Otázky a odpovede on urológie

Dobrý deň, kvôli častému a bolestivému močeniu, hnisavému výtoku z močovej rúry a krvi v moči som navštívil urológa. Lekár mal podozrenie na zápal močovej trubice, tak ma poslal na ultrazvuk. Je možné vidieť uretritídu na ultrazvuku? Vždy som si myslel, že pri danom ochorení je nutné podstúpiť test moču. Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpoveď: 11.11.2022

Dobrý deň. Bolesť pri močení je príznak, ktorý sa prejavuje nielen pri zápale močovej trubice. Daný príznak sa u pacientov vyskytuje pri zápale prostaty (prostatitída) alebo močového mechúra (cystitída) a pri urolitiáze. Na diagnostiku tohto príznaku je potrebný klinický test moču (alebo dve vzorky moču z troch pohárov), ultrazvukové vyšetrenie prostaty, močového mechúra a obličiek, ster z močovej rúry, vyšetrenie na sexuálne prenosné choroby, test na bakteriálnu kultúru na predpísané nešpecifické flóry s antibiogramom. V dôsledku nesprávnej diagnózy a liečby môže dôjsť k chronickému zápalovému procesu. Chronická prostatitída následne spôsobuje nielen zhoršené močenie, ale aj bolesti, erektilnú dysfunkciu a problémy s plodnosťou (problémy s počatím).

MUDr. Ladislav Méry
Sekundárny lekár v špecializačnej príprave Urológia.
Dobrý deň, diagnostikovali mi adenóm prostaty. Podstupujem liečbu, ale začal som si všímať, že po konzumácii korenistých jedál sa príznaky zhoršujú. Urológ sa však nezmienil o nutnosti držať diétu. Aké potraviny by sa nemali konzumovať pri adenóme prostaty?
Odpoveď: 11.11.2022

Pri adenóme prostaty skutočne musíte dodržiavať určitú diétu. Je vhodné konzumovať jedlo často, v malých množstvách a v určitom čase. Je potrebné vylúčiť slané a korenisté jedlá, alkoholické nápoje, potraviny, ktoré dráždia močový mechúr - pikantné a kyslé, znížiť konzumáciu citrusových plodov. Vyprážané a mastné mäso by ste mali nahradiť vareným alebo duseným mäsom. Živočíšne tuky treba nahradiť rastlinnými, minimalizovať konzumáciu mliečnych výrobkov, masla a sladkostí v strave. Nezabudnite taktiež do vášho jedálnička zahrnúť jedlá, ktoré obsahujú väčšie množstvo vody, ako napríklad vývar, ovocie, orechy, obilniny, obzvlášť užitočné sú tekvicové semienka a petržlen.

MUDr. Ladislav Méry
Sekundárny lekár v špecializačnej príprave Urológia.
Dobrý deň, môžu sa postupovať testy na pohlavne prenosné choroby počas užívania antibiotík alebo ich niekoľko dní pred vyšetrení treba vysadiť? Je potrebné sa na dané testy ešte nejakým spôsobom pripraviť?
Odpoveď: 13.10.2022

Dobrý deň. Nie je potrebné, aby ste prestali užívať antibiotiká. Najskôr by ste mali doužívať všetky predpísané lieky a o 5 až 7 dní môžete podstúpiť testy. Páni by sa mali pred vyšetrením zdržať pohlavného styku a to počas 2 až 7 dní (optimálne sú 3-4 dni). Počas tohto obdobia sa neodporúča konzumovať alkohol, užívať lieky, navštevovať sauny a mali by ste zabrániť prechladnutiu. Ráno pred vyšetrením sa musíte vymočiť a dôkladne umyť vonkajšie oblasti močovej trubice teplou vodou a mydlom.

Dámam sa odporúča zdržať sa sexuálnej aktivity počas 2-3 dni pred vyšetrením. V tomto období by ste nemali používať vaginálne formy liekov, akými sú masti, čapíky a pod.

MUDr. Ladislav Méry
Sekundárny lekár v špecializačnej príprave Urológia.
Dobrý deň, obrátil som sa na urológa so sťažnosťou na tupú, pichľavú bolesť v perineálnej a lonovej oblasti, ktorá sa pri močení a vyprázdňovaní, sexe a pri fyzickej námahe zhoršuje. Ukázalo sa, že mám kalkulóznu prostatitídu, konkrétne jej chronickú formu. Ako sa dá vyliečiť chronická kalkulózna prostatitída?
Odpoveď: 13.10.2022

Dobrý deň. S takýmito príznakmi a už stanovenou diagnózou sa musíte poradiť s urológom. Po vyšetrení vám budú predpísané potrebné vyšetrenia, diagnostika a liečba. Liečba chronickej prostatitídy by sa mala vykonávať iba pod dohľadom lekára.

MUDr. Ladislav Méry
Sekundárny lekár v špecializačnej príprave Urológia.
Dobrý večer! Znížila sa mi sexuálna túžba a taktiež mi zmizli ranné a nočné erekcie. Počas pohlavného styku mám slabú ejakuláciu. Ako zistiť, či mám erektilnú dysfunkciu?
Odpoveď: 13.10.2022

Dobrý deň. Áno, vaše príznaky sú príznakmi erektilnej dysfunkcie. Na objasnenie príčin daného problému je potrebné podstúpiť testy a taktiež urobiť ultrazvuk. Na základe získaných výsledkov vám lekár upraví hormonálny profil, a taktiež bude liečiť príčiny, ktoré viedli k danému problému. V našej klinike sa tento problém lieči nielen pomocou liekov, ale aj pomocou fyzioterapie a terapie rázovou vlnou, ktoré spolu dávajú pozitívny a dlhodobý výsledok.

MUDr. Ladislav Méry
Sekundárny lekár v špecializačnej príprave Urológia.