Ako správne používať kondóm?

Ako správne používať kondóm?
Čítať 2 minúty | Zverejnené: 21 April 2022 | Перегляди 8711
Žiadna z metód antikoncepcie neposkytuje absolútnu záruku, ale kondóm je jedným z najspoľahlivejších prostriedkov ochrany.

Chráni pred nežiaducim tehotenstvom a pohlavne prenosnými infekciami (STI). Jedinou podmienkou je, že sa musí správne používať. Za ideálnych okolností je pravdepodobnosť otehotnenia s kondómom 2%, ale zvyčajne sa toto percento zvýši na 13% kvôli chybám počas jeho používania. Podrobné pokyny vysvetlia všetky nuansy používania antikoncepcie a pomôžu urobiť sex čo najbezpečnejším.

Ako si vybrať kondóm?

Väčšina prezervatívov v obchodoch a v lekárňach je vyrobená z latexu. Takýto výrobok je vhodný, ak žiadny z partnerov nemá alergiu na túto látku. V opačnom prípade by ste mali zvoliť polyuretánový výrobok s podobnou účinnosťou, avšak vyššou cenou.

Existujú aj ekologické kondómy z ovčích čriev. Môžu však horšie chrániť proti chorobám a nie sú dostatočne preskúmané. Treba sa vyhýbať výrobkom so spermicídnou látkou (nonoxynol-9), pretože táto látka okrem spermií ničí aj vnútornú mikroflóru ženy.

Dávajte pozor na veľkosť kondómu uvedenú na obale. Počas pohlavného styku môže príliš veľký kondóm skĺznuť a malý kondóm môže prasknúť. Antikoncepčné prostriedky s jedinečnými parametrami môžete nájsť u výberových obchodných značiek so širokým sortimentom.

Výber lubrikantu pre sex

Tekutiny na báze oleja ničia latex. Medzi tieto lubrikanty patrí vazelína, mastný krém a prírodný olej. Latexový kondóm by sa mal kombinovať s lubrikantom na vodnej alebo silikónovej báze. Pre polyuretánové výrobky je vhodný akýkoľvek lubrikant. Pamätajte: Použitie lubrikantu vám nielenže zabezpečí príjemné pocity, ale aj zníži riziko poškodenia kondómu.

Ako používať ženské kondómy?

Existujú antikoncepčné prostriedky, ktoré sa nenasadzujú na penis, ale sa vkladajú do pošvy ženy. Vyzerajú ako mäkký valec s dvoma krúžkami na koncoch, ktoré zaisťujú kondóm vo vnútri. Tento prostriedok je vhodný pre ženy, ktoré chcú samostatne kontrolovať úroveň ochrany, napríklad pri skupinovom sexe. Môže byť vložený niekoľko hodín pred sexuálnym stykom, aby ste v okamihu vášne nemuseli strácať čas jeho vkladaním. Ženský antikoncepčný prostriedok je vhodný pri sexuálnych hrách alebo problémoch s erekciou, ale nie je vhodný na análny sex.

Účinnosť takéhoto kondómu je však iba 95% za ideálnych podmienok a 79%, ak nebudete postupovať presne podľa pokynov. Nevýhodou ženského kondómu je vysoká cena a nemožnosť kúpiť ho v bežných lekárňach.

Latexové rukavice

Infekčné choroby sa môžu prenášať na partnera či partnerku dokonca aj pri dráždení pohlavných orgánov prstami. Pravdepodobnosť prenosu infekčných ochorení je nízka, ale pre úplnú ochranu môžete použiť bežné lekárnické rukavice. Pre lepšie pocity môžete aplikovať vodný alebo silikónový lubrikant.

Kde ukladať kondómy?

Nie je vhodné kondómy nosiť vo vrecku alebo kabelke. Nepretržité trenie, ohýbanie a vysoká teplota môžu poškodiť ich celistvosť. Pre vysokú účinnosť antikoncepcie je potrebné udržiavať ich na suchom a chladnom mieste bez priameho slnečného žiarenia. Pred použitím skontrolujte dátum použitia a prečítajte si pokyny.

Kedy používať kondóm?

Kondóm by sa mal používať počas každého pohlavného styku. Výnimkou je sex s pravidelným partnerom, ak je zdravotný stav každého potvrdený príslušným vyšetrením. Pri polygamných vzťahoch sa treba dať často vyšetriť, pretože pohlavne prenosné infekcie nemusia mať viditeľné príznaky. Kondóm je tiež jedným z najlepších spôsobov, ako zabrániť nežiaducemu tehotenstvu.

Ako nasadiť kondóm?

Opatrne otvorte obal (nie zubami!) a vytiahnite kondóm. Potom skontrolujte jeho celistvosť. Uistite sa, že chcete kondóm nasadiť správnou stranou: zatočený okraj sa má ľahko rolovať. Kondóm nasadzujte na žaluď stoporeného penisu, stlačiac jednou rukou špičku kondómu tak, aby v nej nezostal žiaden vzduch. Až potom rolujte kondóm druhou rukou dolu. Kondóm má zostať na pohlavnom úde až do konca pohlavného styku. Zrolujte kondóm  dolu hneď po ejakulácii, kým je penis stoporený. Pri rolovaní kondómu dole držte ho pri okraji.

Pri použití ženského kondómu rozbaľte výrobok a nájdite hrubý uzavretý krúžok, ktorý sa umiestni do pošvy. Stlačte ho potom prstami a aplikujte do pošvy ako tampón. Pokúste sa hrubý krúžok vložiť čo najhlbšie, ale tak, aby tenký krúžok zostal vonku. Počas pohlavného styku by sa penis mal dostať do antikoncepcie, nie mimo nej.

Nemôžete použiť jeden kondóm dvakrát a neodporúča sa používať dva druhy kondómov súčasne.

Ďalší druh sexu – nový kondóm

Počas prechodu od análneho sexu k vaginálnemu a naopak by sa mal predchádzajúci kondóm nahradiť novým. Tak nevyvolajú baktérie z konečníka ochorenie a podráždenie vagíny. Tiež je potrebný nový antikoncepčný prostriedok, ak tú istú sexuálnu pomôcku používajú rôzni partneri.

Ochrana pri orálnom sexe

Herpes, kvapavka, hepatitída a HIV sa prenášajú aj počas orálneho sexu. Aby ste predišli infikovaniu,  je potrebné používať kondómy alebo orálne latexové rúška. Dajú sa kúpiť v sex-shope alebo vyrobiť z kondómu.

Ako zvliecť kondóm?

Kondóm musíte zvliecť rýchlo, hneď po ejakulácii, kým je penis ešte stoporený. Treba ho zložiť opatrne, držiac pri okraji.

Ženský kondóm by sa mal vyvliecť poležiačky. Je potrebné vonkajší krúžok zakryť a opatrne vytiahnuť kondóm. Potom vyhodiť kondóm do koša, nesplachovať ho, pretože môže upchať záchod.

Čo keď prezervatív praskne?

Po sexe skontrolujte celistvosť kondómu. Ak sa kondóm zvliekol alebo praskol, použite núdzovú antikoncepciu a obráťte sa na svojho lekára pre prevenciu HIV. Musíte konať veľmi rýchlo.

Kondóm neznamená nedôveru, ale bezpečie pre zdravie a možnosť rozhodovania sa v živote partnerov. Mali by sa používať iba tie antikoncepčné prostriedky, ktorých účinnosť je vedecký preukázaná.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základ 1 hodnotenie