Čo je ovulácia a kedy začína?

Čo je ovulácia a kedy začína?
Čítať 7 minút | Zverejnené: 24 October 2022 | Перегляди 23118
Ovulácia je prirodzenou súčasťou menštruačného cyklu. Je dôležité, aby si žena sledovala plodné dni a zvýšila tak šancu na počatie.

Čo je ovulácia?

Ovulácia je fáza menštruačného cyklu, počas ktorej sa z vaječníka uvoľňuje vajíčko prostredníctvom uvoľnenia pohlavného hormónu. Jednoducho povedané, ovulácia je pripravenosť ženského tela na počatie. Vajíčko putuje z vaječníka cez vajíčkovod do maternice päť dní. Keď vajíčko putuje vajíčkovodom, v tele sa zvyšuje hladina progesterónu, ktorý je potrebný na prípravu sliznice maternice na tehotenstvo.

Šesť dní pred ovuláciou a vrátane nej sa nazýva „plodné obdobie", počas ktorého sa zvyšuje pravdepodobnosť počatia. Po nechránenom pohlavnom styku môžu spermie zostať vo vajíčkovodoch ženy až päť dní, aby oplodnili vajíčko po jeho uvoľnení. Vajíčko je pripravené na oplodnenie 12-24 hodín po začiatku ovulácie.

Kedy sa začína ovulácia?

Priemerná dĺžka menštruačného cyklu je 28 dní. K ovulácii dochádza okolo 14. dňa priemerného menštruačného cyklu alebo v polovici cyklu (10-16 dní pred prvým dňom nasledujúcej menštruácie). Fázy menštruačného cyklu sú:

  • folikulárna fáza. Začína sa v prvý deň poslednej menštruácie a trvá až do ovulácie. Dĺžka folikulárnej fázy sa pohybuje v rozmedzí od 7 do 40 dní v závislosti od dĺžky menštruačného cyklu;
  • ovulačná fáza. Obdobie ovulácie trvá 12 až 24 hodín a sprevádza ju uvoľnenie vajíčka z vaječníka;
  • luteálna fáza. Trvá od prvého dňa ovulácie do prvého dňa nasledujúcej menštruácie. Luteálna fáza trvá 12 až 16 dní.

Skorá ovulácia (na 7.-10. deň cyklu) môže byť spôsobená krátkym menštruačným cyklom, vysadením hormonálnej antikoncepcie, stresom. Pravidelná skorá ovulácia, ktorá nie je sprevádzaná bolesťou a pálením počas pohlavného styku a akútnou bolesťou brucha, je normálna.

Oneskorená ovulácia alebo nedostatok pravidelnej mesačnej ovulácie môže poukazovať na syndróm polycystických vaječníkov, hypotyreózu alebo hypertyreózu, chronický stres, užívanie estrogénov, progestínov a antidepresív alebo návykových látok. Zvýšené riziko oneskorenej ovulácie sa vyskytuje u žien s cukrovkou, obezitou alebo podváhou.

V zriedkavých prípadoch je neskorá ovulácia spôsobená zvýšenou produkciou prolaktínu (hyperprolaktinémiou) počas dojčenia. Dva roky po prvej menštruácii sa u dospievajúcich dievčat vyskytujú aj anovulačné cykly (k ovulácii nedochádza každý mesiac) v dôsledku hormonálnej reštrukturalizácie.

Konzultácia s gynekológom je potrebná pri neskorej ovulácií a pri podozrení na poruchy vaječníkov. Poukazovať na to môže nepravidelná menštruácia, nadmerný rast ochlpenia, náhly nárast hmotnosti, akné, rednutie a vypadávanie vlasov. Po vyšetrení môže gynekológ predpísať monitorovanie ovulácie (folikulometria) na zistenie ovariálnych nepravidelností, štádia dozrievania a veľkosti ovariálnych folikulov, abnormalít maternice (myóm, endometrióza, cysty).

Gynekológ môže pomocou liekov stimulovať ovuláciu umelým zvýšením hladiny reprodukčných hormónov. Hormóny urýchľujú dozrievanie folikulov vo vaječníkoch a vyvolávajú ovuláciu.

Výtok počas ovulácie?

Počas menštruačného cyklu sa z krčka maternice do pošvy vylučuje hlien, ktorého konzistencia, vzhľad a množstvo sa líšia v závislosti od dňa cyklu. Niekoľko dní pred ovuláciou sa zvyšuje produkcia estrogénu, čo spôsobuje, že výtok je silný, tekutý a lepkavý na dotyk, a môže pripomínať vaječný bielok. Výtok počas ovulácie je biely alebo priehľadný a má viskóznu konzistenciu.

Ako vyzerá výtok počas obdobia ovulácie?

Ako vyzerá výtok počas obdobia ovulácie?

Hnedý výtok počas ovulácie môže znamenať prítomnosť genitálnych infekcií, zápalových ochorení panvy, syndrómu polycystických vaječníkov a rakoviny krčka maternice. Ak je výtok z pošvy hnedý, ružový alebo zelený, je potrebné sa poradiť s gynekológom, aby určil príčinu ochorenia a zvolil liečbu.

Príznaky ovulácie

Príznakom ovulácie je hustý, viskózny, biely alebo priesvitný vaginálny výtok. Ďalšie príznaky ovulácie sú:

  • diskomfort v oblasti panvy;
  • zvýšené libido (sexuálny apetít);
  • bolesť prsníkov;
  • zvýšená citlivosť bradaviek;
  • nadúvanie;
  • kŕče;
  • citlivejší čuch.

Pri ovulácii sa objavujú bolesti alebo kŕče v podbrušku, ktoré sú spôsobené uvoľňovaním vajíčka z vaječníkov. Bolesti hlavy a nevoľnosť počas ovulácie môžu byť spôsobené zmenami hladiny estrogénu a progesterónu.

Bazálna teplota pri ovulácii sa v dôsledku hormonálnych zmien zvyšuje o 0,3-0,7 °C. Pri výkyvoch teploty počas ovulácie sa odporúča merať si telesnú teplotu každé ráno hneď po prebudení, počas celého menštruačného cyklu.

Ovulačný kalendár

Ovulačný kalendár vám pomôže vypočítať vaše „plodné dni”, ktoré môže trvať až desať dní. Na získanie údajov o ovulácii musíte zadať dátum prvého dňa poslednej menštruácie a priemernú dĺžku menštruačného cyklu.

Americká asociácia pre tehotenstvo odporúča ženám, ktoré plánujú otehotnieť, mať nechránený pohlavný styk každé dva dni počas plodných dní. Aby ste predišli počatiu, mali by ste sa vyhnúť nechránenému sexu počas ovulácie (ktorá je uvedená v ovulačnom kalendári) a tri až päť dní pred plodnými dňami.

Ovulačná bolesť

Približne 40 % žien trpí ovulačnými bolesťami. Ovulačná bolesť v podbrušku na pravej alebo ľavej strane trvá od niekoľkých minút do niekoľkých hodín v priebehu jedného alebo dvoch dní. Bolesti vaječníkov pri ovulácii môžu byť tupé a podobné menštruačným kŕčom alebo prudké a náhle (v dôsledku uvoľnenia vajíčka z vaječníka).

Bolestivá ovulácia môže tiež poukazovať na zrasty (jazvy) v panvových orgánoch spôsobené endometriózou, Ushermanovým syndrómom, obštrukciou vajíčkovodov, cystami na vaječníkoch. Sexuálne prenosné infekcie (napr. chlamýdie, kvapavka, herpes) môžu spôsobiť akútnu a dlhotrvajúcu bolesť počas ovulácie.

Krv počas ovulácie

Krvavý výtok počas ovulácie sa vyskytuje u 5% žien. Krvavý alebo ružový výtok počas ovulácie trvá jeden alebo dva dni.

Prítomnosť krvi počas ovulácie je spôsobená zvýšenou hladinou luteálneho progesterónu a luteinizačného hormónu (normálny jav). Krv v priebehu ovulácie a nepravidelná menštruácia však môžu poukazovať aj na poranenia panvy, abnormálnu zrážanlivosť krvi, polypy maternice alebo cysty vaječníkov, rakovinu maternice, krčka maternice alebo vaječníkov.

Ako fungujú ovulačné testy?

Ovulačný test pomáha určiť zvýšenie hladiny luteinizačného hormónu v moči, ktorého koncentrácia stúpa 24-48 hodín pred tým, ako vajíčko opustí vaječník. Pri 28-dňovom menštruačnom cykle sa odporúča vykonať ovulačný test na 10. až 11. deň a pri krátkom cykle štyri až šesť dní pred polovicou cyklu.

Časté otázky

1. Ako zistiť či došlo k počatiu po ovulácii?

Zistiť, či došlo k počatiu po ovulácii, trvá najmenej sedem dní po oplodnení. Týždeň po ovulácii je možné vykonať tehotenský test na stanovenie hladiny ľudského choriového gonadotropínu (hCG) v moči, ktorá sa po počatí zvyšuje. Test môže byť na začiatku tehotenstva falošne negatívny.

Ak je výsledok tehotenského testu pozitívny, mali by ste sa objednať na vyšetrenie ku gynekológovi. Po vyšetrení lekár vykoná gynekologický ultrazvuk, aby tehotenstvo potvrdil, určil jeho gestačný vek a vylúčil mimomaternicové tehotenstvo.

2. Kedy nastáva ovulácia?

K ovulácii dochádza uprostred menštruačného cyklu (zvyčajne 10-16 dní pred prvým dňom nasledujúcej menštruácie). Avšak aj pri pravidelnom menštruačnom cykle sa môže dátum ovulácie meniť (napr. v dôsledku fyzického a psychického stresu, fyzickej námahy).

3. Je možné otehotnieť po ovulácii?

V priebehu 24 hodín po ovulácii je možné otehotnieť, pretože vajíčko zostáva životaschopné 24 hodín po opustení vaječníka. Príznaky počatia po ovulácii môžu zahŕňať oneskorenú menštruáciu, neustálu únavu, nevoľnosť a vracanie a časté močenie.

Opuch, zvýšená citlivosť a bolesť prsníkov po ovulácii sa objavujú v dôsledku hormonálnych zmien prebiehajúcich v tele. Medzi prvé príznaky tehotenstva môže patriť aj nadúvanie brucha, náladovosť, krvavý výtok z pošvy (implantačné krvácanie), kŕče v podbrušku.

4. Je možné otehotnieť pred ovuláciou?

Pred ovuláciou je možné otehotnieť. Spermie môžu pred oplodnením vajíčka zostať vo vajíčkovodoch až päť dní po nechránenom pohlavnom styku, až do momentu, kedy vajíčko opustí vaječník. Plodné dni zvyčajne trvajú šesť až sedem dní. Otehotnieť je však možné aj počas menštruácie a v ktorýkoľvek iný deň menštruačného cyklu. Preto je dôležité sa pred počatím chrániť.

5. Ako dlho trvá ovulácia?

Ovulácia zvyčajne trvá 12 až 24 hodín. Dĺžka ovulácie sa líši v závislosti od individuálnych vlastností ženy (napr. genetické predispozície, vek).

6. Ako vypočítať ovuláciu?

Najprv je potrebné zistiť dĺžku svojho menštruačného cyklu spočítaním počtu dní medzi prvými dvoma dňami menštruácie. K ovulácii zvyčajne dochádza v polovici menštruačného cyklu alebo na 14. deň cyklu. Na výpočet ovulácie môžete použiť aj ovulačný kalendár.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo je ovulácia a kedy začína?
Lekár oddelenia gynekológie.

Položte otázku ohľadom gynekológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Anna pred 4 mesiacmi
Dobrý deň, mám pravidelný menštruačný cyklus, ktorý trvá 28-29 dní. 10 dní po prvom dni menštruácie som si urobila test na zistenie ovulácie, ale výsledok bol negatívny. V ktorý deň mi začne ovulácia?
Odpovedať
Dobrý deň, pri 28-dňovom menštruačnom cykle by ste mali začať ovulovať na 13.-14. deň prvej menštruácie. Váš ovulačný test však môže byť v desiaty deň cyklu negatívny, pretože hladina luteinizačného hormónu sa môže zvýšiť neskôr. Ovulačný test sa odporúča zopakovať deň alebo dva po negatívnom teste alebo sa poradiť s gynekológom.
Karina pred 4 mesiacmi
Dobrý deň, môj manžel a ja chceme splodiť dieťa, takže sme sa rozhodli sledovať moju ovuláciu. Môžete mi povedať, aké je pravdepodobnosť otehotnenia v deň ovulácie? Ako často by som mala mať sex počas plodných dní?
Odpovedať
Dobrý deň, štúdie ukazujú, že nechránený pohlavný styk v deň ovulácie zvyšuje šancu na počatie až o 30%. Zvýšiť vaše šance na počatie môže aj sex bez bariérovej antikoncepcie aspoň každé dva dni počas „plodného okna", ktoré trvá šesť až desať dní pred tým, ako vajíčko opustí vaječník.
Dáša pred 4 mesiacmi
Dobrý večer, vediem aktívny sexuálny život, ale zatiaľ neplánujem otehotnieť. Môžete mi poradiť, ako sa vyhnúť otehotneniu počas ovulácie? Existuje 100% ochrana? Vopred vám ďakujem.
Odpovedať
Dobrý večer. Riziko počatia počas ovulácie existuje vždy, ale môžete ho minimalizovať používaním bariérovej antikoncepcie, užívaním hormonálnej antikoncepcie, zavedením vnútromaternicového telieska. Výber antikoncepčnej metódy je vhodné konzultovať s gynekológom.
Xénia pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Nikdy predtým som ovuláciu nesledovala, ale po prečítaní vášho článku som zistila, že by som si ju sledovať mala. Kedy po menštruácii začína ovulácia u dospievajúceho dievčaťa?
Odpovedať
Dobrý deň, ovulácia po menštruácii u dospievajúcich dievčat môže byť nepravidelná alebo môže absentovať počas niekoľkých menštruačných cyklov. Ak je váš menštruačný cyklus normálny, ovulácia nastane na 14. deň vášho cyklu alebo v jeho polovici.
Irina pred 3 mesiacmi
Dobrý deň, s priateľom nepoužívame pri sexe prezervatívy, no v blízkej budúcnosti otehotnieť nechcem. Ako zistím, kedy mám ovuláciu, aby nedošlo k počatiu?
Odpovedať
Dobrý deň, deň ovulácie môžete sledovať pomocou ovulačného kalendára alebo ovulačného testu. Aby ste však minimalizovali riziko počatia, mali by ste sa zdržať nechráneného pohlavného styku počas obdobia plodnosti a tri až päť dní pred ním.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.