Liečba análnych polypov v Bratislave

Análne polypy alebo polypy v konečníku sú benígne (nezhubné) novotvary, ktoré sa vyvíjajú v stenách dutého orgánu. K sliznici konečníka sú pripojené výrastkom a vyvolávajú nepríjemné pocity vo forme svrbenia, bolesti a nepríjemných pocitov. Niekedy novotvary necítite, to znamená, že vývoj análnych polypov je asymptomatický.

Častejšie sú polypy diagnostikované u mužov. Vo všeobecných prípadoch zoskupenie polypov vzniká z jedného polypu, čo vedie k análnym trhlinám a paraproktitíde. V prípade ak sa polypy nachádzajú v tele dlho – môžu vyvolať onkologické ochorenie.

Nakoľko nebezpečné sú análne polypy

Análny polyp je benígny novotvar, ktorý je lokalizovaný vo vnútri konečníka alebo v oblasti konečníka. Polypy vznikajú kvôli dlhotrvajúcemu zápalu (chronické gastrointestinálne ochorenia).

Symptómy análneho polypu:

Nebezpečenstvo vzniku análnych polypov je v tom, že análny polyp je prekancerózny stav, ktorého vývoj môže prerásť do onkologického ochorenia.

Ak sa polyp v konečníku výrazne zväčšuje, potom môže spôsobiť stenózu konečníka: čiastočné blokovanie priechodu v konečníku. Čím väčší je priemer polypu, tým vyšší je stupeň stenózy. Takéto blokovanie vyvoláva ťažšie vyprázdňovanie, zápchu či dočasnú nepriechodnosť čriev. Priemer konečníka sa zužuje a stáva sa menším ako priemer fekálneho stĺpca.

Okrem stenózy a možných problémov s vyprázdňovaním čreva hrozí zväčšenie polypu ešte závažnejšou komplikáciou: malignitou.  Zväčšovanie polypu zvyšuje pravdepodobnosť degenerácie novotvaru do predonkologickej a rannej onkologickej formy.

Príčiny vzniku análnych polypov

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa môžu vyvinúť análne polypy:

  • chronický zápal,
  • nesprávna a nevhodná strava,
  • nadmerná konzumácia alkoholu,
  • „starnutie“ črevného epitelu a sliznice,
  • enteritída a dyzentéria,
  • ulcerózna proktosigmoiditída a kolitída,
  • brušný týfus.

Zoskupenia  polypov sa často tvoria, aj keď je človek úplne zdravý. Ich vznik sa spája aj s nepriaznivou ekológiou, ale takéto prípady sú zriedkavé.

Miniinvazívna liečba análnych polypov

S liečbou análnych polypov pomáha medikamentózna forma. Užívajú sa lieky antivírusové, protizápalové a antihistaminiká. Pri liečbe análnych polypov tiež pomáha rádiofrekvenčná metóda. Odstránenie análnych polypov sa uskutočňuje pomocou rádiofrekvenčného prístroja Surgitron. Gél s mezokaínom zaisťuje bezbolestnosť akejkoľvek procedúry a zmierňuje nepohodlie. Ak dôjde k alergickej reakcii, liek proti bolesti sa predpisuje individuálne.

Objednať sa na konzultáciu a vyšetrenie k proktológovi môžete telefonický na čísle, ktoré je uvedené na webovej stránke alebo môžete vyplniť formulár pre online objednanie sa na vyšetrenie.

MUDr. Tibor Molnár
MUDr. Tibor Molnár
Lekári oddelenia proktológie

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave

Prvotné vyšetrenie u proktológa (vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia, konzultácia)
49 eur
Prvotné vyšetrenie u proktológa dôchodca, invalíd (vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia, konzultácia)
45 eur
Opakovaná konzultácia u proktológa bez balika liečby
39 eur
Opakovaná konzultácia u proktológa bez balika liečby dôchodca, invalíd
35 eur
Opakované diagnostické vyšetrenie u proktológa po 3 mesiacoch (fyzikálne vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia)
49 eur
Opakované diagnostické vyšetrenie u proktológa po 3 mesiacoch dôchodca, invalíd
45 eur
Anoskopia
20 eur
Anoskopia dôchodca, invalíd
19 eur
Rektoskopia
25 eur
Rektoskopia dôchodca, invalíd
20 eur

Lekári oddelenia proktológie DoktorPro Bratislava

Články lekárskej príručky

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy