0800200000

Otázky a odpovede on gastroenterológie

Dobrý deň. Obrátila som sa na gastroenterológa kvôli hnisu v stolici, bolesti v podbrušku, riedkej stolici a falošnému nutkaniu na stolicu. Lekár povedal, že mám kolitídu a predpísal mi liečbu. Mám na vás otázku: je možné cvičiť, ak mám kolitídu? Ak áno, existujú nejaké obmedzenia?
Odpoveď: 25.09.2023

Počas exacerbácie zápalových ochorení čriev sa neodporúča fyzická aktivita, ako je beh, skákanie, cvičenia zamerené na brušné svaly, ktoré zvyšujú tlak na brucho a zdvíhanie závaží nad 2-3 kg. V ojedinelých prípadoch môže byť vykonaná fyzikálna terapia na udržanie celkového svalového tonusu. Pri stredne závažnej až závažnej exacerbácii sa pozoruje nedostatok bielkovín, znížená hladina hemoglobínu a bakteriálne komplikácie, v takýchto prípadoch sa neodporúča fyzická aktivita.

Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG), alergológ.
Dobrý deň. K lekárovi som prišla kvôli silným bolestiam v ľavej časti brucha, hnačke, náhlemu schudnutiu a nechutenstvu. Ukázalo sa, že ide o ulceróznu kolitídu. Povedzte mi, prosím, môžem dvíhať závažia s ulceróznou kolitídou? Alebo môže dvíhanie ťažkých predmetov zhoršiť bolesť?
Odpoveď: 25.09.2023

V prípade exacerbácie ulceróznej kolitídy sprevádzanej vyššie uvedenými sťažnosťami sa neodporúča dvíhať ťažké predmety s hmotnosťou viac ako 3 kg ani vykonávať fyzické cvičenia spojené so zvýšeným tlakom na brušnú dutinu, pretože to môže prispieť k rozvoju črevného krvácania pri Crohnovej chorobe a ulceróznej kolitíde.

Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG), alergológ.
Dobrý deň. Po jedle som začala pociťovať zvláštne bolesti v žalúdku, ktoré prešli hodinu po jedle. Bola som u gastroenterológa, ktorý mi po vyšetrení a gastroskopii diagnostikoval žalúdočný vred. Mám otázku: je možné so žalúdočným vredom cvičiť ? Ak áno, aký druh športu je povolený?
Odpoveď: 25.09.2023

Dobrý deň. Počas obdobia exacerbácie, to znamená, keď je vred aktívny, sú aktívne a silové cvičenia zakázané, pretože veľké zaťaženie počas exacerbácie vedie k prehĺbeniu patologického procesu, príznaky ochorenia sa môžu zintenzívniť a viesť ku komplikáciám. Odporúčame venovať sa plávaniu, cyklistike, rýchlej chôdzi a cvičebnej terapii. Po zahojení vredu sa môžete postupne vrátiť k športu.

Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG), alergológ.
Dobrý deň. Pred 3 rokmi mi diagnostikovali Crohnovu chorobu, ktorá je momentálne pod kontrolou. Dodržiavam všetky pokyny lekára, a preto po diagnóze boli len dve exacerbácie. Ale asi pred 5 dňami som pocítil bolesť v kolenných kĺboch. Prečo bolia kĺby pri Crohnovej chorobe?
Odpoveď: 23.08.2023

Dobrý deň. Pri zápalovom ochorení čriev, najmä Crohnovej chorobe, má 30 % pacientov poškodenie kĺbov. Faktom je, že zápal v čreve spôsobuje v tele systémový chronický zápal. Táto nadmerná reakcia spôsobuje problémy v iných častiach tela mimo gastrointestinálneho traktu. Najčastejšie ide o kĺby. Bolesť kĺbov sa zvyčajne vyskytuje súčasne s exacerbáciou Crohnovej choroby. Väčšinou sú postihnuté veľké kĺby. Ak ste v súčasnosti v období stabilnej remisie čriev, odporúčame vám navštíviť vášho rodinného lekára/reumatológa, aby ste vylúčili iné príčiny artritídy.

Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG), alergológ.
Dobré popoludnie. Bolelo ma brucho, bolo mi neustále zle, mala som vysoké teploty a celkovú slabosť. Lekár mi diagnostikoval duodenitídu a odporučil diétu. Mám takú otázku: je dovolené piť kávu pri duodenitíde? Ako môže kofeín ovplyvniť môj stav?
Odpoveď: 23.08.2023

Dobrý deň. Káva s duodenitídou nie je žiadúca, pretože zvyšuje produkciu žalúdočnej šťavy, a preto sa bolesť môže zvýšiť. Je lepšie konzumovať mliečne výrobky alebo piť slabý zelený čaj, sladké šťavy a kompóty. Znížte príjem kyslých potravín.

Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG), alergológ.
Dobrý deň. Mám nasledujúci problém: koža mi prudko zožltla, zhoršila sa mi chuť do jedla a pociťujem slabosť. Gastroenterológ diagnostikoval cirhózu. Aké potraviny obnovujú pečeň pri cirhóze? A je pri tejto chorobe potrebná diéta?
Odpoveď: 23.08.2023

Dobrý deň. Pri cirhóze pečene je povinná diétna tabuľka č. 5: všetky druhy chudého mäsa (teľacie, králičie, kuracie a morčacie), všetky druhy morských rýb, pečeň, obličky, kuracie žalúdky, vajcia v akejkoľvek forme (okrem vyprážaných), celozrnné obilniny (pohánka, ovsené vločky, perličkový jačmeň a proso), mliečne výrobky (mlieko, nízkotučná kyslá smotana, tvaroh a kefír), ovocie a zelenina (najlepšie tepelne spracovaná, aby sa zabránilo nadúvaniu), káva, kompóty , želé, marshmallows a marmeláda. Kategoricky vylúčiť: mastné a údené mäso, bujóny, alkohol, cigarety a energetické nápoje.

Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG), alergológ.
Dobrý večer. V druhom trimestri tehotenstva ma začala páliť záha. Vyskytuje sa pravidelne a nemôžem vypiť žiadne lieky, aby som neublížila dieťaťu. Ako zmierniť pálenie záhy počas tehotenstva?
Odpoveď: 20.07.2023

Dobrý deň. Najčastejšie sa pálenie záhy počas tehotenstva vyskytuje v dôsledku zvýšeného intraabdominálneho tlaku a zmien v hormonálnom pozadí ženy, v dôsledku čoho sa časť obsahu žalúdka vracia do pažeráka spolu s kyselinou. Sliznica pažeráka je podráždená a dochádza k pocitu pálenia záhy. V tomto prípade sa odporúča časté stravovanie malými porciami, vyhýbanie sa stresu, odporúča sa spať na chrbte ale s zdvihnutou hlavou, pomôže to vyhnúť sa refluxu žalúdočnej šťavy do pažeráka a taktiež môžete počas jedenia piť nesýtenú minerálnu vodu. Existujú aj bezpečné antacidá (lieky, ktoré znižujú žalúdočnú kyselinu). Ale je lepšie, aby ste sa neliečili samostatne a poradili sa s lekárom, ktorý predpíše potrebnú liečbu a poskytne všetky odporúčania.

Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG), alergológ.
Dobrý deň. Nevoľnosť a vracanie, nafukovanie, hnačka a búšenie srdca sú moje príznaky. Po konzultácii s lekárom vyšlo najavo, že mám zápal pankreasu. Povedzte mi, prosím, sú dovolené kyslé mliečne výrobky pri akútnej pankreatitíde? A aký druh diéty sa odporúča?
Odpoveď: 20.07.2023

Dobrý deň. Výrobky z kyslého mlieka pri pankreatitíde sú povolené, ale nie skôr ako 2 týždne od začiatku exacerbácie. Do jedálnička ich možno zaradiť len v malom množstve. Do stravy môžete pridať nesladený jogurt alebo kefír s minimálnym obsahom tuku. Približne od piateho dňa sa do stravy môže zaviesť tvaroh bez tuku. Denná norma je 50-100 g fermentovaných mliečnych nápojov alebo výrobkov po hlavnom jedle. Pri výbere fermentovaných mliečnych výrobkov by ste mali uprednostňovať nízkotučné výrobky. Pri výžive s pankreatitídou môžete použiť odporúčania Diéty č.5a. Všetky zmeny vo výžive sa však musia vykonávať pod dohľadom ošetrujúceho gastroenterológa.

Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG), alergológ.
Dobré ráno. Už dlhú dobu trpím duodenitídou, ktorá sa v období exacerbácie prejavuje bolesťami pri pupku, pálením záhy, nevoľnosťou, niekedy aj vracaním, ako aj častým grganím. Je indikovaná masáž pri duodenitíde? Alebo to môže nejako uškodiť? Ďakujem.
Odpoveď: 20.07.2023

Pri duodenitíde sa masáž môže vykonávať iba počas remisie, nemôžete masírovať iba žalúdok. Počas obdobia exacerbácie akejkoľvek choroby gastrointestinálneho traktu je masáž kontraindikovaná. Masáž je aktívna procedúra, ktorá zlepšuje krvný obeh, urýchľuje metabolizmus, čo môže zhoršiť stav počas exacerbácie ochorenia.

Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG), alergológ.
Dobrý deň. Mám zápal žalúdka s vysokou kyslosťou, lekár mi predpísal lieky a povedal, že mám pravidelne chodiť na kontroly, ale nedal mi žiadne pokyny k diéte. Správne rozumiem, že už sa nemôžem stravovať ako predtým? Čo sa môže robiť pri gastritíde s vysokou kyslosťou?
Odpoveď: 20.07.2023

Dobrý deň. Pri gastritíde so zvýšenou tvorbou kyseliny sa používa Diéta č.1. Je dôležité, aby jedlá boli zlomkové a časté – aspoň 4-krát denne, pretože malé porcie jedla sú ľahšie stráviteľné. Je tiež dôležité, aby bolo jedlo varené, dusené alebo pečené. Vyprážané alebo surové jedlo nie je povolené. Je tiež dôležité, aby bolo jedlo teplé, v žiadnom prípade by ste nemali konzumovať studené ani príliš horúce. Zo stravy je potrebné vylúčiť čerstvý chlieb, surovú zeleninu a ovocie, akékoľvek údeniny, zaváraniny, konzervy, čokoláda a sýtené nápoje. Podrobnejší diétny jedálniček získate od lekára.

Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG), alergológ.
Dobrý deň. Mám bolesti v pravej časti brucha, nevoľnosť a vracanie, zožltnutie pokožky a očí. Gastroenterológ po vyšetrení a ultrazvuku diagnostikoval cholecystitídu. Povedzte mi, prosím, dá sa trénovať pri chronickej cholecystitíde? Sú nejaké tréningové obmedzenia? Ak áno, aké?
Odpoveď: 20.07.2023

Dobrý deň. Vo Vašom stave sa nedá športovať. Príznaky, ktoré popisujete, naznačujú na exacerbáciu ochorenia, ale diagnóza „Chronická cholecystitída“ vzhľadom na symptómy nemusí byť úplne presná. Zožltnutie kože a skléry môžu byť príznakmi niekoľkých pomerne závažných ochorení: od vírusovej hepatitídy, cholelitiázy, hepatitídy s cholestotickým syndrómom vrátane autoimunitného, až do neoplastického procesu pankreasu. Na objasnenie diagnózy sú potrebné nasledovné vyšetrenia: klinické a biochemické krvné testy, FEGDS(fibroezofagogastroduodenoskopia), prípadne CT brušnej dutiny. Tréningy aktivujú všetky procesy v tele, môžu zhoršiť stav a ak je zožltnutie kože a skléry spôsobené prítomnosťou kameňov v žlčníku, môže to spôsobiť následky, ktoré povedú k urgentnému chirurgickému zákroku. Neriskujte, nechajte sa vyšetriť, preliečiť a nech šport chvíľu počká.

Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG), alergológ.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.