Čo sú to polycystické vaječníky?
Polycystické vaječníky je multifaktoriálne ochorenie charakterizované poruchou endokrinných žliaz (vaječníkov, pankreasu a nadobličiek) a hormonálnou nerovnováhou. V dôsledku zmien hladiny hormónov (zvýšenie androgénov, zníženie estrogénov a progesterónu) nedochádza k ovulácii a vznikajú cysty na vaječníkoch.
Príčiny vzniku polycystických vaječníkov
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Ku vzniku polycystických vaječníkov (Stein-Leventhalov syndróm) prispieva genetická predispozícia. Riziko vzniku polycystických vaječníkov je vyššie v prípade, ak touto chorobou trpia blízki príbuzní (matka, sestra). Ďalšie príčiny vzniku polycystických vaječníkov sú:
- inzulínová rezistencia telesných tkanív (zvýšené hladiny inzulínu vedú k zvýšenej syntéze androgénov);
- chronický zápal v tele (v dôsledku úrazu alebo infekcie).
Ku vzniku choroby prispieva aj obezita, pretože nadváha zvyšuje produkciu testosterónu, ktorý zabraňuje vývoju folikulov (štrukturálnych jednotiek vajíčka). PCOS sa môže rozvinúť v dôsledku zvýšenej hladiny prolaktínu (hormón, ktorý ovplyvňuje tvorbu mlieka).
Príznaky polycystických vaječníkov
V dôsledku zvýšeného množstva androgénov v polycystických vaječníkoch dochádza k zvýšenému vylučovaniu kožného mazu, čo spôsobuje akné a pupienky na tvári, na chrbte a na hrudníku.
Príznaky polycystických vaječníkov
Ďalšie príznaky polycystických vaječníkov sú:
- poruchy menštruačného cyklu (nepravidelná menštruácia, slabé krvácanie alebo príliš dlhé krvácanie);
- hirsutizmus (nadmerný rast ochlpenia u žien na nohách, na tvári, a v oblasti podbruška);
- čierna akantóza (hyperpigmentácia kože v záhyboch tela).
Syndróm polycystických vaječníkov spôsobuje rednutie a vypadávanie vlasov a alopéciu (plešatosť). Hormonálna nerovnováha vedie k vzniku mužskej (viscerálnej) obezity: tukové tkanivo sa hromadí na prednej brušnej stene a v ramennom pletenci.
Medzi komplikácie polycystických vaječníkov patrí rakovina sliznice a krčka maternice, diabetes mellitus 2. typu (pri PCOS sa znižuje citlivosť tkanív na inzulín a zvyšuje sa hladina cukru v krvi) a kardiovaskulárne ochorenia (hypertenzia, infarkt). Obezita, inzulínová rezistencia a zvýšenie kortizolu (stresového hormónu) pri polycystických vaječníkoch môžu viesť k depresii a poruchám príjmu potravy (bulímia, anorexia).
Polycystické vaječníky a tehotenstvo
Mladé ženy, ktoré majú polycystické vaječníky majú problém s počatím. Hormonálne poruchy spôsobujú nepravidelnú ovuláciu alebo jej absenciu v dôsledku čoho nemusí dôjsť k oplodneniu. Polycystické vaječníky počas tehotenstva zvyšujú riziko tehotenskej cukrovky (zvýšenie hladiny glukózy v krvi, ktoré sa prvýkrát objaví počas tehotenstva), predčasného pôrodu alebo potratu.
Nehormonálna liečba polycystických vaječníkov
Pri diagnostike syndrómu polycystických vaječníkov sa gynekológ oboznámi s anamnézou pacientky, vykoná vyšetrenie a predpíše krvné testy na kontrolu hladiny hormónov. Lekár vykoná aj ultrazvukové vyšetrenie (USG) orgánov malej panvy: pri polycystických vaječníkoch sa zobrazia zväčšené vaječníky a množstvo malých folikulov.
Nehormonálna liečba polycystických vaječníkov spočíva v užívaní liekov, ktoré znižujú hladinu inzulínu v krvi. Lekár môže predpísať aj lieky na blokovanie účinkov androgénov na pokožku.
Liečba polycystických vaječníkov závisí od charakteru hormonálnych zmien. Pri plánovaní tehotenstva lekár predpíše hormonálne lieky, ktoré vyvolávajú ovuláciu. V ostatných prípadoch sa používajú kombinované antikoncepčné lieky.
Chirurgické odstránenie cýst na vaječníkoch
Chirurgické odstránenie cýst na vaječníkoch sa vykonáva v prípade, ak lieky nezaberú (informácia je určená len na informačné účely, zákrok sa na našej klinike nevykonáva). Pri syndróme polycystických vaječníkov chirurg vykoná laparoskopickú operáciu.
Laparoskopické odstránenie cysty na vaječníku sa vykonáva v celkovej anestéze. Chirurg vykoná niekoľko malých rezov v podbrušku a pomocou tepelných alebo laserových lúčov zničí tkanivo produkujúce androgény bez poškodenia zdravých oblastí v okolí cysty. Po operácii sa normalizujú hladiny hormónov a obnoví sa ovulácia.
Laparoskopia znižuje riziko vzniku komplikácií a skracuje obdobie rehabilitácie. Pre rýchlu rekonvalescenciu po operácii sa v priebehu dvoch až troch týždňov nesmú vykonávať žiadne športové aktivity a nesmú sa zdvíhať ťažké bremená. V tomto období sa treba zdržať pohlavného styku.
Diéta pri syndróme polycystických vaječníkov
Pri syndróme folikulárnych polycystických vaječníkov je potrebné sledovať hmotnosť, pretože obezita zvyšuje hladinu androgénov. Strava pri PCOS by mala byť vyvážená a obsahovať dostatok vlákniny na zníženie hladiny cukru v krvi.
Diéta pri syndróme polycystických vaječníkov | |
Obilniny a strukoviny | Celozrnný chlieb, cestoviny z tvrdej pšenice, hnedá ryža |
Odtučnené mliečne výrobky | Syr, tvaroh, jogurt |
Kaše | Pohánka, ovos, jačmeň |
Ryby s nízkym obsahom tuku | Treska, šťuka, aljašská treska, merlúza |
Chudé mäso | Kuracie, teľacie, morčacie, králičie mäso |
Zelenina | Paradajky, baklažány, karfiol, brokolica, uhorky, mrkva |
Ovocie | Jablká, kivi, pomaranče, hrušky, slivky |
Orechy a semená | Mandle, ľan, slnečnicové semienka |
Pri skleropolycystických vaječníkoch je potrebné obmedziť príjem sacharidov, pretože zvyšujú hladinu inzulínu. Neodporúča sa konzumovať čerstvý biely chlieb a pečivo, vyprážané a mastné jedlá, rýchle občerstvenie, alkoholické a sýtené nápoje.