Polypy sú nezhubné, ale patria medzi prekancerózne útvary, to znamená, že pod vplyvom provokujúcich faktorov (intoxikácia, zápal, infekcia) sa môžu stať zhubnými, preto si vyžadujú diagnostiku a liečbu proktológom.
Čo je análny polyp?
Análny polyp je novotvar, ktorý sa vyskytuje na sliznici konečníka alebo análneho otvoru. Polypy môžu byť jednopočetné a mnohopočetné (viacero útvarov).
Polypy v konečníku
Prečo sa objavujú polypy v konečníku?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia proktológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Črevné polypy sa môžu objaviť v dôsledku dlhotrvajúceho zápalového procesu, ktorý spôsobuje patologické zmeny sliznice (hypertrofia a prerastanie). Medzi príčiny vzniku polypov v konečníku patrí:
- dedičná predispozícia a vrodené patologické stavy tráviacich orgánov;
- chronická zápcha alebo hnačka;
- ochorenia tráviacich orgánov (napr. Crohnova choroba, peptický vred, gastritída, dysbakterióza);
- hemoroidy (kŕčové žily konečníka a uzliny);
- akútne infekčné ochorenia (brušný týfus, botulizmus, salmonelóza, dyzentéria);
- nekontrolovaný diabetes mellitus.
Riziko vzniku polypov v konečníku zvyšuje sedavý spôsob života, obezita, nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenie, pretože dochádza k narúšaniu metabolizmu a k poruchám trávenia. Tvorbu polypov môže vyvolať dlhodobá strava s nedostatočným množstvom živín a vlákniny, ako aj konzumácia veľkého množstva živočíšnych tukov.
Ako vyzerajú análne polypy?
Análne polypy môžu vyzerať ako guľovité alebo polguľovité výrastky, môžu byť ploché alebo môžu mať tenkú stopku (podobne ako hríb). Veľkosť novotvarov v konečníku môže byť od niekoľkých milimetrov až po niekoľko centimetrov.
Aké sú príznaky polypov v čreve?
Príznaky polypov v čreve sa objavujú a zintenzívňujú s rastom novotvaru. Ochorenie môže byť dlho bezpríznakové. Medzi príznaky polypov v čreve patria:
- poruchy stolice (hnačka alebo zápcha);
- svrbenie v konečníku;
- bolesť v podbrušku a v oblasti konečníka počas vyprázdňovania;
- zmena farby stolice;
- hlien a krv v stolici.
Veľké polypy môžu zablokovať črevný lúmen, čo spôsobuje kŕčovité bolesti brucha, plynatosť a problémy s vyprázdňovaním (dlhotrvajúca zápcha). V dôsledku silného a častého krvácania z konečníka môže vzniknúť anémia, ktorú sprevádza celková slabosť.
Pri príznakoch análnych polypov je potrebné vyhľadať proktológa. Novotvary sa najčastejšie objavujú po 40. roku života, preto je dôležité absolvovať preventívne prehliadky u lekára aspoň raz ročne.
Typy polypov v análnom otvore
Podľa formy rozlišujeme ploché análne polypy a polypy na stopke, ktoré sa môžu zväčšovať a byť pohyblivé. Aj polypy v konečníku sa líšia histologickou štruktúrou.
Typy análnych polypov | |
Adenomatózny (adenóm) | Vzniká zo žľazového epitelu v dôsledku abnormálneho delenia buniek. Adenómy konečníka sa delia na tubulárne a vilózne adenómy. Tubulárny polyp je útvar na stopke s hladkým povrchom. Tubárny (papilárny) polyp má hrudkovitý povrch, je mäkký na dotyk a často krváca. |
Fibrotický (fibroepitelový) | Pozostáva zo spojivového tkaniva. Útvar vyzerá ako gulička alebo ovál, ktorý môže mať priemer až štyri centimetre. |
Hyperplastický | Vzniká na pozadí dlhodobého zápalového procesu v gastrointestinálnom trakte. Prejavuje sa prerastaním slizničneho tkaniva a vznikom hladkých výrastkov na stopke, ktoré môžu vypadávať z análneho otvoru a krvácať. |
Metódy diagnostiky polypov v análnom otvore
Polypy v konečníku diagnostikuje proktológ po oboznámení sa s pacientovou anamnézou a vyšetrení. Polypov v análnom otvore je možné diagnostikovať:
- rektálnym vyšetrením prstom;
- rektoskopiou (endoskopické vyšetrenie sliznice konečníka a esovitého čreva);
- kolonoskopiou (vyšetrenie hrubého čreva pomocou endoskopu vybaveného videokamerou);
- vyšetrením stolice na prítomnosť okultnej krvi.
Lekár môže predpísať aj vyšetrenie krvi na črevné polypy s cieľom zistiť ich príčiny a súvisiace ochorenia tráviaceho traktu. Pred odstránením výrastkov v análnom kanáli sa vykonávajú laboratórne testy, aby sa vylúčili kontraindikácie a predišlo sa komplikáciám.
Ako sa liečia análne polypy?
Análne polypy sa liečia chirurgickým odstránením. Konzervatívne metódy liečby nezhubných nádorov v análnom otvore nie sú účinné, pretože lieky neničia patologické bunky. Lieky sa môžu použiť ako doplnková liečba na odstránenie bolesti a zápalu.
Kedy je potrebné odstrániť análne polypy?
Análne polypy sa nevyhnutne odstraňujú po ich zistení, pretože sa zrýchľuje ich rast a hrozí nebezpečenstvo premeny na zhubný nádor. Kontraindikácie odstránenia polypov v konečníku môžu byť dočasné (tehotenstvo a obdobie dojčenia, akútny zápalový proces v organizme, zhoršenie chronických ochorení tráviaceho traktu).
