Krv v stolici: prečo sa objavuje a aká je liečba

Farba krvi, prítomnosť dočasnej alebo trvalej bolesti v konečníku, ďalšie príznaky (bolesť brucha, neustála únava, náhla strata váhy) závisia od typu a štádia ochorenia. Potvrdením rektálneho krvácania môže byť:
Ak ste si všimli krv v stolici, mali by ste sa objednať na vyšetrenie k lekárovi pre zistenie príčiny rektálneho krvácania. K lekárovi je potrebné sa objednať aj pri zmene farby stolice, bolesti alebo svrbení v konečníku, nepríjemných pocitoch pri vyprázdňovaní alebo sedení, pri inkontinencii stolice alebo moču.
Krv v stolici môže byť príznakom zápalových procesov v tele, proktologických ochorení a ochorení tráviaceho traktu v akútnom alebo chronickom štádiu. Príčiny krvi v stolici:
Malé množstvo krvi v stolici dieťaťa je najčastejšie príznakom zápchy. Ak chcete potvrdiť, že dieťa má krvácanie kvôli zápche, a vylúčiť závažné ochorenia, mali by ste kontaktovať pediatra.
Krv v konečníku môže naznačovať proktologické ochorenia, ochorenia čriev a žalúdka. Ochorenie môže byť určené farbou krvi a stolice, prítomnosťou iných príznakov (bolesť v konečníku, kŕče v bruchu, nevoľnosť, nepríjemné pocity pri močení). Výtok jasne červenej farby môže naznačovať:
Jasná červená krv v stolici bez bolesti pri defekácii sa môže objaviť v dôsledku angiodysplázie (poškodenie krvných ciev v čreve). Keď sa užívajú lieky na riedenie krvi, výkaly môžu zmeniť farbu, čo vyvoláva podozrenie na krv v stolici.
Stolica môže vyzerať tak, ako by bola prítomna krv vo výkaloch, ak človek pravidelne konzumuje veľké množstvo červených potravín, ako je repa, paradajky. Výskyt slizu v žltkastej stolici počas močenia môže naznačovať fistulu konečníka, a krv, priesvitný hlien a nevoľnosť – gastroenteritídu. Krv v stolici môže byť spôsobená:
Ak sú výkaly tmavé, môže to naznačovať, že osoba užíva doplnky železa, ako aj častú konzumáciu potravín, ako sú čučoriedky. Ak ste si v stolici všimli tmavú krv, mali by ste sa obrátiť na lekára, pretože to môže byť príznak črevného alebo žalúdočného krvácania, divertikulitídy, žalúdočného vredu.
Liečbu choroby, ktorá spôsobila výskyt krvi v stolici, predpíše lekár po vyšetrení a zistení príčiny krvi v stolici. V prvej fáze vyšetrenia sa zbiera anamnéza, kladú sa otázky týkajúce sa množstva a pravidelnosti krvi v stolici, farby výkalov, prítomnosti nedávnych poranení konečníka alebo brucha, iných príznakov (nadúvanie, bolesti pri stolici, pohyby a močenie, vracanie s krvou).
Lekár môže odporučiť absolvovať kompletný krvný test, ako aj testy na vyšetrenie výkalov. Pri diagnostike proktologických ochorení je potrebný jeden z testov pre vizualizáciu:
Vyšetrenia môžu spôsobiť mierne nepohodlie, ale sú bezbolestné a bezpečné. Po vykonaní komplexného vyšetrenia a získaní výsledkov predpisuje proktológ alebo gastroenterológ liečbu. Napríklad pri liečbe vnútorných hemoroidov v počiatočných štádiách sa predpisujú masti, čapíky, flebotropiká a používajú sa mini-invazívne zákroky (infračervená fotokoagulácia, rádiofrekvenčná metóda, latexová ligácia).
Pri krvi v stolici sa robí krvný test a analýza stolice, t.j. koprograma. Po obdržaní výsledkov môže lekár predpísať ďalšie vyšetrenia, ako je digitálne rektálne vyšetrenie, kolonoskopiu alebo anoskopiu.
Keďže krv v stolici môže značiť nielen proktologické ochorenia, ale aj o ochorenia žalúdka a čriev, mali by ste navštíviť svojho všeobecného lekára. Po zhromaždení anamnézy vás lekár pošle k proktológovi alebo gastroenterológovi, aby zistil príčinu a predpísal liečbu.
Výskyt krvi v stolici môže naznačovať krvácanie z konečníka, ochorenia čriev, žalúdka alebo poranenia konečníka. Preto, ak si v stolici nájdete krv, a pociťujete príznaky, ako je svrbenie alebo bolesť v konečníku, silná bolesť brucha, zmena štruktúry stolice, by ste okamžite mali vyhľadať lekársku pomoc.