Prečo mešká menštruácia a čo je potrebné robiť?

Oneskorenie menštruácie môže byť spôsobené gynekologickými alebo endokrinnými abnormalitami, stresom, nízkou hmotnosťou, obezitou alebo užívaním liekov. Ak je váš menštruačný cyklus nepravidelný, je potrebné vyhľadať gynekológa.
Dlhodobé a časté meškanie menštruácie je spôsobené hormonálnou nerovnováhou v tele. Typy oneskorenia menštruácie sú:
V závislosti od príčiny môžu oneskorenú menštruáciu sprevádzať bolesti hlavy, nevoľnosť, nepríjemné pocity pri pohlavnom styku, bolesti brucha, časté a bolestivé močenie alebo inkontinencia. Ak máte niektorý z týchto príznakov alebo ak vaša menštruácia mešká viac ako týždeň, mali by ste sa poradiť s gynekológom, ktorý určí príčinu a rozhodne o spôsobe liečby.
Oneskorenie menštruácie môže byť spôsobené tehotenstvom, pretože po oplodnení vajíčka nedochádza k odlupovaniu endometria (sliznice maternice) a menštruácia nezačne. V prípade meškajúcej menštruácie sa odporúča urobiť si tehotenský test, ale jeho výsledok nemusí byť v ranom štádiu presný. Ak je váš test pri oneskorenej menštruácii negatívny, mali by ste sa objednať ku svojmu gynekológovi.
Dôvody oneskorenia menštruácie
Oneskorenie môže byť spôsobené nedávnym nástupom menštruácie u dospievajúcej ženy, dojčením alebo menopauzou (to je normálne). Ďalšie dôvody oneskorenia menštruácie sú:
Absencia alebo oneskorenie menštruácie môže byť spôsobené nekontrolovaným užívaním neuroleptík, antidepresív, antikonvulzív alebo liekov na chemoterapiu a štítnu žľazu. Absencia menštruácie môže byť spôsobená aj mimomaternicovým tehotenstvom. Mimomaternicové tehotenstvo sa okrem meškajúcej menštruácie prejavuje kŕčmi v podbrušku, slabosťou a závratmi, bolesťou prsníkov, nevoľnosťou a bolesťou ramien.
Oneskorená menštruácia by sa nemala liečiť ľudovými prostriedkami alebo svojvoľne zvolenými liekmi, pretože môže dôjsť k zhoršeniu príznakov, progresii gynekologického ochorenia a vzniku neplodnosti.
Za normálne sa považuje oneskorenie o 5 až 7 dní. Možné príčiny nepravidelnej menštruácie sa určujú v závislosti od počtu dní meškajúcej menštruácie.
Oneskorená menštruácia, ktorá sa považuje za normálnu | |
Koľko dní mešká menštruácia | Možné príčiny oneskorenia menštruácie |
menštruácia mešká 2 dni | normálne |
menštruácia mešká 5 dní | normálne, môže byť spôsobené stresom, intenzívnou fyzickou aktivitou |
menštruácia mešká 6 dní | môže sa považovať za normálne pri menštruačnom cykle, ktorý trvá do 30. alebo 31. dňa |
menštruácia mešká 7 dní | stres, tehotenstvo, zmena klimatických podmienok, intenzívny tréning |
menštruácia mešká 10 dní | tehotenstvo, užívanie alebo vysadenie antikoncepcie |
menštruácia mešká 15 dní (negatívny test) | gynekologické (napr. myóm maternice) alebo endokrinné (hypoaktívna alebo hyperaktívna štítna žľaza) poruchy, obezita |
menštruácia mešká 20 dní (negatívny test) | gynekologické (zlyhávanie vaječníkov) alebo endokrinné poruchy, nadváha |
menštruácia mešká 2 mesiace | menopauza, tehotenstvo, dospievanie, dysfunkcia vaječníkov, obezita, nízka hmotnosť, dojčenie |
Určiť presnú príčinu oneskorenej menštruácie môže gynekológ po odbere anamnézy (lekár sa pýta na vaše príznaky, kedy sa prejavili a na vašu anamnézu) a gynekologickom vyšetrení. V prípade potreby vám gynekológ odporučí aj laboratórne vyšetrenia krvi a moču, ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov, kolposkopiu a biopsiu (odber buniek).
Prvá menštruácia sa zvyčajne začína dva až tri roky po tom, ako začínajú rásť prsia, a šesť až desať mesiacov po tom, ako sa z pošvy začne vylučovať hlien. Prvý menštruačný cyklus sa u dievčat začína približne vo veku 12-13 rokov.
Počas jedného alebo dvoch rokov po prvej menštruácii sa považuje oneskorená menštruácia v období dospievania za normálnu. Nepravidelná menštruácia súvisí s anovulačnými cyklami (absencia každomesačnej ovulácie), v dôsledku hormonálnych zmien v tele. Ak dospievajúce dievča nedostane prvú menštruáciu v 15 rokoch alebo ak sa menštruácia oneskorí o viac ako rok, je potrebné vyhľadať detského gynekológa.
Dlhodobý stres môže viesť k nepravidelným cyklom, nedostatočnej menštruácii alebo absencii menštruácie (amenorea). Oneskorenie menštruácie spôsobené stresom súvisí s nadmernou produkciou kortizolu a jeho účinkami na hypotalamus (ktorý reguluje endokrinné funkcie), hypofýzu a vaječníky.
Za normálnych okolností hypotalamus produkuje hormón uvoľňujúci gonadotropín (GnRH), ktorý je potrebný na stimuláciu hypofýzy. Po produkcii GnRH pomocou folikulostimulačného hormónu hypofýza stimuluje vaječníky k uvoľňovaniu estrogénu a progesterónu a k vývinu vajíčok, a teda k ovulácii a začiatku menštruácie.
Nedostatok tukovej hmoty, príliš obmedzený príjem kalórií alebo namáhavé cvičenie môžu spôsobiť nepravidelnú menštruáciu. Oneskorenie menštruácie v dôsledku úbytku hmotnosti je spôsobené poruchou alebo zastavením produkcie reprodukčných hormónov. Poruchy menštruácie môžu súvisieť s poruchami príjmu potravy: anorexiou (úplné alebo čiastočné odmietanie jedla) alebo bulímiou (patologické prejedanie sa a umelo vyvolané zvracanie).
Oneskorenie v dôsledku priberania je spôsobené zvýšenou produkciou estrogénu v tele, ktorého nadbytok ovplyvňuje frekvenciu menštruácie. Obezita môže tiež viesť k dysregulácii progesterónu a problémom s plodnosťou (počatím dieťaťa).
Kombinovaná perorálna antikoncepčná tableta potláča ovuláciu znížením produkcie gonadotropínov (hormónov, ktoré stimulujú funkciu žliaz) v hypofýze. Pri dlhodobom užívaní hormonálnych substancií, vzniká syndróm ovariálnej hypertenzie — absencia menštruácie v dôsledku dysfunkcie hypofýzy. Správny výber perorálnej antikoncepcie a predpísanie dávkovania môže vykonať len gynekológ.
Po vysadení tabliet môže dôjsť k poruche menštruácie, pretože trvá približne tri mesiace, kým sa hormóny normalizujú a obnoví sa ovulácia. Po vysadení antikoncepčných tabliet na niekoľko mesiacov sa môže vyskytnúť krvácanie medzi menštruáciami, bolesť prsníkov a bolesť hlavy.
Poruchy menštruácie (oneskorená menštruácia, nepravidelná menštruácia, slabý alebo silný výtok počas menštruácie) môžu byť spôsobené abnormalitami maternice, krčka maternice a vaječníkov. Gynekologické ochorenia, ktoré spôsobujú poruchy menštruácie sú:
Poruchy menštruácie môžu súvisieť aj s rakovinou maternice, krčka maternice alebo vaječníkov. Ak máte oneskorenú menštruáciu, slabý alebo silný výtok alebo medzimenštruačné krvácanie, mali by ste sa objednať na vyšetrenie k svojmu gynekológovi.
Tehotenský test sa nevykonáva skôr, ako po prvom dni meškajúcej menštruácie alebo po dvoch týždňoch od očakávaného dňa počatia. Pre presnejší výsledok sa však odporúča vykonať test v siedmy deň menštruácie.
Ak nie je prítomná žiadna gynekologická abnormalita, oneskorenú menštruáciu možno vyvolať teplými kúpeľmi alebo obkladmi (prikladanými na brucho) a znížením intenzity fyzickej námahy. Taktiež je vhodné poradiť sa s gynekológom, aby vylúčil tehotenstvo, ochorenia maternice a vaječníkov.
Kŕče a bolesti brucha počas tehotenstva môžu byť spôsobené rozťahovaním väzov v dôsledku rastu plodu, zvýšeným množstvom plynu alebo zápchou. Medzi príznaky meškajúcej menštruácie počas tehotenstva patria aj opuchnuté a citlivé prsia, pocit mravčenia v bradavkách, nevoľnosť a vracanie a rýchla únava.
Kvasinková infekcia (vaginálna kandidózy) môže spôsobiť oneskorenie menštruácie. Svrbenie, bolesť, opuch a podráždenie vulvy a pošvy, pálenie a mravčenie pri pohlavnom styku alebo pri močení, biely, zakalený, hustý alebo vodnatý výtok z pošvy môžu tiež naznačovať infekciu.
Oneskorená menštruácia a bolesti v podbrušku a spodnej časti chrbta sú skorými príznakmi tehotenstva. Tieto príznaky však môžu byť spôsobené aj dysmenoreou (bolestivou menštruáciou), endometriózou, adenomyózou, mimomaternicovým tehotenstvom, potratom, zápalovým ochorením malej panvy alebo myómom maternice.
Počas skorého tehotenstva sa v dôsledku hormonálnych zmien v tele vyskytuje oneskorená menštruácia, bolesti v podbrušku a mliečnobiely tekutý výtok. Negatívny tehotenský test, oneskorená menštruácia a biely alebo sivý výtok s nepríjemným zápachom alebo konzistenciou pripomínajúcou tvaroh, môžu naznačovať prítomnosť kvasinkovej infekcie.
Tehotenský test je možné vykonať v prípade, že sa vaša menštruácia oneskorí o sedem dní a váš menštruačný cyklus je pravidelný. Slabo viditeľná druhá čiarka na teste pri meškajúcej menštruácii naznačuje nízku koncentráciu choriového gonadotropínu (hCG) v moči, ktorá môže byť charakteristická pre skoré tehotenstvo.
Okrem tehotenstva môžu byť dôvodom oneskorenej menštruácie chronické ochorenia (napr. Cushingov syndróm alebo cukrovka), nadváha alebo podváha a chronický psychický alebo fyzický stres.