Po operácii sa vykoná histologické vyšetrenie tkanív novotvaru s cieľom určiť jeho typ a povahu (benígnosť alebo malignita). Taktiež sa odporúča absolvovať bežné preventívne prehliadky u proktológa aspoň raz ročne, aby sa predišlo ich opätovnému výskytu.
Metódy odstraňovania črevných polypov
Zákrok na odstránenie črevných polypov predpisuje proktológ po vyšetrení s prihliadnutím na anamnézu, typ a veľkosť nádoru. Medzi metódy odstraňovania análnych polypov patrí:
- endoskopická polypektómia;
- laserové odstránenie análnych polypov;
- excízia polypov rádiovými vlnami;
- otvorená operácia na odstránenie benígnych útvarov (ak je veľkosť polypu väčšia ako 10 cm).
Endoskopická polypektómia je minimálne invazívna operácia, pri ktorej sa polyp vyreže pomocou elektródovej slučky. Zákrok sa vykonáva počas kolonoskopie a umožňuje odstrániť novotvary v čreve nie väčšie ako dva centimetre.
Liečba laserom je minimálne invazívna operácia, ktorá spočíva v pôsobení laserového lúča na bunky novotvaru, čím sa tieto bunky zničia. Operácia sa vykonáva ambulantne a nevyžaduje si rezy ani vpichy.
Rádiofrekvečná metóda odstraňovania análnych polypov sa vykonáva pomocou vysokofrekvenčného prístroja, ktorý presne zasahuje patologické oblasti bez toho, aby zasiahol zdravé tkanivo. Metóda umožňuje odstrániť novotvary až do veľkosti 10 centimetrov.
Rekonvalescencia po odstránení análneho polypu
Doba rekonvalescencie po odstránení análneho polypu trvá od dvoch týždňov do dvoch mesiacov v závislosti od veľkosti útvarov a ich počtu, ako aj od veku a individuálnych vlastností organizmu. V pooperačnom období je dôležité dodržiavať odporúčania proktológa. V období rekonvalescencie po odstránení polypov v konečníku sa odporúča:
- dodržiavať diétu predpísanú lekárom;
- obmedziť fyzickú námahu, vyhnúť sa zdvíhaniu ťažkých bremien;
- nenavštevovať sauny, kúpele, bazény, nekúpať sa v prírodných nádržiach;
- vyhýbať sa podchladeniu a prehriatiu.
Až do úplného zahojenia sliznice konečníka je potrebné zdržať sa sexu, vyhýbať sa stresu a únave. V prípade silnej bolesti môže proktológ predpísať analgetiká a protizápalové lieky (napr. čapíky alebo masti).
Musím po odstránení polypov z konečníka držať diétu?
V období rekonvalescencie po odstránení polypov z konečníka je potrebné dodržiavať diétu, aby sa urýchlilo hojenie tkanív v análnom otvore a predišlo sa komplikáciám. Cieľom diéty je vylúčiť potraviny, ktoré môžu dráždiť črevnú sliznicu a vyvolávať nadúvanie. Pri análnych polypoch sa nesmie konzumovať:
- pikantné a slané korenie, omáčky, marinády;
- údené mäso;
- cesnak, chren, reďkovky;
- biela kapusta;
- pekárenské a cukrárenské výrobky;
- kyslé ovocie (citrón, zelené jablká, pomaranče, grapefruity);
- alkohol;
- tučné ryby a mäso;
- nápoje obsahujúce kofeín.
Po odstránení polypov z konečníka by ste sa mali stravovať často a v malých porciách, jedlo by malo byť ľahko stráviteľné a mali by ste uprednostňovať varené alebo na pare pripravované pokrmy. Pooperačná diéta by mala obsahovať aj potraviny s vysokým obsahom vlákniny, aby sa zabránilo zápche.
Komplikácie črevných polypov
Črevné polypy môžu bez diagnostiky a liečby spôsobiť nebezpečné následky, akými sú:
- črevná obštrukcia;
- stenóza (zúženie) konečníka;
- krvácanie z konečníka (v dôsledku odlúčenia výrastku);
- rakovina čreva.
Polypy môžu spôsobiť zápal sliznice análneho otvoru a vyvolať proktologické ochorenia (proktitída, paraproktitída, hemoroidy, análne fisúry a fimbrie). Aj výrastky v konečníku môžu krvácať a viesť k anémii.
Samoliečba môže viesť ku komplikáciám análnych polypov. Liečba polypov v konečníku ľudovými prostriedkami je neúčinná a nebezpečná.
Ako sa dá predchádzať vzniku análnych polypov?
Zabrániť vzniku črevných polypov nie je úplne možné, ale môžete znížiť riziko ich vzniku. Prevencia análnych polypov zahŕňa:
- konzumáciu vyváženej stravy s dostatočným množstvom vitamínov, minerálov a vlákniny;
- úplné obmedzenie fajčenia a iba miernu konzumáciu alkoholických nápojov;
- včasnú liečbu zápalových ochorení tráviaceho traktu;
- kontrolu telesnej hmotnosti a pravidelnú fyzickú aktivitu.
Na prevenciu ochorení tráviacich orgánov a ich následkov je potrebné dodržiavať zásady zdravej výživy (striedma konzumácia mastných, vyprážaných a údených jedál, vyhýbať sa prejedaniu a dlhodobému hladovaniu). Ľudia nad 40 rokov by mali absolvovať preventívne prehliadky u proktológa a gastroenterológa.