0800200000

Otázky a odpovede on gynekológie

Dobrý deň. Mám veľmi silné svrbenie v oblasti vulvy. Keď som bola u gynekológa, diagnostikovali mi vulvitídu. Keď som prišla domov, tak som si všimla zvláštny výtok. Povedzte mi, prosím, aký výtok je prítomný pri vulvitíde? Akú má farbu a konzistenciu? Vopred ďakujem.
Odpoveď: 25.09.2023

Dobrý deň. Príznaky vulvitídy sú začervenanie, svrbenie, opuch a bolesť. Pri vulvitíde nie je prítomný žiadny výtok. Ak máte výtok, svedčí to o prítomnosti inej diagnózy, pre overenie ktorej musíte kontaktovať gynekológa na opätovné vyšetrenie (výter na flóru, kultiváciu baktérií alebo skríning femofloru).

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Je možné zastaviť predčasnú menopauzu? Mám 40 rokov, ale v priebehu posledných 7. mesiacov som nedostala menštruáciu. Čo môže byť príčinou predčasnej menopauzy?
Odpoveď: 25.09.2023

Dobrý deň. Skorý nástup menopauzy je spojený s genetickou predispozíciou, chronickým stresom, náhlym úbytkom hmotnosti a ochorením štítnej žľazy. Pre správny výber vhodnej liečby je potrebná konzultácia s gynekológom, endokrinológom a hormonálne vyšetrenie.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Mám iba 45 rokov, ale už mi začala nepravidelná menštruácia. Ako si môžem skontrolovať ovariálnu rezervu? Aké testy alebo vyšetrenia pomôžu stanoviť túto diagnózu? Dá sa nejako zastaviť vyčerpanie vaječníkov, ak sa potvrdí?
Odpoveď: 25.09.2023

Dobrý deň. Dôvody nepravidelnej menštruácie vo veku 45 rokov môžu byť nasledujúce: nástup menopauzy alebo iné hormonálne poruchy, problémy so štítnou žľazou, nadbytok prolaktínu alebo chronické zápalové procesy panvových orgánov. Testy, ktoré potvrdia vyčerpanie vaječníkov: FSH, estradiol, ako aj ultrazvuk panvových orgánov. Ak sa diagnóza potvrdí, je potrebná konzultácia s gynekológom pre výber medikamentóznej liečby. Liečba syndrómu predčasného zlyhania vaječníkov zahŕňa hormonálnu substitučnú liečbu.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Obrátila som sa na lekára kvôli divným bolestiam v podbrušku, nepohodliu pri sexe a intermenštruačnému krvácaniu. Lekár po vyšetrení našiel polyp krčka maternice a ponúkol mi minimálne invazívne odstránenie. Od operácie prešli 2 dni a ja mám slabý krvavý výtok z pošvy, je to normálne? Koľko by malo byť krvácania po odstránení cervikálneho polypu?
Odpoveď: 23.08.2023

Dobrý deň. Malé špinenie po polypektómii môže byť do 3-4 dní, čo je normálne. Obdobie úplného zotavenia trvá až 2-3 týždne. Po procedúre odstránenia polypu je potrebné vyhnúť sa používaniu tampónov, návštevám sauny, kúpeľov a soláriá, vylúčiť aj pohlavný styk a obmedziť fyzickú aktivitu na 2 týždne. Kontrolné vyšetrenie u gynekológa je potrebné po 2 týždňoch, ak výtok zosilnie, potom je nutné vyšetrenie u gynekológa ihneď.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Mám zápal pošvy, ktorý sa prejavuje bolesťou, pálením a svrbením v pošve. Liečim sa, ale už sa mi zdá, že zápal sa stal chronickým. Povedzte mi, prosím, dá sa otehotnieť, ak trpím vaginitídou? Ak áno, aké sú riziká pre mňa a dieťa?
Odpoveď: 23.08.2023

Dobrý deň. Pri vaginitíde môžete otehotnieť . Pre nastávajúcu matku a jej dieťa je však vaginitída nebezpečná. Sekréty môžu infikovať plodovú vodu, čo môže viesť k rozvoju vnútromaternicovej infekcie plodu. Vaginitída tiež zvyšuje sa riziko potratu alebo predčasného pôrodu. Musíte dokončiť priebeh liečby a vykonať následné vyšetrenie na potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy - chronická vaginitída.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Mám 53 rokov a začali sa u mňa prejavovať príznaky menopauzy: menštruácia sa stala nepravidelnou, mám časté návaly tepla (najmä v noci) a taktiež prudké zmeny nálady. Neprekážalo mi to, lebo sa to nestávalo veľmi často. No teraz sa u mňa začala prejavovať aj inkontinencia moču. Ako sa jej môžem zbaviť a prečo sa prejavila práve počas obdobia menopauzy?
Odpoveď: 23.08.2023

Dobrý deň. V období menopauzy dochádza k narušeniu hormonálnej rovnováhy, teda k zníženiu množstva estrogénov. To následne vedie k atrofickým zmenám nielen vo vagíne, ale aj v membránach močového mechúra, väzivách a svaloch panvového dna a to je príčinou inkontinencie moču. Liečba zahŕňa liekovú terapiu, špeciálne cvičenia a fyzioterapiu. Pre získanie lekárskej liečby je potrebná konzultácia s gynekológom a urológom.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Neočakávane ma začalo bolieť brucho a zmenila sa mi pravidelnosť menštruačného cyklu, hoci predtým bola dĺžka rovnaká - 27 dní. Po vyšetrení mi gynekológ diagnostikoval syndróm polycystických vaječníkov. Povedzte mi, prosím, ako som mohla dostať syndróm polycystických vaječníkov vo veku 20 rokov?
Odpoveď: 20.07.2023

Dobrý deň. Existuje diagnóza, ktorá sa nazýva dysfunkcia vaječníkov a prejavuje sa bolesťami v podbrušku a cystickými zmenami na vaječníkoch, tento stav sa vyvíja dosť rýchlo. Vyskytuje sa skleropolycystóza vaječníkov, ktorá sa rozvíja postupne a zreteľne sa môže prejaviť až vo veku okolo 20 rokov a skôr. Všetky tieto ochorenia sú výsledkom hormonálnych porúch. Na potvrdenie diagnózy je potrebné absolvovať ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov a preskúmať hormonálny stav ženy.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Počas menštruácie mám ostré bolesti v podbrušku, ktoré trvajú niekoľko dní. Niekedy omdlievam od bolesti a lieky proti bolesti nepomáhajú tento stav zmierniť. Prečo počas menštruácie pociťujem neznesiteľné bolesti?
Odpoveď: 20.07.2023

Dobrý deň. Príliš bolestivá menštruácia sa vyskytujú v rôznom veku z rôznych dôvodov. U mladých dievčat, keď je menštruácia bolestivá už od začiatku, sú príčiny s najväčšou pravdepodobnosťou vo vrodených zvláštnostiach alebo hormonálnych poruchách.

U dievčat, ktoré sú sexuálne aktívne, môže byť príčinou chronický zápal v maternici (endometritída), endometrióza, submukózny leiomatózny maternicový uzol, zúženie cervikálneho kanála po operácii krčka maternice alebo endometrióza pobrušnice panvových orgánov.

Na diagnostiku je potrebné urobiť odborný ultrazvuk panvových orgánov pred, počas a po menštruácii. Použitie hormonálnych látok je kontraindikované, ako aj nesteroidných protizápalových liekov v kombinácii s antispazmodikami.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Nemám rada sladkosti a takmer ich nejem, no krátko pred začatím menštruácie mám na sladké neskutočnú chuť. Prečo mám pred menštruáciou chuť na sladké? Súvisí to nejako s hormonálnym pozadím alebo môže byť príčinou nejaké gynekologické ochorenie?
Odpoveď: 20.07.2023

Dobrý deň. Príčinou chuti na sladké, najmä pred menštruáciou, môžu byť syndrómy akými sú: nedostatok chrómu, nedostatok horčíka, inzulínová rezistencia a psychogénne faktory. Ak si chcete overiť, čoho máte málo, musíte absolvovať krvné testy na obsah horčíka a chrómu, obsah vitamínov D a B skupiny. A taktiež také hormóny akými TSH, voľný T4 a T3. Glukóza v krvi a index HOMA. V závislosti od výsledkov lekár predpisuje liečbu. Chrómové prípravky, prípravky horčíka, vitamín D a vitamíny skupiny B. Ak došlo k porušeniu metabolizmu uhľohydrátov, potom je potrebná povinná konzultácia s endokrinológom. A taktiež viac pozitívnych emócií a objatí, najmä pred menštruáciou.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Mám myóm maternice 3 mm, ktorý sa prejavuje bolesťami brucha a silným krvácaním. Lekár mi predpísal lieky a diétu a povedal, čomu sa mám pri myóme vyhýbať. Pokynom lekára rozumiem, no jedno mi nie je jasné, prečo mi zakázal kúpanie v bazéne?
Odpoveď: 20.07.2023

Dobrý deň. Pri maternicových myómoch sa znižuje kontraktilita maternice, v dôsledku čoho sú endometriálne cievy nepokryté, čo vedie k výraznej strate krvi počas menštruácie. Kúpele a sauny sú jedným z druhov termálnych procedúr. Tepelné procedúry a teplo vo všeobecnosti rozširujú cievy v celom tele, zlepšujú prekrvenie všetkých orgánov a systémov, takže krvné straty budú ešte väčšie. Pravidelnými návštevami sauny alebo kúpeľov sa zlepšuje prekrvenie samotného myómu a urýchľuje tak sa jeho rast. Preto sú pri myómoch a iných nádorových ochoreniach teplé procedúry kontraidikované.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý večer, išla som ku gynekológovi kvôli silnej a dlhej menštruácii, častému močeniu a bolestiam brucha. Po vyšetrení a ultrazvuku panvových orgánov mi bol diagnostikovaný myóm maternice (tri milimetre). Lekár povedal, že ho zatiaľ nie je potrebné odstraňovať. Môžem sa kúpať v parnom kúpeli, keď mám myóm maternice? Alebo môže parný kúpeľ spôsobiť rast nádoru?
Odpoveď: 20.06.2023

Dobrý deň. V tomto prípade nemusí ísť iba o myóm (3 mm môžu znamenať aj endometrioidnú heterotopiu), pri endometrióze sa môže objaviť nepravidelné krvácanie z maternice a horúca voda ho môže zosilniť. Preto sa parný kúpeľ neodporúča. Na liečbu endometriózy sa odporúča absolvovať hormonálne vyšetrenie a následne samotnú liečbu (hormonálne vnútromaternicové teliesko alebo OC). V tomto štádiu nie je potrebná operácia.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň, išla som ku gynekológovi kvôli svrbeniu v pošve a zvláštnemu bielemu výtoku tvarohovitej konzistencie. Po vyšetrení a zhodnotení mojich príznakov mi lekárka povedala, že ide o múčnivku a predpísala mi lieky. Môže mi sóda bikarbóna pomôcť proti svrbeniu?
Odpoveď: 20.06.2023

Dobrý deň. Pri kandidóze sa na zmiernenie svrbenia môže použiť sóda bikarbóna. Je preukázané, že jedlá sóda má antiseptické a antimykotické vlastnosti, ktoré vytvárajú alkalické prostredie, ktoré je pre kvasinky rodu Candida likvidačné, vďaka čomu sa znižuje svrbenie a podráždenie sliznice.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.