Krv v stolici: prečo sa objavuje a aká je liečba

Krv v stolici: prečo sa objavuje a aká je liečba
Čítať 5 minút | Zverejnené: 28 September 2022 | Перегляди 27897
Krv v stolici je príznakom, ktorý môže naznačovať ochorenie konečníka, hrubého čreva alebo anusa.

Farba krvi, prítomnosť dočasnej alebo trvalej bolesti v konečníku, ďalšie príznaky (bolesť brucha, neustála únava, náhla strata váhy) závisia od typu a štádia ochorenia. Potvrdením rektálneho krvácania môže byť:

 • krv na vreckovke alebo toaletnom papieri po defekácii;
 • stopy krvi v stolici;
 • červená alebo ružová voda v záchode po stolici;
 • tmavé výkaly s nepríjemným zápachom;
 • krv v moči.

Ak ste si všimli krv v stolici, mali by ste sa objednať na vyšetrenie k lekárovi pre zistenie príčiny rektálneho krvácania. K lekárovi je potrebné sa objednať aj pri zmene farby stolice, bolesti alebo svrbení v konečníku, nepríjemných pocitoch pri vyprázdňovaní alebo sedení, pri inkontinencii stolice alebo moču. 

Príčiny prítomnosti krvi v stolici

Krv v stolici môže byť príznakom zápalových procesov v tele, proktologických ochorení a ochorení tráviaceho traktu v akútnom alebo chronickom štádiu. Príčiny krvi v stolici:

 • prasknutie sliznice konečníka (análna trhlina);
 • poranenie alebo vniknutie cudzieho telesa do konečníka a anusa;
 • proktologické ochorenia (hemoroidy, kolitída);
 • prolaps konečníka;
 • zápcha alebo príliš tvrdá stolica;
 • žalúdočný vred, divertikulitída a iné ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 • STI (genitálne kondylómy);
 • Onkologické ochorenie konečníka, hrubého čreva, anusa;
 • vedľajší účinok liekov, ktoré riedia krv.

Krv v stolici

Krv v stolici

Malé množstvo krvi v stolici dieťaťa je najčastejšie príznakom zápchy. Ak chcete potvrdiť, že dieťa má krvácanie kvôli zápche, a vylúčiť závažné ochorenia, mali by ste kontaktovať pediatra.

Pri ktorých chorobách je prítomná krv v stolici?

Krv v konečníku môže naznačovať proktologické ochorenia, ochorenia čriev a žalúdka. Ochorenie môže byť určené farbou krvi a stolice, prítomnosťou iných príznakov (bolesť v konečníku, kŕče v bruchu, nevoľnosť, nepríjemné pocity pri močení). Výtok jasne červenej farby môže naznačovať:

 • hemoroidy (môžu tiež spôsobiť krv v stolici počas tehotenstva), často sprevádzané bolesťou pri močení, svrbením v konečníku;
 • zranenia pri análnom sexe;
 • trhlinu v konečníku;
 • STI (genitálne kondylómy).

Jasná červená krv v stolici bez bolesti pri defekácii sa môže objaviť v dôsledku angiodysplázie (poškodenie krvných ciev v čreve). Keď sa užívajú lieky na riedenie krvi, výkaly môžu zmeniť farbu, čo vyvoláva podozrenie na krv v stolici.

Stolica môže vyzerať tak, ako by bola prítomna krv vo výkaloch, ak človek pravidelne konzumuje veľké množstvo červených potravín, ako je repa, paradajky. Výskyt slizu v žltkastej stolici počas močenia môže naznačovať fistulu konečníka, a krv, priesvitný hlien a nevoľnosť – gastroenteritídu. Krv v stolici môže byť spôsobená:

 • Crohnovou chorobou, ulceróznou kolitídou – chorobu môžu sprevádzať bolesti a kŕče v bruchu, nadúvanie, krv pri hnačke;
 • črevnými polypmi;
 • krvácaním z čriev alebo konečníka;
 • malígnym útvarom v čreve.

Ak sú výkaly tmavé, môže to naznačovať, že osoba užíva doplnky železa, ako aj častú konzumáciu potravín, ako sú čučoriedky. Ak ste si v stolici všimli tmavú krv, mali by ste sa obrátiť na lekára, pretože to môže byť príznak črevného alebo žalúdočného krvácania, divertikulitídy, žalúdočného vredu.

Ako liečiť choroby, ktoré spôsobili výskyt krvi v stolici?

Liečbu choroby, ktorá spôsobila výskyt krvi v stolici, predpíše lekár po vyšetrení a zistení príčiny krvi v stolici. V prvej fáze vyšetrenia sa zbiera anamnéza, kladú sa otázky týkajúce sa množstva a pravidelnosti krvi v stolici, farby výkalov, prítomnosti nedávnych poranení konečníka alebo brucha, iných príznakov (nadúvanie, bolesti pri stolici, pohyby a močenie, vracanie s krvou). 

Lekár môže odporučiť absolvovať kompletný krvný test, ako aj testy na vyšetrenie výkalov. Pri diagnostike proktologických ochorení je potrebný jeden z testov pre vizualizáciu:

 • digitálne rektálne vyšetrenie;
 • kolonoskopia (vykonávaná pomocou sondy);
 • anoskopia (vyšetrenie konečníka);
 • rektoromanoskopia konečníka;
 • angiografia.

Vyšetrenia môžu spôsobiť mierne nepohodlie, ale sú bezbolestné a bezpečné. Po vykonaní komplexného vyšetrenia a získaní výsledkov predpisuje proktológ alebo gastroenterológ liečbu. Napríklad pri liečbe vnútorných hemoroidov v počiatočných štádiách sa predpisujú masti, čapíky, flebotropiká a používajú sa mini-invazívne zákroky (infračervená fotokoagulácia, rádiofrekvenčná metóda, latexová ligácia).

Časté otázky

1. Aké vyšetrenia treba urobiť na krv v stolici?

Pri krvi v stolici sa robí krvný test a analýza stolice, t.j. koprograma. Po obdržaní výsledkov môže lekár predpísať ďalšie vyšetrenia, ako je digitálne rektálne vyšetrenie, kolonoskopiu alebo anoskopiu.

2. Akého lekára mám kontaktovať pri krvi v stolici?

Keďže krv v stolici môže značiť nielen proktologické ochorenia, ale aj o ochorenia žalúdka a čriev, mali by ste navštíviť svojho všeobecného lekára. Po zhromaždení anamnézy vás lekár pošle k proktológovi alebo gastroenterológovi, aby zistil príčinu a predpísal liečbu.

3. V akých prípadoch, ak sa v stolici nachádza krv, je treba urýchlene vyhľadať lekársku pomoc?

Výskyt krvi v stolici môže naznačovať krvácanie z konečníka, ochorenia čriev, žalúdka alebo poranenia konečníka. Preto, ak si v stolici nájdete krv, a pociťujete príznaky, ako je svrbenie alebo bolesť v konečníku, silná bolesť brucha, zmena štruktúry stolice, by ste okamžite mali vyhľadať lekársku pomoc.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Krv v stolici: prečo sa objavuje a aká je liečba
Lekár oddelenia proktológie.

Položte otázku ohľadom chirurgovi-proktológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Xénia pred týždňom
Dobrý deň, včera som si po vyprázdňovaní našla červené škvrny na toaletnom papieri. Nepociťujem svrbenie, pálenie ani bolesť v konečníku. Aké potraviny môžu spôsobiť krv v stolici? A čo mám robiť, ak dôvod nie je v strave?
Odpovedať
Dobrý deň, pri konzumácií veľkého množstva potravín, ktoré obsahujú červené farbivo, môže stolica naozaj zmeniť farbu, nejedná sa však o krv, ale o červený pigment. Zmenu farby výkalov môžu spôsobiť napríklad repa, paradajky alebo červená paprika. Ak pri ďalšom vyprázdňovaní zostane stolica červenej farby a v bruchu a konečníku sa objavia bolesti alebo nepríjemné pocity, je potrebné, aby ste navštívili proktológa.
Karina pred 6 dňami
Dobrý deň, som v 25. týždni tehotenstva a cítim sa dobre. Dnes som si však vo výkaloch našla červené pruhy. Prečo je krv v stolici počas tehotenstva? Je to nebezpečné? Musím sa objednať k lekárovi?
Odpovedať
Dobrý deň, krv v stolici počas tehotenstva nie je normálna. Červené pruhy v stolici môžu byť spôsobené hemoroidmi, análnymi trhlinami, zápalovým ochorením čriev, žalúdočným vírusom alebo bakteriálnou infekciou. Ak v stolici máte krv, mali by ste sa poradiť s proktológom.
Adriána pred 4 dňami
Dobrý deň. Včera večer som na večeru zjedla cviklový šalát a dnes ráno som si v stolici našla niečo červené. Ako mám rozoznať, či je v stolici krv alebo cvikla? Musím podniknúť nejaké kroky alebo mám počkať na ďalšiu stolicu?
Odpovedať
Dobrý deň, cvikla, paradajky, ale aj iné červené potraviny skutočne môžu spôsobiť zafarbenie výkalov, keďže červený pigment sa nemusí úplne rozštiepiť. Ak nie je veľká potreba sprevádzala bolesťou, nepohodlím alebo pálením, potom môžete počkať na ďalšiu stolicu. Ak máte krv v stolici a pociťujete bolesť brucha alebo konečníka, je potrebné poradiť sa s proktológom.