0800200000

Otázky a odpovede on gynekológie

Dobrý deň. Na bežnej kontrole mi bol diagnostikovaný myóm maternice, ale nemám žiadne bolesti, nepríjemné pocity ani krvavý výtok. Lekár tvrdí, že myóm má len 4 milimetre, takže sa nemusím obávať. Na internete som sa však dočítala, že pri myóme sa odporúča správne stravovať. Akú zeleninu môžem jesť pri myóme maternice? Ktoré produkty sú užitočné a ktoré by sa mali zo stravy vylúčiť? Ďakujem.
Odpoveď: 12.06.2024

Dobrý deň. Áno, skutočne sa pri myóme maternice ukazuje racionálna strava a zdravý životný štýl. Zo zeleniny vždy odporúčam brokolicu, ružičkový a karfiol, všetky druhy zelene, špenát, tekvicu, papriku a mrkvu. Dôležité je tiež konzumovať v každodennej strave chudé druhy mäsa a rýb, vajcia, ovocie, obilniny, tvaroh. Vylúčte vyprážané, korenené, údené, kávu, čokoládu a alkoholické nápoje. Je tiež povinné sledovať myóm na ultrazvuku v dynamike každých 6 mesiacov.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý večer. Moja mama má 54 rokov, menopauza začala pred viac ako 3 rokmi. Keď sa objavil krvavý výtok, mama sa okamžite objednala ku gynekológovi. Po vyšetrení a gynekologickom ultrazvukovom vyšetrení lekár diagnostikoval myóm maternice. Lekár však povedal, že ho zatiaľ nie je možné odstrániť, keďže veľkosť myómu je malá. Gynekológ predpísal hormonálne lieky, ktoré by mali zastaviť rast nádoru. Môžete mi povedať, čo vyvoláva rast myómu maternice?
Odpoveď: 12.06.2024

Dobrý deň. Rast myómu maternice môže vyvolať viacero faktorov. Odporúča sa vyhýbať sa kúpeľom, saunám, procedúram s horúcou vodou, pobytu na slnku a všetkým tepelným procedúram, fyzioterapii, masážam podbruška, pretože to všetko môže stimulovať rast nádoru. Je potrebné obmedziť fyzickú aktivitu a dvíhanie závaží. Vo všeobecnosti sa spravidla nepredpisujú hormonálne lieky na myóm, povinné je pozorovanie gynekológa a kontrola ultrazvukovej diagnostiky v dynamike raz za 6 mesiacov. Na základe vašich ťažkostí na krvavý výtok počas menopauzy by som odporučila absolvovať hysteroskopiu.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň. Asi pred 2 týždňami som mala ružový výtok, ktorý zosilnel počas fyzickej aktivity a po sexe. Taktiež mám pred menštruáciou silnú bolesť v podbrušku a spodnej časti chrbta. Po odbere anamnézy, gynekologickom vyšetrení a kolposkopii mi lekár diagnostikoval eróziu krčka maternice a predpisal mi lieky, ktoré beriem podľa inštrukcií. Môžem sa pri erózii krčka maternice kúpať?
Odpoveď: 27.05.2024

Pri erózii krčka maternice hygienické procedúry v podobe kúpania a sprchovania neuškodia. Zakazané sú intravaginálne spreje.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň. Moja dcéra začala menštruovať vo veku 13 rokov a jej gynekológ povedal, že je to normálne. O rok neskôr však moja dcéra začala mať pred nástupom menštruácie silné bolesti, ktoré trvajú 2 alebo 3 dni pred objavením sa krvavého výtoku a deň alebo dva po nástupe menštruácie. Bolesť je taká silná, že moja dcéra stráca vedomie (lieky proti bolesti prakticky nepomáhajú). Aký druh bolesti počas menštruácie sa považuje za normálny? Aké vyšetrenie mám podstúpiť, aby sa zistila príčina?
Odpoveď: 27.05.2024

Pri normálnej menštruácii sa bolesť vo všeobecnosti nevyskytuje. Je potrebné urobiť ultrazvuk panvových orgánov a navštíviť s dcérou gynekológa, ktorý po osobnej návšteve a ďalšom vyšetrení dokáže určiť príčinu bolesti a predpísať liečbu.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň. Pred 3 týždňami mi bola diagnostikovaná dysplázia krčka maternice, ktorá sa prejavovala krvácaním uprostred menštruačného cyklu, bolestivými pocitmi počas a po sexe, ako aj silnými bolesťami v bruchu. Lekár mi predpísal liečbu, dodržiavam všetky odporúčania a obmedzenia. Mám však otázku: je možné s dyspláziou krčka maternice behať alebo môže fyzická námaha zhoršiť tento stav?
Odpoveď: 27.05.2024

Fyzická aktivita nie je pri dysplázii krčka maternice kontraindikovaná. Mali by ste aj naďalej dodržiavať odporúčania a pravidelne navštevovať svojho gynekológa.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý večer. Mala som slabý biely výtok z pošvy s nepríjemným zápachom, pohlavné orgány ma svrbia, pália a sú mierne opuchnuté. Ako by mal vyzerať normálny výtok. Aký výtok sa vyskytuje pri múčnivke?
Odpoveď: 23.04.2024

Normálny (zdravý) vaginálny výtok obsahuje cervikálny hlien, bunky sliznice, sekrét vaginálnych žliaz, baktérie a kyselinu mliečnu. Množstvo vaginálneho sekrétu závisí od fázy menštruačného cyklu (na začiatku cyklu je výtok slabší, tekutý, v polovici cyklu je viac hlienovitý, na konci cyklu je hustejší). Normálny výtok nemá nepríjemný zápach, nespôsobuje nepríjemné pocity, vylučuje sa v primeranom množstve, mení sa počas cyklu, nespôsobuje začervenanie kože vonkajších pohlavných orgánov a nespôsobuje bolesť pri močení a pri pohlavnom styku.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň. Kvôli poruchám metabolizmu, nadmernému ochlpeniu, akné а náhlym zmenám nálad som sa rozhodla ísť k lekárovi. Ukázalo sa, že príčinou je vysoká hladina prolaktínu. Môžem užívať antikoncepciu, keď mám vysokú hladinu prolaktínu?
Odpoveď: 23.04.2024

Hyperprolaktinémia nie je kontraindikáciou pri predpisovaní antikoncepcie. Perorálne kontraceptíva však môžu nepriamo viesť k zvýšeniu hladiny glukózy v krvi. Preto účelnosť predpisovania tejto skupiny liekov posudzuje lekár vždy individuálne, pričom berie do úvahy klinické prejavy, genézu hyperprolaktinémie a výsledky laboratórnych a prístrojových vyšetrovacích metód.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň. Lekár mal podozrenie na hyperpláziu endometria, tak ma poslal na hysteroskopiu. Vyštrenie bolo rýchle a bezbolestné. Ale mám otázku: ako dlho po hysteroskopii nemôžem plávať v mori?
Odpoveď: 22.03.2024

Dobrý deň. Po hysteroskopii môže dôjsť ku krvácaniu a lekár vám môže dodatočne predpísať lieky. Preto existujú určité obmedzenia, spravidla je to 10 dní, keď už nie je prítomný žiaden výtok. Počas tohto obdobia sa odporúča vyhnúť sa návšteve kúpeľov, sáun, bazénov, kúpaniu v mori, riekach, rybníkoch, podchladeniu a prehriatiu, dvíhaniu závažia a sexuálnej aktivite. Toto všetko treba dodržať, aby sa predišlo ďalším komplikáciám.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň. Bola som u gynekológa kvôli silnému pošvovému výtoku s nepríjemným zápachom, bolesti v podbrušku, ktorá sa zintenzívňuje pri močení a pri pohlavnom styku. Po vyšetrení mi diagnostikovali eróziu. Diagnóza mi však nie je úplne jasná: erózia s atypiou krčka maternice, čo to znamená? Prečo je erózia nebezpečná a ako ju liečiť?
Odpoveď: 22.03.2024

