Otázky a odpovede on trichológie

Dobrý deň. Po pôrode mi drasticky začali vypadávať vlasy. Predtým mi všetci moji priatelia závideli, po pôrode sa na mňa a moje vlasy začali pozerať so súcitom. Aký hormón spôsobuje vypadávanie vlasov? Čo mám robiť, aké šampóny, vitamíny, masky na vlasy mám použiť?
Odpoveď: 15.09.2022

Dobrý deň. K vypadávaniu vlasov môže viesť mnoho faktorov, akými sú napríklad zvýšená hladina testosterónu, zhoršená funkcia pečene, štítnej žľazy, anémia, nedostatok vitamínu D alebo prítomnosť helmintov. Liečba závisí od stavu pokožky hlavy, príčiny vypadávania vlasov a celkového stavu tela.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň. Trichológ mi predpísal botoxové injekcie na ozdravenie a obnovu vlasov. Mám však silné mastné lupiny, kvôli ktorým sa mi na hlave objavujú chrasty. Môžu sa botoxové injekcie použiť aj pri lupinách? Alebo mám počkať, kým chrasty nezmiznú? Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpoveď: 15.09.2022

Dobrý deň. Terapiu s pomocou botulotoxínu je lepšie podstúpiť až po vyliečení kožných ochorení, keď dané ochorenie ustúpi. Vo vašom prípade je lepšie najskôr vyliečiť chorobu na pokožke hlavy až potom pristúpiť k botuloterapii.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý večer. Môjmu otcovi a starému otcovi začali vypadávať vlasy vo veku 40-45 rokov. Mám 30 a obávam sa, že aj mne začnú vypadávať. Ako pochopiť, že plešatosť začína? Dá sa plešatosti predísť alebo sa mi to určite stane?
Odpoveď: 16.08.2022

Dobrý večer! Tento stav je často dedičný a je vyvolaný nadmernou aktivitou androgénov, t.j steroidných pohlavných hormónov.

Proces začína rednutím vlasov na prednej časti, potom sa na spánkoch začnú vytvárať kúty, po ktorých sa objaví plešatosť v oblasti temena.

U väčšiny mužov sú folikuly umiestnené vo fronto-parietálnej zóne hlavy a sú citlivé na dihydrotestosterón, t.j. hormón odvodený od testosterónu. To znamená, že dihydrotestosterón, ktorý sa nachádza v obrovských množstvách v tele každého muža, akoby „zabíjal“ vlasové folikuly vo fronto-parietálnej zóne hlavy.

Keďže je tento stav daný geneticky, čím viac génov spojených s vypadávaním vlasov muž dostane, tým skôr sa plešatosť objaví a bude rozsiahlejšia. Dedičnosť týchto génov je zároveň možná zo oboch strán, t.j. aj od otca aj od matky. Nedá sa jednoznačne povedať, či u konkrétneho človeka k vypadávaniu vlasov dôjde, pretože nevieme od koho presne tieto gény zdedil.

Okrem genetiky a hormónov vedie k vypadávaniu vlasov aj mikrozápal folikulov. Príčinami zápalu môžu byť seborrhea, rôzne toxíny alebo stres. Okrem toho starnutie, fajčenie, UV žiarenie a znečistenie životného prostredia vedú k tvorbe voľných radikálov, ktoré poškodzujú vlasové folikuly. Preto, aby sme predišli alebo oddialili nástup vypadávania vlasov, je dôležité udržiavať zdravý životný štýl.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň, rýchlo sa mi mastia vlasy. Dá sa to vyliečiť?
Odpoveď: 26.07.2022

Dobrý deň! Mastné vlasy závisia od množstva kožného mazu, ktorý je produkovaný mazovými žľazami pokožky. Ak chcete zistiť príčinu mastnej pokožky hlavy a zvoliť vhodnú formu liečby, musíte kontaktovať trichológa.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Na druhý deň po umývaní hlavy sa objavuje svrbenie pokožky a dnes som si všimla červené bodky.S čím je to spojené a nakoľko je to problematické?
Odpoveď: 26.07.2022

Dobrý deň! Daný jav môže súvisieť s ochorením pokožky hlavy, akým je seboroická dermatitída. Dané ochorenie je chronická, zápalová choroba, ktorá postihuje tie oblasti pokožky hlavy a tela, kde sa nachádzajú vyvinuté mazové žľazy. Ochorenie je charakterizované nadmernou produkciou kožného mazu a sekrétu, ktoré je priaznivým prostredím pre rast mikroorganizmov a často spôsobujú zápal. Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú seboreu patria:

  • hormonálne pozadie, najmä prevaha androgénov, mužské hormóny;
  • chronický stres - podvýživa a problémy s gastrointestinálnym traktom;
  • nesprávna starostlivosť o pokožku hlavy.

Seborea je spojená s komplikáciami, ako je chronická telogénna strata vlasov a pyodermia pokožky hlavy. Ak chcete podstúpiť liečbu a zabrániť komplikáciám, musíte kontaktovať trichológa.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň, poraďte mi, prosím vás, pri bitke mi boli vytrhnuté vlasy a teraz, keď si po nich prejdem rukou, neskutočne mi vypadávajú. Som veľmi znepokojená. Existuje spôsob, ako to vyliečiť? Ako dlho bude trvať, kým sa mi vlasy zotavia?
Odpoveď: 26.07.2022

Dobrý deň. Odporúčam absolvovať kúry s upokojujúcimi preparátmi, ktorú vám predpíše trichológ, keďže opísaný obrázok zodpovedá príznakom stresového vypadávania vlasov. Ak ste predtým nemali problémy s vypadávaním vlasov, očakávajte zotavenie do mesiaca. Ak neuvidíte zlepšenie, znova navštívte trichológa.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň. V poslednej dobe som si všimla silné vypadávanie vlasov v zadnej časti hlavy, objavili sa tam dve malé miesta bez vlasov. Mám 45 rokov, nezažila som žiadne stresy a nemala som hormonálne poruchy. Povedz mi, prosím, čo to môže byť?
Odpoveď: 24.06.2022

Dobrý deň. Alopécia areata, čiže vypadávanie vlasov, ktoré sa javí ako kruhové holé miesta, je skutočne veľmi často spojené so stresom, ktorý ste zažili predtým, ale musíme overiť či ostatné systémy fungujú správne a venovať cielenú pozornosť problémom so štítnou žľazou.

Odporúčam Vám objednať sa na trichologické vyšetrenie, na ktorom lekár objektívne posúdi ložiská a vykoná zoškrab na mykologické vyšetrenie pre individuálne riešenie Vášho problému.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň. Vypadávajú mi vlasy bez cibuľky na jednom mieste a za pol roka sa to rozšírilo o štvrtinu hlavy. V mieste výskytu plešivosti mi začínajú rásť tenké sivé vlasy. S čím je to spojené?
Odpoveď: 24.06.2022

Táto patológia môže naznačovať intoxikáciu organizmu, poruchy tráviaceho, endokrinného, ​​nervového systému, prítomnosť helmintických invázií a všeobecné vyčerpanie organizmu. Aby sme pochopili príčinu vypadávania vlasov,  je potrebné objednať sa na vyšetrenie, na základe ktorého trichológ vypracuje postup liečby podľa individuálnych charakteristík organizmu.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Povedzte mi, prosím, je normálne, že má dievča v 18. rokoch šedivé vlasy, lupiny a pri umývaní a česaní jej vypadávajú? Je to možné v puberte?
Odpoveď: 24.06.2022

Tieto symptómy presahujú parametre normálnej fyziológie v tomto veku. Ak sa táto patológia nelieči,  môžete stratiť vlasy úplne. Potrebná je liečba, ktorú môže predpísať trichológ až po konzultácii a vyšetrení. Vyšetrenie trichológa v DoktorPRO zahŕňa fyzikálne a trichoskopické vyšetrenie, určenie potrebnej laboratórnej a prístrojovej diagnostiky pre stanovenie správnej diagnózy.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň. Povedzte mi, prosím, počas tehotenstva, asi v 6 – 7 mesiaci, mi začali vo veľkom množstve vypadávať vlasy (vlasy boli husté a dlhé), 7 až 8 rokov som skúšala takmer všetko (šampóny, masky, vitamíny, chodila som k dermatológovi), ale nič mi nepomohlo. Vlasy mi stále vypadávajú. Čo mám robiť?
Odpoveď: 24.06.2022

Dobrý deň. Obyčajne vypadávanie vlasov začína až po pôrode a je normálnou reakciou ženského organizmu na hormonálne zmeny. Pokožka a vlasy sú zrkadlom stavu organizmu a medzi prvými reagujú na hormonálnu nerovnováhu ochorenia vnútorných orgánov či nedostatok vitamínov a minerálov. Bez vyšetrenia a identifikácie príčiny vypadávania vlasov môžu akékoľvek metódy liečby a stimulácie rastu vlasov poskytnúť iba dočasný účinok alebo byť dokonca neúčinné.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň. Povedzte mi, prosím, z čoho môžu vlasy veľmi vypadávať a či ich vypadávanie môže byť ovplyvnené hormonálnou nerovnováhou?
Odpoveď: 23.06.2022
Príčin vypadávania vlasov môže byť veľa. Bežne sa dajú rozdeliť na „vonkajšie“ – stres, pôsobenie nepriaznivých faktorov prostredia (slnko, kolísanie teplôt, vlhkosť), agresívne látky, nesprávna starostlivosť (farby, fén, kulmy a pod.), lieky, výnimočné diéty, atď.  Existujú tiež príčiny „vnútorné“ – keď zmena stavu pokožky a vlasov naznačuje zmeny vo vnútri Vášho tela. Tu je možný zoznam ešte výraznejší – hormonálne zlyhanie je len jednou z možných príčin. Zistiť, aký typ vypadávania vlasov máte, určiť možné príčiny, nastaviť plán vyšetrení a liečby – s tým Vám pomôže lekár-trichológ.
Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň. Povedz mi, prosím, počas tehotenstva asi v 6. – 7. mesiaci mi začali vo veľkom vypadávať vlasy (vlasy boli husté a dlhé), za 7 – 8 rokov som vyskúšala takmer všetko (šampóny, masky, vitamíny, bola som u dermatológa, ale nič mi nepomohlo. Vlasy mi aj doteraz vypadávajú. Prečo a čo mám robiť?
Odpoveď: 23.06.2022
Aby Vám bola stanovená diagnóza a predpísaná vhodná liečba, mali by ste sa objednať na trichologické vyšetrenie s trichoskopiou. Príčin vypadávania vlasov je veľa a prístupy k liečbe sú rôzne, vrátane nielen liečebných prípravkov, ale aj liečebnej kozmetiky. Kontaktujte nás a my Vám pomôžeme vyriešiť váš problém s vypadávaním vlasov.
Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO