Čo je atopická dermatitída?
Atopická dermatitída je chronické ochorenie kože s obdobiami exacerbácie a remisie, ktoré vzniká v dôsledku porúch metabolizmu vody a solí so sklonom k alergickým reakciám. Počiatočné štádium atopickej dermatitídy je charakterizované miernou červenou alebo ružovou vyrážkou na tele. Dermatitída môže časom prejsť do chronického štádia a spôsobiť poruchu regenerácie kože.
Atopia kože je zápal povrchovej vrstvy epidermy. Pokožka je suchá, citlivá a neplní svoju ochrannú funkciu.
Príčiny vzniku atopickej dermatitídy
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Atopická dermatitída u dospelých vzniká v dôsledku imunologických porúch (HIV, cytomegalovírus) a dedičnej predispozície. Medzi ďalšie príčiny vzniku atopickej dermatitídy patria:
- kontakt pokožky s dráždivými látkami (kyseliny, alergény);
- časté poranenia kože;
- abnormality gastrointestinálneho traktu (gastritída, duodenálny vred);
- extrémne výkyvy teplôt;
- zhoršený krvný obeh a nedostatočné okysličenie kožných buniek.
Atopická dermatitída sa neprenáša z človeka na človeka a nie je nákazlivá. Atopická dermatitída nesúvisí ani s psychosomatikou (vplyv psychologických faktorov na vznik ochorenia), no neurologické ochorenia môžu zvýšiť zápal kože a spomaliť jej regeneráciu.
Príznaky atopickej dermatitídy
Atopická dermatitída sa u dospelých zvyčajne zhoršuje počas chladného obdobia a zlepšuje sa v lete. Príznaky atopickej dermatitídy sú:
- suchá a svrbivá pokožka;
- začervenanie dermy;
- hnisavé a erozívne lézie epidermy;
- popraskané dlane a chodidlá;
- edém a opuch povrchu kože.
Atopická dermatitída sa na tvári prejavuje vyrážkami na lícach. Pri atopickej dermatitíde sa v okolí úst môžu vyskytnúť aj modriny (popraskané kútiky úst). Atopická dermatitída na hlave sa prejavuje vypadávaním vlasov na zadnej strane hlavy.
Ako vyzerá atopická dermatitída?
Atopická dermatitída sa môže objaviť na rukách, na nohách alebo na trupe. Prejavuje sa ako červené, hrubé škvrny alebo plaky oválneho alebo okrúhleho tvaru. Pri suchej dermatitíde sa na koži tvoria šupiny, zatiaľ čo pri vlhkej dermatitíde sa objavujú pľuzgiere naplnené seróznou tekutinou. Ak sa takáto pokožka poškriabe, môžu na nej vzniknúť erózie a trhliny.
Podráždená pokožka sa najčastejšie vyskytuje v oblasti podkolenných šliach a lakťov. Pri atopickej dermatitíde vulvy (vulvitíde) sa v oblasti genitálií objavujú červené vyrážky. Vulvitída je taktiež charakterizovaná pálením a svrbením genitálií. Príklady atopickej dermatitídy sú zobrazené na fotografiách.
Atopická dermatitída u detí
Atopická dermatitída u detí môže vzniknúť kedykoľvek ako dôsledok nedostatočne vyvinutého imunitného systému. Atopická dermatitída u tehotných žien môže súvisieť s hormonálnymi zmenami v tele.
Atopická dermatitída u dojčiat sa prejavuje hyperpigmentáciou, suchosťou a odlupovaním pokožky. Dermatitída u novorodencov môže vzniknúť v dôsledku zavedenia príkrmov a následnej alergickej reakcie na potraviny. Dojčenie počas prvých troch - štyroch mesiacov života znižuje riziko vzniku atopickej dermatitídy.
Atopická dermatitída môže u dieťaťa vzniknúť po DPT (vakcína proti čiernemu kašľu, záškrtu a tetanu) ako dôsledok alergickej reakcie na lieky. Medzi alergény, ktoré vyvolávajú kožné vyrážky, patria aj zvieracie chlpy a výkaly, prach, peľ, farbivá a potraviny.
Diagnostika atopickej dermatitídy u detí spočíva v krvných testoch, dermatoskopii a odobraní sterov z postihnutej pokožky. Liečba atopickej dermatitídy zahŕňa užívanie protizápalových, antipruritických a antialergických liekov. Je taktiež potrebné dbať na hygienu pokožky dieťaťa a nepoužívať kozmetické výrobky s agresívnym chemickým zložením.
Aké nebezpečenstvo predstavuje atopická dermatitída?
Atopická dermatitída je nebezpečná z dôvodu infikovania pokožky a rozšírenia vyrážky na veľké plochy dermy. Ak sa vyskytne sekundárna bakteriálna infekcia (stafylokoková, streptokoková), kožné lézie môžu pokrývať 70 % tela. Ak je ekzém lokalizovaný v oblasti očí, môže sa vyvinúť konjunktivitída a blefaritída.
Diéta pri atopickej dermatitíde
Diéta pri atopickej dermatitíde by mala zahŕňať konzumáciu čerstvých potravín pripravených varením, dusením alebo na pare. Dôležité je konzumovať malé porcie jedál päť-šesťkrát denne.
Diéta pri atopickej dermatitíde | |
Neodporúča sa | Odporúča sa |
Citrusové plody: pomaranče, citróny, mandarínky, grapefruity; maliny, jahody, melón, ananás, hrozno, granátové jablko | kaša (ovsená, pohánková, ryžová) |
Solené a údené ryby, rybie vývary, kaviár, hydina, údené mäso, vajcia | kyslomiečne produkty |
Kravské mlieko, orechy (kešu, vlašské orechy, arašidy, lieskové orechy, pistácie), čokoláda, káva, kakao. | varené alebo dusené hovädzie mäso |
Ocot, horčica, majonéza, chren a iné koreniny. | zemiaky |
Reďkovky, paradajky, baklažán, mrkva, repa, pšenica, raž | kapusta (akákoľvek) |
Huby, pečivo, med, alkohol, konzervované potraviny | zelené jablká |
Strava pri atopickej dermatitíde je individuálna a závisí od reakcie organizmu na potraviny. Pri atopickej dermatitíde sa taktiež odporúča vyhýbať sa konzumácii sladkých sýtených nápojov a alkoholických nápojov.