Liečba análnych trhlín a hemoroidov v Bratislave

Sieť medicínskych centier DoktorPRO sa špecializuje na účinnú a nechirurgickú (miniinvazívnu) liečbu proktologických chorôb. Miniinvazívnu terapiu bez bolesti a komplikácií vykonávajú skúsení a vysoko kvalifikovaní lekári.

Príčiny vzniku análnych trhlín

Análna trhlina konečníka je pozdĺžna trhlina, rana alebo vred medzi zúbkovanou čiarou a okrajom análneho kanála. Spravidla sa nachádza pozdĺž stredovej čiary zadného polkruhu konečníka.

Jednou z najbežnejších príčin análnych trhlín je nesprávne vyprázdňovanie. Stala zápcha vedie k tomu, že stolica sa stáva tvrdou a objemnou, čo spôsobuje prasknutia a trhliny v konečníku. Zároveň medzi bežné príčiny vzniku análnych trhlín okolo konečníka patria aj rôzne dráždivé činitelia – hnačky trvajúce niekoľko dní, konzumácia dráždivého korenia, niektoré lieky, masívne uvoľňovanie žlče.

Príčiny vzniku hemoroidov

Existuje mnoho dôvodov vzniku a zápalu hemoroidov. V prvom rade ide o sedavý spôsob života, keď človek musí stráviť veľkú časť dňa za pracovným stolom. Okrem toho môžu byť hemoroidy vyprovokované:

 • alkoholom a fajčením,
 • dlhotrvajúcim prechladnutím so silným kašľom,
 • zvýšenou fyzickou aktivitou, 
 • tehotenstvom a pôrodom,
 • nesprávnym stravovaním,
 • absenciou potravín rastlinného pôvodu s obsahom vlákniny v strave.

Hemoroidy počiatočného štádia, charakterizované miernym zväčšením vnútorných hemoroidov, si človek nemusí hneď všimnúť. Včasná návšteva lekára umožňuje vyliečiť hemoroidy bez operácie.

Liečba análnych trhlín

Proktológovia medicínskeho centra DoktorPRO Bratislava vykonávajú komplexnú nechirurgickú liečbu análnej trhliny v závislosti od formy ochorenia – akútnej alebo chronickej. V prípadoch, keď sa nedávno objavila análna trhlina, sa na ošetrenie používa komplex mastí, ktoré zmierňujú svalové kŕče a podporujú rýchle hojenie. Ak je ochorenie konečníka chronické, lekár použije na ošetrenie rádiofrekvenčný prístroj Surgitron, ktorý jemne vyrezáva okraje análnej trhliny s minimálnymi rezmi a po zákroku sa trhlina čoskoro zahojí. V porovnaní s konzervatívnou (medikamentóznou) liečbou análnych trhlín má rádiofrekvenčná metóda nasledujúce výhody:

 • bezbolestnosť, a to ako počas samotného zákroku, tak aj počas obdobia hojenia;
 • nie je potrebná anestézia, možno budete potrebovať iba anestetický gél na zmiernenie nepohodlia;
 • komplikácie vo forme opuchov a recidív sa znižujú a hojenie je rýchlejšie.

Pri neúčinnosti konzervatívnej liečby análnej trhliny po pôrode (čapíky, masti, lieky posilňujúce krvné cievy) môže byť potrebné vyrezať trhlinu v análnom kanáli a črevách.

Liečba hemoroidov

V závislosti od typu patológie rozlišujú vnútorné a vonkajšie hemoroidy. V prvom prípade môže byť choroba diagnostikovaná až po dôkladnom vyšetrení pacienta alebo v dôsledku zhoršenia ochorenia. V druhom prípade hemoroidy nadobúdajú formu vonkajšej hrčky (vonkajší hemoroid) v análnej oblasti, ktorá spôsobuje bolesť pri vyprázdňovaní a často krváca.

Na proktologickom oddelení DoktorPRO Bratislava sa vykonáva nechirurgická liečba hemoroidov. Používame iba miniinvazívne metódy, ktorých podstatou je zabránenie prívodu krvi do hemoroidálneho uzla, v dôsledku čoho uzol postupne odumiera a s výkalmi vychádza v priebehu 1 – 2 týždňov.

Pri ligácii latexovými krúžkami sa na hemoroid navlečie gumový krúžok a fotokoagulácia zahŕňa kauterizáciu jeho stopy infračerveným lúčom. Vďaka použitiu metód nechirurgickej liečby hemoroidov pacient zostáva práceschopný – ihneď po ukončení zákroku sa môže vrátiť do svojho obvyklého života.

Výhody bezoperačneho odstránenia hemoroidov:

 • liečba sa vykonáva ambulantne,
 • bez anestézie,
 • zákrok trvá od 5 minút do hodiny (v závislosti od zložitosti prípadu),
 • bez bolesti a komplikácií,
 • menej obmedzení týkajúcich sa stravovania a fyzickej námahy po liečbe.

Proktológovia DoktorPRO Bratislava sú schopní pomôcť zbaviť sa hemoroidov všetkým pacientom, ktorí sa na nás obratia. Hlavnou podmienkou úspešného odstránenia alebo liečby je včasné obrátenie na medicínske centrum. Objednať sa na vyšetrenie k proktológovi môžete telefonicky alebo môžete vyplniť formulár pre online objednanie na webovej stránke.

MUDr. Tibor Molnár
MUDr. Tibor Molnár
Lekári oddelenia proktológie

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave

Prvotné vyšetrenie u proktológa (vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia, konzultácia)
49 eur
Prvotné vyšetrenie u proktológa dôchodca, invalíd (vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia, konzultácia)
45 eur
Opakovaná konzultácia u proktológa bez balika liečby
39 eur
Opakovaná konzultácia u proktológa bez balika liečby dôchodca, invalíd
35 eur
Opakované diagnostické vyšetrenie u proktológa po 3 mesiacoch (fyzikálne vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia)
49 eur
Opakované diagnostické vyšetrenie u proktológa po 3 mesiacoch dôchodca, invalíd
45 eur
Anoskopia
20 eur
Anoskopia dôchodca, invalíd
19 eur
Rektoskopia
25 eur
Rektoskopia dôchodca, invalíd
20 eur

Lekári oddelenia proktológie DoktorPro Bratislava

Články lekárskej príručky

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy