Liečba análneho svrbenia v DoktorPRO Bratislava

Medicínske centrum DoktorPRO Bratislava sa špecializuje na miniinvazívnu liečbu proktologických ochorení. Pre zistenie prečo sa objavilo silné svrbenie v konečníku, je potrebné sa objednať na konzultáciu a vyšetrenie k lekárovi proktológovi.

Príčiny vzniku análneho svrbenia

Análne svrbenie sa veľmi často objavuje bez zjavného dôvodu, ale mal by to byť prvý signál pre navštevu proktológa. Prečo je tento nevinný symptóm nebezpečný?

Keď sa znižuje tonus zvierača, žieravý sliz z konečníka sa dostáva von, dráždi pokožku okolo konečníka a objavuje sa análne svrbenie. Znížený tonus zvierača naznačuje choroby konečníka –  môžu to byť hemoroidyanálna trhlina, nádory, zápal sliznice konečníka a sigmoidálneho hrubého čreva (dolnej časti hrubého čreva). Análne svrbenie môže byť navyše príznakom prostatitídy, vaginitídy, psoriázy, atopického ekzému, helminthických invázií a iných nepríjemných chorôb. Preto musíte čo najskôr navštíviť proktológa.

Prevencia análneho svrbenia

Liečba svrbenia konečníka zahŕňa špecifickú diétu, ale bolesť sa môže zosilniť nedodržiavaním konkrétnej diéty. Odporúča sa nekonzumovať:

 • mäsový bujón,
 • vaječné bielka,
 • med,
 • čokoládu, 
 • údeniny,
 • korenie, 
 • kávu,
 • alkohol.

Pri análnom svrbení a hemoroidoch by ste mali tiež obmedziť používanie kuchynskej soli. Neskúšajte samoliečbu. Príčinu svrbenia konečníka môže zistiť iba proktológ. Preto, ak máte akékoľvek ťažkosti v konečníku alebo akékoľvek iné príznaky proktologického ochorenia, okamžite navštívte proktológa.

Liečba análneho svrbenia

Ako liečiť svrbenie v konečníku? Po prvé, príčinu svrbenia musí odhaliť i odstrániť proktológ. Pre zistenie príčiny svrbenia vykoná proktológ komplexné vyšetrenie, ktoré zahŕňa: anoskopiu, rektoskopiu, laboratórne testy. Lekár tiež môže odporučiť špeciálnu stravu bohatú na vlákninu. V každom prípade by ste mali by vylúčiť: alkohol, mastné, vyprážané a korenené jedlá.

Ak sa zistia príčiny svrbenia konečníka, potom proktológ predpíše liečbu. Často je liečenie založené na užívaní rôznych liekov, ktoré majú sprievodné účinky. Lieky potláčajú svrbenie a pálenie v konečníku.

Ak sa sťažujete na silný pocit pálenia v konečníku (ak vás svrbí alebo páli počas defekácie), musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá osobnej hygieny:

 • časté umývanie teplou vodou, pri pálení a svrbení v konečníku bez ohľadu na dôvod,
 • používanie zásypu (ak hemoroidy nekrvácajú),
 • chladivé obklady s vývarom z upokojujúcich byliniek,
 • vylúčenie kontaktu podráždenej pokožky so syntetickými materiálmi.

Proktológovia v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava vykonajú rýchle, bezbolestné a absolútne pohodlné vyšetrenie konečníka, stanovia presnú diagnózu a predpíšu účinnú liečbu. Objednať sa na vyšetrenie k lekárovi proktológovi sa môžete telefonicky na čísle, ktoré je uvedené na webovej stránke alebo môžete vyplniť formulár pre online objednanie sa na vyšetrenie.

MUDr. Tibor Molnár
MUDr. Tibor Molnár
Lekári oddelenia proktológie

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave

Prvotné vyšetrenie u proktológa (vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia, konzultácia)
49 eur
Prvotné vyšetrenie u proktológa dôchodca, invalíd (vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia, konzultácia)
45 eur
Opakovaná konzultácia u proktológa bez balika liečby
39 eur
Opakovaná konzultácia u proktológa bez balika liečby dôchodca, invalíd
35 eur
Opakované diagnostické vyšetrenie u proktológa po 3 mesiacoch (fyzikálne vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia)
49 eur
Opakované diagnostické vyšetrenie u proktológa po 3 mesiacoch dôchodca, invalíd
45 eur
Anoskopia
20 eur
Anoskopia dôchodca, invalíd
19 eur
Rektoskopia
25 eur
Rektoskopia dôchodca, invalíd
20 eur

Lekári oddelenia proktológie DoktorPro Bratislava

Články lekárskej príručky

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy