Čo je to dermatitída?
Spoločným znakom dermatitídy je povrchový zápal kože. Termín ekzém môže označovať aj dermatitídu všeobecne alebo jej variant, atopickú dermatitídu.
Typy dermatitídy
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Dermatitída sa vyskytuje u detí aj u dospelých. Zápal kože môže byť samostatným ochorením alebo dôsledkom porúch funkcie vnútorných orgánov.
Bez ohľadu na príčinu môže byť dermatitída akútna alebo chronická. Rozlišujeme nasledujúce typy dermatitídy:
- atopická dermatitída;
- kontaktná dermatitída;
- seboroická dermatitída;
- exfoliatívna dermatitída;
- numulárna dermatitída;
- dermatitída rúk a nôh;
- neurodermatitída;
- kŕčová dermatitída;
- bulózna dermatitída.
Existuje aj samostatná skupina alergických dermatitíd. Alergický charakter môžu mať atopická aj kontaktná dermatitída, ale aj chladová dermatitída. Alergická reakcia na slnečné žiarenie vedie k solárnej dermatitíde (vyrážky sa vyskytujú na odhalených miestach pokožky, ktoré nie sú chránené odevom alebo svetelnými filtrami).
Ako vyzerá dermatitída?
Kožná dermatitída sa prejavuje zmenami na pokožke, ktoré zvyčajne sprevádza svrbenie alebo bolesť. Zápal na pokožke môže byť lokálny alebo sa môže šíriť po celom povrchu tela.
Zapálená pokožka nielenže mení svoj vzhľad, ale prestáva plniť aj svoje funkcie (ochrannú, termoregulačnú). Dermatitídu sprevádzajú tieto kožné prejavy:
- začervenanie;
- opuch;
- mokvanie;
- tvorba chrást na povrchu zapálenej kože;
- odlupovanie pokožky;
- vyrážka (vo forme pľuzgierov alebo hrbolčekov).
Začervenanie, opuch a vyrážka sa častejšie vyskytujú pri akútnej dermatitíde, zatiaľ čo odlupovanie pokožky a svrbenie sú častejšie pri chronickom zápale kože. Každý typ dermatitídy sa vyznačuje vlastnými prejavmi. Počiatočné štádium atopickej dermatitídy sprevádza začervenanie a vyrážka, zatiaľ čo v akútnom období môže pokožka mokvať. Pri atopickej dermatitíde sprevádzanej chronickým zápalom je pokožka suchá a ochorenie sa prejavuje odlupovaním a zhrubnutím pokožky. Atopická dermatitída súvisí so svrbivou dermatitídou, pri ktorej sa na pokožke môžu objaviť stopy po škrabaní. Príklad atopickej dermatitídy pokožky je zobrazený na fotografii.
Atopická dermatitída na krku
Kontaktná dermatitída sa prejavuje začervenaním v mieste kontaktu s dráždivou látkou, ktoré môže byť sprevádzané bolesťou. Kontaktná dermatitída je zobrazená na fotografii.
Kontaktná dermatitída na tele
Seboroická dermatitída sa prejavuje lupinami a suchými žltkastými chrastami na postihnutej pokožke. Na fotografii je zobrazená seboroická dermatitída.
Seboroická dermatitída
Alergická dermatitída sa prejavuje žihľavkou, vyrážkou v podobe červených škvŕn, ktorá je sprevádzaná svrbením. Príklad alergickej dermatitídy je zobrazený na fotografii.
Alergická dermatitída
Kde sa môže vyskytnúť dermatitída?
Dermatitída sa môže vyskytnúť kdekoľvek: na tvári, na tele, na rukách a na nohách a na pokožke hlavy. Každý typ dermatitídy má svoju vlastnú lokalizáciu.
Atopická dermatitída u dojčiat a detí počas prvých dvoch rokov života sa zvyčajne prejavuje ako vyrážka na tvári, na krku a na rukách a na nohách (predkoleniach a predlaktiach). Atopická dermatitída u detí starších ako 2 až 3 roky a dospelých sa zvyčajne objavuje na krku a na ohybných plochách rúk a nôh (v oblasti lakťov a šliach pod kolenami). Kontaktná dermatitída sa môže objaviť kdekoľvek na pokožke, ale najčastejšie sa vyskytuje na rukách.
Seboroická dermatitída sa môže vyskytnúť na pokožke hlavy, za ušami, na tvári, na hrudníku a medzi lopatkami. Seboroická dermatitída na tvári sa zvyčajne objavuje v obočí, pozdĺž línie vlasov a na krídlach nosa.
Kŕčová dermatitída sa objavuje na pokožke nad kŕčovými žilami (často na boku holene). Kŕčová dermatitída sa prejavuje ako svrbivá vyrážka, ktorá sa pri traumatizácii môže infikovať a spôsobiť zle sa hojacie vredy. Kŕčová dermatitída je spôsobená zadržiavaním tekutín a zhoršenou výživou pokožky v oblasti kŕčových žíl.
Periorálna dermatitída je zápal kože v okolí úst. Periorálna dermatitída sa zvyčajne prejavuje pustulóznou vyrážkou alebo dermatitídou podobnou rosacei (začervenanie) a je dôsledkom akné.
Dermatitída na penise u mužov a na pyskoch ohanbia u žien môže byť dôsledkom sexuálne prenosných infekcií, a preto si vyžaduje konzultáciu s urológom (u mužov) alebo s gynekológom (u žien). Dermatitída v oblasti konečníka a análneho otvoru sa môže vyskytnúť pri proktologických ochoreniach, akými sú análna trhlina, análna fistula, hemoroidy. Ak sa v oblasti konečníka vyskytne zápal, je potrebné vyhľadať pomoc proktológa.
Príčiny vzniku dermatitídy
Dermatitídu môžu spôsobiť alergie, dráždivé látky, kožné infekcie alebo vnútorné ochorenia. Každý typ dermatitídy má svoju vlastnú príčinu a mechanizmus vzniku.
Príčiny dermatitídy
Príčinou atopickej dermatitídy nikdy nie je jeden problém. K vzniku atopickej dermatitídy prispieva:
- genetická predispozícia;
- alergie;
- znížená obranyschopnosť pokožky;
- vplyv životného prostredia.
Osobitnou formou atopickej dermatitídy je neurodermatitída - nervová dermatitída. Vyrážka pri neurodermatitíde vzniká v dôsledku stresu alebo psychického napätia. Príklad neurologickej dermatitídy je zobrazený na fotografii.
Neurologická dermatitída
Alergická dermatitída je spôsobená individuálnou citlivosťou na cudzie bielkovinové molekuly (alergény). Alergény sa môžu do ľudského tela dostať potravou, vzduchom, uhryznutím zvieraťom alebo priamym kontaktom s pokožkou. Blšia dermatitída je typ alergickej reakcie na uhryznutie blchou.
Dermatitída rúk a nôh nie je samostatné ochorenie. Je to príznak iných ochorení organizmu. Herpetiformná dermatitída (vyrážka podobná pľuzgierom) na dlaniach a chodidlách je zvyčajne spôsobená enterovírusovou infekciou. Dermatitída rúk a nôh sa môže vyskytnúť aj pri psoriáze.
Dermatitídu chodidiel môžu spôsobiť aj plesňové infekcie. Príklad plesňovej dermatitídy je zobrazený na fotografii.
Plesňová dermatitída
Bulóznu dermatitídu môže spôsobiť bakteriálna infekcia kože a spálenie od slnka. Bulózna dermatitída sa vyskytuje aj v dôsledku závažnej alergickej reakcie - toxodermie. Na fotografii je zobrazená infekčná bulózna dermatitída.
Infekčná dermatitída
Dermatitída u detí
Dermatitída sa môže vyskytnúť nielen u dospelých, ale aj u detí. Deti sú náchylné na rôzne typy zápalov kože - atopickú, seboroickú, alergickú a kontaktnú dermatitídu. Atopická dermatitída u detí je najčastejším kožným ochorením.
U detí sa môže vyskytnúť aj seboroická dermatitída. Seboroická dermatitída na hlave sa môže objaviť hneď po narodení vo forme žltkastých chrást na pokožke hlavy. Pediater môže na liečbu ochorenia predpísať špeciálne liečebné šampóny.
Osobitnou formou zápalu kože u detí je plienková dermatitída. Plienková dermatitída vzniká u detí v prvom roku života. Prejavuje sa začervenaním a vyrážkami v oblasti slabín a zadku, ako dôsledok zvýšenej vlhkosti v tejto oblasti.
Ako sa lieči dermatitída?
Dermatitídu lieči dermatológ. Liečba zápalu kože je komplexná a zahŕňa nielen medikamentóznu liečbu, ale aj správnu starostlivosť o pokožku, správny výber stravy a vhodných kozmetických procedúr.
K starostlivosti o pokožku pri dermatitíde patrí správny výber liečebnej kozmetiky na čistenie a hydratáciu pokožky. Kozmetika sa vyberá po konzultácii s dermatológom v závislosti od diagnózy.
Pri dermatitíde sa môže odporučiť dodržiavať diétu. Diéta pri atopickej dermatitíde vylučuje konzumáciu rýb, vajec, morských plodov a orechov, ako aj potravín, na ktoré bola zistená individuálna citlivosť. Diéta pri atopickej dermatitíde je potrebná aj pri potravinových alergiách.
Na zlepšenie stavu pokožky sa môže odporučiť plazmalifting. Plazmalifting je procedúra, pri ktorej sa vstrekuje vlastná krvná plazma do pokožky. Plazmalifting pri dermatitíde pomáha hydratovať pokožku a obnoviť jej prirodzenú obranyschopnosť.
Liečba dermatitídy liekmi
Liečba dermatitídy spočíva v užívaní antialergických liekov, lokálnych hormonálnych mastí s protizápalovými účinkami a keratolytických látok. Na liečbu seboroickej dermatitídy sa môžu predpísať aj antimykotické masti.
V niektorých prípadoch sa pri dermatitíde môže odporučiť užívanie vitamínov (A, B, D), ktoré určí lekár. Vitamín A (retinol) sa pri dermatitíde môže užívať perorálne vo forme tabliet alebo lokálne vo forme krémov, sér a emulzií.
Rozdiel medzi dermatitídou a seboreou
Seborea je ochorenie, pri ktorom sa v nadmernom množstve produkuje kožný maz, ktorý spôsobuje akné. Seboroická dermatitída je typ dermatitídy, ktorá je spôsobená plesňovou infekciou a postihuje oblasti kože s veľkým počtom mazových žliaz. Seborea a seboroická dermatitída sa prejavujú odlišne. Kým seboroická dermatitída sa prejavuje žltkastými chrastami na koži, seborea spôsobuje, že pokožka je lesklá, mastná a pokrytá pľuzgierovitými vyrážkami.