofotodermatitída – vzniká v dôsledku kontaktu pokožky s rastlinami a následného vystavenia slnečnému žiareniu. Na koži sa vytvárajú pľuzgiere, vredy a škvrny, ktoré sprevádzajú začervenanie a hyperpigmentácia.
Kontaktná dermatitída na perách môže vzniknúť pri kontakte s kozmetickými prípravkami, ultrafialovým žiarením alebo s rastlinami. Kontaktná dermatitída na lakťoch, krku a hrudníku môže vzniknúť v dôsledku trenia syntetického oblečenia.
Ako sa vyvíja kontaktná dermatitída v jednotlivých štádiách?
Kontaktná dermatitída nie je v medzinárodných lekárskych klasifikáciách oficiálne rozdelená na štádia, ale v praktickej dermatológii sa rozlišujú fázy ochorenia. Ochorenie sa klasifikuje podľa závažnosti a líši sa intenzitou príznakov. Štádiá vývoja kontaktnej dermatitídy zahŕňajú:
- počiatočné štádium (akútna kontaktná dermatitída) – prejavuje sa niekoľko hodín alebo dní po kontakte s alergénom, charakterizované začervenaním, svrbením, pálením a opuchom kože. Pri ťažkom zápale sa môže prejaviť vylučovaním tekutiny z tkanív;
- subakútne štádium – príznaky zápalu (začervenanie a opuch) sa začínajú zmenšovať, ale suchosť, olupovanie a popraskaná koža pretrvávajú. Svrbenie a pálenie sa stáva menej výrazným;
- chronické štádium – vyvíja sa pri neustálom vystavení alergénom, prejavuje sa zhrubnutím kože, svrbením, olupovaním a hyperpigmentáciou.
Kontaktná dermatitída prechádza do chronickej formy, ak nie je včas liečená a ak je pokožka v dlhodobom kontakte s dráždivými látkami. Určenie štádia zápalu je dôležité pre správnu diagnózu a nastavenie liečby.
Aké sú nebezpečenstvá kontaktnej dermatitídy?
Neliečená kontaktná dermatitída sa zhoršuje a môže viesť ku vzniku komplikácií. Pri liečbe je dôležité odstrániť provokujúce faktory (dráždivé látky), aby sa zabránilo recidíve ochorenia. Medzi komplikácie kontaktnej dermatitídy patrí:
- pigmentácia (výskyt pigmentových škvŕn na koži);
- nástup sekundárnej infekcie, hnisanie, sepsa (v dôsledku vredov a rán, ktoré môžu vzniknúť intenzívnym škrabaním alebo ťažkým priebehom ochorenia);
- zjazvenie;
- atrofia (stenčenie určitých oblastí kože);
- zmena farby kože (dyschrómia).
Pri dlhodobom priebehu môže alergická dermatitída vyvolať vznik ekzému. Ekzém je chronické alergické ochorenie kože, ktoré sa vyznačuje častými recidívami.
Ako sa diagnostikuje kontaktná dermatitída?
Kontaktnú dermatitídu diagnostikuje dermatológ. Lekár sa počas vyšetrenia podrobne oboznámi s pacientovou anamnézou (údaje o kontakte s chemickými látkami, prítomnosti dermatologických ochorení, predchádzajúcich zápalových reakciách, alergiách, dĺžke trvania zápalu) a vyšetrí postihnuté oblasti kože. Diagnostika kontaktnej dermatitídy zahŕňa:
- dermatoskopiu (vyšetrenie kože zväčšením a zobrazením obrazu na obrazovke pomocou dermatoskopu);
- alergologický test (vykonáva sa pri alergickej kontaktnej dermatitíde na identifikáciu alergénu);
- zoškrab postihnutej kože (ak je podozrenie na plesňovú, bakteriálnu alebo vírusovú infekciu);
- laboratórne vyšetrenie krvi a moču.
Kožné alergologické testy (náplasťový test) sa vykonávajú nalepením náplastí s minimálnym obsahom vložených alergénov. Stav kože pod náplasťou sa hodnotí 48 a 96 hodín po nalepení.
Aké metódy sa používajú na liečbu kontaktnej dermatitídy?
Na liečbu kontaktnej dermatitídy sa špecializuje dermatológ. Lekár po vyšetrení predpíše liečebný plán. Liečba kontaktnej dermatitídy zahŕňa:
- antihistaminiká;
- antiseptické a protizápalové látky na vonkajšie použitie;
- hypoalergénnu diétu.
V prípade sekundárnej infekcie môže dermatológ predpísať antibiotiká a v prípade ťažkého priebehu ochorenia (rozšírenie zápalu na viac ako 20 % kože) kortikosteroidy (lieky obsahujúce hormóny). Počas liečby je dôležité vylúčiť kontakt s dráždivým faktorom.
Liečba chronickej kontaktnej dermatitídy môže zahŕňať dlhodobú aplikáciu kortikosteroidných mastí, v niektorých prípadoch pod okluzívny obväz (na utesnenie rany a zabránenie prístupu vzduchu, vlhkosti a baktérií do rany). Okrem toho môže dermatológ predpísať zvlhčujúce a zmäkčujúce prípravky (emolienciá).
Aký je postup protizápalovej liečby pri kontaktnej dermatitíde?
Pri liečbe ochorenia je potrebné vylúčiť kontakt s dráždivou látkou alebo alergénom. Protizápalová liečba kontaktnej dermatitídy je zameraná na odstránenie zápalu, zmiernenie príznakov (svrbenie a opuch) a obnovenie bariérovej funkcie kože. Lekár môže predpísať glukosteroidy (steroidné hormóny) vo forme krému, masti alebo pleťovej vody. Protizápalové lieky na lokálnu aplikáciu sa predpisujú v cykloch trvajúcich 5-14 dní, aby sa zabránilo stenčeniu kože. Po začatí liečby je potrebné sledovať dynamiku stavu a v prípade potreby upraviť liečbu.
Alternatívou ku glukosteroidom sú inhibítory kalcineurínu, ktoré nespôsobujú stenčenie kože. Prostriedky sa môžu používať na citlivé oblasti (tvár a očné viečka). Odporúča sa aplikovať liek na postihnuté miesta raz alebo dvakrát denne.
Kedy je potrebné pri kontaktnej dermatitíde podávať antihistaminiká?
Pri alergickej kontaktnej dermatitíde sa predpisujú antihistaminiká. Ak je kontaktná dermatitída spôsobená alergénom (chemikálie, kozmetika, kovy a rastliny), antihistaminiká pomáhajú blokovať histamín, látku, ktorá pri alergických reakciách spôsobuje zápal a svrbenie. Medzi antihistaminiká na liečbu kontaktnej dermatitídy patria:
- lieky na zníženie svrbenia, opuchu a začervenania;
- sedatívne antihistaminiká pri silnom svrbení.
Podľa protokolu liečby alergickej kontaktnej dermatitídy sa antihistaminiká užívajú raz denne počas 7-14 dní. Dávkovanie a dĺžka podávania závisí od konkrétneho lieku a závažnosti alergickej reakcie.
Ako obnoviť kožnú bariéru pri kontaktnej dermatitíde?
Obnovenie kožnej bariéry pri kontaktnej dermatitíde zahŕňa používanie zvlhčujúcich prípravkov. Medzi prípravky na obnovu kožnej bariéry pri kontaktnej dermatitíde patria:
- krémy s ceramidmi, ureou a dexpanthenolom na hydratáciu pokožky;
- balzamy s aloe, glycerínom a olejmi na obnovu ochrannej vrstvy pokožky;
- prípravky s panthenolom na hojenie a hydratáciu.
Prípravky na obnovu kožnej bariéry sa odporúča používať dvakrát až trikrát denne. Počas obdobia remisie je tiež potrebné aplikovať na pokožku hydratačné prípravky.
Je pri kontaktnej dermatitíde potrebná antibiotická liečba?
Antibakteriálna liečba sa môže predpísať, ak je kontaktná dermatitída komplikovaná bakteriálnou infekciou. Patogénne mikroorganizmy sa môžu dostať na poškodené miesta (v prítomnosti vredov alebo vlhkého ekzému). Lekár môže predpísať antibakteriálnu liečbu kontaktnej dermatitídy, ktorá zahŕňa:
- antiseptické látky na liečbu vredov a trhlín;
- lokálne antibiotiká na sekundárnu bakteriálnu infekciu.
Antibiotická liečba trvá približne 7-10 dní, ak sa objavia pustuly a vredy. Antibiotiká sa môžu predpísať aj v prípade zvýšenej bolesti a svrbenia, zvýšeného začervenania a opuchu v okolí zapálených oblastí.
Kedy sa predpisuje systémová liečba kontaktnej dermatitídy?
Systémová liečba sa predpisuje pri závažných formách kontaktnej dermatitídy a rozšírení zápalového procesu na veľké plochy tela. Systémová liečba sa môže predpísať aj pri postihnutí hlbokých vrstiev kože. Prípravky na systémovú liečbu kontaktnej dermatitídy zahrňajú:
- hormonálne lieky na závažnú kontaktnú alergiu a rozsiahle kožné lézie;
- imunosupresíva pri chronickej kontaktnej dermatitíde rezistentnej na štandardnú liečbu;
- systémové antibiotiká v prípade bakteriálnej infekcie.
