Logo
0800200000

Otázky a odpovede on gynekológie

Dobrý deň. Pociťujem tupú bolesť v podbrušku, silný pošvový výtok počas menštruácie a taktiež znížené libido. Povedzte mi, prosím, aký je obvyklý výtok počas salpingoooforitídy? Ako sa táto diagnóza stanovuje?
Odpoveď: 20.02.2024

Dobrý deň. Salpingooforitída je zápal maternicových príveskov. Toto ochorenie spôsobuje bolesti v podbrušku, biely alebo hlienovitý výtok a často je sprevádzané zvýšením telesnej teploty. Na diagnostiku tohto ochorenia je potrebné gynekologické vyšetrenie v ambulancii, ultrazvuková diagnostika panvových orgánov, vaginálne a odobrať stery na flóru, pohlavne prenosné infekcie a bakteriálnu kultúru s antibiogramom. Potom bude lekár, na základe výsledkov vašich vyšetrení, schopný predpísať komplexnú liečbu.

Nataliia Korkh
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň, moja kamarátka si nechala zväčšiť bod G a je veľmi spokojná, ale nevie mi vysvetliť, čo sa presne zmenilo. Môžete mi povedať, čo robí zväčšenie bodu G? Ako to ovplyvňuje sexuálny život?
Odpoveď: 20.02.2024

Dobrý deň. Zmyslom zákroku je zavedenie gélovitej kyseliny hyalurónovej, ktorej účelom je zväčšiť veľkosť a objem bodu G, ktorý sa nachádza na prednej stene pošvy niekoľko centimetrov nad vchodom. V dôsledku čoho: libido sa zvyšuje; zlepšuje sa kvalita sexuálneho života; bod G je citlivejšia na dotyk a konvexný; zvyšuje sa vnímanie ženy k dotykom v oblasti bodu G.

Nataliia Kuričova
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Kvôli silnej a dlhotrvajúcej menštruácii, ako aj silnému predmenštruačnému syndrómu som sa obrátila na gynekológa. Po vyšetrení v ambulancii a odobratí sterov mi lekár odporučil aj hysteroskopiu. Nikdy som takéto vyšetrenie nepodstúpila, preto mám obavy. Povedzte mi, prosím, po akej dobe sa môže postaviť na nohy po hysteroskopii?
Odpoveď: 20.02.2024

Dobrý deň. Hysteroskopia je minimálne invazívna metóda diagnostiky a liečby, po ktorej dochádza k rýchlemu zotaveniu, takže budete môcť vstať hneď, ako sa preberiete z anestézie.

Julia Koviekhova
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Prišla som ku gynekológovi kvôli silnej bolesti v podbrušku, krvácanie u maternice a neschopnosti počať dieťa. Na základe výsledkov vyšetrenia mi lekár povedal, že má podozrenie na submukózny myomatózny uzol a odporučil diagnostickú hysteroskopiu. Súhlasila som, ale mám otázku: ako dlho po hysteroskopii nesmiem používať tampóny?
Odpoveď: 25.01.2024

Dobrý deň. Po hysteroskopii sa odporúča zdržať sa používania tampónov a iných pomôcok zavedených do vagíny (napríklad vnútromaternicové teliesko, vaginálny výplach, čapíky) na 2 týždne. Je tiež dôležité zadržať sa pohlavného styku, vyhýbať sa návštevám kúpeľov alebo sauny, zdržať sa opaľovania a iných termálnych procedúr a tiež sa vyhýbať plávaniu, najmä v jazerách, pretože to môže negatívne ovplyvniť proces hojenia poškodených oblastí.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý večer. Asi pred týždňom som sa pri bežnej prehliadke u gynekológa dozvedela, že mám myóm. Lekár mi odporučil odstrániť ho pomocou hysteroskopie. Súhlasila som, operácia bola podľa lekára úspešná. Celý deň však cítim nevoľnosť. Povedzte mi, prosím, prečo sa po hysteroskopii cítim zle?
Odpoveď: 25.01.2024

Dobrý deň. Bolesť je spôsobená chirurgickým zásahom. Po rozšírení cervikálneho kanála môže k takémuto javu dôjsť (v tom momente). Tieto pocity čoskoro pominú. Môže to súvisieť aj s antibiotikom, ktoré lekár predpisuje po chirurgickej hysteroskopii. Je možná aj nežiaduca reakcia na liek.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Myslím si, že mám vaginitídu, pretože pred pár dňami som začala pociťovať svrbenie a pálenie v pošve a objavil sa aj zapáchajúci výtok. Akú farbu má výtok pri vaginitíde? Povedzte mi, prosím, aké testy je potrebné vykonať na potvrdenie diagnózy?
Odpoveď: 25.01.2024

