Teliesko chráni ženy pred neplánovaným tehotenstvom o 98 % a vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam znižuje riziko vzniku zápalových ochorení.
Čo je vnútromaternicové teliesko?
Vnútromaternicové teliesko je malý (približne štvorcentimetrový), pružný predmet, ktorý sa vkladá do dutiny maternice a zabraňuje otehotneniu. Teliesko sa zavádza na dva - päť rokov (v závislosti od jeho typu).
Výhodou vnútromaternicového telieska je jeho spoľahlivá dlhodobá ochrana pred neželaným tehotenstvom, výrazne neovplyvňuje hormonálnu rovnováhu a môže mať terapeutický účinok (existujú cievky s liečivými zložkami). Teliesko nie je vhodné pre ženy, ktoré nerodili, pretože môže traumatizovať kanál krčka maternice a ak nie je správne zvolená antikoncepcia alebo sa nezohľadňujú kontraindikácie, môže spôsobiť vedľajšie účinky. Medzi nevýhody vnútromaternicového telieska patrí:
- nedostatočná ochrana pred pohlavne prenosnými infekciami;
- dočasné zvýšenie intenzity menštruácie;
- bolestivá menštruácia;
- riziko mimomaternicového tehotenstva.
Pri používaní IUD môže dôjsť k oplodneniu vajíčka, čo môže mať za následok odmietnutie embrya (spontánny potrat). Taktiež je potrebné kontrolovať vlákna telieska, ktoré visia v pošve, jeho prítomnosť a správnu polohu, pretože antikoncepcia môže vypadnúť alebo sa posunúť.
Typy vnútromaternicových teliesok
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
IUD sa líšia konfiguráciou, mechanizmom účinku a veľkosťou. Gynekológ vyberá IUD pre ženu na základe jej anatómie.
IUD sa delia do dvoch kategórií: hormonálne a nehormonálne (obsahujúce kov). Hormonálne vnútromaternicové telieska sú vyrobené z plastu a účinnou látkou je levonorgestrel (syntetický progesterón).
Typy vnútromaternicových teliesok | |
Špirálový typ | Charakteristika |
Teliesko v tvare písmena T | Teliesko v tvare písmena T s pružnými plastovými ramenami a nylonovými vláknami na jednoduché vybratie |
Vnútromaternicové teliesko v tvare kruhu | IUD v tvare kruhu minimálne traumatizuje maternicu, ale je vhodný pre ženy po dvoch alebo viacerých prirodzených pôrodoch |
Teliesko v tvare slučky | Vhodné pre ženy s abnormálnou štruktúrou pohlavných orgánov |
Teliesko v tvare písmena F | Teliesko je pomerne veľké a má tvar písmena "F" s výstupkami po celom obvode, ktoré zabezpečujú spoľahlivé prichytenie na maternici. |
V závislosti od materiálu telieska rozlišujeme medené IUD, IUD so strieborným povrchom a IUD so zlatým povrchom. IUD so striebrom má antibakteriálne a protizápalové účinky a jeho životnosť je päť - sedem rokov. Zlatom potiahnuté teliesko je plne hypoalergénne a môže vydržať až deväť rokov.
Ako funguje vnútromaternicové teliesko?
Teliesko zabraňuje spermiám preniknúť do dutiny maternice a narúša oplodnenie vajíčka (kvôli zhusteniu hlienu krčka maternice). Mnohé typy vnútromaternicových teliesok majú spermicídny účinok (zničia spermie). Hormonálne vnútromaternicové telieska potláčajú ovulačnú funkciu (zabraňujú dozrievaniu vajíčka na oplodnenie).
Ako sa vnútromaternicové teliesko zavádza?
Pred zavedením IUD by ste mali absolvovať konzultáciu a vyšetrenie u svojho gynekológa, aby vylúčil tehotenstvo a možné kontraindikácie (napr. štrukturálne abnormality maternice, myómy, polypy, hyperplázia maternice). Diagnostika pred zavedením telieska zahŕňa:
- kolposkopiu;
- ultrazvuk panvy;
- všeobecné vyšetrenia krvi a moču;
- vaginálny výter na mikroflóru a infekcie;
- cytológia krčka maternice.
Teliesko sa zavádza na tretí - piaty deň menštruačného cyklu (keď má žena menštruáciu), pretože krčok maternice je v tomto čase otvorený a je k nemu lepší prístup.
Vložka sa zavádza ambulantne a samotné zavedenie trvá 10-15 minút. Po zavedení môže lekár predpísať antibiotiká. Dôležité je tiež raz za pol roka - rok navštíviť svojho gynekológa, aby skontroloval správnu polohu telieska v maternici a prítomnosť zápalov.
Je zavádzanie vnútromaternicového teliesko bolestivé?
Zavádzanie vnútromaternicového telieska nie je bolestivé, no môže to byť trochu nepríjemné. Ak ste veľmi citlivá na bolesť, lekár môže použiť lokálne anestetikum.
Do akého veku môžem mať zavedené teliesko?
Teliesko je možné zaviesť ženám, ktoré rodili vo veku 18-20 rokov až do akéhokoľvek veku, bez prítomnosti kontraindikácií. Teliesko, z antikoncepčných dôvodov, ženy v menopauze nepotrebujú, ale môže sa používať ako terapeutický účinok. Hormonálne teliesko pomáha vyrovnávať hladiny hormónov a zabraňuje vzniku patologických procesov (hyperplázia endometria, endometrióza, tvorba myómov).
Vnútromaternicové teliesko pri endometrióze
Hormonálne vnútromaternicové teliesko sa môže používať na liečbu endometriózy (abnormálny rast endometria). Aktívne zložky obsiahnuté v teliesku stenčujú endometrium a zastavujú a zabraňujú jeho prerastaniu.
Ako dlho môžem mať zavedené vnútromaternicové teliesko?
Doba použitia zavedeného telieska závisí od typu, konštrukcie a výrobcu. Okrem toho, doba zavedenia IUD závisí od individuálnych vlastností ženy, preto je dôležité absolvovať u gynekológa pravidelné preventívne prehliadky (raz za 6-12 mesiacov).
Čo sa stane, ak sa teliesko neodstráni včas?
Ak teliesko zostane zavedené v maternici príliš dlho, môžu sa objaviť následky. Neskoré odstránenie telieska môže spôsobiť:
- endometritídu (zápal sliznice maternice);
- cysty na vaječníkoch;
- zápal prídavných orgánov maternice (oofritída, salpingo-oophoritis);
- syndróm chronickej panvovej bolesti.
Po expirácii sa účinnosť telieska znižuje v dôsledku oxidačných procesov, to znamená, že vzniká riziko otehotnenia vrátane mimomaternicového tehotenstva. Okrem toho môže dlhodobé a nekontrolované používanie vnútromaternicového telieska spôsobiť jeho vrastenie do steny maternice, čo môže viesť k reprodukčnému zlyhaniu a dokonca k neplodnosti.
Ako odstrániť vnútromaternicové teliesko?
IUD možno odstrániť, ak si to žena želá, kedykoľvek po jeho expirácii alebo v prípade zápalových gynekologických ochorení (počas trvania liečby). Gynekológ odstráni IUD ambulantne, najlepšie však počas menštruácie. Zákrok trvá 5 - 10 minút a po ňom nasleduje gynekologická kontrola ultrazvukom.
Môže teliesko vniknúť do vnútra maternice?
Teliesko môže vniknúť do dutiny maternice, preto si jeho vlákna (špeciálne výstupkami, ktoré visia v pošve) musí žena kontrolovať doma. Posunutie telieska môže znížiť jeho účinnosť. Ak pociťujete nepríjemné pocity v pošve, zmene polohy vlákien alebo ich neviete nahmatať, mali by ste sa poradiť so svojím gynekológom.
Negatívne následky vnútromaternicového telieska
IUD môže počas zavádzania alebo používania spôsobiť komplikácie.
Dôsledky vnútromaternicového telieska (IUD)
Medzi negatívne dôsledky vnútromaternicového telieska patrí:
- perforácia maternice (preniknutie antikoncepcie úplne alebo čiastočne do svaloviny maternice);
- strata telieska (v dôsledku nesprávneho nasadenia);
- zmeny menštruačného cyklu (nepravidelnosť alebo absencia menštruácie);
- hypermenorea (silná, dlhá a bolestivá menštruácia);
- zápal sliznice maternice (endometritída);
- krvácanie a špinenie medzi menštruáciami.
Po odstránení telieska môže žena pociťovať nepríjemnú bolesť v podbrušku a krvácanie. Tieto nepríjemné príznaky by mali po dvoch - troch dňoch vymiznúť.
Ako sa vyhnúť negatívnym dôsledkom vnútromaternicového telieska?
Aby sa predišlo akýmkoľvek následkom a vylúčili akékoľvek kontraindikácie, pred zavedením IUD by ste mali absolvovať komplexné vyšetrenie u gynekológa. Okrem toho je pred zavedením a po odstránení IUD potrebné dodržiavať pravidlá počas obdobia rekonvalescencie. Pravidlá používania vnútromaternicového telieska zahŕňajú:
- pred zavedením IUD sa dva - tri dni zdržte pohlavného styku;
- prvý týždeň po zavedení sa nekúpte v horúcej vode, vyhnite sa saunám a parným kúpeľom a obmedzte fyzickú aktivitu;
- pravidelne kontrolujte polohu vlákien v pošve.
Teliesko nesmie byť zavedené dlhšie, ako je stanovené. Po odstránení antikoncepcie je dôležité absolvovať gynekologický ultrazvuk a pravidelné kontroly u gynekológa.