Logo
0800200000

Otázky a odpovede on ultrasonografie

Dobrý deň. K endokrinológovi som prišla kvôli emočnej nestabilite a náhlym zmenám nálad, nervozite, náhlemu chudnutiu, ako aj nepravidelnostiam menštruačného cyklu. Počas vyšetrenia si lekár všimol aj chvenie rúk. Lekár má podozrenie na strumu štítnej žľazy. Povedzte mi, prosím, je lepšie urobiť ultrazvuk štítnej žľazy alebo krvné testy? Alebo potrebujem komplexné vyšetrenie na stanovenie diagnózy?
Odpoveď: 20.02.2024

Dobrý deň. Na stanovenie diagnózy je potrebné podstúpiť nielen ultrazvukové vyšetrenie štítnej žľazy, ale aj testy na hormóny T3, T4, TSH, anti-TSHR, ako aj tie, ktoré predpisuje endokrinológ. Po výsledkoch vyšetrenia a testov sa znova obráťte na svojho endokrinológa, aby stanovil diagnózu a predpísal liečbu.

MUDr. Jana Slavová
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Asi pred mesiacom som si všimla zvláštne príznaky: zrýchlený tlkot srdca, pocit nízkeho tlaku a mierny tlak na hrudníku. Obávam sa, že mám arytmiu. Povedzte mi, prosím, je možné vidieť arytmiu na EKG? Alebo je toto vyšetrenie potrebné na identifikáciu iných chorôb?
Odpoveď: 20.02.2024

Dobrý deň. Áno, pomocou echokardiografie môžete zhodnotiť stavbu srdca a jeho funkciu: zápalové ochorenia, vrodené a získané chyby a poruchy srdcového rytmu.

MUDr. Jana Slavová
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Pred tromi týždňami som rodila a moje dieťa je dojčené. Zo začiatku som kŕmila ľahko a bez bolesti. Pred pár dňami mi však pravá mliečna žľaza začervenala, opuchla a bola horúca na dotyk. Pri kŕmení cítim silnú bolesť. Rozhodla som sa odť na ultrazvukové vyšetrenie. Povedzte mi, prosím, čo by sa nemalo robiť pred ultrazvukom prsníka, aby sa získali presné výsledky?
Odpoveď: 20.02.2024

Ultrazvuk mliečnych žliaz je vo vašom prípade naliehavý a nutný, pretože vami opísané ťažkosti naznačujú na príznaky laktostázy (stagnácia mlieka v kanáloch mliečnej žľazy). Pred vyšetrením musíte bábätko nakŕmiť alebo použiť odsávačku mlieka, aby boli vaše prsníky čo najprázdnejšie. Po vyšetrení navštívte mamológa.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Objednala som sa k endokrinológovi kvôli zvláštnej hrčke na krku, náhlym zmenám nálad, neustálej únave a prudkým nárastom krvného tlaku. Endokrinológ ma poslal na ultrazvukové vyšetrenie štítnej žľazy, no ochorela som. Je možné urobiť ultrazvuk štítnej žľazy počas angíny?
Odpoveď: 25.01.2024

Existuje množstvo dôvodov, kedy lekár predpíše ultrazvuk štítnej žľazy, napríklad pri zmene nálad, pri užívaní hormonálnych liekov, pri plánovaní tehotenstva, pri bolestiach hrdla a pod. Okrem toho sa pri tonzilitíde môžu zapáliť cervikálne a submandibulárne lymfatické uzliny („zvláštna hrčka“), čo možno vyšetriť ultrazvukom. Preto áno, pri angíne je možné vykonať ultrazvuk štítnej žľazy, pre túto štúdiu neexistujú žiadne kontraindikácie.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Prišla som ku gastroenterológovi kvôli silným bolestiam brucha, ktoré sa zhoršujú po jedle, páleniu záhy, zvláštnej chuti v ústach a zápach a z úst. Lekár ma poslal na testy a ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Mám na vás teda otázku: koľko hodín by sa pred ultrazvukom brucha nemalo fajčiť?
Odpoveď: 25.01.2024

Počas prípravy na ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny stačí v deň vyšetrenia vynechať raňajky a prísť do zdravotníckeho strediska nalačno. Je dôležité vyhnúť sa pitiu kávy, ako aj fajčeniu, cmúľaniu pastiliek a žuvačkám. Ak je test naplánovaný na popoludnie a je pre vás ťažké abstinovať od fajčenia, odporúča sa nefajčiť aspoň 2 hodiny pred vyšetrením.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Rozhodla som sa raz ročne absolvovať preventívne prehliadky a to: urobiť základné vyšetrenia krvi a moču, poradiť sa s obvodným lekárom a špecializovanými lekármi (v prípade potreby) a nechať si urobiť aj ultrazvuk vnútorných orgánov. Povedzte mi, prosím, je potrebné ísť na toaletu pred ultrazvukom brušných orgánov? A ako sa pripraviť na vyšetrenie?
Odpoveď: 25.01.2024

Dobrý deň. Vyšetrenie brušných orgánov sa musí robiť nalačno, pretože záleží na tom, ako presne dokáže lekár zmerať veľkosť orgánov a zobraziť ich štruktúru. Posledné jedlo by ste mali konzumovať 8-12 hodín pred testom. 2-3 dni pred testom je vhodné vylúčiť všetky potraviny, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov v črevách (strukoviny, surové ovocie, zeleninu a pod.). Stačí vyprázdniť črevá ako obvykle, nemusíte užívať preháňadlo ani robiť čistiace klystíry.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Pred 2 týždňami som rodila, všetko prebehlo v poriadku, bez komplikácií a nástrihov (ako povedala lekárka pri vyšetrení v pôrodnici). Keď som navštívila moju lekárku, tak sa ma opýtala sa či som postúpila ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov. Povedzte mi, prosím, na čo sa pozerajú na ultrazvuku maternice po pôrode a musí ho podstúpiť každý?
Odpoveď: 25.12.2023

Ultrazvuk panvových orgánov sa využíva na kontrolu maternice po pôrode. Umožňuje určiť veľkosť maternice, ktorá by sa mala po pôrode zmenšiť a uistiť, že v dutine maternice nie je žiadna placenta ani membrány.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Ku gynekológovi som prišla kvôli silnej a veľmi bolestivej menštruácii (až strate vedomia), bolesti v podbrušku a silnému predmenštruačnému syndrómu. Gynekológ mi odporučil ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov (transvaginálne). Mám však otázku ohľadom prípravy na vyšetrenie: je potrebné sa pred ultrazvukom zdržať sexu? Ak áno, koľko dní?
Odpoveď: 25.12.2023

Pri príprave na transvaginálne vyšetrenie by ste sa mali 3 až 6 dni pred vyšetrením zdržať sexu. Zavedenie transvaginálneho senzora do vagíny môže spôsobiť bolesť v dôsledku možných zranení získaných počas pohlavného styku.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Prudko sa mi zhoršil zdravotný stav: objavila sa akútna bolesť v pravom hypochondriu, vracanie (niekedy) a zožltla mi koža. Keď som bola u gastroenterológa, povedal, že má podozrenie na hepatitídu, ale poslal ma nie na testy, ale na ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Je možné zistiť hepatitídu pomocou ultrazvuku pečene?
Odpoveď: 25.12.2023

Ultrazvukové príznaky ochorenia nie sú príliš špecifické a neumožňujú nám posúdiť etiológiu a morfológiu procesu. Ultrazvukové vyšetrenie umožňuje sledovať dynamiku procesu počas liečby (normalizácia veľkosti pečene, jej štruktúry a echogenicity). V počiatočných štádiách ochorenia, keď sa sťažnosti a prejavy ochorenia objavia na úrovni orgánu (pečeň), stále neexistujú žiadne špecifické znaky, ktoré by lekárovi USG umožnili posúdiť patológiu orgánu.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Mám veľmi opuchnuté a bolestivé nohy v oblasti chodidiel a členkov a v oblasti stehien je žilová sieť. Chcela by som podstúpiť vyšetrenie na zistenie príčiny môjho stavu. Ako sa dopplerovská sonografia líši od duplexného skenovania? Ktorému vyšetreniu by som mala dať prednosť a prečo?
Odpoveď: 23.11.2023

Dobrý deň. Veľmi častá otázka. Pravdepodobne máte problém s kŕčovými žilami, preto si určite musíte urobiť duplexné vyšetrenie žíl dolných končatín. Práve toto vyšetrenie umožňuje vidieť priechodnosť ciev a určiť príčinu, ktorá spôsobila obštrukciu priechodnosti (ak existuje, či už je to krvná zrazenina alebo aterosklerotický plát). A Dopplerov efekt vyhodnocuje rýchlosť pohybu krvi v cieve a jej smer. To znamená, že duplexné skenovanie nemožno vykonať bez Dopplerovho ultrazvuku. Preto musíte uprednostniť duplexné skenovanie žíl dolných končatín.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Mám zvláštne príznaky: bolesť, nepohodlie a opuch v oblasti semenníkov, ako aj začervenanie na jednej strane (z prava). Po vyšetrení ma urológ poslal na ultrazvuk. Povedzte mi, prosím, je možné mať sex pred ultrazvukom semenníkov?
Odpoveď: 23.11.2023

Dobrý deň. Pred ultrazvukovou diagnostikou miešku nie je vo všeobecnosti zakázané vykonávať sexuálnu aktivitu a okrem dodržiavania hygieny genitálií neexistujú žiadne obmedzenia. Ani lekárska spoločnosť ultrazvukovej diagnostiky neodporúča dlhodobú abstinenciu od sexuálnej aktivity, pretože môže viesť k prekrveniu – prekrveniu prostaty a klinickým prejavom kongestívnej prostatitídy.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. bola som u gynekológa kvôli silnému svrbeniu a páleniu v oblasti pyskov, ktoré sa zintenzívnilo pri močení a umývaní. Lekár urobil ster, výsledky boli normálne, nič podozrivé. Gynekológ ma poslal na ultrazvuk, no začala mi menštruácia. Ako dlho po menštruácii je možné vykonať ultrazvuk panvy, aby bol výsledok spoľahlivý?
Odpoveď: 23.11.2023

Dobrý deň. Ultrazvuková diagnostika panvových orgánov je informatívna, bezpečná a ľahko použiteľná metóda výskumu. Na zabezpečenie spoľahlivosti výsledku je optimálny čas na vykonanie ultrazvuku panvových orgánov prvé 3 dni po ukončení menštruácie, najneskôr však do 10. dňa menštruačného cyklu. Pretože počas tohto obdobia sú štrukturálne znaky dutiny maternice a vaječníkov najlepšie vizualizované.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.