Dobrý deň. Pri vaginitíde je výtok biely a hrudkovitý, môžete pociťovať svrbenie a začervenanie pohlavných orgánov, ale ak pociťujete nepríjemný zápach, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o bakteriálnu vaginózu. Pre úplnú diagnostiku, včasné a odborné poskytnutie kvalifikovanej pomoci odporúčame kontaktovať gynekológa. Lekár vám stanoví konečnú diagnózu a vykoná potrebné testy. Ako prvé urobí ster na flóru a bakteriologickú kultúru výtoku.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Asi pred mesiacom som mala krvavý výtok uprostred cyklu, časté a bolestivé močenie a bolesti pri vaginálnom sexe. Tiež som sa začala veľmi rýchlo unavovať, znížilo sa mi libido, hoci predtým som s tým problém nemala. Lekár mi diagnostikoval zápal vaječníkov a predpísal liečebu. Je možné športovať pri ooforitíde? Ako naplánovať tréningy, aby som sa vyhla bolestiam a exacerbácii choroby?
Odpoveď: 25.12.2023

Dobrý deň. Pri akomkoľvek akútnom procese sa neodporúča športovať. Je potrebné absolvovať celý liečebný kurz navrhnutý lekárom a až potom, keď sa stav zlepší a bolesti vymiznú, môžete plánovať tréning. Po chorobe by ste sa nejaký čas, aspoň 10 dní, mali vyhýbať cvičeniam zameraným na brušné svaly a cvičkom s čínkami.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Mám chronický zápal krčka maternice, ktorý je počas exacerbácie sprevádzaný výtokom z pošvy, horúčkou, bolesťami hlavy, potením, ako aj vaginálnym krvácaním uprostred cyklu. Povedzte mi, prosím, je možné mať sex pri chronickej cervicitíde?
Odpoveď: 25.12.2023

Dobrý deň. Pri chronickej cervicitíde v akútnom štádiu je pohlavný styk a akákoľvek fyzická aktivita kontraindikovaná. Pohlavný styk je možný až po liečbe, keď symptómy zmiznú a ochorenie prejde do remisie.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Mám problém so silným svrbením a pálením v oblasti pošvy, začervenaním a opuchom kože v oblasti slabín, ako aj so silným a zvláštnym výtokom. Keď som bola na konzultácií u gynekológa, zistilo sa, že dôvodom je vulvitída. Povedzte mi, prosím, je možné kúpať sa pri vulvitíde?
Odpoveď: 25.12.2023

Dobrý deň. Pri vulvitíde sa môžete kúpať, odporúčajú sa najmä sedacie kúpele s bylinkami: eukalyptus, nechtík lekársky, dvojzub trojdielny a harmanček. Takéto postupy pomáhajú zmierniť podráždenie a príznaky vulvitídy.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý večer. Bola som na každoročnej prehliadke u gynekológa, neboli žiadne ťažkosti. Vyšetrenie prebehlo v poriadku a bezbolestne, no po pár dňoch sa objavili bolesti pri močení. Povedzte mi, prosím, prečo pociťujem bolesť počas močenia po vyšetrení u gynekológa? Alebo bolestivé močenie nesúvisí s vyšetrením a treba navštíviť urológa? Ďakujem.
Odpoveď: 23.11.2023

Dobrý deň. Nepríjemný pocit po návšteve lekára môže trvať 12 až 24 hodín po vyšetrení. V tomto prípade je ťažké spojiť ich s gynekologickou prehliadkou. Odporúčame vám poradiť sa s urológom a urobiť si vyšetrenie moču.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Prišla som ku gynekológovi kvôli pocitu pálenia v pošvovej oblasti a krvácaniu medzi menštruáciami (v strede cyklu, slabé, cca 2 až 3 dni). Lekár povedal, že je dôležité urobiť PAP test, aby sa vylúčili prekancerózne a rakovinové zmeny na krčku maternice. Povedala som, že o tom porozmýšľam, pretože sa bojím. Je bolestivé podstúpiť Pap test? Dá sa to nahradiť iným vyšetrením?
Odpoveď: 23.11.2023

Dobrý deň. Cervikálne patológie sú mimoriadne nebezpečné a plne podporujeme vášho lekára v tomto odporúčaní. Bolesť pri odbere biomateriálu závisí od individuálneho prahu bolesti každého pacienta. Zvyčajne sú to len nepríjemné pocity bez výraznej bolesti. Nie je možné nahradiť tento typ vyšetrenia.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Dobrý deň. Mala som sex bez kondómu s novým partnerom. Po dvoch týždňoch sa objavil zvláštny žltkastý výtok s nepríjemným zápachom z pošvy, svrbením a častým močením. Rozhodla som sa, že sa nechám otestovať na pohlavne prenosné choroby. Povedzte mi, prosím, kde sa odobiera ster od žien, ktoré majú podozrenie na pohlavne prenosné choroby? Je ten zákrok bolestivý?
Odpoveď: 23.11.2023

Dobrý deň. V tejto situácii sa materiál na bakteriologickú diagnostickú štúdiu odoberie z vaginálnej klenby, z krčka maternice a z močovej trubice. Postup odberu biomateriálu sa vykonáva počas bežného gynekologického vyšetrenia a je úplne bezbolestný a bezpečný.

Nataliia Biletska
Lekár oddelenia gynekológie.
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.