Bolesti v análnom otvore pri vyprázdňovaní

Obrátilo sa na nás
127275
ľudí

Sieť medicínskych centier DoktorPRO sa špecializuje na efektívnu a bezoperačnú liečbu proktologických ochorení. Nechirurgickú, miniinvazívnu terapiu bez bolestí a bez komplikácií vykonávajú skúsení lekári.

Príčiny bolesti môže odhaliť kvalifikované a presné určenie správnej diagnózy. Na konzultáciu sa môžete objednať telefonicky alebo vyplnením formuláru «Dohodnúť termín».

Príčiny vzniku bolesti v konečníku

Ak sa pri vyprázdňovaní hrubého čreva, keď človek na toalete silno „tlačí“, objavia ostré bolesti v análnom otvore alebo v jeho okolí a v stolici sú stopy jasno-červenej krvi, ide o typické príznaky hemoroidov. Hemoroidy sú najčastejšou príčinou bolesti v konečníku. Bolesť v oblasti análneho otvoru sa vyskytuje u mužov aj žien, môže ich trápiť niekoľko dní, potom ustúpi a v určitých intervaloch sa znova a opakovane vracia.

Avšak bolesť pri vyprázdňovaní a nepríjemné, bolestivé pocity v oblasti análneho otvoru môžu zapríčiňovať nielen hemoroidy. Všetky ochorenia, ktoré spôsobujú naťahovanie, trhliny alebo iné poškodzovanie tkaniva v konečníku, vyvolávajú bolesť v konečníku: abscesy (dutinky vyplnené hnisom), análne trhliny, rôzne kozmetické defekty (polypy, kondylómy, papilómy) a iné.

Treba však mať na pamäti, že aj keby bola príčina bolestí v oblasti konečníka akokoľvek zrejmá, diagnóza sa nedá určiť jednoznačne, najmä ak nastávajú nejaké zmeny vo frekvencii a kvalite stolice.

Priblížme si charakteristiku bolesti v konečníku a v análnom otvore pri vyprázdňovaní a mimo neho. Vysvetlíme si, čím sa odlišujú ochorenia, ktoré vyvolali tieto symptómy:

  • Ak bolesť v konečníku u mužov aj žien sprevádza hnačka, príčinou môžu byť problémy vyššie - v brušnej dutine: kolitída, divertikul, polypy, zdurenina, nádor.
  • Nepríjemné pocity v oblasti konečníka môže tiež spôsobovať zápal prostaty. Vtedy sú pocity podobné ako pri sedení na golfovej loptičke.
  • Ak sa zároveň prejavia aj ďalšie príznaky prostaty — časté a bolestivé močenie - dá sa predpokladať, že ide o ochorenie prostaty.
  • U žien môže byť príčinou bolesti pri vyprázdňovaní bez krvi v stolici aj cysta na vaječníkoch alebo zápalové ochorenie v oblasti panvy. Okrem toho bolesť v konečníku môže spôsobovať aj zápal slepého čreva.

Čo robiť pri bolestiach v konečníku?

Aby sme mohli presne určiť, čo spôsobuje bolesti v konečníku, je nevyhnutné vyšetrenie u proktológa, čo v sieti medicínskych centier DoktorPRO je úplne jednoduché: stačí zavolať na telefónne číslo uvedené na našej webovej stránke a objednať sa na termín, ktorý Vám vyhovuje, pripraviť sa na vyšetrenie a zveriť sa do rúk profesionálneho lekára. Už po prvom vyšetrení pomocou moderných diagnostických prístrojov proktológ stanoví diagnózu a určí efektívnu liečbu, ktorá Vás zbaví nepohody, nepríjemných pocitov a bolestí v oblasti anusu.

Liečba sa vykonáva v:
Dohodnúť termín
Urobte si stretnutie hneď teraz!
Služba kontroly kvality