Logo
0800200000
Čítať 6 minút

Ako odstrániť rektálnu fistulu?

Ako odstrániť rektálnu fistulu?
Čítať 6 minút | Vytvorené: 4 máj 2023 | aktualizované: 1 jún 2023 | 7569 7569
1

Čo je rektálna fistula?

Rektálna fistula je ochorenie črevného traktu charakterizované vytvorením hnisavého kanálika v mäkkom tkanive perianálnej oblasti. Pararektálnu fistulu diagnostikuje a lieči proktológ.

Rektálna fistula je abnormálny otvor medzi konečníkom a kožou konečníka. Rektálna fistula je zvyčajne spôsobená akútnym štádiom paraproktitídy. Z fistuly môže vytekať krv, výpotok, hnis a spôsobuje pretrvávajúci zápal perianálnej oblasti. Análna fistula je nebezpečná a je potrebné ju liečiť, pretože môže viesť k deformácii svalov zvierača a inkontinencii stolice.

2

Ako vyzerá análna fistula?

Rektálna fistula vyzerá ako lievikovitý, zapálený otvor v perianálnej oblasti. Fistula na zadku je malá ranka naplnená hnisom. Kokcygeálna fistula vyzerá ako malý, hnisom naplnený otvor v zadku. Príznaky análnej fistuly sú:

 • bolesť v oblasti konečníka;
 • začervenanie a zápal kože v blízkosti konečníka;
 • zápcha;
 • svrbenie konečníka;
 • bolesť pri vyprázdňovaní;
 • prítomnosť krvi v stolici;
 • bolesť kostrče;
 • pocit cudzieho telesa v konečníku;
 • hnis, krv a výpotok z fistuly.

Pri zápale análnej fistuly sa môže zvýšiť aj telesná teplota. Pacienti môžu byť slabí a neschopní zostať dlho sedieť. Vonkajšia rektálna fistula spája črevá s kožou v blízkosti konečníka. Vnútorná črevná fistula vzniká v konečníku a nemá výstup na povrch kože.

3

Príčiny vzniku rektálnej fistuly

Hlavnou príčinou vzniku fistuly je komplikácia akútnej paraproktitídy. Patogény (stafylokoky, streptokoky) infiltrujú tkanivo konečníka a spôsobujú zápal pararektálnej oblasti.

Príčiny vzniku rektálnej fistuly

Príčiny vzniku rektálnej fistuly

Ďalšie príčiny vzniku rektálnej fistuly sú:

 • nedostatočná hygiena konečníka;
 • narušenie krvného obehu v dôsledku sedavého spôsobu života;
 • hemoroidy;
 • análne trhliny;
 • hnačka a zápcha;
 • úraz konečníka.

Fistula môže vzniknúť aj po komplikáciách gastrointestinálnych ochorení (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba). Perianálna fistula sa môže vzniknúť v dôsledku cukrovky a imunodeficiencie (dôsledok metabolickej poruchy). Rektovaginálna fistula môže vzniknúť v dôsledku pôrodnej traumy. Perineálna fistula u žien vzniká pri infekcii popôrodných poranení.

4

Môže sa fistula zahojiť sama?

Fistula sa sama nezahojí. Hnisavá infekcia konečníka si vyžaduje liečbu. Neliečená rektálna fistula sa môže zhoršiť a spôsobiť väčší zápal. Komplikácie rektálnej fistuly sú:

 • zápal zvierača;
 • inkontinencia stolice;
 • absces. 

U pacienta sa môže objaviť silné krvácanie a hnisavé dutiny v mäkkých tkanivách. Ak sa objaví rektálna fistula, je nevyhnutné navštíviť proktológa a začať liečbu.

5

Ako odstrániť hnis z fistuly?

Ak chcete odstrániť hnis z fistuly, musíte navštíviť proktológa. Lekár vás vyšetrí a určí najvhodnejší spôsob odstránenia hnisu z fistuly. Na odstránenie hnisu z rany môžete použiť antiseptické lieky. Môžu sa použiť aj hojivé masti predpísané proktológom.

6

Ako sa odstraňuje rektálna fistula?

Rektálna fistula sa dá rýchlo odstrániť chirurgicky. Pred operáciou proktológ vykoná vyšetrenie pomocou anoskopu a rektoskopu a pošle pacienta na krvné testy a vyšetrenie stolice. Lekár môže pred operáciou predpísať liečbu antibiotikami. Pred odstránením fistuly sa pacientovi podá črevný klystír. Odstránenie rektálnej fistuly prebieha v lokálnej alebo celkovej anestézii v závislosti od stupňa poškodenia tkaniva konečníka. Zákrok prebieha v nasledovne:

 1. Chirurg urobí rez v mieste fistuly a vyreže abnormálne tkanivo.
 2. Z dutiny úplne odstráni hnis.
 3. V prípade potreby aplikuje stehy (v závislosti od veľkosti fistuly a veľkosti rezu).
 4. Chirurg priloží na ranu sterilný obväz.

Ošetrenie fistuly po operácii zahŕňa výplach rany a výmenu chirurgického obväzu. Aby sa predišlo vzniku komplikácií (zápal zvierača, absces), môže proktológ predpísať aj liečbu antibiotikami.

7

Laserové odstránenie rektálnej fistuly

Laserové odstránenie rektálnej fistuly je miniinvazívny zákrok, pri ktorom sa laserový lúč nasmeruje na otvor fistuly a poškodené tkanivo sa vyreže bez zásahu do okolitých tkanív. Laserové odstránenie fistuly konečníka si nevyžaduje hospitalizáciu a trvá približne 30 minút. Výhody laserového ošetrenia fistuly sú:

 • bezbolestnosť (zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii);
 • nulové krvácanie po zákroku;
 • rýchla rekonvalescencia (približne dva týždne).

Po laserovom odstránení fistuly sa vyrezané tkanivo (v prípade potreby) odošle na histologické vyšetrenie. Lekár predpíše aj lieky na urýchlenie hojenia rany.

8

Ako dlho trvá hojenie fistuly po operácii?

Rektálna fistula sa zahojí do jedného mesiaca po operácii. Pri laserovej operácii fistuly trvá rekonvalescencia približne dva až tri týždne. Odporúčania po operácii rektálnej fistuly sú:

 • dva týždne po zákroku sa vyhnite fyzickej aktivite;
 • v priebehu jedného mesiaca nenavštevujte kúpele ani sauny;
 • dodržiavajte správnu hygienu konečníka;
 • v priebehu dvoch až troch týždňov sa vyhýbajte dvíhaniu ťažkých bremien.

Ak sa fistula po operácii dlho nehojí, poraďte sa so svojim proktológom, aby zistil príčinu oneskorenej regenerácie tkaniva. V prípade potreby vám lekár predpíše aj antibiotiká, aby vylúčil vznik infekcie.

9

Liečba rektálnej fistuly bez operácie

Proktológovia neodporúčajú liečiť rektálnu fistulu bez operácie. Nechirurgická liečba môže pomôcť zmierniť prejavy fistuly, ale zápal úplne nevylieči. O spôsobe odstránenia pararektálnej fistuly rozhodne lekár po vyšetrení a testoch.

10

Liečba pilonidálnej fistuly doma

Liečbu pilonidálnej fistuly v domácom prostredí predpisuje proktológ. Neliečte pilonidálnu fistulu ľudovými prostriedkami ani svojpomocne, pretože sa zápal v anorektálnej oblasti môže zhoršiť. Masti a krémy na liečbu fistuly doma by mal predpísať lekár po vyšetrení. Proktológ dá aj odporúčania na pooperačnú starostlivosť o pilonidálnu fistulu, vďaka čomu sa tkanivo rýchlešie zregeneruje.

Prevencia vzniku fistuly konečníka zahŕňa včasnú liečbu paraproktitídy a análnych trhlín. Rovnako je dôležité konzumovať stravu s vysokým obsahom vlákniny (nachádza sa v bobuľovinách, strukovinách, kapuste), vyhýbať sa sedavému spôsobu života a vzdať sa zlozvykov.

Proktológia v DoktorPRO v Bratislave

Ako odstrániť rektálnu fistulu? - MUDr. Ivan Sedlák
MUDr. Ivan Sedlák
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Hodnotenie článku:
4 s 5 na základe 3 hodnotenia
Ako odstrániť rektálnu fistulu?
Lekár oddelenia proktológie.

Položte otázku Chirurgovi-proktológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Jozef pred 6 mesiacmi
Dobrý deň. Ako dlho sa dá žiť s fistulou?
Odpovedať
Dobrý deň. Fistula nie je život ohrozujúci stav, ale môže spôsobiť komplikácie. Neliečenie fistuly môže viesť k abscesom, deformáciám konečníka a inkontinencii stolice, preto ak máte fistulu, objednajte sa na vyšetrenie k proktológovi.
Kristína pred 6 mesiacmi
Dobrý deň. Kedy sa môžem posadiť po odstránení fistuly?
Odpovedať
Dobrý deň, po odstránení fistuly je vhodné sa niekoľko dní vyhýbať sedeniu. Dĺžka rekonvalescencie závisí od rozsahu poškodenia anorektálnej oblasti a spôsobu odstránenia fistuly.
Anastasiia pred 6 mesiacmi
Dobrý deň. Pomáha Levomecol pri liečbe fistuly.
Odpovedať
Dobrý deň, Levomecol pomáha hojiť rany a zmierňovať príznaky zápalu fistuly. Pomocou mastí však nie je možné sa fistuly úplne zbaviť. Na odstránenie abnormálneho tkaniva je potrebná operácia.
Viktoria pred 6 mesiacmi
Dobrý deň. Čo robiť, ak fistula krváca?
Odpovedať
Dobrý deň, ak fistula krváca, mali by ste postihnuté miesto umyť peroxidom vodíka alebo chlórhexidínom a priložiť sterilný obväz. Po zastavení krvácania je potrebné konzultovať liečbu s proktológom.
Beata pred 7 mesiacmi
Dobrý deň. Ako sa správne starať o fistulu po operácii?
Odpovedať
Dobrý deň. Po odstránení fistuly sa musíte uistiť, že rana nie je infikovaná, používať antiseptiká a sterilný obväz. Mali by ste sa taktiež vyhýbať horúcim kúpeľom, návštevám bazénov a sáun, pretože vystavenie rany vysokým teplotám môže spôsobiť krvácanie.
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.