Cervikálna erózia je porušením celistvosti ochrannej vrstvy epitelu. Typy erózie: vrodená, ektopická a pravá. Vaše ťažkosti zodpovedajú ektopii a najmä zápalu erózie krčka maternice, ktorý je sprevádzaný krvácaním. Ak chcete diagnostikovať toto ochorenie, musíte absolvovať videokolposkopiu, vyšetrenie PAP testom (kvapalná cytológia), HPV VCR a STI. Po liečbe zápalového procesu odporúčam absolvovať biopsiu krčka maternice s histologickým vyšetrením na prítomnosť rakovinových buniek. Pri absencii patologických zhubných buniek vykonajte RV abláciu erozívnych zón alebo excíziu.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň. Pred 3 týždňami som rodila, pôrod bol ľahký, rýchly, bez nástrihu a komplikácii. Pár dní po pôrode som spozorovala hnisavý krvavý výtok z pošvy a bolesti brucha pri močení. Bola som u gynekológovi a ten mi diagnostikoval eróziu. Povedzte mi, prosím, čo spôsobuje eróziu krčka maternice po pôrode?
Odpoveď: 22.03.2024

Dobrý deň. Krvavý výtok zmiešaný s hnisom po pôrode môže naznačovať na prítomnosť zápalového procesu. Na objasnenie príčiny výtoku je potrebné absolvovať ultrazvuk panvových orgánov a podstúpiť sériu testov vrátane testov vaginálneho výtoku na infekcie. K erózii po pôrode dochádza pomerne často v dôsledku popôrodných ruptúr krčka maternice, pretiahnutia krčka maternice pri pôrode, komplikácií v popôrodnom období a pod. Spravidla sa však klinicky neprejavuje a zistí sa pri bežnom vyšetrení gynekológom. Pre podrobnejšie informácie Vám odporúčam objednať sa na konzultáciu.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň. Pociťujem tupú bolesť v podbrušku, silný pošvový výtok počas menštruácie a taktiež znížené libido. Povedzte mi, prosím, aký je obvyklý výtok počas salpingoooforitídy? Ako sa táto diagnóza stanovuje?
Odpoveď: 20.02.2024

Dobrý deň. Salpingooforitída je zápal maternicových príveskov. Toto ochorenie spôsobuje bolesti v podbrušku, biely alebo hlienovitý výtok a často je sprevádzané zvýšením telesnej teploty. Na diagnostiku tohto ochorenia je potrebné gynekologické vyšetrenie v ambulancii, ultrazvuková diagnostika panvových orgánov, vaginálne a odobrať stery na flóru, pohlavne prenosné infekcie a bakteriálnu kultúru s antibiogramom. Potom bude lekár, na základe výsledkov vašich vyšetrení, schopný predpísať komplexnú liečbu.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň, moja kamarátka si nechala zväčšiť bod G a je veľmi spokojná, ale nevie mi vysvetliť, čo sa presne zmenilo. Môžete mi povedať, čo robí zväčšenie bodu G? Ako to ovplyvňuje sexuálny život?
Odpoveď: 20.02.2024

Dobrý deň. Zmyslom zákroku je zavedenie gélovitej kyseliny hyalurónovej, ktorej účelom je zväčšiť veľkosť a objem bodu G, ktorý sa nachádza na prednej stene pošvy niekoľko centimetrov nad vchodom. V dôsledku čoho: libido sa zvyšuje; zlepšuje sa kvalita sexuálneho života; bod G je citlivejšia na dotyk a konvexný; zvyšuje sa vnímanie ženy k dotykom v oblasti bodu G.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO

Najnovšie články na blogu

Všetky články
Táto webová stránka používa súbory cookie na účely opísané v Podmienkach spracúvania osobných údajov, najmä na zabezpečenie riadneho a bezpečného fungovania webovej stránky a na prispôsobenie vzhľadu webovej stránky individuálnym preferenciám používateľa (personalizácia).
Kliknite na tlačidlo "Prijať", ak súhlasíte s používaním súborov cookie na účely opísané v Podmienkach spracovania osobných údajov. Súhlas s používaním súborov cookie môžete tiež odmietnuť. Zablokovaním používania všetkých súborov cookies však môže dôjsť k znefunkčneniu niektorých častí webovej stránky.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie