Logo
0800200000

Príčiny a liečba bolesti v konečníku

Príčiny a liečba bolesti v konečníku
Čítať 6 minút | Vytvorené: 25 máj 2023 | aktualizované: 1 jún 2023 | 12943 12943
Bolesť v konečníku je spôsobená podráždením sliznice konečníka a je príznakom proktologických ochorení. Ak pociťujete bolesť v konečníku, mali by ste sa objednať k proktológovi.

Príčiny bolesti v konečníku 

Bolesť a pocit pálenia v konečníku sa môžu objaviť v dôsledku úrazu alebo zápalu konečníka.

Príčiny bolesti v konečníku

Príčiny bolesti v konečníku

Medzi ďalšie príčiny bolesti v konečníku patrí:

 • análna trhlina;
 • hemoroidy;
 • Crohnova choroba;
 • análna fistula;
 • prolaps konečníka;
 • kryptitída;
 • vertebrálna cysta;
 • hrčka v konečníku.

Bolesti konečníka spôsobujú aj benígne a malígne nádory konečníka. Pálenie a svrbenie v konečníku sa môže vyskytnúť v dôsledku parazitov v konečníku. Bolesť v konečníku môže byť spôsobená aj prítomnosťou cudzích telies v análnom otvore alebo po análnom sexe. 

Bolesť v konečníku u žien

Bolesť v oblasti perinea a konečníka u žien sa môže vyskytnúť v dôsledku abnormalít čriev a pohlavných orgánov. Medzi príčiny bolesti konečníka u žien patrí:

 • endometrióza;
 • apoplexia vaječníka;
 • adnexitída;
 • zápal močového mechúra;
 • rektovaginálna fistula.

Bolesti v podbrušku a opakujúce sa bolesti v konečníku u žien sa vyskytujú aj pri proktologických ochoreniach (hemoroidy, análne trhliny). Bolesť konečníka počas menštruácie sa môže vyskytnúť pri endometrióze v dôsledku poškodenia sliznice maternice a čreva. Ovulačná bolesť postihujúca konečník môže byť spôsobená zvýšením hladiny estrogénu. Bolesť konečníka sa môže vyskytnúť aj po ťažkom pôrode a silnom tlačení v dôsledku poškodenia sliznice konečníka. Ak žena pociťuje kŕče v konečníku, ktoré vyžarujú do perinea, mala by sa poradiť s gynekológom

Bolesť v konečníku u mužov

Bolesť konečníka u mužov sa môže vyskytnúť v dôsledku abnormalít gastrointestinálneho traktu a ochorení močovo-pohlavného systému. Medzi príčiny bolesti konečníka u mužov patrí:

 • zápal prostaty;
 • kolikulitída;
 • rakovina prostaty;
 • pohlavné choroby;
 • adenóm prostaty. 

Prostatitída môže spôsobiť bolesť v podbrušku a konečníku. Kŕč svalov konečníka a panvového dna môže byť spôsobený kolitídou a Crohnovou chorobou. Ak príčina bolesti konečníka u mužov súvisí s poruchami močenia a trávenia, je potrebná konzultácia s gastroenterológom alebo urológom. 

Ťahavá bolesť v konečníku

Najčastejšou príčinou ťahavej bolesti v konečníku sú proktologické ochorenia (hemoroidy, proktitída). Hemoroidálne uzly zvyšujú tlak v konečníku a môže sa objaviť pocit tlaku v konečníku. Ťahavá a tupá bolesť v konečníku môže vzniknúť z análnej trhliny alebo hrčky. Presnú príčinu bolesti konečníka a spodnej časti brucha môže určiť proktológ. 

Bodavá bolesť v konečníku

Bodavá bolesť v konečníku sa zvyčajne vyskytuje počas defekácie a môže byť akútna alebo mierna. Akútnu bolesť v konečníku spôsobujú fistuly a hemoroidálne uzly v konečníku. Silná bolesť v konečníku môže byť príznakom hemoroidálnej trombózy alebo príznakom úrazu konečníka. Mierna pulzujúca bolesť môže znamenať chronické hemoroidy. Proktologické ochorenia je potrebné liečiť, aby sa predišlo možným komplikáciám (ťažké krvácanie a inkontinencia stolice).

Bolesť v konečníku po defekácii

Bolesť v konečníku počas a po defekácii súvisí s poškodením žíl v konečníku a s poruchou prietoku krvi v konečníku. Zápal konečníka po defekácií sa môže prejaviť:

 • pálením a svrbením konečníka;
 • pocitom neúplného vyprázdnenia čreva;
 • kŕčmi zvierača;
 • opuchom a zápalom tkanív v okolí konečníka;
 • prítomnosťou krvi v stolici.

Kŕčovité bolesti v konečníku po vyprázdnení môžu naznačovať prítomnosť rán alebo vredov v oblasti konečníka. Presnú príčinu análnej bolesti môže určiť proktológ po vyšetrení.

Bolesť v konečníku pri sedení

Bolesť v konečníku pri sedení je spôsobená tlakom a stagnáciou krvi v konečníku. Dlhé sedenie spôsobuje nadmerný tlak v panvovom dne a môže viesť k bolesti konečníka.

Proktológovia odporúčajú sa vyhýbať sedavému spôsobu života a cvičiť, aby sa zlepšil krvný obeh v panvovej oblasti. Pri hemoroidoch sa môže používať aj špeciálny ortopedický vankúš, ktorý znižuje tlak na kostrč a konečník pri sedení.

Bolesť v konečníku v noci 

Náhla nočná bolesť konečníka môže znamenať akútne hemoroidy, rektálnu fistulu alebo hemoroidálnu trombózu. Nočná bolesť u žien môže byť spôsobená endometriózou konečníka alebo môže byť príznakom mimomaternicového tehotenstva. 

Ako liečiť bolesť v konečníku?

Na liečbu bolesti v konečníku sa špecializuje proktológ. Počas vyšetrenia vás lekár vyšetrí, vypočuje si vaše ťažkosti, odoberie anamnézu a predpíše ďalšie vyšetrenia. Diagnostika proktologických ochorení zahŕňa prístrojové vyšetrenia (rektoromanoskopiu a anoskopiu) a vyšetrenie stolice.

Na základe výsledkov vyšetrenia proktológ predpíše liečbu, ktorá môže zahŕňať medikamentóznu liečbu alebo chirurgický zákrok. Bolesť v konečníku je možné zmierniť:

 • liekmi proti bolesti;
 • protizápalovými liekmi;
 • antiparazitárnymi liekmi.

Bolesť konečníka možno zmierniť aj používaním rektálnych mastí a čapíkov, ktoré vám predpíše lekár. V neskorších štádiách hemoroidov je potrebná miniinvazívna chirurgická liečba. 

Proktológia v DoktorPRO v Bratislave

Príčiny a liečba bolesti v konečníku - MUDr. Ivan Sedlák
MUDr. Ivan Sedlák
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

1. Ako liečiť bolesť v konečníku u dieťaťa?

Ak má vaše dieťa bolesti konečníka, mali by ste navštíviť pediatra alebo detského proktológa. Bolesť konečníka u detí môže poukazovať na abnormality tráviaceho traktu (dysbióza, gastritída), zápal močového mechúra, análne trhlliny, hemoroidy a vyžaduje si konzultáciu s detským gastroenterológom alebo proktológom.

2. Ako liečiť bolesť v konečníku doma?

Liečba bolesti konečníka doma zahŕňa užívanie protizápalových a bolesť tlmiacich liekov, ktoré vám predpíše proktológ. Bolesť hemoroidov a análnych trhlín môžete zmierniť aj sedacím kúpeľom pri teplote maximálne 40 stupňov. Teplý kúpeľ sa neodporúča používať v prípade, že konečník krváca.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Príčiny a liečba bolesti v konečníku
Lekár oddelenia proktológie.

Položte otázku Chirurgovi-proktológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Richard pred 5 mesiacmi
Dobrý deň. Môžem mať bolesti konečníka po odstránení maternice?
Odpovedať
Dobrý deň. V prvých mesiacoch po odstránení maternice môže byť prítomná bolesť v konečníku. Ak od operácie uplynulo niekoľko mesiacov a bolesť pretrváva, mali by ste sa nechať vyšetriť na proktologické ochorenie.
Melania pred 6 mesiacmi
Dobrý deň. Môže osteochondróza spôsobovať bolesť v konečníku?
Odpovedať
Dobrý deň. Osteochondróza bedrovej chrbtice môže spôsobovať bolesť v konečníku. Ak nie sú prítomné iné príznaky proktologických ochorení (bolesť pri defekácii, svrbenie a pálenie konečníka, krv v stolici), mali by ste sa objednať k neurológovi.
Rudolf pred 6 mesiacmi
Dobrý deň. Pri vyprázdňovaní ma veľmi bolí a svrbí konečník. Môže to byť hemoroid?
Odpovedať
Dobrý deň. Pálenie a svrbenie v oblasti konečníka sú príznaky hemoroidov. Tieto príznaky môžu poukazovať aj na prítomnosť parazitov v konečníku, gynekologické abnormality, pohlavne prenosné choroby. Presnú príčinu môže určiť len lekár.
Veronika pred 6 mesiacmi
Dobrý deň. Už tri dni nemôžem ísť na toaletu a bolí ma konečník. Čo môže byť príčinou?
Odpovedať
Dobrý deň, bolesť v konečníku počas vyprázdňovania môže znamenať análnu trhlinu, hemoroidy alebo rektálnu fistulu. Príčinu bolesti určí proktológ po vyšetrení.
Eva pred 6 mesiacmi
Dobrý deň. Mám malú hrčku v konečníku, ktorá ma bolí pri vyprázdňovaní. Musím si ju dať chirurgicky odstrániť?
Odpovedať
Dobrý deň. Proktológ môže po vyšetrení predpísať liečbu a operáciu. Chirurgický zákrok nemusí byť nevyhnutne potrebný na liečbu análnej hrčky. V počiatočných štádiách sa pri správnej liečbe predpisujú lieky.
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.