Ako správne používať kondóm?

Chráni pred nežiaducim tehotenstvom a pohlavne prenosnými infekciami (STI). Jedinou podmienkou je, že sa musí správne používať. Za ideálnych okolností je pravdepodobnosť otehotnenia s kondómom 2%, ale zvyčajne sa toto percento zvýši na 13% kvôli chybám počas jeho používania. Podrobné pokyny vysvetlia všetky nuansy používania antikoncepcie a pomôžu urobiť sex čo najbezpečnejším.
Väčšina prezervatívov v obchodoch a v lekárňach je vyrobená z latexu. Takýto výrobok je vhodný, ak žiadny z partnerov nemá alergiu na túto látku. V opačnom prípade by ste mali zvoliť polyuretánový výrobok s podobnou účinnosťou, avšak vyššou cenou.
Existujú aj ekologické kondómy z ovčích čriev. Môžu však horšie chrániť proti chorobám a nie sú dostatočne preskúmané. Treba sa vyhýbať výrobkom so spermicídnou látkou (nonoxynol-9), pretože táto látka okrem spermií ničí aj vnútornú mikroflóru ženy.
Dávajte pozor na veľkosť kondómu uvedenú na obale. Počas pohlavného styku môže príliš veľký kondóm skĺznuť a malý kondóm môže prasknúť. Antikoncepčné prostriedky s jedinečnými parametrami môžete nájsť u výberových obchodných značiek so širokým sortimentom.
Tekutiny na báze oleja ničia latex. Medzi tieto lubrikanty patrí vazelína, mastný krém a prírodný olej. Latexový kondóm by sa mal kombinovať s lubrikantom na vodnej alebo silikónovej báze. Pre polyuretánové výrobky je vhodný akýkoľvek lubrikant. Pamätajte: Použitie lubrikantu vám nielenže zabezpečí príjemné pocity, ale aj zníži riziko poškodenia kondómu.
Existujú antikoncepčné prostriedky, ktoré sa nenasadzujú na penis, ale sa vkladajú do pošvy ženy. Vyzerajú ako mäkký valec s dvoma krúžkami na koncoch, ktoré zaisťujú kondóm vo vnútri. Tento prostriedok je vhodný pre ženy, ktoré chcú samostatne kontrolovať úroveň ochrany, napríklad pri skupinovom sexe. Môže byť vložený niekoľko hodín pred sexuálnym stykom, aby ste v okamihu vášne nemuseli strácať čas jeho vkladaním. Ženský antikoncepčný prostriedok je vhodný pri sexuálnych hrách alebo problémoch s erekciou, ale nie je vhodný na análny sex.
Účinnosť takéhoto kondómu je však iba 95% za ideálnych podmienok a 79%, ak nebudete postupovať presne podľa pokynov. Nevýhodou ženského kondómu je vysoká cena a nemožnosť kúpiť ho v bežných lekárňach.
Infekčné choroby sa môžu prenášať na partnera či partnerku dokonca aj pri dráždení pohlavných orgánov prstami. Pravdepodobnosť prenosu infekčných ochorení je nízka, ale pre úplnú ochranu môžete použiť bežné lekárnické rukavice. Pre lepšie pocity môžete aplikovať vodný alebo silikónový lubrikant.
Nie je vhodné kondómy nosiť vo vrecku alebo kabelke. Nepretržité trenie, ohýbanie a vysoká teplota môžu poškodiť ich celistvosť. Pre vysokú účinnosť antikoncepcie je potrebné udržiavať ich na suchom a chladnom mieste bez priameho slnečného žiarenia. Pred použitím skontrolujte dátum použitia a prečítajte si pokyny.
Kondóm by sa mal používať počas každého pohlavného styku. Výnimkou je sex s pravidelným partnerom, ak je zdravotný stav každého potvrdený príslušným vyšetrením. Pri polygamných vzťahoch sa treba dať často vyšetriť, pretože pohlavne prenosné infekcie nemusia mať viditeľné príznaky. Kondóm je tiež jedným z najlepších spôsobov, ako zabrániť nežiaducemu tehotenstvu.
Opatrne otvorte obal (nie zubami!) a vytiahnite kondóm. Potom skontrolujte jeho celistvosť. Uistite sa, že chcete kondóm nasadiť správnou stranou: zatočený okraj sa má ľahko rolovať. Kondóm nasadzujte na žaluď stoporeného penisu, stlačiac jednou rukou špičku kondómu tak, aby v nej nezostal žiaden vzduch. Až potom rolujte kondóm druhou rukou dolu. Kondóm má zostať na pohlavnom úde až do konca pohlavného styku. Zrolujte kondóm dolu hneď po ejakulácii, kým je penis stoporený. Pri rolovaní kondómu dole držte ho pri okraji.
Pri použití ženského kondómu rozbaľte výrobok a nájdite hrubý uzavretý krúžok, ktorý sa umiestni do pošvy. Stlačte ho potom prstami a aplikujte do pošvy ako tampón. Pokúste sa hrubý krúžok vložiť čo najhlbšie, ale tak, aby tenký krúžok zostal vonku. Počas pohlavného styku by sa penis mal dostať do antikoncepcie, nie mimo nej.
Nemôžete použiť jeden kondóm dvakrát a neodporúča sa používať dva druhy kondómov súčasne.
Počas prechodu od análneho sexu k vaginálnemu a naopak by sa mal predchádzajúci kondóm nahradiť novým. Tak nevyvolajú baktérie z konečníka ochorenie a podráždenie vagíny. Tiež je potrebný nový antikoncepčný prostriedok, ak tú istú sexuálnu pomôcku používajú rôzni partneri.
Herpes, kvapavka, hepatitída a HIV sa prenášajú aj počas orálneho sexu. Aby ste predišli infikovaniu, je potrebné používať kondómy alebo orálne latexové rúška. Dajú sa kúpiť v sex-shope alebo vyrobiť z kondómu.
Kondóm musíte zvliecť rýchlo, hneď po ejakulácii, kým je penis ešte stoporený. Treba ho zložiť opatrne, držiac pri okraji.
Ženský kondóm by sa mal vyvliecť poležiačky. Je potrebné vonkajší krúžok zakryť a opatrne vytiahnuť kondóm. Potom vyhodiť kondóm do koša, nesplachovať ho, pretože môže upchať záchod.
Po sexe skontrolujte celistvosť kondómu. Ak sa kondóm zvliekol alebo praskol, použite núdzovú antikoncepciu a obráťte sa na svojho lekára pre prevenciu HIV. Musíte konať veľmi rýchlo.
Kondóm neznamená nedôveru, ale bezpečie pre zdravie a možnosť rozhodovania sa v živote partnerov. Mali by sa používať iba tie antikoncepčné prostriedky, ktorých účinnosť je vedecký preukázaná.
Chrániť sa môžete hormonálnou antikoncepciou, ktorá potláča ovuláciu a znižuje riziko počatia. Ďalej sa môžete chrániť vnútromaternicovým telieskom, ktoré spomaľuje prechod spermií do dutiny maternice a zabraňuje prichyteniu oplodneného vajíčka na stenu maternice. Typ antikoncepcie vyberá gynekológ.
Pohlavný styk sa odporúča obmedziť až do ukončenia liečby infekčných zápalových ochorení (napr. chlamýdií, kvapavky, trichomoniázy, genitálneho herpesu) čapíkmi alebo vaginálnymi tabletkami. Potreba zdržať sa pohlavného styku súvisí s rizikom prenosu pohlavne prenosnej infekcie na partnera a ďalšieho nakazenia sa.
Výber správnej veľkosti prezervatívu pomôže zabrániť jeho skĺznutiu alebo pretrhnutiu počas orálneho, vaginálneho alebo análneho styku. Pred kúpou kondómu by ste si mali zmerať šírku a dĺžku penisu pri erekcii.
Veľkosti prezervatívov | ||
Veľkosť | Dĺžka penisu | Šírka penisu |
S (štandardná) | do 17 cm | 44-52 mm |
M (stredná) | 17-19 cm | 52-56 mm |
L (veľká) | 19-22 cm | 56-65 mm |
V tabuľke sú uvedené len približné údaje. Veľkosti kondómov sa môžu líšiť v závislosti od spoločnosti, ktorá ich vyrába.
K otehotneniu môže dôjsť v prípade, že sa prezervatív pretrhne a počas pohlavného styku sa predejakulačná tekutina (mužská predsemenná tekutina) dostane do pošvy a následne do vajíčkovodov ženy. Ak sa menštruácia oneskorí, je vhodné urobiť si tehotenský test a poradiť sa s gynekológom. Test môže byť na začiatku tehotenstva falošne negatívny z dôvodu nízkeho obsahu choriových gonadotropínov v moči.
Správne a dôsledné používanie latexových kondómov znižuje riziko nákazy pohlavne prenosnými infekciami (napr. chlamýdiami, trichomoniázou a kvapavkou) a HIV (vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti). Kondómy však nezaručujú ochranu pred pohlavne prenosnými chorobami prenášanými pri kontakte s pokožkou, medzi ktoré patria genitálny herpes, ľudský papilomavírus, syfilis, chancroid a pubické vši.