Logo
0800200000
Čítať 5 minút

Čo je proktitída a ako sa jej zbaviť?

Čo je proktitída a ako sa jej zbaviť?
Čítať 5 minút | Vytvorené: 19 september 2022 | aktualizované: 19 september 2022 | 20290 20290
1

Čo je proktitída?

Proktitída je zápal sliznice konečníka. Ak chcete liečiť zápal črevného traktu a konečníka, mali by ste sa poradiť s proktológom. 

Proktitída je zápal konečníka, ktorý sa prejavuje nepríjemnými pocitmi v oblasti análneho otvoru a neštandartnou stolicou. Proktitída sa môže vyskytnúť aj v kombinácii s kolitídou, enterokolitídou, kryptitídou a inými ochoreniami. Na presnú diagnostiku a liečbu zápalu konečníka je potrebné rektoskopické vyšetrenie u proktológa. 

2

Typy proktitídy

Proktitída môže byť akútna alebo chronická. Akútna proktitída sa vyvíja rýchlo a má výrazné príznaky. Chronická proktitída trvá aj niekoľko rokov, pričom sa ochorenie môže priebežne zhoršovať alebo zlepšovať. Proktológovia rozlišujú tieto typy proktitídy:

 • erozívna (ulcerózna) ― vyznačuje sa tvorbou vredov v konečníku;
 • katarálna ― zápal konečníka sprevádza krvavý a hnisavý výtok;
 • herpetická ― zápal konečníka je spôsobený vírusom herpesu typu II;
 • radiačná ― spôsobená rádioterapiou pri rakovine panvových orgánov;
 • polypózna ― charakterizovaná malými výrastkami (polypmi) na črevnej sliznici.

Liečebný postup sa volí v závislosti od typu proktitídy. Typ a príčinu zápalu konečníka môže určiť po vyšetrení len proktológ. 

3

Aké sú príznaky proktitídy?

Proktitída sa prejavuje ako pocit ťažoby v konečníku. Prejavom erózie čriev je neustále nutkanie na stolicu. Ďalšie príznaky proktitídy sú:

 • bolesť v konečníku;
 • svrbenie v oblasti konečníka;
 • slabosť;
 • fekálna inkontinencia;
 • zápcha;
 • hnačka;
 • bolesť v ľavej časti brucha;
 • krv v stolici.

Vyskytnúť sa môže aj bolesť v oblasti perinea, ktorá vyžaruje do dolnej časti chrbta a genitálií. Pri akútnej proktitíde dochádza k opuchu sliznice konečníka a telesná teplota môže stúpnuť na 38 stupňov.

4

Príčiny vzniku proktitídy

Konečník sa môže zapáliť v dôsledku parazitárnych infekcií a infekčných ochorení. Medzi iné príčiny proktitídy patria:

 • ochorenia konečníka, do ktorých nepatria zápalové ochorenia (hemoroidy);
 • chronické črevné ochorenia (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba);
 • akútne črevné infekcie (dyzentéria, salmonelóza);
 • poranenie konečníka;
 • častá zápcha;
 • črevná dysbakterióza;
 • zápal panvy (prostatitída, cystitída, kolpitída);
 • komplikácie tuberkulózy;
 • nezdravá strava;
 • pohlavne prenosné choroby (syfilis, kvapavka, chlamýdie);
 • prítomnosť patogénnych organizmov (stafylokoky, streptokoky, E. coli).

Proktitída sa môže vyskytnúť ako vedľajší účinok ožarovania pri liečbe rakoviny. Dlhodobá liečba antibiotikami môže rovnako narušiť črevnú mikroflóru a viesť k proktitíde.

5

Ako sa lieči proktitída?

Proktitídu nie je možné liečiť ľudovými prostriedkami. Ak máte príznaky zápalu konečníka, mali by ste sa objednať k proktológovi. Pri prvom stretnutí vás proktológ vyšetrí, odoberie vzorku a predpíše ďalšie testy. Diagnostika proktitídy zahŕňa proktoskopiu, kolonoskopiu a vyšetrenie stolice. Na základe výsledkov vyšetrenia proktológ predpíše liečbu chronickej alebo akútnej proktitídy, ktorá môže zahŕňať antispazmodiká, antibiotiká, kortikosteroidy a protizápalové lieky. 

Zmierniť opuch konečníka môžu aj hojivé masti a protizápalové čapíky. Ak je proktitída spôsobená patogénmi, lekár môže predpísať aj antiparazitárne alebo antimykotické lieky. Ak je proktitída spôsobená pohlavne prenosnou chorobou, obaja partneri sa musia podrobiť liečbe na pohlavne prenosné infekcie. 

6

Čo hrozí pri proktitíde?

Chronická proktitída môže viesť k tvorbe vredov a fistúl v konečníku. Proktitída je nebezpečná, pretože môže viesť k vzniku hemoroidov, análnych trhlín a k zúženiu konečníka. Proktitída môže viesť aj k malígnym zmenám sliznice konečníka a k vzniku rakoviny.

7

Diéta pri proktitíde

Ak máte proktitídu, je potrebné prijímať stravu často a v malých dávkach. Jedálniček (diéta) pri proktitíde by mal obsahovať predovšetkým chudé mäso a ryby, kyslomliečne výrobky, želé, kaše a sušené ovocie. Vyhýbajte sa pikantným, vyprážaným, údeným a slaným jedlám. Mali by ste sa vyhýbať aj koreneným jedlám, pretože korenie dráždi sliznicu hrubého čreva. Taktiež sa odporúča nekonzumovať surovú zeleninu, alkohol a sladkosti. 

8

Prevencia proktitídy

Prevencia proktitídy zahŕňa včasnú liečbu gastrointestinálnych ochorení a zdravú stravu. Je dôležité vyhýbať sa zápche, klystírom a preháňadlám. Mali by ste sa tiež vzdať nezdravých návykov. Fajčenie a pitie alkoholu dráždi črevnú sliznicu a môže vyvolať zápal konečníka.

Ľuďom, ktorí vedú sedavý spôsob života, sa odporúča mierna fyzická aktivita. Ak máte chronický zápal konečníka, je dôležité, aby ste aspoň raz ročne absolvovali kontrolu u proktológa. 

Proktológia v DoktorPRO v Bratislave

Čo je proktitída a ako sa jej zbaviť? - MUDr. Ivan Sedlák
MUDr. Ivan Sedlák
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Hodnotenie článku:
4 s 5 na základe 3 hodnotenia
Čo je proktitída a ako sa jej zbaviť?
Lekár oddelenia proktológie.

Položte otázku Chirurgovi-proktológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Irina pred rokom
Dobrý deň, môže sa z polypóznej proktitídy vyvinúť rakovina?
Odpovedať
Dobrý deň, proktitída nie je rakovina. Polypy proktitídy sú nezhubné výrastky, ktoré sa len zriedkavo vyvinú do rakoviny. Ak však pretrváva zápal črevnej sliznice, mali by ste sa nechať vyšetriť, aby sa vylúčilo riziko vzniku rakoviny konečníka.
Xénia pred rokom
Môže sa po užívaní antibiotík objaviť proktitída?
Odpovedať
Užívanie antibiotík, najmä dlhodobé, narúša črevnú mikroflóru a môže dôjsť k opuchu sliznice konečníka. Aby ste predišli zápalu sliznice konečníka počas užívania antibiotík, je vhodné užívať probiotiká na normalizáciu črevnej mikroflóry.
Dáša pred rokom
Dobrý deň, zaujímalo by ma, ako dlho trvá liečba proktitídy?
Odpovedať
Dobrý deň. Akútna proktitída, pri správnej liečbe, pominie približne do 10 dní. Chronická proktitída môže trvať roky a jej liečba trvá dlho. Dĺžka liečby zápalu konečníka závisí od formy a typu proktitídy. Aby ste sa natrvalo zbavili proktitídy, musíte viesť zdravý životný štýl a správne sa stravovať.
Karina pred rokom
Dobrý deň, je možné dostať proktitídu po análnom sexe?
Odpovedať
Dobrý deň, mikrotrhliny a poranenia spôsobené análnym sexom môžu viesť k zápalu konečníka. Ak pociťujete nepríjemné pocity a bolesť počas análneho sexu alebo máte eróziu konečníka, mali by ste sa poradiť s proktológom.
Anna pred rokom
Dobrý deň, môžu sa pri proktitíde používať prečisťovacie klystíry?
Odpovedať
Dobrý deň, klystír sa môže použiť na odstránenie zápalu konečníka, ale musí sa používať pod dohľadom lekára. Používanie domácich klystírov a liečba ľudovými prostriedkami môže zápal konečníka zhoršiť.
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.