Čo je atopická dermatitída?
Atopická dermatitída (AD) je chronické zápalové ochorenie kože sprevádzané podráždením a svrbivými vyrážkami na koži. Patológia súvisí s poruchami štruktúry a vodno-soľnej rovnováhy epidermy. Vyznačuje sa oslabením bariérovej funkcie kože a zvýšenou priepustnosťou pre alergény.
Aké sú príznaky atopickej dermatitídy?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Pri atopickej dermatitíde koža svrbí a mení farbu, pričom sa mení na červenú, fialovú alebo hnedú. Ďalšie príznaky atopickej dermatitídy:
- suchá pokožka;
- odlupovanie kože;
- zhrubnutie epidermy;
- krusty a praskliny v postihnutej oblasti;
- malé pľuzgiere na koži naplnené čírou tekutinou;
- opuch v postihnutej oblasti;
- zhrubnutie kože (lichenifikácia).
Atopická dermatitída tváre sa často prejavuje vyrážkami na tvári. Koža je zvyčajne suchá, pokrytá prasklinami a šupinami. Vyrážky sa pri atopickej dermatitíde môžu rozšíriť aj do oblasti okolo úst, čo vyvoláva pocit napnutej pokožky, popraskanie pier a kútikov úst. Ako vyzerá atopická dermatitída na tvári, môžete vidieť na fotografii nižšie.
periorálna atopická dermatitída na tvári
Atopická dermatitída v ústach sa prejavuje začervenaním a bolestivými bielymi škvrnami na sliznici ústnej dutiny. Atopickú dermatitídu na hlave môže sprevádzať v postihnutej oblasti plešatosť Pri atopickej dermatitíde hlavy sa môžu tvoriť krusty za ušami a pozdĺž línie rastu vlasov.
Atopická dermatitída na krku sa vyznačuje výskytom svetlých a tmavých škvŕn a výrazným zhrubnutím kože v dôsledku neustáleho svrbenia a škrabania. Atopická dermatitída na lakťoch je charakterizovaná tvorbou suchých zhrubnutých plakov pokrytých prasklinami a šupinami. Atopická dermatitída na bruchu môže spôsobiť vznik malých pľuzgierov, ktoré pri trení o oblečenie praskajú a zanechávajú mokré škvrny.
Ako vyzerá atopická dermatitída?
Atopická dermatitída sa prejavuje vo forme zhrubnutých oválnych alebo okrúhlych škvŕn (plakov) na tvári a tele, ktorých farba závisí od odtieňa pokožky. Na svetlej pokožke sú vyrážky zvyčajne červené, zatiaľ čo na tmavej pokožke sa môžu javiť ako hnedé, fialové alebo sivé.
atopická dermatitída na tvári u dospelých
Pri suchom atopickom ekzéme je koža v postihnutej oblasti dehydrovaná, drsná a náchylná na praskanie a olupovanie. Pri vlhkej forme tejto patológie sa na koži vytvárajú malé pľuzgiere s čírou tekutinou, ktoré môžu prasknúť a zanechať po sebe mokré škvrny.
Prečo vzniká atopická dermatitída?
Atopická dermatitída môže vzniknúť v dôsledku častého kontaktu kože s alergénmi (peľ rastlín, plesne, prach, zvieracia srsť). Rizikovým faktorom atopickej dermatitídy je prítomnosť alergických ochorení (ekzém, astma, nádcha) u jedného alebo viacerých blízkych príbuzných. Ďalšie príčiny atopickej dermatitídy:
- primárne a sekundárne imunodeficiencie;
- časté poranenia kože (rezné rany, popáleniny);
- hormonálne poruchy;
- používanie kozmetiky s agresívnymi zložkami (alkohol, vonné látky, farbivá);
- infekčné dermatologické ochorenia (lichen planus, impetigo, herpes);
- nedostatočná výživa kožných buniek v dôsledku zhoršeného krvného obehu;
- nedostatok vitamínov a minerálov v tele v dôsledku nevyváženej stravy;
- častý kontakt pokožky s chemickými dráždivými látkami (kyseliny, zásady, rozpúšťadlá);
- dlhodobý pobyt v oblasti so suchým podnebím;
- mrazivé počasie v zime a extrémne horúčavy v lete.
