Prečo sa vyskytuje krv v stolici
Príčinou krvi v stolici môžu byť kŕčové žily v konečníku, žalúdočné alebo dvanástnikové vredy a genitálne bradavice. Iné príčiny krvi v stolici sú:
- hemoroidy (rozšírené rektálne žily);
- análne trhliny;
- proktitída (zápal sliznice konečníka);
- angiodysplázia (cievna malformácia) čreva;
- erozívna gastritída (zápal a poškodenie sliznice žalúdka);
- zhubné nádory gastrointestinálneho traktu (GIT).
Krv v stolici a bolesti v podbrušku môžu byť spôsobené Crohnovou chorobou (chronický zápal hrubého čreva) a ulceróznou kolitídou (erozívne a ulceratívne postihnutie sliznice hrubého čreva). Krvácanie počas defekácie môže byť spôsobené poranením konečníka alebo análneho otvoru pri análnom pohlavnom styku.
Prítomnosť krvi v stolici môže byť spôsobená divertikulózou (vyklenutím steny) čreva a vypadnutím konečníka z análneho otvoru. Počas tehotenstva sa krv v stolici môže objaviť v dôsledku častej zápchy alebo poškodenia črevnej sliznice stolicou.
Dlhodobé a nekontrolované užívanie antibiotík môže tiež spôsobiť krvácanie pri defekácii. Antibiotiká narúšajú normálny stav črevnej mikroflóry, čo vedie k množeniu oportúnnych baktérií. Tieto baktérie produkujú toxíny a poškodzujú črevnú sliznicu, čo spôsobuje vznik červených žiliek v stolici. Na diagnostiku príčiny prítomnosti krvi v stolici u mužov a u žien je potrebná konzultácia s proktológom.
Krv v stolici
Ako vyzerá krv v stolici?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia proktológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Typ a množstvo krvavého výtoku v stolici závisí od stupňa a charakteru poškodenia tráviaceho traktu. V závislosti od miesta patologického procesu v gastrointestinálnom trakte sa vyskytujú tieto farby krvi v stolici:
- jasne červená krv v stolici — objavuje sa pri hemoroidoch a análnych trhlinách;
- tmavofialová krv v stolici — objavuje sa pri črevnej divertikulóze;
- čierna krv (meléna) — indikuje krvácanie do žalúdka, napr. z vredu.
Stolica s prímesou krvi, hlienu a hnisu je charakteristická pre nešpecifickú ulceróznu kolitídu. Krvavú stolicu spôsobujú aj črevné infekcie (šigelóza, escherichióza).
Krv v stolici bez prítomnosti bolesti
Jasnočervená krv v stolici bez prítomnosti bolesti pri defekácii sa môže vyskytnúť v dôsledku angiodysplázie. Krvácanie z konečníka pri deformite črevných ciev sa často vyskytuje po nadmernej fyzickej námahe. Dlhodobé krvácanie vedie k anémii, bledej pokožke, chronickej únave a slabosti.
Krv v stolici u dieťaťa
Červené žilky v stolici u dojčaťa sa objavujú preto, lebo bradavky dojčiacej matky sú popraskané: dieťa počas dojčenia prehĺta mlieko obsahujúce malé množstvo krvi matky. Prítomnosť krvi vo výkaloch dieťaťa môže zapríčiniť:
- alergia na bielkoviny v kravskom mlieku;
- zápcha.
Krv v stolici u novorodenca môže byť spôsobená infekčnými ochoreniami (šigelóza, amebióza, salmonelóza). Pri krvavom výtoku z análneho otvoru je potrebné vyhľadať proktológa.
Tmavočervená krv v stolici
Tmavočervená krv v stolici, ktorá sa objavuje vo forme kvapiek na konci defekácie, je spôsobená vnútornými hemoroidmi. Aj pri kŕčových žilách konečníka je vyprázdňovanie sprevádzané bolesťou, svrbením a pálením. Jasnočervená krv na toaletnom papieri sa môže objaviť v dôsledku análnych trhlín alebo kondylómov.
Skrytá krv v stolici
V počiatočných štádiách gastrointestinálneho ochorenia sa môže v stolici vyskytnúť malé množstvo krvi, ktoré nie je vizuálne badateľné. Vyšetrenie stolice na prítomnosť krvi môže odhaliť malé množstvo krvi a diagnostikovať základný gastrointestinálny problém v jeho počiatočnom štádiu. Indikácie na vyšetrenie stolice na prítomnosť krvi v stolici sú:
- dlhotrvajúca bolesť brucha;
- častá hnačka;
- výrazný úbytok hmotnosti bez zjavnej príčiny.
Pri príprave na vyšetrenie stolice na prítomnosť krvi je potrebné dodržiavať tieto pravidlá: 2-3 dni pred vyšetrením stolice nejedzte mäso, neužívajte laxatíva ani nepoužívajte klystír. Na vyšetrenie je potrebné odobrať stolicu, tak aby sa do odobratej vzorky nedostal moč. Odobratú vzorku treba doručiť do laboratória najneskôr do troch hodín.
Pozitívny test na skrytú krv v stolici naznačuje prítomnosť gastrointestinálneho ochorenia, ktoré spôsobuje poškodenie črevnej sliznice (vred na dvanástniku, nešpecifická ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, zhubné alebo nezhubné nádory gastrointestinálneho traktu).
Krv v stolici pri gastritíde
Krv v stolici sa vyskytuje pri chronickej erozívnej gastritíde v dôsledku poškodenia žalúdočnej sliznice. Stolica pri gastritíde je zvyčajne čierna a môže ju sprevádzať aj zvracanie s prímesou krvi a bolesť v hornej časti brucha.
Liečba krvi v stolici ľudovými prostriedkami
Používanie ľudových prostriedkov na liečbu krvi v stolici môže viesť k zvýšenému krvácaniu a k progresii základnej patológie. Na určenie príčiny prítomnosti krvi v stolici a predpísanie liečby je potrebné vyhľadať proktológa.
Diagnostika krvi v stolici zahŕňa anamnézu, vonkajšie vyšetrenie análnej oblasti a vyšetrenie konečníka prstom. Príprava na vyšetrenie u proktológa:
- deň pred vyšetrením vylúčte zo stravy potraviny, ktoré zvyšujú plynatosť (strukoviny, kapusta, čierny chlieb, sýtené nápoje), ako aj vyprážané a mastné jedlá;
- 3-4 hodiny pred vyšetrením je potrebné si prečistiť črevá klystírom alebo preháňadlom;
- bezprostredne pred návštevou proktológa sa osprchujte a oblečte si čistú spodnú bielizeň.
Pri vyšetrení čreva sa vykonáva aj rektoskopia a anoskopia (endoskopické vyšetrenie sliznice hrubého čreva). Liečba krvi v stolici závisí od príčiny krvavého výtoku z konečníka.
Pri črevných infekciách lekár predpíše antibakteriálne lieky. Hemoroidy a análne trhliny sa môžu liečiť liekmi proti bolesti alebo steroidmi (hormónmi); ak sú konzervatívne metódy liečenia neúčinné, môžu sa vykonať miniinvazívne zásahy, napr. odstránenie hemoroidu rádiovými vlnami. Ak sa v stolici vyskytuje krv z dôvodu zápchy, proktológ predpíše diétu, ktorá obsahuje potraviny s vysokým obsahom vlákniny (sušené slivky, jablká, citrusové plody, strukoviny).