Otázky a odpovede on trichológie
Dobrý deň. Seboroická dermatitída nie je nákazlivá choroba. Pri exacerbácii ochorenia sa však oplatí používať svoju kefu na vlasy, pretože na pokožke hlavy pacienta so seboroickou dermatitídou dochádza k nadmernej reprodukcie oportúnnej plesne Malassezia.

Dobrý deň. Psoriáza je problém celého organizmu. Nemali by ste používať neurčené prostriedky na čistenie pokožky hlavy, najmä pri takej ťažkej celoživotnej diagnóze, akou je psoriáza. Čím agresívnejšie šampóny používate, tým viac psoriatických plakov budete mať. V súčasnosti existuje veľký rad farmaceutických šampónov na umývanie problematickej pokožky hlavy. Okrem toho sa nemusia užívať celoročne, len na obdobie recidívy choroby. Správny šampón vám odporučí trichológ-dermatológ.

Dobrý deň. Veľmi podporujeme rozhodnutie vášho lekára predpísaťj mezoterapiu vlasovej pokožky. Pokiaľ ide o účinnosť metódy - všetko závisí od vášho tela a zvoleného lieku. Pri výbere lieku sa lekár riadi liečebným protokolom poskytnutým výrobcom, všetky lieky pred predajom prechádzajú klinickými skúškami. Preto je nutné riadiť sa odporúčaniami svojho lekára, neodchylovať sa od schémy, ktorú vám predpísal váš lekár. Mezoterapia najčastejšie zahŕňa 10 procedúr s intervalom 7-10 dní.

Dobrý deň. Najlepšie je absolvovať tieto metódy s intervalom 5-7 dní. Avšak, aký druh peelingu máte na mysli? Ak hovoríme o traumatickom strednom peelingu, potom sa najskôr vykoná peeling a po regenerácii pokožky (30 dní) - sa podstupuje kurz plazmoliftingu (3-5 procedúr). Ak hovoríme o povrchových peelingoch, potom ich môžete striedať s plazmovou terapiou každých 5-7 dní, niekoľko procedúr. Ale každý produkt kozmetického ošetrenia (peelingy, nástroje) má svoje odporúčania-protokoly, ktorými sa riadi lekár, ktorý s vás lieči.

Dobrý deň. Psoriáza pokožky hlavy je pomerne nepríjemný stav, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a výber individuálneho riešenia. Pokiaľ ide o farbenie vlasov, je lepšie sa mu vyhnúť v progresívnych a stacionárnych štádiách vývoja ochorenia, pretože existuje symptóm Koebnera - mechanické poškodenie kože, ktoré vedie k tvorbe nového psoriatického plaku. Farby, najmä svetlé odtiene, dráždia pokožku hlavy rozjasňovačmi. Tmavé odtiene farieb s významným obsahom ošetrujúcich zložiek, pacienti lepšie znášajú a sú menej traumatické. Pri výbere farby by ste sa mali zamerať na kvalitu, prirodzenosť komponentov a profesionalitu procesu farbenia. Na vznik recidívy, zhoršenie priebehu psoriázy vplýva veľa faktorov, preto dodržujte všetky odporúčania svojho lekára a všetko bude v poriadku!

Dobrý deň. Áno, hrebeň na česanie vlasov sa dá veľmi ľahko očistiť - je nutné ho umyť v teplej vode s mydlom minimálne raz za 5 dní s následným opláchnutím roztokom chlórhexidín biglukonátu. Ide o preventívne opatrenie, ktoré zabráni rozšíreniu plesníi, ktoré sa často pri seborei nadmerne množia. Odporúčame Vám taktiež, aby ste pri exacerbácii seboroickej dermatitíde hlavy častejšie menili posteľnú bielizeň.

Dobrý deň. Pri takýchto príznakoch je bezpodmienečne nutné ukázať vyrážku kvalifikovanému špecialistovi, pretože popis vašich symptómov zodpovedá viacerým variantám ochorení, vrátane mikrobiálneho ekzému, seboroického ekzému, psoriázy atď. Diagnóza bude presnejšia až po dôkladnom vyšetrení a po diagnostike biomateriálu v laboratóriu. Na vylúčenie diagnózy demodikózy sa vyšetrenie vykonáva v troch zónach (obočie, mihalnice a materiál z oblastí vyrážok). Pred diagnózou nesmiete používať žiadnu kozmetiku a tvár si neumývajte tri dni.

Dobrý deň! Áno, samozrejme, okrem všeobecnej liečby, ktorú vám predpíše trichológ je nevyhnutné používať peelingový šampón raz týždenne, prípadne dvakrát, v závislosti od stavu vlasovej pokožky. Veľmi dôležitá je aj starostlivosť o pokožku hlavy – šampóny, masky, kondicionéry. Umývanie vlasov by malo pozostávať z aplikovania šampónu dvakrát. Po aplikácii šampónu na vlasy sa odporúča ich dobre opláchnuť vodou izbovej teploty! Neoplachujte vlasy horúcou vodou, pretože to zvyšuje tvorbu lupín. Tiež by ste mali upraviť stravu. Možno vo vašej strave neprijímate dostatok bielkovín, čo môže spôsobiť odlupovanie pokožky hlavy a suchú pokožku vo všeobecnosti. Zaraďte do svojho jedálnička mäso, ryby a vajcia.

Dobrý deň! Áno, hormón testosterón skutočne môže ovplyvniť rast a vypadávanie vlasov. Všetky hormóny ovplyvňujú naše telo. Zníženie hladiny mužského hormónu testosterónu spôsobuje vypadávanie vlasov na pokožke hlavy a zvyšuje rast chĺpkov na koži hrudníka, dolných a horných končatín. Pokles hladiny hormónov geneticky predisponuje k vypadávaniu vlasov na hlave diagnózy. V tomto prípade ide o ochorenie androgénna alopécia (t. j. vypadávanie vlasov mužského typu). Daný hormón sa dá regulovať medikamentóznou liečbou a to s pomocou trichológa a endokrinológa. K tabletkám je potrebné pridávať šampóny a balzamy, dobré výsledky sa dajú dosiahnuť aj užívaním injekčnej terapie, plazmaliftingu alebo mezoterapie.

Dobrý deň! Je potrebné navštívili trichológa, aby sa presne určila príčina straty vlasov. Vo veku 35 rokov by som vám odporučila podstúpiť úvodnú prístrojovú trichoskopiu a to preto, aby sa odlíšila androgénna alopécia od normálneho vypadávania vlasov a tiež potrebujete podstúpiť odber krv na hormóny, biochémiu a testy na stopové prvky: zinok, meď a železo. Po vyšetrení vám bude lekár schopný predpísať potrebnú liečbu. Je možná liečba tabletkami, šampóny a balzamy, ako aj použitie injekčnej liečby plazmoliftingom alebo mezoterapiou, ktoré poskytujú dobré výsledky.

Dobrý deň! Pri neurodermatitíde by som vám odporučila viesť si stravovací denník a zapisovať si všetko, čo počas dňa zjete. To vám pomôže určiť, aké potraviny zhoršujú priebeh vášho ochorenia. Pretože každý organizmus je individuálny a vnímanie inak potravín. Vo všeobecnosti by sa nemali konzumovať: alkoholické nápoje, konzervované džúsy, sladené sýtené nápoje, čokoláda, med, džem, červené a pestrofarebné ovocie a zeleninu, orechy a semienka, kečup, majonéza, údeniny a zaváraniny a taktiež vajcia. Do vášho jedálnička by ste mali zahrnúť ľahké polievky, mliečne výrobky, mäso (teľacie, králičie, morčacie) a kaše.

Dobrý deň! Pri diagnostikovanej psoriáze pokožky hlavy je potrebné si umývať vlasy, keď sa zašpinia, určite nepoužívajte peelingové šampóny viac ako raz týždenne. Ale to nestačí na to, aby ste sa úplne zbavili vyrážok na hlave. Je nutné lekárske ošetrenie. Na postihnuté oblasti aplikujte masti, krémy a pleťové vody, ktoré vám predpísal lekár. V kombinácii s povrchovou liečbou sa pokožka hlavy pri psoriáze, lieči systémovými liekmi, do vzniku podozrenia na ochorenie a taktiež v závislosti od sezónnosti.
