Čo je polyp maternice?
Polypy sú novotvary, ktoré sa objavujú na krčku maternice alebo na endometriu (sliznica vo vnútri maternice). Polypy v maternici zvyčajne nie sú zhubné, ale môžu spôsobiť nepravidelnosť menštruácie alebo znížiť plodnosť (schopnosť mať deti).
Ako vyzerá polyp maternice?
Polypy sú okrúhle alebo oválne (prstovité) výrastky na maternici alebo krčku maternice, ktoré majú veľkosť od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov. Jednotlivé alebo viacnásobné polypy sa prichytávajú k endometriu širokými základňami alebo tenkými nožičkami a zasahujú do maternice. Polypy nemôžu zmiznúť alebo opustiť maternicu bez chirurgického zákroku. Ako vyzerá polyp v maternici, môžete vidieť na fotografii.
Polyp meternice
Prečo sa v maternici objavujú polypy?
Presný zoznam faktorov, ktoré vyvolali hyperpláziu endometria (prerastanie maternicovej sliznice), nie je možné určiť v každom prípade. Možné príčiny vzniku polypov v maternici:
- nadváha alebo obezita;
- vysoká hladina estrogénu;
- hypertenzia;
- Lynchov a Cowdenov syndróm (dedičné ochorenia, ktoré zvyšujú riziko vzniku rakoviny).
Polypy v maternici sa môžu vyskytnúť aj v dôsledku užívania liekov (napr. antineoplastických alebo hormonálnych liekov). Pravdepodobnosť, že sa polypy stanú zhubnými, sa zvyšuje po 60. roku života, ako aj v prípade veľkých novotvarov, krvácaní a polycystických vaječníkov.
Druhy polypov maternice
V závislosti od vlastností tkaniva sa rozlišujú 3 typy polypov: žľazové, žľazovo-cystické a fibrózne. Klasifikácia polypov:
- podľa počtu (jeden alebo viac);
- veľkosť (malá alebo veľká);
- umiestnenie (hrbolčeky sa môžu nachádzať v maternici alebo na krčku maternice);
- typ základne (široká alebo tenká).
Histologicky je asi 1% polypov malígnych. Pri klasifikácii polypov sa môže zohľadniť aj spôsob krvácania (napr. intermenštruačné alebo postmenopauzálne).
Aké sú príznaky polypov maternice?
Hyperplázia a dysplázia (abnormálna štruktúra buniek) endometria môže spôsobiť bolestivú, nepravidelnú alebo silnú menštruáciu. Ďalšie príznaky polypov v maternici:
- vaginálne krvácanie po menopauze;
- krvácanie po pohlavnom styku;
- tupá bolesť brucha alebo spodnej časti chrbta.
Charakter bolestivých pocitov môže pripomínať menštruačné kŕče. V počiatočných štádiách sa nemusia vyskytovať žiadne príznaky polypu v maternici.
Aké sú príznaky zhubného polypu maternice?
Medzi príznaky zhubného polypu maternice patrí dlhotrvajúca (niekoľko mesiacov trvajúca) bolesť brucha a abnormálne (časté a silné) krvácanie. Na určenie typu polypu maternice je potrebná laboratórna diagnostika (histológia) vzoriek tkaniva.
Metódy diagnostiky polypov maternice
Ak sa objavia príznaky charakteristické pre polypy endometria alebo krčka maternice, mali by ste sa poradiť s gynekológom. Metódy diagnostiky polypov maternice:
- gynekologické vyšetrenie;
- odber anamnézy;
- laboratórne vyšetrenie sterov a vzoriek endometria;
- transvaginálny ultrazvuk (vyšetrenie môže odhaliť aj polypy na vaječníkoch a placentárne polypy);
- hysteroskopia (vyšetrenie maternice hysteroskopom).
Zoznam vyšetrení je doplnený o testy moču a krvi. Súčasťou diagnostiky je aj konzultácia s chirurgom.
Ako sa liečia polypy maternice?
Bez ohľadu na to, ako rýchlo polypy v maternici alebo krčku maternice rastú, musia sa chirurgicky odstrániť (polypektómia). Medikamentózna liečba hormónmi je indikovaná len v prípade kontraindikácií chirurgického zákroku. Tabletky a čapíky na polypy v maternici problém neriešia, ale len zastavujú rast novotvarov.
Kto je indikovaný na hysteroresekciu?
Hysteroresekcia (chirurgické odstránenie polypov v maternici) je indikovaná pri novotvaroch, ktoré spôsobujú bolesť, krvácanie, nepravidelnú menštruáciu alebo neplodnosť. Taktiež je potrebné odstrániť polypy v maternici a na krčku maternice pred mimotelovým (umelým) oplodnením.
Medzi absolútne kontraindikácie resekcie polypov v maternici patria infekčné ochorenia (napr. genitálny herpes), tehotenstvo a ischemická choroba srdca. Relatívnou kontraindikáciou hysteroresekcie polypov endometria je silné vaginálne krvácanie.
Ako sa mám pripraviť na chirurgické odstránenie polypov maternice?
V pravidelných cykloch sa polypy maternice odstraňujú počas týždňa po menštruácii (absencia výtoku uľahčuje vyšetrenie tkaniva). Po nástupe menopauzy sa polypy v maternici môžu odstrániť kedykoľvek. Vlastnosti prípravy na chirurgické odstránenie polypov maternice a krčka maternice:
- úprava liečebného režimu (najmä dočasné vysadenie antikoagulancií, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi);
- gynekologické vyšetrenie;
- ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov;
- tehotenský test;
- konzultácia so všeobecným lekárom;
- krvné testy (klinické, biochemické, koagulogram, glukóza, inzulín, ovariálne onkomarkery, krvná skupina, Rh faktor, syfilis, HIV, koronavírus, hepatitída B a C);
- laboratórne testy moču;
- meranie krvného tlaku;
- elektrokardiogram.
Mali by ste sa tiež vyhnúť jedlu (večer pred operáciou a v deň operácie) a pitiu (2 hodiny pred operáciou). Okrem toho je pred operáciou potrebná hygiena čriev pomocou klystíru, hygiena pohlavných orgánov (kúpeľ alebo sprcha) a vyprázdnenie močového mechúra. Používanie antikoncepcie nie je povinné.
Ako sa odstraňujú polypy v maternici?
Počas operácie na odstránenie polypov v maternici sa používa hysteroskop, teleskopický nástroj s malou kamerou a zdrojom svetla. Zavádza sa do maternice cez pošvu a krčok maternice, čo umožňuje odstránenie novotvaru pod vizuálnou kontrolou. Fázy chirurgického odstránenia polypov maternice:
- Anestézia (intravenózna anestézia).
- Antiseptické ošetrenie operačného priestoru.
- Dilatácia krčka maternice.
- Zavedenie hysteroskopu do maternice.
- Kontrola dutiny maternice a odstránenie polypov.
Operácia na odstránenie polypov v maternici trvá 1 hodinu. Odstránený materiál sa odošle na histologické vyšetrenie, ktoré potvrdí alebo vyvráti prítomnosť príznakov rakoviny.
Obdobie rekonvalescencie po odstránení polypov maternice
Priemerná dĺžka hospitalizácie po operácii polypov endometria je 1 deň. Bežné vedľajšie účinky hysteroskopie pri polypoch maternice:
- slabosť a nevoľnosť (zvyčajne zmizne na druhý deň);
- vaginálne krvácanie a výtok (môže sa objaviť až týždeň);
- silná menštruácia (prvá menštruácia po operácii);
- kŕče;
- bolesť panvy.
Pravdepodobnosť komplikácií sa zvyšuje, ak bol v minulosti vykonaný chirurgický zákrok na maternici (napr. cisársky rez alebo myomektómia). Na zmiernenie pooperačných príznakov sa používajú antispazmodiká a analgetiká. Pri anémii sprevádzanej zvýšeným rizikom krvácania sa môžu predpísať doplnky železa.
Aby sa zabránilo šíreniu infekcií, odporúča sa používať vložky namiesto tampónov. Alkohol sa nemá konzumovať 24 hodín po odstránení polypu maternice. Až do ustania vaginálneho výtoku s krvou je potrebné zdržať sa kúpania, návštevy bazénov a pohlavného styku.
Rozpis pooperačných vyšetrení zostavuje lekár. V prípade horúčky, intenzívnej bolesti brucha alebo silného vaginálneho krvácania by ste mali okamžite navštíviť medicínske centrum.
Čo sa stane, ak sa neodstránia polypy maternice?
Polyp v maternici je nebezpečný, pretože sa môže vyvinúť do zhubného nádoru. Ďalšie následky polypov endometria:
- potraty;
- zvýšená frekvencia a intenzita krvácania a bolesti;
- neplodnosť (šanca otehotnieť s polypmi v maternici je znížená, pretože novotvary môžu zabrániť uchyteniu oplodneného vajíčka v maternici a zablokovať krčok maternice alebo vajíčkovody).
Pri chirurgickej liečbe polypy maternice vo väčšine prípadov natrvalo zmiznú. Riziko recidívy po minimálne invazívnej resekcii polypu je 2,5 - 3,7%.
Môžu maternicové polypy zmiznúť alebo vyjsť samé?
Maternicové polypy nezmiznú samé od seba, ani pri konzervatívnej liečbe a čakacej taktike s neustálym sledovaním gynekológom. Účinné látky liekov môžu pomôcť spomaliť rast polypov a dočasne zmierniť príznaky polypov v maternici alebo na krčku maternice, ktoré sa po ukončení liečby liekmi vrátia. Chirurgická liečba polypov v maternici je nevyhnutná, aby sa predišlo komplikáciám.
Ako môžem zabrániť vzniku polypov na maternici?
Metódy špecifickej prevencie, ktoré by sa mohli použiť na zabránenie rastu polypov v maternici, neboli vyvinuté. Na odhalenie hyperplázie endometria vo včasných štádiách je potrebné absolvovať gynekologické vyšetrenia (pri absencii ťažkostí - každoročne, v prípade podozrenia na ochorenia reprodukčného systému - okamžite).