Otázky a odpovede on ultrasonografie

Dobrý večer. Som v 24. týždni tehotenstva a gynekológ ma po bežnom vyšetrení poslal na ultrazvuk. Ako sa postupuje pri ultrazvuku krčka maternice počas tehotenstva? Je to pre dieťa nebezpečné? Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpoveď: 15.09.2022

Dobrý deň. V danom období sa ultrazvuk vykonáva s pomocou brušného senzoru, dôrazne sa neodporúča vykonávať ho vaginálne, pretože akékoľvek podráždenie môže spôsobiť kontrakciu krčka maternice. Samostatný ultrazvuk krčka maternice sa v danom období nevykonáva, iba v komplexe vyšetrení. Krčok maternice je opísaný v protokole ultrazvuku.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, prekonala som sexuálnu infekciu a môj gynekológ má podozrenie na dyspláziu krčka maternice. Predpísal mi ultrazvuk panvových orgánov, ale čítala som, že vyšetrenie nemôže určiť dané ochorenie. Dá sa s pomocou ultrazvuku vyšetriť dysplázia krčka maternice alebo potrebujem podstúpiť iné vyšetrenie?
Odpoveď: 15.09.2022

Dobrý deň. Na odporúčanie lekára musíte bezpodmienečne podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie. Pomocou takéhoto vyšetrenia je možné diagnostikovať zmeny v cervikálnom kanáli a vylúčiť sprievodné príznaky. Na diagnostiku dysplázie sa vykonáva kolposkopia.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, mávam časté bolesti hlavy a pravidelné závraty, ktoré sú niekedy sprevádzané nevoľnosťou a hučaním v ušiach. Neurológ ma poslal na dopplerografiu. Aký je rozdiel medzi dopplerografiou a ultrazvukom?
Odpoveď: 16.08.2022

Dobrý deň. Pri Dopplerovom ultrazvuku, prítroj reaguje na pohyb červených krviniek odoslaním signálu do monitora. Dané vyšetrenie umožňuje získať predstavu o rýchlosti a povahe prietoku krvi. Okrem toho, že poskytuje predstavu o priechodnosti žíl venóznej chlopne, s pomocou tohto vyšetrenia zistíte či nedochádza k zmenám rýchlosti krvného obehu v tepnách. Ultrazvukovým vyšetrením sa zisťuje stav cievnych stien, prítomnosť aneuryzmy alebo disekcie, prítomnosť krvných zrazenín v žilách a aterosklerotických plátov v tepnách a taktiež pomáha zistiť stupeň arteriálnej stenózy pri ateroskleróze.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň! Mám 54 rokov a pri bežnom mamografickom vyšetrení mi lekár našiel malú hrčku v ľavom prsníku. Povedzte mi, má zmysel robiť ultrazvuk mliečnych žliaz, ak už bola predpísaná mamografia? Ktorá štúdia by mohla viac odhaliť?
Odpoveď: 26.07.2022

Sonografia je jednou z popredných a najúčinnejších metód diagnostiky ochorení prsníka. Jedným z hlavných ukazovateľov pri ultrazvuku prsníka je posúdenie zhlukov, ktoré sú identifikované samotnými ženami alebo lekármi. Sonografia mliečnych žliaz sa vykonáva po röntgenovej mamografii na objasnenie štruktúry hustých útvarov. Preto má zmysel robiť ultrazvuk mliečnych žliaz, ak je predpísaná mamografia.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň! V poslednom čase mám problémy so spánkom, cítim únavu a slabosť. Endokrinológ mal podozrenie na tyreoiditídu. Povedzte mi, je možné určiť tyroiditídu ultrazvukom štítnej žľazy, ak sú testy na hormóny štítnej žľazy v poriadku?
Odpoveď: 26.07.2022

Sonografia, najmä v kombinácii s punkčnou biopsiou, vám umožňuje diagnostikovať väčšinu ochorení štítnej žľazy s vysokou presnosťou. Častými dôvodmi odoslania pacientov na ultrazvukové vyšetrenie štítnej žľazy je prítomnosť hmatateľných objemových útvarov v predných častiach krku, sťažnosti pacientov na dusenie a zvýšená nervozita. Pri poruchách spánku, únave, slabosti je potrebné aj vyšetrenie štítnej žľazy.

Hashimotova tyreoiditída je autoimunitné ochorenie, ktoré je bežnejšie u žien. Má svoje špeciálne vlastnosti. Môže ísť o difúzne zväčšenie štítnej žľazy, jej štruktúra je heterogénna, hrubozrnná (s prítomnosťou viacerých hypoechogénnych oblastí bez jasných kontúr). Preto pri týchto ultrazvukových príznakov možno určiť tyroiditídu.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Dá sa spraviť ultrazvuk brušnej dutiny pre šesťročné dieťa? Vieme pomocou ultrazvuku potvrdiť podozrenie na syndróm dráždivého čreva?
Odpoveď: 24.06.2022

Pri podozrení na IBS, 6-ročné dieťa potrebuje komplexný ultrazvuk (pečeň, žlčník, pankreas, slezina, obličky). Pri IBS ide o diagnózu vylúčenia, ktorej stanovenie si vyžaduje množstvo vyšetrení, vrátane aj ultrazvuku.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, pán doktor. Povedzte mi, prosím, či počas ultrasonografického vyšetrenia malej panvy je možné presne uvidieť adhezívne ochorenie? Ďakujem.
Odpoveď: 24.06.2022

Bežné ultrasonografické vyšetrenie neumožňuje presne uvidieť prítomnosť adhézií v malej panve.

Laparoskopia je jedinou diagnostickou metódou, ktorá zisťuje prítomnosť adhézií medzi panvovými orgánmi, posúdiť závažnosť procesu adhézií a zničiť adhézie počas zákroku.

Všetky ostatné vyšetrovacie metódy (vyšetrenie na gynekologickom kresle, hysterosalpingografia, MRI panvových orgánov) môžu tiež len nepriamo potvrdiť prítomnosť adhézií v malej panve.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. V poslednom čase mám v srdci zvláštne pocity. Ono ma nebolí, ale búši prerušovane. Išiel som ku kardiológovi, urobil mi EKG – ukázalo arytmiu. Kardiológ povedal, že by bolo fajn urobiť ultrazvuk srdca. Povedzte mi, prosím, môže ultrazvuk ukázať príčinu poruchy srdcového rytmu? Ďakujem.
Odpoveď: 24.06.2022

Dobrý deň. Ultrazvukové vyšetrenie srdca dokáže vylúčiť alebo odhaliť ochorenia, ako sú myokarditída, prekarditída  a iné srdcové choroby, ktoré môžu spôsobiť poruchy srdcového rytmu. Okrem toho sa odporúča urobiť ultrazvukové vyšetrenie štítnej žľazy, pretože jej poruchy môžu byť často jednou z príčin arytmie.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Včera mi na pilatese trénerka pomáhala robiť cvičenie a niečo mi prasklo v ruke. Ruka nie je opuchnutá, ale bolí. Traumatologička predpokladá, že sa mohli stlačiť cievy a navrhla dať si spraviť ultrazvuk ciev. Robíte také? Potrebujem na to odporúčanie?
Odpoveď: 24.06.2022

Dobrý deň. Podľa uvedených príznakov  sa dá predpokladať, že môže isť o podvrtnutie alebo čiastočné natrhnutie väzov a prítomnosť hematómu. Preto bude v tejto situácii potrebné ultrazvukové vyšetrenie kĺbov (rameno, lakeť, zápästie) a mäkkých tkanív. Toto vyšetrenie môžete absolvovať u nás na klinike, objednať sa môžete telefonicky a dohodnúť si pre Vás vhodný termín. Odporúčanie od lekára nie je potrebné.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Môžete urobiť ultrazvuk prostaty pomocou rektálneho senzora? Ak áno, aká príprava je potrebná?
Odpoveď: 23.06.2022

Existujú dva spôsoby, ako urobiť ultrazvuk prostaty – transrektálny (senzor sa zavedie do konečníka) a transabdominálny (vyšetrenie sa vykonáva cez kožu brucha). Prvá metóda je informatívnejšia, pretože vďaka úzkemu kontaktu snímača s oblasťou prostaty je možné dobre preskúmať jej tkanivo a diagnostikovať aj drobné zmeny. Príprava na ultrazvuk rektálnou sondou je v prvom rade klystír v deň zákroku na prečistenie konečníka (najlepšie 2 – 3 hodiny pred plánovaným vyšetrením – 200 – 300 ml teplej vody). Je dôležité si uvedomiť, že transrektálne vyšetrenie prostaty má množstvo kontraindikácií. Napríklad vyšetrenie sa nemôže vykonať, ak pacient podstúpil operáciu hrubého čreva počas troch mesiacov pred vyšetrením. Bežná choroba, ako sú hemoroidy, nie je kontraindikáciou vyšetrenia, ale stále je potrebné vopred upozorniť lekára na jej prítomnosť – odborník vám poradí, ako konkrétne by ste sa mali na ultrazvuk pripraviť.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Ťahanie bolesti chrbta, zimnica a horúčka 37.5. Lekár má podozrenie na exacerbáciu chronickej pyelonefritídy, hoci som ju nikdy predtým nemal. Povedzte mi, je možné urobiť ultrazvuk obličiek na potvrdenie diagnózy pyelonefritídy?
Odpoveď: 22.04.2022

Ultrazvuk obličiek je ďalším vyšetrením pyelonefritídy. Diagnózu je možné potvrdiť iba v kombinácii s inými laboratórnymi vyšetreniami a konzultáciou s lekárom.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Včera, počas tréningu Pilates, mi tréner pomohol natiahnuť sa a v ruke mi niečo prasklo. Ruka nie je opuchnutá, ale bolí. Traumatológ navrhol, že sa cievy môžu byť stlačený a ponúkol, aby urobili ultrazvuk ciev. Robíte to? Či je nutný výmenný list?
Odpoveď: 22.04.2022

Dobrý deň. Za prítomnosti takýchto príznakov sa dá predpokladať, že môžete mať podvrtnutie alebo čiastočné pretrhnutie väzov, prítomnosť hematómu. Preto ultrazvukové vyšetrenie susedných kĺbov (rameno, laket, zápästie) a mäkkých tkanív bude v tejto situácii informatívnejšie. Túto štúdiu môžete absolvovať na našej klinike - robíme to tak, že zavoláme do call centra a dohodneme si stretnutie v čase, ktoré Vám vyhovuje. Výmenný list nie je potrebné.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.