Liečba análnych trhlín v Bratislave

Trhlina v oblasti análneho otvoru alebo análna trhlina je bolestivá lineárna trhlina v dolnej časti análneho kanála. V počiatočných štádiách sú análne trhliny zvyčajne povrchové a prechádzajú len cez epitel. S postupom ochorenia môže byť postihnutá celá hrúbka sliznice análneho otvoru. Príčiny vzniku análnej trhliny:

  • nedostatok surového ovocia a zeleniny v strave;
  • zápcha;
  • hnačka;
  • análny sex;
  • pôrod.

Análne trhliny môžu byť spôsobené aj análnymi ochoreniami (análny kondylóm, sfinkteritída, hemoroidy alebo rakovina konečníka). V zriedkavých prípadoch môžu byť análne trhliny spôsobené traumou a chirurgickým zákrokom.

Príznaky análnych trhlín

V niektorých prípadoch malé análne trhliny nespôsobujú ľuďom nepríjemné pocity a prítomnosť problému indikuje iba krv z análneho otvoru na toaletnom papieri.

Na análnu trhlinu môžu poukazovať aj kŕče análneho zvierača a prítomnosť žiliek v stolici. Bolesť počas vyprázdňovania sa zvyšuje po konzumácii korenených jedál alebo pití alkoholu.

Typy análnych trhlín

Análne trhliny sa delia na akútne a chronické. Akútna análna trhlina vyzerá ako čerstvý rez.

Chronické análne trhliny sú zvyčajne hlbšie a môžu mať vnútorné alebo vonkajšie mäsité výrastky. Trhlina sa považuje za chronickú, ak sa nehojí dlhšie ako osem týždňov.

Dôsledkom análnych trhlín môžu byť rektálne fistuly alebo akútna paraproktitída.

Análna fistula je patologický kanál v oblasti okolo konečníka, z ktorého môže unikať stolica. Diagnostiku a liečbu análnej trhliny v Bratislave vykonávajú proktológovia v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava.

Liečba análnych trhlín v Bratislave

Aby ste predišli análnym trhlinám, mali by ste sa vyhnúť všetkým rizikovým faktorom, ktoré k ním vedú. Výživa a dostatočný pitný režim zohrávajú kľúčovú úlohu pri prevencii análnych trhlín. Pri náchylnosti k análnym trhlinám by mala byť strava obohatená o zeleninu, ovocie a obilniny, aby sa predišlo zápche.

Análne trhliny sa zriedkakedy zahoja samy. Liečba rektálnej trhliny môže byť konzervatívna, chirurgická alebo minimálne invazívna.

Konzervatívna liečba análnych trhlín zahŕňa diétu, masti a čapíky určené na análne trhliny a sedavé kúpele. Masti a čapíky na análne trhliny môžu pomôcť pri akútnom stave, ale sú neúčinné pri chronickom stave.

Liečba análnych trhlín s pomocou rádiových vĺn je minimálne invazívny chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva bez rezov, čo umožňuje pacientovi vrátiť sa k normálnemu životnému štýlu už za niekoľko hodín po operácii a vyhnúť sa tak jazvám a stehom. 

Výhody minimálne invazívnej liečby análnych trhlín na proktologickom oddelení medicínskeho centra DoktorPRO Bratislava sú:

  • rýchla rekonvalescencia;
  • minimálne riziko bakteriálnych komplikácií a recidívy;
  • nepoškodené zdravé tkanivo.

Ak sa chcete objednať k proktológovi na konzultáciu a liečbu análnej trhliny v Bratislave v DoktorPRO Bratislava, vyplňte objednávkový formulár alebo zavolajte na číslo uvedené na webovej stránke. 

MUDr. Tibor Molnár
MUDr. Tibor Molnár
Lekári oddelenia proktológie

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny vyšetrenia lekárov sú uvedené v cenníku, náklady na liečbe sa tvoria na základe výsledkov vyšetrenia.

Prvotné vyšetrenie u proktológa (vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia, konzultácia)
49 eur
Prvotné vyšetrenie u proktológa dôchodca, invalíd (vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia, konzultácia)
45 eur
Opakovaná konzultácia u proktológa bez balika liečby
39 eur
Opakovaná konzultácia u proktológa bez balika liečby dôchodca, invalíd
35 eur
Opakované diagnostické vyšetrenie u proktológa po 3 mesiacoch (fyzikálne vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia)
49 eur
Opakované diagnostické vyšetrenie u proktológa po 3 mesiacoch dôchodca, invalíd
45 eur
Anoskopia
20 eur
Anoskopia dôchodca, invalíd
19 eur
Rektoskopia
25 eur
Rektoskopia dôchodca, invalíd
20 eur

Lekári oddelenia proktológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o chirurgoch-proktológoch DoktorPro v Bratislave

Dobrý deň, po dnešnej návšteve u pána doktora Porytského som veľmi spokojná. Doktor je veľmi pokojný a milý človek, a hlavne vyzerá, že sa vyzná do svojej profesie. Vypočuje pacienta a povie mu svoj postoj ku zdravotnému problému. Môžem len doporučiť! Hana
Hana , 10.09.2022. Ukázať odpoveď
Hodnotenie:

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy