0800200000

Krvné testy v Bratislave

Krv je najdôležitejším spojivovým tkanivom tela. Má nielen regulačnú, výživovú a vylučovaciu funkciu, ale rovnako zabezbepčuje aj prenos kyslíka. Krv zdravého človeka má relatívne konštantné zloženie, no reaguje takmer na každú patologickú zmenu v tele.

Každé ochorenie zápalového, onkologického, autoimúnneho alebo metabolického charakteru sa odráža v kvalitatívnom a v kvantitatívnom zložení krvi. Preto sa diagnostika choroby začína krvným testom.

Všeobecný krvný test vyhodnocuje krvné bunky: červené krvinky, biele krvinky (pomer ich jednotlivých frakcií) a krvné doštičky. Meria sa hemoglobín, rýchlosť sedimentácie erytrocytov (sedimentačná rýchlosť) a množstvo ďalších parametrov. Biochemická analýza vyhodnocuje obsah látok, ktoré charakterizujú fungovanie vnútorných orgánov.

Príprava na krvný test

Pre správny výsledok krvného testu je dôležité dodržať potrebné pravidlá pri príprave na odber. Klinické, imunochemické a biochemické krvné testy sa vykonávajú ráno, nalačno. To znamená, že medzi posledným jedlom a momentom, keď laborant odoberie pacientovi krv, musí uplynúť 8 až 12 hodín. Večera v deň pred odberom by mala byť striedma. Ďalšie pravidlá prípravy na krvný test sú:

  • 1-2 dni pred testom sa vyhýbajte pitiu alkoholických nápojov a nejedzte vyprážané a mastné jedlá; 
  • 1-2 dni pred testom sa vyhýbajte návštevám sáun a kúpeľov;
  • nevykonávajte test bezprostredne po fyzioterapii alebo röntgenovej diagnostike;
  • najmenej 1 hodinu pred odberom krvi nefajčite;
  • pred testom sa vyhýbajte emocionálnemu alebo fyzickému stresu (napr. nešportujte).

Výsledky krvných testov môže ovplyvniť užívanie liekov. Preto by ste sa mali pred vyšetrením krvi poradiť so svojím lekárom a informovať ho o liekoch, ktoré užívate.

V prípade, ak je potrebné test zopakovať (s cieľom zistenia zmien v krvných hodnotách), odporúča sa odber v rovnakom čase ako bol vykonaný predchádzajúci, pretože krvné hodnoty sa v priebehu dňa menia. Okrem toho sa výsledky môžu líšiť aj v závislosti od testovacích metód a jednotiek merania. Preto je dôležité nielen vykonávať porovnávacie testy v rovnakom čase, ale aj v rovnakom laboratóriu.

V rámci prípravy na krvný test neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa príjmu vody.

Všeobecný krvný test v Bratislave

Všeobecný krvný test je najdostupnejšou metódou prvotného posúdenia stavu organizmu. Spolu s vyšetrením moču a biochemickou analýzou krvi sú jeho výsledky zahrnuté do diagnostických algoritmov pri väčšine ochorení. Indikácie na všeobecný krvný test sú:

  • preventívne lekárske prehliadky. Zloženie krvi je relatívne konštantné a u zdravého človeka zriedka prekračuje hranice normálu. Niektoré ochorenia dlhodobo nijak nevplývajú na váš zdravotný stav. V takom prípade je preventívny odber krvi dôvodom na ďalšie vyšetrenia;
  • prvé príznaky ochorenia. Krvný test môže v tomto prípade určiť povahu ochorenia, stupeň zápalu alebo alergickú reakciu;

Na sledovanie priebehu ochorenia a účinnosti predpísanej liečby môže byť indikované opakované vykonanie všeobecného krvného testu. Krvný test KO+dif zobrazuje biele krvinky, červené krvinky, hemoglobín, hematokrit, MCV, MCH, MCHC, RDW, krvné doštičky, neutrofily, lymfocyty, monocyty, eozinofily, bazofily.

Hlavné ukazovatele všeobecného krvného testu sú:

Hemoglobín (HGB, Hb), ktorý zobrazuje množstvo hemoglobínovej bielkoviny v objeme krvi

Muži – 13,2-17,3 g/dl (132-173 g/dl)

Ženy – 11,7-15,5 g/dl (117-155 g/dl)


 

Hematokrit (HCT, hematocrit) je koeficient, ktorý zobrazuje pomer objemu krvných buniek k objemu celej krvi.

Muži – 37-50%

Ženy – 34-47%


 

Červené krvinky (RBC, red blood cells) – zobrazuje počet červených krviniek v objeme krvi.

Muži – 4,2-5,6 miliónov/μl (4,2-5,6*10^12 buniek/l)

Ženy – 3,9-5,3 miliónov/μl (3,9-5,3*10^12 buniek/l)


 

MCV (priemerný objem erytrocytov, v niektorých formách sa môže označovať ako makrocytóza, normocytóza alebo mikrocytóza) – ukazovateľ odrážajúci priemerný objem všetkých testovaných erytrocytov

Muži – 80-101 fl

Ženy – 78-101 fl


 

RDW (Red cell distribution width) – na rozdiel od MCV, ktorý udáva priemerný objem všetkých červených krviniek, RDW udáva, ako veľmi sa najmenšie červené krvinky líšia od najväčších.

Muži a ženy – 11,6-4,8%

MCH (ukazovateľ farby krvi) – hodnota, ktorá udáva, koľko hemoglobínu obsahuje jedna červená krvinka

Muži – 27-35 pg

Ženy – 27-34 pg


 

MCHC na rozdiel od hemoglobínu (ktorý udáva, koľko hemoglobínu je v celom objeme krvi) udáva, koľko hemoglobínu je iba v objeme červených krviniek, t. j. koľko hemoglobínu sa nachádza v každej z nich.

Muži – 32-37 g/dl

Ženy – 32-37 g/dl


 

Trombocyty (PLT, platelets) zobrazujú počet trombocytov v objeme krvi

Muži – 150-400 tisíc/μl

Ženy – 150-400 tisíc/μl

Biele krvinky (WBC, white blood cell) zobrazujú počet bielych krviniek v objeme krvi, ktorých jednotlivé typy následne tvoria leukocytárny vzorec

Muži – 4,5-11 tisíc/μl

Ženy – 4,5-11 tisíc/μl


 

V niektorých laboratóriách je počet leukocytov pevne stanovený, zatiaľ čo v iných sa vyžaduje potvrdenie od lekára. Na všeobecné vyšetrenie krvi v medicínskom centre Doktorpro Bratislava sa môžete objednať na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo vyplnením objednávkového formulára.

Biochemické vyšetrenie krvi v Bratislave

Biochemické vyšetrenie krvi je metóda laboratórnej diagnostiky, ktorá pomáha vyhodnotiť funkciu vnútorných orgánov, získať informácie o metabolizme a zistiť potrebný príjem mikroelementov. Indikácie na biochemické krvné testy sú:

  • výskyt špecifických príznakov ochorenia, preventívna prehliadka s cieľom odhalenia ochorenia v počiatočnom štádiu;
  • stanovenie správnej diagnózy ako metódy diferenciálnej diagnostiky;
  • monitorovanie liečby;
  • monitorovanie priebehu ochorení pri chronických ochoreniach (napr. diabetes mellitus, cirhóza pečene, pankreatitída, rakovina);
  • tehotenstvo.

Všeobecné a biochemické krvné testy nemôžu odhaliť vývoj rakovinovej patológie. Biochemické vyšetrenie krvi sa môže použiť na posúdenie metabolizmu a funkčného stavu takmer všetkých vnútorných orgánov – srdca, obličiek, pečene, pankreasu atď.

V medicínskom centre Doktorpro Bratislava si môžete nechať vyšetriť krv na:

  • C-reaktívny proteín (S-CRP);
  • močovinu (produkt rozkladu bielkovín, s ktorým sa z tela vylučuje prebytočný dusík);
  • kreatinín;
  • antistreptolyzín (ASLO);
  • aspartátaminotransferázu (AST);
  • alkalickú fosfatázu (ALP); 
  • alanínaminotransferázu (ALT);
  • tromboelastografiu (TAG);
  • cholesterol;
  • feritín a železo;
  • vitamín B12;
  • protilátky proti tyreoperoxidáze (ATPO);
  • tyreoglobulín a tyreoglobulínové protilátky (T-TG);
  • voľný trijódtyronín (hormón T3);
  • tyreotropín;
  • hCG (ľudský choriový gonadotropín).

Medzi laboratórne vyšetrenia, ktoré sa odporúča absolvovať v rámci preventívnej zdravotnej prehliadky, patria všeobecné vyšetrenia moču a krvi a chemické vyšetrenie krvi. Ak sa nevyskytujú žiadne zdravotné problémy, testovať sa stačí raz ročne. Ak však vznikne podozrenie na určité ochorenie, lekár nariadi doplňujúce vyšetrenie. Na vyšetrenie krvi v medicínskom centre Doktorpro Bratislava sa môžete objednať na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo vyplnením objednávkového formulára.

Krvný test na C-reaktívny proteín v Bratislave

C-reaktívny proteín sa produkuje v pečeni a patrí medzi bielkoviny akútnej fázy zápalu. Jeho vyšetrením je možné určiť prítomnosť zápalového ochorenia a poškodenia tkaniva. V niektorých prípadoch môže načasovanie poklesu C-reaktívneho proteínu určiť dĺžku antibiotickej liečby.

Hladiny S-CRP tiež poukazujú na vzniknuté pooperačné komplikácie. Na maximálnu úroveň zvyčajne stúpne na tretí deň po operácii a na normálnu úroveň klesne do siedmich dní. Ak sa tak nestane, znamená to, že v tele vznikla infekcia.

Indikácie na test C-reaktívneho proteínu sú:

  • diagnostika bakteriálnych alebo vírusových infekcií, zápalových ochorení, vyhodnotenie účinnosti liečby;
  • určenie aktivity zápalového procesu;
  • diagnostika komplikácií po operácii;
  • identifikácia skrytých infekcií;
  • určenie stavu nádoru a recidívy ochorenia (spolu s ďalšími testami);
  • reumatoidná artritída a nekomplikovaný lupus;
  • monitorovanie aktivity chronických ochorení.

Vyšetrenie S-CRP je indikované pri podozrení na infekčné ochorenia u dospelých a pri mnohých ochoreniach u detí a novorodencov. Sledovať hladiny S-CRP je tiež potrebné počas antibiotickej liečby, liečby chronických zápalových ochorení, po transplantácií orgánov a pri preventívnych prehliadkach u pacientov s chronickými ochoreniami alebo novotvarmi.

Test na c-reaktívny proteín neurčuje typ a povahu ochorenia, no poukazuje na aktívny zápal alebo poškodenie tkaniva. Presnú diagnózu je možné stanoviť až po ďalších vyšetreniach a testoch.

Krvný test na močovinu v Bratislave

Močovina je jedným z konečných produktov metabolizmu bielkovín obsahujúcich dusík. Močovina sa produkuje v pečeni, krvou sa transportuje do obličiek, tam sa filtruje cez glomeruli a potom sa vylúči. Výsledok testu močoviny v krvi je ukazovateľom glomerulárnej produkcie a vylučovania moču. Stanovenie koncentrácie močoviny v krvi poskytuje údaj o funkčnej kapacite obličiek a najčastejšie sa používa na diagnostiku patológie obličiek. 

Indikácie na test močoviny sú:

  • vyšetrenie funkcie obličiek a pečene;
  • zlyhanie obličiek;
  • pečeňová nedostatočnosť.

Tvorba močoviny u zdravého človeka závisí od stravy: strava s prevahou bielkovinových produktov (mäso, ryby, vajcia, syr, tvaroh) môže zvýšiť koncentráciu močoviny na hornú hranicu normy, zatiaľ čo rastlinná strava ju môže znížiť. 

Pri ochorení pečene, v dôsledku zhoršenej syntetickej schopnosti pečene, sa môže znížiť aj hladina močoviny v krvi. Je to spôsobené neschopnosťou poškodených pečeňových buniek syntetizovať močovinu, čo následne vedie k zvýšenej koncentrácii amoniaku v krvi a vzniku hepatálnej encefalopatie. Na vyšetrenie močoviny v krvi v medicínskom centre Doktorpro Bratislava sa môžete objednať na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo vyplnením objednávkového formulára.

