0800200000

Otázky a odpovede on ultrasonografie

Dobrý deň. Čo môže ukázať ultrazvuk pankreasu? Lekár mi ho odporučil, keďže som mal zvýšenú tvorbu plynov, nevoľnosť a hnačku. Aké ochorenia pankreasu možno zistiť ultrazvukom?
Odpoveď: 23.08.2023

Ultrazvuk pankreasu pomáha pri diagnostike nasledujúcich ochorení: akútna a chronická pankreatitída, cholecystopankreatitída, kalkulózna a nekalkulózna cholecystitída, nádory pankreasu a susedných orgánov. Okrem toho sa pri zápalových ochoreniach žalúdka a dvanástnika mení štruktúra pankreasu, čo naznačuje na prítomnosť týchto ochorení.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Mám bolesti v pravom boku a pred troma dňami som začala vracať a mať silné kŕče v žalúdku. Lekár mi povedal, že je potrebné skontrolovať žlčník a poslal ma nal ultrazvuk. Mne však začala menštruácia a preto mám nasledujúcu otázku: je možné urobiť ultrazvuk žlčníka počas menštruácie? Alebo je lepšie počkať?
Odpoveď: 23.08.2023

Dobrý deň. Žlčník patrí do gastrointestinálneho traktu, maternica a vaječníky patria do oblasti genitálií. Obdobie menštruačného krvácania nie je kontraindikáciou pre vykonávanie ultrazvuku brušných orgánov. Prítomnosť menštruačného krvácania môže byť len dôvodom na odloženie operácie.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Kvôli bolestiam brucha, pocitu plnosti žalúdka, nevoľnosti, grganiu a zápachu z úst mi bol predpísaný ultrazvuk brušných orgánov. Ako sa pripraviť na zákrok? Môže sa robiť ultrazvuk brucha s plným žalúdkom?
Odpoveď: 20.07.2023

Dobrý deň. Ultrazvuk brušných orgánov sa vykonáva na prázdny žalúdok, preto 8 hodín pred vyšetrením je zakázané konzumovať jedlo a 4 hodiny pred zákrokom prijímať tekutiny. Deň pred vyšetrením je vhodné vylúčiť užívanie produktov, ktoré zvyšujú tvorbu plynov v črevách (čierny chlieb, mliečne výrobky, ovocné šťavy a pod.).

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Náhle som pocítil zvláštne príznaky: bolesť a brnenie v semenníkoch, pocit ťažkosti a nepohodlia v miešku, ako aj pokles libida a problémy s erekciou. Bol som u urológa, ktorý mi po vyšetrení predpísal ultrazvuk. Povedzte mi, prosím, je možné mať sex pred ultrazvukom semenníkov? Ak nie, ako dlho je potrebná abstinencia?
Odpoveď: 20.07.2023

Pohlavný styk pred vyšetrením neovplyvňuje výsledky ultrazvuku orgánov miešku. Na ultrazvuku sa vyšetria nielen semenníky, ale aj cievne a žilové pletence okolo nich, membrány a nadsemenníky. Vzhľadom na to, že ťažkosti sú rôznorodé, urológ bude potrebovať na stanovenie diagnózy ultrazvukovú dopplerografiu ciev penisu, ultrazvuk prostaty, ako aj údaje z laboratórnych vyšetrení. Len integrovaný prístup umožní správne zistiť príčinu a predpísať potrebnú liečbu.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Kvôli častému, ale slabému nutkaniu na močenie, predčasnej ejakulácii a bolesti v perineu som bol na vyšetrení u lekára. Pokiaľ som pochopil správne, lekár mal podozrenie na fibrózu, preto mi predpísal ultrazvukové vyšetrenie. Ako vyzerá fibróza prostaty na ultrazvuku?
Odpoveď: 20.07.2023

Predstojná žľaza je pre mužov veľmi dôležitým orgánom a pri týchto ťažkostiach ju treba naozaj vyšetriť. Fibróza vyzerá na ultrazvuku ako svetlejšie oblasti a pramene. Pri rozšírenej fibróze bude celá prostata vyzerať svetlejšie. Urológ počas vyšetrenia musí zistiť, ako sa u vás fibróza prejavuje, aby predpísal správnu terapiu. Avšak fibróza môže byť aj pri chronickej prostatitíde. Čím skôr sa začne liečba, tým je pravdepodobnejšie, že funkcia prostaty zostane zachovaná. Pri dlhotrvajúcej neliečenej prostatitíde môže fibróza dokonca zmenšiť prostatu. Ultrazvuk pomáha lekárovi stanoviť diagnózu, no vyžaduje si to ešte ďalšie vyšetrenia.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, išla som k urológovi kvôli prudkej bolesti pri vyprázdňovaní močového mechúra, slabému močeniu a miernemu zvýšeniu teploty. Lekár povedal, že má podozrenie na kameň v močovode a poslal ma na ultrazvukové vyšetrenie. Môže byť kameň v močovode viditeľný na ultrazvukovom vyšetrení? Je potrebné absolvovať ešte nejaké ďalšie vyšetrenia?
Odpoveď: 20.06.2023

Dobrý deň. Áno, ultrazvukové vyšetrenie obličiek a močového mechúra môže zobraziť obličkový kameň a nepriechodnosť močovodu. Verím, že máte veľké bolesti, preto vám odporúčam, aby ste čo najskôr absolvovali ultrazvukové vyšetrenie a s výsledkami navštívili svojho lekára. Na identifikáciu kameňa postačí ultrazvukové vyšetrenie.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, chodím ku gynekológovi kvôli medzimenštruačnému krvácaniu a bolestiam panvy počas sexu. Po vyšetrení ma lekár poslal na ultrazvuk, ale zabudla som sa opýtať, ako sa mám naň pripraviť. Čo môžem jesť pred ultrazvukom panvy?
Odpoveď: 20.06.2023

Dobrý deň. Pred transvaginálnym ultrazvukom panvových orgánov sa špeciálna príprava v zmysle jedla nevyžaduje. Pri transabdominálnom ultrazvuku je potrebné mať plný močový mechúr.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, išla som k endokrinológovi kvôli chronickej únave, ťažkostiam so sústredením, rýchlemu priberaniu na váhe a nepravidelnému menštruačnému cyklu, ktorý bol predtým pravidelný. Lekár ma poslal na ultrazvuk štítnej žľazy, ale menštruácia sa mi začala predčasne. Môžem absolvovať vyšetrenie štítnej žľazy počas menštruácie?
Odpoveď: 20.06.2023

Dobrý deň. Ultrazvuk štítnej žľazy môžete absolvovať v ktorýkoľvek deň, nezávisí to od vašej menštruácie. Odporúča sa tiež absolvovať ultrazvukové vyšetrenie malej panvy pred 9. dňom menštruačného cyklu a ultrazvuk brušnej dutiny. Po stanovení diagnózy by ste mali navštíviť gynekológa.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý večer, kedy sa vykonáva ultrazvuk s plným močovým mechúrom a prečo? Ako správne naplniť močový mechúr a koľko vody mám vypiť, aby boli výsledky čo najpresnejšie a najspoľahlivejšie?
Odpoveď: 20.06.2023

Dobrý deň. Jednu hodinu pred vyšetrením by ste mali vypiť 1-1,5 litra vody a v čase vyšetrenia je potrebné mať plný močový mechúr. Plný močový mechúr je potrebné mať pri ultrazvuku močového mechúra a vyšetrení prostaty u mužov a ultrazvuku panvovej oblasti u dievčat, ktoré nie sú sexuálne aktívne.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, išla som k neurológovi kvôli bolestiam hlavy, nízkemu krvnému tlaku a hučaniu v ušiach. Neurológ ma odporučil na Dopplerografiu ciev krku a hlavy. Aký je rozdiel medzi ultrazvukom a magnetickou rezonanciou ciev krku?
Odpoveď: 15.05.2023

Dobrý deň. Počas úvodného rozhovoru a vyšetrenia neurológ pravdepodobne zistil možnú príčinu príznakov a predpísal ďalšie potrebné vyšetrenia, akým je ultrazvuk ciev hlavy a krku. Táto metóda je neškodná a bezbolestná a pomôže určiť prítomnosť zúženia a rýchlosť prietoku krvi v cievach, odhaliť alebo vylúčiť aterosklerotické pláty a tromby na stenách ciev.

MRI je drahšie vyšetrenie a predpisuje sa na podrobnejšie vyšetrenie ciev a ich anomálií, novotvarov, aneuryziem, ložiskových a difúznych zmien ciev krku a mozgu. Tieto dve metódy sa navzájom nevylučujú, ale dopĺňajú.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, som objednaná na ultrazvuk obličiek kvôli častému a bolestivému močeniu a krvi v moči. Dva dni pred vyšetrením mi však začala menštruácia. Môžem absolvovať ultrazvukové vyšetrenie močového mechúra a obličiek aj počas menštruácie? Alebo ho mám odložiť?
Odpoveď: 15.05.2023

Dobrý deň. Ultrazvukové vyšetrenie obličiek a močového mechúra je možné vykonať aj počas menštruácie. Keďže sa vyšetrenie vykonáva transabdominálne (cez prednú brušnú stenu), menštruácia nemá vplyv na kvalitu vyšetrenia.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, mám krvavý výtok z bradaviek, bolesť a zvláštnu hrčku v prsníku. Absolvovala som vyšetrenie u mamológa a ten ma odporučil na ultrazvuk. Kedy mám absolvovať ultrazvuk - pred menštruáciou alebo po nej? Ovplyvňuje menštruačný cyklus výsledky? A ak áno, platí to aj v prípade akútnej bolesti?
Odpoveď: 15.05.2023

Dobrý deň. Ultrazvuk prsníkov sa odporúča absolvovať v prvej fáze menštruačného cyklu, presnejšie od 5. do 10. dňa, pretože v tomto období je hormonálne pozadie v organizme najstabilnejšie. Ale v prípade bolesti a výtoku z bradavky alebo prítomnosti hrčky, sa môže vyšetrenie vykonať v ktorýkoľvek deň menštruačného cyklu.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.