Otázky a odpovede on laboratórnym vyšetreniam

Dobrý deň, chcela by som vedieť, čo môže ukázať všeobecný test moču u žien? Pri akých príznakoch sa predpisuje a aké ochorenia môže diagnostikovať? Mávam časté močenie a to hlavne v noci, mala by som podstúpiť tento test?
Odpoveď: 18.01.2023

Dobrý deň, vo všeobecnej analýze moču existuje veľa zložiek, ktorým venujeme pozornosť. Spočiatku sú to na leukocytoch, ktoré ukazujú závažnosť zápalu, bielkovina v moči nám môže ukázať aj porušenie funkcie obličiek, špecifická hmotnosť nám môže ukázať riziko metabolického syndrómu, baktérie a hlien, čo môže byť dôkazom pohlavne prenosných chorôb, soľ v moči - príznaky urolitiázy. Časté nočné močenie môže byť príznakom neurogénneho močového mechúra. Áno, samozrejme, na diferenciálnu diagnostiku potrebujeme kompletný rozbor moču, kompletný krvný obraz a obličkové testy (kreatinín a urea). S nárastom renálnych testov je používanie niektorých liekov zakázané.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň, nedávno mi bola diagnostikovaná cukrovka. Predtým som absolvovala len glukózové testy a teraz mi lekár povedal, že sa musí pozrieť na priemernú glykémiu za tri mesiace. Povedzte mi, ako sa pripraviť na test na glykozylovaný hemoglobín? Môžem pred testom jesť a piť?
Odpoveď: 18.01.2023

Dobrý deň, test na glykozylovaný hemoglobín je vyšetrenie, ktoré sa používa na detekciu chemickej zlúčeniny hemoglobínu, ktorý sa nachádza v červených krvinkách s glukózou. Test sa používa na stanovenie priemernej hladiny glukózy v krvi za posledné 2-3 mesiace. 2-3 hodiny pred odberom krvi sa odporúča nejesť a pol hodiny pred vyšetrením nepodliehať fyzickému a emocionálnemu stresu.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň, pred týždňom som mala nechránený styk a bojím sa, že by som mohla byť tehotná. Robila som si už päť tehotenských testov, ale sú negatívne. Chcem si byť istá, že nie som tehotná, tak som sa rozhodla urobiť krvný test na hCG. V ktorej fáze tehotenstva krvný test na hCG ukáže či som, alebo nie som tehotná?
Odpoveď: 13.12.2022

Test na hCG z krvi je možné podstúpiť 6-8 dní (najpresnejší je od 10. dňa) odo dňa počatia a efektívnosť sa zvyšuje dvojnásobne každých 48 hodín až do 8 týždňov od dátumu počatia. V tehotenskom teste z moču zmena môže nastať (slabá druhá čiarka) 10-12 dní po počatí a to závisí najmä od citlivosti testu. Na testoch j napísaná citlivosť od 5, 10, 15 MO / l. Čím je toto číslo nižšie, tým skôr získate výsledok.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň. Pred mesiacom a pol som si všimla, že som začala dramaticky chudnúť, hoci som pre to nič neurobila. Začala som mať suchú pokožku a taktiež som sa rýchlo unavila. Lekár ma poslal na vyšetrenie hormónu stimulujúceho štítnu žľazu. Chcela by som sa opýtať či je možné pred daným vyšetrením piť vodu.
Odpoveď: 13.12.2022

Hormón stimulujúci štítnu žľazu (TSH) je hlavným hormónom, ktorý reguluje činnosť štítnej žľazy a hladinu ňou produkovaných hormónov štítnej žľazy. TSH je vylučovaný hypofýzou a závisí od hladiny hormónov štítnej žľazy v krvi. Zníženie funkcie štítnej žľazy s prudkým poklesom množstva produkovaných hormónov sa nazýva hypotyreóza. Naopak, zvýšenie sekrécie hormónov štítnej žľazy nad rámec potrieb tela sa nazýva hypertyreóza. Oba tieto stavy sú škodlivé a vyžadujú si liečbu. Odporúčania na prípravu na analýzu hormónov štítnej žľazy, sú nasledovné: hormóny sa užívajú nalačno do 11:00. Pred vykonaním analýzy môžete piť vodu, nemôžete fajčiť 1 hodinu a dané vyšetrenie sa u pacientok môže vykonať 1-2 deň menštruačného cyklu.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň, navštívil som všeobecného lekára a to kvôli rýchlej únave a celkovej slabosti, závratom a strate síl. Ukázalo sa, že mám anémiu a lekár ma poslal na testy. Kedy je možné podstúpiť feritínový test po užití stopových prvkov železa?
Odpoveď: 13.12.2022

Po užití prípravkov s obsahom železa je potrebné podstúpiť kontrolné testy po 1 mesiaci od začiatku liečby. Pacienti, u ktorých bola v minulosti diagnostikovaná anémia, však musia absolvovať aj ďalšie vyšetrenia, aby sa zistila príčina anemického stavu. Poraďte sa s gastroenterológom, aby sa zistilo či máte, alebo nemáte zápal žalúdka a taktiež je potrebné navštíviť urológa kvôli možnému zápalu obličiek a cystitíde. Taktiež je nutné podstúpiť ultrazvuk obličiek a brušnej oblasti, biochemický krvný test a testy na diagnostiku anémie.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.