Čo je črevná dysbióza?
Dysbióza je narušenie črevnej mikroflóry. Črevná sliznica je plnohodnotný ekosystém obývaný desiatkami druhov mikroorganizmov. Zloženie mikroflóry každého človeka je odlišné a závisí od veku, miesta bydliska a stravy. Rozlišujeme tieto druhy baktérií žijúcich v črevách:
- prospešné (potrebné pre zdravú funkciu čriev);
- neutrálne (nemajú vplyv na zdravie človeka);
- podmienečne patogénne (v malom množstve nespôsobujú ochorenia, ale ich nadmerné množenie vedie k zápalom)
- patogénne (ak sú nakazené, spôsobujú infekcie prenášané potravinami a gastroenterokolitídu).
Nerovnováha mikroflóry vedie k črevnej dysbióze. Zdravá črevná mikroflóra sa za normálnych okolností podieľa na trávení živín, prispieva k vstrebávaniu mikroživín, syntetizuje vitamíny a chráni pred množením patogénnych mikróbov. Dysbióza zhoršuje vstrebávanie živín a znižuje ochranné funkcie črevnej sliznice a imunitného systému.
Príznaky črevnej dysbiózy
Máte otázky ohľadom práce oddelenia ultrasonografie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Najčastejšou príčinou vzniku črevnej dysbiózy je užívanie antibiotík. Črevnú mikroflóru môže ovplyvniť aj užívanie protizápalových a hormonálnych liekov, infekčné ochorenia, otrava potravinami a zmeny v stravovaní. Riziko chronickej črevnej dysbiózy je vyššie u ľudí, ktorí v nadmernom množstve požívajú alkohol, dodržiavajú prísne diéty, užívajú enterosorbenty a laxatíva.
Zmenená črevná mikroflóra môže byť asymptomatická alebo sa môže prejavovať ako poruchy trávenia. Príznaky črevnej dysbiózy sú:
- zvýšená plynatosť (plynatosť, nadúvanie);
- nevoľnosť a vracanie;
- bolesti brucha a nepríjemné pocity;
- strata chuti do jedla;
- precitlivenosť na niektoré potraviny;
- škvŕkanie v žalúdku po jedle;
- častá zápcha, hnačka alebo ich striedanie;
- zápach z úst.
Príznakom črevnej dysbiózy môže byť anémia spôsobená nedostatkom vitamínov a mikroživín. Príznaky anémie zahŕňajú slabosť, únavu, bledú pokožku a lámavé nechty a vlasy. Akné pri črevnej dysbióze je spôsobené zvýšeným vstrebávaním toxínov a alergénov. Pri črevnej dysbióze sa v stolici môže vyskytovať hlien.
Diagnostika črevnej dysbiózy
Pri podozrení na dysbiózu je potrebné vyšetrenie gastroenterológom. Lekár predpíše vyšetrenie stolice na diagnostiku dysbiózy, ako je koprogram a vyšetrenie bakteriálnej kultúry. Vyšetrenie stolice na dysbiózu zobrazuje prítomnosť a počet mikroorganizmov v stolici.
Stolicu testovanú na črevnú dysbiózu je potrebné odobrať do sterilnej nádoby a do dvoch hodín sa musí odovzdať do laboratória (stolica sa môže odobrať kedykoľvek počas dňa). Pred vyprázdnením je potrebné vyprázdniť močový mechúr a vykonať hygienické návyky.
Stolicu je možné odobrať na tretí deň po ukončení užívania antibiotík, preháňadiel a prípravkov obsahujúcich železo. Dva dni pred testom je potrebné zo stravy vylúčiť paradajky, červenú repu a iné potraviny s vysokým obsahom farbív, mastné a pikantné jedlá. Vyšetrenie sa neodporúča absolvovať počas menštruácie.
Črevná dysbióza a gynekológia
Porucha črevnej mikroflóry môže viesť k zmenám vaginálnej flóry. Príznakom črevnej dysbiózy u žien môže byť vznik vaginitídy t. j. zápalu pošvy. Vaginálny výtok pri črevnej dysbióze závisí od typu prevládajúcej flóry (môže byť biely, žltý, hnedý, zelenkastý).
Dysbióza u detí
Príznaky črevnej dysbiózy u detí môžu zahŕňať tekutú, spenenú stolicu, zníženú chuť do jedla, letargiu a bolesti brucha. Porucha črevnej mikroflóry u detí môže vzniknúť po užívaní antibiotík a pri vírusových alebo črevných infekciách.
Medzi príznaky črevnej dysbiózy u dojčiat môže patriť plač po kŕmení, podráždenosť, poruchy spánku. Ak má dojča nafúknuté brucho, pritláča si nohy k telu. U dojčiat môže byť črevná dysbióza spôsobená umelým kŕmením dojčenskou výživou.
Ako sa lieči črevná dysbióza u dospelých?
Liečba črevnej dysbiózy zahŕňa diétu a lieky obsahujúce prospešné baktérie. Pre obnovenie črevnej mikroflóry je potrebné obmedziť konzumáciu potravín, ktoré vytvárajú priaznivé prostredie pre patogény, dráždia črevá a zvyšujú kvasenie (sladkosti, sýtené nápoje). Liečba črevnej dysbiózy u dospelého človeka vyžaduje pravidelnú konzumáciu jedál (tri hlavné jedlá denne a jedno alebo dve menšie jedlá). Na rýchlu liečbu dysbiózy môže gastroenterológ predpísať aj probiotické lieky s prospešnými baktériami.
Liečba črevnej dysbiózy u tehotných žien zahŕňa diétu a probiotické lieky. Ak sa súčasne objaví aj vaginálna dysbióza, gynekológ pred pôrodom predpíše vaginálne čapíky s prospešnými baktériami na obnovenie mikroflóry pohlavného ústrojenstva ženy.
Diéta pri črevnej dysbióze
Hlavnou metódou liečby pri dysbióze je diéta. Pri črevnej dysbóze je vhodné konzumovať potraviny bohaté na vlákninu a fermentované mliečne výrobky.
Ak je postihnutá črevná mikroflóra, základom diéty musia byť obilniny, čerstvá zelenina, sušené ovocie, chudé mäso, syr a jogurt. Pri dysbióze je potrebné z jedálnička vylúčiť:
- sladkosti;
- mastné mäso, údené mäso, konzervované potraviny, pikantné omáčky;
- kváskový chlieb a iné potraviny, ktoré zvyšujú plynatosť;
- alkoholické nápoje.
Pri dysbióze sa odporúča konzumovať malé porcie jedál (päť - šesťkrát denne) a dôležité je sa neprejedať ani hladovať, piť aspoň dva litre vody denne a obmedziť príjem sýtených nápojov a kávy.
Recepty jedál pri črevnej dysbióze
Strava pri dysbióze môže byť pestrá a chutná. Recepty jedál pri dysbióze by mali obsahovať veľa vlákniny a čerstvých mliečnych výrobkov.