Čo je ovulácia?
Ovulácia je fáza menštruačného cyklu, počas ktorej sa z vaječníka uvoľňuje vajíčko. Jednoducho povedané, počas ovulácie je ženský organizmus pripravený na počatie. Vajíčko putuje z vaječníka cez vajíčkovod do maternice päť dní. V tomto čase sa v tele zvyšuje hladina progesterónu, ktorý je potrebný na prípravu sliznice maternice na tehotenstvo.
Pravdepodobnosť počatia sa zvyšuje šesť dní pred ovuláciou, vrátane nej. Toto obdobie sa nazýva „plodné obdobie". Po nechránenom pohlavnom styku môžu spermie zostať vo vajíčkovodoch ženy až päť dní, počas ktorých môžu vajíčko po jeho uvoľnení oplodniť. Vajíčko je pripravené na oplodnenie 12-24 hodín po začiatku ovulácie.
Kedy sa začína ovulácia?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Priemerná dĺžka menštruačného cyklu je 28 dní. K ovulácii dochádza okolo 14. dňa pri priemernej dĺžke menštruačného cyklu alebo v polovici menštruačného cyklu (10-16 dní pred prvým dňom nasledujúcej menštruácie). Menštruačný cyklus má nasledovné fázy:
- folikulárna fáza. Začína sa v prvý deň poslednej menštruácie a trvá až do ovulácie. Dĺžka folikulárnej fázy sa pohybuje v rozmedzí od 7 do 40 dní v závislosti od dĺžky menštruačného cyklu;
- ovulačná fáza. Obdobie ovulácie trvá 12 až 24 hodín a sprevádza ju uvoľnenie vajíčka z vaječníka;
- luteálna fáza. Trvá od prvého dňa ovulácie do prvého dňa nasledujúcej menštruácie. Luteálna fáza trvá 12 až 16 dní.
Skorá ovulácia (na 7.-10. deň menštruačného cyklu) môže byť spôsobená krátkym menštruačným cyklom, vysadením hormonálnej antikoncepcie a stresom. Pravidelná skorá ovulácia, ktorá nie je sprevádzaná bolesťou a pocitom pálenia počas pohlavného styku, či akútnou bolesťou brucha, je normálna.
Oneskorená ovulácia alebo nepravidelná mesačná ovulácia môže poukazovať na syndróm polycystických vaječníkov, hypotyreózu alebo hypertyreózu, chronický stres, užívanie estrogénov, progestínov, antidepresív alebo návykových látok. Zvýšené riziko oneskorenej ovulácie sa vyskytuje u obéznych žien, u žien s cukrovkou alebo podváhou.
V zriedkavých prípadoch je neskorá ovulácia spôsobená zvýšenou produkciou prolaktínu (hyperprolaktinémiou) počas dojčenia. Dva roky po prvej menštruácii sa u dospievajúcich dievčat vyskytujú aj anovulačné cykly (k ovulácii nedochádza každý mesiac) v dôsledku hormonálnej reštrukturalizácie.
Pri neskorej ovulácií a pri podozrení na poruchy činnosti vaječníkov je potrebná konzultácia s gynekológom. Poukazovať na zdravotné problémy môže nepravidelná menštruácia, nadmerné ochlpenie, náhly nárast hmotnosti, akné, rednutie a vypadávanie vlasov. Po vyšetrení môže gynekológ predpísať monitorovanie ovulácie (folikulometria), ktoré slúži na zistenie ovariálnych nepravidelností, štádia dozrievania a veľkosti ovariálnych folikulov a abnormalít maternice (myóm, endometrióza, cysty).
Gynekológ môže pomocou liekov stimulovať ovuláciu umelým zvýšením hladiny reprodukčných hormónov. Hormóny urýchľujú dozrievanie folikulov vo vaječníkoch a vyvolávajú ovuláciu.
Výtok počas ovulácie?
Počas menštruačného cyklu sa z krčka maternice do pošvy vylučuje hlien, ktorého konzistencia, vzhľad a množstvo sa líšia v závislosti od dňa menštruačného cyklu. Niekoľko dní pred ovuláciou sa zvyšuje produkcia estrogénu, čo spôsobuje, že výtok je silný, tekutý a lepkavý na dotyk. Môže pripomínať vaječný bielok. Výtok počas ovulácie je biely alebo priehľadný a má viskóznu konzistenciu.
Ako vyzerá výtok počas obdobia ovulácie?
Hnedý výtok počas ovulácie môže byť znakom genitálnych infekcií, zápalových ochorení panvy, syndrómu polycystických vaječníkov alebo rakoviny krčka maternice. Ak je výtok z pošvy hnedý, ružový alebo zelený, je potrebné sa poradiť s gynekológom, aby určil príčinu ochorenia a stanovil liečbu.
Príznaky ovulácie
Príznakom ovulácie je hustý, viskózny, biely alebo priesvitný vaginálny výtok. Ďalšie príznaky ovulácie sú:
- diskomfort v oblasti panvy;
- zvýšené libido (sexuálny apetít);
- bolesť prsníkov;
- zvýšená citlivosť bradaviek;
- nadúvanie;
- kŕče;
- citlivejší čuch.
Pri ovulácii sa objavujú bolesti alebo kŕče v podbrušku, ktoré sú spôsobené uvoľňovaním vajíčka z vaječníkov. Bolesti hlavy a nevoľnosť počas ovulácie môžu byť spôsobené zmenami hladiny estrogénu a progesterónu.
Bazálna teplota pri ovulácii sa v dôsledku hormonálnych zmien zvyšuje o 0,3-0,7 °C. Pri výkyvoch teploty počas ovulácie sa odporúča merať si telesnú teplotu každé ráno hneď po prebudení, a to v priebehu celého menštruačného cyklu.
Ovulačný kalendár
Ovulačný kalendár vám pomôže vypočítať vaše „plodné dni”, ktoré môže trvať až desať dní. Ak chcete zistiť, kedy u vás nastáva ovulácia, musíte zadať dátum prvého dňa poslednej menštruácie a priemernú dĺžku menštruačného cyklu.
Americká asociácia pre tehotenstvo odporúča ženám, ktoré plánujú otehotnieť, mať nechránený pohlavný styk každé dva dni počas plodných dní. Aby ste predišli počatiu, mali by ste sa vyhnúť nechránenému sexu počas ovulácie (podľa ovulačného kalendára) a tri až päť dní pred plodnými dňami.
Ovulačná bolesť
Približne 40 % žien trpí ovulačnými bolesťami. Ovulačná bolesť v podbrušku na pravej alebo ľavej strane môže trvať od niekoľkých minút do niekoľkých hodín jeden až dva dni. Bolesti vaječníkov pri ovulácii môžu byť tupé a podobné menštruačným kŕčom alebo prudké a náhle (v dôsledku uvoľnenia vajíčka z vaječníka).
Bolestivá ovulácia môže tiež poukazovať na zrasty (jazvy) v panvových orgánoch spôsobené endometriózou, Ushermanovým syndrómom, obštrukciou vajíčkovodov a cystami na vaječníkoch. Sexuálne prenosné infekcie (napr. chlamýdie, kvapavka, herpes) môžu rovnako spôsobiť akútnu a dlhotrvajúcu bolesť počas ovulácie.
Krv počas ovulácie
Krvavý výtok počas ovulácie sa vyskytuje u 5% žien. Krvavý alebo ružový výtok počas ovulácie trvá jeden alebo dva dni a je spôsobený zvýšenou hladinou luteálneho progesterónu a luteinizačného hormónu (normálny jav). Takýto výtok počas ovulácie a nepravidelná menštruácia však môžu poukazovať aj na poranenia panvy, abnormálnu zrážanlivosť krvi, polypy maternice alebo cysty vaječníkov, rakovinu maternice, krčka maternice alebo vaječníkov.
Ako fungujú ovulačné testy?
Ovulačný test pomáha určiť zvýšenie hladiny luteinizačného hormónu v moči, ktorého koncentrácia stúpa 24-48 hodín pred tým, ako vajíčko opustí vaječník. Pri 28-dňovom menštruačnom cykle sa odporúča vykonať ovulačný test na 10. až 11. deň menštruačného cyklu a pri krátkom menštruačnom cykle štyri až šesť dní pred polovicou menštruačného cyklu.