Logo
0800200000

Pravidlá bezpečného orálneho sexu

Pravidlá bezpečného orálneho sexu
Čítať 7 minút | Vytvorené: 21 júl 2023 | aktualizované: 21 júl 2023 | 6102 6102
Mnohí ľudia majú orálny sex pred (počas predohry) alebo namiesto pohlavného styku. Dôležité je, aby bol orálny sex, rovnako ako tradičný sex, bezpečný, pretože orálne potešenie môže byť zdrojom pohlavne prenosných infekcií.

Čo je to orálny sex?

Orálny sex je forma pohlavného styku, pri ktorej sú mužské alebo ženské pohlavné orgány stimulované perami, ústami a jazykom partnera. Viac ako 85 % sexuálne aktívnych dospelých vo veku 18 - 44 rokov uvádza, že aspoň raz v živote mali orálny sex.

Orálny sex môže byť samostatným sexuálnym aktom alebo sa môže kombinovať s vaginálnym a análnym sexom. Rozlišujeme tieto druhy orálneho sexu:

  • felácia (stimulácia penisu a mužského mieška ústami);
  • cunnilingus (stimulácia vulvy a vagíny ženy ústami)
  • anilingus (orálna stimulácia oblasti análneho otvoru).

Pri orálnom sexe dochádza k vzájomnému kontaktu urogenitálneho traktu, ústnej dutiny a črevných orgánov, ktoré zvyčajne obsahujú odlišnú mikroflóru. Mikroorganizmy sa vymieňajú dotykom kože, slizníc a telesných tekutín (sliny, semeno, vaginálny sekrét).

Môžem dostať pohlavne prenosnú chorobu pri orálnom sexe?

Nechránený orálny sex môže byť príčinou nakazenia sa STI (pohlavne prenosnou infekciou). Pri orálnom sexe sa prenášajú bakteriálne, vírusové, plesňové a parazitárne ochorenia.

Neprítomnosť vonkajších príznakov ochorenia (výtok z genitálií, vyrážky) neznamená, že váš partner nie je nositeľom pohlavne prenosných chorôb. Orálnym sexom sa prenáša:

  • vírusová hepatitída B a C;
  • HIV;
  • vírusy herpesu (vrátane genitálneho herpesu a HPV);
  • syfilis;
  • kvapavka;
  • podmienečne patogénne infekcie (gardnerella vaginalis);
  • vnútrobunkové infekcie (ureaplazma, chlamýdie, mykoplazmóza).

Gardnerella, ktorá sa prenáša orálnym sexom, je podmienečne patogénna baktéria a spôsobuje bakteriálnu vaginózu iba vtedy, keď je obranyschopnosť organizmu oslabená. Orálny sex môže viesť aj ku kvapavke, ktorá sa prejavuje silným, hnisavým výtokom z pohlavných orgánov (močovej trubice a pošvy), zvýšením telesnej teploty a panvovou bolesťou. Ureaplazma prenášaná orálnym sexom sa často šíri nepozorovane a vedie k chronickému zápalu panvových orgánov (prostatitída, salpingo-oforitída). Orálny sex môže viesť aj k syfilisu, ktorý sa prejavuje vredmi na koži a slizniciach.

HIV pri orálnom sexe

Pravdepodobnosť nákazy HIV pri orálnom sexe je predmetom diskusií medzi lekármi a výskumníkmi. Predpokladá sa, že pravdepodobnosť prenosu vírusu imunitnej nedostatočnosti pri orálnom sexe je menšia ako pri vaginálnom sexe. Análny sex je najnebezpečnejším spôsobom nákazy vírusom HIV vzhľadom na traumatizujúci charakter pohlavného styku cez konečník a veľký počet lymfatických uzlín v konečníku.

Pri orálnom sexe je možné nakaziť sa vírusom HIV, hoci je to menej pravdepodobné. Používanie mechanickej antikoncepcie zabraňuje prenosu HIV orálnym sexom.

Môže sa herpes prenášať orálnym sexom?

Nebezpečenstvo orálneho sexu spočíva v tom, že môže dôjsť k prenosu vírusovej infekcie zo skupiny herpesov vrátane HPV (ľudský papilomavírus). Genitálny herpes, ktorý sa prejavuje ako pľuzgieriky na vonkajších genitáliách, sa prenáša aj orálnym sexom.

Ako správne vykonávať orálny sex a nenakaziť sa pohlavne prenosnými ochoreniami?

Pri orálnom sexe používajte mechanickú ochranu (kondómy a špeciálne obrúsky na cunnilingus). Kondóm sa musí používať počas orálneho sexu vždy, keď máte sex s novým partnerom. Pri zmene typu sexu (vaginálny, orálny, análny) sa musí použiť nový kondóm, pretože mikroflóra vo vagíne, konečníku a ústnej dutine je odlišná.

Aby sa znížilo riziko prenosu pohlavných chorôb prostredníctvom orálneho sexu, partneri by mali byť pred začatím pohlavného styku testovaní na pohlavne prenosné infekcie. Pred orálnym sexom je dôležité dodržiavať správne hygienické návyky: umyť sa mydlom a vodou a umyť sexuálne hračky. Ak sa na pohlavných orgánoch vášho partnera objaví začervenanie alebo vyrážky, mali by ste sa zdržať pohlavného styku.

Ak počas pohlavného styku praskne kondóm, mali by ste okamžite (najneskôr na druhý deň) navštíviť gynekológa (ženy) alebo urológa (muži). Lekár vám predpíše testy (výtery z genitálií a ústnej dutiny) na odhalenie pohlavne prenosných chorôb, ktorými sa možno nakaziť pri orálnom sexe.

Urológia v DoktorPRO v Bratislave

Pravidlá bezpečného orálneho sexu - MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

1. Môže dôjsť k zápalu prostaty pri orálnom sexe?

Prostata sa môže zapáliť pri orálnom sexe, ak sa zárodky z partnerkiných úst dostanú do močovo-pohlavných orgánov muža vzostupnou cestou. Chlamýdie, kvapavka, ureaplazmóza sa prenášajú orálnym sexom a môžu spôsobiť akútny zápal prostaty.

Medzi príznaky akútnej bakteriálnej prostatitídy patrí bolesť panvy, horúčka a ťažkosti s močením. Niekedy môže byť prostatitída asymptomatická (bez zjavných príznakov) a neskôr sa prejaví ako mužská neplodnosť.

2. Môžem mať po pôrode orálny sex?

Po pôrode môžete mať orálny sex. Vaginálny sex je pre ženu v prvom - druhom mesiaci po pôrode kontraindikovaný, pretože sa pôrodné cesty vrátane pošvy a krčka maternice, poranenia a mikrotrhliny sliznice musia zahojiť. Alternatívou je orálny sex. Ak na vonkajších pohlavných orgánoch ženy po pôrode zostanú mikrotraumy, praskliny alebo stehy, vyhnite sa cunnilingu, aby sa zabránilo infekcii cez poškodenú kožu a sliznicu.

3. Môžu mať tehotné ženy orálny sex?

Tehotné ženy môžu mať orálny sex. Je dôležité si uvedomiť, že sexuálne vzrušenie môže viesť ku kontrakciám panvového svalstva. Sex počas neskorého štádia tehotenstva pomáha pripraviť pôrodné cesty na pôrod, ale ak existuje riziko potratu, môže tiež vyvolať predčasný pôrod, preto by ste sa pred sexom mali poradiť s gynekológom.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Pravidlá bezpečného orálneho sexu
Lekár oddelenia urológie.

Položte otázku Urológovi
DoktorPRO

Súvisiace články:

Komentáre

Milana pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Hovorí sa, že pohlavne prenosnou chorobou sa môže človek nakaziť len vtedy, keď sa mu do úst dostanú telesné tekutiny. Ako ovplyvňuje orálny orgazmus s ejakuláciou do úst prenos sexuálne prenosných infekcií?
Odpovedať
Dobrý deň. Pri orálnom sexe s ejakuláciou alebo bez nej sa môžete nakaziť pohlavne prenosnu chorobou. Kontakt semena alebo vaginálneho sekrétu so sliznicou ústnej dutiny zvyšuje riziko prenosu pohlavne prenosných infekcií.
Petra pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Muž mi povedal, že jeho ejakulát je pre mňa prospešný. Aké sú výhody semena pre ženy?
Odpovedať
Dobrý deň. Je známe, že spermie, ktoré sa dostanú do pošvy, stimulujú plodnosť žien. Z vedeckého hľadiska neexistujú presvedčivé dôkazy o tom, že mužské semeno má pozitívne účinky na pokožku a zmierňuje príznaky depresie.
Sofia pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Je možné otehotnieť pri orálnom sexe?
Odpovedať
Dobrý deň. Otehotnieť po orálnom sexe nie je možné. K otehotneniu môže dôjsť, keď sa spermie dostanú do pohlavných orgánov ženy.
Anna pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Gynekológ mi zakázal vaginálny sex najmenej týždeň po liečbe erózie. Môžem mať po vyliečení erózie orálny sex?
Odpovedať
Dobrý deň. Po operácii krčka maternice môžete mať orálny sex. Penis a sexuálne hračky by nemali vnikať do pošvy.
Patrícia pred 4 mesiacmi
Dobrý deň, mala som orálny sex s novým partnerom. Nie som si istá, či je zdravý. Čím sa môžem nakaziť pri orálnom sexe?
Odpovedať
Dobrý deň. Ak máte nechránený orálny sex, môžete sa nakaziť všetkými pohlavne prenosnými infekciami (vírusová hepatitída, HIV, vírusom herpesu vrátane HPV, kvapavka, syfilis a chlamýdie).
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.