Krv v stolici: príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

Krvavú stolicu spôsobujú kŕčové žily v pažeráku, žalúdočné alebo dvanástnikové vredy a genitálne bradavice (výrastok na koži v análnej oblasti). Iné príčiny krvi v stolici sú:
Krvavé výkaly a bolesti v podbrušku môžu byť spôsobené Crohnovou chorobou (chronický zápal hrubého čreva) a ulceróznou kolitídou (erozívne a ulceratívne postihnutie sliznice hrubého čreva). Krvácanie počas defekácie môže byť spôsobené poranením konečníka alebo análneho otvoru v dôsledku análneho sexu.
Prítomnosť krvi v stolici je taktiež spôsobená divertikulózou (vyklenutím steny) čreva a vypadnutím konečníka z análneho otvoru. Počas tehotenstva sa krv v stolici objavuje v dôsledku častej zápchy a poškodenia črevnej sliznice spôsobeného stolicou.
Dlhodobé a nekontrolované užívanie antibiotík môže spôsobiť krvácanie pri defekácii. Antibiotiká znižujú počet normálnej črevnej mikroflóry, čo vedie k množeniu oportúnnych baktérií. Tieto baktérie produkujú toxíny a poškodzujú črevnú sliznicu, čo spôsobuje vznik červených žiliek v stolici. Na diagnostiku príčiny prítomnosti krvi v stolici mužov a žien je potrebná konzultácia s proktológom.
Krv v stolici
Typ a množstvo krvavého výtoku v stolici závisí od stupňa a charakteru poškodenia tráviaceho traktu. V závislosti od lokalizácie patologického procesu v gastrointestinálnom trakte sa vyskytujú tieto farby krvi v stolici:
Stolica s prímesou krvi, hlienom a hnisom sú charakteristické pre nešpecifickú ulceróznu kolitídu. Krvavú stolicu spôsobujú črevné infekcie (šigelóza, escherichióza).
Jasnočervená krv v stolici bez prítomnosti bolesti pri defekácii sa môže vyskytnúť v dôsledku angiodysplázie. Krvácanie z konečníka pri deformite črevných ciev sa často vyskytuje po nadmernej fyzickej námahe. Dlhodobý priebeh ochorenia vedie k anémii, bledej pokožke, chronickej únave a slabosti.
Červené žilky v stolici u dojčaťa sa objavujú preto, lebo bradavky dojčiacej matky sú popraskané: dieťa počas dojčenia prehĺta mlieko obsahujúce malé množstvo krvi matky. Prítomnosť krvi vo výkaloch dieťaťa môže zapríčiniť:
Krv v stolici u novorodenca môže byť spôsobená infekčnými ochoreniami (šigelóza, amebióza, salmonelóza). Ak má dieťa krvavý výtok z análnej oblasti je potrebné vyhľadať proktológa.
Tmavočervená krv v stolici, ktorá sa objavuje vo forme kvapiek na konci defekácie, je spôsobená vnútornými hemoroidmi. Aj pri kŕčových žilách konečníka je vyprázdňovanie sprevádzané bolesťou, svrbením a pálením. Jasnočervená krv na toaletnom papieri sa môže objaviť aj v dôsledku análnych trhlín alebo kondylómov.
V počiatočných štádiách gastrointestinálneho ochorenia sa môže v stolici vyskytnúť malé množstvo krvi, ktoré nie je vizuálne viditeľné. Vyšetrenie stolice na prítomnosť krvi môže odhaliť malé množstvo krvi a diagnostikovať základný gastrointestinálny problém v jeho počiatočnom štádiu. Indikácie na vyšetrenie stolice na prítomnosť krvi v stolici sú:
Pri príprave na vyšetrenie stolice na prítomnosť krvi je potrebné dodržiavať tieto pravidlá: 2-3 dni pred vyšetrením stolice nejedzte mäso, neužívajte laxatíva ani nepoužívajte klystír. Následne je potrebné vyprázdniť sa do pripravenej nádoby tak, aby sa do odobranej stolice nedostal moč. Na vyšetrenie je potrebné odobrať čerstvú stolicu, nie staršiu ako 3 hodiny.
Pozitívny test na skrytú krv v stolici naznačuje prítomnosť gastrointestinálneho ochorenia, ktoré spôsobuje poškodenie črevnej sliznice (vred na dvanástniku, nešpecifická ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, zhubné alebo nezhubné nádory gastrointestinálneho traktu).
Krv v stolici sa vyskytuje pri chronickej erozívnej gastritíde v dôsledku poškodenia žalúdočnej sliznice. Stolica pri gastritíde je zvyčajne čierna a môže sa vyskytnúť aj vracanie s krvou a bolesť v hornej časti brucha.
Používanie ľudových prostriedkov na liečbu krvi v stolici môže viesť k zvýšenému krvácaniu, progresii základnej patológie. Na určenie príčiny prítomnosti krvi v stolici a predpísanie liečby je potrebné vyhľadať proktológa.
Diagnostika krvi v stolici zahŕňa anamnézu, vonkajšie vyšetrenie análnej oblasti a vyšetrenie konečníka prstom. Príprava na vyšetrenie u proktológa:
Pri vyšetrení čreva sa vykonáva aj rektoskopia a anoskopia (endoskopické vyšetrenie sliznice tenkého a hrubého čreva). Liečba krvi v stolici závisí od príčiny krvavého výtoku z konečníka.
Pri črevných infekciách lekár predpíše antibakteriálne lieky. Hemoroidy a análne trhliny sa môžu liečiť liekmi proti bolesti alebo steroidmi (hormónmi); ak sú konzervatívne metódy neúčinné, môžu sa vykonať minimálne invazívne postupy, napr. odstránenie hemoroidu rádiovými vlnami. Ak sa v stolici vyskytuje krv z dôvodu zápchy, proktológ predpíše diétu, ktorá obsahuje potraviny s vysokým obsahom vlákniny (sušené slivky, jablká, citrusové plody, strukoviny).
Po konzumácii červenej repy, paradajok a paradajkovej šťavy sa môže stolica sfarbiť do červena a pripomínať krv v stolici. Zmena farby stolice sa môže objaviť do dvoch dní po konzumácii týchto potravín.
Na zabezpečenie spoľahlivého výsledku vyšetrenia stolice na prítomnosť skrytej krvi sa musí odobrať čerstvá stolica. Stolicu je potrebné odniesť do laboratória najneskôr do troch hodín po jej odobratí.
Medzi potraviny, ktoré sfarbujú stolicu na červeno, patria: červená repa, brusnice, paradajky a paradajková omáčka, červené sladkosti alebo červená poleva.
Po konzumácii červenej repy sa môže dva dni objavovať tmavočervená stolica, no bez prítomnosti ťažkostí (bolesť pri vyprázdňovaní, svrbenie a pálenie v análnej oblasti).
Pri prítomnosti krvi v stolici proktológ určí príčinu krvácania a predpíše liečbu. Samoliečba môže viesť k masívnej strate krvi a vzniku komplikácií (anémia, strata vedomia).
Pri krvi v stolici sa robí krvný test a analýza stolice, t.j. koprograma. Po obdržaní výsledkov môže lekár predpísať ďalšie vyšetrenia, ako je digitálne rektálne vyšetrenie, kolonoskopiu alebo anoskopiu.
Keďže krv v stolici môže značiť nielen proktologické ochorenia, ale aj o ochorenia žalúdka a čriev, mali by ste navštíviť svojho všeobecného lekára. Po zhromaždení anamnézy vás lekár pošle k proktológovi alebo gastroenterológovi, aby zistil príčinu a predpísal liečbu.
Výskyt krvi v stolici môže naznačovať krvácanie z konečníka, ochorenia čriev, žalúdka alebo poranenia konečníka. Preto, ak si v stolici nájdete krv, a pociťujete príznaky, ako je svrbenie alebo bolesť v konečníku, silná bolesť brucha, zmena štruktúry stolice, by ste okamžite mali vyhľadať lekársku pomoc.