Liečba prostatitídy v Bratislave

Prostatitída je zápal prostaty, ktorý spôsobuje poruchy močenia a erektilnú dysfunkciu. Prostatitída môže byť akútna alebo chronická.

Príčiny vzniku prostatitídy

V závislosti od príčiny vzniku možno prostatitídu rozdeliť na kongestívnu a bakteriálnu. Patogény sa do prostaty dostávajú cez močovú trubicu, krvný obeh alebo lymfatický systém z priľahlých tkanív a orgánov.

Kongestívna prostatitída je spôsobená poruchou prietoku krvi v panvových orgánoch a zadržiavaním semennej tekutiny, ako aj nepravidelným sexuálnym životom alebo dlhodobou sexuálnou abstinenciou. Ďalšie príčiny vzniku prostatitídy sú: 

  • dlhodobé sedenie;
  • chronický stres;
  • podchladenie;
  • poranenia panvy.

Riziko vzniku zápalu prostaty sa zvyšuje s vekom, ako aj nechráneným pohlavným stykom, dlhodobým zavádzaním močového katétra a prítomnosťou infekcie HIV.

Príznaky prostatitídy

Prostata sa u mužov nachádza pod močovým mechúrom a prechádza ňou močová trubica, preto sa pri akútnej prostatitíde vyskytuje časté a bolestivé močenie. Objaviť sa môže aj bolesť v oblasti perinea a konečníka a celkový stav organizmu môže byť narušený: zvyšuje sa telesná teplota, objavuje sa zimnica.

Chronická prostatitída je diagnostikovaná v prípade, že prostata vykazuje známky zápalu dlhšie ako tri mesiace a je charakterizovaná striedaním období exacerbácie a remisie. Medzi príznaky prostatitídy patria aj:

  • prítomnosť krvi alebo hnisu v moči;
  • bolestivá alebo rýchla ejakulácia;
  • znížené libido;
  • bolesť počas pohlavného styku.

Ak sa nelieči, dochádza ku komplikáciám prostatitídy: adenóm prostaty (nezhubné zväčšenie prostaty), vezikulitída (zápal semenných vačkov), absces prostaty (hnisavý zápal) a kalkulózna prostatitída (tvorba kameňov).

Liečba prostatitídy v Bratislave

Diagnostika prostatitídy u mužov spočíva v odobratí anamnézy a prstovom vyšetrení prostaty. Medzi ďalšie vyšetrenia pri prostatitíde patria základné testy krvi a moču a ultrazvuk prostaty. V prípade, že sa vyskytnú príznaky infekčného procesu, odporučí lekár bakteriologickú kultiváciu sekrétu prostaty.

Liečba prostatitídy zahŕňa užívanie antibakteriálnych a protizápalových liekov. Pri liečbe chronickej prostatitídy je dôležité dodržiavať diétu: vyhýbať sa pikantným, kyslým a vyprážaným jedlám, alkoholu a kofeínu. Pacienti s prostatitídou by sa nemali venovať športom, ktoré si vyžadujú dlhodobé sedenie (bicyklovanie, jazda na koni).

Aby ste predišli vzniku prostatitídy je potrebné včas navštíviť urológa, nechať si vyšetriť prostatu, vyhýbať sa podchladeniu a dodržiavať správnu intímnu hygienu. Pri predchádzaní výskytu stagnácie prostaty sa odporúča vykonávať miernu fyzickú aktivitu a mať pravidelný pohlavný styk.

Na konzultáciu s urológom a liečbu prostatitídy v Bratislave v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete objednať na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo vyplnením objednávkového formulára.

MUDr. Ladislav Méry
MUDr. Ladislav Méry
Lekári oddelenia urológie

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny vyšetrenia lekárov sú uvedené v cenníku, náklady na liečbe sa tvoria na základe výsledkov vyšetrenia.

Vstupné vyšetrenie u urológa vrátane ultrazvuku
Opakované vyšetrenie u urológa
Masáž prostaty za 1 raz

Lekári oddelenia urológie DoktorPro Bratislava

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy