Svrbenie perinea u žien sa môže objaviť samostatne alebo ho môžu sprevádzať ďalšie príznaky: neobvyklý vaginálny výtok, bolesť a ťažoba v podbrušku, nepríjemné pocity, vyrážky na vonkajších genitáliách alebo opuch.
Svrbenie pohlavných orgánov nie je choroba, ale príznak vývoja patológie. Ak sa chcete zbaviť nepríjemných pocitov v perineálnej oblasti, je potrebné zistiť ich príčinu. Mali by ste sa obrátiť na gynekológa, aby vám stanovil diagnózu.
Svrbenie vo vagíne
Vaginálne svrbenie je spôsobené narušením sekrečnej funkcie vaginálnej sliznice (nedostatočná sekrécia lubrikácie), podráždením (v dôsledku nadmernej suchosti, nevhodných hygienických prípravkov alebo alergických reakcií) alebo vzniká v dôsledku narušenia jej mikroflóry (dysbakterióza). Svrbenie v pošve môže byť príznakom aj gynekologických ochorení a infekcie pohlavných orgánov.
Príčiny svrbenia vo vagíne
Príčiny vzniku vaginálneho svrbenia a pálenia sú:
- kandidóza (múčnivka);
- vulvitída (zápal vulvy);
- kolpitída (zápal vaginálnej sliznice);
- pohlavne prenosné choroby (chlamýdie, trichomoniáza, genitálny herpes, mykoplazmóza);
- genitálne bradavice (kondylómy, papilómy, genitálne bradavice).
Svrbenie vulvy sa môže vyskytnúť aj v dôsledku iných ochorení a porúch, ako sú endokrinné poruchy (hypertyreóza, hypotyreóza, diabetes mellitus) alebo stres. V prípade potreby môže gynekológ predpísať konzultácie s inými špecialistami (endokrinológom alebo neurológom).
Svrbenie v oblasti slabín u žien
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Svrbenie v oblasti slabín u žien môže byť dôsledkom dermatologických ochorení (napr. neurodermatitídy alebo dermatitídy) a sprevádzané kožnými reakciami (vyrážky, začervenanie, olupovanie). Svrbenie vonkajších ženských pohlavných orgánov poukazuje aj na gynekologický problém (zápal vulvy alebo pohlavne prenosné choroby). Príčiny vzniku svrbenia v oblasti slabín u žien sú:
- kontaktná alergická dermatitída;
- plesňové infekcie;
- pubická pedikulóza;
- psoriáza;
- hyperhidróza (zvýšené potenie);
- donovanóza (infekčné ochorenie, pri ktorom sa v oblasti slabín objavujú svrbivé vredy).
Dočasné svrbenie v oblasti slabín môže byť spôsobené vonkajšími faktormi (mokré alebo tesné oblečenie, trenie kože v dôsledku obezity, nadmerná vlhkosť). Svrbenie perinea u starších žien môže byť spôsobené vekom podmienenými kožnými zmenami (nadmerná suchosť) alebo oslabením panvového svalstva a inkontinenciou moču.
Svrbenie perinea bez prítomnosti vyrážky
Svrbenie kože v oblasti perinea bez prítomnosti vyrážky môže naznačovať abnormality v endokrinnom reprodukčnom a močovom systéme. Svrbenie a suchosť pohlavných orgánov sa často vyskytujú u žien počas menopauzy, pretože sa znižuje produkcia estrogénu a vaginálna sliznica sa stenčuje.
Svrbenie v oblasti slabín je príznakom cukrovky alebo ochorenia štítnej žľazy (napr. tyreoiditídy, tyreózy), pretože sú narušené mazové žľazy a koža je suchá a podráždená. Pri infekciách močových ciest (cystitída, uretritída, pyelonefritída) je svrbenie v perineu zvyčajne sprevádzané bolestivým alebo sťaženým močením.
Biely tvarohovitý výtok a svrbenie
Biely výtok a svrbenie v oblasti perinea je príznakom plesňovej infekcie (múčnivka alebo kandidóza). Kandidózu spôsobuje huba rodu Candida, ktorá narúša mikroflóru pošvy a spôsobuje zápal.