Atopická dermatitída je ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť na pozadí patologických stavov gastrointestinálneho traktu (gastritída, vredová choroba žalúdka, kolitída). Atopickú dermatitídu môže vyvolať stagnácia žlče, ktorá narúša normálny metabolizmus, spôsobuje hromadenie toxínov v tele a prispieva k zníženiu bariérovej funkcie kože.
Atopická dermatitída môže vzniknúť aj v dôsledku chronického stresu. Neustály emocionálny stres spôsobuje hormonálnu nerovnováhu, oslabuje imunitný systém a zhoršuje bariérovú funkciu kože. Chronický stres môže zvyšovať zápal a náchylnosť organizmu na alergény.
Aké sú formy atopickej dermatitídy?
Klinickým nástrojom na hodnotenie závažnosti atopickej dermatitídy je škála SCORAD (Scoring Atopic Dermatitis). Parametre, ktoré sa pri výpočte závažnosti zohľadňujú:
- plocha kožnej lézie (A) - percentuálna časť postihnutej pokožky z celkovej plochy pokožky tela;
- intenzita príznakov (B) - zahŕňa šesť príznakov: začervenanie, edém, mokvajúce škvrny, krusty, lichenifikácia, suchosť. Každý z nich je hodnotený stupnicou od 0 do 3 bodov;
- subjektívne príznaky (C) - zahŕňajú pruritus a poruchy spánku, hodnotené sú stupnicou od 0 do 10 bodov.
Celkový výsledok stupňa závažnosti patológie sa vypočítava podľa vzorca - stupeň závažnosti = A/5 + 7B/2 + C. Podľa získaného výsledku sa určuje forma závažnosti atopickej dermatitídy.
Výsledok menší ako 25 bodov znamená miernu formu ochorenia, ktorá sa vyznačuje pretrvávajúcou suchosťou pokožky, miernym svrbením a zriedkavými recidívami. Pri 25 - 50 bodoch ide o strednú formu závažnosti patológie, ktorú sprevádza silné svrbenie, lichenifikácia a časté exacerbácie. Výsledok nad 50 bodov znamená ťažkú formu, ktorej príznakmi sú neustály zápal, mokvanie, hlboké praskliny a poruchy spánku.
Ochorenie sa klasifikuje aj podľa jeho klinického priebehu. Podľa tohto kritéria sa zvykne rozlišovať akútne a chronické štádium ochorenia, alebo atopický ekzém v remisii.
Akútna atopická dermatitída
Akútne štádium atopickej dermatitídy je charakterizované aktívnym zápalom kože. Táto forma ochorenia sa začína náhle a sprevádza ju rýchly nárast príznakov, ako sú výrazné začervenanie a popraskanie kože, rozsiahly opuch a intenzívne svrbenie. V dôsledku poškodenia kože pri škrabaní sa zvyšuje riziko infekcie.
Chronická atopická dermatitída
Chronická atopická dermatitída u dospelých môže trvať roky a je sprevádzaná pravidelnými exacerbáciami a remisiami. Toto štádium ochorenia sa vyznačuje menej výraznými príznakmi ako akútne štádium. Koža zvyčajne zostáva suchá, zhrubnutá a náchylná na odlupovanie, ale svrbenie a praskanie môže byť menej intenzívne. Niekedy sa exacerbácia chronickej atopickej dermatitídy vyskytuje bez svrbenia.
Atopická dermatitída v remisii
Pri atopickej dermatitíde dospelých v remisii príznaky obyčajne vymiznú alebo sú minimálne. Koža je však naďalej citlivá a náchylná na zápaly. Na predĺženie remisie a zníženie rizika nových exacerbácií je dôležité vyhýbať sa kontaktu s dráždivými látkami a pravidelne sa starať o pokožku.
Aké sú typy atopickej dermatitídy?
Podľa typu infekcie, ktorá sa k zápalovému procesu pridružila, rozlišujeme atopický ekzém bakteriálny, vírusový a plesňový. Bakteriálny je najčastejšie spôsobený stafylokokmi a streptokokmi a vírusový papilomavírusom a herpes vírusom. Pôvodcami plesňovej atopickej dermatitídy môžu byť dermatofyty a kvasinkové huby.
Typy AD podľa výskytu lézií | |
Typ | Popis |
Lokalizovaná AD | Vyznačuje sa léziami na menej ako 10% povrchu kože. |
Rozšírená AD | Postihuje 10-50% povrchu pokožky. |
Difúzna AD | Postihuje viac ako 50% povrchu pokožky. |
Typy AD podľa imunologického typu | |
Typ | Popis |
IgE-dependentná (alergická) AD | Vzniká ako reakcia na kontakt s alergénmi. Sprevádza ju zvýšená hladina imunoglobulínov triedy E (IgE). |
AD nezávislá od IgE (nealergická) | Súvisí s dysfunkciou kožnej bariéry. Vyvíja sa bez zvýšenia hladiny imunoglobulínov triedy E (IgE). |
U pacientov, ktorí majú exacerbácie ochorenia v určitých obdobiach roka, ide o sezónnu atopickú dermatitídu. Patológia sprevádzaná zhrubnutím kože a zosilnením kožnej kresby sa nazýva lichenoidná atopická dermatitída.
Aký je priebeh atopickej dermatitídy?
Atopický ekzém má chronický recidivujúci priebeh s obdobiami exacerbácie a remisie. Prejavy sa môžu zvýrazniť pod vplyvom alergénov, stresu, klimatických faktorov a iných dráždivých látok.
Aké sú nebezpečenstvá atopickej dermatitídy?
Atopická dermatitída je nebezpečná kvôli riziku sekundárnych infekcií (bakteriálnych, plesňových, vírusových), ktoré sa rýchlo šíria po tele, spôsobujú tvorbu pľuzgierov a zápal blízkych lymfatických uzlín (lymfadenitída). Komplikácie ekzému lokalizovaného v oblasti očí môžu zahŕňať zápal očnej sliznice (konjunktivitída) a okrajov viečok (blefaritída).
Ako sa diagnostikuje atopická dermatitída?
Diagnostika atopického ekzému je zameraná na identifikáciu príčiny a určenie štádia patologického procesu. Pri úvodnej konzultácii dermatológ analyzuje príznaky, posúdi vzhľad postihnutej oblasti kože a objasní prítomnosť predchádzajúcich patologických stavov (trauma, infekcie, alergie, autoimunitné patológie). Laboratórne vyšetrenia atopickej dermatitídy môžu zahŕňať:
- všeobecné a biochemické krvné testy;
- hormonálne testy;
- mikroskopiu a bakteriologickú kultivácia kožných zoškrabov na prítomnosť baktérií a húb;
- testy na autoimunitné markery (antinukleárne protilátky, C-reaktívny proteín).
Hlavnou metódou prístrojovej diagnostiky atopickej dermatitídy je dermatoskopia - vyšetrenie kože pod mnohonásobným zväčšením. Umožňuje posúdiť príznaky zápalu (začervenanie, praskanie, vyrážka) a dystrofické zmeny kože (zjazvenie, lichenizácia). Pomocou dermatoskopie môže dermatológ v Doktorpro odlíšiť atopický ekzém od iných ochorení s podobnými príznakmi (pásový opar, seborea, psoriáza). Ak je postihnutá pokožka hlavy, môže byť potrebná konzultácia s trichológom.
Aké metódy sa používajú na liečbu atopickej dermatitídy?
Liečba atopickej dermatitídy je zameraná na zmiernenie príznakov a prevenciu exacerbácií. Terapia je individuálne pre každého pacienta v závislosti od závažnosti ochorenia a reakcie jeho organizmu na lieky. Metódy liečby atopickej dermatitídy môžu zahŕňať:
- protizápalové lieky - znižujú akútny zápal kože tým, že odstraňujú začervenanie, svrbenie a opuch;
- imunosupresívna liečba - potláča nadmernú aktivitu imunitného systému a znižuje chronický zápal v situáciách, keď protizápalové lieky nie sú účinné;
- antihistaminiká - účinné pri silnom svrbení, ktoré vedie k intenzívnemu škrabaniu kože;
- antibakteriálne a antimykotické lieky - eliminujú infekciu, ktorá sa dostala do kože cez rany.
Jedným z kľúčových aspektov liečby je každodenná hydratácia pokožky, ktorá pomáha obnoviť jej bariérovú funkciu. Keďže atopická dermatitída je často vyvolaná alergickou reakciou, pacientovi sa odporúča vyhýbať sa kontaktu s dráždivými látkami a dodržiavať diétu s vylúčením alergizujúcich potravín.
Aký je režim protizápalovej liečby atopickej dermatitídy?
Základom liečby atopickej dermatitídy u dospelých je protizápalová liečba zameraná na odstránenie začervenania, opuchu a svrbenia kože. Typy protizápalových liekov, ktoré sa môžu použiť pri atopickej dermatitíde:
- lokálne kortikosteroidy (krémy, masti) - používajú sa pri miernych formách ochorenia sprevádzaných malými oblasťami kožných lézií;
- systémové kortikosteroidy (tablety, injekcie) - aplikujú sa pri závažných formách patológie, keď lokálne lieky neprinášajú požadovaný účinok;
- nesteroidné protizápalové lieky - používajú sa ako alternatíva kortikosteroidov pre tých pacientov, ktorí majú hormonálnu liečbu kontraindikovanú.
Lokálne a systémové kortikosteroidy sa predpisujú na krátku dobu (jeden až dva týždne) na zmiernenie akútneho zápalu. Na dlhodobú liečbu chronickej formy patológie sa uprednostňuje užívanie nesteroidných protizápalových liekov, pretože sú spojené s nižším rizikom vedľajších účinkov.
Na čo slúžia antihistaminiká pri atopickej dermatitíde?
Antihistaminiká pomáhajú znižovať svrbenie a zabraňujú svrbeniu pokožky. Môžu byť predpísané vo forme tabliet alebo ako lokálne prostriedky (masti, krémy). Druhy antihistaminík používaných pri atopickej dermatitíde:
- lieky prvej generácie - majú sedatívny účinok, zvyčajne sa predpisujú na jeden alebo dva týždne počas obdobia exacerbácie, keď intenzívne svrbenie narúša spánok;
- lieky druhej generácie - nespôsobujú ospalosť a môžu sa dlhodobo používať pri liečbe chronických foriem ochorenia.
Princípom účinku antihistaminík je blokovanie histamínových receptorov. Túto látku uvoľňujú bunky imunitného systému počas alergických reakcií, čo spôsobuje svrbenie kože, vyrážku a opuch.
Kedy sa predpisuje imunosupresívna liečba na atopickú dermatitídu?
Pri ťažkom a stredne ťažkom priebehu ochorenia môže byť u pacientov naznačená imunosupresívna liečba. Typy imunosupresívnych látok, ktoré sa môžu použiť pri atopickej dermatitíde:
- inhibítory kalcineurínu - zabraňujú aktivácii imunitných buniek (T-lymfocytov), čím znižujú zápal kože;
- antimetabolity - inhibujú delenie a rast patologických buniek;
- biologické lieky - blokujú určité molekuly (cytokíny), ktoré sa podieľajú na imunitnej odpovedi a spôsobujú chronický zápal.
Imunosupresívna liečba sa zvyčajne predpisuje, keď zlyhá štandardná liečba antihistaminikami a kortikosteroidmi. Dĺžka liečby sa môže pohybovať od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov.
Ako obnoviť kožnú bariéru pri atopickej dermatitíde?
Na obnovenie kožnej bariéry sú určené zvlhčujúce látky (emolienciá), ktoré sa aplikujú na telo a vytvárajú na jeho povrchu ochranný film. Ich používanie sa odporúča aspoň dvakrát denne, a to aj v prípade, že sa dosiahla remisia. Typy emoliencií, ktoré sa môžu používať pri atopickej dermatitíde:
- prírodné rastlinné oleje (mandľový, kokosový) - obnovujú lipidovú vrstvu pokožky;
- termálna voda - znižuje podráždenie a zápal;
- krémy, masti a emulzie s obsahom ceramidov, mastných kyselín, močoviny a glycerínu - udržiavajú vlhkosť v epiderme a zabraňujú jej vysúšaniu.
Súbežne s emolienciami môže lekár predpísať pri atopickej dermatitíde aj vitamín D. Podporuje syntézu proteínov, ktoré posilňujú kožnú bariéru, znižujú stratu vlhkosti a chránia pokožku pred prenikaním alergénov a patogénov.
Kedy je potrebná antibakteriálna a antimykotická liečba atopickej dermatitídy?
Aby sa zabránilo infekcii v prípade silného škrabania a praskania pokožky, dermatológ môže predpísať antiseptickú liečbu postihnutých oblastí. V prípade infekcie pokožky pri atopickej dermatitíde môžu byť nasadené nasledovné lieky:
- antibiotiká (antibakteriálne lieky) - odstraňujú bakteriálnu infekciu;
- antimykotiká (antimykotiká) - bojujú proti plesňovej infekcii.
V prípade povrchovej infekcie kože sa zvyčajne používajú antibakteriálne alebo antimykotické masti a krémy. V prípade hlbokej kožnej infekcie sa môžu použiť systémové antibiotiká a antimykotiká (tablety, injekcie). Liečba trvá v priemere 7 až 10 dní.
Ako sa starať o pokožku s atopickou dermatitídou?
Pri atopickom ekzéme je potrebná každodenná starostlivosť o pokožku, ktorá pomáha eliminovať zápal a znižuje riziko recidívy patológie. Pravidlá starostlivosti o pokožku pri atopickej dermatitíde:
- pri osobnej hygiene používajte teplú, (nie horúcu) vodu a to maximálne 15 minút;
- používajte hypoalergénne sprchové gély s pH 5,5 bez obsahu parfému, farbív a alkoholu;
- nepoužívajte flanelové a drsné uteráky;
- po kúpeli si telo zľahka utrite;
- po kúpeli alebo sprchovaní naneste na pokožku hydratačný krém, pleťové mlieko alebo olej.
Odporúča sa tiež nosiť oblečenie z hypoalergénnych tkanín (bavlna, ľan) a vyhýbať sa vlne a syntetickým materiálom. Na pranie by sa mali používať prášky, ktoré neobsahujú agresívne zložky (povrchovo aktívne látky, fosfáty). Je dôležité sa vyhnúť prehrievaniu a zvýšenému poteniu, pretože spôsobujú suchosť a svrbenie pokožky.
Strava pri atopickej dermatitíde. Základné pravidlá a jedálny lístok
Príjem stravy pri atopickej dermatitíde by mal byť rozdelený na štyri až päť jedál denne, čo znižuje záťaž organizmu a riziko recidív. Odporúča sa konzumovať jeden a pol až dva litre vody denne na zvlhčenie kože a udržanie jej bariérovej funkcie.
Vzorový jedálny lístok na týždeň pri atopickom ekzéme | |||||
Deň v týždni | Raňajky | Desiata | Obed | Olovrant | Večera |
Pondelok | Ovsená kaša pripravená s vodou, pečená tekvica, harmančekový čaj | Hruška, sušienky | Zeleninová polievka, dusená morka s pohánkou, kapustový šalát, jablkový kompót | Banán | Dusené cukety s ryžou, šípkový čaj |
Utorok | Pohánková kaša pripravená s vodou, pečené jablko, zelený čaj | Odtučnený jogurt biely | Karfiolová polievka, varené kurča so zemiakovou kašou, uhorkový šalát, kompót | Pečená tekvica | Hovädzie dusené s pohánkou, harmančekový čaj |
Streda | Ryžová kaša pripravená s vodou, pečené slivky, kompót | Hrsť čučoriedok | Brokolicová polievka, dusený morčací rezeň so zemiakovou kašou, bylinkový čaj | Pečené jablko | Pečené cukety s bylinkami, šípkový čaj |
Štvrtok | Pšenová kaša pripravená s vodou a s tekvicou, harmančekový čaj | Prírodný odtučnený kefír | Zeleninová polievka s mäsovými guľkami, dusené morčacie mäso s pohánkou, kapustový šalát, kompót | Hruška | Pečená ryba s ryžou, zelený čaj |
Piatok | Ovsená kaša pripravená s vodou, banán, bylinkový čaj | Pečené jablko | Cuketová polievka, dusené kurča so zemiakovou kašou, uhorkový šalát, kompót | Hrsť čučoriedok | Pohánka s dusenou zeleninou, šípkový čaj |
Sobota | Pohánková kaša pripravená s vodou, hruška, sušené ovocie | Prírodný odtučnený jogurt | Karfiolová krémová polievka, morčací rezeň na pare s ryžou, kapustový šalát, bylinkový čaj | Banán | Zeleninový guláš s králikom, zelený čaj |
Nedeľa | Ryžová kaša pripravená s vodou , pečené slivky, harmančekový čaj | Kiwi | Zeleninová polievka, varený moriak so zemiakovou kašou, čerstvý zeleninový šalát, kompót | Pečená tekvica | Dusené cukety s bylinkami, šípkový čaj |
Preferovanými spôsobmi prípravy jedál sú varenie, dusenie, pečenie a jedlá na pare. Tieto spôsoby prípravy jedál umožňujú zachovať užitočné látky v potravinách a nevedú k tvorbe transmastných kyselín, ktoré môžu zvyšovať zápalové procesy v tele.
Aké potraviny je možné konzumovať pri atopickej dermatitíde?
Pri atopickej dermatitíde môžete jesť chudé mäso (kuracie, králičie, morčacie). Ďalšie potraviny povolené pri atopickej dermatitíde:
- obsahujúce probiotiká (prírodný netučný jogurt, kefír, kyslá kapusta);
- bohaté na omega-3 mastné kyseliny (ľanové a chia semienka, rastlinné oleje, avokádo);
- bohaté na vitamíny A, E a D (mrkva, tekvica, batáty, špenát, brokolica, šalát).
Rovnako sa odporúča konzumovať viac vlákniny, pretože normalizuje činnosť čriev, podporuje posilnenie imunity a pomáha znižovať zápaly v tele. Nachádza sa v celozrnných obilninách, strukovinách, čerstvom ovocí, bobuľovinách a zelenine.
Čo by sa nemalo konzumovať pri atopickej dermatitíde?
Pacienti s atopickým ekzémom by nemali piť alkohol, pretože alkohol rozširuje cievy a zvyšuje svrbenie. Treba sa vyhýbať aj nápojom s kofeínom, ktoré spôsobujú dehydratáciu kože. Vyhýbať sa treba aj sýteným nápojom, ktoré obsahujú umelé farbivá spôsobujúce alergické reakcie a cukor, ktorý podporuje zápal. Potraviny, ktoré by sa nemali konzumovať pri atopickej dermatitíde:
- alergénne potraviny (orechy, kakao, mlieko, vajcia, ryby, morské plody, citrusové plody, obilniny obsahujúce lepok);
- potraviny obsahujúce nasýtené a trans tuky (vyprážané mäso, rýchle občerstvenie);
- tučné mäso (bravčovina, baranina, hovädzina);
- sladkosti (cukrovinky, koláče, pečivo);
- údené potraviny (klobásy, údené mäso a údené ryby);
- polotovary (knedle, pirohy, frikadelky).
Diéta pri atopickej dermatitíde zahŕňa vyhýbanie sa koreninám a koreniam (pálivé korenie, horčica, ocot, majonéza). Môžu spôsobovať alergické reakcie a zvyšovať zápal, zhoršovať stav kože a prispievať k zhoršeniu ochorenia.
Odporúčania pre prevenciu atopickej dermatitídy
Pri prevencii atopickej dermatitídy sa odporúča vyhýbať kontaktu s alergénmi (zvieracia srsť, prach, chemikálie). Ďalšie opatrenia na prevenciu atopickej dermatitídy:
- používanie kozmetických prípravkov bez parfumov, farbív, sulfátov a parabénov;
- každodenné zvlhčovanie pokožky hypoalergénnymi krémami;
- pravidelné vetranie a udržiavanie vlhkosti vzduchu na úrovni 60% v obytných priestoroch;
- nosenie oblečenia z prírodných tkanín, ktoré zabraňujú prehriatiu a nadmernému poteniu;
- včasná liečba ochorení gastrointestinálneho traktu (gastritída, vred, duodenitída) a kože (pásový opar, kontaktná dermatitída, impetigo);
- kontrola hormonálnej hladiny;
- minimalizácia stresu.
Dôležité je dodržiavať aj príjem vyváženej stravy s dostatočným množstvom vlákniny, omega-3 mastných kyselín, vitamínov A, E a D. Priebežná kontrola stavu pokožky dermatológom pomáha včas odhaliť príznaky recidívy a zabrániť vzniku komplikácií.
Dá sa atopická dermatitída úplne vyliečiť?
Atopickú dermatitídu nemožno úplne vyliečiť, pretože ide o chronické ochorenie. Správnou liečbou, pravidelnou starostlivosťou o pokožku a vyhýbaním sa vyvolávajúcim faktorom je však možné dosiahnuť stabilnú remisiu, pri ktorej príznaky ochorenia ustúpia alebo úplne vymiznú.
Je možné sa nakaziť od inej osoby?
Atopická dermatitída sa neprenáša z človeka na človeka, pretože nie je infekčným ochorením. Patológia sa vyvíja na pozadí genetickej predispozície, fyziologických porúch v organizme a vplyvov životného prostredia. Z uvedených príčin je nemožné sa nakaziť atopickou dermatitídou od inej osoby, ktorá má príznaky tohto ochorenia.