0800200000

Otázky a odpovede on urológie

Dobrý deň. Mám nasledujúci problém: pri každom močení cítim zvláštne pálenie v močovej rúre a to ma veľmi znepokojuje. Iné príznaky ako časté močenie alebo bolesti krížov či brucha nemám. Povedzte mi, prosím, prečo cítim pálenie v močovom mechúre?
Odpoveď: 25.09.2023

Dobrý deň. Váš problém môže súvisieť s chronickým zápalovým procesom močového mechúra, takzvanou cystitídou, močovej rúry (uretritída) a prostaty (prostatitída). Podobný pocit pálenia môže byť spojený s neurologickými príznakmi (cystalgia a prostalgia), ktoré nesúvisia so zápalom. Pri tomto probléme, aby ste odstránili všetky obavy, vám odporúčam dohodnúť si stretnutie s urológom, aby ste absolvovali úplné vyšetrenie, krvné testy a presnú diagnostiku s ďalšou liečbou.

MUDr. Andrej Janák
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň. Kde sa nachádzajú obličky a ako bolia? Práve som začal pociťovať zvláštnu tupú bolesť v krížoch pri ohýbaní sa a pri močení. A teraz sa snažím zistiť, ku ktorému lekárovi by som mal ísť.
Odpoveď: 25.09.2023

Dobrý deň. Obličky sa nachádzajú v bedrovej oblasti od chrbtice na oboch stranách. Bolesť obličiek sa často zamieňa s bolesťou chrbta. Môže bolieť na jednej alebo na oboch stranách. Bolesť môže byť buď ostrá alebo tupá. Bolesť v obličkách, sa zvyčajne nemení pri ohýbaní alebo pohybe. Ak sú v obličkách kamene, spôsobujú veľmi silnú bolesť. Vo vašom prípade musíte určite vylúčiť urologickú patológiu, preto odporúčame objednať sa k urológovi a podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie obličiek a močového systému. Ak sa táto patológia nepotvrdí, potom vám urológ odporúči poradiť sa s neurológom.

MUDr. Andrej Janák
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň. Prečo ma bolia obličky a prečo často močím? S akými chorobami to môže súvisieť? A taktiež by som sa rád opátal: predtým, ako navštívim urológa, musím prejsť vyšetreniami, akými sú krvné testy alebo ultrazvuk? Alebo mi lekár po vyšetrení určí diagnózu? Ďakujem.
Odpoveď: 25.09.2023

Dobrý deň. Obličky spravidla nebolia samy od seba, ale pri zväčšení obličky (edém) sa naťahuje kapsula (púzdro) obklopujúca obličku, v ktorej sú nervové zakončenia a tie bolia. Tieto bolesti sa môžu vyskytovať ako pri zápalových procesoch obličiek, kedy dochádza k ich opuchu (pyelonefritída alebo cystitída), tak aj pri urolitiáze, kedy je narušený odtok moču z obličiek (renálna kolika). Odporúčam vám najskôr sa objednať k urológovi a po odbere anamnézy a vyšetrení vám lekár sám predpíše, aký typ ultrazvukového vyšetrenia potrebujete a aké vyšetrenia sú potrebné na diagnostikovanie a potvrdenie vášho ochorenia.

MUDr. Andrej Janák
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň. Mala som bolesti v krížovej oblasti, ktoré sa zhoršovali prudkými pohybmi alebo dvíhaním ťažkých bremien a taktiež časté močenie a krv v moči. Urológ povedal, že mám urolitiázu. Dá sa s obličkovými kameňmi cvičiť alebo to môže viesť k bolestiam a posunutiu kameňa?
Odpoveď: 23.08.2023

Dobrý deň. Pri urolitiáze sa kamene môžu nachádzať v obličkách, močovom mechúre a v močovode. V druhom prípade sa objaví renálna kolika a mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Prítomnosť kameňov v močových cestách môže spôsobiť bolesť chrbta, ktorá vysvetľuje do brucha, nevoľnosť, časté a bolestivé močenie a dokonca aj krv v moči. Alkoholické nápoje, veľké množstvo vypitých tekutín a diuretiká môžu vyvolať uvoľnenie obličkového kameňa. Kamene majú iné zloženie (fosfát, urát, šťavelan atď.), takže určitá strava môže viesť k vytvoreniu obličkových kameňov a vyvolať ich pohyb. Je potrebné nasledujúce vyšetrenie: klinický rozbor moču, krvi, ultrazvuk močového systému, v prípade potreby počítačová tomografia a konzultácia s lekárom.

MUDr. Andrej Janák
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň. Mám adenóm predstojnej žľazy, kvôli ktorému ma lekárka poslala na vyšetrenie PSA. Dostal som výsledky, ale zdá sa mi, že sú v norme. Aká je normálna hodnota PSA pri adenóme prostaty?
Odpoveď: 23.08.2023

Dobrý deň. PSA vyšetrenie je skríningová metóda diagnostiky zhubných nádorov prostaty, ktorú by mali muži absolvovať každoročne od 45 rokov a ak bolo toto ochorenie zistené u blízkych príbuzných, tak od 40 rokov. Normálna hodnota základného PSA je do 4 ng/ml, no významnú úlohu zohráva aj digitálne rektálne vyšetrenie urológom, keďže PSA je subjektívna metóda v diferenciálnej diagnostike ochorení prostaty. Po vyhodnotení výsledku analýzy a údajov z vyššie uvedeného vyšetrenia sa lekár rozhodne vykonať transrektálnu tenkoihlovú biopsiu prostaty a vykonať MRI panvových orgánov.

MUDr. Andrej Janák
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň. K urológovi som prišiel kvôli zväčšeniu miešku, bolestiam v oblasti slabín a začervenaniu kože pri miešku. Zistilo sa, že mám hydrokélu, ktorú mi lekár okamžite odporučil odstrániť. Pred rozhodnutím o operácii by som si však chcel ujasniť, ako dlho trvá opuch po operácii hydrokély?
Odpoveď: 20.07.2023

Hydrokéla sa vyskytuje v akomkoľvek veku. Častejšie však trpia mladí muži vo veku 20-30 rokov. Chirurgické odstránenie je jedinou účinnou metódou liečby. Už po 3-4 hodinách po operácii sa môžete postaviť a po 2-3 dňoch sa môžete vrátiť domov. Opuch miešku po operácii hydrokély zvyčajne zmizne do 7-14 dní. Úplné vyliečenie nastane za 3-4 týždne. Opuch zvyčajne prechádza sám, nie sú potrebné žiadne ďalšie opatrenia. Aby ste si urýchlili odstránenie edému, musíte dodržiavať všetky odporúčania lekára, na prevenciu môže urológ predpísať chladivý obklad na miešku v prvých hodinách po zákroku.

MUDr. Andrej Janák
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň. Mám časté a bolestivé močenie, bolesti v suprapubickej oblasti a tmavý moč. Po kompletnom vyšetrení mi lekár diagnostikoval cystitídu. Povedzte mi, prosím, čo sa nesmie konzumovať pri cystitíde a uretritíde? Akú diétu treba dodržiavať, aby nedošlo k podráždeniu močového mechúra?
Odpoveď: 20.07.2023

Diéta pri cystitíde by mala zahŕňať jedlá zo zeleniny a ovocia, varené chudé mäso a pečené ryby. Mrkva a tekvica sa môžu konzumovať v akejkoľvek forme a taktiež si môžete z tejto zeleniny pripraviť šťavy. Zelenina dobre posilňuje a čistí genitourinárny systém. Musíte piť viac tekutiny, preto zvýšte dennú dávku na 2-2,5 litra vody. Najužitočnejšími nápojmi sú brusnicová šťava alebo alkalická voda. Vyhnite sa alkoholickým nápojom, ako aj silnej káve a čaju. V strave by sa nemali nachádzať slané, údené, korenené, vyprážané a kyslé jedlá. Diéta na cystitídu a uretritídu s prísnym dodržiavaním všetkých odporúčaní rýchlo povedie k zotaveniu.

MUDr. Andrej Janák
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň, mám fimózu, ktorá sa prejavuje neschopnosťou úplne obnažiť hlavičku penisu. Pri pohlavnom styku a masturbácii pociťujem bolesť. Ako sa dá pri fimóze roztiahnuť predkožka? Môžem si ju roztiahnuť sám alebo musím podstúpiť operáciu?
Odpoveď: 20.06.2023

Dobrý deň. Pri zúžení predkožky sa môžu vyskytnúť zápalové aj traumatické komplikácie. Medzi zápalové komplikácie patrí balanopostitída a uretritída. Môže sa vyskytnúť aj parafimóza (predkožka nezakrýva žaluď penisu, t. j. dochádza k zovretiu vnútornej predkožky, čo vedie k bolesti a opuchu), ktorá sa dá sa liečiť len chirurgicky.

MUDr. Andrej Janák
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň, išiel som k urológovi kvôli páleniu v oblasti mieška, nepravidelnosti semenníkov a erektilnej dysfunkcii. Po prehliadke a vyšetrení mi lekár zistil rozšírené žily a diagnostikoval varikokélu. Pred dvoma týždňami som podstúpil operáciu a cítim sa dobre. Kedy môžem začať športovať po operácii varikokély?
Odpoveď: 20.06.2023

Dobrý deň. Každé pooperačné obdobie si vyžaduje obmedzenie fyzickej aktivity. Po operácii varikokély môžete začať s plnohodnotnou fyzickou aktivitou a športom približne po troch týždňoch. Ale každý pacient má individuálne charakteristiky pooperačného obdobia, takže konečné rozhodnutie urobí lekár, ktorý vás operoval.

MUDr. Andrej Janák
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň, myslím si, že mám pyelonefritídu, pretože mám časté nutkanie na močenie, horúčku, opuch a bolesť chrbta. U lekára som ešte nebol, ale odobral som si vzorku moču. Aké hodnoty svedčia o pyelonefritíde?
Odpoveď: 20.06.2023

Dobrý deň. Pre pyelonefritídu je charakteristický vyšší počet bielych krviniek, červených krviniek, celkových bielkovín a zakalená farba moču. Všetky príznaky, ktoré ste uviedli, sú charakteristické pre túto diagnózu. Pre stanovenie konečnej a správnej diagnózy však odporúčam objednať sa na vyšetrenie k urológovi. Lekár sa oboznámi s vašou anamnézou, interpretuje výsledky rozboru moču a v prípade potreby určí ďalšie diagnostické metódy, pretože príznaky a niektoré zmeny v rozbore môžu byť podobné mnohým urologickým ochoreniam.

MUDr. Andrej Janák
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň, mám veľmi zúženú predkožku, ktorá spôsobuje zvýšenú citlivosť žaluďa a bolesť pri močení a erekcii. Dá sa pri fimóze splodiť dieťa alebo sa musím dať obrezať?
Odpoveď: 15.05.2023

Dobrý deň. Fimóza je vrodené alebo získané zúženie vonkajšieho okraja predkožky, ktoré bráni odhaleniu žaluďa penisu. Samotná fimóza nie je príčinou neplodnosti. Jej komplikácie však môžu spôsobiť množstvo problémov vrátane neplodnosti. Pri fimóze je náročné udržiavať správnu hygienu žaluďa (zostávajú v ňom žľazové výlučky, moč, ejakulát), čo vytvára vhodné prostredie pre baktérie. 

Výsledkom je neustály zápal s vysokým množstvom rôznych agresívnych baktérií, ktoré partner zdieľa so svojou partnerkou počas pohlavného styku. To spôsobuje časté zápaly, ktoré môžu viesť k neplodnosti. U muža sa tieto baktérie môžu dostať do kanála a spôsobiť zápal močovej trubice, prostaty, semenných vačkov a obličiek, čo môže viesť k ťažkostiam s počatím. Pretrvávajúci zápal môže viesť aj k rakovine penisu. Preto je potrebné liečiť fimózu chirurgicky.

MUDr. Andrej Janák
Lekár oddelenia urológie.
Dobrý deň, čítal som, že existuje aj taká procedúra, akou je masáž prostaty. Aké sú výhody masáže prostaty? Na liečbu alebo prevenciu akých ochorení sa predpisuje masáž prostaty? Môžem si ju robiť aj sám alebo by ju mal vykonávať iba urológ?
Odpoveď: 15.05.2023

Dobrý deň. Masáž prostaty, podobne ako množstvo iných fyzikálnych procedúr, je mimoriadne dôležitá pre úspešnú liečbu ochorení prostaty. Jej podstatou je zlepšenie odtoku prostatického sekrétu, zlepšenie prekrvenia a zvýšenie tonusu tkanív prostaty. Masáž sa používa na liečbu a prevenciu prostatitídy, jej bolestivých, zápalových prejavov a erektilnej dysfunkcie. Masáž je lekársky postup a ako každý fyzioterapeutický postup môže pomôcť ochorenie vyliečiť, ale aj zhoršiť. Masáž by preto mal vykonávať lekár po dôkladnom vyšetrení pacienta.

MUDr. Andrej Janák
Lekár oddelenia urológie.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.