Otázky a odpovede on dermatológie
Dobrý deň. Absolvovali ste nejaké vyšetrenia? Bola nájdená príčina? Post-akné môže mať podobu jaziev a zápalových pretrvávajúcich škvŕn. Odporúčam kombinovať lokálnu (vonkajšiu) aplikáciu prípravkov, ktoré vyrovnajú jazvy a tón pleti, s injekčnými procedúrami (mezoterapia alebo plazmaterapia), ktoré účinne bojujú proti jazvám a stopám po akné. Terapia pozostáva z 5 ošetrení so 14 dňovou prestávkou.
Dobrý deň. Ste si istí, že ide o dermatitídu? Odporúčam vám, aby ste navštívili dermatológa a poradili sa s ním. Aj v prípade, že by skutočne išlo o dermatitídu, môže mať rôzny charakter, teda môže byť spôsobená rôznymi dráždivými látkami, čo ovplyvní následný výber liečby. Po vizuálnej prehliadke, oboznámení sa s vašou anamnézou vám lekár predpíše potrebné vyšetrenia, stanoví diagnózu a predpíše liečbu. Na postihnuté miesta sa jód aplikovať neodporúča, pretože môže stav zhoršiť, spôsobiť popáleniny a alergické reakcie.
Dobrý deň. Pri alergickej dermatitíde na tvári sa na vyrážky v prvých dňoch v štádiu exacerbácie neodporúča používať dekoratívnu kozmetiku (tónovače, púdre), pretože liečba bude trvať dlhšie a kvôli používaniu nedostatočne vyčistených líčidiel môže dôjsť k nástupu patologickej bakteriálnej flóry. Pokožka poškodená dermatitídou má zníženú imunitu a pri aplikácii dekoratívnej kozmetiky dochádza k upchávaniu pórov a množeniu baktérií rodu Propionibacterium, ktoré môžu vyvolať vznik čiernych bodiek (akné). V prípade, že sa nemôžete zdržať použitia dekoratívnej kozmetiky, je potrebné ju aplikovať až po liečivých mastiach a krémoch, s ľahkým nekomedogénnym zložením a nemali by obsahovať agresívne povrchovo aktívne látky a kyseliny. Make-up by ste na tvári mali mať čo najkratší čas a následne ho správne odstrániť jemnými ošetrujúcimi prípravkami bez použitia peelingov a kyselín.
Dobrý deň. Škvrny po predchádzajúcich vyrážkach môžu byť viditeľné dva a až šesť mesiacov. Peeling sa používať neodporúča, pretože čiastočky môžu poškodiť pokožku. Taktiež si dávajte pozor na Köbnerov fenomén, kedy sa pri mechanickom poranení v miestach kontaktu môžu vytvoriť nové plaky. Na liečbu odporúčam použiť prípravky s účinnou látkou takrolimus a tretinoín.
Dobrý deň. Vplyv pohlavných hormónov androgénov je skutočne dôležitý pri vzniku akné, pretože androgény ovplyvňujú stimuláciu sekrécie kožného mazu, ktorý aktívne produkuje maz (sebum), čo je ideálne prostredie pre kolonizáciu mazových folikulov propionovými baktériami, čo má za následok - vznik pustúl (pľuzgierikov). Androgény sú pohlavné hormóny produkované ženskými pohlavnými žľazami - vaječníkmi a v malom množstve nadobličkami. Medzi androgény patria: testosterón, dihydrotestosterón, androstendiol, androsterón a dehydroepiandrosterón. Vyrážky na koži „tolerujte, kým nezmiznú“, nie je úplne správne. Aby ste sa cítili pohodlne, a to aj psychicky, je potrebné liečiť akné a potom prípravkami vonkajšej starostlivosti udržiavať remisiu (zdravý, dobrý stav pokožky).
Dobrý deň. Pri kontaktnej dermatitíde áno, je potrebné dodržiavať hypoalergénnu diétu, aby sa zápal na koži rýchlejšie zmiernil. Na toto obdobie liečby by sa mali zo stravy odstrániť povinné potravinové alergény, ide o koreniny, korenené jedlá, alkohol, obmedziť používanie soli pri príprave jedál. Vylúčte citrusové plody, jahody, ananás, melón, orechy, červené ryby a rybie výrobky, čokoládu, kávu, údeniny, klobásy, majonézu, kečup, mlieko, vylúčte tiež koreniny, pečivo, med, červenú zeleninu, sladké sýtené nápoje, vyprážané jedlá a fast food. Je tiež vhodné zabezpečiť dostatok pitnej vody.
Liečba postakné sa vykonáva pomocou liekov, laserového obnovenia pleti a mezoterapie. Odporúčame vám vyhľadať lekársku pomoc u dermatológa.
Dobrý deň. Samoliečba akné doma môže viesť k zhoršeniu stavu pokožky. Vytláčanie akné môže viesť ku komplikáciám a rozšíreniu hnisavej infekcie po celej koži. Dieťa v puberte prechádza hormonálnym stresom, preto je potrebné navštíviť odborníka, nechať sa vyšetriť a dostať odbornú pomoc a liečbu.
Dobrý deň. Ak máte vyrážku s návštevou kaderníka kvôli trvalej radšej počkajte. Je potrebné výražku úplne vyliečiť a opäť sa poradiť s dermatológom.
Pityriasis rosea alebo Heraldova škvrna je akútne exantémové ochorenie, ktoré je sprevádzané výskytom zápalových vyrážok na tele. Ide o samovyliečiteľné ochorenie, ktoré vymizne v priebehu 6 až 8 týždňov. V niektorých prípadoch je však potrebná symptomatická liečba. Ak pacienta trápi svrbenie, lekár mu predpíše antihistaminiká. Pri liečbe je dôležité pokožku neustále zvlhčovať. Predpisujú sa aj antimykotiká (sprchové gély, maste, ktoré sa aplikujú na postihnuté miesta na koži) a lokálne kortikosteroidy. Dôležité je tiež vyhýbať sa dráždivým faktorom, ako je sauna a používanie agresívnych čistiacich prostriedkov.
Folikulárna keratóza sa často nazýva aj „husia koža”. V dôsledku zvýšenej produkcie keratínu sa môžu tvoriť hyperkeratotické papuly, ktoré postihujú ochlpené oblasti kože. Tetovať sa samozrejme môžete, ale môže dôjsť k nežiaducej reakcii v podobe hnisania folikulov. Preto neodporúčam tetovanie na mieste výskytu folikulárnej keratózy.
Dobrý deň. Radu vám môžem poskytnúť až po vyšetrení problému. Podľa opisu môže ísť skutočne o obyčajný pupienok, no existujú aj ďalšie kožné ochorenia, ktoré zodpovedajú vášmu opisu a v niektorých prípadoch môže traumatizácia novotvaru viesť k rozšíreniu zápalového procesu a potom bude potrebné vyhľadať chirurga. Preto vám odporúčam navštíviť dermatológa, ktorý vám počas vyšetrenia poskytne odporúčania.