Otázky a odpovede on trichológie

Dobrý deň, povedzte mi, prosím, akým spôsobom sa prenáša seborea? Diagnostikovali mi seboreu a mám obavy, aby som ju nepreniesla na manžela a dieťa. Mám použiť samostatnú posteľnú bielizeň alebo hrebeň? Ako nákazlivá je seborea?
Odpoveď: 18.01.2023

Dobrý deň. Seboroická dermatitída nie je nákazlivá choroba. Pri exacerbácii ochorenia sa však oplatí používať svoju kefu na vlasy, pretože na pokožke hlavy pacienta so seboroickou dermatitídou dochádza k nadmernej reprodukcie oportúnnej plesne Malassezia.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií
Dobrý deň, na hlave sa mi začali objavovať najskôr malé začervenané plochy a potom sa objavili papuly, ktoré ma vystrašili. Bola som u trichológa a zistilo sa, že mám psoriázu na hlave. Povedzte mi, je možné umyť si vlasy mydlom na psoriázu alebo táto choroba vyžaduje špeciálny šampón?
Odpoveď: 18.01.2023

Dobrý deň. Psoriáza je problém celého organizmu. Nemali by ste používať neurčené prostriedky na čistenie pokožky hlavy, najmä pri takej ťažkej celoživotnej diagnóze, akou je psoriáza. Čím agresívnejšie šampóny používate, tým viac psoriatických plakov budete mať. V súčasnosti existuje veľký rad farmaceutických šampónov na umývanie problematickej pokožky hlavy. Okrem toho sa nemusia užívať celoročne, len na obdobie recidívy choroby. Správny šampón vám odporučí trichológ-dermatológ.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií
Dobrý večer, mám poruchu mazových žliaz a zvýšenú tvorbu kožného mazu, čo spôsobilo rozvoj seborey. Lekár mi odporučil absolvovať kurz mezoterapie. Kedy začína fungovať vlasová mezoterapia? Koľko procedúr je zvyčajne potrebných, aby sa dosiahol pozitívny účinok?
Odpoveď: 18.01.2023

Dobrý deň. Veľmi podporujeme rozhodnutie vášho lekára predpísaťj mezoterapiu vlasovej pokožky. Pokiaľ ide o účinnosť metódy - všetko závisí od vášho tela a zvoleného lieku. Pri výbere lieku sa lekár riadi liečebným protokolom poskytnutým výrobcom, všetky lieky pred predajom prechádzajú klinickými skúškami. Preto je nutné riadiť sa odporúčaniami svojho lekára, neodchylovať sa od schémy, ktorú vám predpísal váš lekár. Mezoterapia najčastejšie zahŕňa 10 procedúr s intervalom 7-10 dní.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií
Dobrý deň, je možné súčasne podstupovať peeling a plazmolifting, alebo je potrebné dané procedúry naplánovať na iné dni? Ak áno, aký interval by sa mal byť zachovaný a čo je lepšie absolvovať ako prvé a čo ako druhé? Ďakujem za odpoveď.
Odpoveď: 18.01.2023

Dobrý deň. Najlepšie je absolvovať tieto metódy s intervalom 5-7 dní. Avšak, aký druh peelingu máte na mysli? Ak hovoríme o traumatickom strednom peelingu, potom sa najskôr vykoná peeling a po regenerácii pokožky (30 dní) - sa podstupuje kurz plazmoliftingu (3-5 procedúr). Ak hovoríme o povrchových peelingoch, potom ich môžete striedať s plazmovou terapiou každých 5-7 dní, niekoľko procedúr. Ale každý produkt kozmetického ošetrenia (peelingy, nástroje) má svoje odporúčania-protokoly, ktorými sa riadi lekár, ktorý s vás lieči.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií
Dobrý deň, asi pred mesiacom som si na hlave našla zapálené oblasti kože, ktoré boli na dotyk tvrdé a drsné. Keď som sa obrátila na trichológa, ukázalo sa, že nejde o mastnú seboreu, ako som si pôvodne myslela, ale o psoriázu hlavy. Povedzte mi, prosím, je možné si farbiť vlasy pri psoriáze hlavy alebo to môže ochorenie zhoršiť ?
Odpoveď: 13.12.2022

Dobrý deň. Psoriáza pokožky hlavy je pomerne nepríjemný stav, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a výber individuálneho riešenia. Pokiaľ ide o farbenie vlasov, je lepšie sa mu vyhnúť v progresívnych a stacionárnych štádiách vývoja ochorenia, pretože existuje symptóm Koebnera - mechanické poškodenie kože, ktoré vedie k tvorbe nového psoriatického plaku. Farby, najmä svetlé odtiene, dráždia pokožku hlavy rozjasňovačmi. Tmavé odtiene farieb s významným obsahom ošetrujúcich zložiek, pacienti lepšie znášajú a sú menej traumatické. Pri výbere farby by ste sa mali zamerať na kvalitu, prirodzenosť komponentov a profesionalitu procesu farbenia. Na vznik recidívy, zhoršenie priebehu psoriázy vplýva veľa faktorov, preto dodržujte všetky odporúčania svojho lekára a všetko bude v poriadku!

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií
Dobrý deň, mám veľmi suché lupiny, ktoré mi zostávajú na hrebeni po každom čistení hrebeňa. Ako odstrániť lupiny z hrebeňa a stojí to za to? Má to vplyv na proces hojenia (už podstupujem terapiu na liečbu seborey)?
Odpoveď: 13.12.2022

Dobrý deň. Áno, hrebeň na česanie vlasov sa dá veľmi ľahko očistiť - je nutné ho umyť v teplej vode s mydlom minimálne raz za 5 dní s následným opláchnutím roztokom chlórhexidín biglukonátu. Ide o preventívne opatrenie, ktoré zabráni rozšíreniu plesníi, ktoré sa často pri seborei nadmerne množia. Odporúčame Vám taktiež, aby ste pri exacerbácii seboroickej dermatitíde hlavy častejšie menili posteľnú bielizeň.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií
Dobrý deň, na hlave sa mi objavili biele vločky po celej dĺžke vlasov a mám ich tiež na čele a medzi obočím. Keď sa ich snažím odstrániť z čela a obočia, koža sčervenie. Čo to môže znamenať? Ako rozlíšiť seboreu od demodikózy?
Odpoveď: 11.11.2022

Dobrý deň. Pri takýchto príznakoch je bezpodmienečne nutné ukázať vyrážku kvalifikovanému špecialistovi, pretože popis vašich symptómov zodpovedá viacerým variantám ochorení, vrátane mikrobiálneho ekzému, seboroického ekzému, psoriázy atď. Diagnóza bude presnejšia až po dôkladnom vyšetrení a po diagnostike biomateriálu v laboratóriu. Na vylúčenie diagnózy demodikózy sa vyšetrenie vykonáva v troch zónach (obočie, mihalnice a materiál z oblastí vyrážok). Pred diagnózou nesmiete používať žiadnu kozmetiku a tvár si neumývajte tri dni.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií
Dobrý deň, mám veľké množstvo suchých lupín, ale nechcela som ísť s daným ochorením k lekárovi. Neskôr to však bolo nutné po tom, čo sa z vlasov doslova začali sypať lupiny. Trichológ mi predpísal liečbu a teraz je lupín menej. Bola by som veľmi vďačná, keby ste mi odpovedali na otázku: je možné použiť peelingový šampón na pokožku hlavy pri lupinách?
Odpoveď: 11.11.2022

Dobrý deň! Áno, samozrejme, okrem všeobecnej liečby, ktorú vám predpíše trichológ je nevyhnutné používať peelingový šampón raz týždenne, prípadne dvakrát, v závislosti od stavu vlasovej pokožky. Veľmi dôležitá je aj starostlivosť o pokožku hlavy – šampóny, masky, kondicionéry. Umývanie vlasov by malo pozostávať z aplikovania šampónu dvakrát. Po aplikácii šampónu na vlasy sa odporúča ich dobre opláchnuť vodou izbovej teploty! Neoplachujte vlasy horúcou vodou, pretože to zvyšuje tvorbu lupín. Tiež by ste mali upraviť stravu. Možno vo vašej strave neprijímate dostatok bielkovín, čo môže spôsobiť odlupovanie pokožky hlavy a suchú pokožku vo všeobecnosti. Zaraďte do svojho jedálnička mäso, ryby a vajcia.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií
Dobrý deň, čítal som, že hormóny môžu spôsobovať vypadávanie vlasov. Ako testosterón ovplyvňuje vypadávanie vlasov? Čo robiť, ak je hladina daného hormónu výrazne znížená?
Odpoveď: 11.11.2022

Dobrý deň! Áno, hormón testosterón skutočne môže ovplyvniť rast a vypadávanie vlasov. Všetky hormóny ovplyvňujú naše telo. Zníženie hladiny mužského hormónu testosterónu spôsobuje vypadávanie vlasov na pokožke hlavy a zvyšuje rast chĺpkov na koži hrudníka, dolných a horných končatín. Pokles hladiny hormónov geneticky predisponuje k vypadávaniu vlasov na hlave diagnózy. V tomto prípade ide o ochorenie androgénna alopécia (t. j. vypadávanie vlasov mužského typu). Daný hormón sa dá regulovať medikamentóznou liečbou a to s pomocou trichológa a endokrinológa. K tabletkám je potrebné pridávať šampóny a balzamy, dobré výsledky sa dajú dosiahnuť aj užívaním injekčnej terapie, plazmaliftingu alebo mezoterapie.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií
Dobrý deň, mám 35 rokov a vždy som mal husté vlasy na muža. Nedávno som však spozoroval rednutie vlasov pri spánkoch. Ako odlíšiť plešatosť od vlasovej línie? Čo robiť, aby sa všetko vrátilo do pôvodného stavu? Mám ísť k trichológovi?
Odpoveď: 13.10.2022

Dobrý deň! Je potrebné navštívili trichológa, aby sa presne určila príčina straty vlasov. Vo veku 35 rokov by som vám odporučila podstúpiť úvodnú prístrojovú trichoskopiu a to preto, aby sa odlíšila androgénna alopécia od normálneho vypadávania vlasov a tiež potrebujete podstúpiť odber krv na hormóny, biochémiu a testy na stopové prvky: zinok, meď a železo. Po vyšetrení vám bude lekár schopný predpísať potrebnú liečbu. Je možná liečba tabletkami, šampóny a balzamy, ako aj použitie injekčnej liečby plazmoliftingom alebo mezoterapiou, ktoré poskytujú dobré výsledky.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií
Dobrý deň. Mala som nadmerne suchú pokožku hlavy, ktorej som nevenovala pozornosť, až do okamihu vytvorenia vyrážok, erózií a chrast. Trichológ mi po vyšetrení diagnostikoval neurodermatitídu. Čo by som mala jesť a piť pri neurodermatitíde, aby sa situácia ešte viac nezhoršila? Ďakujem za odpoveď.
Odpoveď: 13.10.2022

Dobrý deň! Pri neurodermatitíde by som vám odporučila viesť si stravovací denník a zapisovať si všetko, čo počas dňa zjete. To vám pomôže určiť, aké potraviny zhoršujú priebeh vášho ochorenia. Pretože každý organizmus je individuálny a vnímanie inak potravín. Vo všeobecnosti by sa nemali konzumovať: alkoholické nápoje, konzervované džúsy, sladené sýtené nápoje, čokoláda, med, džem, červené a pestrofarebné ovocie a zeleninu, orechy a semienka, kečup, majonéza, údeniny a zaváraniny a taktiež vajcia. Do vášho jedálnička by ste mali zahrnúť ľahké polievky, mliečne výrobky, mäso (teľacie, králičie, morčacie) a kaše.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií
Dobrý deň. Na hlave sa mi objavila psoriáza a taktiež červené škvrny, ktoré sú pokryté bielymi šupinami. Ako často si mám umývať vlasy a môžem použiť exfoliačné produkty, akými sú napríklad peelingy?
Odpoveď: 13.10.2022

Dobrý deň! Pri diagnostikovanej psoriáze pokožky hlavy je potrebné si umývať vlasy, keď sa zašpinia, určite nepoužívajte peelingové šampóny viac ako raz týždenne. Ale to nestačí na to, aby ste sa úplne zbavili vyrážok na hlave. Je nutné lekárske ošetrenie. Na postihnuté oblasti aplikujte masti, krémy a pleťové vody, ktoré vám predpísal lekár. V kombinácii s povrchovou liečbou sa pokožka hlavy pri psoriáze, lieči systémovými liekmi, do vzniku podozrenia na ochorenie a taktiež v závislosti od sezónnosti.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.