Otázky a odpovede on ultrasonografie

Dobrý deň, objednala som sa ku gastroenterológovi kvôli pocitu horkosti v ústach, červenému jazyku, bolesti v pravom podrebrí a častému páleniu záhy. Po vyšetrení a testoch ma lekár poslal na ultrazvuk žlčníka. Povedzte mi, ako sa správne pripraviť na ultrazvuk žlčníka? Musím sa vzdať jedla, vody, fajčenia?
Odpoveď: 18.01.2023

Dobrý deň, pri ultrazvukovom vyšetrení žlčníka je potrebné sa 24 hodín pred vyšetrením vyhýbať tučným jedlám a jedlám, ktoré prispievajú k nadmernej tvorbe plynov, 10 hodín pred vyšetrením nekonzumovať žiadne jedlo a 2 hodiny pred vyšetrením nepiť vodu.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, asi pred mesiacom som začal mat problemy s močením (bolo oveľa častejšie ako inokedy) a pred týždňom ma som začal pociťovať bolesť a pálenie pri návšteve toalety. Keď mi začali bolesti v podbrušku, nevydržal som to a išiel som k urológovi, ktorý ma poslal na ultrazvuk močového mechúra. Je možné užívať lieky pred ultrazvukom močového mechúra alebo by sa mali všetky lieky vysadiť?
Odpoveď: 18.01.2023

Dobrý deň, nemali by ste užívať akékoľvek lieky. Najprv je nevyhnutné urobiť testy a podstúpiť ultrazvuk, aby sa zistila príčina zápalu a či sa zápal nerozšíril do okolitých orgánov a obličiek. Užívanie určitých liekov môže skryť príznaky ochorenia, čo negatívne ovplyvní interpretáciu výsledkov vyšetrenia a v budúcnosti aj výber liečebných metód. Je potrebné, 1-1,5 hodiny pred vyšetrením, vypiť 1 litra nesýtenej vody alebo prípadne 3-4 hodiny pred vyšetrením nemočiť.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, mám bolestivé a časté močenie (niekedy potrebujem ísť na wc 3-6x za noc). Urológ mi odporučil absolvovať ultrazvuk obličiek, no deň pred vyšetrením mi začala menštruácia. Je možné absolvovať ultrazvuk obličiek počas kritických dní alebo je nutné ho naplánovať na iný termín?
Odpoveď: 18.01.2023

Dobrý deň, menštruácia pri ultrazvukovom vyšetrení obličiek nijako neprekáža, získané informácie budú absolútne spoľahlivé bez skreslenia. Zákaz sa vzťahuje len na vyšetrenie moču, pretože v moči sa určite bude nachádzať krv. Pred vyšetrením sa odporúča vypiť 1 liter tekutiny na naplnenie močového mechúra.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Navštívila som svojho všeobecného lekára a to kvôli bolestiam brucha, častému močeniu a vysokej horúčke. Po mnohých vyšetreniach a konzultáciách u špecializovaných lekárov ma poslali na ultrazvukové vyšetrenie. Koľko vody by som mala vypiť pred ultrazvukom panvy?
Odpoveď: 13.12.2022

Ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov u žien cez prednú brušnú stenu (transabdominálne) sa vykonáva v stave naplneného močového mechúra, ktorý je potrebný na vypudenie črevných kľučiek z malej panvy a to kvôli jasnejšej vizualizácií vnútorných pohlavných orgánov. 1-1,5 hodiny pred vyšetrením je nutné vypiť 1 liter nesýtenej vody, prípadne 3-4 hodiny pred vyšetrením nemočiť. Musíte tiež prestať jesť potraviny, ktoré spôsobujú nadmernú tvorbu plynov v črevách. Pomocou ultrazvuku panvových orgánov u žien sa vyšetruje maternica, vajíčkovody, vaječníky a močový mechúr a na základe výsledkov môžu gynekológovia a urológovia stanoviť presnú diagnózu a predpísať liečebný postup.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Mám časté a bolestivé močenie, bolesti krížov a niekedy vidím krv v moči. Bol som u nefrológa, aby zistil príčinu môjho stavu, lekár ma poslal na rozbor moču a ultrazvuk. Je možné určiť zápal v obličkách na ultrazvuku?
Odpoveď: 13.12.2022

Áno, ultrazvuk je jednou z hlavných metód diagnostiky zápalových ochorení obličiek, teda pyelonefritídy a glomerulonefritídy, ako aj zápalu močového mechúra - cystitídy. Urolitiáza môže byť často príčinou rozvoja akútneho zápalu obličiek, pri ultrazvukovom vyšetrení možno zistiť prítomnosť kameňov v obličkách, močovode a močovom mechúre. Zároveň toto vyšetrenie netrvá dlho, nemá negatívny vplyv na telo a nespôsobuje pacientom nepohodlie. Ultrazvuk obličiek sa môže vykonávať opakovane, čo umožňuje vyhodnotiť proces a účinnosť liečby.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, s manželom sa snažíme o splodenie potomka už vyše roka (pravidelný sex dva až trikrát týždenne). Obrátila som sa na gynekológa, ktorý mi po vyšetrení odporučil podstúpiť folikulometriu. Ako sa folikulometria líši od konvenčného ultrazvuku? Pomôže dané vyšetrenie zistiť príčinu neplodnosti.
Odpoveď: 13.12.2022

Folikulometria je dynamické pozorovanie zmien, ktoré sa objavujú vo vaječníkoch a v maternici počas celého menštruačného cyklu pomocou ultrazvukového monitorovania. Táto metóda vám umožňuje pozorovať žlté teliesko a presne určiť deň ovulácie, identifikovať poruchy ovulácie a iné patologické stavy. Prvé vyšetrenie sa uskutočňuje v 10. deň menštruačného cyklu a potom lekár určí individuálny harmonogram. Vyšetrenie sa uskutočňuje transvaginálne a umožňuje sledovať dominantný folikul, jeho rast a nástup ovulácie.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, mám problémy s močením: je časté a bolestivé, niekedy cítim aj pálenie. Nedávno sa objavila nevoľnosť, zvýšil sa arteriálny tlak a dolné končatiny mi začali opúchať. Môj lekár má podozrenie na problém s obličkami a preto ma poslal na ultrazvuk. Zabudol som sa ho však opýtať či je možné si umyť zuby pred ultrazvukovým vyšetrením obličiek?
Odpoveď: 11.11.2022

Pri takýchto rôznorodých ťažkostiach vám odporúčame urobiť komplexné vyšetrenie, ktoré zahŕňa ultrazvukové vyšetrenie močového ústrojenstva (obličky a močový mechúr), keďže tieto príznaky sa môžu prejaviť ako dôsledok zápalu močového mechúra. Príprava zahŕňa následné body: vyšetrenie je lepšie podstupovať na prázdny žalúdok alebo po ľahkých raňajkách. Musíte vypiť dostatok vody, 1 hodinu pred vyšetrením, pretože je dôležité, aby v čase, keď sa ultrazvuk vykoná, bol močový mechúr plný. Pred vyšetrením si zuby umyť môžete. Ultrazvuk je veľmi informatívne a bezpečne vyšetrenie, ale vzhľadom na vaše problémy vám odporúčame povinné vyšetrenie moču a krvi (všeobecné testy). Treba sa poradiť aj s urológom, ktorý môže počas vyšetrenia odobrať stery na vylúčenie zápalu močovej trubice. V súvislosti s opuchmi nôh treba vyšetriť kardiovaskulárny systém. Pretože opuchy dolných končatín vznikajú ako dôsledok srdcových ochorení, preto sa odporúča podstúpiť elektrokardiogramu a CSI srdca.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Som v 31 týždni tehotenstva. Posledných pár týždňov sa doslova nemôžem vzdialiť od toalety, celý čas chcem ísť na malú potrebu, ale samotného moču je veľmi málo. Lekár ma poslal na ultrazvuk obličiek. Môže sa podstupovať ultrazvuk obličiek počas tehotenstva? Musím pred vyšetrením vypiť vodu alebo sa inak špeciálne pripraviť?
Odpoveď: 11.11.2022

Pre tehotné ženy s takomto obdobím nie je potrebné piť vodu najmä pred ultrazvukovým vyšetrením, stačí sa ráno nevymočiť a prísť na ultrazvuk, kde bude možné uvidieť veľkosť obličiek, polohu, ich štruktúru, zloženie nadobličiek a obsah močového mechúra. Ultrazvukové vyšetrenie môže odhaliť cysty, nádory, pustuly, obštrukciu, dilatáciu, kamene v obličkách a močovode. Je vhodné vykonať kompletné vyšetrenie urogenitálneho systému - obličiek, močovodov, močového mechúra. Až potom bude môcť lekár získať ucelenejší pohľad na váš zdravotný stav.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, začala som prudko chudnúť, objavila sa u mňa slabosť, bolesti svalov a žalúdočné problémy. Bola som u svojej všeobecnej lekárky a tá má podozrenie na problémy so štítnou žľazou. Doktorka ma poslala na ultrazvuk štítnej žľazy. Už som si dohodla termín, ale dostala som menštruáciu. Je možné podstúpiť ultrazvuk štítnej žľazy počas menštruácie?
Odpoveď: 11.11.2022

Strata hmotnosti a bolesť svalov môžu byť dôsledkom rôznych ochorení. Vaša lekárka vás právom poslala na vyšetrenie štítnej žľazy. Pri problémoch so štítnou žľazou dochádza k strate alebo k nárastu hmotnosti. Ultrazvuk určite zistí problém, ak nejaký existuje. Menštruácia nie je problémom pri ultrazvuku štítnej žľazy. Okrem ultrazvuku je potrebné vykonať aj krvný test na urťenie hladiny hormónov štítnej žľazy. Kvôli sťažnostiam na žalúdočné problémy je potrebné taktiež urobiť ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov, pretože chudnutie je charakteristické aj pre choroby žalúdka a iných brušných orgánov. Súčasne sa odporúča podstúpiť biochemické a všeobecné krvné testy. Keď budete mať výsledky vyšetrení, požiadajte o radu endokrinológa alebo gastroenterológa.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Mám časté a bolestivé močenie, neudržanie moču (počas kašľa a smiechu niekedy nestihnem dobehnúť na toaletu). Urológ mi poradil, že sa treba objednať na ultrazvuk panvy na kontrolu močového mechúra. Čo by sa nemalo urobiť pred ultrazvukom panvových orgánov?
Odpoveď: 13.10.2022

Dobrý deň, pravidlá prípravy na ultrazvukové vyšetrenie sú nasledovné: niekoľko dní by ste mali dodržiavať určitú diétu, aby ste znížili riziko tvorby plynov a zápalu. Je nežiaduce konzumovať sladkosti, pikantné a mastné jedlá, strukoviny, kapustu a čierny chlieb. Je potrebné aby ste poslednýkrát jedli 4-6 hodín pred začiatkom procedúry. Pol hodiny pred ultrazvukom by ste mali vypiť 0,5 litra nesladeného čaju alebo neperlivej vody a ísť na toaletu. Vo vašom prípade, keďže máte problémy s udržiavaním moču, odporúča sa prísť na kliniku 15-20 minút pred vyšetrením a v klinike naplniť močový mechúr a keď sa naplní, vykonať vyšetrenie pri plnom močovom mechúre s ďalším stanovením množstva zvyškového moču.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, kardiológ mi prepísal ultrazvuk srdca, pretože som mám akútnu bolesť v srdci, ktorá sa zintenzívňuje pri fyzickej námahe а taktiež sa objavuje dýchavičnosť a problémy s dýchaním. Neustále beriem lieky na riedenie krvi a lieky na srdce. Môžem si vziať tabletky pred ultrazvukom srdca alebo ich mám na pár dní vysadiť?
Odpoveď: 13.10.2022

Dobrý deň. V žiadnom prípade navysádzajte lieky, ktoré vám predpíše kardiológ alebo iný špecialista. Užívate lieky podľa predpisu lekára. Na ultrazvuk srdca (ECHOKG) nie je potrebná špeciálna príprava. Stačí 2 hodiny pred procedúrou vylúčiť fajčenie a fyzickú aktivitu, nepiť kávu, silné čaje a iné energetické nápoje. Je potrebné, aby ste poslednýkrát jedli 2 hodiny pred vyšetrením a najlepšie konzumovať potraviny, ktoré stimulujú srdcovú aktivitu. Samotné vyšetrenie trvá 30 minút a na jeho konci dostanete výsledok.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Obrátila som sa ku gynekológovi s bolesťami v pošvovej oblasti, nepravidelnou menštruáciou a krvácaním uprostred cyklu. Po vyšetrení ma lekár poslal na gynekologické ultrazvukové vyšetrenie. Povedzte mi prosím, je možné sa milovať pred ultrazvukom panvy, alebo to bude skresľovať výsledok? Existujú ešte nejaké ďalšie obmedzenia?
Odpoveď: 13.10.2022

Dobrý deň! Každá žena by mala každoročne absolvovať ultrazvukové vyšetrenie. Existujú dva typy realizácie ultrazvukového vyšetrenia panvy a to: transabdominálne a vaginálne zavedenie senzora. Na vykonanie transabdominálneho vyšetrenia musí mať pacientka plný močový mechúr a vaginálne vyšetrenie si nevyžaduje žiadnu ďalšiu prípravu. Sexuálny kontakt nie je kontraindikáciou pre ultrazvuk panvových orgánov a výraznejšie neskreslí výsledok. Odporúča sa vylúčiť potraviny, ktoré sú ťažko stráviteľné a prispievajú k tvorbe plynov.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.