Ako správne používať kondóm?

Ako správne používať kondóm?
Čítať 2 minúty | Zverejnené: 26 September 2022 | Перегляди 22783
Žiadna z metód antikoncepcie neposkytuje absolútnu záruku, ale kondóm je jedným z najspoľahlivejších prostriedkov ochrany.

Chráni pred nežiaducim tehotenstvom a pohlavne prenosnými infekciami (STI). Jedinou podmienkou je, že sa musí správne používať. Za ideálnych okolností je pravdepodobnosť otehotnenia s kondómom 2%, ale zvyčajne sa toto percento zvýši na 13% kvôli chybám počas jeho používania. Podrobné pokyny vysvetlia všetky nuansy používania antikoncepcie a pomôžu urobiť sex čo najbezpečnejším.

Ako si vybrať kondóm?

Väčšina prezervatívov v obchodoch a v lekárňach je vyrobená z latexu. Takýto výrobok je vhodný, ak žiadny z partnerov nemá alergiu na túto látku. V opačnom prípade by ste mali zvoliť polyuretánový výrobok s podobnou účinnosťou, avšak vyššou cenou.

Existujú aj ekologické kondómy z ovčích čriev. Môžu však horšie chrániť proti chorobám a nie sú dostatočne preskúmané. Treba sa vyhýbať výrobkom so spermicídnou látkou (nonoxynol-9), pretože táto látka okrem spermií ničí aj vnútornú mikroflóru ženy.

Dávajte pozor na veľkosť kondómu uvedenú na obale. Počas pohlavného styku môže príliš veľký kondóm skĺznuť a malý kondóm môže prasknúť. Antikoncepčné prostriedky s jedinečnými parametrami môžete nájsť u výberových obchodných značiek so širokým sortimentom.

Výber lubrikantu pre sex

Tekutiny na báze oleja ničia latex. Medzi tieto lubrikanty patrí vazelína, mastný krém a prírodný olej. Latexový kondóm by sa mal kombinovať s lubrikantom na vodnej alebo silikónovej báze. Pre polyuretánové výrobky je vhodný akýkoľvek lubrikant. Pamätajte: Použitie lubrikantu vám nielenže zabezpečí príjemné pocity, ale aj zníži riziko poškodenia kondómu.

Ako používať ženské kondómy?

Existujú antikoncepčné prostriedky, ktoré sa nenasadzujú na penis, ale sa vkladajú do pošvy ženy. Vyzerajú ako mäkký valec s dvoma krúžkami na koncoch, ktoré zaisťujú kondóm vo vnútri. Tento prostriedok je vhodný pre ženy, ktoré chcú samostatne kontrolovať úroveň ochrany, napríklad pri skupinovom sexe. Môže byť vložený niekoľko hodín pred sexuálnym stykom, aby ste v okamihu vášne nemuseli strácať čas jeho vkladaním. Ženský antikoncepčný prostriedok je vhodný pri sexuálnych hrách alebo problémoch s erekciou, ale nie je vhodný na análny sex.

Účinnosť takéhoto kondómu je však iba 95% za ideálnych podmienok a 79%, ak nebudete postupovať presne podľa pokynov. Nevýhodou ženského kondómu je vysoká cena a nemožnosť kúpiť ho v bežných lekárňach.

Latexové rukavice

Infekčné choroby sa môžu prenášať na partnera či partnerku dokonca aj pri dráždení pohlavných orgánov prstami. Pravdepodobnosť prenosu infekčných ochorení je nízka, ale pre úplnú ochranu môžete použiť bežné lekárnické rukavice. Pre lepšie pocity môžete aplikovať vodný alebo silikónový lubrikant.

Kde ukladať kondómy?

Nie je vhodné kondómy nosiť vo vrecku alebo kabelke. Nepretržité trenie, ohýbanie a vysoká teplota môžu poškodiť ich celistvosť. Pre vysokú účinnosť antikoncepcie je potrebné udržiavať ich na suchom a chladnom mieste bez priameho slnečného žiarenia. Pred použitím skontrolujte dátum použitia a prečítajte si pokyny.

Kedy používať kondóm?

Kondóm by sa mal používať počas každého pohlavného styku. Výnimkou je sex s pravidelným partnerom, ak je zdravotný stav každého potvrdený príslušným vyšetrením. Pri polygamných vzťahoch sa treba dať často vyšetriť, pretože pohlavne prenosné infekcie nemusia mať viditeľné príznaky. Kondóm je tiež jedným z najlepších spôsobov, ako zabrániť nežiaducemu tehotenstvu.

Ako nasadiť kondóm?

Opatrne otvorte obal (nie zubami!) a vytiahnite kondóm. Potom skontrolujte jeho celistvosť. Uistite sa, že chcete kondóm nasadiť správnou stranou: zatočený okraj sa má ľahko rolovať. Kondóm nasadzujte na žaluď stoporeného penisu, stlačiac jednou rukou špičku kondómu tak, aby v nej nezostal žiaden vzduch. Až potom rolujte kondóm druhou rukou dolu. Kondóm má zostať na pohlavnom úde až do konca pohlavného styku. Zrolujte kondóm  dolu hneď po ejakulácii, kým je penis stoporený. Pri rolovaní kondómu dole držte ho pri okraji.

Pri použití ženského kondómu rozbaľte výrobok a nájdite hrubý uzavretý krúžok, ktorý sa umiestni do pošvy. Stlačte ho potom prstami a aplikujte do pošvy ako tampón. Pokúste sa hrubý krúžok vložiť čo najhlbšie, ale tak, aby tenký krúžok zostal vonku. Počas pohlavného styku by sa penis mal dostať do antikoncepcie, nie mimo nej.

Nemôžete použiť jeden kondóm dvakrát a neodporúča sa používať dva druhy kondómov súčasne.

Ďalší druh sexu – nový kondóm

Počas prechodu od análneho sexu k vaginálnemu a naopak by sa mal predchádzajúci kondóm nahradiť novým. Tak nevyvolajú baktérie z konečníka ochorenie a podráždenie vagíny. Tiež je potrebný nový antikoncepčný prostriedok, ak tú istú sexuálnu pomôcku používajú rôzni partneri.

Ochrana pri orálnom sexe

Herpes, kvapavka, hepatitída a HIV sa prenášajú aj počas orálneho sexu. Aby ste predišli infikovaniu,  je potrebné používať kondómy alebo orálne latexové rúška. Dajú sa kúpiť v sex-shope alebo vyrobiť z kondómu.

Ako zvliecť kondóm?

Kondóm musíte zvliecť rýchlo, hneď po ejakulácii, kým je penis ešte stoporený. Treba ho zložiť opatrne, držiac pri okraji.

Ženský kondóm by sa mal vyvliecť poležiačky. Je potrebné vonkajší krúžok zakryť a opatrne vytiahnuť kondóm. Potom vyhodiť kondóm do koša, nesplachovať ho, pretože môže upchať záchod.

Čo keď prezervatív praskne?

Po sexe skontrolujte celistvosť kondómu. Ak sa kondóm zvliekol alebo praskol, použite núdzovú antikoncepciu a obráťte sa na svojho lekára pre prevenciu HIV. Musíte konať veľmi rýchlo.

Kondóm neznamená nedôveru, ale bezpečie pre zdravie a možnosť rozhodovania sa v živote partnerov. Mali by sa používať iba tie antikoncepčné prostriedky, ktorých účinnosť je vedecký preukázaná.

Časté otázky

1. Ako sa môžem chrániť bez použitia prezervatívu?

Chrániť sa môžete hormonálnou antikoncepciou, ktorá potláča ovuláciu a znižuje riziko počatia. Ďalej sa môžete chrániť vnútromaternicovým telieskom, ktoré spomaľuje prechod spermií do dutiny maternice a zabraňuje prichyteniu oplodneného vajíčka na stenu maternice. Typ antikoncepcie vyberá gynekológ.

2. Môžem mať sex s prezervatívom počas liečby čapíkmi?

Pohlavný styk sa odporúča obmedziť až do ukončenia liečby infekčných zápalových ochorení (napr. chlamýdií, kvapavky, trichomoniázy, genitálneho herpesu) čapíkmi alebo vaginálnymi tabletkami. Potreba zdržať sa pohlavného styku súvisí s rizikom prenosu pohlavne prenosnej infekcie na partnera a ďalšieho nakazenia sa.

3. Ako si vybrať správnu veľkosť prezervatívu?

Výber správnej veľkosti prezervatívu pomôže zabrániť jeho skĺznutiu alebo pretrhnutiu počas orálneho, vaginálneho alebo análneho styku. Pred kúpou kondómu by ste si mali zmerať šírku a dĺžku penisu pri erekcii.
 

Veľkosti prezervatívov

Veľkosť

Dĺžka penisu

Šírka penisu

S (štandardná)

do 17 cm

44-52 mm

M (stredná)

17-19 cm

52-56 mm

L (veľká)

19-22 cm

56-65 mm

V tabuľke sú uvedené len približné údaje. Veľkosti kondómov sa môžu líšiť v závislosti od spoločnosti, ktorá ich vyrába.

4. Je možné otehotnieť v prípade, že sa kondóm pretrhne na boku?

K otehotneniu môže dôjsť v prípade, že sa prezervatív pretrhne a počas pohlavného styku sa predejakulačná tekutina (mužská predsemenná tekutina) dostane do pošvy a následne do vajíčkovodov ženy. Ak sa menštruácia oneskorí, je vhodné urobiť si tehotenský test a poradiť sa s gynekológom. Test môže byť na začiatku tehotenstva falošne negatívny z dôvodu nízkeho obsahu choriových gonadotropínov v moči.

5. Môžem sa pri používaní kondómu nakaziť pohlavne prenosnými chorobami?

Správne a dôsledné používanie latexových kondómov znižuje riziko nákazy pohlavne prenosnými infekciami (napr. chlamýdiami, trichomoniázou a kvapavkou) a HIV (vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti). Kondómy však nezaručujú ochranu pred pohlavne prenosnými chorobami prenášanými pri kontakte s pokožkou, medzi ktoré patria genitálny herpes, ľudský papilomavírus, syfilis, chancroid a pubické vši.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Ako správne používať kondóm?
Lekár oddelenia gynekológie.

Položte otázku ohľadom gynekológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Xénia pred 3 mesiacmi
Dobrý deň, počas sexu s priateľom, som pocítila bolesť vo vagíne a po pohlavnom styku som zistila, že sa objavilo začervenanie a opuchy a taktiež svrbenie a pálenie. Po konzultácii s gynekológom, sa ukázalo, že ide o alergickú reakciu na latex. Čo robiť, ak som alergická na latexové kondómy? Ako sa chrániť?
Odpovedať
Dobrý deň, ak ste alergická na latexové prezervatívy, môžete použiť také kondómy, ktoré ho neobsahujú. V rámci ochrany taktiež môžete použiť vnútromaternicové teliesko alebo hormonálnu antikoncepciu. Ak ste alergická na latex, mali by ste navštíviť gynekológa, ktorý vám pomôže zvoliť správny spôsob antikoncepcie.
Karina pred 3 mesiacmi
Dobrý deň, včera som mala pohlavný styk s mužom. Boli sme chránení, ale počas sexu sa prezervatív roztrhol. Akú núdzovú antikoncepciu potrebujem, ak sa nám počas pohlavného styku pretrhol kondóm? Zatiaľ neplánujem tehotenstvo, ale v budúcnosti chcem mať deti.
Odpovedať
Dobrý deň, ak sa vám počas sexuálneho kontaktu pretrhol kondóm, je potrebné sa poradiť s gynekológom, ktorý vám poradí správnu metódu núdzovej antikoncepcie. Sami si nemôžete vybrať “tabletku po”, aby ste zabránili počatiu, pretože výber antikoncepcie by sa mal vykonávať s ohľadom na individuálnu charakteristiku ženy a čas, ktorý prešiel po sexuálnom kontakte.
Dáša pred 3 mesiacmi
Dobrý deň. Počas pohlavného styku, vždy používame lubrikačný gél, ale tentokrát sa nám kondóm pretrhol v tom najnevhodnejšom okamihu. Je možné otehotnieť pri použití lubrikantu, ak sa roztrhol kondóm?
Odpovedať
Dobrý deň, ak nedošlo k ejakulácií, je riziko tehotenstva minimálne, najmä ak kondóm má funkciu na potlačenie aktivity spermií. Ak sa kondóm pretrhol pri ejakulácii alebo bezprostredne po nej, zvyšuje sa pravdepodobnosť počatia. Tehotenstvo však nie je spôsobené lubrikačným gélom, ale tým že sa do vagíny a následne do fallopických trubíc dostávajú mužské spermie
Michal pred 3 mesiacmi
Dobrý deň, asi pred troma rokmi som si kúpil kondóm, ale nepoužil som ho. Zaujíma ma, či je ho ešte môžem použiť alebo je lepšie kúpiť si nový. Povedzte mi, prosím, kde je zobrazený dátum expirácie na kondómoch?
Odpovedať
Dobrý deň, dátum spotreby sa zvyčajne nachádza na vonkajšej strane obalu a na obale každého jedného kondómu. Nesprávne skladovacie podmienky, zvýšená vlhkosť, vystavenie ultrafialovým lúčom môžu znížiť trvanlivosť prezervatívu, vďaka čomu nie je kondóm vhodný na použitie.
Adriána pred 3 mesiacmi
Dobrý deň, vždy som si bola istá, že kondómy poskytujú 100% záruku, voči nechcenému tehotenstvu. Pred mesiacom moja kamarátka otehotnela, hoci vždy používala kondóm a ten sa nikdy roztrhol. Povedzte mi, prosím, je možné otehotnieť aj pri používaní kondómov, ak sa neroztrhnú?
Odpovedať
Dobrý deň, kondómy majú účinnosť 98%, čo znamená, že aj pri správnom používaní kondómov je pravdepodobnosť tehotenstva 2%. Ak chcete zabrániť nechcenému tehotenstvu, môžete kondóm doplniť inými druhmi antikoncepcie, napr. hormonálnou antikoncepciou alebo vnútromaternicovým telieskom.
Irina pred 2 mesiacmi
Dobrý deň, môj priateľ sa lieči na HIV a počas pohlavného styku sa vždy chránime kondómami. Stále však existuje riziko, že sa raz kondóm môže roztrhnúť. Čo robiť, ak sa prezervatív pretrhne, ak máte HIV?
Odpovedať
Dobrý deň, ak sa kondóm pretrhne, je potrebné, aby ste si okamžite umyli vonkajšie genitálne orgány čistou vodou. Následne je dôležité absolvovať vyšetrenie u gynekológa, len lekár vám môže vydať predpis na prevenciu po takomto kontakte, aby sa zabránilo infekcii HIV. Po absolvovaní liečby vás gynekológ pošle na testy, ktoré overenia prítomnosť HIV vo vašom organizme.
Gabriel pred mesiacom
Dobrý deň, nedávno som čítal, že sa odporúča kupovať kondómy len v lekárňach. Môžem si kúpiť kondómy aj v obchode alebo nie? Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpovedať
Dobrý deň, antikoncepciu je lepšie kúpiť v lekárni, pretože v obchodoch nemusia byť dodržané podmienky skladovania (teplota, vlhkosť, slnečné žiarenie). Nedodržanie podmienok skladovania kondómu môže viesť k skráteniu životnosti, ktorá je uvedená na obale a jeho prasknutiu počas pohlavného styku.
Júlia pred 3 týždňami
Dobrý deň, neustále beriem hormonálnu antikoncepciu. Musím používať aj kondómy, ak už užívam antikoncepciu? Alebo antikoncepcia poskytuje 100% ochranu?
Odpovedať
Nataliia Biletska
Nataliia Biletska Júlia Júlia pred 3 týždňami
Dobrý deň, pri správnom užívaní antikoncepcie sa odhaduje jej účinnosť na 99,7%. Dodatočné používanie kondómov pomáha predchádzať sexuálne prenosným infekciám.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.