0800200000

Otázky a odpovede on urológie

Dobrý deň. Kvôli zvláštnemu výtoku, ktorý vyzerá ako hlien, bolesti a páleniu pri močení, začervenaniu a zhrubnutiu pyskov som sa rozhodla ísť k urológovi. Lekár ma poslal na ultrazvuk močového systému a laboratórne vyšetrenia. Čo zobrazujú výsledky vyšetrenia moču pri uretritíde?
Odpoveď: 23.04.2024

Pred presným stanovením diagnózy lekár zhodnotí výsledky laboratórneho vyšetrenia moču. Pri uretritíde sa pri prvom vyšetrení moču zvyčajne zistí zvýšený počet leukocytov. Podrobnejšia diagnóza si v takýchto prípadoch často vyžaduje odobratie moču na viacero vyšetrení, vrátane vzorky z dvoch alebo troch pohárov.

MUDr. Martina Serátor
MUDr. Martina Serátor
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň. Kvôli horúčke, bolesti brucha, ktorá sa zhoršuje pri cvičení, vracaniu a vysokému krvnému tlaku som sa rozhodol ísť k lekárovi. Lekár mi povedal, že má podozrenie na obličkové kamene. Aké vyšetrenia by som mal absolvovať pri podozrení na obličkové kamene?
Odpoveď: 23.04.2024

Dobrý deň. Pri podozrení na urolitiázu je potrebné absolvovať vyšetrenie krvi a moču, vyšetrenie obličiek (kreatinín, močovina), ultrazvukové vyšetrenie alebo CT vyšetrenie močového systému.

MUDr. Marek Kamenický
MUDr. Marek Kamenický
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň. Mám bolesti v oblasti perinea, ťažkosti pri močení, nepríjemné pocity a pálenie v močovej trubici. Nedávno som mal nechránený pohlavný styk so ženou, ktorej boli diagnostikované chlamýdie. Akej farby je výtok pri chlamýdiách u mužov?
Odpoveď: 23.04.2024

Dobrý deň. Chlamýdie sú jedným z najčastejších ochorení pohlavného systému u žien aj u mužov. Medzi hlavné príznaky u mužov patrí belavý alebo hnisavý výtok, krvavý výtok počas ejakulácie, pálenie alebo rezanie pri močení a zriedkavo sa môže vyskytnúť horúčka a celková slabosť.

MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň. Bola som na konzultácií u urológa kvôli krvi v moči, únave a bolesti hlavy. Po vyšetrení mi lekár diagnostikoval pyelonefritídu. Mám otázku: ako sa chodí na toaletu pri pyelonefritíde? Je bolesť alebo pálenie pri močení bežným príznakom ochorenia? Obávam sa, že mi zle určili diagnózu, keďže nemám žiadne problémy s močením.
Odpoveď: 22.03.2024

Dobrý deň. Prítomnosť krvi v moči nie je typická pre pyelonefritídu a vyžaduje ďalšie vyšetrenie. Najčastejšie ide o príznak novotvarov močového systému na rôznych miestach. Okrem únavy a bolesti hlavy je pyelonefritída sprevádzaná zvýšenou telesnou teplotou, zimnicou a celkovou slabosťou. Poruchy močenia (bolesť, pálenie, časté nutkanie na močenie) nie vždy sprevádzajú pyelonefritídu a zvyčajne sú prítomné v rôznom stupni závažnosti. Ak máte pochybnosti o diagnostike, odporúčam získať druhý názor od iného odborníka.

MUDr. Marek Kamenický
MUDr. Marek Kamenický
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň, mám zápal močového mechúra, ktorý sa prejavuje bolesťou a pálením pri močení. Lekár mi predpísal medikamentóznu liečbu a odporučil zmeniť pitný režim. Nespomenul však žiadne pokyny týkajúce sa stravovania. Povedzte mi, prosím, je dovolené piť pri cystitíde kyslé nápoje? Akým potravinám by som sa mala vyhnúť, ak mám zápal močového mechúra?
Odpoveď: 22.03.2024

Dobrý deň. Bolesť a pálenie pri močení sú príznakmi nielen cystitídy, ale aj iných urologických ochorení, preto sú potrebné ďalšie vyšetrenia na stanovenie presnej diagnózy. Cystitída je charakterizovaná častým nutkaním na močenie, niekedy častým močením v malých dávkach „pár kvapiek“ sprevádzaných bolesťou. Pacientom s cystitídou sa neodporúča jesť ostré, slané, korenené jedlá, ako aj alkohol a kyslé jedlá. To všetko vedie k zmenám zloženia moču a spôsobuje zvýšenie symptómov a vedie k exacerbácii ochorenia.

MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň. Mám časté a bolestivé močenie, zakalený moč a nepríjemný zápach moču. Absolvoval som vyšetrenie u urológa, ktorý mi po vyšetreniach a testoch diagnostikoval cystitídu. Povedzte mi, prosím, ako vyzerá močová trubica pri cystitíde? Je prítomné aj začervenanie sliznice?
Odpoveď: 22.03.2024

Dobrý deň. Opísané príznaky zodpovedajú príznakom akútnej cystitídy. Toto ochorenie môže byť sprevádzané okrem opísaných symptómov aj ďalšimi: zvýšená telesná teplota, nepohodlie alebo bolesť nad maternicou, bolesť pozdĺž močovej trubice, výtok z nej, opuch a začervenanie vonkajšieho otvoru močovej trubice. Kombinácia týchto príznakov a prevaha jedného nad druhým je čisto individuálna. Preto by ste mali vždy kontaktovať lekára, ktorý si preštuduje váš konkrétny prípad, správne diagnostikuje a predpíše liečbu.

MUDr. Martina Serátor
MUDr. Martina Serátor
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň. Mám zväčšenú prostatu a lekár mi predpísal medikamentóznu terapiu. Ale k liekom mám negatívny vzťah, preto by som sa chcel vyliečiť tradičnými metódami. Je to možné alebo je lepšie neriskovať? Aké potraviny zmenšujú adenóm prostaty?
Odpoveď: 20.02.2024

Dobrý deň. Choroby prostaty sa musia liečiť po dôkladnom vyšetrení, pretože existuje vysoké riziko rakoviny tohto orgánu. Liečba tradičnými metódami nie je klinicky overená, po takejto liečbe nie je nádej na uzdravenie. Odporúčame, aby ste sa vrátili k svojmu lekárovi a prediskutovali svoj liečbný plán tak, aby ste mu rozumeli. Neexistujú žiadne produkty, ktoré by dokázali zmenšiť adenóm prostaty.

MUDr. Marek Kamenický
MUDr. Marek Kamenický
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň. Mám viskózny výtok z močovej rúry, bolesti v podbrušku, ako aj svrbenie, pálenie a nepríjemné pocity pri močení. Po vyšetrení a odberoch mi lekár diagnostikoval uretritídu a zvolil liečebný postup. Povedzte mi, prosím, je možné kúpať sa s uretritídou? Aké sú obmedzenia počas liečby?
Odpoveď: 20.02.2024

Dobrý deň. Uretritída je zápalový proces močovej trubice. V priebehu liečby uretritídy je kontraindikovaná hypotermia a prehriatie, je potrebné vyhnúť sa návšteve kúpeľov, sáun, bazénov, víriviek a odporúča sa vyhýbať sa alkoholickým nápojom, je potrebné dodržiavať diétu (vylúčiť pikantné, slané, údené a vyprážané jedlá) a zdržať sa pohlavného styku. Zohľadnenie všetkých týchto faktorov pomôže vyhnúť sa komplikáciám počas liečby.

MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň. Už asi mesiac mám časté nutkanie na močenie aj cez deň, aj v noci. Taktiež som si všimol, že močenie mám bolestivé a prúd moču je veľmi pomalý. Keď som bol u urológa, diagnostikoval mi hyperpláziu prostaty. Ako veľký adenóm prostaty sa považuje za zväčšený? A aké nebezpečné je toto ochorenie?
Odpoveď: 20.02.2024

Dobrý deň. Normálna prostata je veľká cca 25 kubických centimetrov, všetko vyššie sa už považuje za odchýlku od normy. Pri diagnostike tohto ochorenia sa hodnotia ukazovatele ako prostatický špecifický antigén (PSA), objem žľazy v čase štúdie plus objem reziduálneho moču, potom sa nastaví stupeň hyperplázie prostaty. Toto ochorenie je nebezpečné nasledovne – akútne zadržiavanie moču, chronické zadržiavanie moču a rakovina. Preto odporúčam objednať sa na vyšetrenie k urológovi.

MUDr. Martina Serátor
MUDr. Martina Serátor
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň, asi pred týždňom mi diagnostikovali zápal močovej rúry. Ochorenie sa prejavuje rezaním, pálením a svrbením pri močení, žltkastým výtokom z močovej trubice, ako aj začervenaním v močovej rúre. Lekár mi určil vhodnú liečbu, ale nehovoril o obmedzeniach. Povedzte mi, prosím, čo je zakázané konzumovať pri uretritíde?
Odpoveď: 25.01.2024

Dobrý deň. Pre presnejšiu diagnostiku sú potrebné ďalšie informácie: o údajoch z vyšetrení, priebehu liečby a sprievodných ochoreniach (najmä ochoreniach tráviaceho traktu). Vzhľadom na to, že uretritída a väčšina iných ochorení spôsobených urogenitálnymi infekciami sa liečia antibakteriálnymi protizápalovými liekmi, má to na organizmus pozitívne aj negatívne dopady. Štandardné odporúčania sú:

  • diéta obmedzujúca horúce a korenené jedlá, paradajky, kávu a čokoládu;
  • vylúčenie alkoholických nápojov;
  • hygiena vonkajších genitálií;
  • obmedzenie fyzickej aktivity počas obdobia antibakteriálnej terapie;
  • sexuálny pokoj (abstinencia od pohlavného styku) počas liečby, ako aj chránený pohlavný styk po liečbe až do výsledkov kontrolných testov a opakovanej konzultácie s lekárom.

Ak sa stav zhorší a nie je pozitívna dynamika liečby, odporúča sa opätovné vyšetrenie, aby sa upravila liečba a určili ďalšie postupy liečby. Prajeme Vám pekný deň a skoré uzdravenie.

MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň. Mám pyelonefritídu, ktorá sa prejavuje zakaleným a tmavým močom a častým močením. Aktívne sa liečim a dodržiavam všetky pokyny lekára. Mám však otázku: je možné schudnúť s pyelonefritídou alebo mám počkať, kým sa zotavím? Neplánujem nárazové diéty, len obmedzenie kalórií a ľahkú fyzickú aktivitu.
Odpoveď: 25.01.2024

Dobrý deň. Pyelonefritída je ochorenie charakterizované rôznymi obdobiami progresie. Exacerbácia procesu a obdobie remisie. Počas exacerbácie, keď sú pozorované procesy intoxikácie, sekundárne metabolické poruchy a zvýšený katabolizmus, telo zažíva stres a dodatočné opatrenia súvisiace s obmedzením kalórií nemusia mať vždy priaznivý vplyv na priebeh ochorenia. Počas obdobia remisie, možno ste v tejto dobe sú opatrenia na kontrolu telesnej hmotnosti vítané a nie sú kontraindikované. Zároveň existujú aj špeciálne diéty vhodné pre toto ochorenie. Pozríte si tabuľku č. 7 podľa Pevznera a v závislosti od štádia ochorenia si vyberte vhodný podtyp 7a, 7b, 7c, 7d.

MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň. Mám 34 rokov, nikdy som nemal problémy s erekciou ani prostatou. Asi pred týždňom som si však všimol, že mi výrazne stmavol moč a sťažilo sa mi močenie (teraz mám kvapkavý moč po malých davkách). Povedzte mi, prosím, prečo je môj moč tmavej farby? Čo mám robiť?
Odpoveď: 25.12.2023

Dobrý deň. U mužov sa môže objaviť tmavý moč v dôsledku prítomnosti krvi v moči spôsobenej zápalom v urologickom systéme, ako aj pohybom piesku a kameňov cez obličky a močovod. Nadmerné vylučovanie urátu dodáva moču tehlovú farbu. Zmeny farby moču môžu tiež naznačovať na gastrointestinálne ochorenia, rakovinu obličiek, močového mechúra a zápal prostaty. Pre včasnú a správnu kvalifikovanú pomoc musíte kontaktovať urológa.

MUDr. Martina Serátor
MUDr. Martina Serátor
Lekár oddelenia urológie.

Najnovšie články na blogu

Všetky články
Táto webová stránka používa súbory cookie na účely opísané v Podmienkach spracúvania osobných údajov, najmä na zabezpečenie riadneho a bezpečného fungovania webovej stránky a na prispôsobenie vzhľadu webovej stránky individuálnym preferenciám používateľa (personalizácia).
Kliknite na tlačidlo "Prijať", ak súhlasíte s používaním súborov cookie na účely opísané v Podmienkach spracovania osobných údajov. Súhlas s používaním súborov cookie môžete tiež odmietnuť. Zablokovaním používania všetkých súborov cookies však môže dôjsť k znefunkčneniu niektorých častí webovej stránky.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie