Čo je vaginálna kvasinková infekcia (kandidóza)?
Vaginálna kvasinková infekcia (vaginálna kandidóza, múčnivka) je zápalové ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku premnoženia kvasiniek rodu Candida a postihuje vonkajšie genitálie (veľké pysky ohanbia, malé pysky ohanbia, klitoris, ohanbie a steny pošvy). Candida je oportúnny patogén, ktorý je v malom množstve prítomný v ústnej a nosovej dutine, v črevách a vo vagíne. V prípade ich aktívneho rozmnožovania potláčajú normálnu flóru a spôsobujú zápaly.
Kto je najviac ohrozený kandidózou?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Kandidóza je bežné ochorenie, ktoré postihuje až 75 % žien. Patologické premnoženie kvasiniek je zvyčajne vyvolané zníženou imunitou (na pozadí častých infekčných ochorení, avitaminózy a metabolických porúch) a hormonálnymi zmenami (napríklad počas puberty alebo premenopauzy, počas tehotenstva). Medzi ďalšie spúšťacie faktory vaginálnej kandidózy patrí:
- nedostatočná alebo nadmerná intímna hygiena (vedie k narušeniu normálnej vaginálnej mikroflóry a zníženiu kyslosti vaginálneho prostredia);
- nekontrolované užívanie antibakteriálnych a hormonálnych liekov (vrátane perorálnej antikoncepcie);
- časté používanie vaginálneho výplachu bez lekárskeho predpisu;
- nerovnováha hormonálneho profilu (napr. v dôsledku častých potratov, patológií štítnej žľazy, nadobličiek, hypofýzy, vaječníkov);
- črevná dysbakterióza;
- častý a dlhodobý pobyt v miestnostiach s vysokou vlhkosťou a teplom (kúpele, sauny);
- pohlavne prenosné choroby (chlamýdie, mykoplazmóza, kvapavka, genitálny herpes, trichomoniáza);
- alergie (na zložky výrobkov intímnej hygieny, latex, vložky);
- nesprávne používanie vnútromaternicového telieska (napr. dlhšie nosenie, ako je stanovená doba používania).
Riziko vzniku kandidózy sa zvyšuje u žien s cukrovkou, pretože zvýšená hladina glukózy podporuje množenie kvasiniek. Kvasinková infekcia sa môže aktívne množiť aj pri častej konzumácii alkoholu (najmä piva) a fajčení v dôsledku metabolických porúch a znížených obranných funkcií organizmu.
Čo je to chronická kandidóza?
Chronická kandidóza je forma vaginálnej kandidózy, ktorá sa vyznačuje obdobiami remisie a exacerbácie. Chronická kandidóza má menej výrazné príznaky, hoci samotný proces infekcie prebieha v organizme ženy oveľa dlhšie. Počas remisie môže byť chronická kandidóza asymptomatická.
Recidívu kandidózy vyvolávajú vonkajšie faktory a zmeny v organizme (podchladenie, stres, zápalové ochorenia močového systému alebo užívanie niektorých liekov, napríklad antibakteriálnych alebo kortikosteroidov). V prípade exacerbácie chronickej kvasinkovej infekcie prebieha vaginálna kandidóza v akútnej forme s výraznými príznakmi.
Prečo sa vyskytuje chronická kandidóza?
Akútna kandidóza je ľahko liečiteľná v prípade, že sa včas začne s jej liečbou. Do chronickej formy môže vaginálna kandidóza prejsť v dôsledku nedostatočnej liečby alebo nesprávne zvolenej a neukončenej liečby. Samoliečba kandidózy je neúčinná a navyše môže zvýšiť odolnosť patologických mikroorganizmov voči antibiotikám a viesť ku komplikáciám.
Ako sa prejavuje chronická kandidóza?
Príznaky chronickej kandidózy sa môžu neustále prejavovať a ustupovať. Príznaky vaginálnej kandidózy sa spravidla zhoršujú pred menštruáciou a počas nej (v dôsledku zvýšenej hladiny hormónu estrogénu), ako aj v období oslabenej imunity (napríklad počas prechladnutia, únavy alebo zvýšeného emocionálneho stresu). Medzi príznaky chronickej kandidózy patrí:
- svrbenie vonkajších genitálií;
- pálenie a bolesť pri močení;
- opuch a začervenanie v oblasti genitálií;
- silný, hustý alebo tvarohovitý výtok bielej farby z pošvy.
Pri kandidóze sa môže vyskytnúť bolesť počas pohlavného styku. V dôsledku intenzívneho svrbenia a škrabania sa v perineálnej oblasti môžu objaviť podráždenie, malé vyrážky a vredy. Výtok pri chronickej kandidóze môže mať kyslý alebo tzv. rybací zápach a môže byť žltej, zelenkavej alebo sivej farby, čo môže naznačovať prítomnosť sekundárnej infekcie.
Ak sa chronická kandidóza zhorší viac ako štyrikrát za rok, gynekológ diagnostikuje recidivujúcu formu ochorenia. Časté recidívy vaginálnej kandidózy sa zvyčajne vyskytujú u žien s nekontrolovaným diabetes mellitus a imunodeficientnými stavmi (napr. HIV, chronické ochorenia krvi, onkologické ochorenia, chemoterapia alebo rádioterapia).
Diagnostika chronickej kandidózy
Chronickú kandidózu u žien diagnostikuje gynekológ po vyšetrení. Vyšetrenie kandidózy zahŕňa:
- oboznámenie sa s pacientkinou anamnézou;
- vyšetrenie na gynekologickom kresle a kolposkopiu (vyšetrenie sliznice pošvy a krčka maternice optickým prístrojom);
- vaginálny výter na mikroflóru a bakteriálny výter na bakteriálnu infekciu;
- cytologickú analýzu (ster z kanála krčka maternice na atypické bunky).
Gynekológ môže odporučiť aj laboratórne vyšetrenie krvi (na posúdenie zápalového procesu a celkového zdravotného stavu ženy). V prípade podozrenia na abnormality v reprodukčnom systéme alebo komplikovaného priebehu kandidózy môže lekár predpísať gynekologické ultrazvukové vyšetrenie.
Ako sa lieči chronická kandidóza?
Liečba chronickej kandidózy prebieha podľa prísneho liečebnému plánu, ktorý predpisuje gynekológ, pričom zohľadňuje výsledky prístrojových a laboratórnych vyšetrení, ako aj individuálne charakteristiky organizmu a prítomnosť sprievodných ochorení. Liečba je zameraná na odstránenie zápalového procesu pohlavných orgánov, porúch imunity a zničenie patogénov.
Liečba chronickej kandidózy zahŕňa užívanie antimykotík, protizápalových liekov, ako aj liekov na obnovenie normálnej mikroflóry a pH pošvy a zvýšenie lokálnej imunity. Počas liečby je potrebné zdržať sa pohlavného styku, aby sa zabránilo sekundárnej infekcii, podráždeniu vonkajších genitálií a zhoršeniu príznakov.
Mal by sa môj sexuálny partner liečiť, keď sa u mňa často vyskytuje kandidóza?
Kandidóza môže postihnúť ženy aj mužov. Kvasinková infekcia nie je pohlavne prenosná choroba, ale môže sa prenášať vaginálnym, análnym a orálnym sexom, ako aj kontaktom so sliznicami infikovanej osoby (bozkávanie, zdieľanie predmetov osobnej hygieny). Riziko, že sa človek nakazí kandidózou pri pohlavnom styku, je minimálne, pretože plesňová infekcia sa v organizme udomácni len v prípade oslabenia imunitného systému alebo v prítomnosti iných infekcií (sexuálnych alebo gastrointestinálnych). Liečba kandidózy zahŕňa antimykotickú liečbu u oboch sexuálnych partnerov. V prípade príznakov kandidózy u sexuálneho partnera by sa mal muž objednať na vyšetrenie k urológovi.
Dá sa chronická kandidóza úplne vyliečiť?
Chronická kandidóza sa dá úplne vyliečiť. Individuálnu liečbu predpíše gynekológ po dôkladnej diagnostike. Liečba chronickej kandidózy trvá niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov a prebieha pod stálym dohľadom lekára.
Pri liečbe môže lekár zmeniť používané antimykotiká, pretože kvasinková infekcia počas liečby môže vykazovať rezistenciu na antimykotiká. Počas liečby je dôležité dodržiavať všetky odporúčania lekára.
Komplikácie chronickej kandidózy
Pri chronickom priebehu kandidózy sa patologický proces môže rozšíriť do orgánov tráviaceho traktu, reprodukčného a močového systému. Medzi komplikácie chronickej kandidózy patrí:
- oslabený imunitný systém a neustále riziko nákazy infekčnými chorobami;
- erózia krčka maternice;
- zápal vaječníkov a vajíčkovodov;
- neplodnosť (v dôsledku zrastov v reprodukčných orgánoch);
- časté infekcie panvových orgánov (cystitída, pyelonefritída, uretritída);
- komplikácie s donosením plodu;
- prenos infekcie na dieťa počas tehotenstva alebo pôrodu.
Dodržiavanie preventívnych opatrení pomáha predchádzať komplikáciám súvisiacich so zhoršením ochorenia. Pri prvých príznakoch recidívy vaginálnej kandidózy je potrebné vyhľadať gynekológa.
Prevencia chronickej kandidózy
Cieľom preventívnych opatrení pri chronickej kandidóze je zabrániť jej opakovanému výskytu. Prevencia chronickej vaginálnej kvasinkovej infekcie by mala zahŕňať:
- správnu osobnú hygienu (používanie hygienických prípravkov bez agresívnych chemických zložiek, parfumov a farbív, ktoré môžu dráždiť sliznicu vonkajších pohlavných orgánov);
- používanie bariérovej antikoncepcie pri nových sexuálnych partneroch;
- pravidelné samovyšetrovanie vonkajších genitálií na prítomnosť vyrážok, opuchov, nezvyčajného výtoku;
- vyhýbanie sa fajčeniu;
- pravidelnú fyzickú aktivitu a vyváženú stravu (aby sa zabránilo metabolickým poruchám a hormonálnemu zlyhaniu, aby sa zlepšila imunita);
- užívanie liekov (vrátane perorálnej, vnútromaternicovej a vaginálnej antikoncepcie) len na lekársky predpis.
Infekčné ochorenia panvových orgánov a tráviaceho traktu (črevné infekcie, pohlavne prenosné choroby, zápaly močového systému) a endokrinné patologické stavy by sa mali liečiť včas. Dôležité je absolvovať aj každoročné preventívne prehliadky (ženy u gynekológa, muži u urológa).
Dôležitú úlohu pri chronickej kandidóze zohráva strava. Strava pri kandidóze by nemala obsahovať produkty, ktoré spôsobujú kvasenie v čreve (napr. kysnuté pečivo, káva, alkohol), ako aj veľké množstvo cukru (mliečna čokoláda, sladkosti, ovocie s vysokým obsahom cukru).