Otázky a odpovede on gynekológie

Dobrý deň! 21. júna som podstúpila interrupciu, výtok mi skončil 30. júna a ultrazvuk nič neukazuje. 7. júla som robila fyzické cvičenia a začala som krvácať. Krvácanie trvalo do 10. júla. Ďalšia menštruácia prišla normálne 1. augusta, a skončila ako obvykle - po 6 dňoch. Dnes je 31. augusta, ale menštruácie neprišla (zvyčajne mám cyklus 28-29 dní). Cítim bolesť v podbruška, zriedkavo mám krémovo-biely výtok a tiež cítim miernu nevoľnosť po jedle ale nie ráno. Tehotenský test mám negatívny. Poraďte mi, prosím. Do 5.septembra nemôžem navštíviť lekára. Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpoveď: 26.07.2022

Informácii je málo. Pravdepodobne by to mohlo byť:

  • latentná infekcia, ktorá sa prejavila ako porušenie menštruačného cyklu, výtok a bodavé bolesti v dolnej časti brucha;
  • tehotenstvo, testy môžu byť negatívne, najmä v prípadoch mimomaternicového tehotenstva;
  • ovulácia nenastala a folikuly sa zadržali, v súvislosti s týmto procesom môže dôjsť k oneskoreniu menštruácie.

V každom prípade odporúčame transvaginálny ultrazvuk a aby sa dalo vylúčiť tehotenstvo, je potrebné urobiť odber krvi na HCG. Určite sa poraďte s gynekológom.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň! Mala som nechránený pohlavný styk, po ktorom som do 10 dní vzala "tabletku po". Po 2 týždňoch je menštruácia nepravidelná a meškala, zrejme kvôli polycystickým vaječníkom. Tehotenský test vyšiel pozitívne. Ak tomu dobre rozumiem, tak oplodnené vajíčko by sa nemalo usadiť a malo by sa vyplaviť spolu s menštruáciou alebo je potrebné podstúpiť interupciu?
Odpoveď: 26.07.2022

V niektorých prípadoch môžu byť tehotenské testy nesprávne interpretované, nesprávne vykonané alebo falošne pozitívne (po expirácii, cysta na vaječníkoch). Tabletka po tiež nemusela fungovať, keďže telo každej ženy je iné a jedinečné a k oplodneniu mohlo dôjsť skôr ako do 10 dní od nechráneného styku. Je potrebné vykonať odber krvi na zistenie prítomnosti HCG hormónov, urobiť ultrazvuk, aby a zistilo, v ktorom týždňa momentálne ste a je len na vás či tehotenstvo prerušíte alebo dieťa donosíte.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň! Čo robiť, ak sa pri vchode do vagíny objavil pupienok, ktorý bolí a na dotyk je ako vred.Čo môže byť príčinou jeho vzniku?
Odpoveď: 26.07.2022

Vredy na intímnych miestach môžu mať rôzny pôvod v závislosti od ochorenia. Diferenciálnu diagnostiku preto môže vykonať iba gynekológ. Vredy na intímnych miestach u žien, môžu byť buď vírusového pôvodu - herpetická infekcia, alebo infekčného pôvodu - t.j. syfilis, plesňové ochorenie, pyodermia. Syfilis môže mať formu tvrdého vredu pripomínajúceho červenú ranu. Plesňové ochorenie má formu červenej rany a pyoderma má formu hnedej rany. Na stanovenie diagnózy, vyšetrenie a liečbu daného ochorenia Vám odporúčame dohodnúť si stretnutie s gynekológom.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Je možné otehotnieť, ak som mala nechránený pohlavný styk 10-12 dní pred začiatkom menštruácie?
Odpoveď: 26.07.2022

Menštruačný cyklus má fázy, ktoré sa začínajú odpočítavať od 1. dňa menštruácie. Prvou fázou je folikulárna, potom nastáva ovulácia a ďalšou fázou je luteálna fáza. Na základe týchto informácií je možné určiť takzvané „nebezpečné dni“ – dni ovulácie. Aby ste dosiahli správny výsledok, musíte odpočítať 10-12 dní od trvania menštruačného cyklu. Napríklad, ak váš menštruačný cyklus trvá 30 dní, odpočítajte 10-12 dní, čo znamená 18-20 dní. Všetko závisí od dĺžky vášho menštruačného cyklu. Vaše šance, na otehotnenie, sú vysoké.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň. Poraďte mi, prosím, ako môžem liečiť infekciu dýchacích ciest počas prvého trimestra tehotenstva?
Odpoveď: 26.07.2022

Pri miernom priebehu infekcie dýchacích ciest u tehotnej ženy je v prvom rade potrebné kontaktovať gynekológa, aby ste sa uistil, že priebeh je naozaj mierny, najmä pri dnešnej situácii s Covid-19. Vo všeobecnosti, ak naozaj ide o mierny priebeh, odporúča sa: dodržiavať pitný režim, pravidelné vypláchnovanie nosovej sliznice soľnými roztokmi, kľudový režim, veľa oddychu, dobrý spánok a výživa.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Pred šiestimi mesiacmi som podstúpila intímnu operáciu a teraz by som mala absolvovať kolposkopiu. Ale som v prvom trimestri. Je možné urobiť kolposkopiu počas tehotenstva?
Odpoveď: 20.07.2022

Počas tehotenstva, ak je to indikované, je možné vykonať kolposkopiu. Vo väčšine prípadov choroby, ktoré sa zistia počas tehotenstva, nepredstavujú hrozbu pre budúcu matku, a preto sa liečba vykonáva po narodení dieťaťa. Kolposkopia sa vykonáva iba vtedy, keď sa tehotná žena cíti normálne, nie sú žiadne sťažnosti na bolesť v dolnej časti brucha, krvavý výtok z vagíny.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň. Chcela by som vedieť, ako sa určuje mimomaternicové tehotenstvo? Aké testy alebo vyšetrenia sa na to robia?
Odpoveď: 20.07.2022

Na určenie mimomaternicového tehotenstva je potrebný gynekológ, ktorý mimomaternicové tehotenstvo uvidí na ultrazvukovom vyšetrení, presne určí, kde sa nachádza, a včas poskytne lekársku pomoc. Príznaky mimomaternicového tehotenstva, pri ktorých by ste mali navštíviť lekára, zahŕňajú: kombináciu pozitívneho tehotenského testu, nevoľnosť a vracanie, vynechanie menštruácie alebo nezvyčajné menštruácie (slabé, krátke, neskoré), bolesť v podbrušku, krvácanie z pohlavných orgánov. Existujú situácie, keď je tehotenský test, ktorý je spravený pomocou moču, negatívny, ale sú prítomne vyššie uvedené príznaky. V každom prípade pri uvedených symptómoch a pozitívnom teste sa poraďte s gynekológom. Konzultácia s lekárom a doplňujúce vyšetrenia všetko vysvetlia.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň. Som v prvom mesiaci tehotenstva, pred pár dňami som začala pociťovať opakované bolesti brucha. Povedzte mi, prosím, prečo bolí pupok počas prvých mesiacoch tehotenstva?
Odpoveď: 20.07.2022

Bolesť v oblasti pupku počas tehotenstva môže byť spôsobená rastom brucha, svalovým napätím, zápchou, ale môže signalizovať aj vytvorenie pupočnej prietrže. Ak je bolesť brucha sprevádzaná ďalšími príznakmi ako sú ťažkosti v dolnej časti brucha, krížoch, výtok, je nutná konzultácia s gynekológom. Lekár vykoná kompletné vyšetrenie, ultrazvuk orgánov brušnej dutiny, ultrazvuk malej panvy, palpačné vyšetrenie, testy, aby zistil, či existujú riziká pre zdravie ženy a jej dieťaťa.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Prečo je nízka hladina bielkovín v krvi pri tehotenstve nebezpečná a je potrebné si ju nejako zvýšiť? Má to vplyv na vývoj dieťaťa?
Odpoveď: 20.07.2022

Bielkoviny sú hlavným stavebným materiálom pre organizmus, pre fungovanie svalov a imunitného systému. Bielkoviny sú súčasťou všetkých buniek ľudského tela a podieľajú sa na všetkých štádiách metabolizmu. A, samozrejme, hladinu bielkovín treba zvyšovať. Ak je zníženie hladiny malé, potom stačí upraviť stravu a predpísať vitamínový komplex (a to je najlepšie urobiť po porade s lekárom). Ale vzhľadom na to, že pokles bielkovín môže súvisieť s patológiou obličiek, je potrebné dohodnúť si vyšetrenie u lekára, aby bolo možné vykonať úplné vyšetrenie, pochopiť príčinu a prijať vhodné opatrenia.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň, pred tromi dňami som zistila, že mám biely výtok podobný tvarohu s nepríjemným zápachom. Aké pohlavné choroby spôsobujú biely vaginálny výtok? A môže mať takýto výtok aj iný dôvod, okrem sexuálne prenosných infekcií?
Odpoveď: 20.07.2022

Dobrý deň. Taký výtok môže naznačovať kandidózu. Nepríjemný zápach sekrétov sa môže vyskytnúť kvôli vaginálnej dysbakterióze (gardnerelóza). Každá infekcia môže mať iný zápach (ak ide o bakteriálnu vaginózu, môže zapáchať ako zhnité ryby). Také symptómy sa môžu vyskytnúť nielen po pohlavnom styku, ale aj pri užívaní antibiotík bez probiotík, alebo pri chorobách gastrointestinálneho traktu, alebo sa môžu vyskytnúť v dôsledku návštevy verejných miest (kúpele, bazény). Niekedy sa kandidóza môže vyskytnúť pri konzumácii veľkého množstva sladkostí. Vyžaduje sa testovanie na sexuálne prenosné infekcie a bakteriologické vyšetrenie sekrétov.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO