Je análny sex prospešný?

Je análny sex škodlivý pre vaše zdravie? Nie, ale existujú určité riziká, ktoré nemusia byť prítomné pri vaginálnom alebo orálnom sexe. Análny sex je bezpečný, ak sa naň správne pripravíte podľa informácií v tomto článku.
Riziko nákazy pohlavne prenosnými chorobami pri nechránenom análnom sexe je vyššie. Je to spôsobené vysokou pravdepodobnosťou vzniku mikrotraum vo vnútri konečníka, čo uľahčuje vstup patogénov.
Sliznica konečníka na rozdiel od pošvy nemá bunky, ktoré produkujú prirodzené mazivo, a ktoré ju chráni pred vysychaním a odieraním a má aj antimikrobiálny účinok. Okrem toho je sliznica konečníka tenšia ako vo vagíne. Kombinácia týchto dvoch faktorov zvyšuje riziko tržných rán a mikrotrhlín spojených s trením počas sexu. Keďže stolica, ktorá okrem odpadových produktov obsahuje aj patogénne mikroorganizmy, pri odchode z organizmu prechádza konečníkom a baktérie môžu preniknúť do poškodenej sliznice. Zvyšuje sa tak riziko vzniku análneho abscesu, ktorý je výsledkom hlbokej tkanivovej infekcie vyžadujúcej antibiotickú liečbu.
Keďže análny sex bez preventívnych opatrení môže viesť k bakteriálnym infekciám, výrazne zvyšuje riziko nákazy pohlavne prenosnými chorobami. Najčastejšie sa vyskytujú chlamýdie, kvapavka, hepatitída, HIV a herpes.
K pohlavne prenosným infekciám dochádza nielen prostredníctvom mikrotrhlín v rektálnej sliznici, ale aj prostredníctvom telesných tekutín, ako je krv, semeno a prirodzená lubrikácia pohlavných orgánov. Pri análnom sexe je pravdepodobnosť nákazy HIV oveľa vyššia ako pri vaginálnom alebo orálnom sexe a pravdepodobnosť nákazy je 13krát vyššia u prijímajúceho partnera.
Hemoroidy sú sprevádzané zápalom, rozšírením a stočením hemoroidálnych žíl, ktoré vytvárajú uzliny okolo konečníka, čo môže spôsobovať svrbenie, mierne krvácanie a bolesť. Tento stav spôsobuje veľa nepríjemností aj mimo intímneho života, preto je potrebné ho liečiť. Análny sex pri hemoroidoch sa neodporúča, pretože je ťažké zabrániť poškodeniu hemoroidálneho uzla. Neopatrné alebo príliš rýchle pohyby môžu spôsobiť krvácanie, zvýšené svrbenie a bolesť. Na zníženie rizika poškodenia hemoroidálneho uzla a podráždenia sliznice konečníka je potrebné dodržiavať tieto pravidlá:
Samotný análny sex hemoroidy nespôsobuje, no pri rizikových faktoroch, ako je sedavý spôsob života, sedavé zamestnanie, častá zápcha, fajčenie, nadváha, tehotenstvo a pôrod, je pravdepodobnosť ich vzniku vyššia.
Análny sex je spojený so zvýšeným rizikom vzniku rektálnej fistuly. Ide o veľmi zriedkavú potenciálnu komplikáciu, ktorá môže viesť k závažným následkom: k vytvoreniu patologického otvoru (fistuly), ktorý začína vo vnútri konečníka a končí vonkajším otvorom v perineálnej oblasti, a k vniknutiu stolice do tela.
Fistula je spôsobená hnisavým zápalom tkanív konečníka a análneho otvoru. Infekcia sa dostáva do kanála análnej žľazy cez kožné lézie v oblasti konečníka alebo cez mikrotrhliny v sliznici konečníka, čo spôsobuje zápal tukového tkaniva v okolí konečníka. Postihnuté tkanivo postupne napučí a rozpadne sa, čo spôsobí, že fistula praskne smerom von a dostane sa na povrch kože.
Keďže stolica obsahuje veľké množstvo baktérií, prítomnosť fistuly predstavuje riziko infekcie vnútorných orgánov a tkanív. Análnu fistulu možno odstrániť len chirurgicky. Aj keď ide o veľmi zriedkavú komplikáciu análneho sexu, je potrebné dodržiavať preventívne opatrenia a používať vhodný análny lubrikant a prerušiť sex, ak spôsobuje bolesť alebo iné nepríjemné pocity.
Najčastejším nepríjemným dôsledkom análneho sexu je traumatické poškodenie sliznice konečníka: trhliny, praskliny, ktoré vznikajú v dôsledku prudkého trenia alebo hlbokého prieniku penisu s nedostatočným uvoľnením svalov zvierača.
Možné následky análneho sexu
Análne trhliny spôsobujú bolesť, ktorá sa zvyšuje počas defekácie, a môžu krvácať. Okrem toho sa do nich môže ľahko dostať infekcia. Dlhodobé análne trhliny, ak sa neliečia včas, sa môžu vyvinúť do chronickej formy, ktorú možno liečiť len chirurgicky.
Inkontinencia stolice je ďalším možným rizikom análneho sexu. Dlhodobé „praktizovanie" tohto druhu sexu vedie k nadmernej stimulácii perianálnej oblasti, čo narúša sfinkterové receptory, ktoré sú zodpovedné za pocit plnosti konečníka. Výsledkom je inkontinencia stolice a nekontrolované vylučovanie plynov.
Štúdia American Journal of Gastroenterology z roku 2016 zistila, že existuje potenciálna súvislosť medzi inkontinenciou stolice a análnym sexom. Štúdie sa zúčastnilo 4 170 ľudí vo veku 20 až 69 rokov (2 070 žien a 2 100 mužov). Vedci zistili, že osoby, ktoré mali análny sex, mali o niečo vyšší výskyt inkontinencie stolice v porovnaní s tými, ktorí ho nemali. Okrem toho sa zistilo, že muži majú vyššie riziko inkontinencie stolice ako ženy.
Častým dôsledkom análneho sexu u žien je kolpitída — zápal vaginálnej sliznice spôsobený patogénmi a pohlavne prenosnými infekciami (mykoplazma, stafylokok, streptokok, chlamýdie, trichomonas). Často vzniká ako dôsledok bakteriálnej infekcie spôsobenej striedaním análneho a vaginálneho sexu bez použitia kondómu.
Na rozdiel od všeobecného presvedčenia análny sex nie je 100 % ochranou pred neželaným tehotenstvom. Je to preto, že po pohlavnom styku môže semeno vytiecť z konečníka do pošvy. Hoci je to nepravdepodobné, nie je možné to úplne vylúčiť.
Ak pár pri milovaní dodržiava bezpečnostné opatrenia, riziko neúmyselných následkov sa spravidla minimalizuje. Ako sa pripraviť na análny sex? Stačí dodržiavať tieto odporúčania:
Po pohlavnom styku by ste si mali oblasť konečníka umyť jemným mydlom a potom ju utrieť papierovými vreckovkami. Ak análny sex namiesto potešenia spôsobuje bolesť, je možné na začiatok vyskúšať špeciálne análne dilatátory. Umožňujú svalom zvierača fyzicky sa prispôsobiť zavedeniu penisu a prekonať strach z bolesti počas penetrácie. Ak je vám však tento druh intimity z akéhokoľvek dôvodu nepríjemný alebo ak po ňom spozorujete krv či svrbenie, mali by ste navštíviť proktológa, ktorý vás dôkladne vyšetrí.
Jedinou výhodou análneho sexu je možnosť spestriť intimitu a zažiť nové pocity. Fyziologicky nie je konečník určený na takýto druh intimity. Riziko nepríjemných následkov análneho sexu sa však dá minimalizovať dodržiavaním všetkých bezpečnostných opatrení a tým, že sa mu nebudete venovať častejšie ako 2-3 krát za mesiac.
V prípade proktologických ochorení (napríklad hemoroidov, análnych trhlín, proktitídy, análnych fistúl) je potrebné sa оhľadom análného sexu poradiť s proktológom. Análny sexuálny kontakt zvyšuje riziko poškodenia novotvarov (hemoroidov, strapcov, bradavíc a papilómov) v okolí konečníka a v jeho blízkosti. Taktiež vám lekár môže odporučiť zdržať sa pohlavného styku až do konca liečby.
Ľudský papilomavírus sa prenáša vaginálnym, orálnym a análnym sexom. Predísť infekcii HPV je možné používaním mechanickej antikoncepcie. Kontaktu s pokožkou sa treba vyhýbať aj vtedy, ak sa okolo a blízko konečníka nachádzajú výrastky (kondylómy, papilómy alebo bradavice).
Zotavenie po vaginoplastike trvá od niekoľkých týždňov až do niekoľkých mesiacov a to v závislosti od typu a rozsahu operácie. Kým sa vagína úplne nezahojí, neodporúča sa mať sex (vaginálny ani análny), dvíhať ťažké závažia, používať tampóny. Chirurg po operácií určuje dĺžku abstinencie od pohlavného styku.
Neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že vaginálny alebo análny styk môže uškodiť nastávajúcej matke alebo plodu. Pri bolestiach počas análneho sexu sa však žena musí informovať u svojho gynekológa o obmedzeniach a dĺžke trvanie, pretože potraty, predčasné pôrody, umelé prerušenia tehotenstva alebo iné gynekologické ochorenia vo vašej anamnéze môžu ovplyvniť možnosť análneho styku.
Príprava na análny sex spočíva v tom, že si očistíte análny otvor a konečník klystírom. Počas sexu by ste mali používať lubrikant na zvlhčenie a zmäkčenie pokožky a slizníc pohlavných orgánov, to vám umožní predísť bolestiam. Ak sa liečite na proktologické ochorenia, mali by ste sa pred análnym stykom poradiť s proktológom.