Systémovú liečbu ochorenia predpisuje lekár. V závislosti od dynamiky liečby sa môže dávkovanie lieku upraviť.
Ako dlho trvá liečba kontaktnej dermatitídy?
Dĺžka liečby závisí od závažnosti ochorenia a typu dráždivej látky. Mierne akútna kontaktná dermatitída sa lieči v priebehu 5 až 10 dní. Závažná terapia si môže vyžadovať 2 až 6 týždňov.
Liečba chronickej dermatitídy trvá niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov. Ak sa zabráni kontaktu s dráždivou látkou, zlepšenie sa môže dostaviť do 2 až 4 týždňov.
Klinické usmernenia na prevenciu kontaktnej dermatitídy
Prevencia kontaktnej dermatitídy spočíva vo vyhýbaní sa kontaktu s alergénmi a dráždivými látkami, ktoré spôsobujú toto ochorenie. Dôležité je tiež dávať si pozor na imunitu a vyhýbať sa traumatizácii kože. Prevencia kontaktnej dermatitídy zahŕňa:
- nosenie ochranného odevu, rukavíc, masiek alebo respirátorov pri práci s nebezpečnými chemikáliami;
- prísne dodržiavanie bezpečnostných opatrení pri kontakte s chemickými a fyzikálnymi látkami;
- používanie šetrných čistiacich prostriedkov v domácnosti a používanie rukavíc;
- používanie certifikovanej hypoalergénnej ošetrujúcej a dekoratívnej kozmetiky;
- nepoužívanie agresívnych peelingov, vyhýbanie sa drhnutiu pokožky, ako aj dlhodobému vystavovaniu pokožky slnku;
- užívanie liekov len na lekársky predpis.
V prípade kontaktu potenciálne nebezpečnej látky s pokožkou by ste mali postihnuté miesto okamžite opláchnuť veľkým množstvom vody. Pri prvých príznakoch kožného ochorenia je potrebné vyhľadať dermatológa, aby sa zabránilo rozvoju zápalu a prechodu patológie do chronickej formy. Ak je pokožka precitlivená, lekár môže na preventívne účely odporučiť používanie hydratačných a ochranných krémov.
Je pri kontaktnej dermatitíde potrebná zmena životného štýlu?
Zmena životného štýlu je potrebná na zabránenie recidívam a urýchlenie zotavenia kože. Odporúčania pre intervenciu životného štýlu pri kontaktnej dermatitíde zahŕňajú:
- vyhýbajte sa dráždivým látkam (agresívne čistiace prostriedky a chemikálie pre domácnosť);
- pri kontakte s chemikáliami používajte hypoalergénne ošetrovacie prostriedky a ochranné rukavice;
- starajte sa o pokožku pomocou bariérových krémov (so silikónmi, lipidmi a vazelínou);
- noste oblečenie z prírodných tkanín (bavlna a ľan).
Okrem toho sa odporúča pravidelná fyzická aktivita. Odporúča sa tiež používať hypoalergénne pracie prášky.
Je potrebné pri kontaktnej dermatitíde držať diétu?
Diéta pri kontaktnej dermatitíde urýchľuje zotavenie kože, zmierňuje zápal a bráni zhoršeniu. Medzi potraviny, ktoré sa odporúčajú vylúčiť pri kontaktnej dermatitíde patria:
- citrusové plody (pomaranče, citróny a mandarínky);
- čokoláda a kakao;
- orechy;
- morské plody;
- korenené, vyprážané a mastné jedlá;
- konzervované potraviny a uhorky;
- sladkosti s umelými farbivami;
- sýtené nápoje;
- alkohol.
Potraviny obsahujúce omega-3 (ryby, ľanový olej a orechy), čerstvá zelenina a bylinky pomáhajú znižovať zápal. Na obnovu pokožky sa odporúča konzumovať bielkovinové výrobky (chudé mäso, vajcia a tvaroh), probiotiká (kefír a prírodný jogurt), ako aj výrobky obsahujúce vitamíny A a E (avokádo, mrkva a špenát).
Je možné kontaktnú dermatitídu úplne vyliečiť?
Kontaktnú dermatitídu možno úplne vyliečiť včasným odstránením dráždivej látky. Pri dlhodobom kontakte s alergénom vzniká chronická forma ochorenia, ktorá si vyžaduje neustálu starostlivosť o pokožku, ochranu a elimináciu provokujúcich faktorov.
Je možné sa kontaktnou dermatitídou nakaziť od inej osoby?
Kontaktnou dermatitídou sa nemožno nakaziť od inej osoby, pretože zápal kože je spôsobený kontaktom s dráždivými látkami. Nakaziť sa možno len infekčnou dermatitídou, ktorú spôsobujú baktérie, vírusy alebo plesne.