Otázky a odpovede on urológie
Dobrý deň. Inkontinencia moču sa po odstránení adenómu prostaty nevyskytuje stále. Všetko závisí od typu operácie (existujú 4 typy), veľkosti prostaty a anamnézy vášho ochorenia. Typ operácie určí váš lekár s prihliadnutím na všetky tieto faktory. Doba rekonvalescencie po chirurgickom zákroku sa vo všeobecnosti pohybuje od troch do šiestich mesiacov. A až po uplynutí tohto obdobia je možné posúdiť, či existuje podozrenie na inkontinenciu moču.
Dobrý deň. Je to spôsobené anatomickou štruktúrou močovej rúry u žien, ktorá je široká a krátka. Počas pohlavného styku dochádza k telesnému kontaktu. Na tele, na pohlavných orgánoch a na končatinách sa nachádzajú baktérie. Počas sexu telo produkuje estrogén, pod vplyvom ktorého sa močová trubica rozšíri a dostanú sa do nej baktérie. Ak je organizmus oslabený, nedokáže s nimi bojovať a vzniká zápal močovej trubice a močových ciest (cystitída).
Dobrý deň. Najskôr je potrebné vyliečiť uretritídu, pretože ide o akútny zápal močovej trubice. Urológ môže liečiť uretritídu iba po špecifickom vyšetrení a predpísaní antibakteriálneho lieku, ktorý zodpovedá infekčnému agensu. Na liečbu chlamýdií sa špecializuje urológ alebo venerológ.
Dobrý deň. Kvapavka sa lieči antimikrobiálnou, protizápalovou liečbou, ktorú predpisuje lekár. Dĺžku liečby určuje ošetrujúci lekár. Samoliečba sa neodporúča. Aby ste predišli vzniku komplikácií, poraďte sa so svojím lekárom. O zistení tejto infekcie je potrebné informovať všetkých sexuálnych partnerov a mali by aj oni absolvovať vyšetrenie.
Dobrý deň. Patologický adenóm prostaty sa môže vyvinúť už od 40. roku života, ale najčastejšie sa vyskytuje u mužov nad 50 rokov. Váš muž má pravdepodobne prostatitídu (zápal prostaty). Na stanovenie presnej diagnózy by mal absolvovať ultrazvukové vyšetrenie močového mechúra a prostaty a s týmito výsledkami by mal navštíviť svojho urológa, ktorý vykoná ďalšie kontrolné vyšetrenie.
Dobrý deň. Bolesť po výtere sa vyskytuje pomerne často, pretože na PCR test je potrebné odobrať epitel močovej trubice a vzorka sa odoberá špeciálnou kefkou. Bolesť po výtere z uretry samovoľne ustúpi do 24 hodín.
Dobrý deň. Áno, opuchy dolných končatín môžu byť spôsobené poruchou filtračnej funkcie obličiek v dôsledku močových kameňov. Ale pri Medzinárodnej klasifikácií chorôb a chronickej pyelonefritídy je však charakteristickejší opuch tváre. Opuch dolných končatín môže byť okrem iného príznakom srdcového zlyhania. Odporúčam konzultáciu s rodinným lekárom, ktorý predpíše (EKG a ultrazvuk srdca), konzultáciu s kardiológom.
Dobrý deň. V analýze moču budú prítomné prvky zápalového procesu, a to leukocyty vo veľkom množstve, bielkoviny, veľa hlienu a baktérie. Všeobecný rozbor moču by sa mal odoberať ráno (prvé močenie po noci). Výsledok analýzy by sa mal ukázať lekárovi na včasné predpísanie liečby.
Dobrý deň. Lekár bez vizuálneho vyšetrenia nedokáže určiť či máte syfilis, alebo nie. Na stanovenie diagnózy musíte navštíviť urológa alebo venerológa. Po vyšetrení vám lekár predpíše určitý rozsah vyšetrení, ktoré sú potrebné na potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy syfilisu. Syfilis u mužov má vzhľad erózie, inými slovami "zárezov" červenej farby s nepravidelnými okrajmi, ktorý je veľmi nepríjemne zapálený a svrbí.
Dobrý deň. Hydrokéla, známa aj ako semenníková hydrokéla, je stav, pri ktorom sa vo vakuovitom priestore mieška vytvára zvýšený objem tekutiny. U dospelých mužov sú príčiny vzniku hydrokély skutočne obmedzené, môžu to byť: úraz, varikokéla alebo nedostatočná liečba zápalových ochorení močovo-pohlavného systému. Vývoj hydrokély sa môže líšiť v závislosti od jej príčiny. Po úraze môže rásť rýchlo, zatiaľ čo pri zápalových ochoreniach môže tento proces trvať mesiace. Rast hydrokély je ovplyvnený príčinou jej vzniku.
Dobrý deň. Pri diagnóze varikokély je zakázané vykonávať akúkoľvek fyzickú aktivitu, ktorá by zaťažovala brušné svalstvo (prednej brušnej steny). Nežiaduce je aj vzpieranie (dvíhanie ťažkých váh), aby nedošlo k preťaženiu žíl malej panvy a dolných končatín. Nemali by ste tiež jazdiť na bicykli alebo na motorke.
Pred presným stanovením diagnózy lekár zhodnotí výsledky laboratórneho vyšetrenia moču. Pri uretritíde sa pri prvom vyšetrení moču zvyčajne zistí zvýšený počet leukocytov. Podrobnejšia diagnóza si v takýchto prípadoch často vyžaduje odobratie moču na viacero vyšetrení, vrátane vzorky z dvoch alebo troch pohárov.