Čítať 6 minút

Čo je proktitída a ako sa jej zbaviť?

Čo je proktitída a ako sa jej zbaviť?
Zverejnené: 19 September 2022 | Перегляди 9214
1

Čo je proktitída?

Proktitída je zápal sliznice konečníka. Ak chcete zmierniť zápal črevného traktu a konečníka, mali by ste sa poradiť s proktológom. 

Proktitída je zápal konečníka, ktorý sa prejavuje nepríjemnými pocitmi v oblasti análneho otvoru a abnormalitami stolice. Proktitída sa môže prejavovať v kombinácii s kolitídou, enterokolitídou, kryptitídou a inými ochoreniami. Na presnú diagnostiku a liečbu zápalu konečníka je potrebné vyšetrenie u proktológa a vykonanie rektoskopie. 

2

Typy proktitídy

Proktitída môže byť akútna alebo chronická. Akútna proktitída sa vyvíja rýchlo a má výrazné príznaky. Chronická proktitída trvá niekoľko rokov, pričom sa ochorenie môže postupom času zhoršovať a zlepšovať. Proktológovia rozlišujú tieto typy proktitídy:

 • erozívna (ulcerózna) ― vyznačuje sa tvorbou vredov v konečníku;
 • katarálna ― zápal konečníka sprevádza krvavý a hnisavý výtok;
 • herpetická ― zápal konečníka je spôsobený vírusom herpesu typu II;
 • radiačná ― spôsobená rádioterapiou pri rakovine panvových orgánov;
 • polypózna ― charakterizovaná malými výrastkami (polypmi) na črevnej sliznici.

Liečebný postup sa volí v závislosti od typu proktitídy. Typ a príčinu zápalu konečníka môže po vyšetrení určiť len proktológ. 

3

Aké sú príznaky proktitídy?

Proktitída sa prejavuje ako pocit ťažkosti v konečníku. Príznaky erózie čriev sa prejavujú neustálym nutkaním na stolicu. Ďalšie príznaky proktitídy sú:

 • bolesť v konečníku;
 • svrbenie v oblasti konečníka;
 • slabosť;
 • fekálna inkontinencia;
 • zápcha;
 • hnačka;
 • bolesť v ľavej časti brucha;
 • krv v stolici.

Vyskytnúť sa môže aj bolesť v oblasti perinea, ktorá vyžaruje do dolnej časti chrbta a genitálií. Pri akútnej proktitíde dochádza k opuchu sliznice konečníka a telesná teplota môže stúpnuť na 38 stupňov.

4

Príčiny vzniku proktitídy

Konečník sa môže zapáliť v dôsledku parazitárnych infekcií a infekčných ochorení. Medzi iné príčiny proktitídy patria:

 • ochorenia konečníka, do ktorých nepatria zápalové ochorenia (hemoroidy);
 • chronické črevné ochorenia (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba);
 • akútne črevné infekcie (dyzentéria, salmonelóza);
 • poranenie konečníka;
 • častá zápcha;
 • črevná dysbakterióza;
 • zápal panvy (prostatitída, cystitída, kolpitída);
 • komplikácie tuberkulózy;
 • nezdravá strava;
 • pohlavne prenosné choroby (syfilis, kvapavka, chlamýdie);
 • prítomnosť patogénnych organizmov (stafylokoky, streptokoky, E. coli).

Proktitída sa môže vyskytnúť ako vedľajší efekt ožarovania pri liečbe rakoviny. Dlhodobá liečba antibiotikami môže tiež narušiť črevnú mikroflóru a viesť k proktitíde.

5

Ako sa lieči proktitída?

Proktitídu nie je možné liečiť doma. Ak máte príznaky zápalu konečníka, mali by ste sa objednať k proktológovi. Pri prvom stretnutí vás proktológ vyšetrí, odoberie vzorku a predpíše ďalšie testy. Diagnostika proktitídy zahŕňa proktoskopiu, kolonoskopiu a vyšetrenie stolice. Na základe výsledkov vyšetrenia proktológ predpíše liečbu chronickej alebo akútnej proktitídy, ktorá môže zahŕňať antispazmodiká, antibiotiká, kortikosteroidy a protizápalové lieky. 

Zmierniť opuch konečníka môžu pomôcť hojivé masti a protizápalové čapíky. Ak je proktitída spôsobená patogénmi, lekár môže predpísať aj antiparazitárne alebo antimykotické lieky. Ak je proktitída spôsobená pohlavne prenosnou chorobou, obaja partneri sa liečia na pohlavne prenosné infekcie. 

6

Čo hrozí pri proktitíde?

Chronická proktitída môže viesť k vredom a fistulám v konečníku. Proktitída je nebezpečná, pretože môže viesť k vzniku hemoroidov, análnych trhlín a zúženiu konečníka. Proktitída môže viesť aj k malígnym zmenám sliznice konečníka a vzniku rakoviny.

7

Diéta pri proktitíde

Ak máte proktitídu, je potrebné prijímať stravu často a v malých dávkach. Diéta pri proktitíde by mala zahŕňať pyré, chudé mäso a ryby, kyslomliečne výrobky, želé, kaše a sušené ovocie. Vyhýbajte sa pikantným, vyprážaným, údeným a slaným jedlám. Mali by ste sa vyhýbať aj koreneným jedlám, pretože korenie dráždi sliznicu hrubého čreva. Taktiež sa odporúča nekonzumovať surovú zeleninu, alkohol a sladkosti. 

8

Prevencia proktitídy

Prevencia proktitídy zahŕňa včasnú liečbu gastrointestinálnych ochorení a zdravú stravu. Je dôležité vyhýbať sa zápche, klystírom a preháňadlám. Mali by ste sa tiež vzdať nezdravých návykov. Fajčenie a pitie alkoholu dráždi črevnú sliznicu a môže vyvolať zápal konečníka.

Ľuďom, ktorí vedú sedavý spôsob života, sa odporúča mierna fyzická aktivita. Ak máte chronický zápal konečníka, je dôležité, aby ste aspoň raz ročne absolvovali kontrolu u proktológa. 

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo je proktitída a ako sa jej zbaviť?
Lekár oddelenia proktológie.
Čo je proktitída a ako sa jej zbaviť?
words.article-verified: MUDr. Tibor Molnár
Lekár chirurg proktológ.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Anna pred 4 mesiacmi
Dobrý deň, môžu sa pri proktitíde používať prečisťovacie klystíry?
Odpovedať
Dobrý deň, klystír sa môže použiť na odstránenie zápalu konečníka, ale musí sa používať pod dohľadom lekára. Používanie domácich klystírov a liečba ľudovými prostriedkami môže zápal konečníka zhoršiť.
Karina pred 4 mesiacmi
Dobrý deň, je možné dostať proktitídu po análnom sexe?
Odpovedať
Dobrý deň, mikrotrhliny a poranenia spôsobené análnym sexom môžu viesť k zápalu konečníka. Ak pociťujete nepríjemné pocity a bolesť počas análneho sexu alebo máte eróziu konečníka, mali by ste sa poradiť s proktológom.
Dáša pred 4 mesiacmi
Dobrý deň, zaujímalo by ma, ako dlho trvá liečba proktitídy?
Odpovedať
Dobrý deň. Akútna proktitída, pri správnej liečbe, pominie približne do 10 dní. Chronická proktitída môže trvať roky a jej liečba trvá dlho. Dĺžka liečby zápalu konečníka závisí od formy a typu proktitídy. Aby ste sa natrvalo zbavili proktitídy, musíte viesť zdravý životný štýl a správne sa stravovať.
Xénia pred 4 mesiacmi
Môže sa po užívaní antibiotík objaviť proktitída?
Odpovedať
Užívanie antibiotík, najmä dlhodobé, narúša črevnú mikroflóru a môže dôjsť k opuchu sliznice konečníka. Aby ste predišli zápalu sliznice konečníka počas užívania antibiotík, je vhodné užívať probiotiká na normalizáciu črevnej mikroflóry.
Irina pred 4 mesiacmi
Dobrý deň, môže sa z polypóznej proktitídy vyvinúť rakovina?
Odpovedať
Dobrý deň, proktitída nie je rakovina. Polypy proktitídy sú nezhubné výrastky, ktoré sa len zriedkavo vyvinú do rakoviny. Ak však pretrváva zápal črevnej sliznice, mali by ste sa nechať vyšetriť, aby sa vylúčilo riziko vzniku rakoviny konečníka.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.