Otázky a odpovede on gynekológie

Dobrý deň, obrátila som sa na gynekológa so sťažnosťami na nepravidelnú menštruáciu, ostrú bolesť pri sexe a časté močenie. Ukázalo sa, že ide o cystu na vaječníku. Ako môže cysta na vaječníku ovplyvniť tehotenstvo? Čo možno robiť, aby sa predišlo možným negatívnym následkom? Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpoveď: 11.11.2022

Cysty na vaječníkoch v mladom veku sú zvyčajne funkčné, to znamená, že vznikajú ako výsledok prirodzeného fungovania vaječníkov. Ďalší postup liečby, prognózy a vplyv na tehotenstvo závisia od veľkosti a charakteru cysty na ultrazvukovej snímke. Pri nepravidelnom menštruačnom cykle lekár vyhodnotí charakter narušení, ultrazvukovej snímky a odporučí hormonálne vyšetrenie. Určite je potrebná návšteva gynekológa, komplexné vyšetrenie, aby lekár mohol určiť množstvo potrebných testov, zvoliť liečbu a zabrániť všetkým negatívnym následkom.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň, pred troma týždňami som bola u gynekológa, pretože som mala dlhú menštruáciu (asi 9 dní), bolesti v podbrušku a bolestivé močenie. Moja diagnóza bola submukózne myómy maternice. O niečom takom som doteraz nepočula, preto by som vás chcela poprosiť o odpoveď na moju otázku: aké nebezpečenstvo existuje pri submukóznych myómoch maternice?
Odpoveď: 11.11.2022

Leiomyómy tela maternice sú nezhubné nádory orgánov ženského reprodukčného systému. V závislosti od umiestnenia a veľkosti leiomatóznych uzlín môže pacientka pociťovať príznaky, akými sú dysmenorea (bolesť v podbrušku počas menštruácie), abnormálne maternicové krvácanie (ako jedna z možnosť - silné krvácanie z maternice počas menštruácie), neplodnosť (keď sa uzliny nachádzajú v dutine maternice, keď sú uzliny maternice deformované, keď sú uzliny príliš veľké), spontánne potraty, časté močenie alebo zhoršená funkcia čriev, keď sú leiomatózne uzliny umiestnené tak, že tlačia na močový mechúr alebo črevá.

Submukózny leiomyóm maternice je typ leiomyómu tela maternice, keď sú uzliny čiastočne alebo úplne umiestnené v dutine maternice. Takéto umiestnenie uzlín, dokonca aj pri ich malom rozmere, môže spôsobiť dysmenoreu, abnormálne krvácanie z maternice (vrátane závažného krvácania z maternice, ktoré je spojené s anémiou, zhoršenia celkovej pohody v dôsledku straty krvi, neschopnosti pracovať a mať kvalitný život počas menštruácie), neplodnosť, spontánny potrat. Vzhľadom na tieto znaky ochorenia je potrebné navštíviť gynekológa, aby vás vyšetril a zvolil správny liečebný postup.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň, pred pár dňami som si v pošve našla zvláštne červené fľaky, ktoré ma veľmi svrbia. Keďže som mala sex s novým partnerom, rozhodla som sa podstúpiť testy na pohlavne prenosné infekcie. Čo je lepšie podstúpiť, výter alebo krvný test na STD. Stačí podstúpiť jeden test na pohlavné infekcie alebo je nutné spraviť testy na každú infekciu zvlášť?
Odpoveď: 13.10.2022

Dobrý deň. Je lepšie vykonať komplexné vyšetrenie na pohlavne prenosné choroby, čo zahŕňa odber krv na HIV, syfilis, hepatitídu typu B a C, genitálny herpes a taktiež výter na diagnostiku ureaplazmózy, mykoplazmózy, chlamýdií, trichomoniázy, gardnerelózy, HPV genotypu 16 a 18. Po nechránenom pohlavnom styku sa môže objaviť celý zoznam infekcií, čo môže v budúcnosti nepriaznivo ovplyvniť vaše zdravie.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň, dlhodobo som sa liečila na trichomoniázu (najprv mi lekárka stanovila nesprávnu diagnózu a predpísala nesprávnu liečbu). Neskôr mi na preventívnej prehliadke bola diagnostikovaná dyspláziu krčka maternice. Ochorenie je už vyliečené, no veľmi ma znepokojuje jedna otázka. Dá sa otehotnieť po prekonaní pohlavne prenosného ochorenia?
Odpoveď: 13.10.2022

