Kvasinky rodu Candida sú patogénne mikroorganizmy, ktoré sú v malom množstve prítomné v ústnej a v nosnej dutine, v tráviacom trakte a vo vagíne žien, preto sa patogén môže prenášať pohlavným stykom na mužov. V prípade aktívneho množenia kvasiniek rodu Candida sa potláča normálna flóra a vzniká zápalový proces.
Čo je múčnivka u mužov?
Kandidóza (múčnivka) je zápalové ochorenie spôsobené premnožením huby rodu Candida. Môže postihovať orofarynx, kožu a vonkajšie genitálie. Postihuje vnútornú stranu predkožky a penisu, pričom spôsobuje podráždenie, opuch a svrbenie.
Čo spôsobuje múčnivku u mužov?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Kandidózu u mužov môžu vyvolať vonkajšie faktory (silný emocionálny šok, nervové zrútenie, stres). Príčiny vzniku múčnivky u mužov sú:
- prenos pohlavným stykom;
- nedostatočná hygiena pohlavných orgánov alebo ústnej dutiny;
- nekontrolované užívanie antibiotík alebo hormónov;
- črevná dysbióza;
- hormonálna nerovnováha (napr. počas puberty);
- infekčné ochorenia (napr. pohlavne prenosné choroby, stomatitída, zápal ďasien);
- pravidelný a dlhodobý pobyt v miestnostiach s vysokou vlhkosťou a teplotou (kúpele, sauny).
Medzi spúšťacie faktory múčnivky u mužov patrí oslabený imunitný systém, cukrovka (vysoká hladina cukru v krvi podporuje rast plesňových infekcií) a obezita. Múčnivka sa môže objaviť aj pri zmene klímy a poranení sliznice úst a vonkajších pohlavných orgánov, pretože je narušená ich ochranná funkcia.
Príznaky múčnivky u mužov
Kandidóza môže postihnúť ústnu dutinu, jazyk, ďasná a oblasť genitálií (vonkajšie genitálie, konečník) a prejavuje sa začervenaním a malými pľuzgiermi na slizniciach.
Príznaky múčnivky (kandidózy) u mužov
Medzi príznaky múčnivky u mužov patrí:
- drobná červená vyrážka na žaludi penisu;
- začervenanie predkožky;
- zväčšené inguinálne lymfatické uzliny;
- belavý povlak a vredy v ústach;
- biely hustý alebo tvarohovitý výtok z močovej trubice;
- svrbenie, pálenie a opuch v oblasti vonkajších pohlavných orgánov a konečníka.
Múčnivku u mužov môže sprevádzať aj bolesť pri pohlavnom styku a močení. Pri prvých príznakoch múčnivky by muži mali vyhľadať urológa, pretože bez liečby sa ochorenie môže stať chronickým a spôsobiť komplikácie (rozšírenie zápalu na prostatu a močový mechúr).
Chronická kandidóza u mužov sa vyznačuje pravidelnými exacerbáciami sprevádzanými intenzívnym svrbením v oblasti genitálií a silným bielym výtokom z močovej trubice. Okrem toho môže neliečená múčnivka u mužov vyvolať zníženie citlivosti nervových zakončení penisu, čo vedie k erektilnej dysfunkcii a k zníženiu libida.
Ako sa prejavuje múčnivka u mužov?
Múčnivka u mužov vyzerá ako biely povlak a červené zapálené vyrážky (pľuzgiere s tekutinou, ktoré sa nakoniec zmenia na erózie) na žaludi penisu. Kandidózu môže sprevádzať opuchnutá predkožka, pálenie a svrbenie pohlavných orgánov, ktoré sa zvyšuje pri vyprázdňovaní močového mechúra a pri pohlavnom styku.
Ako sa lieči múčnivka u mužov?
Liečbu múčnivky u mužov predpisuje urológ s prihliadnutím na štádium ochorenia a výsledky laboratórnych testov. Diagnostika kandidózy u mužov zahŕňa:
- odber anamnézy a vyšetrenie urológom;
- výter z urogenitálneho traktu na prítomnosť patogénov;
- bakteriologickú analýzu na prítomnosť patogénnych húb;
- všeobecné vyšetrenia krvi a moču.
V prípade potreby môže lekár predpísať vyšetrenie na pohlavne prenosné ochorenia, pretože múčnivku môžu u mužov skomplikovať iné pohlavne prenosné infekcie. Urológ môže predpísať aj konzultácie s ďalšími špecialistami, napríklad s endokrinológom (v prípade podozrenia na hormonálnu poruchu alebo diabetes mellitus) a s gastroenterológom (ak sú prítomné príznaky gastrointestinálnych ochorení).
Liečba mužskej genitálnej kandidózy môže pozostávať z užívania vonkajších antimykotík vo forme mastí, krémov, gélov a z antimykotík na vnútorné užitie, ako aj probiotík na zlepšenie črevnej mikroflóry. Liečba múčnivky zahŕňa aj antimykotickú liečbu oboch sexuálnych partnerov. Ak sa prejavia príznaky múčnivky u žien, tak je dôležité, aby sa objednali na vyšetrenie ku gynekológovi.
Liečba múčnivky u mužov doma
Múčnivku u mužov možno lokálne liečiť doma protizápalovými a antimykotickými prostriedkami. Pri chronickej múčnivke možno použiť systémové lieky vo forme tabliet alebo kapsúl, t. j. antimykotiká, ktoré zabíjajú patogény a zastavujú množenie kvasiniek.
Liečbu a jej trvanie určuje lekár s prihliadnutím na nález a na individuálne charakteristiky organizmu. Samoliečba alebo užívanie tradičných liekov (ako sú obklady alebo bylinné tinktúry) sú neúčinné a nebezpečné z dôvodu vzniku komplikácií (alergických reakcií, zhoršenia zápalového procesu a popálenín).
Prevencia múčnivky u mužov
Preventívne opatrenia proti kandidóze u mužov sú zamerané na zabránenie vzniku ochorenia a predchádzanie recidívy v jeho chronickom štádiu. Prevencia múčnivky zahŕňa:
- posilnenie imunitného systému (správna strava, pravidelná fyzická aktivita);
- vyhýbanie sa stresu a emocionálnemu vypätiu;
- dobrú osobnú hygienu a pravidelné samovyšetrenie vonkajších genitálií na prítomnosť vyrážok, začervenania, opuchu, nezvyčajného výtoku;
- vyhýbanie sa používaniu agresívnych hygienických prostriedkov a noseniu syntetickej spodnej bielizni, ktoré môžu spôsobiť podráždenie;
- vyhýbanie sa nechránenému pohlavnému styku s novým partnerom.
Infekčné ochorenia (črevné infekcie, pohlavne prenosné choroby) je potrebné liečiť včas. Pre mužov je dôležité absolvovať aj pravidelné (aspoň raz ročne) preventívne prehliadky u urológa.
Diéta pri múčnivke u mužov
Liečba kandidózy u mužov zahŕňa nielen užívanie liekov, ale aj dodržiavanie diéty, ktorú predpisuje lekár a ktorej cieľom je odstrániť jej príznaky a zabrániť recidíve. Diéta pri múčnivke zahŕňa vyhýbanie sa konzumácii potravín a nápojov, ktoré spôsobujú kvasenie v črevách (napr. alkohol, kvas, kysnuté pečivo a káva) a obmedzenie príjmu cukru.
Diéta pri múčnivke u mužov | |
Neodporúča sa konzumovať | Je možné konzumovať |
Zaváraniny, údené potraviny, mastné potraviny, korenie | Chudé mäso (králičie, morčacie) a ryby (treska, parmica) |
Škrobové potraviny (ryža, kukurica, zemiaky) | Zeleninu bez obsahu škrobu v surovom alebo uvarenom stave (paradajky, brokolica, cuketa, cibuľa, ružičkový kel, špenát, špargľa) |
Plnotučné mlieko | Nízkotučné mliečne výrobky bohaté na laktobacily (kefír, jogurt, tvaroh) |
Sladké nápoje (sýtené nealkoholické nápoje a balené džúsy) | Obilniny (pohánka, ovsené otruby, quinoa) |
Sušené ovocie a ovocie s vysokým obsahom cukru (hrozno, čerešne, višne, ananás, broskyne) | Citrusové plody (citrón, pomaranč), jablká a hrušky |