0800200000

Otázky a odpovede on gastroenterológie

Dobrý večer. Objednal som sa na vyšetrenie k lekárovi kvôli horúčke, slabosti, bolesti brucha a zožltnutiu kože. Lekár mi diagnostikoval kalkulóznu cholecystitídu, predpísal diétu a medikamentóznu liečbu. Prečo sa môže vyskytnúť kalkulózna cholecystitída u človeka, ktorý nefajčí, nepije alkoholické nápoje, riadne sa stravuje a venuje sa fyzickej aktivite?
Odpoveď: 23.07.2024

Dobrý deň. Žiaľ, tvorba kameňov v žlčníku má len malú spojitosť s fajčením, fyzickou aktivitou, dokonca ani pitie alkoholu nemá veľký vplyv na proces tvorby kameňov. Cholecystitída vzniká pri narušení metabolického syndrómu, v tehotenstve, pri cukrovke, nepravidelnej strave a zmenách hormonálneho profilu.

MUDr. Dušan Rapoš, CSc., MPH.
MUDr. Dušan Rapoš, CSc., MPH.
Gastroenterológ. Odborný garant oddelenia Gastroenterológie.
Dobrý deň. Lekár mi diagnostikoval gastritídu a predpísal mi farmakologickú liečbu aj diétu, ktorú však nie vždy dodržiavam. Aké sú následky neliečenej gastritídy?
Odpoveď: 23.07.2024

Dobrý deň. Neliečená gastritída môže viesť k žalúdočným a dvanástnikovým vredom a u niektorých ľudí až k rakovine žalúdka. V prípade, že je diagnóza lekársky potvrdená, užívanie liekov a držanie diéty je potrebné striktne dodržiavať. Diétu musíte držať po celú dobu liečby. S prihliadnutím na zdravotný stav a príznaky môže lekár jedálniček upraviť. Včasné odhalenie gastritídy je kľúčom k účinnej liečbe.

Anna Komarova
Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG).
Dobrý deň. Pred 2 týždňami som mala bolesti brucha, poruchy chuti do jedla, časté falošné nutkanie na stolicu, ako aj nafukovanie a hnačku. Navštívila som gastroenterológa, ktorý po mnohých vyšetreniach diagnostikoval zápal hrubého čreva. Môžem pri kolitíde jesť grapefruit? Aké potraviny by sa mali vylúčiť z jedálnička?
Odpoveď: 12.06.2024

Dobrý deň. V prípade kolitídy sa odporúča vyhýbať sa konzumácii grapefruitov a iného kyslého ovocia, pretože môžu vyvolať podráždenie črevnej sliznice, čo zvyšuje príznaky zápalu, ako sú bolesť, nafukovanie a hnačka. Vyhýbať by ste sa mali aj koreneným, mastným a pikantným jedlám. Je vhodnejšie jesť potraviny bohaté na vlákninu, ktoré sú ľahko stráviteľné, a dodať telu dostatok vody.

Anna Komarova
Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG).
Dobrý deň. Bola som na vyšetrení u gastroenterológa kvôli zvláštnym bolestiam a ťažobe v pravom podbrušku, nafukovaniu brucha a nevoľnosti, ako aj častému hučaniu v črevách. Po vyšetrení, testoch a ultrazvuku lekár diagnostikoval cholecystitídu. Už som začala s medikamentóznou liečbou, ale teraz mám občasné výkyvy krvného tlaku. Prečo sa mi pri cholecystitíde zvyšuje krvný tlak? Alebo to nemôže súvisieť a musím navštíviť iného lekára?
Odpoveď: 12.06.2024

Dobrý deň. Je potrebné pozrieť sa, aké presne lieky užívate. Mohli by existovať lieky, ktoré vám zvyšujú krvný tlak. Cholecystitída nespôsobuje zvýšenie krvného tlaku. Odporúčam aj fibrogastroskopiu na vylúčenie zápalu pažeráka. Ak je tam zápal, môže byť váš krvný tlak zvýšený.

MUDr. Dušan Rapoš, CSc., MPH.
MUDr. Dušan Rapoš, CSc., MPH.
Gastroenterológ. Odborný garant oddelenia Gastroenterológie.
Dobrý deň. Pred niekoľkými rokmi mi diagnostikovali Helicobacter pylori, ale liečbu som odložila, pretože nerada užívam antibiotiká. Pred 4 dňami som začala mať bolesti brucha, kvôli ktorým som navštívila gastroenterológa. Ukázalo sa, že príčinou bolesti bola gastritída. Začala som liečbu, ale chcela by som si ujasniť jednu vec: je možné piť kávu pri gastritíde? Alebo je lepšie odmietnuť nápoje obsahujúce kofeín?
Odpoveď: 12.06.2024

Dobrý deň. Môžete piť varenú kávu, ale nie silnú, najlepšie s prídavkom mlieka alebo smotany. To znamená kávu ako Latte, Cappuccino alebo Americano s mliekom a nie horúcu. Kávu by ste nemali piť na prázdny žalúdok.

Anna Komarova
Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG).
Dobrý deň. Asi pred týždňom som začala mať zvláštne príznaky: zožltnutie kože, vracanie, nafukovanie brucha, hnačka a búšenie srdca. Môj stav sa nezlepšoval, tak som sa objednal ku gastroenterológovi. Lekár si myslí, že ide o zápal, ale na určenie jeho lokalizácie ma poslal na ultrazvuk brucha. Môžete mi povedať, ako rozlíšiť zápal dvanástnika od zápalu pankreasu?
Odpoveď: 27.05.2024

Dobrý deň. Duodenitídu od pankreatitídy môžete rozlíšiť podľa charakteru bolesti. V prípade duodenitídy sa bolesť objavuje bezprostredne po jedle, zatiaľ čo pri pankreatitíde sa môže objaviť bez ohľadu na jedlo, pred ním alebo po ňom. Bolesť pri duodenitíde je hmatateľná v hornej časti brucha, zatiaľ čo pri pankreatitíde je bližšie k ľavému podbrušku. V prípade pankreatitídy je bolesť silná a dlhotrvajúca, zatiaľ čo pri duodenitíde je bolesť menej akútna a môže byť viac tupá alebo spastická. Počas exacerbácie pankreatitídy môže bolesť vyrážať do hrudníka a chrbta.

Anna Komarova
Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG).
Dobrý deň. Bola som u gastroenterológa kvôli nevoľnosti, vracaniu, zvýšenej telesnej teplote, silnému nafukovaniu brucha a oneskorenej stolici. Po niekoľkých otázkach a ultrazvuku brucha lekár povedal, že má podozrenie na chronický zápal pankreasu. Na vylúčenie iných ochorení a potvrdenie diagnózy mi lekár odporučil užívanie enzýmov. Môžete mi povedať, čo je to elastáza pri chronickom zápale pankreasu?
Odpoveď: 27.05.2024

Dobrý deň. Normou je obsah 200 μg/g elastázy a viac. Hodnoty v rozmedzí 100-200 μg/g poukazujú na miernu exokrinnú insuficienciu a menej ako 100 μg/g - výraznú insuficienciu exokrinnej funkcie pankreasu. To znamená, že hodnota fekálnej elastázy pod 200 µg/g naznačuje na prítomnosť chronickej pankreatitídy.

MUDr. Dušan Rapoš, CSc., MPH.
MUDr. Dušan Rapoš, CSc., MPH.
Gastroenterológ. Odborný garant oddelenia Gastroenterológie.
Dobrý deň. Išla som ku gastroenterológovi kvôli bolestiam brucha (najmä nalačno), páleniu záhy, grganiu a častej zápche. Lekár mi stanovil diagnózu a zvolil farmakologickú liečbu. Ako by som sa mala správne stravovať pri chronickom zápale dvanástnika?
Odpoveď: 23.04.2024

Strava by pri exacerbácii duodenitídy mala byť mechanicky, termicky a chemicky ošetrená, vďaka tomu sa príznaky a nástup remisie rýchlo zmierni. Odporúča sa jesť malé porcie 4 až 5-krát denne v teplej forme. Neodporúča sa konzumovať mastné vývary, mastné druhy mäsa alebo rýb, slané, údené a nakladané jedlá, pečivo, údeniny, konzervy, čerstvú zeleninu, rýchle občerstvenie ani alkohol. Mali by ste uprednostniť pokrmy pripravované na pare alebo varené, v prípade výrazného zhoršenia ochorenia môžete v priebehu prvého týždňa pokrmy mixovať. Prísne zakázané je požívanie alkoholu a odporúča sa obmedziť aj čaj a kávu. Dodržiavanie odporúčaní vám umožní rýchlejšie zvládnuť exacerbáciu.

MUDr. Dušan Rapoš, CSc., MPH.
MUDr. Dušan Rapoš, CSc., MPH.
Gastroenterológ. Odborný garant oddelenia Gastroenterológie.
Dobrý deň. Mám zápal pankreasu, ktorý je sprevádzaný nevoľnosťou, horúčkou, nadúvaním, častým búšením srdca a výraznou bolesťou. Ako si mám aplikovať chladivé obklady pri pankreatitíde? Je to bezpečné?
Odpoveď: 23.04.2024

Na túto otázku je veľmi ťažké odpovedať písomne. Diagnostiku vám vie poskytnúť len priamo váš lekár. Pri príznakoch, akými sú búšenie srdca, výrazná bolesť a zvýšená telesná teplota je potrebné čo najskôr navštíviť lekára, ktorý vás kompletne vyšetrí.

Anna Komarova
Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG).
Dobrý deň. Začala som pociťovať nevoľnosť, vracanie, nafukovanie a zápchu. Gastroenterológ ma poslal na ultrazvuk brušnej dutiny a koprogram a povedal, že príznaky sú podobné pankreatitíde. Povedzte mi, prosím, čo ukazuje koprogram pri pankreatitíde?
Odpoveď: 22.03.2024

Dobrý deň. Pankreas vylučuje do dvanástnika enzýmy potrebné na trávenie bielkovín, tukov a sacharidov v potrave ako amyláza, lipáza, trypsín a chymotrypsín. Pri ochoreniach pankreasu dochádza k poruche trávenia živín, ktorá sa prejavuje rozborom stolice v podobe zníženia obsahu stercobilínu (acholické výkaly), prítomnosťou nestrávených svalových vlákien, spojivových tkanív, škrobu, rastlinnej vlákniny, ako aj zvýšený obsah neutrálnych tukov a mastných kyselín.

MUDr. Dušan Rapoš, CSc., MPH.
MUDr. Dušan Rapoš, CSc., MPH.
Gastroenterológ. Odborný garant oddelenia Gastroenterológie.
Dobrý deň. Ako zmierniť kŕče v dôsledku ulceróznej kolitídy? Lekárom predpísané lieky prestali účinkovať. Prečo je medikamentózna liečba neúčinná?
Odpoveď: 22.03.2024

Dobrý deň. Kŕče v bruchu pri ulceróznej kolitíde uvoľníte pomocou spazmolytiká. Medikamentózna liečba môže byť neúčinná, ak dávka liekov nie je správne predpísaná. Pri ťažkých formách ulceróznej kolitídy môže byť prítomná rezistencia na štandardnú liečbu, potom sa používa alternatívna liečba (hormóny, imunosupresíva alebo monoklonálne protilátky). Pri komplikáciách ulceróznej kolitídy sa predpisuje chirurgický zákrok.

Anna Komarova
Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG).
Dobrý deň. Kvôli zvýšenej teplote, nevoľnosti a zvracaniu, bolestiam v pravom podrebrí, ako aj horkosti v ústnej dutine som prišla ku gastroenterológovi. Po vyšetrení mi diagnostikovali zápal žlčníka. Už som sa začala liečiť, ale bolesti ešte neprešli. Je možné ísť pri cholecystitíde na masáž alebo je lepšie počkať až do úplného zotavenia?
Odpoveď: 20.02.2024

Dobrý deň. Ak bolesť pretrváva aj po liečbe, odporúča sa konzultácia s lekárom, aby vás objednal na ďalšie vyšetrenie a identifikáciu zdroja bolesti. Počas obdobia liečby je fyzická aktivita vrátane masáže kontraindikovaná.

Anna Komarova
Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG).

Posledné články na blogu o gastroenterológii

Všetky články
Táto webová stránka používa súbory cookie na účely opísané v Podmienkach spracúvania osobných údajov, najmä na zabezpečenie riadneho a bezpečného fungovania webovej stránky a na prispôsobenie vzhľadu webovej stránky individuálnym preferenciám používateľa (personalizácia).
Kliknite na tlačidlo "Prijať", ak súhlasíte s používaním súborov cookie na účely opísané v Podmienkach spracovania osobných údajov. Súhlas s používaním súborov cookie môžete tiež odmietnuť. Zablokovaním používania všetkých súborov cookies však môže dôjsť k znefunkčneniu niektorých častí webovej stránky.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie