Čo sú atypické bunky?
Atypické bunky sa nazývajú bunky, ktoré sa od normálnych buniek líšia tvarom, štruktúrou, veľkosťou, textúrou, jadrom a rýchlosťou delenia. Tieto zmeny môžu súvisieť so zápalovým alebo zhubným procesom.
Sú atypické bunky rakovinou alebo nie?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Atypia je termín používaný v medicíne na označenie buniek, ktoré majú abnormálne morfologické vlastnosti. Atypia nemusí vždy znamenať, že pacient má rakovinu.
Zmeny v bunkách sa vyskytujú v miernych, stredne závažných a závažných formách. Mierna atypia sa vyznačuje drobnými abnormalitami, ktoré sú často dôsledkom infekcie a ňou vyvolaného zápalu. Pri stredne ťažkej a ťažkej atypii sú abnormality v bunkách výraznejšie a môžu poukazovať na predrakovinové alebo rakovinové ochorenie.
Atypia však nie je diagnóza, ale opis vzhľadu buniek pod mikroskopom. Na určenie príčiny abnormalít a stanovenie diagnózy je potrebná ďalšia diagnostika (biopsia a následná histologická analýza).
Čo je atypická hyperplázia endometria?
Vnútorný povrch steny maternice je pokrytý sliznicou - endometriom. V prípade jeho patologického rastu a zhrubnutia sa diagnostikuje hyperplázia endometria. Jednou z foriem ochorenia je atypická hyperplázia, čo je intenzívne zväčšenie vnútornej vrstvy maternice, charakterizované prítomnosťou buniek s morfologickými abnormalitami. Ochorenie sa môže objaviť u žien všetkých vekových skupín, ale najčastejšie postihuje pacientky staršie ako 50 rokov.
Zväčšenie epitelu maternice môže byť komplexné a ložiskové. Pri komplexnej atypickej hyperplázii endometria žľaznaté tkanivo rovnomerne pokrýva celý vnútorný povrch maternice. Fokálnu atypickú hyperpláziu endometria na rozdiel od komplexnej sprevádza výskyt malých patologických zón v epiteli s priemerom do 6 centimetrov.
Rozlišuje sa tiež jednoduchá a komplexná hyperplázia. Pri prvej sa množia najmä žľazové bunky epitelu a pri druhej žľazové a stromálne (spojivové tkanivo).
Atypická hyperplázia je zaradená do kategórie prekanceróznych stavov. Hlavným nebezpečenstvom ochorenia je vysoké riziko prerastania do rakoviny endometria.
Atypicky hyperplastické endometrium
Aké sú príčiny atypickej hyperplázie endometria?
Hlavnou príčinou atypickej hyperplázie žľazového epitelu maternice je porucha hormonálneho pozadia. Za normálnych okolností je začiatok menštruačného cyklu charakterizovaný zvýšením hladiny estrogénu, ktorý stimuluje proliferáciu buniek (rozmnožovanie delením). V druhej polovici cyklu sa zvyšuje koncentrácia progesterónu, ktorý brzdí proliferáciu a začína proces prípravy vajíčka na oplodnenie.
Pri nerovnováhe ženských pohlavných hormónov, keď je množstvo estrogénu počas celého cyklu zvýšené a progesterónu nízke, sa prerastanie sliznice nezastaví - vzniká hyperplázia. Ďalšie príčiny atypickej hyperplázie endometria:
- dedičná predispozícia;
- dysfunkcia vaječníkov (porucha produkcie estrogénu, progesterónu a produkcie vajíčok pripravených na oplodnenie);
- endometrióza (rast vnútornej vrstvy maternice mimo maternice);
- polycystické vaječníky (viacero malých cýst na vaječníkoch);
- hormonálne závislé novotvary v maternici (polypy, myómy a fibrómy);
- endokrinné ochorenia (nadobličky, štítna žľaza a hypofýza);
- posun vnútromaternicového telieska;
- viacnásobné ukončenie tehotenstva (potraty);
- žiadne tehotenstvo v anamnéze;
- skorá (pred 45. rokom života) alebo neskorá (po 55. roku života) menopauza;
- dlhodobé užívanie estrogénov;
- traumatické poškodenie buniek maternice v dôsledku zoškrabania a chirurgických operácií.
Atypická hyperplázia endometria môže byť dôsledkom panvových zápalových ochorení. Zápal vajíčkovodov (salpingitída), vaječníkov (ooforitída) a krčka maternice (cervicitída) často vedie k prerastaniu sliznice maternice.
Aké sú príznaky atypickej hyperplázie endometria?
Prvým príznakom atypickej hyperplázie žliaz je nepravidelný menštruačný cyklus (menej ako 21 alebo viac ako 35 dní). U väčšiny žien sa často vyskytuje intermenštruačné krvácanie z maternice - silný krvavý výtok (niekedy s veľkými zrazeninami), ktorý trvá 7 alebo viac dní. Ďalšie príznaky atypickej hyperplázie endometria:
- nepríjemné pocity a krvavý výtok počas pohlavného styku;
- znížené libido;
- dlhé oneskorenie alebo úplná absencia menštruácie;
- vodnatý alebo žltohnedý hlienovitý každodenný vaginálny výtok;
- kontrakčná alebo ťahavá bolesť v podbrušku;
- náhly prírastok hmotnosti;
- rast ochlpenia mužského typu (okolo bradaviek, na bruchu);
- neplodnosť.
Hyperplázia endometria počas menopauzy a postmenopauzy môže byť sprevádzaná výskytom mazového vaginálneho výtoku. V dôsledku nedostatku progesterónu pri hyperplázii endometria žena neustále pociťuje príznaky predmenštruačného syndrómu (zvýšená citlivosť prsníkov, nafukovanie brucha, suchosť pošvy, zmeny nálad, bolesti hlavy, podráždenosť a návaly horúčavy).
Ako sa diagnostikuje atypická hyperplázia endometria?
Pri úvodnej konzultácii gynekológ preštuduje anamnézu a analyzuje ťažkosti pacientky a potom vykoná fyzikálne vyšetrenie na gynekologickom kresle pomocou rozširujúceho zrkadla Cusco. Metódy inštrumentálnej diagnostiky atypickej hyperplázie endometria:
- kolposkopia - vyšetrenie stien pošvy a krčka maternice pomocou optického prístroja (kolposkopu) pri viacnásobnom zväčšení;
- hysteroskopia - vyšetrenie dutiny maternice pomocou tenkej trubice s kamerou a svetlom (hysteroskop);
- ultrazvuk orgánov malej panvy - vizualizácia maternice, vaječníkov a prídavných orgánov pomocou ultrazvukových vĺn.
Hyperplázia endometria sa na ultrazvuku zobrazuje ako oblasť so zvýšenou echogenitou (hustotou) v dôsledku veľkého nahromadenia žľazového epitelu. U žien v reprodukčnom veku s hyperpláziou je endometrium zhrubnuté na 15-16 mm alebo viac. V postmenopauzálnom období sa choroba prejavuje zhrubnutím steny maternice nad 5 mm.
Ultrazvuk nie vždy umožňuje rozlíšiť typ hyperplázie (normálna alebo atypická).
Endometrium bez príznakov atypie má homogénnu štruktúru. Podozrenie na atypiu možno vysloviť na základe nehomogenity sliznice a zmien v cievnej štruktúre. Na potvrdenie diagnózy "atypická hyperplázia maternice" sa pacientke pridelí biopsia - odber vzorky tkaniva z patologického ložiska na ďalšie histologické vyšetrenie.
Na posúdenie celkového stavu organizmu môže gynekológ predpísať celkové biochemické vyšetrenie krvi, test na pohlavne prenosné choroby (STD). Cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice umožňuje zistiť atypické bunky v krčku maternice.
Metódy liečby atypickej hyperplázie endometria
Liečebný protokol atypickej hyperplázie endometria pripravuje gynekológ pre každú pacientku individuálne v závislosti od jej veku, potreby zachovania plodnosti a závažnosti ochorenia. Liečba atypickej hyperplázie endometria môže zahŕňať chirurgické a medikamentózne metódy. Chirurgické postupy, ktoré sa môžu použiť na liečbu atypickej hyperplázie endometria:
- hysteroskopická ablácia - vyrezanie alebo zoškrabanie abnormálnych oblastí;
- hysterektómia - odstránenie maternice (niekedy spolu s vaječníkmi a vajíčkovodmi).
Ablácia endometria pri atypickej hyperplázii je minimálne invazívny zákrok, ktorý netraumatizuje maternicu a neovplyvňuje reprodukčnú funkciu organizmu. Ablácia sa používa na liečbu jednoduchej a ložiskovej atypickej hyperplázie endometria.
Hysterektómia sa môže použiť ako metóda liečby jednoduchej a komplexnej atypickej hyperplázie endometria u žien pred menopauzou, ak nie je potrebné zachovať plodnosť. Úplné odstránenie maternice je indikované aj pri komplexnej atypickej hyperplázii komplikovanej sprievodnými patologickými stavmi - syndrómom polycystických vaječníkov, myómom alebo fibrómom.
Hormonálna liečba hyperplázie endometria je indikovaná u žien v reprodukčnom veku a často je ďalšou etapou po chirurgickej liečbe. Hormonálna liečba atypickej hyperplázie zahŕňa užívanie liekov (perorálnych, injekčných a vnútromaternicových), ktoré pomáhajú zvýšiť hladinu progesterónu, obnoviť menses a ovuláciu.
Podľa klinických odporúčaní sa pri atypickej hyperplázii endometria môže použiť symptomatická liečba. Na odstránenie syndrómu silnej bolesti pomáhajú analgetiká, na kontrolu zápalu nesteroidné protizápalové lieky. Z dôvodu výraznej straty krvi v dôsledku krvácania z maternice môže lekár predpísať prípravky železa na prevenciu anémie z nedostatku železa.
Čím je nebezpečná atypická hyperplázia endometria?
Atypická hyperplázia sa v prípade neliečenia môže vyvinúť do rakoviny maternice. Približne 8 percent žien s jednoduchou atypickou hyperpláziou sa stretáva s diagnózou adenokarcinómu maternice. Pri komplexnej forme ochorenia je riziko vzniku zhubného procesu približne 30%.
Hlavnými príznakmi rakoviny endometria sú hojné predĺžené medzimenštruačné a postmenopauzálne krvácanie z maternice. Často sa vyskytuje neustále nafukovanie a bolesti v podbrušku, náhly úbytok hmotnosti bez zjavnej príčiny.
Je možné predísť atypickej hyperplázii endometria?
Na včasné odhalenie hyperplázie je potrebné absolvovať každoročnú preventívnu prehliadku u gynekológa, kolposkopiu a cytologické vyšetrenie na prítomnosť buniek s abnormalitami. Spôsoby prevencie atypickej hyperplázie:
- včasná liečba pohlavne prenosných chorôb a zápalových ochorení reprodukčných orgánov;
- užívanie hormonálnej antikoncepcie len na predpis a pod dohľadom gynekológa;
- vyhýbanie sa nechránenému pohlavnému styku s cieľom predchádzať pohlavným chorobám;
- včasná liečba endokrinných ochorení spôsobujúcich hormonálnu nerovnováhu v tele.
Ženám v reprodukčnom veku sa odporúča sledovať pravidelnosť menštruačného cyklu a v prípade nepravidelností bezodkladne navštíviť gynekológa. Aby sa predišlo hormonálnym poruchám, mal by sa prísne dodržiavať správny režim spánku a bdenia a vyhýbať sa stresu.