Logo
0800200000

Čo spôsobuje bolesť análneho otvoru a svrbenie konečníka?

Čo spôsobuje bolesť análneho otvoru a svrbenie konečníka?
Čítať 5 minút | Vytvorené: 14 december 2022 | aktualizované: 31 január 2023 | 42186 42186
Bolesť análneho otvora, svrbenie a pálenie v konečníku je spôsobené podráždením sliznice konečníka.

Bolesť konečníka môže byť príznakom proktologických, gynekologických alebo gastroenterologických problémov.

Prečo sa vyskytuje bolesť análneho otvoru?

Bolesť análneho otvoru sa môže vyskytnúť v dôsledku úrazu, zápalu alebo infekčného ochorenia konečníka.

Príčiny bolesti v konečníku

Príčiny bolesti v konečníku

Príčiny bolesti konečníka sú:

 • hemoroidy;
 • fistula v konečníku;
 • análna trhlina;
 • paraproktitída;
 • cysta na stavci;
 • perineurálna cysta;
 • vypadnutie konečníka;
 • Crohnova choroba;
 • kryptitída;
 • nádor v konečníku.

Bolesť perinea a konečníka u žien môže byť spôsobená adnexitídou, mimomaternicovým tehotenstvom alebo apoplexiou vaječníkov. Konečník môže byť bolestivý v dôsledku prítomnosti cudzích telies a po análnom sexe.

Prečo bolesť vystreľuje do konečníka?

Bolesť v análnom otvore môže mať rôznu intenzitu a charakter. Bodavá bolesť vyžarujúca do konečníka môže byť dôsledkom hemoroidov alebo análnych trhlín počas defekácie. Ťahavá bolesť a tlak v konečníku sa môže objaviť po úraze konečníka. U žien a mužov s pohlavne prenosnými chorobami sa môže vyskytnúť aj bolesť v konečníku. 

Bolesť konečníka a podbruška sa môže objaviť počas menštruácie a pri gynekologických ochoreniach. Proktológ môže mať podozrenie na gastrointestinálne abnormality, ak má žena bolesti v podbrušku a v konečníku. Bolesť v konečníku môže spôsobiť aj osteochondróza.

Bolesť v konečníku spôsobená hemoroidmi

Hemoroidy sú proktologické ochorenie spojené s poškodením žíl v konečníku v dôsledku poruchy ich prekrvenia. Príznaky zápalu konečníka pri hemoroidoch sú:

 • bolesť v konečníku po defekácii;
 • prítomnosť krvi v stolici;
 • kŕče zvierača;
 • bolesť konečníka pri dlhom sedení;
 • svrbenie a pálenie konečníka.

Hemoroidálne uzliny môžu v noci spôsobiť náhlu bolesť v konečníku. Môžu sa objaviť aj kŕče konečníka a silné krvácanie. Prevencia hemoroidov zahŕňa aktívny životný štýl, vyhýbanie sa alkoholu a správnu hygienu. Taktiež je potrebné dodržiavať diétu a vyhýbať sa mastným, pikantným, údeným a sladkým jedlám. 

Bolesť spôsobená análnymi trhlinami

Análna trhlina je poranenie sliznice konečníka, ktoré sa vyznačuje bolesťou počas vyprázdňovania. Chronické análne trhliny spôsobujú u žien a mužov nepríjemné pocity v konečníku a rany a vredy v rektálnej oblasti. Bolesť pri análnych trhlinách môže pretrvávať niekoľko hodín po vyprázdnení čriev a môže sa objaviť aj kŕč zvierača.

Prečo svrbí konečník?

Svrbenie konečníka je patologický stav, ktorý vzniká v dôsledku podráždenia sliznice konečníka. Príčiny svrbenia a pálenia v konečníku sú:

 • zápcha alebo hnačka;
 • zápalové ochorenie čriev (proktitída, paraproktitída);
 • hemoroidy;
 • vypadnutie konečníka;
 • análne trhliny.

Svrbenie konečníka u žien a mužov môže vzniknúť dôsledkom dermatitídy alebo nakazením organizmu parazitmi. Pálenie a svrbenie konečníka môže byť spôsobené aj pohlavne prenosnou chorobou. 

Aké parazity spôsobujú svrbenie v konečníku?

Svrbenie konečníka spôsobujú parazity žijúce v črevách (giardia, mrľa detská, askarióza), ktoré sa do tela dostávajú konzumáciou nekvalitnej vody a potravín. Hlísty v konečníku nakladú vajíčka, čo spôsobuje neustále podráždenie konečníka. 

Giardia sa prejavuje bolesťou a svrbením v oblasti perinea a konečníka u žien a mužov. Môže sa vyskytnúť hnačka a vyrážky na tele. Svrbenie pri mrle detskej v konečníku sa vyskytuje v noci a pri askarióze počas dňa, čo je spôsobené rozmnožovaním parazitov. 

Ako vyliečiť bolesť v konečníku?

Na liečbu bolesti v konečníku je potrebné navštíviť proktológa. Na prvej konzultácii lekár pacienta vyšetrí, vypočuje si jeho ťažkosti, odoberie vzorky a predpíše ďalšie vyšetrenia. Diagnostika bolesti konečníka pozostáva z vyšetrenia stolice a v prípade potreby z rektomanoskopie alebo anoskopie. 

Na základe výsledkov vyšetrenia proktológ predpíše liečbu bolesti konečníka, ktorá môže zahŕňať podávanie liekov proti bolesti, protizápalových alebo antiparazitárnych liekov. Na odstránenie hemoroidálnych uzlín môže byť potrebné vykonať aj minimálne invazívnu chirurgickú liečbu. 

Hrčky v konečníku

Hrčky v konečníku sú nezhubné hrčky v oblasti konečníka, ktoré vznikajú v dôsledku zápalu žíl v konečníku. Najčastejšími príčinami hrčiek v rektálnej oblasti vznikajú v dôsledku komplikácií hemoroidov, ktoré sprevádza pálenie a bolesť pri vyprázdňovaní. 

Hrčky v konečníku lieči proktológ. Na liečbu hrčiek v oblasti konečníka lekár predpisuje potrebné lieky a diétu, ktorá zlepší celkový stav organizmu a normalizuje fungovanie gastrointestinálneho traktu.

Proktológia v DoktorPRO v Bratislave

Čo spôsobuje bolesť análneho otvoru a svrbenie konečníka? - MUDr. Ivan Sedlák
MUDr. Ivan Sedlák
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

1. Čo spôsobuje zvýšenú plynatosť v konečníku?

Častý výskyt plynov v konečníku (plynatosť) môžu byť príznakom gastroenterologických alebo proktologických ochorení. Zvýšená plynatosť môže byť príznakom porúch trávenia, motoriky a nerovnováhy črevnej mikroflóry.

2. Môže osteochondróza postihnúť konečník?

Osteochondróza môže postihovať dolnú časť chrbta, slabiny a konečník. Ak sa nevyskytujú žiadne iné proktologické príznaky (svrbenie a pálenie konečníka, bolesť a krvácanie pri vyprázdňovaní), je potrebné sa objednať na vyšetrenie k neurológovi.

3. Ako zastaviť krvácanie z konečníka?

Krvácanie z konečníka je možné zastaviť ešte pred návštevou lekára použitím tlakového obväzu na ranu. Ranu je potrebné umyť a použiť čistý obväz a pevne ho pritlačiť na krvácajúcu oblasť. Môžu sa použiť aj lieky na riedenie krvi a vazokonstrikčné lieky.

4. Ako zmierniť pocit pálenia v konečníku?

Na zmiernenie pocitu pálenia v konečníku je potrebné identifikovať príčinu pálenia. Je potrebné navštíviť proktológa, absolvovať rektomanoskopiu a vyšetrenie na prítomnosť parazitov. Na základe výsledkov vyšetrenia vám proktológ predpíše lieky na zmiernenie zápalu konečníka.

5. Ako rýchlo je možné vyliečiť trhlinu v análnom otvore?

Na rýchlu liečbu trhlín v konečníku je potrebné navštíviť proktológa. Samoliečba môže viesť k zhoršeniu stavu a vzniku zápalu konečníka. Proktológ môže predpísať protizápalové a regeneračné lieky, ktoré pomôžu rýchlo vyliečiť patologický stav.

Hodnotenie článku:
3 s 5 na základe 2 hodnotenia
Čo spôsobuje bolesť análneho otvoru a svrbenie konečníka?
Lekár oddelenia proktológie.
Čo spôsobuje bolesť análneho otvoru a svrbenie konečníka?
Článok preveril: MUDr. Tibor Molnár
Lekár chirurg proktológ.

Máte otázky ohľadom práce oddelenia proktológie
v DoktorPRO? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Štefan pred rokom
Dobrý deň. Prečo sa po vyprázdnení objavuje pálenie v konečníku.
Odpovedať
Dobrý deň. Pálenie a bolesť konečníka po defekácii sú príznaky proktologických ochorení. Príčinou pálenia a svrbenia konečníka môžu byť hemoroidy, análne trhliny, proktitída a iné patologické stavy konečníka. Presnú príčinu týchto príznakov môže určiť proktológ po vyšetrení.
Eva pred rokom
Dobrý deň. Môžem chodiť na masáže, keď mám Tarlovovu cystu?
Odpovedať
Dobrý deň, pri Tarlovovej cyste by ste sa mali vyhnúť masážam, zábalom, kúpeľom a saunám. Manuálne ošetrenie môže bolesť zvýšiť.
Maria pred rokom
Dobrý deň. Ako zmierniť bolesť v konečníku?
Odpovedať
Dobrý deň. Bolesť konečníka možno zmierniť priložením studeného obkladu na rektálnu oblasť alebo užívaním liekov proti bolesti. Následne je však potrebné navštíviť proktológa, aby stanovil presnú diagnózu a odstránil príčinu bolesti konečníka.
Dáša pred rokom
Dobrý deň, môže kolitída spôsobiť bolesť v konečníku?
Odpovedať
Dobrý deň, kolitída je ochorenie hrubého čreva, ktoré spôsobuje poruchy v tráviacom trakte. Príznakmi kolitídy môžu byť bolesť a ťažkosti pri vyprázdňovaní. Na stanovenie presnej diagnózy je potrebné objednať sa ku gastroenterológovi.
Andrej pred rokom
Dobrý deň. Pri vyprázdňovaní pociťujem bolesť, rezanie a vyskytuje sa aj krvácanie. Aká by mohla byť moja diagnóza?
Odpovedať
Dobrý deň. Presnú diagnózu môže stanoviť proktológ po vyšetrení. Najčastejším dôvodom bolesti a prítomnosti krvi počas vyprázdňovania sú hemoroidy. Tieto symptómy môžu byť taktiež príznakmi zápalového ochorenia čriev.
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.