0800200000

Otázky a odpovede on trichológie

Dobrý deň. Pred mesiacom som si robila keratínové narovnávanie vlasov, pretože som ich mala príliš kučeravé. Ale po pár týždňoch sa mi objavili suché lupiny. Prečo sa po keratíne objavili lupiny? Alebo tento zákrok nemôže spôsobiť lupiny a treba hľadať príčinu inde? Ďakujem.
Odpoveď: 23.08.2023

Dobrý deň. Určite sa poraďte s lekárom. Keďže lekár môže vykonať diagnostiku pokožky hlavy a určiť či je problém spôsobený keratínom alebo môže ísť o iné ochorenie, ako je seboroická dermatitída, psoriáza na pokožke hlavy a alergická kontaktná dermatitída. Vzhľadom na to, že zloženie keratínu sa hromadí vo vlasových folikuloch a ak sú vlasy slabé, riedke, môže sa vytvárať suchosť vlasovej pokožky až vypadávanie vlasov. Na základe diagnostiky a analýzy bude lekár schopný identifikovať príčinu lupín a predpísať potrebnú liečbu.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Dermatológ, trichológ.
Dobrý deň, rozhodla som sa zosvetliť si vlasy a bola som veľmi spokojná. Po zákroku sa však začali problémy: vlasy začali vyzerať poškodené, končeky sa štiepili a lámali. Ako zastaviť lámanie vlasov po zosvetlení?
Odpoveď: 23.08.2023

Dobrý deň. Po zosvetlení sa vlasy časom oslabujú, stávajú sa suchými a krehkými, potrebujú ďalšiu starostlivosť. Odporúča sa dohodnúť si termín u trichológa. Na stretnutí lekár vykoná diagnostiku vlasov, aby ste mohli používať starostlivosť o vlasy alebo ďalšiu liečbu. Po diagnostikovaní a odbere anamnézy bude lekár schopný individuálne vybrať potrebnú liečbu a starostlivosť o vaše vlasy. Môžu to byť produkty starostlivosti, ktoré môžu pozostávať zo šampónov, komplexu vitamínov, môže byť predpísaná aj plazmoterapia alebo mezoterapia.

MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ, trichológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.
Dobrý deň. Pred troma dňami som sa česala a vypadol mi obrovský chumáč vlasov, hoci predtým som s vlasmi nemala žiadne problémy. Mohli by ste mi uviesť produkty, ktoré pomáhajú pri vypadávaní vlasov? A ako zístim, aký je dôvod tohto stavu?
Odpoveď: 20.07.2023

Dobrý deň. Náhle vypadávanie vlasov sa týka vážnych ochorení pokožky hlavy a užívanie akýchkoľvek produktov problém nevyrieši. Musíte kontaktovať špecialistu, aby odobral vzorku na patogénne mikroorganizmy, čo pomôže vylúčiť v prvom rade autoimunitné ochorenia.

MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ, trichológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.
Dobrý deň. Mám alopéciu, ktorá je spôsobená genetickými faktormi. Trichológ sa snaží zastaviť vypadávanie vlasov, ale terapia proces len spomaľuje. Povedzte mi, prosím, je možné zosvetliť vlasy pri alopécii? Alebo to môže len urýchliť vypadávanie?
Odpoveď: 20.07.2023

Dobrý deň. Zrejme hovoríme o androgénnej alopécii, ktorá je spôsobená blokovaním rastu vlasov na úrovni folikulu dehydrotestosterónom, ktorý vzniká z testosterónu vplyvom 5-alfa-dehydrogenázy. Liečba androgénnej alopécie zahŕňa zníženie množstva produkcie dehydrotestosteróna blokovaním 5-alfa dehydrogenázy. Preto farbenie vlasov zosvetlením pri androgénnej alopécii neovplyvňuje rast vlasov. Ale mali by ste byť opatrný a používať len kvalitné prípravky na farbenie, aby ste si nespôsobili kontaktnú dermatitídu pokožky hlavy.

MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ, trichológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.
Dobrý deň. Pred dvoma rokmi som vymenila bežný šampón za tuhý, ktorý som si veľmi obľúbila. Teraz mám ale lupiny a neviem sa ich zbaviť. Čo pridať do tuhého šampónu aby lupiny zmizli?
Odpoveď: 20.07.2023

Dobrý deň. Výskyt lupín na pokožke hlavy je spôsobený predpokladanou prítomnosťou chorôb, ako je kontaktná dermatitída, seboroická dermatitída alebo psoriáza pokožky hlavy. Tieto ochorenia vyžadujú diagnostiku a adekvátnu liečbu. Preto musíte kontaktovať trichológa, ktorý vás vyšetrí a predpíše vhodnú liečbu.

MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ, trichológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.
Dobrý deň, vždy som mala husté, krásne vlasy, ktoré sa ľahko rozčesávali, rýchlo rástli a leskli sa. No teraz, po dvoch mesiacoch, mám vlasy krehké a štiepia sa mi končeky. Môže byť príčinou nedostatok nejakého vitamínu?
Odpoveď: 20.06.2023

Nedostatok vitamínov a minerálov, napríklad vitamínu D, zinku, železa, vitamínu B12 a iných, môže ovplyvniť zdravie vlasov. Niektoré ošetrenia a nevhodne zvolené balzamy, kondicionéry, tepelné ochranné prostriedky môžu viac uškodiť ako pomôcť.

MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ, trichológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.
Dobrý deň, pred niekoľkými mesiacmi som sa obrátila na trichológa, pretože som trpela silným vypadávaním vlasov, odlupovaním pokožky hlavy a lámavosťou vlasov v blízkosti korienkov. Ukázalo sa, že mám pleseň na hlave a vlasoch. Môžu sa vlasy po liečbe zotaviť?
Odpoveď: 20.06.2023

Dobrý deň. Po liečbe plesňového ochorenia na pokožke hlavy sa rast vlasov obnoví. Ak sa rast vlasov neobnoví, mali by ste po liečbe vyhľadať konzultáciu na objasnenie príčiny nedostatočného rastu vlasov. Váš lekár vyberie potrebné prostriedky na obnovenie rastu a stavu vlasov.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Dermatológ, trichológ.
Dobrý deň, mám neustále rozštiepené vlasy a nič mi nepomáha. Možno je to spôsobené nesprávnou starostlivosťou o vlasy alebo umývaním. Ako sa mám správne starať o rozštiepené končeky?
Odpoveď: 20.06.2023

Dobrý deň. Príčiny štiepenia končekov môžu byť rôzne: nesprávny šampón alebo kondicionér na vlasy, farbenie vlasov (dlhodobé zosvetlenie vlasov), moderné úpravy vlasov (laminovanie, keratinizácia, bixysplastia atď.), každodenné používanie žehličky na vlasy, chronická anémia a iné. Pred začatím liečby vlasov by ste preto mali absolvovať vyšetrenie a zistiť príčiny stavu vašich vlasov. Až po dôkladnom vyšetrení budete môcť podstúpiť správnu liečbu a prediskutovať možné postupy obnovy vlasov, pretože v každom prípade by mal byť prístup k riešeniu problému individuálny.

MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ, trichológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.
Dobrý deň. Mal som neurodermatitídu, ktorá mi spôsobovala intenzívne svrbenie, čo malo za následok vznik krvácajúcich škrabancov a odlupujúcich sa hrubých plakov. Ochorenie je teraz v remisii. Môžem si pri neurodermatitíde pokožky hlavy farbiť vlasy?
Odpoveď: 15.05.2023

Dobrý deň, pri neurodermatitíde sa neodporúča farbiť si vlasy. Samotná atopická dermatitída môže spôsobiť vypadávanie vlasov a používanie chemických farbív tento proces iba urýchli, čo navyše môže viesť k zintenzívneniu svrbenia a k bakteriálnej infekcii. Trichológovia taktiež neodporúčajú počas liečby neurodermatitídy používať tónovacie šampóny a rastlinné farbivá. Farbenie je lepšie odložiť na neskoršie obdobie, keď dermatologické ochorenie ustúpi. Vlasy si môžete farbiť ľudovými prostriedkami, akými sú henna, basma atď. Počas obdobia remisie ochorenia je možné používať tónovacie šampóny, dlhotrvajúce krémové farby, ktoré sú šetrné k štruktúre vlasov a pokožke hlavy.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Dermatológ, trichológ.
Dobrý deň, môžem sa opaľovať pri seborei? Mám veľmi veľa suchých lupín? Existujú nejaké iné obmedzenia? Napríklad, čo sa týka dĺžky opaľovania alebo fázy dňa, nosenia pokrývky hlavy. Ďakujem.
Odpoveď: 15.05.2023

Dobrý deň. Najskôr je potrebné určiť, o aký typ dermatologického ochorenia ide. Niektorým pacientom sa exacerbácia ochorenia začína v lete. Vtedy je pri tejto dermatóze kontraindikovaná návšteva solária, ako aj vystavovanie sa priamemu slnečnému žiareniu. Seborea sa vyskytuje v niekoľkých variantoch a sprevádza ju buď suchá, alebo nadmerne mastná pokožka. Pri suchej seborei, ktorá sa prejavuje prasklinami, ranami a odlupujúcou sa suchou pokožkou, môže pôsobenie UV žiarenia ochorenie zhoršiť. Seboroická dermatitída a solárium sú nezlučiteľné. Ďalej je potrebné sa chrániť aj pred prudkými zmenami teploty. Seboroická dermatitída môže vzniknúť u ľudí, ktorí nenosia pokrývku hlavy pri nízkych alebo vysokých teplotách.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Dermatológ, trichológ.
Dobrý deň, pred tromi mesiacmi som si všimla, že mi rednú a vypadávajú vlasy. A včera mi pri česaní vypadlo za celú hrsť vlasov. Aké parazity môžu spôsobovať alopéciu? Čo môže spôsobovať také intenzívne vypadávanie vlasov? Je možné to zastaviť?
Odpoveď: 12.04.2023

Dobrý deň, žial, nerozumiem, prečo si myslíte, že príčinou vášho problému s vlasmi sú parazity. Ubezpečujem vás, že to nie je pravda. Príčin alopécie môže byť viacero a všetky majú vnútorný charakter, to znamená, že závisia od stavu a fungovania vnútorných orgánov a hormonálneho systému tela. Zastaviť vypadávanie vlasov a zlepšiť stav vlasov je možné po konzultácii s trichológom, absolvovaní špeciálnych lekárskych vyšetrení a stanovení potrebnej liečby.

MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ, trichológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.
Dobrý deň, mám suchú seboreu a veľa lupín, ktoré pri prudkom pohybe padajú. Mám si vlasy umývať častejšie alebo menej často? Musím navštíviť aj trichológa?
Odpoveď: 12.04.2023

Dobrý deň. So seboreou sa trichológovia u pacientov stretávajú najčastejšie. Odporúčam vám navštíviť lekára, pretože seboroická dermatitída pokožky hlavy je ochorenie celého tela, konkrétne tráviaceho systému, štítnej žľazy a nervového systému. Preto aj prístup k liečbe musí byť komplexný a môže zahŕňať liečbu aj špeciálnymi šampónmi, ale iba v kombinácii s liekmi, diétou a dodržiavaním všetkých odporúčaní ošetrujúceho trichológa. Nestrácajte čas. Váš problém sa dá dostať pod kontrolu a vďaka správnej liečbe sa môžete zbaviť nepríjemných príznakov ochorenia.

MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ, trichológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.