Čo je endometrióza a ako sa dá liečiť?

Endometrióza znamená rast endometriálneho tkanina mimo maternice. Medzi orgány, ktoré ovplyvňuje endometrióza, patria:
Endometrióza môže postihnúť močový mechúr, žalúdok, črevá, krčok maternice, vagínu a vulvu. Zriedkavo sa endometrióza šíri do pľúc, kože a mozgu.
Rozdeľujeme vonkajšiu a vnútornú endometrióza. Pri vonkajšej endometrióze sa endometriálne bunky vyvíjajú v orgánoch malej panvy a brušnej dutiny, pri vnútornej forme sa vyvíjajú v maternici a na jej povrchu. Genitálna endometrióza vzniká, ak tkanivo endometrie ovplyvňuje reprodukčné orgány (napr. vaječníky alebo vajíčkovody).
Hlavným príznakom pri endometrióze je bolesť panvy, ktorá sa môže pred menštruáciou a v prvých dvoch až troch dňoch po jej začiatku zväčšovať. Medzi ďalšie príznaky endometriózy patria:
Počas menštruácie môžu kúsky endometria vychádzať ako dôsledok hromadenia krvi v maternici, jej zrážania a ako dôsledok veľkého množstva výtoku. Bolesť pri endometrióze sa často mení, od miernej až po silnú intenzitu. Intenzita bolesti závisí od individuálnych charakteristík ženy a nemusí zodpovedať závažnosti endometriózy.
Neschopnosť počať dieťa môže tiež naznačovať prítomnosť endometriózy. Keď sa objavia príznaky endometriózy, je potrebná konzultácia s gynekológom.
Endometrióza môže viesť k zmene farby výtoku a to v dôsledku nepravidеľnej menštruácie. Výtoky pri endometrióze môžu byť:
Endometrióza môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku infekcie dolných pohlavných ciest, ktorá môže spôsobiť zelený, žltý, sivý alebo páchnuci výtok. Ak sa objaví abnormálny výtok z vagíny, je potrebné konzultovať s lekárom diagnózu a výber správny liečebného postupu.
Endometrióza sa môže vyvinúť u žien s retrográdnym menštruačným cyklom, počas ktorého menštruačná krv obsahujúca endometriálne bunky prúdi späť cez vajíčkovody do panvovej dutiny. Endometriálne bunky priľnú k stenám panvových orgánov, začnú rásť a hrubnúť a krvácajú počas každého nasledujúceho obdobia. K ďalším príčinám endometriózy patria:
Endometrióza po pôrode sa môže vyvinúť po cisárskom reze v dôsledku chirurgického zákroku (endometriálne bunky zvnútra prirastú k postihnutému miestu) alebo bakteriálnej infekcie. Endometrióza čreva sa vyvíja na pozadí zápalového procesu.
Existuje zvýšené riziko vzniku daného ochorenia u pacientok, ktoré majú defekty maternice alebo vajíčkovodov a nízku telesnú hmotnosť. Krátke menštruačné cykly (menej ako 27 dní), silnú menštruáciu (viac ako týždeň), nástup menštruácie v ranom veku (pred 11. rokom života) a neskorú menopauza tiež zvyšujú pravdepodobnosť endometriózy.
Endometrióza spôsobuje neplodnosť u 24-50% žien. Endometriózy na ženské reprodukčné orgány:
Pri silnej proliferácii endometriálnych buniek sa vrstva tkaniva lemujúca maternicu zahusťuje, čo bráni implantácii vajíčka. Problémy s počatím pri endometrióze sa liečia liekmi alebo operáciou. Gynekológ môže odporučiť aj mimotelové oplodnenie (IVF) alebo vnútromaternicovú insemináciu (postup, pri ktorom sa spermie vstrekujú priamo do maternice).
Medzi nebezpečenstvo, ktoré sprevádza endometriózu, je zvýšené riziko vzniku rakoviny. Medzi možné komplikácie, ktoré sprevádzajú endometriózu patrí:
Ak sa endometrióza krčka maternice nelieči, to môže viesť k chronickej bolesti v panvovej oblasti. Endometrióza zvyšuje riziko vzniku problémov s črevami a močovým mechúrom, ktoré spôsobujú bolesti pri vyprázdňovaní a močení, krv v stolici a moči.
Pri endometrióze močovodu sa môže vyvinúť edém obličiek. Pri postihnutí buniek pľúc a bránice endometriou sa zvyšuje riziko dýchavičnosti, bolesti na hrudníku a kolapsu pľúc počas menštruácie.
Pred začatím liečby endometriózy lekár zhromaždí anamnézu a vykoná gynekologické vyšetrenie pomocou zrkadla. Diagnóza endometriózy zahŕňa:
Ak máte podozrenie na rast endometriálnych buniek mimo reprodukčných orgánov, gynekológ vás môže poslať na ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov alebo brušnej dutiny. V prípade zistenia ochorenia čriev, močového mechúra alebo pľúc vás gynekológ nasmeruje na vyšetrenie k urológovi, gastroenterológovi alebo pulmonológovi.
Na základe výsledkov vyšetrenia váš lekár zvolí správny liečebný postup. Liečba endometriózy zahŕňa:
Na zmiernenie bolesti pri endometrióze vaječníkov, vám lekár predpíše lieky proti bolesti alebo nesteroidné protizápalové lieky. Nehormonálna liečba endometriózy je zvyčajne neúčinná a to hlavne kvôli potrebe kontrolovať hladiny hormónov, ktoré ovplyvňujú rast endometriálnych buniek.
Endometrióza nie je rakovina, ale zvyšuje riziko jej vzniku. Zriedkavo môže endometrióza maternice viesť k rakovine vaječníkov alebo adenokarcinómu (zhubnému novotvaru v epiteliálnych alebo glandulárnych bunkách).
Diéta pri endometrióze by mala obsahovať čerstvú zeleninu a ovocie, potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (vlašské orechy, losos, makrela). Pri endometrióze je taktiež potrebné vylúčiť z vášho jedálnička stravy červené mäso (zvyšuje tvorbu prostaglandínov, ktoré zvyšujú tvorbu estrogénu), korenené a mastné jedlá. Menu pre endometriózu na týždeň:
Endometrióza nijako neovplyvňuje interrupciu, ale akýkoľvek zásah je nežiaduci, pretože pri ďalších tehotenstvách môžu vzniknúť ťažkosti vrátane neplodnosti.
Odstránenie daných buniek sa predpisuje vtedy, keď medikamentózna liečba časom zlyhá a ochorenie progresíruje. Tento postup vám umožňuje znížiť zarastenú vrstvu endometria, ale je možné ho podstúpiť až po 6 mesiacoch od začiatku hormonálnej liečby.
Pri dlhodobom neliečení endometriózy často dochádza k zápalovým ochoreniam, čo vedie k zrastom vo vajíčkovodoch (sťažuje presun vajíčka do dutiny maternice) a znižuje kontraktilnú funkciu vajíčkovodov.
Pri endometrióze je nadbytok hormónu estrogén, ktorý spôsobuje progresiu ochorenia a rast endometriálneho tkaniva. Nedostatok hormónov neovplyvňuje vznik endometriózy.
Počas endometriózy sa môžete milovať, ak vám pohlavný styk nespôsobuje nepohodlie a bolesť. S rastom epitelu vo vulve a vagíne sa zvyšuje riziko krvácania počas a po pohlavnom styku.
Krvácanie pri endometrióze sa počas menštruácie zvyšuje. Krvácanie z maternice pri endometrióze môžete zastaviť pomocou liekov, ktoré vám predpíše gynekológ.
Endometrióza nevedie k zvýšeniu alebo zníženiu telesnej hmotnosti. Schudnúť môžete tak, že sa budete vyhýbať korenistým a tučným jedlám, ktorých konzumáciu je potrebné počas endometrióze obmedziť.
Pri endometrióze sa nemôžete opaľovať a navštevovať solárium, minerálne, sírovodíkové a bahenné kúpele, nahrievať spodnú časť brucha a používať tampóny. Mali by ste tiež obmedziť konzumáciu alkoholických nápojov a kofeínu.
Taktiež sa neodporúča robiť cviky na brucho a dvíhať ťažké predmety, aby ste si nenatiahli tkanivá a svaly panvy. Aby ste zmiernili bolestí, je lepšie uprednostniť tréning s menšou intenzitou (napríklad jogu alebo plávanie).