Dobrý deň. Po prekonaní pohlavne prenosnej choroby je možné otehotnieť, ak bola liečba vykonaná spolu s partnerom a po liečbe ste mali kontrolné testy negatívne. Aby ste mohli začať plánovať tehotenstvo, musíte sa nechať, spolu so svojim sexuálnym partnerom, vyšetriť na pohlavne prenosné choroby a to na: HIV, syfilis, herpes, hepatitídu typu B a C, ureaplazmózu, mykoplazmózu, chlamýdie, trichomoniázu, kvapavku, gardnerelózu, HPV genotypu 16 a 18 a taktiež musíte podstúpiť PAP test.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň, mám diagnostikovaný myóm na maternici, nezväčšuje sa a gynekológ rozhodol, že nie je potrebné ho odstrániť. Kedysi som užívala antikoncepciu, no čítala som o výhodách vnútromaternicového telieska, prosím, poraďte mi, je možné aplikovať vnútromaternicové teliesko Mirena pri myóme maternice?
Odpoveď: 13.10.2022

Dobrý deň. Pri maternicovom myóme je možná aplikácia vnútromaternicového telieska "Mirena", ktoré je malej alebo strednej veľkosti a to za účelom liečby alebo prevencie proti zhoršenia ochorenia. Životnosť telieska je stanovená na 5 rokov a môže sa použiť aj na zníženie intenzity menštruácie, ktorá môže vzniknúť pri myómoch. Hormón levonorgestrel, ktorý sa v teliesku nachádza, nemá účinok na celé telo a pôsobí iba na maternicu.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň, pred dvoma týždňami som mala nechránený pohlavný styk, počas ktorého praskol kondóm. Po 10 dňoch ma začalo svrbieť vo vagíne a počas močenia sa svrbenie zintezívňovalo. Včera som si taktiež našla malý hrbolček vo vagíne. Kontaktovala som gynekológa, ten mi odporučil spraviť testy. Povedzte mi, čo nemôžete urobiť pred vykonaním testov na pohlavne prenosné choroby?
Odpoveď: 15.09.2022

Dobrý deň. 3 dni pred testovaním na STD by ste nemali mať pohlavný styk, nepoužívať vaginálne čapíky a taktiež je nežiadaný výplach. V deň vyšetrenia je lepšie vyhnúť sa hygiene vonkajších pohlavných orgánov. Musíte tiež absolvovať všeobecný test moču, ideálny je ranný, vagína musí byť pokrytá obväzom a taktiež by ste mali navštíviť lekára.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň, bola som u gynekológa s bolesťami v podbrušku, mávam nepravidelný menštruačný cyklus. Po ultrazvuku ma lekár poslal na hysteroskopiu, pretože mal podozrenie na fibromyóm. Je možné podstúpiť hysteroskopiu na 12. deň menštruačného cyklu alebo je potrebné sa načasovať na iný termín, aby sa dal získať presný výsledok?
Odpoveď: 15.09.2022

Dobrý deň. Hysteroskopiu je najlepšie podstúpiť, keď je endometrium tenké. Optimálne obdobie je po ukončení menštruácie do 10 dňa menštruačného cyklu.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Gynekológ ma poslal na kolposkopiu krčka maternice kvôli krvácaniu, a to v strede cyklu. V aký deň cyklu môžem podstúpiť kolposkopiu? Musím sa na daný zákrok pripraviť nejakým špeciálnym spôsobom?
Odpoveď: 15.09.2022

Dobrý deň, kolposkopiu je vhodné podstúpiť počas prvej fázy cyklu, kedy nie sú prítomné hlieny. Pri krvácaní môžete dané vyšetrenie podstúpiť v ktorýkoľvek deň cyklu, okrem dní počas ktorých sa objavuje menštruačný výtok, Nie je potrebná žiadna špeciálna príprava, len deň pred zákrokom nepoužívajte čapíky a spreje do vagíny.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Pociťovala som silné svrbenie v pošve, gynekológ zobral ster a dnes mi oznámil výsledok - soor. Lekár mi predpísal vaginálny krém a tabletky. Avšak o tri dni mám naplánovanú kolposkopiu. Je možné podstúpiť dané vyšetrenie počas liečby ochorenia alebo tabletky môžu skresľovať výsledky?
Odpoveď: 15.09.2022

Dobrý deň. Kolposkopiu je najlepšie podstúpiť bez predchádzajúceho výplachu, bez použitia vaginálnych čapíkov, počas 2-3 dni pred zákrokom a taktiež sa odporúča zdržať sa pohlavného styku. Preto je lepšie podstúpiť vyšetrenia až po ukončení liečby.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Prihlásila som sa na profylaktický ultrazvuk panvových orgánov, ale uvedomila som si, že neviem, v ktorý deň menštruačného cyklu by sa dané vyšetrenie malo robiť. Prosím, poraďte mi: je možné postúpiť ultrazvuk panvy na 9. deň cyklu, alebo sa musím nahlásiť na iný termín?
Odpoveď: 15.09.2022

Dobrý deň. Ultrazvuk panvových orgánov sa odporúča robiť na 7.-9.deň menštruačného cyklu, v prípade folikulometrického vyšetrenia sa odporúča doplnkové ultrazvukové vyšetrenie v druhej fáze menštruačného cyklu (18-21 dní).

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Asi pred troma týždňami som začala mávať bodavé bolesti v podbrušku a pozorujem krvácanie uprostred cyklu. Ako sa prejavuje dysfunkcia vaječníkov? Musím pred návštevou gynekológa absolvovať nejaké testy?
Odpoveď: 16.08.2022

Dobrý deň. Dysfunkcia vaječníkov sa prejavuje nepravidelnou, bolestivou a silnou menštruáciou, krvácaním medzi bez medzi periódami ohľadu na deň menštruačného cyklu. V takýchto situáciách sa pred návštevou gynekológa odporúča urobiť ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov. Na základe výsledkov ultrazvuku, lekár predpíše potrebné hormonálne vyšetrenie. Taktiež pred návštevou môžete absolvovať krvný test ktorý detekuje prítomnosť hormónu hCG. Ultrazvuk neuvidí tehotenstvo ak trvá kratšie ako 2-3 týždne, ako aj mimomaternicové tehotenstvo.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Ahoj. V dôsledku zvýšeného stresu sa mi zmenil menštruačný cyklus, t.j. objavila sa nepravidelná menštruácia. Môžete otehotnieť aj s nepravidelným menštruačným cyklom? A ako si vypočítať dátum ovulácie?
Odpoveď: 16.08.2022

Dobrý deň. Stres skutočne môže ovplyvniť menštruačný cyklus, pretože hormóny prednej hypofýzy, akými sú: prolaktín, FSH, LH, upravujú menštruáciu. Ich úroveň priamo závisí od úrovne stresu. Je možné otehotnieť aj s nepravidelnou menštruáciou, ak nepoužívate antikoncepciu. Pri nepravidelnom menštruačnom cykle nemožno vypočítať dátum ovulácie. Preto je potrebné používať metódy antikoncepcie. Aj pri pravidelnom menštruačnom cykle sa u žien vyskytuje skorá (hneď po menštruácii) aj neskorá (v predvečer menštruácie) ovulácia. Pri nepravidelnom cykle nie je možné sledovať tieto deň ovulácie. Je možné použiť ovulačné testy, ktoré môžu pomôcť určiť dni, v ktorých môžete otehotnieť. V každom prípade, ak máte nepravidelný menštruačný cyklus, či už je to spojené so stresom alebo z inými dôvodmi, je potrebné sa poradiť s lekárom, aby sa vylúčila endometria, endokrinné poruchy ovariálnych cýst alebo iné ochorenia.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.