Vaginálny výtok pri kandidóze môže byť silný a hustý, tvarohovitý alebo hlienový s nepríjemným alebo kyslým zápachom. Kandidóza nezmizne spontánne a bez liečby sa môže vyvinúť do chronického ochorenia a recidivovať (zvyčajne v období nízkej imunity, pred menštruáciou alebo počas tehotenstva).
Gynekológ predpíše liečbu múčnivky po stanovení diagnózy (vyšetrenie a vaginálny ster). Kandidóza sa lieči liekmi a dávkovanie lieku predpisuje lekár. Gynekológ vám môže odporučiť aj diétu, ktorá je vhodná pri múčnivke, pri ktorej sa treba vyhýbať potravinám, ktoré podporujú rast plesní (napr. pečivo, sladkosti, plnotučné mlieko).
Svrbenie konečníka u žien
Svrbenie konečníka u žien môže byť spôsobené rôznymi ochoreniami (proktologickými, gynekologickými, dermatologickými). Príčiny vzniku svrbenia v perianálnej oblasti sú:
- análna trhlina;
- hemoroidy;
- akútne kondylómy;
- pohlavne prenosné infekcie (kandidóza, herpes, papilomavírus);
- dermatitída;
- seboroický ekzém;
- infekcia hlístami;
- plesňové infekcie;
- gastrointestinálne ochorenia sprevádzané hnačkou (dysbakterióza, kolitída, črevné infekcie).
Svrbenie konečníka môže byť spôsobené hormonálnymi poruchami, nekontrolovaným užívaním antibiotík alebo perorálnej antikoncepcie. Nepríjemný pocit a pálenie konečníka sú spôsobené zápalovými ochoreniami ženských pohlavných orgánov (vulvitída, kolpitída).
Liečba svrbenia vagíny a vulvy
Diagnostiku a liečbu svrbenia v pošve a vo vulve vykonáva gynekológ. Diagnostika svrbenia v oblasti genitálií môže zahŕňať:
- gynekologické vyšetrenie;
- vaginálny ster na vaginálnu mikroflóru;
- testy na pohlavne prenosné infekcie;
- kolposkopiu (inštrumentálne vyšetrenie pošvy a krčka maternice);
- ultrazvuk panvových orgánov.
Liečba svrbenia pošvy a vulvy závisí najmä od jej príčiny. Lekár vám môže predpísať protizápalové, antimykotické a antiseptické lieky, ako aj lokálne prípravky (masti, gély, čapíky) na zmiernenie pálenia, svrbenia a opuchu vonkajších pohlavných orgánov.
Svojpomocná liečba svrbenia a pálenia genitálií u žien
Liečba svrbenia a pálenia genitálií u žien doma je neúčinná a môže viesť ku vzniku vážnejších chorôb (zápal krčka maternice, maternice a tvorba polypov). Stanovenie diagnózy a liečba svrbenia genitálií patrí do rúk gynekológa!
Prevencia a liečba svrbenia a pálenia pri vulvitíde
Hlavnými príznakmi vulvitídy sú pálenie, svrbenie a bolesť genitálií, ktorá sa zvyšuje pri pohlavnom styku. Môže sa pri nej objaviť aj nezvyčajný výtok (biely, zelený - s nepríjemným zápachom). Vulvitída je zápal ženských vonkajších pohlavných orgánov (veľké a malé pysky ohanbia, klitoris, vagína). Zápal vulvy môže byť spôsobený aj infekciou, ktorá narúša rovnováhu mikroflóry a spôsobuje poškodenie sliznice vulvy.
Vulvitídu lieči gynekológ, ktorý na zmiernenie zápalu a infekcie obyčajne predpisuje antibiotiká (na odstránenie baktérií), antihistaminiká a protizápalové lieky. Prevencia vulvitídy:
- predchádzanie podchladeniu;
- dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny;
- včasnú liečbu infekčných ochorení;
- používanie bariérovej antikoncepcie pri pohlavnom styku s novým partnerom;
- vyhýbanie sa noseniu syntetickej a nepohodlnej spodnej bielizni;
- každoročné gynekologické prehliadky.
Vulvitídu je potrebné liečiť, pretože môže viesť ku vzniku iných patológií, ako je cervicitída (zápal krčka maternice), endometritída (zápal steny maternice) a neplodnosť. Počas liečby je potrebné sa zdržať pohlavného styku, aby sa zápalový proces nezhoršil alebo aby sa nepreniesla infekcia na partnera.