Krvný test na aspartátaminotransferázu (AST) v Bratislave

AST (aspartátaminotransferáza) je enzým, ktorý v najväčšom množstve produkujú bunky srdca a pečene. Aspartátaminotransferázový test slúži na diagnostiku ochorení týchto orgánov a zvyčajne ho predpisujú gastroenterológovia a kardiológovia. Indikácie na test na aspartátaminotransferázu sú:

  • infarkt myokardu;
  • stenokardia;
  • myokarditída;
  • poranenia srdcového svalu;
  • ťažké stenokardické záchvaty ;
  • chronické zlyhanie srdca;
  • ochorenie pečene (alkoholová alebo tuková hepatóza, vírusová hepatitída, cirhóza, žltačka, toxické poškodenie);
  • ochorenia pankreasu (chronická pankreatitída, pankreonekróza);
  • žlčové cesty (stagnácia žlče v dôsledku kameňov, nádorov alebo prekrvenia; cholelitiáza);
  • príprava na akékoľvek vážne operácie;
  • príprava na diagnostické postupy (napr. angiokardiografiu):
  • následky rozsiahlej traumy (crush syndróm);
  • rakovina pečene alebo žlčových ciest;
  • metastázy nádorov pečene:
  • malígne formy myeloblastovej leukémie postihujúce pečeň alebo myokard.

Pri alergickej dermatitíde, ochorení štítnej žľazy a akútnom reumatickom ochorení srdca sa môže predpísať aj test na hladinu AST. Všeobecný lekár môže predpísať test v prípade podozrenia na infekciu alebo na vyhodnotenie účinnosti liečby.

Referenčná (priemerná hodnota pre väčšinu zdravých ľudí) hodnota AST sa pohybuje medzi 0 a 37 jednotiek na liter. Mierne zvýšenie môže byť normálne, no zvýšenie o viac ako 1,5 až 2-násobok môže signalizovať abnormality.

Ak je hladina aspartátaminotransferázy zvýšená, analyzuje sa ďalší enzým ALT (alanínaminotransferáza). Pomer týchto dvoch látok určí, ktorý orgán je postihnutý: ak je hladina ALT vyššia, je pravdepodobne postihnutá pečeň, ak je vyššia hladina AST, je pravdepodobne postihnuté srdce.

Takmer všetky vyššie uvedené indikácie spôsobujú zvýšenie referenčných hodnôt, hladina aspartátaminotransferázy klesá pri nedostatku vitamínu B6, veľmi závažnom poškodení pečene alebo pri rozsiahlych nekrotických procesoch.

Krvný test na alkalickú fosfatázu (ALP) v Bratislave

Alkalická fosfatáza je skupina enzýmov s podobným zložením a štruktúrou, ktoré oddeľujú fosfáty z bielkovín, alkaloidov a nukleotidov.

Enzým je intracelulárny a do krvného obehu sa dostáva len pri rozpade buniek. Tento proces však prebieha neustále, takže určitá hladina alkalickej fosfatázy je v krvi prítomná vždy.

Test na fosfatázu sa používa pri diagnostike ochorení pečene, kostných lézií, ochorení srdca, krvi a endokrinného systému. Indikácie na fosfatázový test sú:

  • žltačka;
  • hepatitída;
  • cirhóza pečene;
  • cholangitída;
  • ulcerózna kolitída;
  • perforácia čreva;
  • rakovina pečene;
  • rakovina pankreasu;
  • rakovina žalúdka;
  • osteosarkóm;
  • metastázy rakovinových nádorov pečene alebo kostí;
  • osteomalácia (deštrukcia kostí v dôsledku nedostatku vápnika);
  • lymfogranulomatóza s poškodením kostí;
  • Gaucherova choroba s resorpciou kostí;
  • časté zlomeniny;
  • Pagetova choroba.

Test na fosfatázu sa predpisuje aj pri podozrení na hyperparatyreózu a hypotyreózu, pri podozrení na infarkt myokardu a na posúdenie vývoja placenty. Pri podozrení na infekčnú mononukleózu môžu test predpísať špecialisti na infekčné choroby.

Norma u detí do 14 rokov je 180-1200 jednotiek alkalickej fosfatázy na liter a u dospelých 98-279 U/l.

Pri nádoroch a léziách pečene, kosti, srdca a čriev sa hladina alkalickej fosfatázy zvyšuje. Zvýšenie fosfatázy počas tehotenstva sa považuje za normálne. Ak hladina enzýmu klesne, vzniká podozrenie na placentárnu insuficienciu. Dočasné zvýšenie sa môže vyskytnúť po zlomenine, ako aj v dôsledku užívania aspirínu, paracetamolu, antibiotík alebo perorálnej antikoncepcie.

Anémia, hypotyreóza, nedostatok horčíka a zinku v tele vedú k zníženiu hladiny alkalickej fosfatázy.

Krvný test na voľný trijódtyronín (hormón T3) v Bratislave

Štítna žľaza je endokrinný orgán, ktorý produkuje hormóny trijódtyronín (T3), tyroxín (tetrajódtyronín T4) a kalcitonín. Hormón T3 je aktívna forma hormónov štítnej žľazy, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri regulácii metabolizmu a funkcie orgánov a tkanív. 

V prípade, ak štítna žľaza nedokáže produkovať dostatok hormónov, vzniká hypotyreóza (znížená funkcia štítnej žľazy). Pri príliš veľkej produkcii hormónov, dochádza k hypertyreóze.

Autoprotilátky proti štítnej žľaze sú dôležitým nástrojom pri diagnostike a liečbe porúch štítnej žľazy, ako aj pri monitorovaní rakoviny štítnej žľazy a vyšetrení štítnej žľazy počas tehotenstva. Rozlišujeme tieto typy protilátok:

  • protilátky proti tyreoperoxidáze (AT-TPO) sú autoprotilátky namierené proti enzýmu v apikálnej časti folikulárnych buniek štítnej žľazy, ktorý katalyzuje jódovanie tyrozínu v tyreoglobulíne počas syntézy hormónov štítnej žľazy (T3 a T4);
  • protilátky proti tyreoglobulínu (ATTH) sú autoprotilátky proti proteínu prekurzoru hormónov štítnej žľazy. Viažu tyreoglobulín, čím narúšajú syntézu hormónov a spôsobujú hypotyreózu;
  • protilátky proti receptoru TTH (ATrTTH) sa viažu na receptor TTH a môžu mať inhibičný, neutrálny alebo stimulačný účinok;

Testy na protilátky proti tyreoperoxidáze (ATPO), tyreoglobulín a protilátky proti tyreoglobulínu (T-TG), ako aj na voľný trijódtyronín (hormón T3) a tyreotropný hormón je možné absolvovať v Bratislave v medicínskom centre Doktorpro. Ak sa chcete objednať na testy hormonálneho profilu, zavolajte na telefónne číslo uvedené na webovej stránke alebo vyplňte objednávkový formulár.

Blažena Uharčeková
Blažena Uharčeková
Lekári oddelenia laboratórnych vyšetrení
pattern
time
V Doktorpro sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Všetky analýzy

Cena laboratórnych vyšetrení v Bratislave

Všeobecné klinické vyšetrenia
Krvny obraz s retikulocytmi
11 eur
Biochemické vyšetrenia
Activovany tromboplastinovy cas APTT
11 eur
Aktivovan tromboplast nov as, APTT
7 eur
Alaninaminotransferaza (ALT)
6 eur
PCR diagnostika infekcií a vírusov
Chlamydia trachomatis - dokaz protilatok tried IgA a IgG
33 eur
CMV - dokaz protilatok triedy IgG a IgM
50 eur
HAV - IgG (total) dokaz protilatok triedy IgG/total proti virusu hepatitidy typu A
18 eur
Iné typy vyšetrení
17 - beta estradiol (E2)
21 eur
17-hydroxyprogesteron (17OHPRO)
32 eur
Adrenokortikotropny hormon (ACTH)
22 eur

Lekári oddelenia laboratórnych vyšetrení Doktorpro Bratislava

Najnovšie články z oblasti laboratórnych testov

Všetky články

Recenzie o Laboratórnych vyšetrení Doktorpro v Bratislave

Služby sú dostupné v medicínskych centrách

Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie