Je análny sex prospešný?

Je análny sex prospešný?
Čítať 2 minúty | Zverejnené: 12 January 2023 | Перегляди 38249
Análny sex je jedným zo spôsobov, ako si spestriť intímny život, ale v honbe za novými pocitmi mnohí ľudia nemyslia na to, že tento druh intimity môže v niektorých prípadoch namiesto potešenia spôsobiť problémy.

Je análny sex škodlivý pre vaše zdravie? Nie, ale existujú určité riziká, ktoré nemusia byť prítomné pri vaginálnom alebo orálnom sexe. Análny sex je bezpečný, ak sa naň správne pripravíte podľa informácií v tomto článku.

Je možné sa nakaziť pohlavne prenosnými ochoreniami pri análnom sexe?

Riziko nákazy pohlavne prenosnými chorobami pri nechránenom análnom sexe je vyššie. Je to spôsobené vysokou pravdepodobnosťou vzniku mikrotraum vo vnútri konečníka, čo uľahčuje vstup patogénov.

Sliznica konečníka na rozdiel od pošvy nemá bunky, ktoré produkujú prirodzené mazivo, a ktoré ju chráni pred vysychaním a odieraním a má aj antimikrobiálny účinok. Okrem toho je sliznica konečníka tenšia ako vo vagíne. Kombinácia týchto dvoch faktorov zvyšuje riziko tržných rán a mikrotrhlín spojených s trením počas sexu. Keďže stolica, ktorá okrem odpadových produktov obsahuje aj patogénne mikroorganizmy, pri odchode z organizmu prechádza konečníkom a baktérie môžu preniknúť do poškodenej sliznice. Zvyšuje sa tak riziko vzniku análneho abscesu, ktorý je výsledkom hlbokej tkanivovej infekcie vyžadujúcej antibiotickú liečbu.

Keďže análny sex bez preventívnych opatrení môže viesť k bakteriálnym infekciám, výrazne zvyšuje riziko nákazy pohlavne prenosnými chorobami. Najčastejšie sa vyskytujú chlamýdie, kvapavka, hepatitída, HIV a herpes. 

K pohlavne prenosným infekciám dochádza nielen prostredníctvom mikrotrhlín v rektálnej sliznici, ale aj prostredníctvom telesných tekutín, ako je krv, semeno a prirodzená lubrikácia pohlavných orgánov. Pri análnom sexe je pravdepodobnosť nákazy HIV oveľa vyššia ako pri vaginálnom alebo orálnom sexe a pravdepodobnosť nákazy je 13krát vyššia u prijímajúceho partnera.

Análny sex pri hemoroidoch

Hemoroidy sú sprevádzané zápalom, rozšírením a stočením hemoroidálnych žíl, ktoré vytvárajú uzliny okolo konečníka, čo môže spôsobovať svrbenie, mierne krvácanie a bolesť. Tento stav spôsobuje veľa nepríjemností aj mimo intímneho života, preto je potrebné ho liečiť. Análny sex pri hemoroidoch sa neodporúča, pretože je ťažké zabrániť poškodeniu hemoroidálneho uzla. Neopatrné alebo príliš rýchle pohyby môžu spôsobiť krvácanie, zvýšené svrbenie a bolesť. Na zníženie rizika poškodenia hemoroidálneho uzla a podráždenia sliznice konečníka je potrebné dodržiavať tieto pravidlá:

  • začnite pomaly. Nie je potrebné sa ponáhľať — prienik by mal byť hladký a jemný;
  • používajte dostatočné množstvo lubrikantu na báze vody. Je lepšie vybrať si lubrikanty určené špeciálne na análny sex: s anestetickými (znecitlivujúcimi), antibakteriálnymi a regeneračnými zložkami;
  • venujte pozornosť tomu, ako sa cítite pri análnom sexe. Ak sa vyskytne bolesť, akt okamžite prerušte.

Samotný análny sex hemoroidy nespôsobuje, no pri rizikových faktoroch, ako je sedavý spôsob života, sedavé zamestnanie, častá zápcha, fajčenie, nadváha, tehotenstvo a pôrod, je pravdepodobnosť ich vzniku vyššia.

Rektálna fistula: riziká análneho sexu

Análny sex je spojený so zvýšeným rizikom vzniku rektálnej fistuly. Ide o veľmi zriedkavú potenciálnu komplikáciu, ktorá môže viesť k závažným následkom: k vytvoreniu patologického otvoru (fistuly), ktorý začína vo vnútri konečníka a končí vonkajším otvorom v perineálnej oblasti, a k vniknutiu stolice do tela.

Fistula je spôsobená hnisavým zápalom tkanív konečníka a análneho otvoru. Infekcia sa dostáva do kanála análnej žľazy cez kožné lézie v oblasti konečníka alebo cez mikrotrhliny v sliznici konečníka, čo spôsobuje zápal tukového tkaniva v okolí konečníka. Postihnuté tkanivo postupne napučí a rozpadne sa, čo spôsobí, že fistula praskne smerom von a dostane sa na povrch kože.

Keďže stolica obsahuje veľké množstvo baktérií, prítomnosť fistuly predstavuje riziko infekcie vnútorných orgánov a tkanív. Análnu fistulu možno odstrániť len chirurgicky. Aj keď ide o veľmi zriedkavú komplikáciu análneho sexu, je potrebné dodržiavať preventívne opatrenia a používať vhodný análny lubrikant a prerušiť sex, ak spôsobuje bolesť alebo iné nepríjemné pocity.

Dôsledky análneho sexu

Najčastejším nepríjemným dôsledkom análneho sexu je traumatické poškodenie sliznice konečníka: trhliny, praskliny, ktoré vznikajú v dôsledku prudkého trenia alebo hlbokého prieniku penisu s nedostatočným uvoľnením svalov zvierača.

Možné následky análneho sexu

Možné následky análneho sexu

Análne trhliny spôsobujú bolesť, ktorá sa zvyšuje počas defekácie, a môžu krvácať. Okrem toho sa do nich môže ľahko dostať infekcia. Dlhodobé análne trhliny, ak sa neliečia včas, sa môžu vyvinúť do chronickej formy, ktorú možno liečiť len chirurgicky.

Inkontinencia stolice je ďalším možným rizikom análneho sexu. Dlhodobé „praktizovanie" tohto druhu sexu vedie k nadmernej stimulácii perianálnej oblasti, čo narúša sfinkterové receptory, ktoré sú zodpovedné za pocit plnosti konečníka. Výsledkom je inkontinencia stolice a nekontrolované vylučovanie plynov.

Štúdia American Journal of Gastroenterology z roku 2016 zistila, že existuje potenciálna súvislosť medzi inkontinenciou stolice a análnym sexom. Štúdie sa zúčastnilo 4 170 ľudí vo veku 20 až 69 rokov (2 070 žien a 2 100 mužov). Vedci zistili, že osoby, ktoré mali análny sex, mali o niečo vyšší výskyt inkontinencie stolice v porovnaní s tými, ktorí ho nemali. Okrem toho sa zistilo, že muži majú vyššie riziko inkontinencie stolice ako ženy.

Častým dôsledkom análneho sexu u žien je kolpitída — zápal vaginálnej sliznice spôsobený patogénmi a pohlavne prenosnými infekciami (mykoplazma, stafylokok, streptokok, chlamýdie, trichomonas). Často vzniká ako dôsledok bakteriálnej infekcie spôsobenej striedaním análneho a vaginálneho sexu bez použitia kondómu.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia análny sex nie je 100 % ochranou pred neželaným tehotenstvom. Je to preto, že po pohlavnom styku môže semeno vytiecť z konečníka do pošvy. Hoci je to nepravdepodobné, nie je možné to úplne vylúčiť.

Ak pár pri milovaní dodržiava bezpečnostné opatrenia, riziko neúmyselných následkov sa spravidla minimalizuje. Ako sa pripraviť na análny sex? Stačí dodržiavať tieto odporúčania:

  • dbajte na osobnú hygienu. Pred sexom starostlivo umyte oblasť konečníka teplou vodou a mydlom. Niektorí ľudia používajú klystír, aby sa vyhli trápnym situáciám, no to nie je vhodné robiť. Klystíry zvyšujú riziko nákazy infekciami — narušením mikrobiómu sa črevná membrána stáva veľmi náchylnou na patogény. Ak nemáte nutkanie vyprázdniť si črevá, vaše črevá sú prázdne a nič vám nebráni v tom, aby ste si užívali jeden druhého. V krajnom prípade použite klystír s teplou vodou bez mydla;
  • pripravte sa na prienik. Ak sú svaly konečníka príliš napäté, predohra a používanie špeciálnych hračiek, análnych krúžkov alebo dilatátorov ich môže pomôcť uvoľniť;
  • používajte lubrikant. Mal by byť na báze vody alebo silikónu, aby nepoškodil latex a účinne chránil pred trením;
  • používajte kondóm — bezpečný spôsob, ako chrániť seba a svojho partnera pred pohlavne prenosnými infekciami a chorobami. Je potrebné ho nasadiť ešte pred prienikom. Pred prechodom k vaginálnemu sexu vždy vymeňte kondóm.

Po pohlavnom styku by ste si mali oblasť konečníka umyť jemným mydlom a potom ju utrieť papierovými vreckovkami. Ak análny sex namiesto potešenia spôsobuje bolesť, je možné na začiatok vyskúšať špeciálne análne dilatátory. Umožňujú svalom zvierača fyzicky sa prispôsobiť zavedeniu penisu a prekonať strach z bolesti počas penetrácie. Ak je vám však tento druh intimity z akéhokoľvek dôvodu nepríjemný alebo ak po ňom spozorujete krv či svrbenie, mali by ste navštíviť proktológa, ktorý vás dôkladne vyšetrí. 

Jedinou výhodou análneho sexu je možnosť spestriť intimitu a zažiť nové pocity. Fyziologicky nie je konečník určený na takýto druh intimity. Riziko nepríjemných následkov análneho sexu sa však dá minimalizovať dodržiavaním všetkých bezpečnostných opatrení a tým, že sa mu nebudete venovať častejšie ako 2-3 krát za mesiac.

Časté otázky

1. Je možné mať análny sex pri proktologických ochoreniach?

V prípade proktologických ochorení (napríklad hemoroidov, análnych trhlín, proktitídy, análnych fistúl) je potrebné sa оhľadom análného sexu poradiť s proktológom. Análny sexuálny kontakt zvyšuje riziko poškodenia novotvarov (hemoroidov, strapcov, bradavíc a papilómov) v okolí konečníka a v jeho blízkosti. Taktiež vám lekár môže odporučiť zdržať sa pohlavného styku až do konca liečby.

2. Dá sa nakaziť HPV pri análnom sexe?

Ľudský papilomavírus sa prenáša vaginálnym, orálnym a análnym sexom. Predísť infekcii HPV je možné používaním mechanickej antikoncepcie. Kontaktu s pokožkou sa treba vyhýbať aj vtedy, ak sa okolo a blízko konečníka nachádzajú výrastky (kondylómy, papilómy alebo bradavice).

3. Môžem mať análny sex po vaginoplastike?

Zotavenie po vaginoplastike trvá od niekoľkých týždňov až do niekoľkých mesiacov a to v závislosti od typu a rozsahu operácie. Kým sa vagína úplne nezahojí, neodporúča sa mať sex (vaginálny ani análny), dvíhať ťažké závažia, používať tampóny. Chirurg po operácií určuje dĺžku abstinencie od pohlavného styku.

4. Môžem mať análny sex po prenose embrya?

Neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že vaginálny alebo análny styk môže uškodiť nastávajúcej matke alebo plodu. Pri bolestiach počas análneho sexu sa však žena musí informovať u svojho gynekológa o obmedzeniach a dĺžke trvanie, pretože potraty, predčasné pôrody, umelé prerušenia tehotenstva alebo iné gynekologické ochorenia vo vašej anamnéze môžu ovplyvniť možnosť análneho styku.

5. Ako sa správne pripraviť na análny sex?

Príprava na análny sex spočíva v tom, že si očistíte análny otvor a konečník klystírom. Počas sexu by ste mali používať lubrikant na zvlhčenie a zmäkčenie pokožky a slizníc pohlavných orgánov, to vám umožní predísť bolestiam. Ak sa liečite na proktologické ochorenia, mali by ste sa pred análnym stykom poradiť s proktológom.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Je análny sex prospešný?
Lekár oddelenia proktológie.

Položte otázku ohľadom chirurgovi-proktológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Xénia pred 4 mesiacmi
Dobrý deň, môj priateľ chce vyskúšať análny sex. Mne to neprekáža, ale neviem ako sa na neho mám pripraviť. Poraďte mi prosím či je pri análnom sexe potrebná nejaká diéta? Vďaka.
Odpovedať
Dobrý deň, diéta nie je povinnou súčasťou prípravy na análny styk. Ak však máte problémy s trávením a pravidelnosťou vyprázdňovania, mali by ste zmeniť svoj jedálniček. Do stravy môžete zaradiť strukoviny, zeleninu (mrkva, zelený hrášok), ovocie (jablká so šupkou, pomaranče, hrušky) a celozrnné výrobky. Odporúča sa tiež udržiavať správny pitný režim.
Anna pred 4 mesiacmi
Dobrý deň, veľmi sa bojím negatívnych dôsledkov análneho sexu, ale chcem ho vyskúšať, pretože všetci moji priatelia sú z neho nadšení. Povedzte mi, ako často sa po análnom sexe vyskytuje fekálna inkontinencia? Dá sa tomu nejako zabrániť?
Odpovedať
Dobrý deň, fekálna inkontinencia sa môže vyvinúť pri pravidelnom análnom pohlavnom styku a to v dôsledku zníženia tonusu análneho zvierača. Niektorí odborníci sa domnievajú, že jedným zo spôsobov, ako zabrániť fekálnej inkontinencii, je cvičenie svalov panvového dna. Pred cvičeniami sa odporúča konzultácia s proktológom, pretože u vás môžu existovať okolnosti, ktoré vylučujú dané tréningy.
Karina pred 3 mesiacmi
Dobrý večer, v akých prípadoch je potrebné použiť klystír pred análnym sexom? Žiaľ, zdroje na internete sú veľmi protichodné, ale chcela by som si to vyjasniť. S manželom sme sa rozhodli vyskúšať análny sex. Predtým sme nič také nemali a chceme, aby všetko prešlo hladko.
Odpovedať
Dobrý deň, pred použitím klystíru ako prípravy na pohlavný análny styk by ste sa mali poradiť s proktológom, pretože použitie nesprávneho klystíru môže spôsobiť problémy. Napríklad nesprávny výber alebo použitie klystíru môže zvýšiť riziko vzniku infekcie v dôsledku narušenia mikroflóry.
Dáša pred 3 mesiacmi
Dobrý deň. Ak spermie môžu uniknúť z konečníka a dostať sa do vagíny, čo vedie k oplodneniu vajíčka, ako zabrániť týmto vedľajším účinkom počas análneho sexu? Môžu pomôcť konvenčné metódy antikoncepcie alebo pre análny sex je potrebné niečo iné?
Odpovedať
Dobrý deň, riziko otehotnenia pri análnom styku je menšie, ako pri vaginálnom. Medzi antikoncepciu, ktorá sa môže použiť pri análnom sexe, patria bariérová ​​antikoncepcia (kondómy), perorálne kontraceptíva alebo vnútromaternicové telieska. Ak chcete vybrať správnu metódu antikoncepcie, musíte sa poradiť s gynekológom.
Adriána pred 3 mesiacmi
Dobrý deň, s manželom často experimentujeme v posteli, dokonca aj pri análnom sexe. Nedávno mi však zistili vnútorné hemoroidy, na ktoré sa teraz liečim. Poraďte mi, existujú nejaké obmedzenia pri análnom pohlavnom styku a môžu medzi nich patriť aj hemoroidy?
Odpovedať
Dobrý deň, problémom pri análnom pohlavnom styku sú zápalové procesy v análnom otvore a konečníku. Je potrebné zdržať sa análneho pohlavného styku ak sa liečite na vonkajšie, vnútorne alebo kombinované hemoroidmi, análne trhliny, fistuly a fimbrie, análne kondylómy, papilómy alebo bradavice. Ak máte jedno z daných ochorení, tak sa zvyšuje riziko vzniku symptómov, rozvoja a poškodenia novotvarov v konečníku, ak sa oddávate análnemu sexu.
Irina pred 3 mesiacmi
Dobrý deň, som v 30 týždni tehotenstva a lekár hovorí, že hrozí predčasný pôrod. Nestanovil mi však žiadne obmedzenia, ktoré by sa týkali pohlavného styku. Povedzte mi, je možné vyskúšať análny sex aj počas tehotenstva alebo je lepšie počkať?
Odpovedať
Dobrý deň, tehotenstvo nie je dôvodom k zabráneniu análnemu pohlavnému styku, avšak gynekológ môže stanoviť obmedzenia z dôvodu vzniku komplikácií počas tehotenstva. Preto je lepšie sa pred análnym sexom poradiť s gynekológom, ktorý vám vie povedať, či existuje riziko predčasného pôrodu vo vašom konkrétnom prípade a či by ste mali obmedziť análny sex.
Gabriel pred 2 mesiacmi
Dobrý deň. Svojej priateľke som navrhol, aby sme skúsili análny sex. Ona však nesúhlasí a hovorí, že ho nechce vyskúšať kvôli možnej bolesti. Môže byť análny sex bolestivý? Ako sa dá odstrániť nepohodlie počas análneho pohlavného styku u žien?
Odpovedať
Dobrý deň. Áno, análny styk môže byť bolestivý. Na zníženie nepohodlia a bolesti je potrebné použiť lubrikant, ktorý zmäkčuje a zvlhčuje pokožky genitálnej sliznice.
Júlia pred mesiacom
Dobrý deň. Dnes ráno som mal svoj prvý análny sex. Všetko prebehlo v poriadku - nepocítil som žiadnu bolesť, ale po análnom sexe stále pociťujem nepríjemný pocit v konečníku. Je to normálne?
Odpovedať
Dobrý deň, nepohodlie po análnom styku môže pretrvávať niekoľko hodín, čo sa považuje za normálne. Avšak, ak bolesť a krvácanie z konečníka pretrváva alebo ak nachádzate krv vo výkaloch, je potrebné poradiť sa s proktológom, aby sa vylúčilo poškodenie sliznice konečníka.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.