Liečba kryptitídy v Bratislave

Proktitída (kryptitída) - je zápalový proces v záhyboch konečníka vyvolaný infekciou v kryptoch. Ochorenie sa prejavuje ťažobou, pocitom pálenia, mokvaním a bolesťami análneho otvoru.

Aké sú symptómy tohto ochorenia?

Symptómy proktitídy (kryptitídy) análneho otvoru závisia od štádia ochorenia, jeho rozšírenia a celkového stavu pacienta:

  • rozšírený symptóm - nepríjemný pocit celkového diskomfortu v análnom otvore;
  • mnohí pacienti pociťujú svrbenie a pálenie;
  • pacienti mávajú ťažkosti so stolicou;
  • bolesti rôzneho druhu - dlhodobé aj akútne;
  • krvácanie a sekrécia hnisu.

Stanoviť presnú diagnózu ochorenia je možné až po dôkladnom odbornom vyšetrení, aby sa mohli vylúčiť faktory, ktoré vyvolávajú podobné symptómy, napríklad prostata.

Čo je to za ochorenie?

Čo vlastne znamená kryptitída a čo je to krypt? V celej oblasti análneho kanála až po konečník sa nachádzajú svojrázne priehlbinky, ktoré si môžeme predstaviť ako vrecká - a to sú spomínané krypty. Ich hĺbka býva rôzna, čím je väčšia, tým sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia. Zápalové procesy v kryptoch vznikajú v dôsledku nedostatočného vyprázdnenia, takže v nich ostávajú zvyšky stolice. Okrem toho aj zápchy a hnačky vyvolávajú dráždenie záhybov konečníka, čo môže spôsobiť ďalšie komplikácie.

Ako sa lieči kryptitída?

Ak pacientovi diagnostikovali kryptitídu, s liečbou treba začať čo najskôr, pretože zápalové procesy môžu priviesť ochorenie do chronického štádia v súvislosti s narušením kryptovej drenáže, následkom opakovanej infikácie obsahom črevného traktu a neustáleho dráždenia. Chronické štádium ochorenia sprevádzajú ťažké komplikácie - vyvolávajú akútnu a chronickú paraproktitídu, trhliny análneho otvoru, zápal žliaz análneho otvoru a iné.

Po stanovení diagnózy lekár začne s liečbou, pričom v závislosti od prejavov ochorenia zvolí optimálne možnosti zo širokého spektra modernej metodológie a taktiky. Pri medikamentóznej liečbe kryptitídy, zápalu análneho otvoru sa zvyčajne aplikujú špeciálne medikamenty (mastičky a čapíky).

Uvedomte si, že liečba ochorenia v akútnom štádiu bude trvať oveľa kratšie. Ak sa však ochorenie zanedbá a dostane sa do chronického štádia, pacient si zvolil variant dlhodobej terapie. Preto neodkladajte návštevu lekára, ak ste pocítili nejaký problém, objednajte sa k proktológovi. Moderné metódy liečby nám umožňujú poskytnúť pacientovi pomoc pri ktoromkoľvek ochorení.

Ak sa u Vás objavil hoci iba jeden z uvedených symptómov a máte nepríjemné pocity v oblasti konečníka, neváhajte a čo najskôr sa objednajte k proktológovi medicínskeho centra DoktorPRO. Vyšetrenie u špecialistu pomôže odhaliť rôzne ochorenia už v začiatočnom štádiu. A to podstatne zjednoduší a urýchli úplné vyliečenie.

MUDr. Tibor Molnár
MUDr. Tibor Molnár
Lekári oddelenia proktológie

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave

Prvotné vyšetrenie u proktológa (vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia, konzultácia)
49 eur
Prvotné vyšetrenie u proktológa dôchodca, invalíd (vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia, konzultácia)
45 eur
Opakovaná konzultácia u proktológa bez balika liečby
39 eur
Opakovaná konzultácia u proktológa bez balika liečby dôchodca, invalíd
35 eur
Opakované diagnostické vyšetrenie u proktológa po 3 mesiacoch (fyzikálne vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia)
49 eur
Opakované diagnostické vyšetrenie u proktológa po 3 mesiacoch dôchodca, invalíd
45 eur
Anoskopia
20 eur
Anoskopia dôchodca, invalíd
19 eur
Rektoskopia
25 eur
Rektoskopia dôchodca, invalíd
20 eur

Lekári oddelenia proktológie DoktorPro Bratislava

Články lekárskej príručky

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy